PDA

Pogledaj punu verziju : Smithi mnogo pitanja od pocetnika



dr.lucky
08.06.07., 00:34
Dobar ste sajt, navlacite ljude. Dosao sam da se raspitam za kameleone, ali zbog love ih ne uzeh, ali se napalih na tarantule. I sutra ako sve prodje kao treba ja uzimam smithia. Ueeeeee.
Gledao sam na forumu, iscitao sve teme, a posto me jako mrzi da trazim po staranim sajtvoma, a i imam poverenja u vas, otvoricu temu gde cu da Vas udavim sa pitanjima i nadam se da cu dobiti odgovre na ista. Mozda i na kraju ispadne tutorial za svakog pocetnka.
Smithi ni trebao da bude velicine 5 cm. Ok i za takvog sam napravio mali i simpaticni terarijum dimenzija 20 duzina 15 sirina i 16 visinA. mislim da nije los, sta Vi mislite? kako da napravim poklopac. Ja sam mislio da bude naravno staklen gde bi se jedan deo podizao, ali me brine da li ce dovoljnop da ulazi vazduh. Zato sam mislio da izusim dve rupe precnika od 3cm i da na njih zalepim mrezu za komarce. Da li ce onda da to utice da se vazduh brzo susi?
Podloga bi trebalo da bude treset. Keva kaze da ima neki humus koji je kupila u cvecari, da li je to to ili ne? Ako nije da li moze da se koristi ili moram da kupim treset, nije stvar u lovi nego mi smithi dolazi rano pa da mu napravim ugodjaj. Ako moze ili pak ako treba treset, da li se obradjuje, mislm pece u rerni i sl. ili se moze takav nativan staviti? I naravno koja je idealna podloga, da li je to smo cist treset ili kombinacija sa npr. peskom i sl.
Dalje pitanje oko uredjenja.Da li da miu stavim koru drveta da mu bude kao pecina ili ne. Sta msilite da stavim i neku granu. Osnovno pitanje je da li kasnije promene uticu, tj. znam da uticu ali ukojoj meri na stres kod pauka. Mislim stavim ga u trerarujuj i da li mogu npr. poslepodne da mu stvaim neku granu?
Da li odmah da mu stvim poklopac da pije vodu i da li je to prava velicina za posudu za smithia od 5 cm. Kada da mu ponudim hranu i koju? Kada i koliko treba da prskam?
MNOGO pitanja i zasita bi voleo da dobijem odgovor. Ja se spremam da spavam, ustejem rano i odmah pre svih normalnih stvari otvaram prvo sjat da vidim odovore, molim Vas za pomoc da bi mogao da realizujem akciju jer smitihi dolazi oko 10 h.
Unapred zahvalan
dr.lucky

Geni
08.06.07., 01:25
Ako ti je lakše da bušiš rupe onda ih izbuši par komada kao što si i planirao, ali mislim da ti je lakše da jednu polovinu poklopca napraviš od mreže. To će naravno uticati da se vazduh brže suši ali tu nema ništa loše. Smithi nije neki ljubitelj vlažnosti, potpuno suva podloga uz posudu sa vodom mu je sasvim odgovarajuća klima. Mada se , za razliku od G.rosea, neće previše buniti ako mu je podloga malo vlažna. U principu B.smithi je veoma nezahtevna tarantula i ne možeš puno da pogrešiš oko uslova koji su joj potrebni.

Pošto zadržavanje vlage neće biti faktor pri izboru supstrata možeš da staviš šta god ti se sviđa. Jedini razlog zašto treba biti obazriv sa zemljom za cveće je što dosta tih kupovnih pakovanja zemlje za saksije sadrže pesticide. Običnan humus je sasvim prihvatljiv za smithia. Sa sterilisanim tresetom ili kokosovim tresetom si siguran šta dobijaš i po mom mišljenju lepše izgleda od humusa, ali za smithi nisu neophodni.

Stavi neku granu ako hoćeš mada mu nije potrebna. Smithi većinu vremena provodi na otvorenom čak i kada ima sklonište, tako da ako hoćeš da ga gledaš bolje da mu ne staviš nešto duboko. Eventualno mu stavi granu tako da može malo da se zavuče ispod ako se uplaši. Kada poraste neće uopšte upotrebljavati sklonište.

Sačekaj jedno 5 dana pre no što mu ponudiš hranu, čisto da se malo aklimatizuje. Daj mu bilo šta što je manje od njega a mrda se ;)

dr.lucky
08.06.07., 10:43
Hvala ti druze Geni na odgovorima i savetima.
Mene sada zanima jos par informacija. Koliko je pametno da podloga bude npr. pesak. Tj. da on dominira i da dodam malo treseta ili tog humusa. Ja cu da napravim sada sta napravim, da bi pauka doceako terarijum...ali ako resim da menjam, koliko cu da ga istresiram. Ne bi voleo da se unakazi. Da li sve promene koje resaim da uradim da uradim danas dok je jos pod bedarom ili mogu npr. sutra prekosurta.

Kuni
08.06.07., 12:31
Cuj, racunam da ce ti ga doneti u necemu pa u tome moze da bude par dana (sigurno i vise). Nemoj da zuris bez potrebe, lepo ulickaj prostor da uzivas u njemu pa ga onda prebaci. Moj savet, peska uopste ne treba. Za brachy je treset ili zemlja za cvece sasvim OK. Ja moje ne prebacujem dok im zaista to ne zatreba pa ne znam da li je to (i koliki ako jeste) stres za njih, ali ako ih ne povredis umreti nece. I za klopu se ne nerviraj, znaju da ne jedu nedeljama a onda krenu svaki dan pa krkaju dok im se hoce, pa opet stanu... videces tokom vremena samo bez panike i nerviranja. Sve najbolje i uzivaj, smiti je jako lep samo treba strpljenja, ne raste bas munjevito (sta tek da kazem za moju Emili).

dr.lucky
08.06.07., 12:50
Hvala puno na odogovru. STIGAO JE! I RASPAMECEN SAM! ALI ODUSEVLJEN I RASPAMECEN! Naj smesnije jke da je po njega, ybog mog ydravstvenog stanja isao moj otac koji ima fobiju od pauka. :D :D :D Kako je preyiveo i dalje je misterija, mislim na caleta. Sta ti je roditeljska ljubav.
Tata ako ovo procitas znaj da te volim, eto prvi put za svoje 28 godiine sam ti rekao! :D :D
Stavio sam treset i malu grancicu, ustvari par komada u jedno uglu, na nju sam ga i stavio iz kutijce i ne mrda. OK to je normalnno i ja kada uletim u nepoznatu gajbu se slabo krecem.
Jos jedno pitanje, od velike vaznosti. Naime terarijum je na mom radnom stolu i na 25 do 30 cm je mis i moja ruika koja se mrad. Da li ga to stresira...ja bi zaista voleo da bude tu. Blizu mi je i mogu da ga gledam po ceo dan jer sam uz kom cesto. Neko drugo mesto mi ga udaljava od ociju, a daleko od ociju daleko od srca!

Kuni
08.06.07., 13:09
Meni su dva pored, chromatus i andersoni, nista ne brigaj, uzivaj i sretno (mada, nema tu mnogo sta da mozes da zeznes).
p.s. svaka cast sto se tice oca

dr.lucky
08.06.07., 13:12
havala druže još jednom,
Dobre informacije mi daješ veoma dobre, sviđa mi se to! :D
Za par dana ću mu dati klopa! Stavio sam mu poklopac od Shwepsa, koji me doduše nervira jer je žut, moraću da kupim pivo da stavim braon poklopac!

Kuni
08.06.07., 13:23
Slobodno izvadi ako ti odudara od ambijenta, ako povremeno orosavas nece biti problema. Ja kod mojih nemam posudu sa vodom i ne bune se, presvlace se bez problema... Mislim da su posude vaznije za "penjace" koji traze nesto visu vlagu (mada ja koh mojih mladih ni tu nemam nista).

marko
08.06.07., 15:01
Slažem se da posuda sa vodom može slobodno da se izvadi. Kao što su rekli i Geni i Kuni nisu baš neki ljubitelji vode, tako da je prskanje treseta sasvim ok. Ovaj moj smithi je jako retko na tom vlažnom delu treseta, kad kažem jako retko i mislim jako retko, dan-dva pred presvlačenje i to je sve. Smithi-u kontam da ću staviti posudicu sa vodom tek kada dostigne nekih 8-9 cm možda i kasnije.

dr.lucky
08.06.07., 15:12
Izleteo je poklopac ionako mi je onako zut isao na nerve!

zarko
08.06.07., 20:37
ja smitija vlazim i ako oni nisu posebno osetljivi na vlagu...ali ima malisana koji se lako #####u bez vode ...ali ti si kul po tom pitanju ....

marko
08.06.07., 20:55
Izleteo je poklopac ionako mi je onako zut isao na nerve!

Hehe ti si baš bio besan na taj poklopac :)
Samo orošavaj onako odokativno, prskaj jedan deo treseta kad god se osuši, tako ja radim i nema problema.
Nego sad mi pade na pamet, taj terarijum mi nekako zvuči veliko za tako malog smithi-a. Ovaj moj je u okrugloj posudi prečnika ~11cm i visine ~6cm i sasvim mu je ok (ako ja dobro vidim), mislim nije nešto drven, šetka se malo tamo amo, nije nikada sklupčan i tako to... U tom terarijumu (20x15x16) ima prilično puno mesta...samo komentar, nije nikakav savet.

dr.lucky
08.06.07., 21:23
Stvarno mi zut isao na zivce, ali ja sam po prirodi i onako zivcan!Ali ja nsiam zanimljiv, smithi jeste i to mnogo! Ceo dan je presedeo na jednom istom mesti i nije mrdnuo ni milimetar. Pomislio sam da je mrtav i hteo sam da proverim. Uzeo sam o metle onu tanku grancicu i pipnuo ga, sada je zivahan i msta po terarijumu.
Hehe

marko
09.06.07., 00:35
Nije to ništa, kad sam ja tek uzeo smithia, došla drugarica da vidi kako izgleda tarantula uživo, a ono smithi ~2cm praktično nema šta videti, ja otvorio posudu i drugarica na brzinu izvadi telefon da ga slika, primakne telefon skroz do smithia sa sve uključenim blicom...smithi se posle toga nije pomerio 2 dana, bio sklupšan u maloj rupi u tresetu, haos...

Sada mu blic ne smeta, slikao sam ga bez problema...

dr.lucky
09.06.07., 09:11
:D :D :D sjajno.
Prvi problem na koji sam naisao, mada nije problem vise problem u mojoj glavi, je kondezacija vlage na staklu. Pored mene su inace akvarijumi dva komada od po 250 litara, vlaznost vazduha je velika, treset koji se nalazi kod smithia je plus bio vlazan i sada se magla hvata po staklu. Ajde sa sa strane, ajde na poklopcu, ali gde bas na prednjem staklu. I ja sada mugu da zaucem ruku i da obrisem, ali necu da ga stresiram . I tako... tarantule u magli!

Kuni
09.06.07., 10:56
Nista strasno, i meni se to desilo sa geniculatom kada sam je dobio. sacekaj da se prosusi i nemoj toliko da vlazis treset, bice sve OK

marko
09.06.07., 14:59
:D :D :D sjajno.
Prvi problem na koji sam naisao, mada nije problem vise problem u mojoj glavi, je kondezacija vlage na staklu. Pored mene su inace akvarijumi dva komada od po 250 litara, vlaznost vazduha je velika, treset koji se nalazi kod smithia je plus bio vlazan i sada se magla hvata po staklu. Ajde sa sa strane, ajde na poklopcu, ali gde bas na prednjem staklu. I ja sada mugu da zaucem ruku i da obrisem, ali necu da ga stresiram . I tako... tarantule u magli!

Tako je i kod mene znalo ranije da se zamagli ali sam onda izbušio još rupica za ventilaciju i rešio kondenzovanje.
Pa nećeš ga stresirati ako obrišeš staklo, slobodno obriši, nema tu baš mnogo stresiranja koliko ti misliš ali polako videćeš vremenom da je sve mnogo opuštenije, samo treba da prođe neko vreme. I ja sam se 3povao na početku, u stvari još mi sa vremena na vreme padne na pamet po koji trip. Zamisli samo kako im je u prirodi, nije tamo sve nepomično, ima stalno nekih dešavanja.
Isto sam kao ti na početku hteo da mu obezbedim idealno idealne uslove, znači samo da ga ne uznemiravam, pa sam jako polako otvarao posudu da bih ga gledao, pa nisam pomerao posudu uopšte, ali sve se promenilo vremenom. Sad je sve opušteno...

dr.lucky
11.06.07., 18:22
Pozdrav svima,
mali/a nemam pojma je super, ali je strahovito statican. Kada mrdne to je spektakl, kao mrdnuo. Verujem da je to zbog promene sredine. Sta mislite? Mozda sam preterao sa the Meteors, pocinjem da mu postam Mano Negra, da ga oraspolozim :lol: E sad pitanje. Stavio sam treses, ali je mnogo taman pa mi tarantula ne dolazi do izrazaja. Posto svi kazete da smithiu ne treba neka vlaznost, ja sam misli da stavim pesak. Moyda jos bolja kombinacija, prvo treset, a iynad pesak, na taj nacin treset odoydo vlayi, naravo uz pomoc prskanja, a pesak preko radi estetike? Kolko je ovo dobra kombinacija. Ako jeste kada da uradim to? Ja tarantulu jos nisam ni pokusao da hranim, kod mene je tek 3 dan, slusam Vas i cema 5 dan. Ako zamenim npr. sutra da li ciklus cekanja pocinje od pocetka, zbog ponovne promene okoline ili ne. Uh....stvarno mnogo pitanja!

Geni
11.06.07., 18:51
Ne stavljaj pesak. Treset je idealan i njega ostavi.

Tarantule se inače ne pomeraju ako za tim nemaju potrebe. t.j. ako ne jure plen ili ne beže od nečega. Statična tarantula je normalna pojava. B.smithi ne pravi mrežu, ne kopa tunele i ne raspoređuje zemlju po svom nahođenju, tako da nema ni potrebe da se pomera. Stoji i čeka neku vibraciju na koju će da reaguje.

Ako baš želiš probaj da staviš nekog crva ili nešto slično. Možda će da jede. Ako neće samo ga izvadi posle oko pola sata. Ostavi plen dovoljno dugo unutra da se vibracije od otvaranja posude smire da bi mali smithi mogao da proceni veličinu plena i odlučio da li želi da napadne.

Ako hoćeš da držiš tarantule i da imaš neka dešavanja imaš samo jedan izbor - uzmeš 80 komada ko ja ;). Tako se uvek neka pomera :D.

dr.lucky
12.06.07., 17:12
Mudro zboris druze Geni,
Danas sam mu ponudio tenebriju i u slast je pojeo/la. Kako je brzo smotao/la to nije normalno. hhehehhehe mrduno je vise nego za ova 4-5 dana ukupno!

Geni
13.06.07., 00:26
Najlepše stvari kod tarantula su klopanje (naročito ako je gladna) i presvlačenje. Kad bolje razmislim to su i jedine stvari koje se dešavaju kod tarantula :D. Uživaj, smithi može da bude jako agresivan pri hranjenju ako je gladan. Samim tim veoma zanimljiv.

pauk_pocetnik
13.06.07., 13:56
Moj se preksinoc presvukao... :D
Ali zanima me kada treba da krenem sa stavljanjem posude u ojoj se nalazi voda??

dr.lucky
13.06.07., 16:55
I danas sam mu ponudio i pojede je hehehe. Ajd da ga/je ne urocim, ali meni se jako svidja sto jede svaki dan. Da li da ga/je, moram pod hitno da saznam pol, hranim svaki dan? I ako hranim da li cu nesto pametno da postignem, tipa da bude zdarvija, da brze poraste ili cesce hranjenje moze da napravi problem?

Geni
13.06.07., 20:13
Nećeš mnogo postići ako ga hraniš svaki dan. Pojačanom ishranom ubrzavaš tarantuli metabolizam i ubrzavaš rast ali skraćuješ životni vek. Bilo je već na forumu diskusija o tome koliko može da se utiče na tarantulin metabolizam. Mislim da bez podizanja temperature nećeš mnogo postići. Smithi će tako jesti neko vreme i onda će jednostavno odbiti hranu kada se najede :).



Ali zanima me kada treba da krenem sa stavljanjem posude u ojoj se nalazi voda??


Kada hoćeš, samo pazi da posudica nije prevelika. U principu nemoj da stavljaš posudicu ako je tarantula manja od 5cm, ali ako nađeš dovoljno malu posudicu možeš i manjim. Cela poenta je da se tarantule ne udavi.

dr.lucky
15.06.07., 15:40
Stare navike tško umiru. Ja sam dugodišnji akvarista, hard core ciklidaš i nisam navikao da mi samo životinja bude u akvarijumu u ovom slučaju terarijumu. Stavio sam neke grančice, nesviđa mi se moraću da promenim i malo drugačija drvca stavim. E sad pitanje, kiloko je intelgentno da stavim neki kaktus, mali. Kapiramo kao Mexiko, wellcome to Tijuana, tekila sexo marijunana (Manu Chao). Da ji je tarantula dovoljno inteligentna da se ne nabode?

marko
15.06.07., 16:28
Uuuuuu nisam siguran da možeš da staviš kaktus, mislim da sam negde pročitao da se nipošto ne stavlja!
Neka neko potvrdi, kao što sam rekao nisam siguran.

dr.lucky
15.06.07., 19:12
Imam jos zanimljiviju situaciju. Naime smithi je ;oceo da kopa. Napravio je u uglu ter rupu i tu stoji. OK, alil sam procitao da ne kopaju. Koliko je to normalo? I naravno ako nije sta daradim, a i ako jeste sta da radim onda?

Bogica1985
15.06.07., 19:55
STo se tice kaktusa mislim da ne bi trebao da ga stavljas zbog smitija a i zbog kaktusa!
Oni koliko sam ja procitao i jesu kopaci ,kopaju na dubini od pola metra i prave do 1,5m dugu jazbinu u polu pustinjama Meksika. Od marta do oktobra treba mu omoguciti temperature od 35C danju i 25C nocu uz vlaznost vazduha od 85-95% kada oni miruju u svojim rupama, a ostatak godine je suv! Preporuke su da im omogucimo par suvih meseci s vremena na vreme!
Eto nema razloga za brigu, svaka tarantula koja se zakopa verovatno hoce da se sakrije i oseca sigurnije!

Geni
15.06.07., 22:19
Lepo reče Bogica. Samo da dodam da skoro sve tarantule koje nisu kopači kopaju malo dok su male. Kada malo poraste prestaće.

dr.lucky
21.06.07., 20:05
Danas sam primetio da mu iz usta visi kapljica, kao voda, bistra. Sta je u pitanju. Mali info, danas sam dosdao jos treseta, popeo se na staklo, skroz na sam poklopac i ja sam ga malo po malo gurkao da se spusti na treset. Da li je to imalo uitcaj na pojavu kapljice, koliko je ona opasna, sta je to u pitanju?

Geni
21.06.07., 22:01
Pokušava čovek da se okupa a ti ga uznemiravaš, strašno :D.

Ozbiljno, ako ga malo gledaš bez uznemiravanja, videćeš da se bukvalno 'kupa'. Jednu po jednu nogu provlači među zube iz kojih ispušta te kapljice. Moraju i oni da održavaju higijenu ;).

dr.lucky
21.06.07., 23:25
Hehehhe sjajno.
Hvala ti druze Geni, ja sam na pocetku ove teme naglasio da sam ja totalna budala sto se tice tarantula...tako da mozete da ocekujete jos ovakvih ingenioznih pitanja! 8)

marko
22.06.07., 16:08
Još nešto, nemoj da ga teraš ako hoće da stoji na poklopcu, nema potrebe da ga gurkaš nazad na treset.
Možda hoće malo da otpada...da kulira na poklopcu :)

gava
22.06.07., 23:52
Obicno "kuliraju na poklopcu" ako je treset vlazan. To otpadanje im nije jaca strana, pa to i ne rade cesto. Moja samo kad joj menjam treset pa je mokar

dr.lucky
24.06.07., 14:41
Evo sledeceg glupog pitanja. Naime svi zivi organizmi kenjaju i drvece to radi preko fotsinteze :S ::D A ja mada nisam koprofil nevidim nigde T izmet. Gde je? A i takodje pitanje, da li ona pojede i oklop tenebrije, mislim hitin....

marko
24.06.07., 15:02
Tarantulim izmet ćeš videti ili si već video, mala bela grmuljica.
Što se tiče oklopa tenebrije, ovaj moj uglavnom sve pojede, možda nekad ostane ljuspica od oklopa ali retko.

Calyptratus
24.06.07., 16:20
Ako mu budes davao npr. cvrcka videces da ga bukvalno isisa iznutra i da ostane ljustura.Kod tenebrije zavisi kako kad.
Za izmet moze Geni da ti kaze kako je kod njegove Ornate. :D

marko
24.06.07., 17:46
Hvala druze na odgovoru!
No problem :)



...Za izmet moze Geni da ti kaze kako je kod njegove Ornate. :D
Šta je sa Genijevom ornatom? Geni? Pretpostavljam da je izmet podebeo :D

dr.lucky
24.06.07., 17:56
Zahvaljujem na odgovoru. Meni je zanimljivo da ga hranim svaki dan i verovali ili ne jede be. E sada sam ja zbunjem, da li je psihologija T razlicita unutar jedne vrste. Mislim da li ima jesniih npr. smithia od drgugih ili je to manje vise isto unutar vrste? Inace ima sve vecu mrklju na bulji, valjda je to znak da mu se priblizava vreme da se presvuce?

marko
24.06.07., 19:27
Možda si mu ubrzao metabolizam, kod tarantula je to relativna stvar.
Što se tiče psihologije, moje mišljenje (koje nije tako iskusno) je da se T razlikuju unutar jedne vrste ali voleo bih da čujem još mišljenja. Mislim što da se ne razlikuju, na dosta mesta sam pročitao da se kod jedne iste vrste dva različita primerka razlikuju što se tiče raspoloženja, napadanja, jedan preti - drugi ne preti i tako te stvari.

Možda se tvom smithi-ju povećala ona crna tačka na dupetu (urticating hair) ako si na nju mislio a to nije zbog presvlačenja već joj se dupe povećalo :) (pretpostavka s obzirom da jede često)

Bogica1985
24.06.07., 20:16
100% je to sto ti je Marko rekao, jer da joj pocrnela guza tj. da se treba presvuci ,mislim da ne bi toliko klopala!

dr.lucky
30.06.07., 10:17
Zadnjih nekoliko dana je sav skapan. lezi u rupi u uglu sa nogama preko glave i ne mrda. po ceo dan ne mrda uopste. Stavio sam mu jednu tenebriju, nije je ni pomirisao....da nije nesto boleststan. Molim za savet i pomoc!

marko
30.06.07., 11:50
Verovatno mu nije ništa, samo što si počeo mnogo da brineš o njoj (kao i svi mi o našim tarantulama na početku :))
To što odbija hranu, nemoj nikad da te brine, znači nikad (dobro ne baš nikad, posle par meseci se zabrini).
Pusti je malo neka iskulira, nemoj je uznemiravati par dana pa vidi hoće li se nešto promeniti.

kimo
30.06.07., 11:57
Svaki pauk se mnogo umiri kada treba da se presvlači, ako ga budeš uznemiravao može samo da pogoršaš stvari, nemoj da brineš oko hrane, to je suvišno, jer jako retko zbog hrane im se nešto desi. Nemoj ga hraniti 7 dana slobodno.

dr.lucky
30.06.07., 12:02
Hvala puno na odgovorima. ja sam ga sada malo isterao iz tog ugla, pre nego sto sam video vase odgovore inace ga nebi dirao! I on se vrati nazadu tu kao rupu. Mozda mu je vreme da se pressvlaci. nemam pojma!

marko
30.06.07., 12:06
A šta kažeš na to da ja dođem tu kod tebe kući i da te isteram malo napolje (ako budem mogao da te osteram) ::D
Šalim se naravno, samo opušteno sa smithi-jem, nemoj ga dirati par dana, biće sve ok.

A to za hranu, ovde na forumu sam i naučio da oko hrane nikad ne treba da se brinem, doduše to mi je tek skoro postalo kristalno jasno tako da će i tebi Laki doći to u glavu kad tad (naravno samo treba malo vremena).
Kad Geni opušteno kaže da ostavi tarantulu po mesec dana bez hrane, šta ja onda da se brinem ako moja ne jede 10ak dana.

dr.lucky
30.06.07., 12:44
Mudro druze zboris, isuvise sam se kuci usmrdeo. Zovem ortake i idem na reku malo! ;)

dr.lucky
01.07.07., 16:52
Opet ja sa istim problemom. Mozda sam se malo vise utripovao, lai mi bedara da mi rikne ili tako nesto. Znaci o cemu se radi. On elzi u tom uglu sa nogama preko glave, KAo da se stiti od necega. O cega bre????? Terarijum sa njim mi je bio na 5 cm od zvucxnika odakle gruva jaka muzima. Ali sve je biklo OK, danima....i juce je krenu da se tako ponasa. Prebacio sam terarijum na drugo mesto, sa veliko mtugom jer sada nemogu da ga gledam po ceo dan. Kada sam jutros usao on je bio OK, stajao je u tom uglu, lepo su mu noge stajal i ja zapalih malo. Sada dolazim on je opet skvrcen u uglu, znaci nije od muzike? nemama pojma, kakva su vasa iskustva i sta da radim, ako bilo sta i mogu da uradim?
Salut

Bifrost
01.07.07., 17:53
Nisam razumeo to noge preko glave? Mislis skupila se? Postoji dosta razloga za to. Ako mislis da su uslovi uredu onda joj se samo tako hoce. A ako mislis da nisu (sumljas) moze da bude da je zedna, pa dodaj joj vode (isprskaj po stranicama terarijuma, posto kontam da je mala). Moze biti jos da joj je hladno ili da treba da se presvuce pa se umirila.

dr.lucky
01.07.07., 21:34
Hvala na odgovoru druze. pazi ja sam totalni pocetnik, znaci nemam pojma...trudim se da pokupim sto vise informacija i da joj omogucim idealne uslove. Znaci ajmo redom..pa skupila se to je lepo objasnjenje. Misilm da su uslovi ok. Temperatura je sigurno Ok, kod mene je sigurno oko 26 stepeni. pre neki dan sam malo vode stavio na treset da joj povecam vlaznost. Sada nekako tripujem da se od tada skupila. Ja mislim da joj je mozda vreme da se presvuce, ali nemam pojma..ni kako se priprema za tu akciju, ni kako i sta radi pre toga. Gledao sam joj dupe i nevidim neku promenu, a valjda je to prvi pokazatelj. Nije jela a pre nekoliko da na se razvaljivala, jednom je cak i dva puta jela u jednom danu! Zadnje je pocepala jednog cvrcka pre 4 dana.....od tada nista. Ni tenebriju nece da pogleda. Ako imate slicna iskustva u fazi pre presvlacenja ili neko objasnjnje molim vas za pomoc!

Ig0r
01.07.07., 21:39
Nishta ne brini. Mozhda je samo malo vishe cimash pa se smorila. Ako je sve u redu, a kako ti kazhesh izgleda da jeste iskuliraj je par dana pa vidi shta se deshava. Ni to shto je mozhda previshe cimash njoj nishta posebno ne smeta. Ja sam mog chromatusa smarao da se slika dok je bio na ledjima i sve je zavrsheno u redu. Opusti se

Bifrost
02.07.07., 03:21
Ja sam to za temperaturu rekao ovako cisto za ubuduce napolju je sparincina tako da ne moze da bude temperatura jedino ako je bas puno velika sto je ne moguce jer ni ti nebi izdrzao :lol: ... A kako joj odrzavas vodu za pice, mozda nije dovoljno izvukla iz hrane, ne prskaj treset, samo stranice pa kad bude veca onda posuda. Nisam sad siguran ali mislim da smiti maltene ne trazi vlaznost tako da samo po stranicama prskaj da moze da pije. A opet ako mislis da nije do toga kao sto sam rekao samo joj se hoce :).

marko
02.07.07., 15:16
@Laki - sve mogućnosti su ti naveli, jedino bih te ja još pitao kakvo je osvetljenje?
Ovaj moj smithi se (dok je bio manji) stalno skupljao tako kao tvoj ako ima previše sunčevog svetla (ne ovog veštačkog).
Ranije mu nije odgovaralo sunce nikako, sad mu je svejedno ali opet nije direktno na suncu nikada.
Eto samo to da te pitam.

zarko
02.07.07., 22:19
ja mislim da je muzika u pitanju...

dr.lucky
02.07.07., 22:57
Pazi druze zarko, ja sam je jedan ceo dan odvojio od stola i stavio daleko od zvucnika...isto....evo gledam je skvrcenu u uglu! Sad sight! :|

Kuni
02.07.07., 23:29
Ima li nacina da postavis fotku, ne znam na sta mislis pod "noge preko glave" ili "skvrcena". Ajd sredi nekako da je vidimo u toj pozi koja te zabrinjava, pa da procenimo. Verovatno nije nista za brigu, al bune me malo tvoji termini.

dr.lucky
02.07.07., 23:36
nazalost jos uvek nemam fotoaparat, ubrzo treba da ga nabavim pa ce onda slike!

marko
02.07.07., 23:36
Pazi druze zarko, ja sam je jedan ceo dan odvojio od stola i stavio daleko od zvucnika...isto....evo gledam je skvrcenu u uglu! Sad sight! :|
Pazi, nije isto tebi i njoj jedan dan. Oni su ti jako tvrdoglavi što se tiče pomeranja, ako odluči da stoji nepomično 5 dana, nema problema, stojaće 5 dana. Već sam ti ranije napisao da se moj smithi preplašio blica pa se nije pomerio 2 dana. Verovatno je onda muzika, jako puno vibracija.

zarko
03.07.07., 04:05
kako je meni laki objasnio prkeo fona ona je samo skvrcena kao kada se tpresvuce pa je uznemiris malo a ona napne noge preko tela....etotako nista bolesno skvrcena

Ig0r
03.07.07., 13:34
Ja sam na to i pomislio od samog pochetka.
Laki samo se opusti i nemoj da je zagledash svakih 15 min

dr.lucky
05.07.07., 10:06
Hvala puno na odgovorima...dosao sam kuci juce posle dan odsustva i situacija sa smithiem je pa manje vise ista. Imam uticak da mu je dupe potamnelo...usvakom slucaju slikacu ga jos kako danas pa cu poslati fotke da razresimo ovu moju misteriju.


zagledash svakih 15 min

Tesko, ustvari nemoguce...stavio sam terarijum na radni sto i ispred ociju mi je po ceo dan! :shock:

marko
05.07.07., 15:02
Znači još uvek gruvaš smithia sa muzikom i onda se čudiš zašto se skupila? :)
Nisi mi rekao šta je sa svetlom? Već sam ti rekao da ovom mom smithi-ju nikako nije odgovaralo kada mu sunce bije direktno u posudu?

dr.lucky
05.07.07., 16:10
Pazi, smanjio sam muziku...malo ;)! On je bio nekoliko dana van domasaja muzike i ista je situacija bila. Pa sam ga vratio pod moj budan nadzor. u izradi je polica pa ce ubrzo da bude, blizu a popet daleko od izvora muzike. salim se malo, bice to polica iznad radnog stola, znaci nema vibracija, a ja mogu da ga gledam kad pozelim. Jos jedna je bitna stvar vezana za ovu pricu. On je od prvog dana na tom mestu, znaci od prvog dana muzika gruva i on je bio OK...zato sumnjam da je u pitanju faza pre presvcacenja.
Sto se tice svetla, sunce ne pada direktno...
Salut

dr.lucky
08.07.07., 01:58
Misterija je razresena. Vraitio sam se iz celodnevnog ribolova i zatekao smithia u novom ruhu! Kada se presvukao nemam pojma. Kad je pre ispleo mrezicu, kad se izvrnuo i kad preskukao stvarno nemam blage veze.. Ko da sam zanao, jutros sam mu dosta naprskao staklo i povecao vlaznost. Kozu cuvam, nemam alkohol....vajda ce da bude OK za par dana i nosim je kod Zraka da utvrdimo pol! I sda je ko bombona i zivahan je skroz...
Salut

zarko
08.07.07., 02:16
eto sta je bilo...nemora u alkohol samo donesi osusenu....

dr.lucky
08.07.07., 02:21
Cool do kraja nedelje sam u nekim ribolovackim akcijama i avanturama, tako da ce morati da bude opsusena.Da utvrdim gradivo, ne hranim ga narednih 4-5 dana?! Inace sam danas kada sam posao ubacio cvrcka du nadi da ce da ga pojede i otisao sam u ribolov. Kada sam se vratio cvrcak nije bio pojeden naravno, ali su moga da se dogode opaka sr... tako da sam imao srece! Sledeci put pamet u glavu i neostavljati hrenu nepojedenu bez nadzora!

marko
08.07.07., 11:00
To bre Laki, eto sad imaš novog a starog smithi-a! :)
U bre, nemoj ga hraniti odmah nakon presvlačenje, pusti ga malo da očvrsne, ako napadne tako "sirov" (mada čisto sumljam da bi napao, ako ko će ga znati) čini mi se da postoji velika šansa da iskrivi zube, verovatno i da se povredi a onda bi napravio veliko s*anje.
Pusti ga par dana da iskulira i gledaj kako je smešan dok se proteže :)

dr.lucky
08.07.07., 11:31
Pusti ga par dana da iskulira i gledaj kako je smešan dok se proteže :)

U pravu si za ovu akciju, veoma je komicna. Ma ja nisam hteo da ga hranim, cvrcak je ubacen pre presvlacenja i cim sam video da se presvukao cvrcak je izleteo napolje ko bela lala. necu ga hraniti sigurno jos 4 dana, a onda mu spremam poslastice, skakvce sa Stare planine!

dr.lucky
20.07.07., 12:22
Evo jedne fotke. Loseg je kvaliteta iako je fotoaparat dobar, ja sam jos uvek za to budala. Malo sam vise povecao ISo i ima dosta suma, ali zivot je surov. Uvlovio sam dva skakvca i on je oba smadrljao i oba klopa simultano!

marko
20.07.07., 16:00
Pa dobro ima dosta šuma ali je slika ok.
Znaš li odokativno (ili precizno) koliki je smithi?
Jesu li skakavci iz prirode?

STrider
02.06.08., 16:14
Izvinite sto vracam iz "groblja" staru temu, ali mislim da mi je to pametnije nego da otvorim novu posto je tematika ista.
Elem, evo mog problema.
17.maja dobio sam tarantulu za rodjendan, malu smithi. Pre nekoliko dana se presvukla, bila je dugacka nekih 37mm, a sad je poprilicno veca. Ono sto me brine jeste sto ne pokazuje nikakvo interesovanje za hranu, nijednom do sada nije jela... Sta da radim?
Plasim se da mi ne ugine, posto je 2-3 nedelje pre mene jedna drugarica dobila istu vrstu pauka, i situacija je bila ista-nije jela i..pa uginula joj je pre nekih nedulju dana..
UPOMOC!!!

Koby_88
02.06.08., 16:35
Nista se ne brini, jesce kad ogladni. Verovatno nije jela posto pred presvlacenje odbijaju hranu, a nakon presvlacenja ne bi trebao da je hranis 5 do 7 dana dok ne ocvrsne oklop i zubi ;)
A ta tarantula tvoje drugarice ne verujem da je uginula od gladi ...

zarko
02.06.08., 17:00
procitaj

http://www.gekkogecko.co.yu/Tarantula%20presvlacenje.html

Geni
02.06.08., 19:34
Jedini razlog zašto je ta tarantula uginula je najverovatije nedostatak vlažnosti. Samo neka ima vode i ništa se ne brini.

STrider
03.06.08., 12:02
Ok, hvala, mada je proslo 5 dana od presvlacenja kad sam joj dao hranu.
Okacicu danas ili sutra slike...inace, da li je preporucljivo, jos relativno malu tarantulu staviti u terarijum precnika 30 cm?
Ako se cudite zasto pisem precnika, planirao sam da akvarijum kruznog oblika prepravim u terarijum, ali to jos kod nikog nisam video.
Razmisljam, prema tome, da se napravim pametan i to uradim prvi ::D ::D ::D

zarko
03.06.08., 13:42
zasto da ne od polikarbonata neka providna cev....

STrider
03.06.08., 17:07
Ne, ono, bilo mi je cudno, posto nigde, ali bas nigde, nisam video okrugli terarijum...
Iako je mozda mnogo teze dekorisati ovakav terarijum, mislim da bi izgledalo veoma zanimljivo videti pauka u njemu

Geni
03.06.08., 17:13
Pa evo ti i razlozi -

- Mnogo ga je teže uklopiti. Kockasti se lepo slože jedan pored drugogo na polici. Kod okruglih ima mnogo neiskorišćenog prostora. Većina ljudi ima dosta tarantula i ne isplati se da imaju okrugle terarijume

- Teško je napraviti poklopac sa ventilacijom. Mora neko priručno rešenje a to baš i ne valja.

- Ako je u pitanju onaj okrugli akvarijum za zlatne ribice, on je uzak na vrhu i time je komplikovan za manipulaciju kada pokušavaš da uhvvatiš tarantulu ili da izvadiš nešto iz terarijuma.

- I poslednje, ako nije baš kvalitetno napravljen, onda to staklo krivi svetlost i ne možeš lepoo i jasno da vidiš tarantulu.

rassa
03.06.08., 20:26
ako neko ne zeli vise t. i okrugli je sasvim ok ali po meni je najvaznije ovo poslednje jer se t. gledaju pa sta ce ti t. ako je lepo ne vidis
zar ne ??? !!! ???

STrider
04.06.08., 18:24
Ok, thanks...mozda ovaj okrugli bude samo privremen, dok ne nabavim neki normalan, kada sledeci put budem otisao do Nisa...pozdrav!

zarko
04.06.08., 18:45
posotje stakla koja su valjkasta a provide se normalno ko ravna....pogotovu oni satovi koji imaju to stakleno zvono koje je fenomenalno providno...to je za Crawshoya

Geni
04.06.08., 23:33
Ma naravno da postoje ali su retka i skupa.

Bifrost
04.06.08., 23:58
pogotovu oni satovi koji imaju to stakleno zvono koje je fenomenalno providno...to je za Crawshoya

Kakvi satovi? :D

zarko
05.06.08., 01:42
stoni satovi :) oni koji imaju klatno ....

Bifrost
05.06.08., 01:54
Hehehe, i dalje ne kontam, mislim ne znam kako izgleda stoni sat :|.. Nesto kao neka menzura?

Geni
05.06.08., 08:53
Na ovo je Žarko mislio:

http://www.thefurniture.com/store/Images/hermls/floor_clocks/22805_740352.jpg

http://www.faszination.ch/e-74552.jpg

A ja sam na ovo:

http://www.asia.ru/upload_images/96866/1431234.JPG

Bili su jako česti pre mnogo godina. Veoma su kvalitetno napravljeni i staklo im je besprekorno prelamalo svetlost (bar ti koje sam ja video). Oni stariji se ovakvog sata sećaju iz špice nekog od jutarnjih programa, već pola sata pokušavam da se setim melodije i nikako ne uspevam :evil:.

Naravno, ovo se briše čim bif pročita pa možemo dalje sa temom.

fanky
12.04.10., 19:31
hehehe moja Smiti pobegulja. Vratio sam se sa posla i uredno prilegao da dremnem,i da se okrenem na bok vidim kako nesto gmize po posteljini,a kad ono moj pauk koji je prevalio put od mini terarijuma do kreveta,odsekao sam se,ali sam je mirno i stalozeno vratio :((()))))

jelchica
12.04.10., 19:43
Auuuu, super si proshao, lako si mogao da je spljeskash :O

MRGooD25
12.04.10., 20:10
Kako je uspeo da pobegne? ;) Mene drustvo stalno zeza da ce se to meni desiti i da ce me pojesti na spavanju! XD

fanky
17.04.10., 01:47
pa neznam tacno kako je mogla da se provuce kroz otvore na poklopcu ,a drzim je u plasticnoj posudi koja je duboka jedno 7cm,???? tako da ko zna kad je izasla ,i kad je uspela da stigne do kreveta :)))))))

MRGooD25
18.04.10., 04:19
Nevazno je koliko je posuda duboka, tarantula moze da se penje i po staklu, samim tim plastika je za nju opustena! Bolje joj promeni kiper dok ne poraste(ako je kiper u pitanju), jer moze da ti pobegne dok nisi kuci! Tarantula inace moze da "uvuce" stomak i da se provuce kroz otvore koji su manji od obima njenog tela.