PDA

Pogledaj punu verziju : Hoya Carnosa



Bogica1985
21.04.07., 01:49
Hoya Carnosa(vostani cvet)

Ne toksicna biljka koja bi nasla dobro mesto u terarijumu vaseg ljubimca.

Poreklo : Daleki Istok

Porodica : Apocynaceae

http://img257.imageshack.us/img257/1928/img2363ri8.jpg
Hoya Carnosa - Variegata

Svetlost : trazi svetlost, hoya sa debelim (mesnatim) listovima uziva u dosta svetlosti i moze da se stavi u dosta osvetnjen terarijum ali ne bas ispod lampe da joj ne bi sprzili lisce,dok sa tanjim listovima ne moze da podnese direktno sunce i nije pogodna za nasu upotrebu.

Temperatura : podnosi vise temperature ali navise bi joj godila oko 25 C.

Zalivanje : hoya sa slike nije teska za drzanje,nije zahtevna i ujedno pogodnija za terarijume voli da joj se zemlja malo prosusi izmedju zalivanja tako da je treba zalivati jedanput nedeljno otprilike.

Orosavanje : ne treba joj cesto prskanje ,dovoljno joj je jedanput u dve nedelje sto ce joj ujedno i oscistiti listove. Bilo bi pozeljno to raditi sa destilovanom vodom kako joj ne bi ostajali tragovi od kamenca i narusili izgled.

Podloga : potrebna joj je podloga sa dobrom drenazom, moze da posluzi samo zemlja za cvece a ako imate dodajte malo treseta i perlita. Uspeva i na samo tresetnoj podlozi.

Toskicnost : znaci nije toksicna biljka i moze se staviti sa zivotinjom ciji uslovi odgovaraju ovoj biljci.

huana
04.11.07., 01:10
reci mi jel ova biljka ima sitne bele cvetice skupljheni u cvast???

Bogica1985
04.11.07., 01:13
Da ,to je ta!

Bluie
04.11.07., 21:26
Jesi li siguran da nije otrovna? Imam ovde neki registar biljaka i pise da je "harmful if eaten"....to oznacava zvezdica na slici
http://img228.imageshack.us/img228/6372/hoyaie7.jpg
Inace,cvet joj ima vrlo intenzivan sladunjav miris. Takodje ispusta i neku kapljicu iz cveta...zna li se sta je to?

Bogica1985
04.11.07., 22:10
Sve sam pregledao i nisam natrčao na podatak da je toksična, čak je na nekim terarističkim sajtovima stavljaju kao ne toksičnu biljku,koja je pogodna za terarijume.
Miris je fenomenalan ,posebno noću!

Ig0r
05.11.07., 00:24
Takodje ispusta i neku kapljicu iz cveta...zna li se sta je to?


Probao ja to. Da ližem. Stvarno je slatko ali nije otrovno, bar u malim količinama...

huana
05.11.07., 09:17
xaxaxa....eo cpovek proverio.... jel ukusna???:)

Ig0r
05.11.07., 12:20
Gusta slatka vodica ::D Fino, ukusno i kvalitetno

Bluie
05.11.07., 20:37
Pa dobro,nisam ja ni rekao da je ta vodica otrovna...cim onako mirise, ne moze da bude losa :camouflage:
Mislio sam na lisne sokove i tako to...do duse,mozda i nije opasna za zivotinje, ja sam samo tako procitao...

huana
06.11.07., 13:03
slatka vodica iz cveta verovatno sluzi da privuce oprasivace pretpostavljam da je insekti oprasuju tako da ne verujem da je otrovno...

JecaDJ
03.09.08., 22:05
Mislim da kod nas u narodu tu biljku zovu Isusov venac,ima je par mojih prijateljica,meni licno nije nesto posebno!

Bogica1985
03.09.08., 22:39
Narod meša , ovo nije isusov venac :)

Filip
06.09.08., 03:34
Bluie, je l to ona knjiga "Sve o cvecu"? Mislim da je stara jedno 30-40godina!
Da, hristov venac bi trbalo da je neka vrsta Passiflora-e...slazem se sa Bogicom da Hoya nije nikako otrovna...iako, ima dosta biljaka iz iste porodice (Apocynaceae) koje su prilicno opasne, kao sto je i oleader (Nerium oleander).
Pozzzz
Filip

Bluie
06.09.08., 12:21
Nije, to je Holandski registar sobnog cveca iz 99 koliko se secam...nije mi sad pri ruci.
Inace, svake godine se izdaje novi, a i u njima su isti podaci, tj ista oznaka za toksicnost + neke nove varijacije postojecih biljaka koje se dodaju iz godine u godinu...

sasha83
09.05.10., 09:20
da li smem da stavim hoju u terarijum sa kameleonom

The Zaba
14.06.10., 20:09
da li moze da se stavi ova biljka sa iguanama, da li ce je jesti?

Salepet
01.11.11., 23:11
xaxaxa.Ja ovog na izvoz imam..:D
keva..
Inace ga zovu i Isusov venac.. :D

Nedelja
02.11.11., 08:37
Imam i ja dva ,al nikad nisam probo da stavim u neki ter.;)