PDA

Pogledaj punu verziju : Srpski gekon



Calyptratus
10.06.07., 21:23
Pre neki dan,devojkin cale je nasao u kuci gekona. :D
Nemamo pojma odakle se stvorio i kako je uspeo da udje.Doneo sam ga kod sebe,stavio u "terariujm" i davao mu manje tenebrije.Nisam ga video da li jede ali nisam nalazio tenebrije u terarijumu,sto znaci da ih je verovatno pojeo.Mnogo je brz i voli da se zavlaci u uze delove,ispod t.papira.Pretpostav da zivi u kamenjaru ili nekim uzim delovima,pa se zato zavlaci.Evo kako on izgleda:

http://img526.imageshack.us/img526/4703/img0025xv8.jpg

http://img403.imageshack.us/img403/1399/img0027xn4.jpg

http://img240.imageshack.us/img240/2820/img0033lk3.jpg


Recite,ako neko zna,koja je ovo vrsta gekona,kako ga treba cuvati,hraniti,maziti paziti,...itd.Jako mi je lep,pa bih hteo da ga sacuvam.

Filip
10.06.07., 21:49
Mislim da bi trebalo da bude Mediodactylus (cyrtodactylus) kotschyi...nisam znao da ga ima i u BG...
A gde ga je tacno nasao?
Pozzz
Filip

esdy_11192
10.06.07., 23:08
Fotke su izuzetno loše, ali najviše podseća na Mediodactylus kotschyi..

Ostale dve potencijalne vrste sam "otklonio" prvenstveno zbog nogu tj. prstiju, a i ovaj rep (novoizrasli) malo buni...

Ali gde je nađen ovaj primerak ?? Čak i da je CG, bilo bi više nego zanimljivo !!!

Filip
10.06.07., 23:24
Ja ih nisam nalazio u CG, a secam se da sam citao da ih ima negde u Srbiji...
pozzzz
Filip

esdy_11192
10.06.07., 23:28
Ja ih nisam nalazio u CG, a secam se da sam citao da ih ima negde u Srbiji...
pozzzz
Filip

Pa zato i kažem da bi bilo više nego zanimljivo da su iz CG.. Kod nas ih ima na jednom lokalitetu na Kosovu, pronađenom (valjda) 2001..

nenad
11.06.07., 00:07
Mislim da ih i nema u Crnoj Gori nego samo u Srbiji, ali nisam siguran. Koshijev gekon je albanska vrsta, ali ja nisam siguran da je ovde u pitanju ta vrsta. Koliko sam ja primetio, svi nasi gekoni imaju poprecne pruge - prstenove na repu, zar ne? A ovaj nema. Najjednostavnije resenje je da je neko iz te zgrade cuvao ovog gustera i da mu je pobegao.

esdy_11192
11.06.07., 00:29
Pa nema ih u Cg, zato opet kažem (treći put) da bi bilo zanimljivo da jesu.. A rep je po meni bio polomljen i ovo je nov rep, dok je originalan dosta drugačiji...
Evo slična situacija sa repom

http://www.club100.net/species/M_kotschyi/M_kotschyi_Olympus_Greece_9805_AS.jpg

Calyptratus
11.06.07., 00:32
Nadjen je na Senjaku,na prvom spratu kuce,tako da nije mogao da pobegne od nekoga.A i neverujem da je neko u komsiluku gaijo gustere a kamoli ovog gekona.Srecom da ga je njen cale primetio pre macke. :drunken_smilie:
Mislim da nije Mediodactylus kotschy,mad podseca.Stvarno ne znam koja je ovo vrsta...

@ esdy_11192 - Ovaj sa slike definitivno nije.

Filip
11.06.07., 00:40
Pa dosta su varijabilni...ima te karakteristicne duge prste koji izgledaju kao polomljeni...i meni izgleda kao da mu je rep bio otkinut sto jos vise navodi da je iz prirode...
Raspitacu se sutra da li ima neka populacija u BG...mada je cudno jer je to mediteranska vrsta...
Nema sta drugo da bude...H. turcicus nije sigurno, a jos manje T.mauretanica...
Na ovom se vise te talasaste pruge na ledjima, pogledaj neku sliku na netu....
Pozzz
Filip



Pogledaj ovu sliku
http://www.psillakis.com/images/consultancy/kotschyi.jpg

A ovo je dijagnosticna karakteristika, njegovi neobicni prsti
http://www.pharmanatur.com/Reptiles/Cyrtopodion%20kotschyi%20cy%20005.jpg
Po tome smo ga i prepoznavali na preparatu....
POzzz
Filip

esdy_11192
11.06.07., 00:47
@ esdy_11192 - Ovaj sa slike definitivno nije.


Da boja je drugačija, ali to nema veze.. Mogu da budu i crni itd.. Pogledaj karakteristike (glava, telo, noge,.. ) itd.. ;)

Nema populacije u BGu.. Najbilža populacija je na Kosovu (jedan lokalitet), pa onda Makedonija..

Filip
11.06.07., 00:50
evo, nasao neku kartu rasprostranjenja, ne znam koliko je pouzdana, ali iz ovih podataka ne izlazi mnogo iz mediteranskog areala, mada ga ima i u Bugarskoj i Makedoniji...
Pogledaj prste na zadnjim nogama...
Pozzz
Filip

Calyptratus
11.06.07., 01:25
Mozda ove slike pomognu...
http://img217.imageshack.us/img217/4506/img0028tw9.jpg

http://img166.imageshack.us/img166/9782/img0029ix7.jpg

http://img135.imageshack.us/img135/5882/img0026rs7.jpg

esdy_11192
11.06.07., 01:46
Ovo je definitivno Mediodactylus kotschyi... Čak je i šara na leđima prepoznatljiva..

Još jednom, na fotografiji koju sam postavio gore se vidi druga obojenost.. Ali to nije bitno samo sam hteo da ilustrujem NOV REP...

Evo poslaću sad fotke i na jednu mejling listu (Balkan herp), pa da vidim šta će oni reći...


@Nenad: Pošalji Riletu link, za njegovo mišljenje.

esdy_11192
11.06.07., 14:22
Evo šta je napisao naš "cenjeni" herpetolog Rastko Ajtić na Balkan Herps grupi...

Posted by: "Rastko Ajtic" rastko@mail.ru
Mon Jun 11, 2007 7:40 am
Yes Dusan, this is Cyrtopodion kotschyi. And probably this specimen is introduced from Macedonia or Bulgaria. For any detailed Analysis I need some detailed information because we need that just for trace the routes of introducing of alohtonous species as well as invasive species. And if it is possible to have sample for DNA analysis in order to determine geografic origine of the specimen. Nevertheless, it woul bee nice if it is possible to check some morfological, meristic and qualitative characters in order to determine the subspecies.
Cheers
Rastko

Znači moja procena je tačna..

Tako da se nadam da će Calyptratus biti voljan da uspostavi kontakt sa njim.. Ako ne, ja mogu da budem posrednik, samo tek večeras..

nenad
11.06.07., 15:41
Ja bih rekao ne, uzece mu gustera vrlo verovatno. Ovo je zasticena vrsta i ne smeju da se cuvaju kao kucni ljubimci. Dovoljno je dati im sto bolje fotografije i to je to. Inace, sigurno je guster donesen u Beograd, namerno ili slucajno, nema govora o beogradskom gekonu, niti je ova zivotinja bila u stanju da sama prevali 400+ ili koliko vec, kilometara.
Ja im ne bih dao gustera, jer bi izmaltretirali zivotinju, a vrlo verovatno bi zavrsila u formalinu, posle toga.

Filip
11.06.07., 16:43
Eto, esdy je pogodio i to od silnog izbora gekona nase i faune okolnih zemalja... ;)
Mislim da bi trebalo da mu pozajmis gekona i ako ti Rastko obeca da mu nista nece biti, mislim da ce se potruditi da tako i bude...uostalom, pisao je on i rad na kotchiju...
Svakako ti ga nece oduzeti, ne brini :)
Pozzz
Filip

nenad
11.06.07., 18:51
Kako znas da mu nece oduzeti gustera? Rastko je oduzimao i ranije zivotinje institutima i petshopovima, pa sto ne bi mogao i njemu? Pisali smo vec o tome. Ovo je redak guster i ne verujem puno da bi bio vracen Calyptratusu. Ta zivotinjica se verovatno mnogo namucila da dodje tu, odnosno da bude donesena tu, i zivela je u, ko zna kakvim, uslovima dok je nisu pronasli. Zar joj treba jos maltretiranja od biologa?

Filip
11.06.07., 21:32
Kao prvo, siguran sam da ako mu covek kaze da mu ga nece oduzimati da ce ispostovati rec. Nece mu ga oduzimati jer nema razloga da mu ga oduzima, calyptratus nije neka institucija koja krsi zakon, koja drzi CITES zivotinje, nije uzeo gekona sa zasticenog stanista, vec mu se usetao iz kuce. Za njega je sada najvaznije da sazna odakle se taj gekon tu stvorio, da li ga je neko doneo, da li se sam tu dovukao, da li se nekako stvorila neka mala populacija oko njegove kuce itd...
Uostalom, nemoj misliti da Rastko nije drzao zivotinje uhvacene iz prirode i nemoj misliti da ne razume ljubav prema tim zivotinjama...
Nece gekonu nista biti da mu uzmu par uzoraka i da ga malo izmere...mislim da je vazno saznati odakle je...
Poz
Filip

esdy_11192
11.06.07., 22:25
Pa čekaj Nenade, znam tvoju priču sa R. Ajtićem.. Ali u ovom slučaju ne vidim zašto bi ta žiovotinja ostala bez anallize, pa makar završila u formalinu... Ipak je ona introdukovana u BG i kao takva nepoželjna.. Realno meni je humanije da se pusti napolje (i da verovatno ugine tokom zime, ako je bude bilo :) ) nego da ga neko čuva kao ljubimca,,,
Analizom bi se delimično i dobila lokacija odakle je introdukovana..
Ali kao što kaže lepo filip:

Nece gekonu nista biti da mu uzmu par uzoraka i da ga malo izmere...mislim da je vazno saznati odakle je...

To jest cela ova poruka iznad moje je veoma smislena.. :)

nenad
11.06.07., 22:51
Pominjes ljubav prema zivotinjama? Kako neko ko gura zive gmizavce i vodozemce u formalin radi nekog "viseg cilja - proucavanja", moze da voli zivotinje?
Kaze jedna devojka koja je studirala sa njim da je bio poznat po tome sto je ogroman broj zmija i ostalih herpova ubijao. Nemoj da mi pricas o ljubavi takvih biologa prema zivotinjama. Cela ta ekipa - Rasto, Ljiljana, Imre i ostali mogu da budu strucnjaci boli glava, ali da su ljubitelji zivotinja, to nikako. Znas sta su mi pre par godina svi oni zajedno - u okruglom stolu, rekli da treba da se uradi sa tritonima koji se oduzmu prodavcima sa Kalenic pijace? Da treba da se ubiju! Nikako da se vrate u prirodu, nikako u terarijum, i kad sam ja pitao sta cemo sa njima kad ih oduzmemo, Imre je rekao da ih ubijemo! Tu su ga kolege podrzale. E, takvim likovima ne bih dao ni nacrtanu gusku, a kamoli gustera.
Toliko od mene, sto se tice Calyptratusa, on ce sam da odluci sta ce da radi.

nenad
11.06.07., 23:05
Uh, Esdy, nisam video tvoju poruku. Uglavnom, guster je jako mali, ne mozete da zamislite, i osetljiv. Ne znamo ni da li je jeo u zarobljenistvu i kako ce se ponasati. Calyptratus ga lepo cuva i ne uzima ga u ruke i slicno. Shvatam ja da je to enigma otkud taj guster tu, ali je meni bar mnogo vaznije da se ta zivotinja zastiti, nego da se proucava. Mozda preterujem, ali to je moje misljenje. Kazem opet, nek Calyptratus odluci.
Evo i slika malog

http://img252.imageshack.us/img252/9687/koshijevgekon1pc9.jpg

http://img74.imageshack.us/img74/8123/koshijevgekon2fj6.jpg

kimo
11.06.07., 23:50
Kakva je to crvena tačkica između zadnjih nogu na gornjem delu guštera? Da nije neki parazit? Inale super je gušter, ako ga već zadržavaš stavi mnogo skrivališta i nemoj ga uznemiravati, mada postoji mogućnost i da ne jede kod tebe, nemoj da mu ubacuješ mnogo hrane samo po jednog insekta dok ne budeš siguran da ga je pojeo nemoj sledećeg da staviš da se ne bi stresirao...

Filip
11.06.07., 23:50
Cao Nenade,
Super su slike i malisa je zaista lep :)
Inace, sto se tvoje price tice, potpuno te razumem. Posto i ja vrlo dobro znam kakva je situacija na fakultetu i nacin na koji se ljudi odnose prema zivotinjama, ali ipak, to je nesto sto je neophodno ako zelis time da se bavis. I ja sam se nekada iscudjavao zbog nacina ophodjenja prema zivotinjama, ali posle vidis da nekim ljudima jednostavno to ne smeta i da tu nista ne mozes uraditi ali mozes sam da se opires tome. I sam sam imao veliku svadju na fiziologiji zivotinja posto nisam htio da koljem pacove, ali nikom drugom to nije smetalo da radi...
S druge strane, sto se mrmoljaka tice, zaista su u pravu, ne treba ih vracati u prirodu jer se verovatno ne zna odakle su, da li su pokupili neke zarazne bolesti i mozda bi mogli da ugroze autohtone populacije itd...ipak, ne slazem se da ih treba ubiti, to je jednostavno najkomotnije resenje...
E sad, iz tvoje price vidim da obozavas gustere i sigurno ih imas nekoliko i pretpostavljam da ih hranis nekom zivom hranom. Sad, posto im ti dajes zivu hranu i ti direktno ubijas zivotinje i to u veliko meri, i sa filozofske tacke gledista, bio to crv ili gekon svi su oni ziva bica i ubiti ih je "greh". Nemoj me pogresno razumeti, samo hocu da ti pokazem da postoje razlicite "vrednosti" i granice do kojih ljudi idu...za nekog ubiti gekona je isto kao za nekog drugog ubiti crva...sa filozofske strane ne mozes naci protivargument ovoj tezi...
Pozzz
Filip




Kakva je to crvena tačkica između zadnjih nogu na gornjem delu guštera? Da nije neki parazit? Inale super je gušter, ako ga već zadržavaš stavi mnogo skrivališta i nemoj ga uznemiravati, mada postoji mogućnost i da ne jede kod tebe, nemoj da mu ubacuješ mnogo hrane samo po jednog insekta dok ne budeš siguran da ga je pojeo nemoj sledećeg da staviš da se ne bi stresirao...


I ja sam ih vidio, ima ih jos 2 na repu, prvo sam pomislio da je to do same slike, sada nisam vise siguran sta je...verovatno nije parazit...
Pozzz
F

esdy_11192
11.06.07., 23:56
Nenade, ja ne znam šta drugo da kažem.. U svakom slučaju ću morati Rastu da napišem neki mail, je rmi je odgovorio..

A što se tiče vrćanja životinja i sam znaš koliko je komplikovano (poremećaj ravnoteže u prirodi, da li je lokalitet pogodan itd.. ).. Tako da je možda nekad i "uspavljivanje" nekad i najbolja opcija.. Naravno da bi mogle i u terarističim uslovima da se gaje (mioslim na oduzete životinje), ali bi u tom slučaju trebao da postoji kolektivni centar za takve životinje (vodozemce i gmizavce), ili nešto u okviru nekog biloškog fakulteta ili instituta.. (vidim da je opet i Filip lepo neke stvari napisao o tome :) )

Tako da čekam šta će Calyptratus da odluči, pa eventualno to da prenesem Ajtiću.. Ako ne, ja ću reći Ajtiću da nemam ništa sa tim i da ne mogu da budem ikakav posrednik.. :)

Edit: nove fotke su odlične :D

kimo
11.06.07., 23:58
Ne bih rekao da si se dobro izrazio Filipe i da si upravu, jer mi koji držimo živu hranu, mi je i proizvodimo i zna se za šta služe i kojom se brzinom razmnožavaju, i mi time ništa ne možemo da ugrozimo...tako da je i po meni, koji nemam nikakvih dodirnih tačaka sa biologijom i fakultetom biologije, to veoma okrutno i bespotrebno, tj. zar nije bolje pustiti ljude da ih kupe i drže kako god mogu, nego da ih samo ovi biolozi pobiju?

nenad
12.06.07., 00:10
Slazem se sa tobom Filipe, ja bube i miseve koristim za hranje zivotinja, i to za nekog moze da bude nehumano. Ali, meni je to normalno. Medjutim, ja nisam neki ljubitelj ni buba ni miseva, niti ih proucavam. Meni je cudno da je neko herpetolog, a da ubija reptile. To mi je besmisleno.

Sto se tice tritona, nisam lepo napisao kolike su brojke u pitanju. U pitanju su bile na hiljade komada svake godine! Nije to bilo 5-6 tritona, pa, kao, ne znamo sta sa njima, pa ih ubijemo. U pitanju su bile stotine ili hiljade svake godine. Mi smo dobili zeleno svetlo da otvorimo azil za ove zivotinje, mozda nesto slicno onom u Kragujevcu ili Kraljevu, zaboravio sam gde je. Imali smo izvor za sredstva i prostorije. Otisli smo na Bioloski fakultet da se posavetujemo sa tim ljudima, jer smo ih cenili. Uopste nismo morali tamo da idemo. Tamo su nas napali i ispljuvali, kao ko smo mi da to radimo, da radimo njihov posao i slicno. Rekli su nam da ce biti apsolutno protiv nas ako otvorimo taj azil. I tako dalje, ima tu jos dosta detalja koje sad ne bih pisao. Uglavnom, to je bio jedan od glavnih razloga zasto je cela prica pala u vodu. Ali, nema veze, skrenuli smo dosta sa teme.

Filip
12.06.07., 00:23
Ne bih rekao da si se dobro izrazio Filipe i da si upravu, jer mi koji držimo živu hranu, mi je i proizvodimo i zna se za šta služe i kojom se brzinom razmnožavaju, i mi time ništa ne možemo da ugrozimo...tako da je i po meni, koji nemam nikakvih dodirnih tačaka sa biologijom i fakultetom biologije, to veoma okrutno i bespotrebno, tj. zar nije bolje pustiti ljude da ih kupe i drže kako god mogu, nego da ih samo ovi biolozi pobiju?


Kimo, ja nisam govorio o ugrozavanju ili o retkosti nekih zivotinja. Govorim o tome da je samo oduzimanje zivota nekom bicu greh, makar to bila bubasvaba koja se razmnozava kao luda ili najredju guster...to je jedan filozofski stav o kojem sam citao i sa kojim se slazem. Znaci, ubijao ti crve ili slonove i dalje ubijas ziva bica...naravno, svi uvidjamo jasne razlike u tome, ali ja sma govorio samo iz ugla neke teorijske ideje o zivim bicima.
Pozzz
Filip




Slazem se sa tobom Filipe, ja bube i miseve koristim za hranje zivotinja, i to za nekog moze da bude nehumano. Ali, meni je to normalno. Medjutim, ja nisam neki ljubitelj ni buba ni miseva, niti ih proucavam. Meni je cudno da je neko herpetolog, a da ubija reptile. To mi je besmisleno.

Sto se tice tritona, nisam lepo napisao kolike su brojke u pitanju. U pitanju su bile na hiljade komada svake godine! Nije to bilo 5-6 tritona, pa, kao, ne znamo sta sa njima, pa ih ubijemo. U pitanju su bile stotine ili hiljade svake godine. Mi smo dobili zeleno svetlo da otvorimo azil za ove zivotinje, mozda nesto slicno onom u Kragujevcu ili Kraljevu, zaboravio sam gde je. Imali smo izvor za sredstva i prostorije. Otisli smo na Bioloski fakultet da se posavetujemo sa tim ljudima, jer smo ih cenili. Uopste nismo morali tamo da idemo. Tamo su nas napali i ispljuvali, kao ko smo mi da to radimo, da radimo njihov posao i slicno. Rekli su nam da ce biti apsolutno protiv nas ako otvorimo taj azil. I tako dalje, ima tu jos dosta detalja koje sad ne bih pisao. Uglavnom, to je bio jedan od glavnih razloga zasto je cela prica pala u vodu. Ali, nema veze, skrenuli smo dosta sa teme.


Razumem i slazem se da svako treba da radi onako kako se oseca...ja recimo ne bih mogao da ubijam miseve ali mogu crve iako su i jedni i drugi ziva bica...Sto se herpetologa tice, ipak, moras imati neke primerke sa lokaliteta koji si istrazio, uzimaju se samo uzorci i nikako se ne narusava populacija...herpetolozi su veraovatno samo retko ljubitelji zivotinja u pravom smislu reci, bas zbog tog sakuplackog posla koji je neophodan...ali siguran sam, da koliko god oni ubijali gustera koji im trebaju za sistematizaciju, da im je veoma stalo da im se ocuva populacija i habitat...
Moraces mi vise ispricati o toj prici sa mrmoljcima...
Pozzz
Filip

PS- A zamisli koja kolicina miseva se ubije u Njemackoj za ishranu kucnih ljubimaca!!!

viridis
12.06.07., 02:21
Ja sam za to da se gekon odnese kod Rastka,ipak je u pitanju visi cilj(naucni),vazno je utvrditi odakle je stigao,a i treba videti da li ima jos neki primerak...e sad sta ce Rastko uraditi sa gekonom on najbolje zna,to mu je struka i inspektor je.

Pozzz,
I uvek je vazniji naucni od licnih ciljeva.

esdy_11192
12.06.07., 02:28
GIVE PEACE A CHANCE... ::D

:lol:

Tako će Nenad da sretne starog "drugara"..
:lol:

zarko
12.06.07., 02:44
ja mu ne bih dao u slucaju da mi se gekon svidja.
ili bih se dogovorio da ga vrati...nakon sto ga izmeri ,dna i sl..formalin ne bi dolazio u obzir.
a ako treba tuko bi se ako me #####u.....
tako ja mislim.

nenad
12.06.07., 11:14
Ma, dobro, pravimo racun bez krcmara. Ima vise stavova, ali na Calyptratusu je da odluci.
Sasha, meni je vazniji licni cilj od naucnog u vecini slucajeva! Ja bih im dao slike i podatke o velicini, kao i tacan lokalitet gde je pronadjen. To bi bio neki kompromis, kao.

gilezmaj
12.06.07., 12:53
potpuno se slazem sa zarkom ovog puta :D
pa ,u krajnjem slucaju mozda je nekom pobegao ili se zavukao u putnu torbu i tako dosao kod nas.
sve u svemu ja sam za fizicku odbranu tog malosana 8)

nenad
12.06.07., 15:42
Gile telohranitelj gustera! Nije valjda dotle doslo. Ljudi kazu da je nadjen u jednospratnoj kuci i da niko od komsija nije skoro putovao u inostranstvo. Ne verujem da tu postoji neka kolonija ovih gekona, ipak je to mediteranska vrsta. Ali, guster je mogao da bude donesen i prosle godine, zima je bila jako blaga, pa mu mozda nije ni bilo hladno, a mozda je i presao iz jedne kuce u drugu. Zivotinje ipak migriraju, kad za to ima potrebe, ali nije mogao bas sam da prevali put iz inostranstva do Bga. Ali je mogao da prevali put od jedne kuce do druge...

Calyptratus
12.06.07., 16:37
Pre svega da se zahvalim nenadu na fobasima i na to da nas je naucio kako da slikamo. :D
Elem,nikako ne bih voleo da dam gustera nekom biologu koga ni ne poznajem,i da ga u zivotu ne vidim vise.Ma koliko on bio dobar poznavalac gustera,zivotinja,... mislim da nije vredno "muciti" ljubimca (bar ga ja tako smatram) radi neke analize. Slazem se da se ustanovi kako je uspeo da se stvori u kuci i da li ima jos ove vrste u nasem podnevlju,ali nikako da se to odrazi na malog Kotschyi-ja (mislim na fatalan ishod u epruveti ili slc.,kao i to da ga necu vise videti).

Inace,cisto sumnjam da ga je neko doneo odnekle,da ga je gajio pa mu je pobegao...Koliko sam upucen od komsija niko nije bio skoro u inostranstvu.Zanimljivo je to i da on nije alboralan gekon i da ne moze da se pentra po zidovima,a nadjen je na prvom spratu kuce. Kuca pored je u izgradnji.Moguce da je tu negde bio duze vreme i da ga je buka ili slc isteralo. Nisam pametan....

nenad
12.06.07., 17:34
Pravo zboris, svaka ti valja! ::D Kako znas da ne moze da se penje? Po glatkim povrsinama sigurno ne moze, ali mozda moze po hrapavim. Mozes da probas.

esdy_11192
13.06.07., 02:24
Calyptratus, poštujem tvoj stav ali se u potpunosti ne slažem sa njim nebitno... Javiću ovih dana Ajtiću da ne želiš da daš životinju na analizu, ne znam kako se primenjuje zakon (ne znam ni da li je ta vrsta ubačena kao zaštićena jer je skoro pronađen) ali dobro..

Inace, mozda ga je neko doneo sa mora a da nije bio ni svestan... ;)

nenad
14.06.07., 16:54
Upravo mi je javio Rile da je u NS, na zgradi nekoj, pronadjeno jos brdo koshijevih gekona. Nema se pojma otkud oni tamo.

esdy_11192
14.06.07., 17:05
Upravo mi je javio Rile da je u NS, na zgradi nekoj, pronadjeno jos brdo koshijevih gekona. Nema se pojma otkud oni tamo.


Evo i ovde da se oglasim.... U čemu je prokleti fazon... :o

Calyptratus
14.06.07., 18:16
Region bese Bugarska,Albanija,Turska... :lol:
Il' smo mi promenili klimu,il' su oni dosli na odmor kod nas... ::D !Najezda!

Inace da se pohvalim da sam 100% siguran da mali gecko jede.Ubacio sam mu juce i danas po 3 mala cvrcka i kad sam otvorio nisu bili vise tamo. Sinuo sam mu i onaj toalet papir da bi ga lakse kontrolisao da li jede. :D

esdy_11192
14.06.07., 18:40
@Calyptratus:

ovo mi više smrdi na neku trgovinu (ako ih je u NSu nađeno više).. Verujem da nisu iz Srbiji, nii iz Albanije.. Pa nam ostaje Bugarska...

nenad
14.06.07., 18:46
Meni uopste nije jasno. Jedan u BGu se moze objasniti, ali ovo je stvarno misterija. Rile mi je rekao da ih je njegov drug uhvatio pet, a verovatno ih je vidjeno jos. Videcemo o cemu se radi.

Filip
14.06.07., 23:40
Ne izgleda mi kao trgovina, vec da su na neki nacin introdukovani i potpuno aklimatizovani, mozda nekoliko generacija...kad se tako lako nalaze, izgleda kao da imaju vecu populaciju...a uostalom, kad mogu da zive na Kosovu, severnoj Bugarskoj i Albaniji, sto ne bi mogli i u severnoj Srbiji...
Pozzz
F.

nenad
15.06.07., 00:06
Vrlo je moguce da si u pravu, videcemo.

nenad
20.06.07., 09:55
Samo da se pohvalim da sam i ja dobio koshija! Sinoc sam ga doneo iz NS. Nadam se da ce uspeti da se prilagodi.

zarko
20.06.07., 19:53
hemidacituls turicicus ima na zlatiboru ..koliko sam cuo...i to nekoliko sezona. po veceima su preko zime i uspevaju koliko ja znam.
to sam cuo od jedne devojke koja je preko zime nasla u veceu celu " porodicu " uhvatila malisana i cuvala ga jedno 3 meseca .....
eto za razmisljanje ..inace verovatno su sa primorja crnogorskog doneseni...

Calyptratus
20.06.07., 22:57
Kako objasnjavas to da ih ima i u BG-u i u NS-u? Koliko se ljudi onda skupili da bi ih doneli?

Filip
21.06.07., 00:45
Ne mora da znaci da ih je neko doneo, mogli su sami doci u nekim kutijama, sa nekom hranom, negde sakriveni i na slicne nacine...

nenad
21.06.07., 19:51
Ove zivotinje su se nasle ovde uz pomoc coveka, svesno ili nesvesno. Na zalost, ljudi vrlo pametno sa mora donesu gekona na primer, drze ga neko vreme, a onda ga puste kad se smore, ili im pobegne. Ovaj guster je donesen iz inostranstva sigurno, jer ga kod nas ima samo na Kosovu, pisali smo vec o tome - kosijev gekon ne zivi u Crnoj Gori!
Sigurno su uspeli da se razmnoze u NS, a mozda i u BGu.

nenad
06.07.07., 00:50
Evo i mog koshija. Nije slika nesto uspela, bice drugi put. Uglavnom, krije se dobar deo dana, i uvece izlazi.

http://img211.imageshack.us/img211/9905/koshitj4.jpg

nenad
08.07.07., 19:48
Tek je sad poceo da jede male lateralise. Prvo nije hteo da ih jede, nego je jeo samo male cvrcke (kojih inace vise nemam) i poneku bubu koju nadjem napolju. Davao sam mu male krstase - paukove, i pretpostavljam da ih je jeo, jer su nestajali iz terarijuma. Nikad ga nisam video da jede, ali hrana nestaje. :D Uglavnom, uvek ima ponudjene lateralise u maloj posudi i tek kad je ogladneo, kad nije bilo druge hrane, pojeo je lateralise. Sad se navikava i lateralisi, koje mu ostavim uvece u posudi, do ujutru budu pojedeni.

Calyptratus
09.07.07., 21:59
Haha,malisa je hteo da se razmazi. :D
Tvoj je malo tamniji i ima zute tackice po ledjima,jesi li siguran da je isti kao moj?Mozda je samo drugaciji morf posto je moj bas siv,ko kamen.
Posalji slike terariuma da vidim kako si sredio.

nenad
10.07.07., 00:06
Skroz su drugaciji, ali postoji dosta podvrsta koshijevog gekona. Mislim da mogu i malo da menjaju boju, jer sam ga video i u svetlijoj nijansi, mada je obicno ovako taman. Slike uskoro...

nenad
25.08.07., 21:19
Jos jedan koshi. Sad je definitivno da je ovo srpska vrsta. I to ko zna od kad...

http://img54.imageshack.us/img54/3563/1axt8.jpg

Proka
26.08.07., 00:49
gde ga nadje ?

nenad
26.08.07., 01:11
U Novom Sadu, do sada je otkriveno vise lokaliteta, a ljudi kazu da ih ima u velikom broju. Za pravljenje velike kolonije trebalo im je dosta vremena, jer je ovo vrsta koja polaze 1-2 jaja. Inace, nisam ga ja nasao, nego Rile, a ja sam ga dobio, kod njega je stajao neko vreme.

esdy_11192
26.08.07., 16:29
Jel i taj iz NS-a.. Mislim da treba da se obaveste neki strucniji ljudi, zbog (recimo) DNK analiza.. :)

Btw, odlicna fotka Nenade.. :)

nenad
26.08.07., 20:15
Jeste, fala, mislim da su strucniji ljudi obavesteni. Nije to nikakva tajna. Ovaj izgleda skroz drugacije od onog prvog kog sam dobio. Mnogo je sveliji i ima vecu glavu kako mi se cini.

zarko
26.08.07., 20:23
moguce ...zasto da ne...moji gutatusi se dosta razlikuju po boji i strukturi koze...

nenad
26.08.07., 20:54
Ima dosta podvrsta koshija, nisam strucan, pa ne znam koja je koja, ali i ne uzimam ih u ruke uopste, skroz sam ih ostavio na miru, tako da ne bih znao ni da znam da ih razlikujem ;)
Mislim da je odlicna stvar sto imamo gekone u Srbiji, i to tako severno. Rile mi rece da pretpostavlja da su tu desetak godina sigurno. A sigurno ih ima i na drugim mestima. Koliko sam ja cuo, uglavnom jedu moljce i ne mogu da nastete eko-sistemu, kao invazivna vrsta. Mozda uspem i da ih razmnozim, ako su razlicitih polova, naravno.

Calyptratus
26.08.07., 21:55
Evo vratih se sa mora. 8)
Nisam javno rekao(na forumu) da mi je neko ili sam mozda i ja slucajno zgnjecio malog koshiya. :( Nenad zna o cemu se radi.
Posto sam u stavio terarium kamenje,kad sam ili neko izvadio kamen da vidi ispod njega,nije vodio racuna kako stavlja i,... :(

Srecom na istom mestu sad kad sam se vratio nasli smo jos 2 mala gekoncica.Jedan je bas beba oko 3,5cm dok je drugi malo veci,oko 5-6cm. Oba su manja od mog proslig ali su,po slobodnoj proceni isti kao prosli a i kao drugi nenadov. Odvojeno ih drzim i veci jede ko nenormalan,licno sam video dok drugog jos nisam spremio jer sam ga danas dobio. :D
Definitivno su se negde oko kuce razmnozili! Srpski gekon bez greske :D

nenad
26.08.07., 23:10
Da, da, nema vise price o izolovanim primercima, u pitanju su vec kolonije, po Srbiji. Juhuu!

esdy_11192
27.08.07., 12:12
Da, da, nema vise price o izolovanim primercima, u pitanju su vec kolonije, po Srbiji. Juhuu!


E, a ko je obavesten od "nadleznih" ?? Jel Rastko A. obavesten ??

nenad
27.08.07., 12:17
Ma ne znam, pitaj ga. Ja sam pisao Ljiljani Tomovic o tome, pre par nedelja, ali, nije mi odgovorila. Tako da me se ne tice da li je neko od njih obavesten, to im je posao, zar ne?

viridis
27.08.07., 12:45
Da, da, nema vise price o izolovanim primercima, u pitanju su vec kolonije, po Srbiji. Juhuu!


ok,za neke su to dobre vesti...ali za neke i nisu... ;)

nenad
27.08.07., 21:41
Za mene je dobra vest kad se neka vrsta nova pojavi koja ne moze da ugrozi eko-sistem, ili u najgoru ruku moze da napravi malu stetu populaciji nekih moljaca ili drugih sitnih insekata. :D

Rizzen
04.09.07., 12:05
Ako neko nadje kotschyi-a opet u i oko svoje kuce, a nema gde s njim, neka se slobodno javi, rado cu mu obezbediti krov nad glavom i topli obrok :D, stari terarijum od gekona mi bleji prazan pa ako zatreba za nekog guju tu sam...

nenad
04.09.07., 12:24
Ja moja dva jos nisam spojio. Ako se desi da su oba muzjaci, onda bih mogao da ti dam jednog, da se ne bi svadjali. Ali moras da im obezbedis nesto za penjanje, jer kad imaju tu mogucnost, skoro uopste ne provode vreme na podu terarijuma. A treba im i sitna hrana, jer su mali, tenebrije i nisu bas neko resenje. Trebaju im i male buba-svabe, sitni pauci i bubice.

nenad
19.09.07., 12:05
Juce sam prvi put spojio moja dva koshija. Ne znam kako ce se slagati, ali za sad se ne svadjaju :) Ono sto je najzanimljivije je da se cele noci oglasavaju (ili jedan ili oba, ne znam). I to ne bas previse tiho, tako da se kliktanje lepo cuje. Kaliptratus, kakvo je stanje kod tebe? Moji slabo jedu, ne vole preterano dubije valjda, pa ih retko jedu. A ne vole ni crvice.

zarko
19.09.07., 13:03
ako oba pevaju onda su muzijaci....

nenad
20.09.07., 09:09
Ali, ja ne znam da li oba pevaju. Ako i pevaju oba, ne pevaju u glas, a nikad nisam video koji tacno peva. Mada, mislim da je ovaj novi sigurno muzjak.

zarko
21.09.07., 03:07
pa obrati paznju....obicno(guttatusi) pevaju jedan pa drugi poput svraka...oslusnu pa odgovaraju na dreku

Calyptratus
21.09.07., 20:31
Kaliptratus, kakvo je stanje kod tebe? Moji slabo jedu, ne vole preterano dubije valjda, pa ih retko jedu. A ne vole ni crvice.


Nemam pojma,ja ih nisam cuo.Doduse odvojeni su pa mozda zbog toga.Ako su poceli da pevaju od kad si ih stavio zajedno,moguce je da se i nepodnose.
Sto se tice hrane,dajem im male tenebrije,pokusao sam sa malim dubijama ali nisu bas nesto zainteresovani.Ovaj mali jede jos uvek,dok je ovaj veci utaijo.Takodje je i leopard pa ja predpostavljam da je zbog vremena.

zarko
21.09.07., 21:11
gekoni pevaju i kad su odvojeni...jer tako dozivaju .koji je smisao ako se deru samo kad se vide :)

nenad
21.09.07., 22:51
Cini mi se da vise jedu dubije od kako su zajedno.. Pokusao sam ovom novom da skinem parazite ali bezuspesno. Inace, koristio sam stapice za usi natopljene alkoholom i hidrogenom, ali gekon nije hteo da bude bas miran, a parazitima kao da nista nije smetalo.

Moji nisu pevali kad su bili odvojeni. Samo kad sam ih spojio.

Calyptratus
22.09.07., 00:09
Ja znam da gekoni znaju da se svadjaju kad su zajedno 2 muzijaka,pocnu da se dernjaju jedno na drugo.

Kakve probleme sa parazitima imas?Nemam neka iskustva sa njima pa ne znam ni kako izgledaju,a i kako se lece.

nenad
22.09.07., 00:33
Gusteri iz prirode cesto imaju parazite. U ovom slucaju su u pitanju male crvene "tackice" koje se prikace na gustera i piju mu krv. Pogledaj slike onog svog prvog koshija, videces ih na njemu. Ovaj moj drugi koshi ih bas ima, mislim da sam video na njemu 10-15 komada, ali je tako sitan da to ne moze da se skine.

Calyptratus
22.09.07., 14:17
Da,da,secam se da je imao.Moram da pogledam da li ovi sadasnji imaju isti problem.Koliko moze da naskodi gekonu tako nesto?Da znam da reagujem.

nenad
22.09.07., 15:46
Ne smeta to previse gusterima, ali im verovatno nije prijatno. Problem je sto mogu da se namnoze u terarijumu, koliko sam ja cuo.

zarko
22.09.07., 17:10
uzmi maslinovo ulje i kapni na to mesto...trebalo bi da odpadnu...ako ne ima kod vet raznih praskova smao treba da budes precizan.

nenad
24.09.07., 16:33
Mnogo je mali, ne znam kako ce to sve ici. Ne smem da ga uzimam u ruke, jer oni jako lako pustaju rep, dovoljno je da ga samo pipnes po repu. Videcu kako to da sredim. Evo jos malo slika, unapred se izvinjavam zbog musavog stakla na terarijumu ;)

http://img507.imageshack.us/img507/6827/koshi1zy3.jpg

http://img120.imageshack.us/img120/3826/koshi2fk8.jpg

http://img205.imageshack.us/img205/5571/koshi3iq7.jpg

To je sve novi koshi, onaj prvi je plasljiviji, pa ga retko vidjam. Inace, tek sad su se skroz navikli na dubije i lateralise, pa ih prozdiru ;)

zarko
24.09.07., 19:22
super ....
pravi Srpski gekon
jupi

nenad
24.09.07., 20:37
Eto, bar neko da se obraduje sto i Srbija ima gekone. ):

kimo
24.09.07., 21:00
Kakva je to buba u terarijumu levo od gekona na 2.slici? Jel to od tenerije buba?

Super su, samo ako jedu onda je ok, jel nalaziš mine(izmet)? Ako vrše nuždu ok, onda nema brige...

nenad
24.09.07., 22:02
Ne da vrse nuzdu, nego je ceo terarijum miniran. Kake de stignu. Srecom, izmet je mali ;) Buba ne znam koja je. Ubacim im svaku bubicu i malog pauka na koje naidjem, pored hrane koju im inace dajem. Imao sam najezdu moljaca, jer su mi se namnozili u kolonijama fobasa, ali su ih koshiji desetkovali. Pojeli su svakog kog sam ubacio u terarijum, a bilo ih je mnogo.

zarko
24.09.07., 22:34
pa kakoa da se ne radujem jer mi se koci jako svidja i jako sam srecan sto mi imamo gustera koji ima tako interesantno ime :)

Calyptratus
24.09.07., 22:56
Uuuu....Vala minijaru samo tako. :D Ja moram da im cistim na svaka 4 dana skoro. Mogu da se pohvalim da su se prilicno adaptirali u terariumu,tako da nema problema.

nenad
24.09.07., 23:23
Mogli bi na prolece i da probamo da ih razmozimo? Ti sigurno imas bar jednu zenku, ako su moji muzjaci.

Calyptratus
24.09.07., 23:52
Ce probamo! :D
samo da li ce biti polno zreli posto su moji mali jos uvek.Ovaj sadasnji veci je manji nego onaj moj prosli.

nenad
07.10.07., 02:44
Vidim da je forum malo zamro, niko nista ne pise skoro, pa, reko da ja jos malo smaram sa slikama mojih zverki ;)

Prvi koshi, koji se vise krije i vrlo ga retko vidjam, pa su i retke prilike da ga uslikam. Dosta je plasljiv

http://img507.imageshack.us/img507/2414/kosi3md9.jpg

a, evo i drugog, sprema se da skoci...

http://img507.imageshack.us/img507/1610/kosi1ck2.jpg

http://img507.imageshack.us/img507/5086/kosi2kw7.jpg

Dawnn
10.10.07., 20:41
Bio sam letos u CG i video sam 2 komada. Jedan je usao u kucu i pobegao vrlo brzo kad me je video :X , a drugi je jeo leptire posle sedeljke na terasi tog sam uhvatio hteo sam da ga donesem ali bio je uplasen i put je dug do kuce nisam mogao pa sam ga pustio. Mali su imaju mozda od 8 - 10 cm.

kimo
10.10.07., 21:03
Nisi video ove verovatno nego one naše mediteranske, Hemidactyluse...

zarko
10.10.07., 22:04
hemidactylus turcicus turcicus mislim da se zovu ...ja sma cuvao jednog :)
superiska su ali ne bih ponovo.
i nisam ga ja uhvatio vec ga neka devojka donela (sa zlatibora :) ) kako ne znam>

esdy_11192
11.10.07., 00:19
Nenade ova druga iz zadnje serije ti je odlicna.. Svaka cast..

nenad
11.10.07., 00:31
Ko kaze da je zadnja serija, hihi.
Da, hemidactyluse si video definitivno.

zarko
11.10.07., 01:10
oni su odlicni ...hemidactilusi ..u kotoru veruju da ulaze u mleko i da ako ih popijes mozes da pandrknes. bar mi je tako prepircao lik koji ima kucu i rodbinu tamo...mada ima jos nekoliko verovanja na slicnu temu

dule87
11.10.07., 01:52
da i ja napisem nesto(prva poruka)-na ovom forumu :D ...standardna prica-heh kod nas u Bosni ima takvih i previse, vecina seljaka vjeruje da poskoci skacu po 2-3 metra, i da jeko brzo "trce" ako ih naljutis...tako da me tak Kotorski primjer i ne iznenadjuje.
a vezano za gekone neznam koliko ste upoznati s ostalim "nasim" vrstama i podvrstama(ja i nisam bas) al sam ih u Dalmaciji tacnije na Peljescu hvatao prije par godina, nocu ispod sijalica-nisu bas bili plasljivi,vjerovatno iz razloga sto ih vecina zivi u kucama..a dalmatinci ih ne diraju kao ni balvore jer ih smatraju jako korisnim..

nenad
11.10.07., 10:42
Pa i jesu korisni - jedu insekte. Ta prica da ulaze u mleko moze da se cuje na celom crnogorskom primorju. Ljudi bas veruju u to. Ali, to me ne cudi,
jer kad veruju da smuk pije mleko, odnosno sisa mleko kravi, onda ovo sa gusterima i ne zvuci cudno.
Dobrodosao, mislim da si ti prvi covek iz Bosne na forumu, ako ne gresim. A verovatno si na moru nalazio gekona Tarentola mauritanica.

dule87
11.10.07., 12:11
haha narodne price su strava-al ima onaj najveci problem-sto ako za neku zivotinju izmisle opasne pricice(u vecini slucajeva o zmijama) vecina ih ubija bez puno predomisljanja :'( Hvala na dobrodoslici :) heh nije nista cudno sto sam jedini,jer je koliko sam ja upoznat kod nas teraristika veoma slabo razvijena,da ne kazem nikako.. :( sad sam malo gledao slike Tarentola mauritanica mislim da je to bas taj..ako se ne varam mislim da ih u hrvatskoj zovu macaklini i da su par njih endemske vrste i da su zasticene zakonom..

nenad
11.10.07., 12:56
Mislim da se u Hrvatskoj generalno gekoni nazivaju macaklini, ali mozda gresim. Tu vrstu u nekim krajevima bas i zovu tarentola. U HR moze da se nadje
ta vrsta, i cini mi se isto Hemidactylus turcicus, ali ni jedna ni durga nisu endemske vrste, cak naprotiv, ali su sigurno zasticene zakonom.

nenad
20.11.07., 01:57
Evo jedna sveza slika gekona... Aktivni su i zimi kod mene ;) Mada od sledece zime ce verovatno spavati zimski san, da bi mogli posle da ih parimo.
Mnogo jedu i mnogo prljaju. Calyptratuse kako tvoji?

http://img215.imageshack.us/img215/9296/19wd2.jpg

Proka
20.11.07., 03:36
Bash je bre super !!!

Koje je velicine ???

nenad
20.11.07., 11:21
Ne znam tacno, oko 10cm. Ovo su mali gusteri.

huana
20.11.07., 11:35
jako je leeeep....gde ima ovo da se kupi.....??..a jel miroljubiv ili bezi kad mu recimo dajes hranu..menjas vodu..?
posle moje nenormalne iguane uzimam samo mirne zivotinje:)

nenad
20.11.07., 11:42
Ma, nista ne citate! Ovo je gekon koji zivi provereno u NS i BG, a verovatno i u mnogim drugim gradovima. U pocetku su ih hvatali i bio je, mislim,
plan da se odstrane iz prirode, jer su invazivna vrsta. Drugim recima, nije im tu mesto. Zato sam uzeo dva komada. Kad je utvrdjeno da su tu vec
vise godina i da imaju relativno velike kolonije, ostavljeni su na miru, manje-vise. ;)
Ja ih ne uzimam u ruke uopste, jer su plasljivi. Nije bas da beze, ali se kriju dobar deo dana. Aktivni su nocu. Ispustaju smesne zvuke - klikcu, i
cesto me bude nocu.

huana
20.11.07., 11:52
ma citam bre..nego necu ih hvatati po ns-u i bg-u zato pitam jel ima gde da se kupe...posto mi se svidja... :icon_rabbit:

nenad
20.11.07., 12:04
Nemoj sad da se vadis ;) Ne verujem da mogu bilo gde da se kupe. Ima mnogo lepsih gekona, ali ove volim jer su nasi. ;) :D

ToPa 12.02.
20.11.07., 13:08
meni su oni bas cudni...pogledaj im samo boju tela...ah sad ne znam da li si iz loseg ugla slikao ili sta vec...ali meni je ovaj bas mrsav...bar ovde na slici...verujem da nije cim kazes da jako puno jedu...

nenad
20.11.07., 14:32
Nije mrsav, nego se prilepio za zid, pa ti izgleda tako. ;)

Calyptratus
01.12.07., 00:10
...Mnogo jedu i mnogo prljaju. Calyptratuse kako tvoji?
Ja se izvinjavam na ovako kasnom odgovoru. :) iz dana u dan pokusavam da ga slikam al nikako da ga navatam da izadje a ne bi da mu rusim kamenje samo zbog toga.evo bar da postavim u cemu ga drzim.
http://img64.imageshack.us/img64/8919/img0446cg2.jpg

Calyptratus
01.12.07., 00:59
Da imao sam 2 al sam ovog manjeg pustilo pre oko 2 meseca.Jeo je u pocetku al kasnije je nesto mrljavio pa reko da se ne muci.Tu je ovaj veci koji krka male lateralise.Ubacim mu jedno 5-6 i to pojede za 3 dana.Jeo je i male tenebrije,al u poslednje vreme slabije.
Nesho aj posalji sliku tvog terariuma. :)

nenad
01.12.07., 01:23
Evo jedna slika zida terarijuma

http://img99.imageshack.us/img99/6021/dscf3481zb1.jpg

http://img99.imageshack.us/img99/1700/dscf3481vcf7.jpg

zarko
01.12.07., 02:14
nice..
to beton i neko kamenje?

nenad
01.12.07., 18:14
Siga

zarko
01.12.07., 20:08
aha
jep fala ..to sma i mislio ali nisam teo da se pravim pametan....pa pitam :)

Proka
02.12.07., 01:30
Nenade ajde malo pojasni taj princip rada sa sigom !!! mislim kako si sve to zalepio ... ??? ali nemoj da kazesh uzmesh lepak za plocice i silikon i to je to ;)

nenad
02.12.07., 03:15
Uzmesh lepak za plocice i silikon i to je to. ::D Nisam ja to pravio. Nisam tako vest sa tim stvarima. Kupljen je kod Pedje, on prodaje takve terarijume,
a ja sam ga dobio od druga, kome je bio visak, jer ga je njegova boa prerasla. A uzeo sam ga jer je zid idealna varijanta za ove gekone koji u
prirodi zive na zgradama. Oni u prirodi nastanjuju i horizontalne povrsine i neke kamenjare, koliko sam ja upucen, ali ovi moji slabo silaze sa zida.
Siga je zacementirana, inace.

kimo
02.12.07., 14:00
Ovakva varijanta gde se vidi cement je bezveze vizuelno...možeš sam to da napraviš, znam da nije teško ali nisam nikada pravio, iskreno mi je gadno za tearrijum, za akvarijum je ok...siga se lako seče po želji u razne oblike i onda se na sloj cementa samo ubacuje, ali ima nekih fora da se taj cement pomeša sa sigom kojom radiš da ne bi bio siv nego iste te boje, tada mnogo lepše izgleda...

zarko
02.12.07., 14:09
ideja da se stavi cemen mi se nesvidja zbog tezine...sad ti nenade me ispravi ako gresim !!!

nenad
02.12.07., 14:52
Pa, jeste da je terarijum malo tezi, ali cement ne odudara bas toliko koliko to na slikama moze da izgleda. Siga je ono sto privlaci paznju kad gledas,
zbog svetle boje i reljefnog oblika. Cement ne primecujes, bas toliko. Ono sto se meni ne svidja nije cement, nego ove sitne gluposti polepljene po njemu (mislim na ove braon i zelene granulice), to je skroz nepotrebno. Inace, meni je vizuelno ok, ali bitnija je stvar da gusterima odgovara, a koliko
ce to nama da se svidja, to je u drugom planu ;)

zarko
02.12.07., 19:06
:)
jasno...
siga je porozna koliko se vodazadrzi?

nenad
02.12.07., 20:24
Ne znam, nisam je fajtao, imaju samo posudicu sa vodom u terarijumu i to je to. Kod mene je siga skroz suva. A, Kimo rece da mu je bolja siga u
akvarijumu, ali nije, jer se tesko cisti kad se razmnoze alge na njoj, sto se cesto desava. Ja sam ranije imao problema sa tim kod tritona, dok nisam
izbacio sigu. Meni je bolja za terarijume.

markozmaj
02.12.07., 23:46
Ako je tezina u pitanju onda odradite od stiromora kao ja.
Moja je 59x34cm i ima 600-700 grama. A i možete je napraviti da odgovara i vama i ljubimcu.
Pozdrav!

nenad
03.12.07., 01:16
Ma nije tezina neki problem. Problem je samo ako prenosis takav akvarijum sa Mirijeva na Cerak, sto znaci sa jednog kraja grada na drugi kraj grada,
i ides poslednjom 23ojkom, koja je pritom puna navijaca koji se vracaju sa utakmice, i divljaju u autobusu. A jos se voze koliko i ti. Eto, to se meni
desilo, na primer. A, inace, dok stoji na stolu ne smeta mi sto je nesto tezi od ostalih tearijuma te velicine.

nenad
08.01.08., 02:12
Evo jedne slike prvog koshija. Retko ga vidjam, jer je plasljiviji od drugog. I svaki put kad ga vidim gledam da ga slikam ;)

http://img46.imageshack.us/img46/2414/1aqc4.jpg

nenad
08.01.08., 11:13
Ima mnogo parazita i to me brine. Onih crvenih tachkica po telu. Ne mogu da ih lecim jer su mnogo mali. Mislio sam da prebacim terarijum u drugu
sobu, otkud znam da li mogu da se namnoze i predju u ostale terarijume. Jel citao neko nesto o tome, mozda?

kimo
08.01.08., 11:44
Ne mogu da se kreću sa jednog na drugog guštera ako nisu u istom terarijumu i ako nemaju šanse da se dodirnu, bar ja tako mislim.

nenad
08.01.08., 12:35
Evo sta sam ja procitao u knjizi Osnovi biologije, klinicke patologije i terapije nedomestifikovanih kucnih ljubimaca:

"Za zivotinje prisustvo ektoparazita i nije toliki problem, koliki je za sredinu u kojoj se zivotinje drze. Iz tog proizilazi da tretman samih zivotinja
ne daje uvek najbolje rezultate ukoliko se istovremeno rutinski ne izvrsi i tretman same sredine."

Ovde pise da se zivotinje tretiraju lekom koji se zove Ivermektin. Zabrinuo sam se sinoc kad sam napravio jos neke slike ovog gekona i video koliko
on ima tih parazita. Ako oni mogu da se razmnozavaju u terarijumu, kao sto gore pise (ako se odnosi na ovu vrstu, uopste), mozda mogu i da
napuste terarijum. Zarko, znas li ti nesto o tome?

zarko
08.01.08., 16:59
naravno da mogu...pa ektoparaziti se ne prenose preko dodira ....vec oni putuju !!!
inace mozes da mu das puno stvari...
kazes ne mozes da ga uhvatis...onda otpada bilo koji laternativni tretman.
ja imam spisak nekih lekova al ne znam da li ih mozes naci....
najbolje je da odes do vet i da pitas.jer mozemo da lupamo lekove ali pitanje je da li moze da se nadje..podji od toga sta ima !!!
pa kazi pa cu ja pogledati da li pise nesto za taj lek. inace naglasi da su hladnokrvni i da da moze da se dozira za 20g gustera ..sto je tesko u sustini ...
pocni da se rapitujes pomocicu ti koliko mogu...

nenad
08.01.08., 17:25
Hvala Zarko, ali ne verujem da mogu bilo sta da uradim. :( Kako bih mogao da mu dam lek? Ne znam ni koliko cesto piju vodu, nikad ih nisam video
da je piju bar. A sto se tice gramaze, ne znam ni da li imaju toliko. Lako bih mogao da preteram sa dozom. Problem je sto su jako brzi i plasljivi, a
krhki. Rep im jako lako otpada, samo li ih pipnes malo, oni ga odmah pustaju. Uopste ne znam sta da radim sa ovim. U principu, oni sa tim zive i u
prirodi, kao pas sa krpeljima, pa prezivljavaju. Voleo bih da ih izlecim, ali mi ni jedno resenje nije dovoljno dobro.

kimo
08.01.08., 21:20
Možeš ubrigati lek u hranu ako si siguran da je jedu... neki lekovi mogu tako da se daju, a taj gekon nema ni 10 gr a ne 20gr...bar kako se meni čini. To bar možeš da izmeriš, samo ga uhvati nekom kutijicom...mada sam ja dosta puta video da to imaju neki gušteri iz divljine ali su uvek ljudi skidali tuferima i nekim maslinovim uljem ja mislim, ali ako ne možeš da ih uhvatiš onda to otpada, mada znam da neki ostave tako guštere i žive normalno, pogotovo ako primetiš da se ne povećava broj...inače se često hvataju oko očiju gde je jako teško skinuti...

nenad
08.01.08., 23:43
Nisam vidjao da imaju na glavi, ali imaju po celom telu. Ne znam sta da radim. Oni jedu tako male lateralise i dubije da ne znam kako bih u njih
ubrizgao. Imaju kutiju u koju ulaze da jedu, iz koje oni mogu da izadju ali bube ne mogu. Ne pojedu odmah sve, nego im ja stavim puno buba,
pa im traje nedelju dana, recimo. Tesko bih to izveo sa ubrizgavanjem u hranu leka.

dule87
09.01.08., 00:22
smanji broj buba-probaj da ubacujes samo onoliko koliko im je za obrok potrebno...i u njih ubaci lijek..

nenad
09.01.08., 00:30
Otkud znam koliko im je potrebno za obrok. Prakticno ih nikad nisam video kako i koliko jedu. Ne znam kako bih mogao u tako sitne bube da ubacujem
lek, niti znam koliku dozu, ni da li to uopste ima nekog efekta. Probacu nekog od njih da uhvatim i da mu skidam maslinovim uljem, mada ne znam da li
ce upaliti.

dule87
09.01.08., 00:34
valja ti-pazi im na rep... ;)

kimo
09.01.08., 01:19
Samo ti uzmi onaj špric za insulim 1 mg i onda ubodeš lateralisa i malo prsneš i tako u nekoliko njih zavisi koliko ti treba leka ako može da deluje na te eksterne parazte...

nenad
09.01.08., 01:32
Da, i sta ako preteram sa lekom? Ako jedan gekon (krupniji) pojede vecinu lateralisa a drugi manju? Ne moze to tako odokativno da se radi. Meni
je jedan odrasli jaki poskok uginuo zbog preterane doze leka koju sam mu dao. Mogu da zamislim kako je tek sa ovim malim gusterima. Ako jedan
pojede previse lateralisa i sa njima unese u sebe previse leka mozda to moze da mu naudi vise nego paraziti, koji su ocigledno samo dosadni ali ne
predstavljaju preteranu pretnju po gustera.
S druge strane, premala doza leka stvara rezistentnost kod parazita i pomaze im da se navikavaju na taj lek i da im ne smeta. To mi je i Jozef rekao.
Zato je bitno da doza bude tacno odredjena, a to mi je za sad nemoguce.

kimo
09.01.08., 02:16
Ako možeš da odrediš dozu i ako odlučiš da ih lečiš, svakako moraju da budu odvojeni, tako da ćeš onda tačno znati ko je šta pojeo, sve se može kad se hoće! Samo nađi lek koji treba i dozu, lako ih možeš izmeriti kao što sam ti rekao na vagi za kolače 1gr što meri i onda sa ovim malim špricem ćeš ubrizgati određenu dozu, ako već nešto hoćeš pitaj Jožefa za upute...ali slažem se da ako ne može da predstavlja neku opasnost za ostale životinje koje čuvaš onda ih ne treba dirati...

zarko
09.01.08., 04:17
nenade...druze...
rezistentnost ,daj be ne tripuj se.
moj savet ti je najiskreniji i najtezi. ali jedini pravi..skupi muda...stavi levak i neku kutiju ne udju kroz levak nece moci da izadju...onda izvadis gustera sa kutijom. skines levak i poklopac a pritom bude krpa odozgo(smisli sam kako ali ima 200 nacina ) i onda ga istresi u krpu stisni i trazi ga medju prste...
ma koliko mali bio nije manji od 7 dana starog piktusa... sa mojim prstima koji su ko tarabe i i 20cm raspon nije lako bilo pa sam uspeo da skinem losu kozu sa prstica...i to sma morao da ga drzim cvrsot jer su ludi...
pre toga nadji dobar preparat...nemoj bubi prasak ...nadji nesto na uljanoj bazi i lepo temeljno predji,....pa za 5-7 dana ponovo(mozda cesce)
to je to
nemoj da odlazes samo se nakani..kazes radim to u sredu i to je to!!!
a rezistentnos doziranje i sl...pa nije to hemoterapija be, to us lekovi koji su smesni !!!
zato ne mrdaj nego delaj !!!
to ti je iskreno...znam da ti se ne radi ali celici se bato

nenad
09.01.08., 11:25
Zarko... druze... ::D
pa citas li ti sta sam ja gore pisao? Ja sam poskoku preterao sa dozom lekova (jer mi je veterinar ovde dao odokativnu dozu) i zivotinja je uginula
od tih lekova. Posle toga mi se ne mili da samoinicijativno lecim zivotinje ;)
To prvo, a drugo rezistentnost nije izmisljena stvar, rekoh ja da mi je to rekao Jozef veterinar. Kao kod coveka kad uzima antibiotike mora da popije
tacno jednu kutiju, tacno dve, ili tacno tri... Ne sme pola kutije jer pravi samo kontraefekat. Ako parazitu das manju kolicinu leka od one koja bi ga
ubila, to bi ga samo ojacalo. Znas kako se kaze - sta te ne ubije, ucini te jacim. ::D Tako se ljudi i zivotinje navikavaju na zmijski otrov u krvotoku,
pa ga podnose bez problema, a buba-svabe i pacovi na otrove kojima ih ljudi truju. Isto je i sa parazitima na ili u gusteru, ako nije dovoljna doza
leka, oni je podnose sa manjim posledicama.
Treca stvar, je da sam ja pricao o shpricanju insekata lekom, pa sam tu pomenuo prekoracene ili nedovoljne doze. To se ne odnosi na mazanje
gustera maslinovim uljem ili nekim drugim preparatom. Ja sam pricao o lekovima koji ulaze u organizam gustera, pa preko njegovog krvotoka
truju parazite i ubijaju ih.
A, sto se tice mazanja parazita nekim preparatom, to mi je najlakse resenje, iako je i to komplikovano. Ne samo zato sto su gugiji mali, nego sto
parazite na njima vidim prakticno samo kad ih fotografisem i uvelicam sliku. Golim okom ih jedva vidim, jer su jako mali.
Uglavnom, hvala svima na savetima, obavestavacu vas kako se stvari odvijaju.

zarko
09.01.08., 18:41
preterujes...to za lekove.
moguce je da si otrovao zmiju ali to je greka veterinara i pitanje je da li je riknula od toga. sta si joj dao?. sta to bilo ko moze ako ti da pogresnu stvar?
a za rezistenciju...nema sta tu da se prica to ide generacijama..a anitibijotici su totalno drugo od lekova protiv parazita tako da je to smesno.
veruj nenade, (mnogo malo znam o tome) ali to ocemu ti i ja pricamo su gluposti....
to ne ide tako.
to je klasicno prenaduvavanje stvari, moze ovo moze ono..to su samo paraziti....bilo sta da uradis u pravcu trebljenja bice bolje nego nista...a lekovi su resenje..samo da se izdozira. a rizik nije veliki....

nenad
09.01.08., 18:58
Ma, ok, smislicemo nesto. Ne znam ja nista o tome. Zato nisam hteo da petljam :D Ipak cu ostati na premazivanju. Samo da se nakanim.
Da probam sa tim maslinovim uljem?

nenad
11.01.08., 20:53
E, pa, ima i nekih dobrih vesti. Uspeo sam da ovom novijem koshiju skinem vecinu parazita sa tela.
Sve je pocelo tako sto sam ga prvo osvetlio lampom i primetio da ima mnogo vise crvenih tackica nego sto sam mislio. To me je nateralo da odmah
nesto uradim. Tako sam uzeo obicno ulje (maslinovo nisam imao), stavio gekona u kutiju i poceo polako stapicima za usi natopljenim u ulju da mu
trljam mesta na kojima ima parazite. Posle par sati ( :shock:) mucenja i coravljenja, skoro svi paraziti su bili uklonjeni. Bilo ih je na desetine, a ostalo
je samo dva - tri komada oko ociju (sto nisam uspeo da skinem), i verovatno negde jos koji. Medjutim, u odnosu na to u kakvom je stanju bio,
ovo je i vise nego super. ;)
Sad je u karantinu, a sutra cu probati isto da uradim i prvom kosiju, pa posle toga da dezinfikujem terarijum. Planiram jos koji put da ih tretiram
na ovaj nacin, pre konacnog vracanja u terarijum, da bih bio siguran da su svi paraziti uginuli.

zarko
11.01.08., 21:13
bravo!!!!
strava....
vidis da mora ipak da se kocis.....ali se isplati!!!!
moguce je da nece vise biti toliko stidljiv....kad si muskinuo teresta sa vrata!!
svaka cast

nenad
11.01.08., 21:17
Inace, ovaj je bio pitomiji, videcu kako ce proci sa ovim drugim, koji je i tamniji, pa ce biti teze videti parazite.

nenad
12.01.08., 03:33
I hvala Zarko :shy:
Ne mozes da zamislis koliko sam bio srecan kad sam video kako otpadaju mali crveni gadovi. Medjutim, potrebno je trljati stapicem, jer ne otpadaju
svi bas tako lako. Guster je bio sav natopljen uljem, osim glave, pa mi se cini da su se paraziti povlacili pred njim i silazili niz noge i rep.

dule87
12.01.08., 12:32
Ja bih da sam na tvom mjestu ipak nabavio maslinovo ulje (neko extra djevicansko)-mislim da bi s njim bilo lakse i brze, jer je ono "agresivno" po tom pitanju... ovdje kod nas ce cak mogu naci male boce ( kao otrov pakovane :) ) u biljnim apotekama-za lijecenje... :)

nenad
12.01.08., 15:51
Ma, mislim da je sve jedno, ide i ovako. Isao sam danas do pet-shopa koji ima neka dva nemacka preparata protiv parazita. Poveo sam i Kali jer ona zna nemacki, pa da prevede uputstvo. Na kraju se ispostavilo da su oba preparata za prskanje terarijuma, ali ne i samih zivotinja. Prodavci su ipak nalepili objasnjenje na nasem - za kozu, iako to nije istina. A ranije su mi objasnjavali da je to preparat za prskanje reptila, od kog im koza postaje sjajnija. Koji su to kraljevi...

dule87
12.01.08., 18:06
ma nisu to kraljevi-nego majmuni...i kod nas to isto rada cak i sa hranom i lijekovima za ljude..bitno im je samo da prodaju..ko kad nema nikakve kontrole i nadzora nad takvim stvarima-sluzba za zastitu potrosaca se pretvorila u sluzbu za zastitu proizvodaca..

Proka
12.01.08., 18:18
Ma, mislim da je sve jedno, ide i ovako. Isao sam danas do pet-shopa koji ima neka dva nemacka preparata protiv parazita. Poveo sam i Kali jer ona zna nemacki, pa da prevede uputstvo. Na kraju se ispostavilo da su oba preparata za prskanje terarijuma, ali ne i samih zivotinja. Prodavci su ipak nalepili objasnjenje na nasem - za kozu, iako to nije istina. A ranije su mi objasnjavali da je to preparat za prskanje reptila, od kog im koza postaje sjajnija. Koji su to kraljevi...


brate gde mi zivimo .... razumeo bi da je teraristika u punom sjaju pa da se ugrade ili ti prevare ljude zarad novca .. a ovo zadnje "A ranije su mi objasnjavali da je to preparat za prskanje reptila, od kog im koza postaje sjajnija" ja nemogu da verujem ...

nenad
12.01.08., 22:26
Danas sam sredio i drugog. Stvarno naporno. Cak je u par navrata i pretio da ce da me ujede. To je jako smesno izgledalo. Zao mi je sto sam ih
izmaltretirao, ali imam osecaj da bi postali celi prekriveni crvenim parazitima uskoro.

http://img223.imageshack.us/img223/3832/koshign0.jpg

Mislim da mu ni jedan vise nije ostao, dobro smo ga pregledali, ali nismo nasli vise ni jednog. Srecom pa ovaj nije imao parazite iznad ociju. Sad cu
da im dezinfikujem terarijum, sto ce biti problem zbog sige.

zarko
13.01.08., 01:35
stavi ih u drugi ter..ako imas naravno

nenad
13.01.08., 01:45
Stavio sam ih, naravno. Ali, nisam nesto dobro uradio, jer je ovaj prvi koshi uginuo. To sam tek veceras primetio. Nisam hteo da ga uznemiravam,
pa ga nisam nesto puno zagledao, ali mislim da se danas kretao normalno i delovao ok. A on je skroz dehidrirao, i kad sam veceras krenuo da ubacim
ovog drugog u terarijum, primetio sam da nesto nije u redu sa prvim. Uglavnom, stanje se pogorsavalo, i mislim da je sad uginuo. Bas mi je zao, imao
najbolju nameru da ga izlecim. Moguce da mu je ulje smetalo, i da je na neki nacin izazvalo probleme. Sad se plasim da se isto ne desi i drugom.
:( :( :(

zarko
13.01.08., 04:53
nema sanse jer im koza nije propustljiva ni za vodu kamo li ulje.
a i to ne moze da smeta..verovatno stresi i iscrpljenost od parazita. ko zna sta je imao u sebi....
bedak lai bar si se protudio i video da moze da se hvataju...

nenad
13.01.08., 11:22
Mislio sam da je mozda kroz minijaturne ranice na kozi koje je guster imao od ujeda parazita, ulje uslo u krvotok. Otkud znam. To onda moze da
izazove probleme koje bi doveli do ovog. Mozda nisam ni trebao da ga diram, mozda sam trebao da ga ostavim da zivi sa parazitima. Uglavnom, sad
pazim ovog drugog, prskam ga vodom stalno, i potapam ga, da mu se ne desi ista stvar.

zarko
13.01.08., 12:49
nenade be nema sanse be, nemoj u opste to da razmisljas ulje ne moze nikako da ude u krvotok ,niakko ne moze da smeta..jedino sto moze jeste kod konstipacije da uteras ulje u pluca pa da ugusis gustera.
apsoluto nema sanse.

nenad
13.01.08., 13:06
Ok, ali sta mislis kako se osushio onda? On je poceo juce da se sushi, i kad sam to provalio bilo je vec kasno, pa je ubrzo uginuo. Dan pre toga,
odnosno kad sam uzeo da ga tretiram protiv parazita, bio je skroz normalan. Sad me brine ovaj drugi.

kimo
13.01.08., 17:02
Sigurno ima veze sa tim što si radio, nema šanse da odjednom ugine iz čista mira, tj. ima šanse da je od stresa, ali opet je stres uzrokovan tvojim lečenjem, mada da je od parazita sigurno bi prestao da jede pre toga,ali možda ni nije jeo on nego drugi,ako su već bili zajedno u terarijumu...baš šteta, ali tako je kada se uzimaju životinje iz prirode, neke se naviknu na terarijum a neke ne...

zarko
13.01.08., 17:53
ja ti kazem da ulje nije uzrok trovanja...susenje?
dehidratacija ne moze da nastane koriscenjem bilo cega slicnog jer oni ne gube tecnost preko koze..
to je moja logika.
oni vodu uzimaju preko ustiju i kloake (neke vrste)

sta si koristio od ulja?koje?
maslinovo ulje nema ni jedan jedini simptom osim sto sam malo pre spomenuo kod konstipacije...

guster je bio bolestan i to je cinjenica. tvoj tretman ga nije ubio sigurno mozda je ubrzao samo neizbezno.
gusteri imaju obicaj da se drze do zadnjeg trenutka i odna riknu odjednom ,kad mislis da je sve ok

nenad
13.01.08., 19:11
Ne verujem da je tako. Siguran sam da je uginuo od tretmana. Moze biti da sam koristio vise ulja nego sto je potrebno, jer sam stalno umakao
stapice i mazao mu po telu. Ispod njega se napravila barica ulja koje je moglo preko kloake da mu udje u telo. Ulje mu sigurno preko koze nije
uslo u telo, to stoji, ali je moglo da udje preko minijaturnih ranica koje je morao da ima od ujeda parazita. Ranice jesu sitne, ali ih je bilo na desetine,
a i ulja je bilo dosta, pa je moglo da udje u krvotok. Kada ulje udje u krvotok moze da izazove deformacije celija (tako sam cuo, ako sam dobro
razumeo) pa je to moglo da izazove dehidriranje.

U svakom slucaju, guster je definitivno bio zdrav pre toga. Vrlo aktivan, jeo je i rastao kod mene. Primecivao sam da se goji i ima zalihe, i bio je
primetno veci i deblji nego kad sam ga uzeo. Par puta sam ga i video kako jede, tako da nema price o tome da nije jeo. Stvar je u tome da se
on samo u toku jednog dana osushio i uginuo. Ne verujem da to moze da se desi samo od sebe za tako kratko vreme. Ne verujem ni da su mu
paraziti nesto posebno smetali, mogli su samo da ga iritiraju, izazivaju bol ili svrab, ne znam, ali da su smrtonosni, nisu, koliko ja znam.

Ono sto ja mislim je da sam preterao u kolicini ulja, i da je ono prolaskom kroz kloaku, i ranice na telu doslo u organizam i tu izazvalo probleme.
Trenutno mi nista drugo nije logicnije.

zarko
13.01.08., 22:10
meni to uopste nije logicno sto pricas. pricacu sa veterinarom pa cemo videti.stvarno NIKAD za tako nesto slicno nisam cuo niti nacuo...
a to i lekari bi morali da znaju .
stvarno nema logike...ulje preko kloake ne moze da udje, jer u tom slucaju bi se prilikom konstipacije guster stavio u ulje a ne bi se spricem sipalo i nabijalo..
drugo kako to da preko ranica ulje udje?
da li je ulje imalo nesto u sebi pa je to bilo problem?
koje ulje ?
maslinovo bi trebalo da bude bez problema...
raspitacu se javicu sta sam saznao.

nenad
13.01.08., 22:53
Nije bilo maslinovo ulje, nego ovo obicno. Ako budes pricao sa veterinarom, ili nekim lekarom, mozes da pitas sta se desava ako u krvotok udje ulje.
Mislim da nije dobro ni za coveka, ni za gustera, bar kako sam ja cuo. A preko ranica moze da udje u organizam, sta je tu cudno? Preko rana na kozi
u organizam moze da udje bilo sta.
Jednostavno, prevelika je slucajnost da je uginuo bas posle tretmana. Da je uginuo od shoka to bih razumeo. Ali, uginuo je od sushenja organizma.
Nesto je to izazvalo. guster koji se u toku jednog dana samo prepolovio u masi, tesko da je imao neku bolest koja ga je tako sredila. Mislim da sam
ja zeznuo nesto, stvarno ne vidim drugo resenje. Ali, da ne bi tupili mi ovde, jer se ne razumemo dovoljno, porazgovaraj sa veterinarom, pa vidi
sta on kaze na sve to.

zarko
14.01.08., 00:51
razgovarao sma sa biohemicare.
ovako:
postoje nekoliko stvari. da si koristio maslinovo ili biljno ulje bio bi sigurna da oni
isu prouzorkovali jer oni nemaju nosace koji mogu da stete. ne prave takozvani filc...
drugo nemaju nista sto moze da se resorbuje preko koze ili preko ranice i da guster ugine.
totalno bezopasno.to seodnosi i na zejtin
sta si ti koristio?
znaci moguce je da si koristio nesko drugo ulje i da je "nosac" ulja napravio pokoricu koja
kada se osusila dala je utisak da je guster dehidridrao.a da je ustvari uginuo iz drugih razloga.
taj nosac takodje moze da bude otrovan za neke ali to je malo verovatno da se to desilo.

opisi kako je guster izgledoa kad si ga naso, da li se perutao?
eot toliko sam mogo da saznam, a ulje kao uzrok je jako jako malo verovarto.
ako se pitas sto me toliko zanima da resimo ovo je sto i ja koristim maslinovo ulje i nikad
nije bilo frke niti sma procitao ni u jednoj vet knjizi da postoji ta problematika...
zato je jako bitno da se ne prave preuranjene i pogresne predpostavke.


ne znam kako bi ulje izazvalo dehidrataciju?
nema logike ,njihova koza je ko kesa, ne ispravaju preko nje ne disu nista ne rade...tako da ni ja ne razumeme..pazi gusteri, pogotovu sitni, se skroz deformisu kad riknu. opusti im se grudni kos creva se uvuku, masno tkivo nekako ispadne i izgledaju mlitavi. i naravno mnogo manji nego kad su zivi...
bar se meni tako cini.
ne znam tvoji utisak, da li je definitivno smrsao?
da nije dehidrirao pre toga?
koza ?kakva je bila kad si ga naso?
ajde kad popricam sa vet dodacu info da vise ne gusim...
prilico sam siguran u ovo sto ti kazem, ali sad...mozda ispadne da sam totalno pogresio..videcemo dokucicu.
cim saznam nesto novo javljam.

nenad
14.01.08., 01:05
Hvala sto si se raspitao Zarko ;)
Koristio sam obicno suncokretovo ulje. Koza mu je delovala juce skroz normalno, nikakvo perutanje, nista tome slicno. On je u toku tok jednog
dana izgubio na masi, bukvalno se prepolovio, noge, rep i trup su mu se istanjili, a glava se skoro skroz osushila. Oci su mu nekako bile upale, kao
da se napravila rupa izmedju lobanje i ociju, tako je izgledalo. Uzasno. Sto je najgore, on je bio ziv u takvom stanju.
Stvarno ne znam sta bi moglo da izazove tako naglu dehidrataciju.
Dakle, jos jednom da objasnim, guster je bio skroz normalan pre tretmana uljem, i u toku sledeceg dana se kretao, da bi uginuo oko 24 h posle
mazanja uljem. Jos je bio ziv, potopio sam ga u vodu, sa glavom iznad naravno, posle cega se on oblizivao cak. Na kraju je, posle sat vremena
mog pokusavanja da mu pomognem samo otvorio usta i bukvalno pustio tuzan pisak, posle cega je uginuo. Bilo mi ga je jako zao, jer se videlo
da se muci tako.

ToPa 12.02.
14.01.08., 01:45
nenade,stvarno mi je zao sto ti je uginuo :'(...nadam se da ces saznati u potpunosti zbog cega je dehidrirao...

zarko
14.01.08., 02:15
jako cudno...
ajde videcemo...ispricacu veterinaru pa cemo videti. necu nista da sugeirsme samo cu prepricati tvoje reci da vidmo da li mzda ima neceg tu ...
cim se rapitam javicu..

nenad
14.01.08., 02:30
Hvala ljudi, u svakom slucaju. I meni je jako cudno. Ovaj drugi se ponasa normalno i aktivan je. Nema nikakvih promena koliko se meni cini. Bice
ok, nadam se. Ti prenesi ovo sto sam ti rekao veterinaru, pa cemo da cujemo sta ima da kaze.

zarko
14.01.08., 02:31
jako cudno...
ajde videcemo...ispricacu veterinaru pa cemo videti. necu nista da sugeirsme samo cu prepricati tvoje reci da vidmo da li mzda ima neceg tu ...
cim se rapitam javicu..ali ne nadam se da ko brzo (ne znam sta to znaci da li za 10 H npr) prilikom raznih povreda koze, oka itd...
eto toliko sam naso za sad....ima jos puno ali to je nesto sto moze tebe da zanima...
da li je imao on parazite oko oka?

Meda
14.01.08., 12:07
E brate stvarno mi je zao za to malo,slatko stvorenje!! Velika steta!! :(

nenad
14.01.08., 12:18
Imao je parazite iznad ociju. Tri komada, cini mi se, i to nisam mogao da skinem. Stvarno mi nije jasno kako se to sve desilo.

kimo
14.01.08., 14:37
Ako su oći upale to je definitivan znak dehidratacije, a da li je to usledilo pre mečeg drugog što je možda uzrok smrti ili posle, to već ne znam...

nenad
14.01.08., 15:12
Pa, kao sto sam rekao, kad sam ga uzeo da mu skidam parazite izgledao je normalan. Satima sam ga gledao, dok sam ga mazao uljem, i nista cudno
na njemu nisam video. Upale oci sam video tek sutradan.

zarko
14.01.08., 16:48
jako je to problematicno...moj stav je da je on bio osudjen na smrt i da ga nsiis pipao crko bi za dan dva...mali su to gusteri i podlozni su stresu pogotovu oslabljeni od parazita

x3m.Marco
14.01.08., 19:20
:( :( :( :( :( :( :(
znachi stesta
:( :( :( :( :( :( :(

stanikic
15.01.08., 14:37
http://www.anapsid.org/mites.html

nenad
26.01.08., 00:40
Mali apdejt :D
Pre par dana sam pregledao ponovo malog gekona i video da ima jos parazita. Ovi su bili jos manji pa je moguce da su se u medjuvremenu izlegli
iz jaja koja su ostala na njemu, verovatno. Uglavnom skinuo sam ih manje od 10 i nije ih bilo vise. To i nije neka brojka, s obzirom na to koliko ih je
desetina ranije imao. 8) Sad je i dalje u karantinu, i po svemu sudeci ce ostati tu jos koju nedelju, dok se ne uverim da nema novih parazita na
njemu. Terarijum sam mu dobro oprao vrelom vodom (pedesetak stepeni ubija parazite), a posle sam neko vreme drzao jaku lampu unutra da bi
proizvela slicnu temperaturu i ubila preostale ako ih je bilo. Problem je sto je jedan zid od sige, pa su tu mogli da se zavuku bilo gde i razmnoze.
Valjda sam to stopirao, videcemo.
A primetio sam kod gustera da mu se koza malo peruta, sto je sigurno od ulja. To ce valjda kupanje da resi, ne znam.

zarko
26.01.08., 01:50
uzmi 3% hidrogen u fajtalicu pa pofajtaj zidove od sige

nenad
26.01.08., 02:16
Ne znam koliko bi to pomoglo. Tu ima toliko mesta za skirvanje.. Jedino kad bih potopio ceo zid u alkohol ili hidrogen, ali to je cimanje. Ipak mi je
najjednostavniji nacin visoka temperatura.

ACO87
22.07.08., 00:16
I ja sam nasao pre nekoliko dana jednog ovakvog gekona,a i primetio sam da ih ima podosta po zidovima starih zgrada,kuca i sl.

D
22.07.08., 13:39
Zasto ja ne nalazim ni jednog? :( :( :(

ACO87
22.07.08., 14:07
Ne znam,mozda ne obracas paznju,dovojlno.Trazi ih kad padne mrak,po zidovima starijih kuca i zgrada u ne mnogo prometnim ulicama.

nenad
22.07.08., 18:03
Aco, daj neku precizniju informaciju gde si ih vidjao.

ACO87
22.07.08., 18:23
Pa rekoh ti,na zidovima starijih kuca,zgrada,tamo gde ne prolazi mnogo ljudi,gledaj uvece oko 9,pola 10.Ne mogu bas mnogo da ti pomognem,jer beograd ne poznajem toliko.:(

Proka
22.07.08., 20:04
to sam sad bash hteo da kazem "D" vidish da je covek iz Cacka :) tako da teshko da cesh ti u bg naci kojeg mada postoji mogucnost ...
ali kako je vreme trenutno loshe ... teshko da cesh ih naci ..

nenad
22.07.08., 20:05
Ok, mislio sam da si ih nalazio u Beogradu.

ACO87
22.07.08., 20:45
Ima ih sigurno u Beogradu,cuo sam da su ih i tamo nalazili,ali ne znam tacno gde,ne verujem da ih ima u centru,ali negde po periferiji,sigurno.Ja sam pre par dana mogao da uhvatim jos dvojicu,ali mi pobegose,nadam se da cu bar jos jednog uhvatit.Sad mu sredjujem ter.Cim ga zavrsim bice fotki.Pozdrav :th_Wave:

Brock_Samson
23.07.08., 09:03
samo da prijavim da sam primetio ovog gekona i u Panchevu.. tachnije dva komada..
primetio sam ih na zidu kuce u komshiluku, ali nisam hteo da ih hvatam jer su suvishe mali pa sam se uplashio da ih ne povredim..
a inache josh pre par godina sam takodje video jednog, ali bio sam ubedjen da je to bio usamljen sluchaj, i da je "doputovao" nekako iz CG..
izgleda da nije..
i mi gekona za trku imamo :D

ACO87
23.07.08., 20:03
Ima ih po celoj srbiji,i pre ih je bilo,ali u dosta manjem broju,ali u zadnje dve,tri god je primecen u masovnom broju,izgleda da im nasa klima odgovara.

ACO87
01.08.08., 03:34
Ja sam nocas uhvatio jos jednog,bas je mali.A video sam ih jos najmanje desetak komada ako ne i vise ali su bili na visini pa nisam mogao da ih uhvatim...

x3m.Marco
01.08.08., 09:09
Ja sam nocas uhvatio jos jednog,bas je mali.A video sam ih jos najmanje desetak komada ako ne i vise ali su bili na visini pa nisam mogao da ih uhvatim...

Okachi neq sliq ako mozhesh..... Mada je naj bolje da ga wratish in D nature....

ACO87
01.08.08., 12:16
I ja to mislim,i najverovatnije cu to i uciniti...

pedja_bg
01.07.15., 17:06
Zdravo svima!

Vidim po datumu da je tema prilicno stara i da nema novih informacija. Ako neko jos uvek prati ovu temu voleo bih da saznam nesto o gusteru kojeg sam pronasao.
Lokacija je centar Beograda u Balkanskoj ulici.
Nikada u zivotu nisam video ovakvog gustera, a vecina slika sa ovog foruma i iz ove teeme su nedostupne.
Zvao sam zavod za zastitu priprode Srbije, rekli su mi da ce pogledati sliku koju sam ovde postavio da bi znali o cemu se radi.

Ovaj guster kojeg sam uhvatio ne odgovara onima ove vrse koje mogu da vidim na Google-u. Ima dosta duze "prste" i jako tanke kao da su od pauka. Krece se kao zmija, priljubljen uz tlo. Krece se drugacije nego ovi gusteri koje vidjamo svakodnevno. Duzien sa sve repom je oko 10cm, svetlo braon boje sa crnim obelezjima. Ima nesrazmerno vecu glavu koja je nekako kockasta. Oci su mu cudne, a zenice stoje kao dve uspravne crne crte.

voleo bih da znam sta sam uhvatio i da li da ga vracam u prirodu?
5570

Dendzo
01.07.15., 18:47
Uhvatio si Kocijevog gekona (Mediodactylus kotschyi). U pitanju je guster koji moze da se nadje po Beogradu. Ja sam pre 4 godine nasao jednog na Vracaru. Navodi se da je u Srbiju dospeo iz Grcke, Bugarske, Makedonije itd. Ipak, vodi se kao srpska vrsta, jer je nalazen u dosta gradova Srbije. Evo mog nalaza od pre 4 godine http://en.balcanica.info/9-7482. Sto se vracanja u prirodu tice, vrati ga. Ja sam ovog vratio gde sam ga nasao. Reci mi samo kako si ga uhvatio? Gde?