PDA

Pogledaj punu verziju : Fittonia



Bogica1985
18.04.07., 11:54
Biljka kojoj treba posvetiti malo vise paznje nego ostalim.
Nije ih lako odrzavati jer im je potreban topli i vlazni vazduh sto u teraristici ne predstavlja problem!

Poreklo : Peru

Porodica : Acanthaceae

http://img404.imageshack.us/img404/985/img1852vz2.jpg

Fittonia vershaffeltii

Svetlo : Fitonije ne vole svetlo i najbolje uspevaju u tamnom kutku, ukoliko se listovi skvrce znaci da imaju previse svetla i treba ih premestiti na tamnije mesto.

Temperatura : Najmanja 18C ,Najvise im odgovara oko 21C ali uspevaju isto tako i na vecim temperaturama s tim sto se vlaznost mora povecati.Na manjim temperaturama listovi otpadaju.

Zalivanje : treba se drzati dobro zalivenom tj. zaliva se 2-3 puta nedeljno. Za zalivanje je pogodna kisnica ili destilovana voda. Kada donji listovi zute to je znak da se previse zaliva ili nije dobra drenaza, tada je treba pustiti da se prosusi i smanjiti zalivanje.

Orosavanje : Godi im svakodnevno prskanje. Ukoliko im je suv vazduh primetice se po smezuranim krajevima lista.

Podloga : Odgovara im tresetna podloga tj. Podloga koja zadrzava bolje vlagu.
Mora se paziti da ima dobru drenazu da ne bi doslo do truljenja korena.

Ja sam ovde napisao osnovne podatke za drzanje Fitonije ako nekoga interesuje vise neka pita ili ako zna nesto neka dopise!
Nadam se da ce nekome pomoci! ;)

zarko
18.04.07., 14:14
mene zanima da li je otrovna ...moze li da se gurne u ter sa zivotnjama koje imaju tendenciju da gricnu biljku?

Bogica1985
18.04.07., 14:46
Nije otrovna tako da ako je gricne nece joj nista biti!

Damn
27.09.08., 17:39
super znaci nije za agamu ali ce je skorpije obozavati

toncek
28.09.08., 16:55
mogu je stavit geniculati u ter.?

Bogica1985
28.09.08., 16:57
Možeš bez problema, samo pazi na gore navedene uslove, najviše na drenažu.

Damn
28.09.08., 18:57
kog agame je vruce a vlazan i dubok treset kod skorpiona treba da im ogovara, koliko sam je shvatio ::)

zarko
28.09.08., 20:07
pojesce ga sve agama...
ja sma uspe samo aloju da drzim sa agamama uspesno

najka
31.10.08., 03:01
Cao svima...imam jedan problemcic, pa ako mi netko moze pomoc...kupila sam fitoniju prije 3 mjeseca i nakon mjesec i pol odlucila sam ju presadit u duguljastu saksiju. sve je bilo ok do nedavno kada mi je pocela izgledati lose. Listovi su poceli dobijati tamniju boju, meksi su i nekako se skroz opustila, kao da je klonula...Sto da radim? Zalivam je po malo svaki drugi dan i svaki dan joj prskam listove...jel preterujem? Please pomozite....jako se bojim da mi ne uvene

zarko
31.10.08., 04:32
mislim da si je dovela do truljenja ...slabo se razumem al imi se cini da je to frka

najka
31.10.08., 13:02
vecina listova se pocela uvijati....sinoc sam ju izvadila i zavila koren u kuhinjski papir, jer sam mislila da sam preterala sa zalivanjem, ali nisam...ni kapi vode nije bilo na papiru. Nesto joj drugo smeta, al ne znam sta. sad sam je sklonila od prozora jer je tamo pocela klonuti....Postoji li neki nacin da joj pomognem da zivne...neki minerali u cvecari i sl...javite mi jer se u to ne razumem....znam da je frka, al mislim da joj jos mogu pomoci da se izvuce....

ToPa 12.02.
31.10.08., 14:18
mozda je pocela da se uvija zato sto je bila pored prozora gde ima jaka svetlost...inace fittonia treba da bude na vlaznom i tamnom mestu!
mozda je to, nem pojma, to mi prvo palo na pamet...

najka
31.10.08., 16:24
mozda...stavila sam ju na policu pa cemo vidjeti...mozda joj nije odgovarao vjetar...jedna zena me je svjetovala da joj svaki dan sipam vodu u posudicu pa ce ona uzimati onoliko koliko joj treba...i naravno redovno prskanje listova...mozda je cak bila na promaji.... ::)

Bogica1985
31.10.08., 20:08
Da ali tu vodu iz posude moraš nakon 10-15min izbaciti jer će koren praktično biti non stop u vodi.

najka
01.11.08., 00:42
a koliko puta dnevno mi preporucujes da joj sipam vodu u posudicu i nakon 10 min izbacim tu vodu? sto ako odma upije sve? bojim se da ne preteram....i koliko cesto da joj prskam listova.... zivnula mi je nakon sto sam ju sklonila sa prozora..ocito je bila na promaji....zivim u sd domu (pa sam u 1 sobi)...

najka
01.11.08., 00:43
skroz se podigla, ali jos neki listovi su uvijeni :)

Bogica1985
01.11.08., 08:56
Pazi ovako preporučuje se zalivati je 2-3 puta nedeljno, znači kada zalivaš možeš da sipaš i u posudicu i sačekaš 10-15min da ona uzme koliko joj treba i onda isprazniš tacnicu.

toncek
03.11.08., 00:39
ja sam ju posadio geniculati u ter.i bas je lijepo narasla,ne zaljevam(špricam) je baš često možda jednom u tjedan dana i više.da smanjim ili povečam vlaženje?

najka
04.11.08., 17:40
ja sam za zaljevanje cula svasta....moja se oporavila i dobro napreduje...zaljevam je svaka 2-3 dana sa zlicom i to malo oko nje, pa zatim joj stavim vode u posudicu da ona sama uzme koliko joj treba i nakon 15 min ostatak vode (ako ga ima) izbacim. spricam ju svaki dan isto po malo...bas sam nedavno stavila i 2 stapica za bolji rast i razvoj....ti sad vidi...ja svoju drzim u saksiji na polici...pozz* ;)

najka
04.11.08., 17:41
naravno prodje nekad jedan dan da ju uopce ne diram.....

toncek
04.11.08., 17:56
a kolka ti je temperatura?i ja svoju držim u posudici za cviječe....i često je špricam

najka
05.11.08., 12:50
pa oko 22....kad jako griju otvorim prozor....ako njoj bude nesto smetalo vidjeces po njoj...meni moja zamalo da nije uvenula i kada sam je sklonila sa prozora zivnula je u roku od 3 h

toncek
18.11.08., 21:03
hehe evo oporavila se moja fittonija...da li ce smetat biljci ako T.slomi koji list?moja geniculata s nogicama upne u biljku i odguruje ga i tako je preklopila dva lista,to jest skroz ga je slomila samo onako visi još...

Miroslav
18.11.08., 21:35
Ne bi joj trebalo smetati ako su u pitanju samo dva lista i ako ima dovoljno čitavih listova, kako bi normalno obavljala fotosintezu.

toncek
18.11.08., 23:36
onda joj valjda nebude ništa jer se baš vidi napredak.dobro raste...

Jacika
17.08.09., 13:42
Cao svima! :th_Wave:
Htela bi da pitam u vezi rasadjivanja fitonije. Ja bi da rasadim moju fitoniju ali se dvoumim dali se uzme pelcer pa odmah zasadit u zemlju ili prvo pelcer staviti u vodu da pusti zile pa tek onda zasadit u zemlju?
Ako neko moze da mi da savet...
HVALA ;)

gordond
17.08.09., 17:12
Mislim da se uvek prvo saceka da pelcer pusti zile kako bi biljka imala cime da uzima vodu iz zemlje. Mislim da ce se biljka bolje primiti ako pustis da se zile sto vise raviju. I jos nesto, prilikom stavljanja pelcera u zemlju, uzmi manju saksiju. Tako ce se jace razvijati stablo i listovi...

Jacika
18.08.09., 11:26
Cao Gordond,
Hvala na objasnjenju..
Moracu biti strpljiva da sacekam dok pusti zile pa da zasadim. :)

gordond
18.08.09., 13:40
Nema na cemu. Nadam se da ce se primiti, iako se predlaze da se vecina biljaka presadjuje u prolece. To naravno ne znaci da ne treba pokusati;)