PDA

Pogledaj punu verziju : dendrobates auratum



Zero
13.04.07., 22:31
evo dakle nedavno sam od cure na poklon dobio jednu od ovih zabica...super je i nadam se da cu ih uskoro imat jos

evo slicice posudjene sa neta (mislim da je vec opce poznato da nemogu stavljat svoje slike jer nemam kompjuter)

http://www.ryanphotographic.com/imagesDendrobates%20auratus%20copy.jpg

http://www.fiskabur.is/myndir_vefur/skriddyr/froskar_eitradir/dendrobates%20auratus.JPG

moja je velika oko 2 cm a maksimalna velicina im je oko 3.5 cm....eto toliko od mene pozdrav svima ;)

kimo
13.04.07., 22:53
Čime je hraniš? Jede one mušice, tako? To mi je malo bezveze...ako uspeš baci nekako sliku terarijuma ili opiši, btw. super su!

Zero
13.04.07., 23:51
jedu sitne cvrcke, brasnare i musice....terarium je jos u izradi.... ;)

Bogica1985
14.04.07., 10:47
Uh super je! ;)
Ajde kad ih malo bolje upoznas napisi nesto o njima i naravno slicice kad budes u mogucnosti!

zarko
14.04.07., 17:44
e da su vece....:)
ne volim da se pipkam oko sitnih zivotinja ..pogotovu musice bi me mrzelo da gaim

inace su jako lepe...
srecno

Zero
14.04.07., 19:35
heheh...nadam se da cu ih uskoro (kad se izvucem iz financijske krize) imat vise bar jos jenu inace cijena ove zabice je oko 40 eura....

toncek
11.01.09., 14:06
zanima me jesu ovakve žabice otrovne? gledao sam na nekom dokumentarcu da su ovakve male žabice sa jakim bojama otrovne....neznam baš puno o žabama,pa me zanima kako su to otrovne,ova sluz što ih obavija ili šta je otrovno hehe::D

ToPa 12.02.
11.01.09., 16:08
dendrobates zabe su otrovne, i otrov ispustaju preko ledja, kao neka sluz...
ako sve bude kako treba, nabavljacu neke dendrobates zabice, za Necin i moj vivarijum...
za pocetak cemo uzeti oko 5-6 zabica, a posle cemo da vidimo...
inace neke dendrobates zabe se mogu drzati zajedno...

toncek
11.01.09., 18:10
a ako je uzmes rukom nemože ti niš bit il?

ToPa 12.02.
11.01.09., 18:36
nisam siguran ni malo, ali mislim da ti ne moze biti nista ako ti npr. skoci na ruku...
negde sam bio procitao ali i dalje nisam siguran, da taj otrov zavisi i od toga cime se zaba hrani... (!?)
pogledacu pa ti javim...

dule87
11.01.09., 18:40
U terarijumskim uslovima ove zabice uopste nisu otrovne..jer otrov u prirodi apsorbuju iz hrane, tacnije od insekata kojima se hrane.. Tako da ne moras da se brines :)

toncek
11.01.09., 19:03
vidio sam još na tom dokumentarcu da im taj otrov služi da kad ga pojede veča žaba ili nešto tako slično i da taj otrov počne djelovati u utrobi i onda ta žaba crkne i mala izađe van koda niš ni bilo...tako da mislim da i nama nebi trebalo bit ništa dok nam taj otrov nedođe u usta...valjda!::D ali žabice su prva liga...

stefan
16.01.09., 15:06
Zaba je fenomelna .Kad sam je video prva pomisao mi je pala na LAMPROPELTIS GETULU .
Inace su mnogo male za moj ukus.
:)

nenad
16.01.09., 15:58
Inače, jedeš veće žabe? :D
Hehe, getula, kontrastne boje opominju potencijalnog predatora da je životinja otrovna, mada je to kod getule samo blef. Domoroci i dalje love ove i slične žabe, natrljaju vrhove strela žabom (bez povređivanja iste), a onda vrate žabe tamo gde su ih našli. Eto, "divljaci" imaju ekološku svest, jer shvataju da će prorediti ili čak istrebiti vrstu ako ih budu ubijali. Zato ih upotrebe i vrate ;) Otrov ovih žaba u prirodi je neverovatno potentan.

stefan
16.01.09., 17:57
Pa to je bila prva pomisao.

Gledao sam u vise emislija na tv-u da koriste otrov zaba da bi obezbedili sebi hranu kroz lov.

spiderboy
16.01.09., 20:01
nema bojazni od trovanja ako nemaš otvorenu ranu na ruci,a pogotovu od ovih držani u zatočeništvu,kako je već spomenuto oni svoj otrov absorbuju iz plena

Neca
20.01.09., 14:14
Oho , bas lepo !

Evo , posto sam procitao gomilu stranih sajtova , napisacu i ja moja saznanja . Inace , nemam svoja iskustva jos uvek , ali ovo su cinjenice koje se poklapaju na vise mesta ...

Jedino , ne bih se lozio oko naziva . Ovo na slici je Dendrobates auratus , i to "gold" , iako ne izgleda tako . Postoji i "blue" varietet , i za svaku vrstu , postoji jos milion varieteta i pod vrsta , u zavisnosti od toga kakve su boje i na kojoj tacki je pronadjena ... Npr. "Costa Rica" , "Hawaiian" , ...

Genus Dendrobates je prvi ili drugi po velicini cini mi se , u familiji Dendrobatidae u kojoj se nalazi preko 55 vrsta . Zato sto ih tiliko , i zbog njihovih raznovrsnih boja , oni su trenutno najzastupljeniji u svetu .

Moguce je drzati vise od jedne vrste u vivarijumu/terarijumu , ali mora se paziti na kompatibilnost . Neke vrste su vece a neke manje , to je prvi uslov koji treba ispuniti . Neke vrste su izrazito teritorijalne , i ispoljavaju agresuju i prema svojoj vrsti , a kamoli nekoj drugoj , manje agresivnoj . Bitno je reci i to , da madju vrstama moze doci do ukrstanja , sto naravno niposto ne bi smeli da dozvolimo .

Malo o otrovu ... Tacno je , otrov luce iz zlezda na svojim ledjima , tj , to nie njihov otrov . Dendrobatidae se u prirodi hrane sa vise desetina vrsta sitnih insekata koje uopste nisu otrovne , kao ni same zabe . Neki od tih insekata se hrane gljivicama i biljkama koje takodje nisu otrovne . E sad , postavlja se pitanje , kako su onda Dendrobatidae toliko otrovne , cak imaju jedan od najubojitijih otrova u svetu zivotinja . Na njihovim telima , a najvise ledjima , zive bakterije , koje tu sluz u kojoj se nalaze materije iz hrane koju su zabe pojele , i te bakterije preradjuju te materije i tako nastaje otrov . Naravno , genus jos nije do kraja istrazen , i jos se sa sigurnoscu ne zna da li je ovo tacno , ali se predpostavlja na vise naucnih radova . Nije tacno da zabe koje se drze u zatocenistvu nisu uopste otrovne ! Jeste da otrov u mnogo cemu zavisi od ishrane , ali nekako , zabe u zatocenistvu ipak uspevaju da proizvedu istu kolicinu otrova , koji je nekoliko puta slabii od onog koji proizvode njihovi rodjaci u prirodi .
Sto se tice trovanja , postoji vise nacina ... Jedno je bitno , a to je da otrov nikako ne moze da neluje osim ako ne dospe u krvotok . Znaci ,drzanje u rukama je moguce , ali ako otrov dospe i do najmanje ranice , recimo zanoktice , pocce da deluje . Takodje , ako ih diramo i uspemo da se ne otrujemo , i dalje postoji opasnost da otrov dospe u nas krvotok preko pljuvacke . Znaci , pranje ruku posle baratanja je obavezno !!!
Otrov ne zavisi samo od ishrane , vec i od vazduha , starosti zabe , .... i jos mnogo toga .

Pozdrav ..

IamWhoIam
23.01.09., 09:23
Na poslednjem terenu u J. Americi sam imao priliku da drzim Dendrobates tinctorius 2 komada. One jesu otrovne, ali je bitno posle drzanja da se dobro operu ruke i da sluz ne dodje u dodir sa ranama, ili sluzokozom sa naseg tela. Slike cu postovati neki drugi dan.
Postoji jedna vrsta u Kolumbiji koja na sam dodir ubija na mestu sto bi rekli....

Soulfly
24.01.09., 05:03
Neco napisao si da su neke vrste vece a neke manje. Da li postoji tacan podatak od-do?

ToPa 12.02.
24.01.09., 14:27
neke vrste kao sto su dendrobates ventrimaculatus rastu od 15-23mm, a nekao kao sto je Dendrobates tinctorius naraste 5-7cm

Neca
25.01.09., 04:01
Pa , ne znam sta te konkretno zanima ...
Postoje razlike u velicini , tako na primer , neke vrste ne prelaze 3 cm , a neke rastu i do 6-7 cm . Tako da , i zbog toga , postoji razlika u agresivnosti i velicini teritorije koju cuvaju ... Cak postoje i vrste koje ne prelaze 15 mm ...
Jedne od najvecih su auratus , tinctorius , azureus , leucomelas ... Nih u principu ne bi trebalo mesati ni izmedju sebe , bez obzira na to sto su slicne velicine , a kamoli sa nekim manjima ...

Pozdrav ..

IamWhoIam
25.01.09., 18:32
azureus, moja omiljena Dendrobatida, je inace klada-u ovom slucaju kolor-morfa tinctoriusa tako je ne postoji kao odvojena vrsta vise. Inace upoznao sam coveka koji je otkrio ovu vrstu, odnosno coveka koji je bio na ekspediciji i uhvatio paratip-drugi primerak na svetu...

Neca
25.01.09., 18:57
AU !!!
Svaka ti cast druze !!!
Pa , kao su nesto naucnici odredili da azureus postane samo jedan od morfova tinctoriusa , mada se drugi deo naucnika i hobista ne slaze sa time ...
Bilo kako bilo , po meni ce azureus uvek biti jedno , a tinctorius nesto sasvim drugo .
I azureus morfova ima skoro isti broj kao i tinctoriusa , tako da i to ide u prilog tome da nije samo morf .

Pozdrav ..

IamWhoIam
25.01.09., 23:49
Pa ne bas, ali svejedno azureus je azureus...

nenad
26.01.09., 03:40
Da li su u pitanju morfovi ili podvrste?

Neca
26.01.09., 13:57
Kako god da se okrene , neki tvrde jedno , a neki drugo ...
Po meni azureus nije nije nikakav morf .
Krme , mislim da mislis na celu porodicu Dendrobatidae ...

Posdrav ..

IamWhoIam
27.01.09., 19:08
Pa ni morfovi ni podvrste,vec haplotipovi, ili uopstenije klade. U modernoj sistematici podvrste su vec slabo zastupljene.... ali to je vec zamrsena stvar.Pogledacu ovih dana kako treba rad pacu malo da pojasnim stvari....

IamWhoIam
28.01.09., 19:55
To su vam slike.... tinctoriusa

IamWhoIam
28.01.09., 20:03
I deo stanista...

Neca
28.01.09., 22:47
Au , slike su divota jedna !!!
Samo , ne rece koji je to tinctorius ... Mislim da sam bas takve video pre koji mesec kada sam bio u Budimpesti ...
Priroda je fenomenalna , tako nesto bi voleli da napravimo Topa i ja ...
Jedino , voda nam nece biti bas toliko puna tanina , jer ce biti organizama u njoj pa je steta da se i oni ne vide ...
Hvala za slike ..

Pozdrav ..

toncek
30.01.09., 20:41
koliki treba bit ter.za ovu vrstu,temp.,vlaga...ima li razlike od drugih žabica ili?

pozdrav!

Neca
31.01.09., 00:39
Pa ...

S' obzirom na to da vrste iz ove porodice ne rastu vise od nekoliko cm , ni terarijumi za njih ne moraju da budu veliki .
Bitno je napomenuti da se u ovoj porodici nikada ne drzi samo jedna jedinka u terarijumu , vec u manjim grupama ili kolonijama . Znaci minimum jedan par .
Za jedan par je sasvim dovoljan terarijum od nekih 30-40 l , ali zato pristojno uredjen i ubiljen .
Vlaga kod ovih zivotinja je jedna od osnovnih stvari na koju treba obratiti paznju , i tu nema mnogo polemike , ona ne sme da pada (na duzi period ) ispod nekih 80% . Preporucuje se da podloga uvek bude vlazna , pa se cak mogu napraviti i plitke omanje barice .
Temperatura mora da varira od nekih 25-26C danju , do nekih 20C nocu . Ovo variranje temperature je veoma bitno za pravilan uzgoj i rast .

Sa ovim zadnjim pitanjem , "ima li raznike od drugih žabica ili ?" , ne znam na sta si konkretno mislio , pojasni malo ... Ali , unapred predpostavljam da ima ...

Pozdrav ..

toncek
07.02.09., 18:41
Pa ...


Sa ovim zadnjim pitanjem , "ima li raznike od drugih žabica ili ?" , ne znam na sta si konkretno mislio , pojasni malo ... Ali , unapred predpostavljam da ima ...

Pozdrav ..

ma nisam mislio na ništa posebno,mislio sam da li treba viša ili niža vlaga,temp....itd..jer je kod večine takvih žabica sve isto kod tih uslova držanja...pozdrav

Mihajlooo
18.09.09., 11:01
Ove zabe su poprilicno teritorijalne. Kada se one bore za svoju teritoriju, dali to moze imati neku posledicu po gubitnika?