PDA

Pogledaj punu verziju : Crvene bubice u terarijumu



cactus
10.04.07., 19:52
terarij je prazan ali sam primjetio da po pjesku, kamenjima i staklu setaju sitne crvene bubice, kakve su to bubice? terarij je namjenjen leop.gekonu koji treba doci!!

Sladjann
10.04.07., 20:00
Ja mislim da su ti to neke grinje...Pre nego sto ubacis gustera moras da ocistis te bubice jer ce posle da ti napadnu gustera, ja mislim!

zarko
10.04.07., 20:57
ispeci pesak u rerni...dezinfikuj 3% hidrogenom...osusi 24eri vodom ....
nemoj da pustat gustera dok to ne ocistis
srecan rad

nenad
10.04.07., 21:06
Da, ocisti to dobro, iskuvaj ili ispeci u rerni sta mozes, pre nego sto stavis gustera. Verovatno su to neke od dosadnih grinja koje se namnoze i idu na zivce, mada ne verujem da mogu da stete gusteru. Postoje i neke crvene grinje (mites), paraziti koji se zakace gusterima i piju krv, ali ne verujem da je to to sto ti imas. U svakom slucaju dezinfekcija i manje vlage.

cactus
10.04.07., 21:25
mogu li da se razmnoze izvan terarija?

nenad
10.04.07., 21:45
To ne znam da ti kazem. Ja sam imao u koloniji glista problem sa belim grinjama, jer je bilo previse vlazno. Na kraju sam morao da je rasformiram zbog toga. Sada mi je manja vlaga u koloniji i nemam ih. Mislim da one ne bi zivele van terarijuma ako im vlaga ne odgovara, jer meni nisu napustale tu kutiju.

cactus
10.04.07., 22:30
posto sam uzeo kamenja iz prirode i dezinficirao sam ih u domestosu i vrućoj vodi (stajali su potopljeni 4-5 sati) ćudi me da je moglo nesto prezivjheti, unutra je jos pjesak akvarijski 2-3mm granulacije s mineralnim pjeskom za ptice koji sam takoder isprao u vriloj vodi i jedan komad grane od loze koji je isto tako bio potopljen u vrućoj vodi sa domestosom, inace sam takve bubice vidao vani male crvene bubice kad ih zgnjecis ostane samo crveni trag :( :S :confused2:

nenad
10.04.07., 22:58
Nemoj da koristis domestos. Ja donosim stalno kamenje i grane iz prirode. To treba prvo da se opere vrucom vodom, ne moras da koristis nikakva dodatna sredstva za ciscenje. Onda iskuvas, i eventualno stavis u rernu da se ispece. Ja grane, panjeve i koru drveta iskuvam a onda osusim u rerni, ali ne na jakoj vatri. A kamenje, sljunak i pesak mozes i na 250 stepeni. Nema sanse da bilo sta prezivi takvu torturu.

cactus
10.04.07., 23:28
sutra cu sve iskuhat i ispec...pa cemo vidit...taman sve namistio i gledan terarij kad ono neke bubice poludio sam sve sam razmontirao...trebao mi je misec i po da sve slozim...cak sam mislio da odustanem...

jana
10.04.07., 23:39
Nikako domestos, ni za šta! Aktivni hlor..hipohloritna kiselina..
Za dezinfekciju bolje koristiti asepsol, ali ni asepsol za drvo i pesak i sl.
Kao što je rečeno, visoke T, ključala voda i tako nešto.

zarko
11.04.07., 14:41
ja granje koje donesem poparim vrelom vodom cisto ono da se skinu bube mravi itd..i uvek nesto izadje iz njih ali nikad grinje i sl...tako da ne mozes da dezinfikujes i nema potrebe da bude sterilno vec da ubijes vecinu....

ali ti si naso pogresno drvo tako da pristupi totalnom ciscenju i kuvanju

nenad
11.04.07., 14:49
Bolje da bude sterilno, ne samo zbog insekata, nego i zbog parazita koje ne vidimo a kojih sigurno ima u takvom granju. bolje da sve iskuvas i ispeces da posle ne razmisljas puno o tome ;)

zarko
11.04.07., 15:09
u slucaju ovih crvenih i ja bih prokuvao ali nesto sto je sterilno uvek je dobrodoslo za nove bube..grinje itd...

nema potrebe dase sve kuva i przi..pesak da (ako je sa ulice) zemlja ne ,grane moze , kamenje popari se vodom ..eto to ja radim


ne treba preterivati

cactus
11.04.07., 17:44
ma da budem 100% siguran kuvam kamenja, drva i pjesak pa kako god...

zarko
11.04.07., 20:50
ti bi trebalo ..a ja kazem generalno :)

cactus
11.04.07., 21:56
danas sam bio u veterinara dao mi je prasak koji se razmuti u vodi i posprica cili terarij, to sam i napravio kamenja iskuvao pjesak ispekao sutra vracam sve nazad pa cu vidit sta ce biti....

cactus
12.04.07., 19:59
danas sam sve zavrsio i stavio u pogon bubica nema a skontao sam di su bile u rupicama kamenja, prilikom kuvanja jedan je napukao a kada sam ga izvadio pukao mi je u ruci a unutra je bila kolonija skuvanih crvenih bubica, tako da sam sva kamenja s rupicama i granu koja je na sebi imala rupica bacio, ostavio sam samo plosnata kamenja i pjesak...

Bogica1985
12.04.07., 21:09
Treba malo duze iskuvavati kako bi se ubila gamad u samom jezgru!

cactus
13.04.07., 01:08
sada im nema ni traga...
da li je neko koristio neguvon kod spricanja terarija leopard gekona i kakva ima iskustva?

nenad
13.04.07., 18:32
Ma, mislim da ti to ne treba. Ja samo uklonim izmet gekona i to je to. Dva tri puta godisnje izvucem sve iz terarijuma - kamenje, grncariju, panjeve i sljunak i sve to iskuvam ili ispecem, cisto dezinfekcije radi. Ne koristim nikakva sredstva za ciscenje i nemam nikakvih problema sa higijenom u terarijumu ni sa grinjama i slicnim parazitima. Ne prljaju oni kao misevi i zamorci. :D