PDA

Pogledaj punu verziju : Kokosova vlakna (kokosov treset) vs običan treset



zarko
08.05.07., 19:28
:D
kokosov treset :)

Geni
09.05.07., 12:55
@ žarko - šta je sa kokosovim tresetom?


Ne počinji :D. Žarko i Kimo se prepucavaju oko tog kokosovog treseta već godinu dana. Kimo ga hvali a Žarko ga pljuje. Imaš čak i posebnu temu o tome.

zarko
09.05.07., 17:36
:D
ali ja sam naucio nesto -covek ne mora da kaze sve sto misli...mada mozda vi niste stekli ovde utisak da ja to primenjujem..ali trudim se zato sma se nasmejao

kimo
09.05.07., 18:37
Pa nebi trebalo da ispadne rasprava i sikusija samo nas dvojice, uključite se i vi ostali...ali ja imam i dokaz da je bolji kokosov treset štose vlage tiče, a u to svako može da se uveri tako što će probati oba...

Bifrost
09.05.07., 19:31
@ žarko - šta je sa kokosovim tresetom?

Imas na Zarkovom sajtu objasnjenje u temi substrati~



@ bif - jedan brzi offtopic, onaj chromatus sa velikom buljom je tvoj jel tako? Jel ono na slici i tenebrija ili mi se čini?
Znači ti i pored tako velike bulje daješ još hrane?

Nije tenebrija ali kad si rekao pogledam sliku i meni se ucinilo, pa pogleda u terarijum, to je kokosovo vlakno. To sam mu stavio kao kucicu, ljusku kokosovog oraha, pa na njoj ima dosta vlakna. Inace tenebija nebi mogla tako da stoji pored chromatusa :lol:.

:lol: I ja koristim kokosov trestes, i po meni je taj najbolji za pukove.

zarko
10.05.07., 01:54
ja sam stekao utisak da se treset bolje ponasa...
pogotovu kod gustera

Bifrost
10.05.07., 17:18
Edit: odgovorio sam u pogresnu temu :lol: Ali ajde kad sam vec tu, zasto da se zatvori, niko se nesvadja samo diskutujemo. Mozda prebaciti u temu Treset VS Kokosovo lakno :lol:. Iskreno meni su i jedan i drugi dobri ali mi kokosovo vlakno lepse zvuci i bolje izgleda, mada mi se cini da bolje odrzava vlagu, verovatno trip, podjednako su dobri, bar za paukove.

kimo
10.05.07., 17:33
Vlagu bolje održava kokosov treset ili ti kokosova vlakna, neću da se raspravljam, ali svako iole normalan bi to mogao da zaključi tako što bi probao oba...treset se osuši i bude kao ona stara suva zemlja i ni našta ne liči, a kada sipaš vodu ona stoji mnogo vrmena dok se ne upije, bude barica...a kod kokosa odmah upije i gotovo...

P.s. Moderatori prebacite sve rasprave ovde i gotova priča.

Molim sve one koji su probali oba gore navedena substrata da iznesu svoje mišljenje u ovoj temi, hvala ;)

Bogica1985
10.05.07., 17:51
Ja te podrzavam u potpunosti, dosta koristim obican treset za cvece i stvari koje si spomenuo u vezi njega su tacne.
Kad se isusi stvori neki neprobojni sloj (pokoricu) koji je nalik prasini ,i u tom slucaju stvarno zadrzava vodu ali na povrsini :lol: a ne tamo gde treba!
Sto se tice kokosovog treseta potpuno je suprotno od obicnog , brzo upija i duze drzi vlagu!
Glasam za kokosov!

kimo
10.05.07., 19:44
To se traži ! ::D

miljance
10.05.07., 21:36
Vlagu bolje održava kokosov treset ili ti kokosova vlakna, neću da se raspravljam, ali svako iole normalan bi to mogao da zaključi tako što bi probao oba...

Aludiras da onaj kome se vise svidja obican treset nije normalan, bar tako zvuci. Nepotrebna linija...

kimo
10.05.07., 21:53
Pa skoro tako nešto...tj. da ako neko kaže da treset upija bolje vodu nije normalan i to je suva istina...pa ne moguće je tako nešto tvrditi kada je to više nego očigledno, neka se jave oni koji su koristili oba i neka iznesu svoje mišljenje...ja znam da tako govori i 99% ljudi koji drže životinje po više desetina godina, a ne kao mi po 5 godina...ali ako misliš da ima potrebe edituj tu poruku, to je samo moj stav i mišljenje, jer ne možeš me ubediti u nešto toliko očigledno :) Nema ljutnje...

miljance
10.05.07., 22:31
Ma ok, imas pravo na svoje misljenje ali naravno da nije korektno da kazes kako neko nije normalan sto se ne slaze sa tobom. Prosto nije u redu i nikakva argumentacija u korist tvog misljenja ti to ne daje za pravo. Trenutno uopste ne pricam o tome da li si u pravu ili ne.

zarko
10.05.07., 22:47
:D
zasto dozvolis da ti se tresrt osusi?
a vidim da se ovo odonosi na mene, nema frke nema ljutis :)

meni vise odgovara i vise mi se svidja kako izgleda treset u bilo kom terarijumu .kokos mi nekako americki :)

zarko
10.05.07., 22:48
miljance, nema potrebe nisam ja to lose shvatio niti se ljutim.
decko je teo da kaze drugu stvar ali je nije srocio kakao treba...

ToPa 12.02.
10.05.07., 23:14
kokosov treset je mnogo bolji i lepsi od obicnog treseta(bar meni) po meni kokosov treset mnogo lepse izgleda u ter od obicnog..a i ne stvara barice... :D ;) :)

Calyptratus
11.05.07., 00:54
Koliko kosta odprilike kokosov treset?Da uporedimo cene,moze i to da bude prekretnica sta staviti. :) Kokosov je braon boje dok je treset crn,to isto moze da utice na izgled terarijuma. ;)

Bogica1985
11.05.07., 00:56
Obican treset je dosta jeftiniji od kokosovog to je sigurno!

Calyptratus
11.05.07., 01:02
Zato i kazem... :)

Geni
11.05.07., 01:48
Koristim oba aktivno i svoje stavove sam već pisao. Oba skoro podjednako drže vlagu. Treset je dosta sporije upija i problematičan je ako se potpuno osuši kao što je već rečeno. Glavna prednost običnog treseta je što je mnoooogo pogodniji za kopače od kokosovog. Kokosov treset nema tu čvrstinu čak ni kada je vlažan.

marko
11.05.07., 13:02
To što se tiče cene je diskutabilno. Mislim da je i cena otprilike ista.
Običan treset je posle mesec dana totalno promenio izgled, osušio se, pola se pretvorilo u sitnu prašinu a ona druga polovina su bili neki grumenčići i to onda ne izgleda baš lepo a i stvrdne se jako kada se osuši.
Kokosov treset, jako lepo izgleda, uvek je rastresit (znači nikada se ne stvrdne kao običan), dugo drži vlagu, dovoljno je.

S obzirom da je uvek rastresit mislim da ne odgovara za kopače, kao što je rekao Geni (verovatno je on to i proverio), ali mislim da se i u slučaju kopača može iskombinovati sa sa nekim drugim supstratom.

ToPa 12.02.
11.05.07., 15:15
sto se tice kopaca ja imam holothele incei i kopa bez problema...i napravila je tunele u celom tresetu...tako bar kod mene... :) ;) :D 8)

Calyptratus
11.05.07., 21:22
U tresetu da ali je teze u kokosovom tresetu. :)

kimo
11.05.07., 22:09
Misli na kokosov treset :) Moglu i te kako da kopaju, nije njima problem, poslaću sutra slike ako budu imale smisla...H.lividum je iskopao, N.chromatus je iskopao,a i dosta Poecilotheria je dok su male iskopalo pa uplelo, tako da je ok i za kopanje, pogotovo za milipede ili tako nešto što bi da se zatrpa a ne da pravi tunel :)

ToPa 12.02.
11.05.07., 22:15
da da mislio sam u kokosovom tresetu

zarko
12.05.07., 01:05
@marko -mozda je problem u tresetu koji koristis... ja imam terarijue gde treset nije promenjen 5 godina...i fenomenalno izgleda..ja stvarno ne znam da li je treset koji ja koristim toliko dobar ili vi nailazite na @#$%^ ali ja nisam video tu prasinu nikad u ter..jedino ako se danima susi...

i jedna stvar tu ima koju mnogi previdjaju.
a to je da svi pricate o tresetu za tarantule....
kamelon bi poginuo na tom @#$%^. kimo mi je poslao pictusa koji je u izmetu imaokokosov treset (i video sma mojim ocima kad jede tenebriju kako unosi sa svakim obrokom vlakna u usta) pa sma zamenio.
zato ja kazem da mi se ne svidja.stavi treset leopardima nece smetati pogotovu fet tejld gekonima, a kokos bi bio los.
e sad opet ovo je moje misljenje. da ponovim moje misljenje i nema veze sa tudjim iskustvima.
za T manje vise ..ne kazme da je los jer ga pola ljudi u americi korisit, ali opet najcesce mesanjem sa tresetom ili peskom....ali meni se ne dopada.
estetika ...meni nije jasno kakao nekom moze da bude lepse kokosova vlakna koja lice na pilanu od zemlje..ali fala bogu to nije ni tako bitno jer i jedan i drugi u glavnom zavrsavaju poso.

kimo
12.05.07., 12:20
Pa za kokosov treset nebi rekao da je loš za fat-tail ili leoparde ili pictuse, ja ih sve držim na tome, tj. mešavini sa peskom neke a neke ne i nikada nisam imao problema sa tim...čak i ako krenu da pojedu, oni sami to izbace iz usta, a ako pojedu samo da izbace, pa mnogo ljudi koristi to mnogo vremena, tako da nema šanse da je nešto loše...e sad opet, stvar ukusa, tako da neću o tome da raspravljam...

Ig0r
12.05.07., 19:56
Josh jedan glas za kokosov treset. Pritom moram da napomenem da ovaj obichan josh nisam ni probao, ali da ni ne nameravam jer se kokosov ponasha odlichno pa nema potrebe...
A shto se tiche izgleda, pa ukusi se razlikuju, i kad chovek sabere sve ++++ i ----- na draju uvek dobije ====

marko
13.05.07., 00:04
@marko -mozda je problem u tresetu koji koristis... ja imam terarijue gde treset nije promenjen 5 godina...i fenomenalno izgleda..ja stvarno ne znam da li je treset koji ja koristim toliko dobar ili vi nailazite na @#$%^ ali ja nisam video tu prasinu nikad u ter..jedino ako se danima susi...

i jedna stvar tu ima koju mnogi previdjaju.
a to je da svi pricate o tresetu za tarantule....
Pa veoma moguće da sam ja koristio neki trash od treseta, ma ne veoma moguće nego sigurno. 100% tu ima nekih kategorija različitih vrsta proizvođača bla bla bla
Možda ovo što sam ja probao nije bio treset (ne znam jer ga nisam ja kupio već uzeo od druga), svašta danas prodaju pod tim nazivom.

I da nisam napomenuo da ja jesam mislio na tarantule, tako da ne mogu da govorim generalno za ostale exo životinje.

zokis
15.05.07., 22:20
Meni se svidja boja kokosovog treseta,dobro upija vodu a najbolje mi je to sto je rastresit. Dok sam imao obican nekako mi je bio sav utaban. :S

Bogica1985
29.05.07., 16:13
Kako vam se cini ovaj beli mahunasti treset?
danas sam ga pazario,i strasno je jeftin!


http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_img_2750.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_img_2750.jpg)


http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_img_2752.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_img_2752.jpg)

ToPa 12.02.
29.05.07., 16:17
nije los...al opet je za mene kokosov treset zakon

marko
29.05.07., 17:46
@Bogica - hm ovako na izgled je sasvim ok dosta mi liči na ovaj kokosov, čak ima isto ta vlakna, e sad što se tiče njegovog ponašanja to ćeš nam ti reći. Isprobaj pa javi da li je stalno rastresit kao coco i naravno da li dobro drži vlagu ili voda teče po njemu.

Bogica1985
29.05.07., 17:58
To i meni dosta lici pa sam zato stavio slike da vidim i vase misljenje, cim isprobam javljam.

Bogica1985
01.06.07., 16:32
Posle par dana beli mahunasti treset se dobro pokazao, dosta je slican kokosovom tresetu, dobro zadrzava vlagu i kad ga kvasim na povrsini se ne zadrzava ni kap tako da nista od barica.
Proslo je tek par dana i za sada sam extra zadovoljan ali videcemo sta ce vreme pokazati!

kimo
01.06.07., 17:47
To je ok onda, nema problema, testiraj pa javi, lepo i izgleda.

Bogica1985
01.06.07., 18:43
Izgleda super ,cak ima i komadice drveta ,vlakna ali onako u snopovima i to kad se stavi u terarijum moze stvarno dobro da izgleda.

zarko
01.06.07., 20:03
koja je cena i na koliko se prodaje?

Bogica1985
01.06.07., 20:14
bala od 250l - 1000 din

daci
16.08.07., 20:58
gde ima da se kupi kokosov ili drugi treset u Beogradu

zarko
16.08.07., 21:34
imas u nisu koliko ja znam ..ne kod mene nego u prodavnici :)
ako treba kontaktiraj poslacu ti :)

Bogica1985
16.08.07., 22:00
Svaka malo ozbiljnija poljoprivredna apoteka ga ima, vidi i u garden centru.

Proka
21.08.07., 00:11
ja sam skoro uzeo od kima kokosov treset u "ciglil" ili ti presovan i veoma mi se dopao, a i mojoj tarantuli ... i lepshe mi izgleda nego obican treset ...

Alekre
02.09.07., 02:02
Delim misljenje sa Prokom. Imam kokosov treset i mnogo je dobar. Upija, drzi vlagu. Izgleda mnogo dobro... I sve to za 200 dinara :)

zarko
02.09.07., 02:52
pa da to je i moj najomiljeniji supstrat ...
mnogo mi se svidja

Ig0r
02.09.07., 11:16
pa da to je i moj najomiljeniji supstrat ...
mnogo mi se svidja


Znači došlo do nekih promena...

Proka
02.09.07., 13:24
i meni se cini ...

zarko
09.09.07., 03:12
zezam se be
hahahah
ma i dalje me nervira jer ulazi leopardima u usta...a tu je jer se desilo da neam treset pa mi ostae ono od kima :)
ocajajn je ..haha salim se ne zelim da pocinjem...
nazirem da je dobar za inkubator iza cvrcke ali nisplativ u tom slucaju...i verovatno za lateralise...

eto i to je napredak :)

Alekre
27.06.08., 00:48
Treba li da menjam kokosov treset? Imam ga vec 11 meseci.

rassa
27.06.08., 00:54
kolika je tarantula
treba 1 - 2 puta godisnje

promeni ;)

Alekre
27.06.08., 01:06
Trinaest centimetara. Ubacicu joj ovaj put obican treset cisto da ga uporedim sa kokosovim.

rassa
27.06.08., 01:09
jel ima neke razlike
izgled i to

Ig0r
27.06.08., 01:38
Ja mojim tarantulama nikad ne menjam treset. Izuzetak je jedino kad premeštam iz manjeg u veći terarijum. Tad se zapravo radi više o povećanju količine podloge a ne o promeni zbog neke određene potrebe. Ne mislim da se podloga isprlja ili nešto slično.

marko
27.06.08., 01:43
Delim mišljenje sa Grofom.

@Alekre - savetujem ti da NE stavljaš običan treset jer izgleda katastrofa posle nekog vremena!
Ako bi da potvrdiš moj savet onda isprobaj običan ali videćeš da ništa ne valja, makar na izgled.

ToPa 12.02.
27.06.08., 03:00
ni ja ne menjam treset kod tarantula osim kad ih premestam...
tarantule ne zahtevaju menjanje treseta jer ne prljaju mnogo...
ali opet ima tarantula koje znaju da usvinje ceo terarijum...

Geni
27.06.08., 08:36
Zašto bi menjao treset? Nema razloga.

rassa
27.06.08., 13:23
koja je razika u izgledu

ToPa 12.02.
27.06.08., 23:09
lepsi je kokosov treset i bolje upija vlagu... ;)

Miroslav
31.07.08., 01:49
Još jedan pristalica kokosovog treseta.
To što vi zovete običnim tresetom je u stvari humus za cveće. Video sam po okolini Beograda kako ga prave. Koristio bi ga samo ako nemam ništa drugo Pravi treset u sebi ne sadrži primese zemlje, već samo ostatke biljaka i tamno braon je boje. Kupovao sam ga dok sam držao biljke mesožderke. Taj treset se veoma teško nabavlja, a što se cene tiče barem je deset puta skuplji od kokosovog treseta. Inače je veoma nezahvalan, pogotovo kad se osuši. Treba mu dan da upije vodu. :idea:

Bogica1985
31.07.08., 03:16
Treset se ne nabavlja uopšte teško, i nije skuplji od kokosovog ,čak šta više 10 puta je jeftiniji.

I nije se govorilo o humusu za cveće ,nego baš o tresetu.

zarko
31.07.08., 03:25
vlasinski terest !!! je treset mada je vlasina daleko od tebe !!!
tako da treset je jako dobar!
ali ukusi razliciti iskustva doalze vremenom i polako...

Geni
31.07.08., 08:50
Naravno da niko nije mešao treset i humus. Veoma su različiti i nemoguće ih je pomešati.

Ja i dalje preferiram običan treset, naročito kod kopača. Mnogo je čvršći kada se kopa i ne obrušava se tako lako.

Kokosov treset koristim uglavnom kod malih taranula koje nisu obligacioni kopači jer sve male vole da se zakopavaju a u kokosovom tresetu to lakše čine. Oni i ovako ne kopaju preterano duboko i ne prave tunele, tako da im čvrstina nije potrebna.

Miroslav
31.07.08., 13:00
Pre pet-šest godine sam količinu treseta veličine pesnice plaćao 50 DIN, a koliko se dobije od cigle kokosa koja se kupuje kod Kima, mnogo i to za koje pare. Ne znam, možda su se sada cene drastično izmenile. Kad mi se potpuno osušio taj obični treset bio je tvrd kao kamen i trebao mi je čitav dan da ga osposobim, tj. da upije vodu. Moja tarantula, A. geniculata, je iskopala duboku rupu (u obliku slova L, sa većom komorom na kraju) u kokosovom tresetu i uopšte se ne raspada. Pred svako presvlačenje ju proširuje i nikad ne dođe do urušavanja. No, ukusi su različiti. :D
Pošto vidim da je ovde ista ekipa koa i na temi "o iznenadnim smrtima tarantula" hteo bih samo reći da sam pitao profesora na veterinarskom fakultetu u vezi toga i rekao mi je da se ne bavi bolestima tarantula i da u njihovoj biblioteci nema knjiga na tu temu. :(

Bogica1985
31.07.08., 13:07
Onda su tebe odrali, ja plaćam crni ukrajinski i beli mahunasti treset oko 1000din/bala , a bala ima od 200-250l pa sad izračunaj koliko dobiješ.

Miroslav
31.07.08., 13:36
Nisu me drali. Čk sam dobija po nižoj ceni nego drugi kupci, zato što sam poznavao tog čoveka. Najverovatnije je u to vreme cena bila takva.
To što ti uzima je baš povoljno.

Bogica1985
31.07.08., 13:43
Meni je ta cena totalno ne logična, ovaj treset što ja uzimam je uvozni i opet je jeftin.
Za rasadnik bi mi trebalo onda čitavo bogatstvo u to vreme , ipak mislim da taj lik nije držao realnu cenu.

zarko
31.07.08., 16:39
ili prodaje na manje dzakove ..pa je skuplje ! mozda za cvece

Miroslav
31.07.08., 18:23
Jeste, treset je bio namenjen za biljke, tačnije za biljke mesožderke. Možda su u botanici cene treseta veće, mada ne vidi poentu. To je bilo pre pet-šest godina, pa je možda u to vreme bilo teško nabaviti ga..

zarko
31.07.08., 23:51
mesozderke, bar nefentes trazi kiselu zemlju koju ovi "prodavci" kasnije prodaju litar z skupe pare ko i perlit koji me je kostao 150din litar ....g!@#$ glupo!

Bogica1985
31.07.08., 23:56
Ovaj treset koji ja kupujem je 3.5-4 pH , a perlit kod mene košta 600din/100l tj. 10kg

Alekre
20.08.08., 17:08
Zamolio bih strucne da iznesu misljenje o ovome sto sam nasao. Sme li ovo kod tarantule?
http://i36.tinypic.com/14djz84.jpg
http://i38.tinypic.com/2rfq1pe.jpg
http://i34.tinypic.com/mvq2yx.jpg

ToPa 12.02.
20.08.08., 18:51
u sustini moze sve samo da nema nekakvih dodatnih hemikalija...
sobzirom da ne pise da ima nesto, ja mislim da moze...

dule87
20.08.08., 19:15
znas kako je najlakse otkriti imal pesticida i u tragovima..-pusti ako imas cvrcke na tu zemlju jedan dan, ako pocrkaju znaci da ima ako ne onda moze i T i ostale ziv... :)

zarko
20.08.08., 19:59
moze zasto da ne, nema tu mnogo filozofije.....mozda da dodas jos malo peska ako je grammostola u pitanju