PDA

Pogledaj punu verziju : Razmnožavanje leoparg gekona(Eublepharis macularius)



kimo
30.04.07., 17:31
Evo u ovoj temi ću ja opisati kako sam dobio jaja od leopard gekona i pratiću razvoj i zapisivati ovde, da neko ako bude hteo da ih pari zna kako i šta treba da očekuje. Nije uopšte komplikovano, ali siguran sam da bi svi voleli da imaju to napisano i ovde ::D

Pario sam samo jednu ženku i mužjaka zasada i to Goranovu Ženku i Miljanovog mužjaka...bili su zajedno samo 3-4 dana i posle toga su razdvojeni i zenka je postala vidno debela, mada je malo teže bilo odrediti jer je inače bila ogromna :) Posle nekih 17 dana sam pronašao i prvo jaje, pošto joj je prvi put moguće je da će samo jedno i biti u ovoj turi, mada oni mogu da zadržavaju spermu i kasnije proizvedu još nekoliko puta po jaje ili dva.

Pošto sam se odlučio da napravim malo profesionalniji inkubator, imao sam malo problema oko termostata i sklapanja svega toga, ali se nadam da ću večeras imati gotov inkubator i da će se jaje lepo razvijati, prebačeno je u posudicu plastičnu, sa 3-4 cm kokosovog treseta. Naravno treset je navlažen i izbušeno je nekoliko jako malih rupica na poklopcu, radi razmene gasova, tj. kiseonika. Jaje se ne sme okretati nipošto, jer se može udaviti embrion tim putem. Jaja leopard gekona su inače nekako polu tvrda,nisu mekana i onako "kesasta" nego su mekša ali imaju pravilni ovalni oblik.

E sada mi preostaje da čekam oko 55 dana i vidim šta će izaći odatle :) Postoji šansa pošto joj je prvo jaje, da ne bude plodno, ali videćemo.

Držite palčeve...

P.s.Slike ću staviti sutra...

zarko
01.05.07., 03:56
evo dopune.
cisto radi jasnije slike. obavezno 2l kutija od sladoleda se napuni 2/3 tresetom vlaznim. zenka zna gde treba da se kopa:) . kad poloze jaja nemojte odmah vaditi zenku jer onda moze da se zenka zbuni i da nastavi da kopa jos nekoliko dana sto pravi lom i ona flesira.
kad sama izadje izvadite jaj polako.zakopajte ih u supstrat 2/3 i ostavite na 28C . to je inkubacija za zenke jer pol zavisi od temeprature. bicei jedan deo muzijaka ali ok. nikako ne inkubirajte na temp 30C jer hoce mali da budu sterilni a iznad budu muzijaci. a da na 30 ide pola pola...

jaja se obicno obeleze drvenom olovkom da se zna sta je vrh kako bi se jaja vratila u pravi polozaj ak oneki novoizasli geko prevrne jajca.
jaja su "kozasta"
ako mali ne moze da izadje iz jaja savetuje se da se ostavi da pandrkne ....razlozi ..uf
kada kimo dobijes male ..izdvoji ga u malu kuiju od sladoleda sa tolet papirom.
ostavi ga 6 dana bez ikakve hrane i moze povremeno jednom dnevno spricem da mu se ponudi voda.. 90% slucajeva ce piti iy prve a apsolutno svi to rade...
dok ne presvuce prvu kozu ..tada mozes da ga stavis u komunalni ter i tamo da pocnes da ga hranis. obicno projedu tenebriju :)
srecno ...
moja prva jaja su propala takodje ...kad je skinula manjerku

Bluie
01.05.07., 13:48
Pretpostavljam da je to ona zenka kojoj smo zagledali stomak :D
Extra!
Nadam se da ce sve ispasti kako treba sa maleckima!

kimo
02.05.07., 12:31
Videćemo, zeza me inkubator ali nadam se da ću ga srediti uskoro, pa ćemo onda da vidimo šta će biti. Ja sam dobio samo jedno jaje, ali nabavio sam i novu ženku, koju ću isto da parim ovih dana, pa ćemo da vidimo šta će da ispadne sa njom :)

zarko
02.05.07., 17:26
nemoj toliko brzo da je paris ak osi je sad nabavio dobices lose mlade...
kvalitet jaja zavisi od forme i stresa....vise ce propadati i imaces kilavija jaja to zdrav razum kaze...

kimo
03.05.07., 00:19
Ma ne brini se ti...nisam blesav, to kažem uskoro, neću sada čekati 6 meseci, nego nekih mesec dana...mada ni to nije fiksirano. Inače je prva liga i klopa dubije normalno, biće to super kombinacija.

zarko
03.05.07., 03:09
suepr :)
srecno
ako ti nesot nije jasno ili problem slobodno se javi ...

kimo
14.05.07., 14:29
Evo update-a, danas je polegla još jedno jaje, tačno 2 nedelje posle onog prvog. Jedino što je opet bilo samo jedno jaje...

@Žarko: Jeli ti se to dešavalo u početku? Znam da kada im je prvo parenje može da se desi da ženke nose po jedno jaje, ali sam ja mislio da je to samo prvo nošenje, a ne i kasnije.

Ono prvo jaje je ok, tj. nije se ubuđalo ili nešto slično, da kucnem u drvo, nego je na mestu i nadam se da je plodno...

zarko
14.05.07., 16:17
pa moze da se desi....meni se nikad nije desiloda zenka snese jedno jaje koliko se ja secam ...mada kroz maglu mi se cini da je pre mozda pre 2 sezone jeda snela jedno...
to moze da bude zbog toga sto se prvi put pari
mozda zato sto je sitna zenkica
ili sto je samo jedno jaje moglo da se iznese..
ali u svakom slucaju nema brige samo treba na vreme da se razdvoji od muzijka da je ne izcrpi

ali desavase da kad snesu 2 jedno propadne pogotovu kasnije generacije ..isiljene...ali to ne mozes da kontrolises ...
srecno

kimo
14.05.07., 16:55
Pa ova nije sitna a nije ni isiljena, jednostavno je ne iskusna...ima 56 grama što je sasvim dovoljno za reprodukciju, dopisivao sam se sa nekim stranim odgajivačima i oni svoje pare sa 9+ meseci ili 40-45 grama, tako da je ova premašila te kriterijume dosta, a i odvojena je posle 4 dana ludog provoda sa mužjakom, tako da joj ništa neće biti, a neću je pariti dokle se opet ne podgoji ako smrša uopšte, jer dosad nije.

zarko
14.05.07., 18:21
ja sma samo napisao stam i je palo napamet da moze da bude uzrok toga ...ne kazem da je greska kod tvoje ;).
9+ je rano ..oni postaju zreli sa 9 meseci i to je malo glupo ali ko kako hoce...
moj savet je da pre godinu i 4-5 meseci ne treba da se pari...ali opet svako enk pusta gustere kad zeli :)