PDA

Pogledaj punu verziju : Gromphadorhina portentosa



civi
14.04.07., 02:30
Gromphadorhina portentosa

(madagaskarski žohar)









Karakteristike, opis : G. portentosa je jako masivan i velik žohar(treći po dužini na svijetu, i zbog toga se često drži kao ljubimac). Potječe iz Madagaskara. Naraste od 6cm do 8.5cm.Boje mu variraju od crne, narančaste pa sve do crvene. G. portentosa ima vrlo neobičan način obrane za žohara, najme kada se uplaši ispušta vrlo iritantan i «odvratan» zvuk (po meni) koji se čuje slično brzom izgovaranju slova X. Ova vrsta žohara se može penjati uz pomoć prijanjaljka na nogama po okomitim površinama , ali odrasli se rijetko penju. Kod G. portentose se relativno lako može odrediti spol. Mužjak iza glave ima čvrst oklop sa dva «roga» kojima se bori oko ženke , dok je kod ženke ravan. Dostižu spolnu zrelost s 9 mjeseci i tada još žive oko 1.5 do 2 godine.



Mužjak:



























Ženka:







































Terarij ,box: Terarij neka bude velik koliko Vi smatrate da bi trebao biti(ovisi o broju jedinka koje imate),ja imam 8 odraslih i 47 mladih G. portentosa ,a držim ih u terariju 30cm dugačkom ,širokom i viskom. Uređenje zavisi o vlasniku. Moj terarij je uređen u tropskom stilu ,što znači da kao podlogu imam mješavinu treseta i pijeska u omjeru 1:2 ,kore od drveća među kojima se skrivaju ,jednu biljku (Scindapsus aureus)…Ja svoje žohare držim u terariju napravljenom za pauke(ima dijagonalnu i vertikalnu ventilaciju ,klizna vrata…) ,ako ih držite u ovom tipu terarija morate pazit da svi prolazi ,rupe kroz koje mogu pobjeći budu izolirani(možete ih «zakrpati» s izolir trakom)…Naravno možete ih držati i u drugim tipovima terarija ,ali pazite da imaju poklopac pošto se ova vrsta žohara može penjati po okomitim površinama!




Moj terarij:





















Temperatura: Temperatura treba biti između 30°C i 36°C ,ako želite da vam se žohari razmnožavaju i brže napreduju (ako ih želite samo čuvati dovoljna je sobna temperatura).







Vlaga: Vlaga bi trebala bit velika (85%) pošto su iz tropskih krajeva. Ja terarij od žohara špricam mlakom vodom svaka 2-3 dana iz šprice za cviječe ,nakon desetak minuta digne se lijepa maglica u kojoj terarij izgleda kao mali eko kutak ,a i žohari se «osjećaju kao da su kod kuće».Ujedno će i piti kapljce sa stakla…





Hrana: Ovi žohari se hrane voćem i povrćem u stanju raspadanja (mada ih ja hranim svježim voćem/povrćem) i raznim otpacima koje nađu na tlu kišne šume. Ja svoje žohare hranim mrkvom ,salatom(Endivijom) ,jabukom ,kivijem ,narančom… ,psečjom suhom hranom i zobenim pahuljicama. Psečju hranu i zobene pahuljice uvijek imaju u posudici ,dok voće/povrće dobivaju svali drugi dan(nakon nekog vremena izvadim to voće/povrće).









Razmnožavanje: G. portentosa je živorodni žohar što znači da rađa žive mlade. Ženka nosi mlade 60-70 dana .Prosječno ženka ima 30-60 mladih koje rađa žive. Ako vidite da ženki nešto viri iz zatka nalik na red slijepljenih jaja to je Ootheca u kojoj su jaja(mladi) ,koja ženka sama inkubira ,ako je odbaci iz sebe možete Oothecu slobodno baciti i od mladih neće biti ništa. Mladi su dugi 1cm i široki 5mm.





Još moram samo slikat i stavit slike mužjaka i ženke i članak će bit gotov!

Bogica1985
14.04.07., 10:13
Civi sve pohvale za tekst,znaci mi posto se pripremam trenutno za njih!

civi
14.04.07., 15:32
Evo slika terarija(ostale slike ću ubrzo stavit): http://img138.imageshack.us/img138/2752/dsc00126zw2ww8.jpg

zarko
14.04.07., 17:46
moje nikad nisu nosile vise od 15 mozda 17 komada....
imam ih 3 godine mozda i malo jace...ne drzim visoku vlaznos ..ali povremeno polijem vodom...

prelepi su ,planiram da ih prebacim u lepsi terarijum ali je problem jer maleckih ima mnogo i ne mogu da ih pohvatam

civi
14.04.07., 23:01
Ja sam od ove svoje bivše žoharice, ako znate onu temu alien vs predator to je ta pokojna žoharica koja je okotila 47 malih :D :'(

marko
15.04.07., 00:14
Damn it, ne vidim slike sa prvog posta?

zarko
15.04.07., 02:49
ne vidim ih ni ja ....
kazi mi u jednoj orteki 47??ne mogu da verujem ako je to tako :o

Geni
15.04.07., 03:17
Nema slika u prvom postu. I milsim da je 47 napravila za života jer u jednoj turi nije nikako mogla.

zarko
15.04.07., 03:22
pa to je ok ...znam da do 20ak mogu u jednoj orteki.....

one mogu i vise od 50..za zivota

civi
15.04.07., 19:55
Ne baš u životu ali u jedno 7-8 mjeseci mi je dala tolko malih :evil: 8).

zarko
15.04.07., 21:51
to je dobro :)

woogel
28.08.13., 17:37
na kartonu imaju neke žute kuglice, oblika kao riža i mekano je, ali duplo manje, je li to izmet ili su jajašca ili nešto treće, jer ima standardni crni izmet sa strana? :)

filipj97
07.09.13., 16:22
Izmet. Jajašca se nalaze u ootekama iz kojih se razvijaju mladi.

woogel
08.09.13., 01:38
skontao sam kada su se skorila. Tek juče sam uspio da nađem sliku i da vidim da se živi rađaju, mislim!

DJ Aca LiveStyle
22.10.14., 15:20
Kupio sam na sajmu sistavce, pa ako ima neko iz iskustva da mi kaze da li je moguce razmnoziti ih u grupi 2m+5z, kao i licna iskustva oko razmnozavanja.. Hvala ! :)