PDA

Pogledaj punu verziju : Leopard gekoni (ukrstanje i genetika)



Zero
11.05.07., 14:00
pozdrav svima evo nabavio sam prije par dana nekoliko leopard gekona...imam jednog odraslog muzjaka obicnog od prije a sad sam si nabavio albino muzjaka mladog, tangerine muzjaka mladog i 66% albino het zenku isto mladu...pa me zanima kakve se kombinacije mogu dobivat njihovim parenjem...u skorije vrijeme planiram i nabavit jos par zenki...eto ako netko zna molim da napise... ;)

jana
11.05.07., 14:23
pozdrav i tebi! jel bi mogao da nas impresioniraš slikama?
jel ta albino het i kao neka super snow? videla sam samo neke sličice na netu.

Zero
11.05.07., 14:27
nazalost slika nemam ali nadam se da ce bit uskoro...nemam trenutno ni aparat a ni kompjuter pa se javljam iz internet caffea...zenka je 66% albino het...izgleda obicno kao isvaki drugi normalni ali kao njezina djeca bi trebala biti albino adnosno dio njih a ja se nadam ako jeparim sa albino buzjakom (kojeg imam) da bi svi trebali bit albino....ali nemam iskustva bas sa tim pa molim nekog da mi to malo pojasni :D

zarko
12.05.07., 01:03
odi i procitaj imas toliko sajtova o tome na netu...
stavi na papir sta je recesivnao ,sta je dominantno a sta line breed..
pa odatle izracunaj...
a i da je 100% albino opet ti 50% sanse da ces dobiti albino sa obicnim muzijakom ...

Calyptratus
12.05.07., 01:23
I kod ljudi ako se 2 albino,..... jel..... :) nemora da znaci da ce i deca biti albino. Genetika je cudo! ::D
Mada vredi pokusati u svakom slucaju.

zarko
12.05.07., 04:42
alibinizam je recesivni gen gen u bilo kom od 3 slucaja koje srecemo kod leo...Tremper Albino* Las Vegas Albino* Bell Albino
tako da recesivan gen mora da nadje svoj parnjak kako bi se karakteristika pokazala....ako ne nadje onda ostaje zamaskirana.cista statistika...naravno u prostim variantama...
muzijaka albino i het albino zenku ( ako je het -od heteorzigot) onda ce po logici stvari imati pola albino pola normal sa het albino :)
ako sam dobor razumeo sta ortak ima gore :)

Zero
13.05.07., 17:37
mislio sam da netko zna iz prve ruke pa da mi malo pojasni.... ;)

zarko
13.05.07., 18:46
ima neki tred miljan je to lepo pisao ak ose ne varam...

Filip
21.05.07., 15:34
Poz...
Kako moze zenka da bude albino heterozigot? Sta je to, neki mozaik?
Dakle, da pojasnim sta sam mislio. Kod ljudi se albinizam prenosi kao recesivna osobina. Recesivne osobine se ispoljavaju ako ste homozigot za tu osobinu. Znaci ako nosite oba alela za recesivnu osobinu. ( ljudi i vecina zivotinja nose homologe hromozome u somatskim celijama (one koje nisu polne) i oni sadrze dve kopije svakog gena (npr. gena za boju ociju), te kopije se zovu aleli i oni koju imaju dva ista alela se zovu homozigoti). Ako ste heterozigoti za neku osobinu onda ce se gen koji se naziva "dominantnim" ispoljiti.
Evo da objasnim na primeru boje ociju: alel za plavu boju ociju je recesivan (nazovimo ga "a") a za braon je dominantan (njega nazivamo "A"). Vi cete imati plave oci samo ukoliko nosite oba alela za plavu boju - dakle oba recesivna (onda ste homozigot za tu recesivnu osobinu). U slucaju da su roditelji heterozigoti, a to znaci da nose jedan alel za plave i jedan za braon (oni ce imati oboje braon oci zato sto je braon alel dominantan i samo se on ispoljava i drzi recesivnog "potisnutog") potomstvo ce biti ovakvo:

roditelji Aa x Aa

potomstvo AA Aa aA aa

Dakle, samo jedno od 4 potomka ce imati plave oci, dakle biti homozigot za recesivnu osobinu

U slucaju da oba roditelja imaju plave oci potomstvo je ovakvo:

Roditelji aa x aa
Potomstvo aa (svi su homozigoti za recesivnu osobinu)

Dakle u ovom slucaju svo potomtvo ce imati plave oci (bez obzira koliko se dece rodi, svi ce imati plave oci)!!!

Poslednji slucaj je kad su roditelji jedan homozigot za dominantnu osobinu a drugi homozigot za recesivnu osobinu

Roditelj AA (dominantni homozigot) x aa (recesivni homozigot)
Potomstvo Aa (crne oci, ali heterozigoti)

Dakle, u poslednjem slucaju, a tu i ja spadam, deca ce sva imati braon oci ali ce nositi jedan alel za plave oci od jednog od roditelja.


Posto se albinizam prenosi na ovaj nacin, otuda moje iznenadjenje da je zenka heterozigot ako je albino. Ipak, mozda je kod gekona nacin prenosnja drugaciji. Ono sto znam je i da oni, kao i ljudi imaju nekoliko razlicitih tipova albinizma i mozda ne podlezu svi mendelovskim nacinima nasledjivanja...
Inace, albinizam je vezan za nemogucnost sintetisanja melanina, pigmenta koji se nalazi u kozi i ocima koji nas stiti od UV zracenja. To se sve desava zbog nemegucnosti sintetisanja samo jedne aminokiseline - tirozina koji je neophodan za stvaranje melanina. Inace, albino ljudi i slabije vide i cesto imaju velike ili manje probleme sa vidom jer je melanin isto neophodan u retini. Tako, moguce je da se isti problemi javljaju i kod gekona, a svkako im albinizam nije prednost. Tako, osim nekog vizuelnog uzitka koji bi mogli imati od albino gekona (meni se oni ne dopadaju bas zbog te ideje da im zapravo nesto nedostaje i da je to neka vrsta mucenja zivotinje) ne vidim nikakve prednosti od gajenja albino gekona, cak bi to samo mogao biti problem za zivotinje...
Puno pozdrava
Filip

miljance
22.05.07., 00:34
het albino se samo tako kaze u ovim krugovima, naravno da se ne ispoljava albino gen jer je recesivan.
Jos ce ti mozda smesno zvucati kad cujes 66% het albino. To cak nije sigurno ni da ima jedan albino recesivni gen vec na osnovu verovatnoce i poznavajuci genetski materijal roditelja uzgajivac da takav podatak koji je najblaze receno nepouzdan.
Tacno je da albino leopardi imaju problema sa vidom pri jakoj svetlosti.
Inace neki ljudi su od albinizma i genetskih mutracija kod leoparda razvili citavu nauku tako da... ne mos' ti tu nista.

Pozdrav

Filip
22.05.07., 00:41
Ajde kad vec meljem da pokusam nesto da kazem i za Zero-vo pitanje. Da prvo naglasim da ne znam mnogo o sortama gekona, ali nesto znam o nacinima nasledjivanja..."tangerin" osobina nije kvalitativna osobina kao sto je gen za albinizam ili za boju ociju, to je kvantitativna osobina, koja je vezana za poligene (to je grupa gena koja deluje na fenotipske osobine - tj. na izgled) to znaci da nema nekog odredjenog pravila kojim ce se te osobine prenositi zato sto se ne zna tacno gde su lokusi tih gena (gde se oni tacno nalaze na hromozomima i kako se prenose). Jedan primer kvantitativnih osobina je VISINA kod ljudi. Obicno, ako su vam roditelji visoki i deca ce biti visoka (Tako bi mogli da uzmemo Vlade Divca i Raziju Mujanovic pa da vidimo kakvo ce im potomstvo biti -mada je Razija imala verovatno hormonalni poremecaj), ako su niski i deca ce biti niska, ako je jedan visok a drugi nizak onda ce deca najverovatnije biti negde izmedju, mada ima puno izuzetaka i tako deca mogu biti veca ili mnogo veca od roditelja (ali i mnogo manja). Tako je i kod "tangerine" sorte, to je dakle sorta dobijena vestackom selekcijom. Ljudi uzmu neku osobinu i spare dve jedinke koje pokazuju tu osobinu i forsiraju je dalje, tako ce potomci (verovatno) sve vise pokazivati tu osobinu. Zato ce tvoj "tangerine" Zero verovatno imati najbolje sanse da dobije "tangerine" potomstvo ako ga ukrstis sa jos jednim "tangerine", ipak ako ga ukrstis i sa nekim drugim tipovima i sortama, pa i sa "normalnim" opet moze pokazivati "tangerin" osobine. Zato ovim sortama mozes davati neke procente, dok albinizmu ne mozes. Tako albino ne moze biti 60% albino (osim ako je mozaik) i ne moze biti heterozigot a da je fenotipski albino (dakle da se vidi da je albino), dok heterozigot za albino gen (koji valjda ti imas) nece pokazivati albinizam.
Sto se ukrstanja tice, vidio si da od ukrstanja heterozigota mozes ocekivati 1/4 homozigota za recesivnu osobinu (dakle albino) ili ako je ukrstis sa albino mozes ocekivati polovinu potomstva da bude albino.
Vazno-ako imas "hypo-melanistic" gekona on takodje spada u sorte kao "tangerine" i "Jungle" i njegove osobine se takodje prenose kao kvantitativne!!! Znaci tu nema "heterozigota"! Dok su albino varijante "albino" i "blizzard" nasledne i za njih vaze mendelova pravila i izrazi "het" ili heterozigot!!!

PS - slobodno me ispravite ako sam nedje pogresio!



I kod ljudi ako se 2 albino,..... jel..... :) nemora da znaci da ce i deca biti albino. Genetika je cudo! ::D
Mada vredi pokusati u svakom slucaju.


Paaaa...ipak mora! Albino + Albino = Albino i samo Albino

U Zerovom slucaju vazi Muzjak albino (aa) zenka heterozigot (Aa)
Potomstvo 1/2Aa i 1/2aa bas kao sto Zarko rece! Dakle samo polovina potmstva ce biti fenotipski albino ali ce svi iz ostale polovine biti heterozigoti. (ako ti bas imas heterozigotnu zenku, mozda te neko i slagao ;)




het albino se samo tako kaze u ovim krugovima, naravno da se ne ispoljava albino gen jer je recesivan.
Jos ce ti mozda smesno zvucati kad cujes 66% het albino. To cak nije sigurno ni da ima jedan albino recesivni gen vec na osnovu verovatnoce i poznavajuci genetski materijal roditelja uzgajivac da takav podatak koji je najblaze receno nepouzdan.
Tacno je da albino leopardi imaju problema sa vidom pri jakoj svetlosti.
Inace neki ljudi su od albinizma i genetskih mutracija kod leoparda razvili citavu nauku tako da... ne mos' ti tu nista.

Pozdrav


Da, sad vidim, zbunio me izraz het albino jer se obicno kaze heterozigot za tu neku osobinu, a kad cujem albino vec mislim da je fenotpiski albino, nisam sve procitao, ono 60% me je odmah iznenadilo!
Pozzzzz
Filip