PDA

Pogledaj punu verziju : Scindapsus Aureus



Bogica1985
21.04.07., 00:54
Scindapsus Aureus

Poreklo : Solomonski otoci

http://img2.imagetitan.com/img2/small/4/4_img_3463.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=4_img_3463.jpg)
Scindapsus Aureus

Svetlo : ne zahtevna biljka po pitanju svetlosti ,na dobro osvetljenom mestu lišće će biti zeleno sa žutim šarama dok u nedostatku gubi šare ali nastavlja normalno funkcionisati.

Temperatura : najmanja temperatura 14oC ,neka optimalna 25oC.

Zalivanje : ne voli previše zalivanja ,jedanput nedeljno je sasvim dovoljno, kako bi se dozvolilo zemlji da se malo prosuši.

Orosavanje : donja granica je 60% ,znači biljka koja voli povišenu vlažnost vazduha.

Podloga : zemlja za sobno bilje sa dodatkom peska i treseta.

Razmnožavanje : veoma lako se razmnožava ,reznice koje sadrže 2-3 lista stavimo u vodu tako da joj u vodi adventivni koren (lišće van naravno) odakle će pustiti žile nakon 2-3 nedelje kad je možemo posaditi u supstrat. Reznice je najbolje uzimati u prolece, nozem iseci kraj stabljike.

Rast : kao biljka puzavica izdanak joj godisnje izraste od 0,5-1 metra.
To je biljka kojoj se listovi uvecavaju sa njenim starenjem tako da list moze dostici po mom iskustvu i do 20 cm a verovatno i vise.
To nece bas goditi manjim terarijumima tako da ih u prolece treba rezati na pola duzine stabljike.Time ujedno obnavljamo biljku!

Toksicnost : sadrzi oksalnu kiselinu koja vezuje kalcijum za sebe. Ne preporucuje se u terarijumu sa gusterom koji bi jeo biljku.
Biljka je otrovna i izaziva oralnu iritaciju i jaku upalu.

zarko
21.04.07., 02:24
kazi mi nesto sl scindaptusu a da nije otrovno ??????????
da brzo raste i izdrzljivo

Bogica1985
21.04.07., 02:52
pa ne znam sta je slicno a da nije otrovno, uglavnom su te puzavice iste po tom pitanju kao philodendron

Bogica1985
21.04.07., 03:45
mozes da probas sa peperomia scandens-om to ti je lazni philodendron on nije toksican a isto trazi visu vlagu

Bogica1985
21.04.07., 03:47
Za kakav terarijum ti treba?

zarko
21.04.07., 14:56
pazi ja stavljam i otrovne biljke u ter. od tokaija...tu nema veze ..al isam mislio u kameleonov da tutnem scindaptus ili brsljen i evoh kod mene cekam da se razgranaju a ti morada ikvaris i da mi kazes da su otrovni....
nista butnucu kamelonu jos jendu sefleru :)

Bogica1985
21.04.07., 14:59
Zao mi je sto moram da te razocaram ali cini mi se da je i ona toksicna! ::)

Bogica1985
21.04.07., 15:02
Sadrzi jako malu toksicnost tako da dolazi do zanemarljive iritacije koja ako se pojavi traje samo nekoliko minuta!

Bogica1985
21.04.07., 15:04
Koliki ti je terarijum, sto ne stavis hibiskus ili tako neku drvenastu biljku?

kimo
21.04.07., 16:34
PAzi ovo za Scindapsus nisam siguran, ljudi ga stavljaju sa gušterima i nisu imali problema, baš ću da pitam na jednom forumu...prvi put sada čujem to. Inače je strava biljka!

Bogica1985
21.04.07., 16:54
Da ali gadno je ukoliko guster pocne da ga jede a on sadrzi oksalnu kiselinu,
veliko unosenje te kiseline vodi do nedostatka kalcijuma u organizmu i kao sto sam vec rekao izaziva oralnu iritaciju ,stomaka i bubrega. uzimanjem prevelike kolicine dovodi do ostecenja nervnog sistema i moze biti pogubno.

Bogica1985
21.04.07., 17:03
Ili da zabranite ljubimcima da ga jedu ili rizikujte kao i ostali sto ne verujem da bi neko od vas uradio!

kimo
21.04.07., 18:15
Pa baš sam dobio odgovor od čoveka koji godinama drži gekone i kaže da nikada nije imao problema, a koristi ga i zna dosta ljudi koji ga isto koriste, ali to je zato što gekoni ne jedu bilje, inače ako je gušter sklon klopanju bilja onda se ne treba igrati...ja ću držati u terarijumom sa Phelsumama najverovatnije...

Bogica1985
21.04.07., 18:18
To sam bas i ja hteo da kazem ,da zivotinjama koje su biljojedi ,tj. sklone klopanju biljaka ne treba stavljati scindapsus ali njemu ne odgovara bas suv vazduh tako da treba obratiti paznju i na to!

zarko
21.04.07., 18:23
oksalatne kiseline su sranje koje mora da se izbegava posto poto.. zato je spanac na crvenoj lisit za hranu ...
ok suepr bogice ..bas si mi pomogo :)


i ja se slazem :)

Bogica1985
21.04.07., 18:31
Nema na cemu! ;)

stanikic
09.05.07., 01:06
slične su vam Cissus rhombifolia, Philodendron oxycardium, Syngonium podophylllum, a nisu otrovne..

Bogica1985
09.05.07., 02:53
Cissus rhombifolia nije toksican ali Philodendron oxycardium i Syngonium podophylllum su toksicne tj. sadrze oksalnu kiselinu isto kao i scindapsus, a jos jedna zajednicka stvar je da su sve iz porodica araceae.

stanikic
09.05.07., 11:06
većina biljaka sadrži oksalnu kiselinu, samo je pitanje koliko se konzumira, u knjizi koju ja imam istaknuto je iritirajuće dejstvo soka scindapsusa na kožu i mukozne membrane, dok za ove dve druge nije ništa navedeno...imao sam kod kornjača scindapsus jedno vreme i redovno su ga grickale ali ništa se nije desilo zabrinjavajuće...

Bogica1985
09.05.07., 11:49
Nije samo iritacija problem vec i kalcijum

stanikic
09.05.07., 11:59
evo još nekih mišljenja, nije na odmet pročitati:
http://www.anapsid.org/resources/plants.html#harmful
http://www.anapsid.org/resources/edible.html
http://www.anapsid.org/pdf/plantlists.pdf

Bogica1985
09.05.07., 13:05
Na nekim sajtovima naglase da ako je otrovna npr. za amphibie nije za gustere i sl. video si one zvezdice.

Bogica1985
09.05.07., 13:08
Jedan primer znas verovatno da je benjamin toksican ali gusteri ga mogu jesti.

Kako se zove knjiga koju si spomenuo?

svarog
09.05.07., 21:22
E ljudi sad vidim ovu temu!
Neznam kako se ponasa Scindapsus Aureus
u stomaku ljubimaca, ali se odlicno secam da je moja majka kada smo se selili u tada novi stan napunila tri velika kontejnera ovom lozico i isto i sam htela da se baci u kontejner od muke!!!!
Lozica jako lepo i mnogo raste, nije zahtevala neke posebne tretmane, brisanje lisca od prasine, malo vode, ne puno zemlje i imali smo lozicu upletenu na zidu dimenzije 5m x 2.5m. Fantasticna lozica. sa jakim i mesnatim listovima. da nije ni nesto puno patila za svetlom!!