PDA

Pogledaj punu verziju : Uzimanje zivotinja iz prirode



Filip
22.05.07., 02:38
Bas mi se svidja sto je mala tako :)
Sta mislite o uzimanju zivotinja iz prirode za drzanje u zatocenistvu?
Iako im obezbedite sve potrebne uslove i pruzite veliki dom da li je to ok?

Ikreno receno, zvuci besmisleno i neodgovorno....
To je jedan od vecih problema u svetu, jer svih hoce divlju zivotinju u kuci.... Ne moze to tek tako, da se "ubere" iz prirode kao sto se beru jabuke...

Prvo neces nikad 100% da im obezbedis prirodne uslove to ti garantujem. A i ako uspes, ti si vec njihovim uzimanjem poremetio ekosistem...


Ne bi voleo da su zasticene, pa da jos vise zaakomplikujes situaciju sebi....


Pa, ne mislim da se bas remeti ekosistem uzimanjem jedne skorpije iz prirode :) svaki ekosistem ima ogromne moci regeneracije, ali se generalno slazem da uzimanjem zivotinja iz prirode treba svesti na minimum...
Filip

Bogica1985
22.05.07., 12:26
Mislim da to nije samo jedna skorpija u pitanju, jer njih barem 100 ako uzme po "jednu" skorpiju ,to je onda 100 skorpija a ne jedna.

Filip
22.05.07., 13:28
Mislim da to nije samo jedna skorpija u pitanju, jer njih barem 100 ako uzme po "jednu" skorpiju ,to je onda 100 skorpija a ne jedna.



Kojih 100? Ovdje je bilo reci o jednoj skorpiji, ali svejedno...i dalje su za zivotinje najveca pretnja zagadjenje i destrukcija habitata...da je sve to kako treba mogao bi ih uzimati koliko hoces...
F

Bogica1985
22.05.07., 13:42
Ovde se pricalo o jednoj a to naravno ne znaci da je to jedina skorpija koja je uzeta iz prirode. Najveca pretnja im je covek, najpohlepnije bice! :evil:

Filip
22.05.07., 14:41
Ovde se pricalo o jednoj a to naravno ne znaci da je to jedina skorpija koja je uzeta iz prirode. Najveca pretnja im je covek, najpohlepnije bice! :evil:


Najveca pretnja im jeste covek, ali svakako ne onaj koji bi uzeo jednu skorpiju ili ubrao jedan cvet, vec onaj koji zabetonira i posece sve sto je ispred njega...

Bogica1985
22.05.07., 14:54
Da ali opet ti kazem da to nije jedan covek koji uzme skorpiju, ajde svi sa foruma da uzmemo po jednu zivotinjicu pa izracunaj koliko je to. Ljudi kad bacaju otpatke gde god stignu i kad kazu "a to je samo jedan papiric", jeste jedan ali zamisli da svaki covek baci po papiric ,doduse kod nas je svaki drugi takav.
Tim zivotinjicama i ovako preti opasnost time sto im unistavamo habitat pa zato ne trebamo mi kao ljubitelji egzoticnih zivotinja da ih dokusurimo, jer ako bi bili takvi ljubitelji onda da ni nepomisljamo kakvi su NE ljubitelji!

nenad
27.05.07., 12:13
Nije samo u pitanju narusavanje eko-sistema. Svaka zivotinja donesena iz prirode dozivi stres u zarobljenistvu, i to je, vrlo cesto, mucenje za nju.
Ja ih iz tog razloga ne donosim kuci.
S druge strane, ako se neko bavi zoologijom, profesionalno ili amaterski je proucava, mora da donosi neke zivotinje kuci i proba da ih drzi u terarijumu, kako bi posmatrao i proucavao vrstu.
Zivotinji tako ogranicis kretanje, i slobodu, ali sta dobije zauzvrat? Hranu non-stop, za koju ne mora da se muci da je nadje, adekvatne uslove i temperaturu, mnogo manji broj parazita i bolesti, jer ih u terarijumu nema kao u prirodi, nema ni predatora - sto je jedna od najvaznijih stvari, veterinarsku pomoc (kod nas ne bas tako lako :() i tako dalje. Dovoljno govori i podatak da mnoge zivotinje u zarobljenistvu zive dosta duze nego u prirodi. Tako da je moje misljenje tu negde izmedju dva stava. Zavisi KO uzima zivotinju i KOJU zivotinju uzima, ne mogu sve vrste da se naviknu na zarobljenistvo, dok se neke druge vrlo lepo naviknu.

ToPa 12.02.
28.05.07., 00:19
moje misljenje je da NE treba uzimati zivotinje iz prirode...ja sam ponekad donosio kuci neke zivotinje ali ne zato da bi ih zadrzao nego da bi ih malo proucio i saznao nesto vise o toj vrsti(slazem se sa nenadom)..i posle ih naravno vratim u prirodu gde sam ih nasao...
pr.jedanput sam kuci doneo jednu dosta retku vrstu zabe...jako je mala i ne raste bas puno...drecavo zelene boje...i to cisto iz radoznalosti da saznam nesto o njoj...i posle par dana sam je vratio...
par puta sam nailazio na neke bolesne ptice u prirodi...onda sam ih bio odneo kod veterinara da im pomogne i posle oporavka sam i naravno pustao...

esdy_11192
28.05.07., 01:32
Ko je sekao stare teme... ::)

nenad
28.05.07., 18:03
Slazem se sa Topom, ponekad je to dobro, ako je zivotinja bolesna. Ja sam donosio zmije koje su ljudi udarali po glavi, bez oka (dva puta sam naisao na isti slucaj). Kuci sam ih hranio i cuvao dok se ne oporave. Dosta puta sam inace donosio i zdrave zmije, koje su se kod mene dobro hranile. Posle sam ih pustao. Takve zmije su dobijale par "besplatnih" obroka, bez trosenja energije na pronalazenje hrane, tako da ne vidim kakvo sam im zlo ucinio, ako sam ih vratio na isto mesto.

miljance
30.05.07., 01:30
Ko je sekao stare teme... ::)

Ja :D

Poruka na koju je Filip odgovorio je bila vise od godinu dana stara a i odgovor nije imao veze sa temom... Odlucio sam da je odvojim da ne bi brisao poruke. ;) Ovde sad mozete da nastavite prepucavanje oko uzimanja zivotinja iz prirode :D .

Zar nisam predobar? :icon_rabbit: :icon_joker:
Inace originalna tema:
http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,44.0.html

esdy_11192
30.05.07., 01:50
Ma opušteno.. :D

svarog
30.05.07., 01:59
@Miljane bas si zlatan ! 8)
Nego da ja vas pitam dali sam ja napravio greh prema prirodi ako sam u prilici bio da uzmem od komsije zelembaca (lacerta virida) kojeg je ovaj snavatao oko kuce i hranio ga pet dana zelenom salato?(naravno da je guster bio mrtav gladan).
Uzo sam ga i doneo kuci, jeo mi je iz ruke odmah pri prvom hranjenju!
Zatim mi je prijatelj doneo zenku negde nahvatanu za 1. maj, i ako mu nisam trazio da je donese!
I ona se lepo snasla!
Toliko lepo da su posle nekoliko nedelja polozili jaja (9 kom.)
Ja sam ih lepo nahranio i vratio tamo odakle je nahvatan muzjak (posto za zenku nisam znao odakle je)
Mogu da vam kazem da sam bio odusevljen njihovim ponasanjem u terarijumu!
Ako se ova jaja izlegnu ja cu sigurno cuvati zelembace!
Pritom ne mislim da sam napravio greh prema prirodi ovim nacinom>
Mozda ce me neko osuditi i reci da bi ona polozila to u prirodi i tamo se izveli neki novi mladi gusteri! a mozda i nebi?

zarko
30.05.07., 02:54
:)
ja cu da ih preprodam sve a ti nece dobijes ni prebijenu ljusku :)
hahahaahah

esdy_11192
30.05.07., 04:58
Svarog pa dobro si uradio, jer bi crk'o kod tog lika... Elem ne moraš svih 9 da zadržiš.. ;)

svarog
30.05.07., 08:56
pa vidis da necu izgleda ni jednog da dobijem ;)!
Zarko ih inkubira! :devil-smiley-029:
Recice mi jednog dana da su od jednom samo dobili krila :Aerodactyl:, on se cudio :shock: i dok se cudio on, oni pobegli kroz kljucaonicu :shock:!
Pa ako ista i ispadne iz toga sigurno necu da drzim svih 9kom. ipak im treba veliki terijum za jedan par a kamoli za 9oro nih!

Bluie
30.05.07., 12:12
Za koliko bi trebalo da se zavrsi inkubacija...tj kada cemo da dobijemo slike novorodjencadi? :icon_cheers:

svarog
30.05.07., 13:09
To ce mama Zarko da vam kaze on valjda vodi evidenciju kada je poceo da lezi na jajima ::)

Ja se nadam za oko 30ak dana!
Neka me Zare ispravi ako gresim!
Mada vec je pokazao svoje sklonosti :confused2:, mozda stvarno ne vidimo ni prebijenu ljuspu od jaja ??? a kamo li fotke ::D

zarko
30.05.07., 19:31
:)
bice decice bice...
salim se lezu oko 60ak dana zavisi od sezone temp i td...treba da se drze na nekih 26-27 ali ja ih drzim na 28 zbog jaja durgih vrsta koje su mi u inkubatoru takodje....
tkao da za 30-40 dan bi trebalo da budu prva.
za sad su jaja zdrava i plodna ...ovako na oko ..nisma ih osvetljavao ...ali sam siguran da je zasad sve ok.
dobice ih svako ko zeli po minimalnoj ceni od 1000E ..mora nesto da se zaradi i da dobije i svarog svoj deo....ja ih necu cuvati , jer neam mesta a znam da se jos jedan momak ucipio za male ,ali to ce svarog odluciti da li ce mu dati....
@svarog nisam ti reko da me pitoa jedan lik pa cete videti to vas dvojica ...ali otom potom....
sliek imam ako zelite ..

svarog
30.05.07., 20:15
pa pazi ja ti verujem na rec 1000 jevreja i nema frke, nebih ni ja trazio vise ;)