PDA

Pogledaj punu verziju : Uticaj hrane na zivot tarantule



dr.lucky
12.06.07., 20:54
Mnogo me zanima da li i na koji nacin hrana utice na kvalitet zivota tarantule. Da li brze raste, da li ima lepse boje i slicno?

Bifrost
12.06.07., 22:29
Ja sam potpuno siguran u to. Npr: mislim da samo i Goran i Zarko i ja uzeli maculate od iste isporuke. Ja sam moje hranio samo tenebrijama, a oni kvalitetnijom hranom, cvrcci, dubije... moja najveca je 3cm a Zarkova 6cm prilicno velika razlika ne znam kolike su Goranove?

dr.lucky
12.06.07., 22:40
Sjajno,
hvala ti druze na odgovoru. Za sada sam uzeo samo tenebrije od Zarka. Vrlo brzo uzimam i ostalu hranu. Ja sam nazalost ljubitelj onog sto u prirodi mogu da nalovim. Posto sada ja nemogu da se mnogo majem po sumama i gorama, zamolicu moje ortake da mi donose skakvce direkt sa Stare Planine, koji su jeli samo travke bez pesticida i lekovitpo bilje!

zarko
18.06.07., 18:40
skakavac ima dosta hitina i jake ,snazne noge to mi se nesvidja kod njih mada sma ih davao kamelonu

dr.lucky
18.06.07., 18:50
Da li mislis da moze da je povredi sa tom nogama? ja cu biti dovoljno surov da napisem a i to mogu i da uradim, da mu jednostavno pocupam zadnje noge! Osnovo pitanje jeda li ja tom hranom postizem nesto pametno, nesto sto nemogu da postignem hranci ga kupovbnom hranom. ja kapiram da kao hrana iz prirode ima nesto malo onoga sto hrana koja se proiyvofdi nema. Ta mala razlika je verovatno nebitna, ali...uh.

kimo
18.06.07., 21:50
Što raznovrsnija isharan sigurno neće da škodi, e sada koliko je to bolje, mislim da je to ne bitno. Hrani ga čime god možeš, a da će da ga povredi skakavac neće ako nije veliki previše, a a ko misliš da hoće, amputiraj mu noge...

Calyptratus
18.06.07., 23:56
Tarantulama koliko sam citao do sada nije toliko bitna raznovrsnost ishrane koliko je to npr. neophodno gusterima.Ako ljudi daju miseve tar. mozes i ti skakavca.Sve zavisi odnos velicine pauka i hrane.

zarko
19.06.07., 02:47
ma da ....ne kazem da je lose samo imam utisak da su jako tvrdi.....
tako da ne dajem cesto gusterima....
inace t jedu svasta i to nije problem...bar do sad nisam cuo da kvalitet hrane ima nekog drasticnog efekta.
inace ja sam citao da je cvrcak odgovarajuce velicine ubio i proburazio prvo cyriopagopus spblue tako da je moguce ....
ali to je rizik i sa tenebrijom verovatno...

kimo
19.06.07., 03:28
Šazi ovako...cvrčci su generalno jako agresivne životinje, tako da je zato problem sa njima uvek moguć...ja sam svedočio svojim očima kako cvrčak samo jednim ugrizom ubija tenerbiju koja je veća od njega. Tako isto može da progrize i T i da je ubije, pogotovo ako ih je više, takođe i guštera, koji iz nekog razloga ne može da pobegne...zato treba dati hranu videti jel jede ljubimac i izvaditi ako ne. To je to, mada će od sih cvrčak najčešće gricnuti...

Bifrost
19.06.07., 15:45
bar do sad nisam cuo da kvalitet hrane ima nekog drasticnog efekta.

Kako be nema tvoja maculata je duplo veca od moje :lol: aj sto sam hranio samo tenebrijama nego sto tim istim tenebrijama retko kad pridodam nesto u ishrani (znaci nikakvog su kvaliteta). Rezultat: mnogo manji pauk.

kimo
19.06.07., 16:01
Ne mora to da znači...ali generalno je bolje, iz iskustva, davati žohare ili cvrčke T, a na tu razliku je uticala i temperatura sigurno je kod Žarka toplije jer drži sve te reptile, kao i kod mene...moji su pauci sada na 30-31 stepen i ne da im ništa ne fali, nego rastu kao blesavi...čak i smithi rešila da se presvuče, ali to će potrajati :lol:

zarko
19.06.07., 19:24
meni je u sobi oko 29 C. nezavisno od te temerature svi gusteri u svijim ter imaj urazlicite...
danas sam merio da chalyptratus ima 35C ispod lampe
dok tokai ima manje oko 32
a agame mozda i 39C mada mislim da trenutno nije toliko .....

ali da se vrnem na temu :)
neam pojma....imama formosu koja je sad oko 10cm a njena drugaria se tek sad presvukla na 7-8cm mozda malo vise....
da li je razlog sto je ter manji ovoj manjoj a veca je u jako velikom ter..neam pojma... moze biti....0

gava
19.06.07., 21:15
Nemojte me drzati za rec, ali citao sam na raznoraznim sajtovima da ukoliko ubrzate rast pauku (temperaturom ili ishranom) drasticno mu se smanjuje zivot. Nista ne tvrdim samo kazem da i ta mogucnost postoji i da o njoj mozemo da diskutujemo.
Sto se ishrane tice postoji sledece verovanje: tarantule mogu celog zivota jesti samo jednu vrstu hrane bez problema. Ali isto tako mogu jesti sve i svasta: cvrcke, paukove, skakavce, male zmije, zabe, miseve, zohare, leptire, leptirice, sirovo meso........ Ovo sve sam probao da im dam (sem zmija, to smatram za greh) i sve su pojele. Moje sad trenutno zive na sinareama (valjda ::) ;)) i nista im ne fali. Lepe, podgojene i fino rastu.
Na Zarkovom sajtu ces naci lepo tabelu o hranljivosti kod odredjenih vrsta kao na Plazma keksu (ovim nisam mislio nista lose. mislim da je sjajno to sto je napravio tu tabelu i bar zbog toga treba nazvati neku ulicu u Beogradu po njemu. ja neznam nikog drugog u ovoj zemlji ko je to uradio) i lepo se brate odluci da li tarantule zahtevaju rigoroznu dijetu ili mogu da zive na onom daj sta das

dr.lucky
19.06.07., 21:58
mudro zboris druze gavo. Ovaj moj smithi klopa svaki drugi dan po jednu tenebriju, mislim da bi jeo i svakog dana ali bas iz razloga da neubrzavam nesto hranicu ga svakog drugog. Ipak mislim d acu se odluciti za raznovrsnu ishranu, jednostavno mislim da na taj nacin unosim sve sto mu je potrebno, vitamine meinerale i ostalo, sto opet mozda gresim, u proizvedenoj hrani moze da manjka!

zarko
20.06.07., 00:02
gavo pocrvenim od tebe :)
hvala za ulicu...
ma i dosadi da gledas kako jede samo jedno. ja kad uzmem neku bubu npr dubiju ne znam kome da jedam da vidm ko ce biti bolji predator....

Filip
20.06.07., 00:21
Sve ektotermne zivotinje, one koje nisu u stanju same da regulisu svoju telesnu temperaturu, puno zavise od spoljasnje temperature, tako i njihov metabolizam. Odavno je dokazano da temperatura igra ogromnu ulogu u razvicu ektotermnih zivotinja, posebno beskicmenjaka...na svakih 10C se povecava za 2x otprilike. Tako utice i na duzinu zivota, ubrzava se ciklus...mislim da je najbolje da mlade tarantule gajite na visim temperaturama a adulte na nizim, da bi duze ziveli. Naravno, to "nizim" ima svoju granicu koja zavisi od vrste do vrste i ako je temperatura toliko nista da zaustavi metabolizam zivotinje, najverovatnije sledi smrt...
Pozzzzz
Filip

zarko
20.06.07., 19:54
besmisleno je razvlaciti zivot .....neka zive punim pluicima....

zezam se meni je samo bitno da mi T budu na optimalnim temp koje treba da budu ..a da li ce da zivi duze ili kraze zbog 2C to me ne zanima

gava
20.06.07., 22:03
Ma taj fazon duze krace je bezvezan. To je ona fora: B. smithi moze da zivi 20 godina, ali vise verovatno je 15. Ma nije nego. I covek moze da zivi 110 godina, ali vise verovatno 75.

dr.lucky
20.06.07., 22:18
Danas sam po drugi put dao jednog specijalnog insekta mom smithiu i pojeo ga je slast. Naime radi se velikoj kamenjarki ili ti perla bipunctata. Ako vas zanima evo kom insektu se radi. To je insekt cija larva provodi vreme pod vodom i onda kada dodje vreme za pronemu izlazi na obalu, transfomise se u adult formu, spari se i poloze jaja na povrsini vode i tako ide ciklus. Ovaj insekt je od velikog znacaja za moj drugi hobi a to je musicarnje ili ribolov na vestacku musicu, ribe ga jednostavno obozavaju.
E sad evo i price kako sam dosao da njega. Sa mojim dobrim prijateljem sa isao na izvor Kutinsjke reke, samo vrelo, da bi smo skupljali gammaruse da hranimo akvarijumske ribe. I lovismo ih super...medju njima sam pokupio i par nimfi kamenjarki, kada sam dosao kuci oni su bili itekao zivahni, iako su bili na suvom. Opa rekoh ajde da ga ubacim, ne iz fazona da li je jaca tarnatula ili guster i ostale nebuloze, vec da ga poklopa. I pojeo ga je! Danas sam opet isao u tu akciju i mada sam ocekivao da smithi nece da jede, jutros je pocepao tenebriju, resio sam da mu opet dam larvu. I gle cuda pojede je opet u slast.
OK ja kapiram da davanje ovakvih zalogaja ne cini nista specijalno, mozda ne cini nista, ali ja zasita zelim da omogucim T raznovrsnu ishranu.
Nastavak o alternativnim izvorima hrane sledi po potrebi!
I par slika insekta u adult i larva (nimfa) formi

Filip
21.06.07., 00:39
Neka, ne moze joj skoditi, perlidae su omiljena hrana potocnih riba, tesko da mogu nositi nesto stetno...mozes da ih se nakupis i zamrznes za zimu!
Pozzz
F.