PDA

Pogledaj punu verziju : Otpali prsti i presvlacenje iguane



Aign0r
13.04.07., 18:51
Iguana je pochela da mi se preslvachi... tako da vetjinu vremena provodi u bazenchetu...chak i klopa u bazenu.. tj izbaci glavu napolje i drzhi hranu i klopa dok mu je ostatak tela u vodi...

E sad...zanima me da li treba da mu pomognem...da li da mu svlachim te odbachene delove ili da ga pustim da se samostalno presvlachi?

Imam i josh jedan problemchitj...naime od silnog bezhanja i jurnjave po terarijumu izlomio je prste...tj 2,3,4 prst na zadnjoj levoj nozi su mu skroz otpali..tj ostala je samo prva fangna kost...na ostalim extremitetima ima sve prste samo je izlomio tu i tamo po neki nokat..nigde nema znakova gtangrene niti bilo kakvih apscesa bar za sad mi se chini da mu je sve to lepo zaraslo...interesuje me da li imaju mogutjnost regeneracije prstiju?Lichno ne verujem,al reko aj da pitam mozhda nisam u pravu.

nenad
13.04.07., 19:12
Na zalost, nemaju mogucnost regeneracije prstiju. To mogu tritoni i dazdevnjaci, ali ne i gusteri. Steta sto je ostao bez prstiju, eto zasto treba izbegavati iguanu, samo pravi probleme :(

Ne znam sta da ti kazem za presvlacenje, nisam cuvao nikad iguanu. Ja bradatoj agami povremeno pomazem da se presvuce, jer nekad ne moze lepo da skine kozu sa glave zbog bodlji. Ne znam bas da li to treba raditi, jer je presvlacenje stres za zivotinju, a ti ga pomaganjem samo povecavas. Ali, ipak, nek napise neko strucniji nesto, mozda gresim.

Sladjann
13.04.07., 19:39
@AignOr Pazi samo da od te jurnjave i od tog silnog udaranja iguana ne izgubi rep, moze da ga regenerise, ali nece biti isti, nece biti iste boje, razlikovace se.I postoji mogucnost da dodbije gangrenu kada izgubi rep ili tako nesto.Ne pricam iz iskustva vec na osnovu onog sto sam procitao.Bas steta za prste,al' sta je tu je.

Aign0r
13.04.07., 20:45
netje da izgubi rep... prilazim joj oprezno i iskuljuchivo sa strane (kako sam prochitao da treba) i ne pipam je uopshte za rep kako ga ne bi odbacila...tako da se ne plashim za rep...

Sladjann
13.04.07., 20:47
AignOr ajde ako ti nije tasko okaci slike svoje iguane... Da li bradonje odbacuju rep?

nenad
13.04.07., 22:31
da, ali ne tako lako

zarko
14.04.07., 16:43
ne bi trebalo da se od udaranja lome prsti..tj mora da promenis nesto da se to nebi desavalo...
radio sma sa biesnim iguanama ali nije se desilo da im se prsti odlome.
slomljen prst nije problem, to zaraste bude mozda malo kriv lai to nije problem jer se oen veru po granama ...pa m ne smeta...izlomljeni, izvadjeni nokti nece izrasti odprilike 6 meseci..ako ne i duze..kameleonu je potrebno ido godinu da na da pocnu da rastu izcupani nokti...

presvlacenje- mozes da joj pomazes ali i ne moras....

Aign0r
14.04.07., 20:14
videtju da okachim slike shto pre... al' stvarno je mala i smeshna.. dodushe dosta je napredovala za ovih...3 nedelje kolko je kod mene .... sve vishe pochinje da lichi na pravu iguanu...tj glava joj je josh uvek sitna...i mrshava je ...al' dosta dobro napreduje...bash sam primetio napredak za ove 3 nedelje.. jedino imam problem sa tim prstitjima sve ostalo je ok..

a ne znam mozhda je imala nekih problema sa prstima pre nego shto je stigla na toj zadnjoj levoj nozi...poshto je na desnoj sve ok...tj ima 2-3 polomljena nokta ali nisht strashno... a na levoj su joj bash urnisani prsti... nadam se da tje biti sve ok.. i kao shto rekoh ne pokazuje nikakve znake apcesa ili gangrene..bar za sad...

zarko
15.04.07., 01:30
pa covece od kog si to kupio?????????/
zasto si uzeo takvu zivotinju??
i da li tije napomenuo da ima sjebane prste?

Aign0r
15.04.07., 01:55
Kupio sam od Pedje (sa kanareva)... Nisu bili njoj sjebani prsti tj bilo je par polomljenih noktiju ali nishta strashno...nije joj falio prst... nego kazhem mozhda je tamo zakachila neku infekciju ili neshto nemam pojma..

zarko
15.04.07., 02:10
pa bolje bi ti bilo da se malo ayuriras i pogledas da to ne predje u problem...kakva infekcija bi mogla da dovede do odpadanja prstiju???

Aign0r
15.04.07., 18:43
Otkud ja znam nisam herpetolog...zato sam i postavio i to pitanje izmedju ostalog da vidim da li neko zna...i kao shto rekoh..otpalo je shto je otpalo....nema znakova apscesa ili gangrene..

zarko
15.04.07., 20:50
herpatolozi se ne bave time nego veterinari.
ako neznas onda je odvedi do veterinara da pogleda,oni bi mogli to da pogledaju..mozda treba da se daju antibiotici.
nemoj da cekas nego se baci na poso....jer treba spreciti a ne posle, sta da se radi?...

nenad
16.04.07., 00:28
Imas veterinara u Subotici, Kimo i ja smo danas isli do njega. Ako ti je to predaleko, obrati se Nikoli Popovicu na Veterinarskom fakultetu.
Samo pozovi faks i pitaj za telefon ambulante, a kad dobijes ambulantu pitaj kad radi N. Popovic. Onda samo odneses iguanu, mislim da ce moci
bar nesto da ti kaze o tome.

Aign0r
16.04.07., 00:54
Nemam shta da zovem kad idem na fax :) elem pitao sam ja ovog tjaletovog ortaka iz subotice... rekao mi je da kod njih lechenje ide jako teshko i da u mom sluchaju ako se pojave znakovi gangrene ili tako nechega jedino mozhe da se amputira ceo prst.. za shta mi ne treba poseban veterinar to znaju i moji keva i tjale da urade...nisu specijalizovani za gushtere ali amputacija je amputacija...

nenad
16.04.07., 01:28
Izvini, ja kao da ti dam informaciju :D A sto kazes amputacija je amputacija, za to ti ne treba veterinar-herpetolog.

Aign0r
16.04.07., 01:43
pa dobro lepo je ovde shto se svi trude da pomognu jedni drugima... to mi se svidja na ovom forumu... a ne kao na vetjini ostalih... ko kad udjesh u neku malu seosku kafanu gde se svi znaju...gadjaju te nozhem chisto da te upozore da nisi njihov :) :) :)

zarko
16.04.07., 02:33
:)
drago mi je ali ja sam malo kriticniji(razlog zato sto kad podje nizbrdo moz samo da slomis vrat iguani).gangrena- oko tog ne razlisljaj jer se to mnogo tesko leci, tesko dijagnostikuje i najcesce je post mortum dijagnoza.
treba da se dezinfikuje ak oje sveza, treba antibiotici.. ali to je najbolje da odes do bilo kog vet, jer kad on pogleda vredi vise nego milion mojih ili bilo cijih reci sa foruma.
ali treba da se ode a ja te sam oto teram...

Aign0r
16.04.07., 14:45
Nemam shta da idem... i keva i tjale su mi veterinari ;) sad 20 i kusur godina prakse... a shto se tiche svezhine nije bash svezhe... to se verovatno desilo negde u pochetku dok je nisam tolko smarao i pustio da bude sama veliku vetjinu vremena...tako da nisam odma primetio ... ### napravio sam greshku... shta da radim..sad tju uchiniti sve shto je u mojoj motji da ostane u zhivotu...

nemam ja nikakvih problema sa kritikom...pogotovo ukoliko je dobronamerna i uputjena od strane nekoga ko se bolje razume u materiju...

zarko
16.04.07., 17:18
:)
ma nije kritika vec sugestija :)
nego onda nema sta da se tu razmisljas ..to je gotova stvar.

Aign0r
18.04.07., 17:19
Elem neshto sam prichao sa tjaletom oko tog njihovog metabolizma kalcijuma... koji je inache i kod nas isti takav... Jedino ne znam koliko brzo oni sintetishu d3 vitamin...poshto smo mi uchili na faxu da ljudi JEDNOCHASOVNIM sunchanjem sintetishu dovoljno vitamina d3 za celu godinu.
Zato me zanima koliko brzo one sintetishu d3? Poshto ako mogu da prave rezerve kao mi... onda u principu mogu da je suncham 3-4 meseca godishnje u toplom periodui...poshto imam terasu,dvorishte itd...tako da imam uslove da je suncham pa mi mozhda i ne treba UVb lampa..

I josh neshto me zanimalo...da li neko mozhda zna... Da li njima pomazhu AD kapi... Koje se koriste za bebe..
Poshto bebe valjda u prvih godinu ili dve dana zhivota nemaju josh razvijen metabolizam za sintezu d3 vitamina dodaje im se u hranu...ili u vodu ...pa me zanima da li bi to mozhda pomoglo i gushteru...mada ne vidim zashto ne bi poshto je metabolizam isti..

Sladjann
18.04.07., 21:22
Ja mislim da sam negde procitao da bi pomogle te kapi za bebe.Mada, nemoj da me hvatas za rec, neko strucniji ce ti odgovoriti, mada ti kazem da sam procitao negde.

zarko
18.04.07., 22:21
ad kapi mogu da se daju...vise ce se povecati apetit nego za d3.

ne moze da zamenis uvb lampu suncanjem na terasi. lai sigurno nece skoditi ako budes suncao kog god gustera imao.
NEMOJ DA IZBEGAVAS I DA STEDIS- kupi lampu i radi kako treba.jer mi se cini da pitas da bi izbego da kupujes lampu.

a ako pitas zato sto si znatizeljan objasnicu ti. prvo D3 se ne kumulira..on se jednostavno trosi i proizvodi po potrebi. 6 25 dihidroksi holikalciferol se cita..i to je aktivni D3.
siteza (njena brzina je nebitna) bitno je koliko je potrebno uvb svetla da bi e sintetisala dovoljna kolicina.naravno kolicina za gustere konkretno za kameleone i to chameleo chalyptratus.
zoomed (najbolje i najskuplje lampe) dovoljno je izmedju 20 min i 1 h dnevno.

druge bih ti preporucio malo vise.
druga stvar je sto uvb lampa je efikasna odprilike 10 meseci i to na 35cm ispod toga naglo pada efikasnost...

na ekvatoru u podne sunce emituje 265 nW/cm2 dok zoomed samo 10 nW/cm2... neka logika je da ce dovoljno to biti... iskustvo je pokazalo da su fizicari i biolozi bili u pravu.. naravili su lampe koje su efikasne i obezbedjuju dovoljno D3. na tebi je da postavis kako treba.

ako zelis da povecas efekat uvb lampe - D3 minerali(minimalno pomaze /bez lampe ne aktivira se ),kalcijum(sto ga manje ima u tome sto ga dajes to se vise vezuje), ad kapi ? nisam siguran..mozda pomazu ali ne zamenjuju nista od gorenavedenog.

to ti je sve teorija e sad ti smo kupi lampu i izvedi gustera na sunce jednom u 2 nedelje i ti si zavrsio poso :)

nenad
18.04.07., 22:25
Ne znam sta da ti kazem za uv, ja bih je ipak koristio stalno. Neko ce ti reci treba, neko ce reci ne treba, ne znam. Ja za b. agamu koristim svakodnevno. To su ipak gusteri koji se suncaju non-stop, tokom veceg dela godine, ili cele godine, pa im ja ne bih ukidao uv. Uv lampa nije nikakav bauk da je ljudi izbegavaju, nije skupa, a menja se jednom godisnje. :D

Aign0r
19.04.07., 00:37
Ma ne pitam zbog toga shto je skupa ili neshto... ali chisto sve ovo da mi pomogne dok je ne kupim...a u svakom sluchaju je bolje da se izvede shto prirodnijim putem...

a shto se d3 tiche...pitao sam za gushtere poshto znam kako je kod ljudi...
inache sve se u telu akumulira ako se ne troshi... jedino je pitanje kolika je potrebna kolichina supstrata i koliko se troshi to shto se sintetishe...

zarko
19.04.07., 02:02
ma daj bre ....nebitno ....
nego ako ti treba lampa kazi ..ja sam naso dobavljaca tako da u svakom trenutku imam. naravno zbog sebe jer trosim oko 10ak godisnje ...to ti dodje izmedju 160 -200E samo na lampe ...