PDA

Pogledaj punu verziju : Heteroscodra maculata - spojene teme



Ig0r
28.04.07., 22:33
Ова тарантула ме је одувек фасцинирала. Од момента кад сам видео прву слику на нету па све до сад кад је имам целих месец дана код себе. Наравно претходно сам се добро припремио па мислим да сам довољно компетентан да дам неке основне смернице онима који су можда заинтересовани за куповину ове врсте, а који немају појма као што ја нисам имао. Па ево...
Ова врста се у природи може наћи у само у Африци и то претежно Западној(од Сиера Леоне до Камеруна) мада се негде спомиње и Централна Африка. У сваком случају, настањује углавном приобална подручја, значи живи у поприлично влажном окружењу. Углавном се могу наћи на стаблима кокоса и других палми, мада их (ређе) има и на другим дрвима.
Од марта до октобра траје кишна сезона са падом на 50% у августу и растом на 100% у септембру и октобру. Наравно ради се о влаги. Сува сезона је од новембра до фебруара.
Преведено на наш језик: орошавати 1 недељно у току суве сезоне, а 3 до 4 пута у току кишне сезоне и притом одржавати подлогу мокром. Благо орошавање. Код већих примерака пожељна је и посуда за воду(за сваки случај). Наравно ако се не придржавате упутстава тачно, паук неће црћи. Ипак,вреди споменути. Температура у тераријуму између 26 и 28 степени је идеална преко дана, ноћу око 24. У суштини битно је да не падне испод 20 али истини за вољу и 20 је мало. Африка побогу!
Оно што је битно за ентеријер споменути је неколико комада изукрштаних гранчица уколико је паук мали. Кад мало порасте може се употребити и лепо изувијана лоза(чокоти). Често препоручују и бамбус пробушен у средини мада ја то у Србији нисам ни видео. Реч је о арбореалној врсти па је потребан виши а ужи тераријум.
Укратко, паук о коме је лако водити рачуна, веома стидљив, нећете га много виђати али то не значи да није интересантан. Кад се одомаћи направиће цевкасту мрежу у близини гранчице, ископати подлогу до дна посуде и већину времена проводити ту. Активан је ноћу.
Битно је напоменути да ова врста зна бити посебно дефанзивна и брза а притом има веома снажан отров. Пријављене су различите раекције на угриз. Од поређења са убодом осе до трњења удова и сл. Неко спомиње и кому што ја лично сматрам класичним примером глупости. У сваком случају ако се љубимац третира са пажњом и поштовањем које ова врста посебно заслужује, шансе да будете уједени су минималне.

Подаци о пресвлачењима:
(цм се односи на распон ногу 1.лева - 4. десна)
01. 04. 2007. - купљен од Јовице ОверМинда са цц 3цм
01. 05. 2007. - цц 4цм
01. 07. 2007. - 5цм
08. 09. 2007. - 6цм
4. novembar 7 cm
16.01.2008. - 9cm
19.05.2008. - 10cm - prvi put se javlja izrazito bela boja koja ukazuje na to da je u
pitanju ženka!

Уживајте!
ПС: ако сам нешто заборавио да споменем или ако сам негде погрешио нека ме неко слободно исправи.

zarko
29.04.07., 00:41
sto se tice ujeda ja nebih podcenjivao T.
osoba u punoj snazi ne verujem da li ce pasti u komu al ideca i matori...treba da se paze.ali to se valjda odnosi na ljude koji zive na podrucijima gde ovaj pauk postoji.
ali nebitno jako si lepo srocio to.

jos kad bi takav tekstic napisao za poecnjiloterije :)
psoto ljudi mnogo slabo cuvaju kod nas a meni su najdrze..uglavnom lep tekst :)

Calyptratus
29.04.07., 15:21
jos kad bi takav tekstic napisao za poecnjiloterije :)
psoto ljudi mnogo slabo cuvaju kod nas a meni su najdrze... :)

Zato nam ti napises da se malo vise obrazujemo... :D

@Grof Inace text o Heteroscodra maculati je odlican samo sto ih ja nebi uzimao jer nevolim pauke koji se ne vide.

zarko
29.04.07., 17:33
gresis..vide se i to cesto...
pogotovu kad odrastu....e sad kakrater T isot ima major roll
odnosno ako je neki stidljiv retko kad ces ga videti,ali ova moaj zenka je prilicno ok izadje 2-3 puta nedeljno ...dovoljno :)

Ig0r
29.04.07., 18:23
A to zavisi i od terarijuma(posude) u kakvom ga držiš. Možeš mu postaviti enterijer tako da znaš gde će otprilike isplesti mrežu pa da ga gledaš kroz nju. Ipak to nije kopač koji se zakopa u rupu i odjavi se na pola godine. Ja mog vidim svaki dan. E sad, nekad je na ulazu u "cev", nekad u cevi, a nekad je u "pećini" koju je napravio ispod cevi. Super istripovan pauk!
A ono što sam zaboravio gore da napomenem je da nije na odmet ako je bolja ventilacija, jer zbog stalno visoke vlažnosti može doći do pojave buđi ili sličnih napasti.

I da dodam jedan link sa izveštajem o ujedu: http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=11996
I nije tako strašno :D

Over_Mind
30.04.07., 00:01
Brzo sam se oprostio od obe maculate, sad mi je malo krivo ...
Koliko brzo rastu i do koliko maksimalno narastu ?
Igore nisi mi se javio od onda, jel se presvlacila ?

Ig0r
30.04.07., 00:07
Nije još. Krka k'o luda. Premestio sam je iz one malecke posude u dosta veću. Visoka oko 10cm, a baza ima prečnik od oko 8cm pri vrhu, i nešto manji pri dnu. Ubacio grančice, malo više podloge, i dva veštačka lista i kontam da maculata uživa ko nikad do sad.
Koliko sam uspeo da skomtam rastu dosta sporo i rastu maksimalno 11 ili 12 cm, ali to nadoknađuju robusnim telom i nogama.
Pozdrav

Over_Mind
30.04.07., 00:25
koliko cesto jede? kod mene i nije bas krkala ...
meni je to najlepsi pauk, samo treba docekati da naraste i da bude zenka jer su muzijaci bas ruzni ...

Ig0r
30.04.07., 00:44
Jede kad god joj dam. Od kad sam je uzeo od tebe pojela je 7-8 malih fobasa i ne pitaj koliko muva i drugih kućnih insekata. A da sam je uzeo nema ni mesec dana.
A to što Žarko ima ženku je odlično. Pa čak i da bude mužjak ženka može da čeka. Možda bude seksa pa da se spusti cena maculate na tržištu :D
Ipak više bih voleo da bude ženka ;)

Ig0r
12.05.07., 19:19
E ja samo da prijavim da se maculatica presvukla. Oko 1.maja. Obe moje T su praznicnih raspolozenja. Chromatus se prsvukao za novu godinu, ova za 1. maj, kao da znaju kad treba da me obraduju.
kad sam vec kod ovih datuma imam i jedan predlog, pa mozda se nekome i dopadne...
Ne bi bilo loshe da se otvori na forumu odeljak gde ce ljudi koji prate razvoj i rast svojih ljubimaca moci isti i da beleze. Znam da ima kvalitetnih programcica koji tome sluze, ali ovo bi bilo prakticno iz josh jednog razloga. Svi ce moci da vide kako se pojedine vrste razvijaju(mislim tu pri svega na brzinu rasta) pa ce cesto postavljano pitanje "koliko brzo raste" postati suvishno, kao i rasprave o uzrocima brzeg ili sporijeg rasta.
@Geni - mozda ovo da se prevbaci u predlozi, cestitke, kritike i dr.

zokis
12.05.07., 21:05
Ljudi bre stavljajte i slike male Maculatae koliko god da je velika. Navedite i velicinu i broj presvlacenja pa ce ljudi znati kako izgleda u toj velicini. Kad porastu stavljacete slike odrasle.

marko
13.05.07., 00:18
@Grof - ideja je ok što se mene tiče, samo ne znam kako si mislio da se otvori novi odeljak. Možeš ako hoćeš otvoriti novu temu koju ćeš nazvati "Rast i razvoj te i te tarantule" i nju da update-uješ kao hoćeš.
Ako si već imao nešto konkretno u glavi (spomenuo si neki program) na šta si tačno mislio?

Geni
13.05.07., 11:53
Mislio je da se napravo novi pod forum, što je nepotrebno. Takve teme treba otvarati u 'Novosti, kritike, predlozi, cestitke' koji je prilično liberalan što se tiče tema. Novi se otvaraju samo kada neki od postojećih bude preopterećen ili kada ima mnogo tema koje očigledno ne pripadaju ni u jednom postojećem. Ako se to bude desilo lako će se takve teme prebaciti.



Svi ce moci da vide kako se pojedine vrste razvijaju(mislim tu pri svega na brzinu rasta) pa ce cesto postavljano pitanje "koliko brzo raste" postati suvishno, kao i rasprave o uzrocima brzeg ili sporijeg rasta.


Grešiš. Čak i 2 primerka koji stoje jedan pored drugog i imaju iste uslove i učestalost hranjenja mogu da rastu različitim brzinama, a kamoli primerci koji se čuvaju u različitim uslovima.

kimo
13.05.07., 13:15
To se treba otvarati kao posebna tema u podforumu tarantule, jer se njih tiče i to treba da se radi, ako neko vodi evidenciju naravno...

Ig0r
13.05.07., 18:21
Grešiš. Čak i 2 primerka koji stoje jedan pored drugog i imaju iste uslove i učestalost hranjenja mogu da rastu različitim brzinama, a kamoli primerci koji se čuvaju u različitim uslovima.


Naravno da znam to, samo nisam hteo da detaljishem. Ali ipak mislim da nije loshe da negde na ovom forumu postoji evidencija o rastu pojedinih vrsta(bez obzira shto nechija tarantula moze da rikne i bez razloga pa da uopshte i ne raste :D). Takvih informacija na netu ima masa ali verujem da ima i onih kojima su strani jezici slaba strana pa chisto zbog njih.
Otvoricu novu temu chim proverim tefter

A programchic koji mnogi (ameri) koriste je "Tarantula keepers record":
http://www.atkm23.dsl.pipex.com/4587/index.html

A kome se ne svidja uvek moze da namesti u exelu kako mu odgovara...

Bifrost
22.05.07., 23:27
Sad sam se napalio na slikanje :lol: jes da nije neka slika ali...
http://img62.imageshack.us/img62/3030/maculatazd6.jpg

1+cm inace nije aparat nego mobilni k750i :D

marko
23.05.07., 15:38
Extra telefon, uzimao sam skoro od cimerke da slikam ove moje, slike su odlične kad se prebace na komp!
Da ne skrećem sa teme, jel to ona mala tarantula što ti je bežala iz posude :)
Jel to neka nova podloga za tarantule? :)
Zaboravio si da odgovoriš kada će bela boja da se vidi?

Bifrost
23.05.07., 16:41
Uf telefon je boli glava :D ima macro rezim...

Pa ne znam da li je bas ta koja je bezala imam 4 maculate.
Obelezio sam ih sa brojevim 1,..4
broj 1 je najveca (i zenka, ostale nisam ni gledao) ima mozda i 2cm ali treba da se presvuce pa je nisam dirao, kada se zadnji put presvuka nazirale su se boje, sad je naravno potamnela... postavicu sliku kad se bude presvukla.
Sto se tice podloge maculata je naravno pobegla iz svoje posude (posto odmah pobegnu u zemlju kad otvorim pa kad pokusas da je izvuces ona odmah izleti) pa sam je slikao na jorganu od kreveta :lol: naravno da je velika ne bih se ovako igrao sa maculatom :lol:

marko
23.05.07., 20:02
Zašto se ne bi igrao sa odraslom tako? ::D
Šala naravno. Nego šta će ti 4 maculate?

Bifrost
23.05.07., 20:18
Mislim o razmnozavanju kad porastu, a i bile su jeftine 200din kom pa nisam mogao da odolim :D

zarko
24.05.07., 01:54
ja nikak oda uhvatim moju da je slikam ..i ne mogu da vidm da li je pocela da dobija belicasto jer ima vec 5-6cm nisma je vido da ali se skoro presvukla

Over_Mind
24.05.07., 10:47
Zarko stavi slike, maculata je jedna od meni najlepsih ...

zarko
24.05.07., 11:53
pa ko sto rekoh ne mogu da je nahvatam ..nesto je postala osetljiva na drmusanje odma smugne....

Geni
24.05.07., 12:01
"Postala"? Meni su obe jako plašljive od početka. Nema šanse da ih slikam. Plašljivije su od P. murinusa.

Bifrost
24.05.07., 16:38
E da bas tako inace uvek je na otvorenom ali ako samo prodjes glasinije odmah se sakrije, zato je moja i slikana na krevetu. A murinusu sam mogao i da otvorim poklopac od terarijuma a da se ne skloni.

marko
24.05.07., 16:48
Verovatno je tako plašljiva dok je mala. Čim malo odraste i skonta koliko je opasna biće to druga priča :lol:
Lupam malo, nego jel ima neko ovde odraslu?
Kod mene je maculata tek na devetom mestu na wish listi ali mislim da će opet doći do nekog pomeranja :)
Taman dok ja doguram do devetog mesta Bifrost će imati leglo !!!

zarko
24.05.07., 20:42
moja nije bila plasljiva ,i to je jedan od razloga kojih je ne prodajem ....
ne mogu da kazem da bih dao ruku za nju ko sto bi za poechil...ali je jako simpaticna....
cekacu da vidim da li mi se svidja kad poraste pa cu onda odluciti od tome da li cu je zadrzati...

Kuni
06.06.07., 15:17
Cak ovoliko od moje maculate, nek je ziva i zdrava, pa jednog dana pokazece se cela!?
http://img108.imageshack.us/img108/8900/m1iq0.jpg
http://img118.imageshack.us/img118/9325/m2tp2.jpg

Kuni
06.06.07., 23:44
E, ovde je nadmasila samu sebe? Toliko eksponiranja, mora da je jos gladna.
http://img78.imageshack.us/img78/2046/dsc06986el4.jpg

zokis
07.06.07., 00:30
@Kuni
Koliko je velika?
Znaci stalno igra zmurke? ::D
Da li su plasljive i kad odrastu?

Kuni
07.06.07., 00:39
Najtajnovitija je od svih koje imam, mislim da su po prirodi takve al' nikad nisam imao prilike videti odraslu uzivo, mozda nam odgovori neko ko je imao vise iskustav sa njima. Nemam pojma za velicinu, dacu joj jos koji mesec pa cu je prebaciti u adekvatniji smestaj, mozda tada stignem da procenim. Mislim da je ovde problem sto je u relativno plitkoj posudi, pa je napravila svoj brlog ispod kore drveta i sve oplela. S druge strane cambridgei mi je u potpuno istim uslovima a vidjam ga svaki dan.

kimo
07.06.07., 02:34
Ja nisam imao velike, ali su generalno mnogo plašljive, a naravno i brze, pa to kada spojiš i kada je vidiš utripuješ da li si je video ili ti se činilo, jer nestane brzinom svetlosti...mada opet sve to zavisi od pauka do pauka, tako da ih nekada vidiš nekada ne, a opet to zavisi od terarijuma i predmeta u njemu...

Kuni
07.06.07., 10:27
Sve stoji Kimo, verujem da ako je prebacim u adekvatan prostor sa manje treseta a vise grana moze biti da se "ugnezdi" negde gore, pa samim tim bar delimicno bude cesce vidljiva. Nego, zna li neko da li ova boja ukazuje na potencijalnog muskog ili je to uobicajena boja za omladince i omladinke? Znam da zenke postanu predivno bele ali mislim da muski zadrzavaju ovako neke boje? Hm, strpljenja, vremenom ce se pokazati, naravno.

marko
07.06.07., 13:09
I ja sam negde pročitao da su mužijaci sivkaste a ženke bele boje, samo ne znam kada počinje ta razlika da se primećuje.
Imao je (tj. verovatno ima još) Striček Matija odraslu maculatu ali njega nema na forumu već duže vreme ako sam dobro primetio ???

zarko
08.06.07., 04:45
muzijak bude tamniji kako raste ali ne moze da se kaze da se razlikuju...u sustini su beli...oba

Kuni
26.06.07., 19:29
Napokon se pokazala, na nekih par sekundi.
http://img104.imageshack.us/img104/4284/mac2rh5.jpg

Bifrost
26.06.07., 19:42
Opa, moja ni jedna nema te boje sve su sive, da li je to stvarna boja, mislim da tako vuce na zuto? Koliko je velika? Mene ovako vise potseca na stromatopelmu.

Ig0r
26.06.07., 21:55
@Kuni - ako ja dobro vidim ti je ne drzhish u arborealnom okruzhenju. Ako mislish da one vole da kopaju kad su male tu si u pravu... Ali slobodno joj ubaci neku granchicu i malo treseta, pa da vidish kako ce se pravi utvrdjenje sa tri chetiri ulaza. Moja izlazi svako veche i skoro je celu noc napolju. Ako joj ubacim malo krupniji plen chuje se i borba sve dok neko ne bude sit ;)
@zarko - samo chekiraj na BTSu, ima par dobrih slika gde je razlika uochljiva

Kuni
26.06.07., 22:04
@Bif - To su boje, nista nisam intervenisao, jedino je blic bio ukljucen.
I na ranijim fotkama se vide iste boje, ali nikada do sada je nisam
uspeo otklopiti a da ne smugne. Izgleda da je danasnja vrucina malo
osamutila pa sam imao nekih pet sekundi za cele dve fotke u komadu.
Prilazem i drugu fotku te molim ostatak strucnog tima da se ukljuci
u procenu toga da li se sigurno radi o maculati? Mislim da ima oko
4-4.5 cm ali kako to utvrditi (imas ih i sam, znas kakve su)???
p.s. ima li sanse da bacis slike tvojih, da uporedimo?
@Grof - nije pravi enterijer ali ima unutra kora drveta i ima vrlo dobro
utvrdjenje sa tri rupe, i verovatno je nocu aktivna ali ja nocu nisam u
kabinetu. No, danas nakon fotkanja je mlatnula tenebriju pred mojim
ocima, samo sevnula k'o munja i odvukla plen u jazbinu. Planiram nov
enterijer ali je jos mala u odnosu na druge koje prvo moram da udomim.
edit: p.s. imas neki komentar na boju?
http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_mac.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_mac.jpg)

marko
26.06.07., 23:26
Pa što se mene tiče ista je maculata, gledao sam gomilu slika (mada je procena po slici relativna).
Evo linka koji je google izbacio, jedna mala maculata, pa pljunuta je ova tvoja
http://www.bighairyspiders.com/pix/maculata2.jpg

Kuni
26.06.07., 23:38
Jes Markone, al' pogledaj ove linkove??? Crne tackice pri vrhovima nogu? Ajd' sad???
http://www.spidy.goliathus.com/stromatopelma-calceata-id139.html
http://www.svenheidrich.de/bild.php?pics=strcalce01&name=Stromatopelma%20calceatum
edit:
Sve nesto imam utisak da je Bif u pravu, pogledao sam na brzinu tri monografije o T. i zaista lici na opis Stromatopelme calceatum. Ta boja, crne tackice i nesto dlakavije noge bi mogle biti jasna razlika u odnosu na maculatu, a ovo nije bas toliko mlad pauk da bi to bile juvenil boje. Moze biti da umesto zla ima jos vece zlo: "One of the few tarantula spicies that definitely has been reported to cause hospilization after its bite..." ili "The red featherleg is faster and is reputed to have more poisonous bite than the Togo starburst tarantula, so treat them with a great deal of respect and be careful!" U istoj knjizi (Tarantulas and Other Arachnids) stoje slika do slike maculata i calceatum, po tome maculata definitivno nije.

marko
27.06.07., 01:15
Hmmm izgleda da je Bif pogodio. Zaboravio sam u prošlom postu da napišem to za noge, ove tvoje tj. od tvoje tarantule jesu dlakavije i ova tvoja je pljunuta stromatopelma sa ovog prvog linka što si postavio. Pa šta ima veze kupićeš ti i maculatu kad tad. :)

Ig0r
27.06.07., 01:20
Ovaj zadnji post me malo zbunjuje... Tu mislim na ovo shto kazesh sa slichnostima sa calceatumom.
Meni se chini da ti i ja imamo istu vrstu, a skoro sam siguran da je maculata. Ja sam svoj primerak kupio od Jovice Over Minda, a on od Kima. Stoga verujem da je Hmac. S druge strane, svako moze da pogreshi...
Shto se boje tiche, opet mi se chini da je to to, iako svetlo mozhe da zavara...
Ne mozgam previshe o tome. Drzhim se uputstava koje mi je dao neki lik sa ABa, koji se inache lozhi na afrikanere a i deluje OK.Sve shto je rekao bio je u pravu. Kako najbolje da uredim posudu, i shta ce se desiti kad uradim to i to...

Kuni
27.06.07., 02:04
Cuj, i ja sam verovao dok mi Bif nije skrenuo paznju, mada mozes videti jos gore u postu da se zapitkujem za neobicnu zlatno-zutu boju, nekako mi je to bilo cudno dok je jos nisam video celu nego samo nogare... I onda ta sugestija, pa ja malo net malo knjige i zaista (da ne kazem definitivno) po svemu vise lici na ovog drugog zlotvora. Naravno, greske se dogadjaju, pogotovo kod mladih primeraka. Meni licno ne smeta ako je greska, jest da me maculata fascinira bojom al' nemam nista protiv ovog afrikanca. Izvor je isti, imamo istu stvar S. calceatum, negde poznat kao leopard tarantula a negde kao red featherleg tarantula. Licno sam bio vrlo oprezan jos dok sam mislio da je maculata, a sad nije na odmet oprez na kvadrat (treci izvor: "it is one of the African species that bites without warning and its venom is fairly strong). Nego, imas koju fotku, bice zanimljivo da napipamo koje polove imamo. A i Bif bi bas mogao da metne neku fotku maculate, nije ona bas tako neuhvatljiva ako sam ja docekao ovu "senku" od tarantule da pozira. Ajde Bif, probaj, a za ovo zapazanje koje je razjasnilo misteriju "zute" maculate imas pivo od mene kad se sretnemo.

Ig0r
27.06.07., 02:16
Nisam imao prilike josh da je fotkam, jer je drzhim u plastichnoj chashici sa poklopcem, pa kad otvorim shmugne, a kroz plastiku ne vredi. Slikacu je kad je budem "selio", za jedno ili dva presvlachenja...
Ni mene nece smoriti ako se ispostavi da je Scal, jedino shto onda moram nabaviti i Hmac :D
A pol? Pa ima tek oko 4cm. Nisam siguran da cu uspeti da deshifrujem, pogotovo ako ne zateknem svezhu koshuljicu.
Ti si svoj primerak preimenovao?

Kuni
27.06.07., 02:26
Prakticno jesam: crvenopaperjastonoga tarantula :D, ali ajd da sacekamao jos koji komentar mada mislim da nema sumnje.

Bifrost
27.06.07., 17:32
E, ne mogu da verujem i ja sam slikao moju i
http://img167.imageshack.us/img167/3303/dsc00312zu4.jpg
Ali to nisu prave boje, siva je, fotoaparat izgleda vidi nesto sto ja ne vidim. Moja je 3+cm.

Kuni
27.06.07., 20:47
Hvala Bif, bacio si fotku i sada kad uporedim jedino sto je sigurno jeste da su zaista razlicite boje, a da li su i jedno i drugo maculata ili je ono moje calceatum ??? ??? ??? Mozda da sacekamo jos koje presvlacenje, trenutno vise nista nisam siguran :S Evo i danasnje fotke od nazad, da li su sare iste??? Boje nisu to stoji (fotka je jos dodatno osvetljena).
http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_dsc07462.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_dsc07462.jpg)

Bifrost
27.06.07., 22:51
Ma ko zna, meni su i jedna i druga lepe i moram imati i jednu i drugu u bliskoj buducnosti :D. Ne znas kojeg je pola?

Kuni
27.06.07., 23:47
Nemam pojma za pol, mozda kad jos malo poraste pa je bacim u lance :) Ni jednu kosuljicu nisam izvadio iz tog tamnog vilajeta, gomila paucine a necu da rondam, mislim da lako moze da mi smugne posto je posuda skroz kontra nasadjena, plitka a siroka. Ne pipam do nekog konkretnijeg premestanja u staklo, a do toga jos moze da izdrzi koji mesec (nadam se). Sjajna ti je mac, i lepo se vidi da je na sivo, tek-tek nesto krem da se nazire.

Bifrost
27.06.07., 23:53
Hvala :D, Ja znam za jednu da je sigurno zenka, a ostale tri kako bude :D

Kuni
28.06.07., 00:06
Po ovome mi i dalje sare vise vuku na maculatu, al' boja opet nikako.
Do duse ovde su odrasle zenke a moja jos nije odrasla, a ni za pol ne znam.
Cekacu presvlacenja i da jos malo odraste, odustajem da nagadjam.
http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_het-str.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_het-str.jpg)

Kuni
28.06.07., 18:48
Zdere kao sumanuta, ne caka noc. Verujem da se i ona presvukla u junu, najverovatnije u jazbini.
http://img520.imageshack.us/img520/3771/mastpt0.jpg

Kuni
29.06.07., 13:36
Maculata il' calceatum sara???
http://img180.imageshack.us/img180/5488/dsc07497aa4.jpg

Bifrost
30.06.07., 19:46
Mislis na saru na dupetu? Dosta africkih tarantula ima tu saru: Pterinochilus, Heteroscodra, verujem i Stromatopelma...

Zero
30.06.07., 22:29
Maculata il' calceatum sara???
http://img180.imageshack.us/img180/5488/dsc07497aa4.jpg


ovo je maculata.....stromatpelmu calceatum sam imao i vidi se razlika cak i kad su male..... ;)

Kuni
01.07.07., 00:34
Hvala Zero, bio sam u nedoumici cekajuci nekog ko je imao obe. Super, maculata je ipak ostala maculata. Te tamnije boje mozda ipak ukazuju na musko?

Bifrost
01.07.07., 02:09
Ja i dalje nemam ni jednu te boje, a ne moguce je da su sve cetiri zenke :D

Kuni
01.07.07., 02:19
Stvarno ne znam sta da ti kazem, ja je nisam farbao, a Zero je ocigledno veoma siguran da je maculata. Sacekajmo jos koje presvlacenje, mozda posivi ???

Ig0r
01.07.07., 03:10
I meni share na abdomenu vuku na maculatu, samo kontam da treba da se josh izdefinishu. Calceatum ima vishe tachkica uz liniju i manje je sharen, dok maculata ima samo dve tachke, na beloj podlozi duzh sredine abdomena i shareno sa strane. Josh koje presvlachenje pa cemo svi biti sigurni shta imamo

zarko
01.07.07., 03:56
???
da li je pitanje da li se ima makulata ili kalceatu?

ja bar znam na sta moja lici :)

Kuni
01.07.07., 12:30
Grofe, ima li sanse da postavis sliku tvoje maculate?
Zare, ne znam na sta tvoja lici (turi fotku) al sta mislis, na sta lici ova gore?

Ig0r
01.07.07., 12:33
@zarko Da da. Upravo to je pitanje. I ja sam mislio da znam, ali eto vidish, sad sam zbunjen :confused2:

@Kuni Na zhalost nemam ni jednu fotku, jer je u pauk u plastici i nema shanse da ostane na mestu kad hocu da otvorim, a kroz plastiku slike su ochajne. Kad ga budem selio valjda ce biti

zarko
01.07.07., 20:53
pa neverujem da si mogo da kupis za iste pare malu makulatu i kalceatu ...kalceate su skuplje ....

Ig0r
01.07.07., 21:40
Ja se nadam da si u pravu. Josh kad bi bila zhenka......

kimo
01.07.07., 22:07
Može Žarko da se kupi...ja sam prodao za 15 eur calceatu od 3-4cm...

Ig0r
01.07.07., 22:10
Sad me bash zvao cimer da mi javi da se maculatica presvukla. Eto proshlo je tachno dva meseca od zadnjeg presvlachenja koje je bilo 1maja. Velichinu javljam chim budem imao priliku da je izmerim.
Do sad je bila na oko 4cm u rasponu nogu, pa me bash zanima kolika je sad. Mozhda uskoro legne i neka selidba pa mozhda bude i slika. Chosto da zajedno utvrdimo shta to drzhim u kuci.
Pozdrav

zarko
02.07.07., 02:58
ti is be kimo prodao sve sot imas od T.
da ali cena makulate je mnogo manja ..pogotovu ako kupujes vise komada. u mojoj ponudi kalceata ide bar 2x skuplje od makulate spiderling...ili na srpskom tarantuliccici

@kimo odgovori na pm

Kuni
02.07.07., 10:10
Masite temu, sad ste se nakacili na cene a pitanje je da li je maculata ili calceatum. Zero tvrdi da je maculata, OK, ali onda ostaje pitanje boje koje je zaista malo neobicna za maculate. Ako prihvatimo da je maculata, ima li neko objasnjenje za boju, da li je to normalno, jeste li to sretali u praksi, da li je to uobicajena spiderling boja pa da racunam da ce nestati, da li postoje varijeteti u smislu boja pa da neke maculate nisu sikasto-bele, da nije eventualno zbog pola ako su muski tamniji... Grofe, javi da li je tvoja nakon presvlacenja vise u ovom fazonu ili je vise kao Bifova (naravno, po pitanju boje).

kimo
02.07.07., 10:43
U suštini ima mnogo varijacijau nijansama boje kod tarantula...pogotovo zato što ljudi uzimaju odrasle primerke iz divljine zbog nepovezanih krvnih srodstava i onda se dešava da je ta jedinka iz prirode tamnija i samim tim i potomstvo može da bude tamnije. Konkretno za maculatu ne znam i nisam nešto čitao o tome, ali na ovaj način je nastao H.lividum - Dark Form koji je mnogo tamniji od standardnog...

P.s. A za cene se ne može raspravljati tako, a ja nisam prodavao sve paukove, ali to je bila cena kod mene da znaju ljudi, jer cena zavisi od svega i svačega, nije uvek ista i varira u zavisnosti koliko ih ima na tržištu i bla,bla,bla. Generalno, treba se uvek raspitati šta i koliko može da košta...

Ig0r
02.07.07., 17:29
@Kuni za sad ništa od fotke(gore sam već naveo razloge), ali meni moja liči ma tvoju sa slika gore. A i ja kad se zagledam u šaru sa tvoje slike i šare sa neta, liči mi više na maculatu. Čak bih smeo da se kladim. Ajd oćemo kladionicu? :D



U suštini ima mnogo varijacijau nijansama boje kod tarantula...pogotovo zato što ljudi uzimaju odrasle primerke iz divljine zbog nepovezanih krvnih srodstava i onda se dešava da je ta jedinka iz prirode tamnija i samim tim i potomstvo može da bude tamnije.


A i ninja ovde ima pravo...

Ig0r
02.08.07., 15:06
Pitanje pre svega za Kunija ali i za sve ostale.
Šta mislite, koliko bi maculata mogla bez vode. Naime treba da otputujem u skorije vreme na 10ak dana a nema ko da je zaliva. Bitno je napomenuti da je nahranjena zadnji put 23 i 24 jula kada je ukupno izela 3 mlada lateralisa max 2cm...
Konkretno, da li su vaše makulate imale ovako teške periode u životu ili,
Direktno, šta mislite hoću li je zateći živu kad se vratim oko 15 16 avgusta.
Video sam je danas, zalio je i delovala je vrlo živahno i zdravo.
???

Geni
02.08.07., 15:37
Natopi zemlju vodom i piči ;). Neće joj ništa faliti.

kimo
02.08.07., 16:16
nebi trebalo ništa da joj bude, nije toliko ni toplo sada :) Ako ti je baš frka, donesi kod mene na čuvanje...

ToPa 12.02.
02.08.07., 18:55
moje misljenje je da pre polaska pokvasis...i da ne treba da se brines...
nisu one bas tako osetljive...

pozz

Kuni
02.08.07., 20:52
Sve moje su dva puta ostavljane na po 6~7 dana i nije bilo problema, mada, uskoro me nece biti 15ak dana pa se i ja pitam da li da nosim na baby-siting il' da rizikujem. Provereno nedelju dana nije problem, ali dve???

Ig0r
02.08.07., 21:06
Pa znam to, na nedelju dana sam ja vec ostavljao vise puta, ali ovo...
Kontam da cu je ostaviti i stvarno mislim da nece biti problema. Cisto sam hteo sa vama da se konsultujem
Pozdrav

marko
03.08.07., 00:50
Ma bre slušajte Genija i Kima, ako neko zna onda su to oni. Nedelju dana je stvarno malo, za hranu se ne treba brinuti to je već utvrđeno mnogo mnogo puta a za vlagu je već pitanje. Napunite posude do vrha i palite na put. Kuni, Grofe, zamolite nekoga samo da obiđe jednom i malo zalije dok vi niste tu ako se već toliko brinete.

Čini mi se da je ovo otišlo malo off topic?

zarko
03.08.07., 03:04
10 dana predhodno zalivena zemlaj i cinija nisu nikakav problem. ja sma ostavljao 15 juna ..bila je vrucina ...

Kuni
06.09.07., 23:04
Postaje manje plasljiva, ali jos uvek ne voli da pozira.
http://img120.imageshack.us/img120/4653/mac1rz2.jpg

Ig0r
07.09.07., 00:44
Čini mi si da je tvoja(ili možda više nije) dosta taminija od moje, ali saznaćemo uskoro... stvarno je krajnje vreme da je premestim u nešto veće! Očekujte fotke...
PS: Kuni, mora da ti nije lako da se rešiš svojih ljubimaca... Moje saučešće...

Bifrost
15.09.07., 17:34
Malo slika..

http://img116.imageshack.us/img116/1872/dsc00309xq6.jpg

http://img401.imageshack.us/img401/1143/dsc00721cy9.jpg

http://img441.imageshack.us/img441/3863/dsc00722pw6.jpg

Kuni
17.09.07., 22:56
Definitivno je sve manje stidljiva, jos malo pa ce i pozirati.
http://img411.imageshack.us/img411/4435/img1676fq0.jpg

http://img503.imageshack.us/img503/3718/img1684dl7.jpg

Ig0r
19.09.07., 11:56
Ni moja nije vise toliko stidljia. Cak kad uzmem posudu u ruku ona ne mrda vec stoji na otvorenom. Sad je nekih 5 cm. Premestao sam je nedavno samo nisam imao aparat pri ruci a i bio sam sam pa nisam bas hteo da je ostavljam. Ali ima da padne opet neki premestaj jer nisam zadovoljan... Slike uskoro

Kuni
26.09.07., 19:13
Da, definitivno vise ne bega kada se otvori poklopac, ali da je nesto posivela i nije, dakle, boja ostaje.
http://img125.imageshack.us/img125/8260/img1851kp5.jpg

marko
02.11.07., 14:54
Opet mi se proširila kolekcija tarantula a glavni "krivac" za to je Bifrost :D
Poklonio mi je maculatu ~3cm. Ovim potezom, tačnije gestom, je učinio to da
mi se sada orijentacija opasno okreće ka afrikanerima odnosno paucima bez
iritirajućih dlačica ::D HVALA MIRKO ! ! !

EDIT:
Jedno brzo off topic pitanje (bezveze mi je da otvaram temu jer je odgovor samo jedan):
Koja je najveća tarantula bez iritirajućih dlaka?

Kuni
02.11.07., 15:07
Znaci stigla bela munja, (ili siva). Za dan dva javi kakvi su utisci, kad stignes fotka obavezno, sretno sa malisom i dobro ga hrani da poraste velik i beo.

zarko
02.11.07., 15:13
predpostavljam P rufillata oko 20 cm

marko
05.11.07., 15:12
Nije moja slika ali morao sam...

http://img124.imageshack.us/img124/1915/heteroscodramaculatafemale01v1.jpg

marko
16.12.07., 01:45
Pre 6 dana se maculata prvi put presvukla kod mene. Pustio sam je par dana
da ojača pa sam je premestio u novu posudu, prečnika 10cm i visine 12cm.
Ubacio sam 2-3cm treseta i debelu grančicu postavljenju dijagonalno.
Pre presvlačenja je bila pod zemljom preko dana, a retko noću izlazila napolje.
Iz tog razloga sam očekivao da će tako i nastaviti da bunari, ali počela je da
pravi bunker skroz na vrhu posude, odmah ispod poklopca. Dovlači tu gore
treset i pravi neki zaklon. Jel tako nagla promena bila i kod ostalih? Jel treba
očekivati od nje da će opet da pravi tunele po tresetu ili je sada isključivo
arborealna? Trenutna veličina je 4+cm.
A da zaboravio sam da iskomentarišem ovu vrstu: pa fenomenalna je!
Iako je do sada nisam nešto puno viđao (osim kroz plastiku i paučinu) extra
je kako ćapi plen i uvuče ga nazad pod zemlju a sve u roku od jedne sekunde!
Sad od kako sam je premestio vidim je po ceo dan :)

Bifrost
20.12.07., 03:08
Hehe, i moje su se presvlacile... Osim ove za koju tvrdim da je zenka, ostla dva su muzijaci :lol: e sad ako Markova bude muzijak onda sta reci od cetiri komada jedna zenka, a i to je pitanje :lol:, Sporo nesto rastu...

marko
20.12.07., 16:25
Istina, malo sporije rastu, tj očekivao sam da će presvlačenje biti malo ranije
na toj veličini ali možda je zbog zime? Bilo kako bilo razlika pre i posle presvlačenja
je ~1cm ali razumem da ne mogu više očekivati na relativno maloj veličini.
Ma samo nek su oni živi i zdravi ali jedva čekam da dođe do 10cm :devil-smiley-029:

Džabe mi baksuziraš Mirko, ova kod mene će biti ženka :D
E nisi mi rekao za tu promenu, kažem čudi me da je odjednom postala arborealna.
Očekivao sam da će i dalje biti kopač ali da će više izlaziti napolje, pa tako polako dok
ne prestane kopkati? Jesu li tvoji svi napustili tunele?
A da još jedna činjenica zašto će moja biti ženka, uzeo sam najmanju (ako sam dobro
pročitao na prethodnim stranicama obeležavao si ih brojevima od 1 do 4 po veličini, s' tim
da je 1 najveća a 4 najmanja), znači izabrao sam najmanju što dalje implicira da sporije
raste od ostalih...što dalje implicira da je to ženka (to je samo moj trip u glavi) ::D

zarko
20.12.07., 19:25
los trip marko :)

Bifrost
20.12.07., 21:36
Nisu po velicini nego jedinica je jednina bila proverena da mislim da je zenka i ona je dobila taj broj ostale ostali brojevi su svi ~iste velicine... ;)

Edit: 1 je najveca oko 4cm

Ig0r
21.12.07., 13:58
Ubacio sam 2-3cm treseta i debelu grančicu postavljenju dijagonalno.
Pre presvlačenja je bila pod zemljom preko dana, a retko noću izlazila napolje.
Iz tog razloga sam očekivao da će tako i nastaviti da bunari, ali počela je da
pravi bunker skroz na vrhu posude, odmah ispod poklopca. Dovlači tu gore
treset i pravi neki zaklon. Jel tako nagla promena bila i kod ostalih? Jel treba
očekivati od nje da će opet da pravi tunele po tresetu ili je sada isključivo
arborealna? Trenutna veličina je 4+cm.


Za ovu vrstu je karakteristicn da prvo napravi cevkastu mrezu od dna do vrha posude sa dva izlaza, jedan gore jedan dole... Kasnije se broj izlaza stalno povecava a struktura mreze postaje sve slozenija. Druga zanimljiva stvar je da maculate ne prave guste ''dzepove'' kao avicularie npr. vec na svoju mrezu dovlace treset i to u velikim kolicinama. Moja maculata je premestila gotovo 90% treseta koji je bio na dnu u svoju mrezu i sve to uplela. A bilo je dosta treseta. bar 4cm u plasticnoj tegli h 15ak cm. Ovo je moje licno zapazanje ali skrecem paznju da ovo nije krajni smestaj tarantule koja ima oko 7 cm a trebalo bi da dodje do 13 14... Planiram da je drzim u stvarno velikom terarijumu ya penjace iz razloga sto bih da vidim kako ce se ponasati kad pod i plafon ne budu tako blizu, da li ce ostati pri dnu posude ili se popeti skroz do vrha i da li ce i onda spojiti mrezom podlogu sa vrhom terarijuma. Malo obogatiti podlogu liscem i slicnim stvarima koje se mogu naci u prirodi da vidim da li ce i to sve zavrsiti u mrezi, mozda im je to neka kamuflaza...
I da, nadam se da ce sledece presvlacenje da promeni boju, valjda...
Pozdrav

marko
21.12.07., 17:12
los trip marko :)
Znam :)




Nisu po velicini nego jedinica je jednina bila proverena da mislim da je zenka i ona je dobila taj broj ostale ostali brojevi su svi ~iste velicine... ;)

Edit: 1 je najveca oko 4cm
Aaaaa znači tako... nema veze svejedno će biti ženka :P




Za ovu vrstu je karakteristicn da prvo napravi cevkastu mrezu od dna do vrha posude sa dva izlaza, jedan gore jedan dole... Kasnije se broj izlaza stalno povecava a struktura mreze postaje sve slozenija.
Ova kod mene je napravila cevkastu mrežu sa dva izlaza ali "cev" je postavljena horizontalno i ne proteže se do dna posude.




Druga zanimljiva stvar je da maculate ne prave guste ''dzepove'' kao avicularie npr. vec na svoju mrezu dovlace treset i to u velikim kolicinama. Moja maculata je premestila gotovo 90% treseta koji je bio na dnu u svoju mrezu i sve to uplela. A bilo je dosta treseta. bar 4cm u plasticnoj tegli h 15ak cm.
Istina, svaki dan vidim sve više treseta u tom ćošku gde je maculata. Zanimljivo nema šta!

Kuni
21.12.07., 18:23
Sve stoji kako je Grof napisao, apsolutno ista desavanja su bila i kod mene (dok sam imao maculatu :()

marko
18.01.08., 17:23
Za ovu vrstu je karakteristicn da prvo napravi cevkastu mrezu od dna do vrha posude sa dva izlaza, jedan gore jedan dole... Kasnije se broj izlaza stalno povecava a struktura mreze postaje sve slozenija. Druga zanimljiva stvar je da maculate ne prave guste ''dzepove'' kao avicularie npr. vec na svoju mrezu dovlace treset i to u velikim kolicinama.
Moram i ja da potvrdim iz ličnog iskustva da su Grofove tvrdnje tačne. Stvarno je i moja maculata napravila cev od dna do vrha posude, sve više treseta u mreži. Znači već tri slučaja potpuno istog ponašanja, eto jedne karakteristike tj. karakterističnog ponašanja. Grofe pa ti si diplomirao na maculati ;)

Bifrost
24.03.08., 23:28
Slike... ::D

http://img137.imageshack.us/img137/9079/36318145ux5.th.jpg (http://img137.imageshack.us/my.php?image=36318145ux5.jpg)

http://img222.imageshack.us/img222/7694/10115673or8.th.jpg (http://img222.imageshack.us/my.php?image=10115673or8.jpg)

marko
25.03.08., 16:14
Slike... ::D ::D

Aaaaaa znači tako izgleda maculata sa gornje strane :D
Ja ovu moju vidim samo sa donje strane i to kroz plastiku.
Bif veličina je pretpostavljam 5.5-6cm kao ova moja (tj. tvoja :lol:)? Ili je još veća?

ToPa 12.02.
25.03.08., 16:26
ja kontam da je veca,bar 8-9cm
lepa tarantula 8)

zarko
25.03.08., 16:34
moja je oko 7cm cinimi se.mozda malo veca...
evo pre zadnjeg presvlacenja
http://img215.imageshack.us/img215/8043/picture019pm8.jpg

http://img89.imageshack.us/img89/3958/ppcture0012jo9.jpg

Bifrost
25.03.08., 20:42
Bif veličina je pretpostavljam 5.5-6cm kao ova moja (tj. tvoja :lol:)? Ili je još veća?


5cm mozda malo veca :shy:

dule87
25.03.08., 21:00
jbt ja sam mislio da je ova T bijele boje... :S

marko
25.03.08., 21:18
Jeste Dule, dobija belu boju kad odraste, čekaj da Grof postavi sliku svoje maculate pa ćeš videti.

zarko
26.03.08., 00:05
sa 10cm(moja procena ) pocinje ozbiljno da se izbeljuje

Ig0r
26.03.08., 22:13
Bice slika uskoro. Pre oko mesec dana sam je, uz Markovu pomoc premestio u veliki terarijum ali se zavukla ispod mahovine. Ocekujem presvlacenje najkasnije do kraja sledeceg meseca. Onda ce se cesce pokazivati pa ce biti i slika... Inace trenutno je na nekih 8 cm...

marko
13.04.08., 18:50
...Džabe mi baksuziraš Mirko, ova kod mene će biti ženka :D...
...
A da još jedna činjenica zašto će moja biti ženka, uzeo sam najmanju (ako sam dobro
pročitao na prethodnim stranicama obeležavao si ih brojevima od 1 do 4 po veličini, s' tim
da je 1 najveća a 4 najmanja), znači izabrao sam najmanju što dalje implicira da sporije
raste od ostalih...što dalje implicira da je to ženka (to je samo moj trip u glavi) ::D
:lol: Videćete u nastavku poruke zašto se smejem :lol:




los trip marko :)
Loš trip je odradio posao :P :D


Onako kako bi trebalo da izgledaju spermateke (slika je sa sajta http://tarantulas.tropica.ru):
http://tarantulas.tropica.ru/files/images/spermatheca.jpg


Košuljica:
http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/Hmaculataspermateke.jpg

Po mom slobodnom nahođenju mislim da sam dobio fame fatale :devil-smiley-029:

Kuni
14.04.08., 00:39
Jest malo mutna fotka, al stvarno lici. Bice to lepa bela furija!

marko
14.04.08., 01:00
Jeste, ne mogu bolje sa telefonom ali jasno se vidi golim okom malo pod svetlom :)
Kako će samo da bude masivna i opasna, jedva čekam :D

marko
20.06.08., 14:12
Sveže presvučena, oči u oči :D

http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/Hmaculata-1.jpg

Bifrost
20.06.08., 15:09
Nice :D jesi joj premerio telo?

marko
20.06.08., 16:02
A znao sam da ću nešto zaboraviti :-/
Premerio sam raspon dok je bila tako na stranici posude, 9cm i maaalo jače, još 2mm možda, ali sam totalno zaboravio na telo!

Edit:
Probaću kasnije u toku dana dok bude tumarala po novoj posudi, premestio sam je tako da joj ne gine istraživanje.

Kuni
20.06.08., 19:48
Uffff, Markone, pocinje da lici, napokon, svi vec dugo cekamo da vidimo nesto iznad 10cm, tu si, nice!!! A za po godine, hmmm?
Ako si prebacio bilo je i vreme, vidim u cemu je fotkana, nema smisla za tako nesto, slazes se ??? Samo ne tegla !!! !!! !!!

marko
20.06.08., 20:15
Ima već kod nas i preko 10, rekao bih ~12cm ali to je kod Grofa i naravno čekamo sliku :)
Prebacio je jesam, iz plastične posude u plastičnu teglu :shy: mada sam danas ozbiljno razmišljao
da odem do prodavnice i kupim neki manji terarijum, nešto poput ovog cimerovog, staklo je zakon:

http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/ter.jpg

Kuni
20.06.08., 20:32
Ajd svrati, prebaci mi anderosnija i ostavljam ti arborealni 15x15x15, jes da ga cuvam za moju maculatu ali izvadis li andesonija bez posledica ter. je tvoj.

Ig0r
25.06.08., 20:58
Biće slika verovatno već sledeće nedelje kad planiram da preuredim neke terarijume pa između ostalog i taj u kom je maculata. Treba da se kupe neke stvarčice da bi taj pauk došao do izražaja u terarijumu. Računam na tvoju pomoć Markone ;)

Kuni
07.07.08., 20:36
Nadam se da mi crazy nece zameriti sto kacim njegove fotke, ali dok
docekam da naminca neki digitalac odlepicu od nestrpljenja da prijavim
kakvu lepoticu ima, i cuti, cuti... Cccc, a maculata k'o bombona, sveze
presvucena, bravo crazy. Definitivno daj veci format da uzivamo !!! !!! !!!
http://img89.imageshack.us/img89/1776/photo0032xp8pb7.jpg
http://img89.imageshack.us/img89/6702/photo0034mi8js5.jpg

Bifrost
07.07.08., 21:00
Opa :D, kolika je?

Kuni
07.07.08., 21:07
Kaze crazy oko 10cm, al' zao mi sto se povremeno ne ukljuci u pricu, odlicno odnegovan primerak, koliko sam ga shvatio treba da se uskoro prebaci u pravi veliki i uredjeni stakleni ter, pa se nadam da ce bar onda biti fotki, makar ja isao tamo da fotkam, sto ce mi biti zadovoljstvo!

kimo
30.07.08., 18:14
Evo slike od juče...u pitanju je ženka H.maculate oko 10cm, ponosni vlasnik krtice je Grof, a fotoreporter Dr. Kimo :)

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/hmaculatafemale.jpg

Stvarno je lep pauk, ali se nikako ne viđa...sada smo je videli kada smo je izbacili iz terarijuma.

Borko
30.07.08., 18:44
auuuuuuuuuuuuuuuuuuuu care.svaka ti čast!!!!!!!!

moraću i ja da je nabavim.
prelijepa je :) :) :)

zarko
30.07.08., 18:51
ja sam moju zenku prodao!!!
mora da skratim arborijalnu kolekciju. jako je lep pauk ali nije moj tip :)
sveje lepo ali preteruje sa skrivanjem!!!

Bifrost
30.07.08., 19:39
Jedan od najlepsih definitivno. A to prikrivanje nije mana, nego + kad je pauk tako mistican, a ako hoces da je vidis das joj da jede pojavi se odmah. Mada ja mislim da kad malo poraste vise se i ne skriva tako... Moje dok su bile manje su bile tako prefrigane sta god im dam da jedu one to ispituju... provravaju i tek onda nahpadnu ::D Sad su ko murinjo negleda sta napada :lol:

Edit: Zaboravih da pohvalim sliku, kako ste je naveli da vam tako pozira?

marko
30.07.08., 19:48
Sećaš se da sam ti rekao kako smo je prebacivali iz terarijuma u plastiku da bi Grof preuredio terarijum.
Više ne pozira, danas je već napravila novi budžak u tegli tako da nastavlja sa skrivanjem :)
Bez obrzira na sve prelep pauk i svakako "must have" (a koji pauk nije ::D)
Mada smo se Grof i ja složili da maculata nije arborealni pauk, baš zbog svog ponašanja, izgleda da tu nema
onoga: "čekaću da poraste pa se možda neće skrivati". Ova je porasla i nastavlja sa bunarenjem!
Pored toga zadnje noge ima original kao crawshayi, brutalno debele, kao klasični kopač...

Bifrost
30.07.08., 19:58
Nijedna nema noge kao crawshoi mmmmmmm. Ko zna mozda u prirodi i jesu kopaci. Mislim da sam cito negde na bts-u razgovor Rick Westa da je reako nesto da su ih nalazili u rupama a ne na drvecu kako se mislilo, ali nisam siguran u to, ako nadjem link postavicu...

Nemam ni jedan dokaz ali mislim da debele zadnje noge nemaju veze sa kopanjem, pre bih rekao jaci/kraci prednji par noga...

marko
30.07.08., 20:11
Hmm tako je, nisam se dobro izrazio pa da nebih stvorio neke zabune za ubuduće mislim da je jasno da debele zadnje noge nemaju nikakve veze sa kompanjem, očigledni primeri su lividum, robustum itd... Ajd molim te iskopaj opet taj razgovor sa Rick-om, bilo bi dobro da se jednom za sva vremena (ako je moguće) razreši misterija: maculata, kopač ili arborealni. Po svemu sudeći ne ponašaju se uopšte kao arborealni pauk, samo gleda kako će da se zabaguje negde ispod zemlje. Kod Grofa je bio dovoljno dugo u terarijumu da se odomaći, ipak je to ~10cm maculata pa smo očekivali da će se opustiti i izlaziti često, verovatno blejati u onoj izduženoj pozi na nekoj grani, međutim ne, od toga ništa. Kaže Grof da je viđa noću ali to je sve, boji se svetla kao đavo od krsta...
Ovo bi inače Grof trebao sve da piše ali u nedostatku net-a moram da ga zamenim ::D

Bifrost
30.07.08., 20:26
Ne dobro si se izrazo. Ja samo ono reko sta mene vise asocira.. Mene debele zadnje noge ne asociraju na kopaca... Ali verovatno ima nesto vezano za kopace i debele zadnje noge posto neznam ni jednu koja nije kopac a ima zadjnje debele noge...

zarko
30.07.08., 20:55
a to je samo moj ukus!!
postoje zivotinje koje vise volim davidim na slici, vise volim da ih vidim kod nekog drugog nego da je imam. to je slucaj sa makulatom.
ali kada sam je prodavao nisam mnogo gledao u nju dase ne big predomislio...
###. mora da se krati kolekcija ne moze ovoliko, pa zato sad idu jos neke arborijalne...pa cak ako se iznervirma i neka poeciloterija
od afrikanaca zadrzavam crawshoija (za sad) i histerocratesa oni su me odusevili ...
inace ako se obezbedi lep ter moze to da izgleda fenomenalno!!!
i jako je impresivan pauk tako da je pravi Afrikanac!!

kimo
31.07.08., 02:22
Ja sam lepo danas Grofu rekao da se nalaze među debelim korenjem drveća a ne u krošnjama, kao Avicularie i njima slične, ali neka se to potvrdi ako Bifrost iskopa nešto od ranije...

Pauk jeste prelep, ne viđa se često, jako je plašljiv i često kopa. Samo da neiskusne ne zbuni, svaki penjač može, čak šta više hoće, da se zabunkeriše niže, pri dnu ako mu tu odgovara mesto, a često to i rade, recimo Poecilotherie, Psalmopeusi i H.maculata, C.schoidtei i C.spec. blue su svi to radili često, jedini koji nisu izneverili su Avicularie, one su definitivno uvek gore, čak i kada nemaju osnovu za pletenje...

zarko
31.07.08., 03:27
ne znam sta ti imas od navedenih ...sve moje poecilotrerije ,ma znas koliko ih imam ::D( vlaznost min 70%) su gore..samo mlade hoce dole da idu nize...inace sve pletu navise i evenrtulano dizu malo zemlje!
c schoiedtei plete pod zemljom (moje dve) to je tacno ali neam iskustva vise da bih pricao
psalmopeusi vise od 50 komada,samo mlade pletu nize, odrasle vise od 5 kom ni jedna ne plete i imaju ciste mreze bez zemlje !!! naravno bar u 1/2 ter!!!
to je moje iskustvo !!
h macualta od 5-6cm je imala ceo ter ispleten ...
vise od 20 avicurajia sve do jedne iznad zemlje !
u sustini je to to sto si reko osim za moje poeciloterije !

kimo
31.07.08., 04:12
Pa kažem da se sve to dešava, a to što ti imaš ili ja ili bilo ko ovde, je smešno iskustvo za donošenje nekih zaključaka u globalu, ali ja kažem od svojih o čemu pričam...tako da neko ko pročita da je penjač ne mora da znači da će garant biti iznad površine, o tome pričam...zavisi od uređenja terarijuma i nekih drugih faktora...

Bifrost
31.07.08., 06:04
Da to je super :D zamisli da po cenu aborealne T dobijes ustvari kopaca ::D

Ig0r
31.07.08., 15:20
Ala mi nahvaliste pauka... Za koji dan doobija novi terarijum pa ću videti hoće li se i dalje isto ponašati.... I jedno zapažanje: ne znam da li se na slici dobro vidi(a falio nam je neki dobar makro), ali se golim okom može jasno videti 8 velikih crnih očiju. Dodouše izgledaju kao 2 velika oka ali može biti da je to razlog što maculata tako često ostaje skrivena... Još neko mišljenje?

zarko
31.07.08., 16:38
arborijalne imaju blji vid...moje poeciloterije vide bolje od mene....cim se nesto mrdne one reaguju

smokra
08.08.08., 19:21
evi i moja g. maculata
slika nije neka,ali ######...

marko
14.10.08., 20:09
Evo slike Kunijevog mužijaka, već se družio sa dve ženke i red je da se prikaže kao pravi dasa (dok još može), dakle Heteroscodra maculata mužijak:

http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/IMG_0095.jpg

http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/IMG_0096.jpg

Kuni
15.10.08., 21:14
Jest dlakav, ja ga u onoj paucini uopste nisam video, dobre fotke, a i on bas nije nesto izrondjao, izgleda skroz OK nakon spomenutih avantura. Hvala sto si ga predstavio javnosti, i naravno javite kada bude podmlatka!

marko
21.11.08., 16:02
Ajd kad je već ova tema opet aktuelna, evo vam još jedna slika iz prve ruke ;)
Dakle mužijak H.maculate:
http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/DSCF3416.jpg

marko
24.01.09., 15:19
Evo slike spermateke maculate, izvinjavam se na lošim slikama, nisam mogao bolje. Nije do mene, oprema me sprečava :)

http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/Hmaculataspermateka_1.jpg

http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/Hmaculataspermateka_2.jpg

Košuljica je raspona tačno 8.5cm, već na toj veličini su spermateke vidljive golim okom kao što se vidi na slici iznad.

Borko
25.01.09., 17:43
ma extra je...
to se mora nabaviti:)

slabije se vidja,bar tako kažu.

Futurist
18.05.09., 13:56
Da napisem moje iskustvo,nekome ce koristiti.
Pre par meseci kupio sam H.maculatu. Posle par dana je pobegla iz kutijice(ni sam ne znam kako,samo sam primetio da je nema-brze su ko' munja).Velicina..pa bila je mozda 1,5cm.
Posle nekog vremena pazario sam jos jednu,a ovu otpisao jer sam tipovao da cu je naci osusenu(ako je uopste nadjem).
Juce sam(znaci posle par meseci) detaljno sredjivao AQ od preko 400l(par metara od mesta na kom je nestala karakondzula. Menjao vodu,pomerao panjeve,kamencine... i u jednom momentu vidim tarantulu kako pliva po povrsini vode. Ne mogu da verujem ! ! ! Pokusam da je podignem -sa ruke ponovo skoci u vodu.Otrcim po posudicu kojom cu je poklopiti,vratim se ,nje nema. Nadjem je u pozadini AQ zavukla se izmedju dva kamena bloka. Da ne davim dalje,jedva je nekako ubacim u posudicu).
Sve sam ovo pisao samo da bi posavetovao potencijalnu sabracu,ako nekom pobegne zverka,neka je traze tamo gde ima vlage(tipujem da je svo vreme bila u pregradnom filteru jer sam nasao malo paucine u filtermasi)