PDA

Pogledaj punu verziju : Hiper/hipo/avitaminoza



miljance
29.01.07., 01:25
hipovitaminoza - premalo vitamina
avitaminoza - totalno odustvo vitamina (retko) i u tom stadijumu je vec ozbiljno oboljenje
hipervitaminoza - previse vitamina

silwert
30.04.07., 01:11
zivotinja nemoze imati previse vitamina jer se oni izlucuju iz organizma preko mokrace i fecesa
to vam kazem kao buduci veterinar

zarko
30.04.07., 01:22
covece bre ne pricaj takve besmislisce....
sad je dokazano da se cak i C vitamin ,za koji se mislilo da se ne talozi, talozi u telu tkoa da se ne preporucuje da se jede limun koliko hoce
a vitmain A i ostali
lele bre brate veterinaru...

miljance
30.04.07., 01:50
Limun se ne preporucuje zbog kiseline koja ostecuje gledj na zubima... tesko da od njega mozes dobiti hipervitaminozu...
ali gusteri i druge egzote ne jedu limun tako da nema bojazni od limuna :P .
@silwert
Samo da razjasnimo: Kazes da hipervitaminoza ne postoji kod zivotinja? I kazes da je organizam zivotinje u stanju da svaki visak vitamina izluci?
I covekov organizam pokusava da izluci viskove a hipervitaminoza (ma koliko retka bila) je ipak postojece definisano oboljenje kod ljudi. Ako tvrdnju zasnivas na tome da se to jako retko desava da zivotinja ne moze da izluci sav visak s ozbirom na generalne 'manjkavosti' u zivotu prosecne domace zivotinje/ljubimca u danasnje vreme onda imas poentu ali naravno da i zivotinje pod ekstremnim uslovima mogu da 'zarade' hipervitaminozu.

dr.lucky
30.04.07., 01:53
Hipervitaminoza je itekao moguca, retka je ali moguca i opasna.

zarko
30.04.07., 02:10
ispravka...
izvinjavam se slivertu
vitamini ,koliko sam za sad pronasao vrsljajuci po literaturi ne taloze utelu
@miljance jede iguana- i treba da jede jer C vitmain poboljsava vezivanje Ca :)
ALI npr za C vitamin se verovalo da moze da se uzme koliko hoce dnevno,ali sad najnovija istrazivanja su pokazala da vise od 100mg C(ako sene varma za jedinicu) je stetno jer izaziva disbalans...(podaci od prof. bihemije na medicinskom fakultetu)
takodje E vitamin je jako stetan i mora da se pazi da se ne uzima previse..za koji se pre mislilo da visak samo prodje kroz telo

jasno je koliko je vit. A stetan.
b agame su jako senzitivne na vit. A .u slucaju da agamu prebacite na rezim hranjenja kameleona ima velike sanse da ce za koju godinu zavrsiti slepa.
zato se b agamama ne daje mineralni prasak specijalizovan za kamelone.

odnos A: D i: E vitmaina treba biti 100 :10: 1 za kamelone

sto je u odnosu za agamine minerale odnos A:D: E odnos 42 8.4 :1

zarko
30.04.07., 02:11
u kaltegalu imas askarobnu kiselinu

dr.lucky
30.04.07., 02:17
Disbalans cega???????
Vitamin C je bezopasan, jedini probem je sto je kiselina pa moze da nadrzi zeludac. Linus Pauling dvostruki dobitnik Nobelove nagrade za hemiju je pio 20 garma, ali GRAMA dnevno i nista mu nije falilo, naprotiv. I, nije da sam neki tupadzija, pravilno se kaze askrobinska kiselina.
Salut

zarko
30.04.07., 02:29
acidum ascorbicum :)
salut i tebi

to sto je dobio nobelovu nagradu ne znaci da mu nije skodilo :), recicu ti na sta deluje smao da se vidim sa ovom zenom sa biohemije. niti sto je dobio za hemiju ne podrazumeva da zna ..a i sto bi znao kad je taj clanak za C vitamin izaso pre 2 godine...

znas ljudi svasta odkriju...kad su odkrili laser nisu znali sta da rade sa njim i za sta da ga koriste pa vidi sad.tkao ti je i u medicini cas mislis da je ovako cas onako...
to ne menja stvar da sam ja u pravu hahahahahahahaha

slaim se srecnice

dr.lucky
30.04.07., 10:03
Mene druze mrzi da se prepirem sa tobom i sa billo kim na ovom forumu. Moderisem jedan, webmaster sam drugog tako da nemam vremena, a ni zivaca, tako nemoj da mislis da te nesto napadam.
Posteno zanima me sta su to sada provaili, dosta sam se bavio vitaminom C pa me zanima o cemu se radi . Ja zasita nezelim da se kurcim, pogoyovu sto nisam terrista i pitanje je da li cu biti, ali ipak moram malo 8) ja sam magistar hemije, doktorant iste i naucni istrazivac. Tako da kada ti kazem da je askrobinska veruj mi da jeste. Ti si napisao askarobnu a ja nikad ne cuh a je neko tako zove. A za vitamin C, pa mogao bi dosta da pisem, ali mi zdravstveni probllemi smetaju.
A i ne bi da ti se zamerim jer ako nabavim kameleone treba od tebe da nabavljam hranu druze :) 8), citaj grebanje za minijaturne cvrcke i ostale minijature. Salim se
Salut

miljance
30.04.07., 12:01
To za 100mg je po meni dezinformacija... Licno znam ljude koji su uzimali po 2g C vitamina dnevno (nije bitno zbog cega). Naravno postoji tu sad i apsorbcija... ali opet, reći da 100mg C vitamina moze da izazove nekakav disbalans :shock: . To znaci da je stetno uzeti vise od dve tablete kaltegala?
Zarko aj daj neke reference za ta najnovija istrazivanja... svako danas moze da radi najnovija istrazivanja... Mogu i ja sutra isto da uradim i da kazem: 'znas, mnogo je kisela ova kiselina, nije dobro vise od 50mg'. :D
Sa jedne strane spominjes kako to sto je nobelovac iz hemije uzimao 20g dnevno zvuci smesno i dovodis u pitanje to sto je
covek uradio a sa druge strane pricas o nekakvnom meni krajnje sumnjivim istrazivanju za koje nemas referencu. Cak i ja znam za tog nobelovca.
Takođe kao i 'laki' stojim iza tvrdnje da je C vitamin bezopasan. Mogu i ja sad da se pozovem po secanju na neku literaruru koju sam citao pre par godina na temu hipo/hiper/avitaminoze ali necu jer se slabo cega secam. Znam samo da za C vitamin u toj literaruri nije postojala hipervitaminoza.
Ne secam se da sam igde ikada cuo/procitao nesto o posledicama preteranog unosa C vitamina pa ako mozes daj bar neku informaciju sa tog 'istrazivanja' o posledicama.

P.S. slobodno se opustite... nema tenzija... Zarko je uvek u malo 'weird' odnosu sa forumasima, ne shvatajte to kao napad.

dr.lucky
30.04.07., 12:09
Ja se ne mogu naljutiti ni najednog forumasa, polemike i diskusije volim ako vode ka valjanom zakljucku. Ja samo imam losa i to veoma losa iskustva sa mojim sajtom, gde su rasprave dovele do odlaska clanstva osnivanja drugih sajtova i lalalala, pa sam zeleo da se ogradim, nezbog mene vec zbog samog foruma.
Ja jedva cekam da vidim to istrazivanje, ali tesko da ce me ubediti da je uzimanje vitamina C u velikim kolicinama stetno, jer nije. Ali covek se uci dok je ziv.
Salut

miljance
30.04.07., 12:25
Pa ja bih voleo da ima vise sajtova o teraristici :D .
Jes da nema veze sa temom al' ajde ad prosirimo pricu o forumima pa cu posle da se samocenzurisem...
Forum kao intenet aplikacija (da se tako izrazim) ima svojih losih i dobrih strana. Dobre strane su po meni : community, druzenje, ucenje, baza znanja iz odredjene oblasti itd... Stvari kao sto su : napustanje clanova, novi sajtovi iz revolta, rapsrava sa admin/mod-ovima je nesto sto je neizbezno. Takodje i dezinforacije ponekad mogu prevazici ispravne informacije.
Ipak, smatram da je dobit koju bilo koji forum o bilo kojoj tematici moze doneti podizanju svesti iz odredjene tematike prevazilazi ove lose strane. Ko nema zivaca za forum... to je vec njegov problem :D . NHF
Ja imam :D .

dr.lucky
30.04.07., 12:34
Ajde da i ja malo spamujem ;).
Za forum se slazem sa tobom u potpunosti. Ja sam zapoceo sajt www.musicarenje.org Prvi online musicarski magazin na srpskom jeziku, sa forumom. Bilo je i jos uvek ima sajtova o musicarenju, ali community sajtova nije bilo. I zapoceo sam ga iz ljubavi prema ribolovu, ne iz materijalnih i slicnih razloga. Ali mnogo je losih stvari proslo kroz sajt, i velika razocarenja sam doziveo...zivaca imam, ali volje vise ne, ustvari imam ali nekako mi nije kao pre slatko. Iz ovog razloga sam napisao da nezelim rasprave, jer ja nisam jos uvek terarista i ne bi da izazovem neke gluposti na sajtu.
Salut

Aign0r
30.04.07., 22:38
Hipervitaminoza je itekako mogutja kod liposolubilnih vitamina (onih koji se rastvaraju u uljima) a kod hidrosolubilnih (rastvorivih u vodi) je veoma teshko mogutja zato shto se mnogo toga izluchuje mokratjom...tako da treba bash preterivati sa uzimanjem tih vitamina da bi se izazvala hipervitaminoza jer se neprestano izluchuju mokratjom...dodushe mozhe zbog toga dotji do nekih bubrezhnih tegoba...

@Zarko 100mg dnevno..za hidrosolubilni C vitamin je chista glupost...Shumetje tablete C vitamina imaju 1000mg tj 1g ... i preporuchuje se 1 dnevno za decu 2 za odrasle...tako pishe na kutiji. A shto se tiche tih chlanaka u novinama tipa :
"Britanski nauchnici su otkrili ovo ili ono" to obesi machku o rep to su sve "patke"... kad napishu "Britanski nauchnik dr.mr.prof. Taj i taj... " onda mozhe da se govori o relevantnosti tih podataka poshto je ipak chovek potpisan...

mislim svi se verovatno setjamo tekstova tipa : "britanski nauchnici otkrili da je mleko shtetno" ili "americhki nauchnici otkrili da marihuana sprechava rak dojke." i to ne iz Kurira vetj iz Politike,Novosti i tako nekih normalnijh novina.

@silwert ... Meni se chini da si ti to malo loshe shvatio... poprichaj ti sa profesorm biohemije ili fiziologije da ti on to malo bolje objasni... kazhem ti takodje kao budutji veterinar i dete 2 veterinara ;)

zarko
01.05.07., 03:59
mrzi me da citam stasma pisao ,ali mi se cini da sam se ogradio od kolicine :)
nebnitno raspitacu se oko te info, ja sma je cuo na biohemiji od doktorke (poznanice) pa cu pitati tacno..a mislim da je izvor referentan.
a i ortak medicinar je cuo sl info o C vitaminu da nije pozeljno unositi koliko god..ko sto se mislilo.

kako god bilo cim dodjem do podatka reci cu i slobodno me podsetite.
a sot se tice svadje, ja uzivotu ulazim u razlicita sranja zbog mog odnosa ali eto tkao je i sta ja da mnu radim...

@dr.lucky -vidis koliko gutam slova ,nisi ukapiroa post ,ja sam uzeo kaltegal i napisao askrobna u brzini...ili kakoa god .a da se ljutim ne

miljancej e u pravu -jer ja u sustini ne volim ovakvu komunikaciju jer je jalova. vise volim uz kafu i pricu...onda se vidi koliko sam cool :)hahahah
I JEDNA STVAR bitna. ovo sto ja zakeram ,nije bitno da li je C ovakav ili onakav ali je bitno da li se moze preterati sa vitmainima sto je apsolutno tacnoi to likovi koji pocinju treba da im bude dostupno kao iformacija..to je moja poenta..

stanikic
01.05.07., 15:27
Hipervitaminoze vitaminima A i D3 su naveliko poznate, ali niko ih nije dobio jedući prirodnu raznovrsnu hranu, te je recept....kod dodavanja tih vitamina u ishranu mora se paziti da se ne pretera....vitamin C koliko znam ne igra ulogu u rastu kornjače, iako manjak istoga dovodi to osetljivosti na neke bolesti...govorilo se da se višak C vitamina izbaci mokraćom, zatim da višak se pretvara u oksalnu kiselinu i dovodi to taloženja kalcijumoksalata u bubrezima, a sada sam pronašao da vitamin B6 sprečava oksidaciju vit C u oksalnu kiselinu....dakle ima tu još mnogo interakcija i baš me briga za sve to , uz pravilnu ishranu sve je OK...sva ta istraživanja su najviše potrebna za upoznavanje procesa i pomaganje bićima kod kojih je nešto ispalo iz ravnoteže....poz.

zarko
01.05.07., 17:12
ma C je totalno nebitan sto ste se uhvatili...kod reptila

stanikic ga lepo rece
@dr lucky -avatar je super video sam klip -lik je car

dr.lucky
01.05.07., 18:12
Stvrno ga lepo rece!
Cak i da moze da dodje do hipervitaminoze vitamina C, mada ja i dalje tvrdim da nemoze ;), to se nikad nece desiti nasim, tj. vasim jer ja jos uvek nemam :(, kucnim ljubimcima!
@Zarko. Mislim da si ti bilo jos mlad kada je isla Soder lista, ultimativna trash emisija. Ovaj lik je bio jedna od zvezda, a avatar je moj dobar prijatelj napravio kao veciti spomen na njega (mada je covek ziv i zdra)

zarko
01.05.07., 20:50
secam se ja soder liste nesto kroz maglu ...:)
a nisam reko da moze da dodje do hipervitaminoze sa C nego da velike kolicine stete..prilikom sinteze ..ali kad dodjem do tacne info reci cu da ne lupam jer sam ja psiholog a ne bioh...

zarko
02.05.07., 02:18
jos nisam pitao biohemicarku koju planiram ali evo posredne info.
kongres biohemicara u srbiji pre neku godinu(dobicete tacnu info gdej e bio i kad)
o C vit.
prva stvar
nobelovac o kome pricate, je smatrao da velike kolicine C vitmaina neutralise negativno dejstvo
slobodnih radikala i na taj nacin usporava starenje, stvaranje karcinoma itd...
to je razlog zasto je pio. OCIGLEDNO JE BILO U KRIVU I #####O SE. to je dokazano da ne deluje
i ocigledno je poi velike kolicne uzalud.
a na kongresu se pricalo o stetnom dejstvu vit C, tj negativne posledice preteranog uzimanja. znaci
da posledice postoje a ticu se koliko (neurohirurg sa kojim sam pricao moze da se seti ) jesu
problemi na celiskom nivou i sinteze nekih gluposti..

ispada, na osnovu ovog ,da nije u pitanju neki rad ili clanak vec kongres. a apsolutno svi znaju za ove karakteristike C vitmaina u
vleikim kolicinama od ozbiljnih studenata pa do lekara opste prakse...kamo li biohemicari.
jer je stvar interesantna i kontradiktorna dotadasnjem veorvanju...
pokusacu da podkrepim nekim opipljivim izvorima cim ostvarim kontakt.

ispada da sma bio u pravu ,jupi za menee ahahaha
SALIM SE NEMOJ DA SE LJUTITE -sto sam bio u pravu
opet sala

samo da ne ispadne nedoreceno .....i nema ljutis :)
pozdrav svima

Calyptratus
02.05.07., 03:33
Ne znam u cemu je rasprava kada je opste poznato da je preterivanje u necemu,bilo to hrana,vitaminima,...bilo sta,moze da ima negativno dejstvo koliko god to bilo dobro.Ja ne znam skoro nista o vitanimina ali znam da netreba preterivati niucemu. :D

zarko
02.05.07., 03:42
ma jasno je to nego ljudi zele da znaju odake mi ova info koja je bila totalno povrsna,ali s obzirom da likovi zele da znaju i prozivaju me da je besmislica..angazovao sma se da isteram do kraja

to ti je zivot nas tvrdoglavih

dr.lucky
02.05.07., 10:34
;) jos uvek nisam ubedjen o Zarko a pogotovu me ne moze ubediti neurohirurg koji sa hemijom nema blage veze. Da li utice na slobodne radikale....pa i otome mozemo da diskutujemo i ovih dana dobicete detaljnija objasnjenja. eeeee udario junak na junaka samo sto ja nism tvrdogav nego dokon! ;)

svarog
02.05.07., 14:41
Vauuuuuuuuuuuuu koliko je vama dobro!!!!!!!!!! :D
Nije da sam nesto pristrasan i da drzim stranu Zarka,niti mozete da me pozovete na lokal patriotizam jer ste obojca NISlije, :icon_rabbit: niti se razumem mnogo u te nauke, ali ono sto sam cuo i sam citao o vitaninima( kada je u pitanju humana upotreba istih) a narocito vitamina C, da je hitervitaninoza ili predoziranje kontra produktivno!
Vitamin C kazu doktori da moze da izazove gomilanje u bubrezima i izazove stvaranje peska, kao i da utice na slabljenje vitalnosti i elasticnosti krvnih sudova!
To mozda nije klasicna hipervitaminoza ili svakako izazvana prekomernom kolicinom vitamina C.
Mozda nemam autoritete sa nobelovim nagradama kao garant istinitosti mojih tvrdnji,
a ako dovedemo polemiku na trivijalni nivo, nigde na ambalazama vitamina C ne pise da se moze piti koliko ko hoce, i ako im je u interesu (proizvodjacima istih)da prodaju koliko vise!
A mozda moze da se dobije i lep AZIJATSKI ten :icon_rabbit: od vitamina C :D ;) :D :D, preteranog vitamina C

zarko
02.05.07., 17:38
to je tacno i svaki vitamin ima kolicinu koja je preporucena od bilo koej institucije koja se bavi tim ..wikipedija -ima tam okolicine koje su preporucene...

tu ti pise i ovo nobelovcu koji je pogresio. a to nema veze sa neurohirurgijom ali pre ce on cuti od kolega nego ti od kuce :)
a na slobodne radikale C ne utice kako kaze internet :)

a odavno bi prestao da se ubedjujem nego imam posla na netu pa eto da ie tema inace niko ovde nece nesto postici ...a opet cu ispati u pravu jer jeli MNOGO SMA PAMETAN. haah junak na junaka

@svarog ne drzi stranu nego je pretezao smucilo mu se da mu umiru gusteri pa oce da mu poklonim -dacu mu on je fin decko i uvek je na mojoj stranio.i drugo covek je majstor free fghta tako da je dobro imatri nekog jakog od 105kg pored sebe...ali zsato ima bebi facu :)

dr.lucky
02.05.07., 17:50
:) :) :) Ti i ja se druze super provodimo, ali se plasim da davimo ljude.
Druze ti slabo citas ono sto ja pisem. Ja sam PROFESIONANI hemicar, magistar te nauke i sada sam na doktorskim studijama. Tako da ja neslusam o hemiji kod kuce od npr. tebe vec se time bavim. Profesionalnim naucno istrazivacim radom se bavim 4 godine i tvrdim ti da neurohirurg zna heniju kao ja gradjevinu. Nesto sam cuo o njoj i znam da podigem sator, ovo nije bezobrazna konstatacija 8). E sad za dzabe gustera hm... nabavi mi pigmeje i mozda se slozim sa tobom, dok ih nepokupim a onda ista pesma! ;)
Zelim da se strpis malo i dobices profesionalini tekst koji cu napisati, verifikovati na PMFu u Nisu, kod profesora hemije ibiohemije o vitaminu C. A neurohirurg neka se drzi skalpela i busiice! :) Zezam se, ali zasita nepodnosim lekare koji se trte gde im nije mesto, a neurohirurgu nije mesto u hemiji, kao sto ni meni nije u hirurgiji!

Bogica1985
02.05.07., 18:11
Dobro Zarko ti nudis gustera a sta ti nudis dr.lucky ,da vidim na cijoj sam strani!? ::D

dr.lucky
02.05.07., 18:13
neprolaznu mladost i lepotu! :shock:
i besplatne africke ciklide melanochromis johannii

zarko
02.05.07., 18:19
:)
ej nema dve stvari od jednom da se nude...
svarg ti znas ko mi je devojka :D, ajde dograid se sa jednu sotmakliju i nosi :)

Bogica1985
02.05.07., 18:23
sto vise to bolje!

svarog
02.05.07., 18:42
Cu vas tuzim kod Administrtora Genija pa ce vidite vi sto pisete bezveze tj. off topice ;) :D
A kad smo kod stomaklije, gde je

Geni
02.05.07., 19:59
Pošto je Miljan započeo temu ostavljam njemu da vidi šta će sa njom. Da li će je kompletno prebaciti u kafić pa neka ide svojim tokom ili će je podeliti ili zaključati ;).

Calyptratus
02.05.07., 20:19
A imate i PP pa se dopisujte nasamo ko je u pravu.Ovo ne vodi nicemu,bezveze se svadjate kada (verovatno) niko nece popustiti.Tj. pametniji popusta...narod kaze ::D

@svarog Tuzibabo! :D :lol: ::D

miljance
02.05.07., 20:32
heh, nisam je ja zapoceo, ja sam je samo raspirio :D . Ovo je split iz teme 'veterinar' ili tako nesto i to split koji je nastao zbog offtopic-a na temu hipervitaminoze :D . Ali eto nas u kaficu. Ionako nista korisno nismo rekli (jos uvek) . :D

Bluie
02.05.07., 20:54
Da,nego kad je vec stomaklija spomenuta, ja sredjujem i kajsijevacu...tako se resavaju nesuglasice!
Bice dobro,dobro :D ;) :drunken_smilie:

svarog
02.05.07., 22:24
E sada smo raspravu podigli na jedan ozbiljniji i visi da ne kazem uzviseni nivo, kada se u celu pricu uvela kajsijevaca!
Jos da neko ponudi i dunjevacu pa da zapevamo :drunken_smilie: :icon_cheers: :th_clap:.

Aign0r
03.05.07., 00:35
Elem zakljuchismo da ni u chemu ne treba preterivati :) Kao shto zharko reche (dodushe i ja pre njega u proshlom postu) nije problem hipervitaminoza to se teshko dobija... vetji je problem to sjebavanje bubrega od vitamina c...

@Zarko imam samo jednu primedbu na tvoje rasprave... Koristish argumente kako ti odgovara... kada sam se ja na temi o kalcijumu pozvao na nasheg biohemichara i njegovu knjigu ti si reko kako su nashi biohemichari go ##### i nisu cenjeni a sad se pozivash na iste... mislim to stvarno nije u redu ;)

zarko
03.05.07., 03:23
cisto da ti odgovorim: biti autoritet znaci (u glavnom pogotovu u prirodnim naukama) znaci biti citiran od strane kolega(po celom svetu) to znaci autoritet.
a znati nesto o biohemiji (s obzirom da nesto mora da znaju) je nevezano za autoritet.to je jednostavno-ZNA SE
ja cu pitati ljude koji su bili na kongresu i za koji sam cuo...e sad ako se ispistavi da je kongres bio nesto trece ,onda sma ja budala i nisam ispao prvi put:)


ali to je nebitno jer ti kazem kod nas nema cenjenih naucnika i znalaca (bar na fakultetima)-mislim svetskog ranga. cast izuzecima ali na zalost izgleda da je situacija takva-e sad nemoj ti da mi vadis nekog tamo jer ja neznam tacnu ali znam generalnu situaciju.a to mozes da vidis i u vestima i kog sve hapse :).
naravno opet da me ne shvatis pogresno puno nasih ljudi je uspesno i cenjeno u poslu koji rade.

ali opet -priznajem da sam down the line preterao i pretvrdio pazar ali sta cu kad mi prsti kucaju sta mi instinkt nalaze.zato mrzim internet i volim dasednem na kafu i popricam ko covek :)

ziveli aignor

gilezmaj
03.05.07., 13:03
ljudi morate da razmislite sta pisete jer sam sad procitao previse gluposti a i moja musterija koja je poznati sportski nutricionista i farmakolog je pukao od smeha(pogotovu za 100mg vit.C)
pa niko nije postao doktor ili naucnik preko interneta
stara fora "procitao sam u mikijevom zabavniku"

miljance
03.05.07., 13:34
Ipak lock . . . :D da ostanemo drugari i posle ove rasprave :lol: .