PDA

Pogledaj punu verziju : Fat-Tailed Gecko



Srks
16.06.07., 11:49
Vec duze vreme sam razmisljao da uzmem nekog gustera, pa sam samo hteo da pitam o nekim naj osnovnijim informacijama oko ishrane fat tail geckona. Koliko se obcno daje fat tailed geckonu tenebrija na dan ili zrikavca... i isto me interesuje da li ste razmnozili fat tailove jer ste trebali...?

Calyptratus
16.06.07., 13:02
Imas na kimo-vom sajtu o fat-tail geckonu: http://www.nsexotics.net/
Inace se hrane kao i ostali gekoni od 2-3 puta dnevno koliko znam.

Srks
16.06.07., 13:45
dobro to a koliko hrane se daje 10 tenebrija... kolika kolicina...?

nenad
16.06.07., 13:50
Kako mislis 2-3 x dnevno? Valjda nedeljno? Ne hrane se gekoni tako cesto. Kolicina tenebrija ti zavisi od velicine gustera, i njegovog apetita.

Over_Mind
16.06.07., 14:41
kako resiti grejanje terarijuma? da li je sijalica neophodna? koju podlogu vi koristite i sta se jos nalazi u njemu?

Srks
16.06.07., 14:53
imam terarijum 30x30x30 ima jednu ventilaciju nema grejac. A ja hocu da kupim geckona pa me interesuje koliko je potrebno hrane jer cekam koloniju pa zato pita jer imam malo hrane...

miljance
16.06.07., 15:09
Pazi, mladi fat-tail jede ko nenormalan. Ovi moji (bivsi) kad su odrasli su drasticno smanjili klopu. Dok su bili jos jako mali (6-7) cm bili su u stanju da dnevno pojedu 4-5 odraslih cvrcaka. Kasnije oko 20 tenebrija dnevno im je bili prosek, dok nisu smanjili klopu na 5-6 tenebrija na nedelju dana.

Mada , koliko cujem od Momcila dubije rasturaju...

nenad
16.06.07., 15:11
Bice ti dovoljan taj terarijum za pocetak. Mogu da se greju lampom, ali je bolje koristiti kabal-grejac, koji moze da se stavi u terarijum ispod supstrata, ili ispod terarijuma. Sijalica nije neophodna, ovi gekoni su nocne zivotinje, pa se ne suncaju. Tako da je bolje da im toplota dolazi odozdo nego odozdo, prirodnije je. Za hranjenje gustera nisu dovoljne samo tenebrije, one cak ne bi smele da budu ni najcesca hrana, a kamoli jedina. Medjutim, ako se samo one koriste neko vreme, dok se ne naprave kolonije drugih insekata, gusteru nece biti nista.

Mogu da se koriste i fobasi za hranjenje, oni su dosta bolji od tenebrija, ali neki gekoni nece da ih jedu. U svakom slucaju treba im davati buba-svabe
(dubie i lateralise), i/ili cvrcke i da im to bude osnovna hrana. Naravno, svi insekti moraju prvo da budu dobro nahranjeni. Zarko pravi neki gatload za insekte, ali mislim da jos nije zavrsio. To bi trebalo da bude nesto dobro. Mi ostali koristimo koncentrat za pilice, kostano brasno, hranu za macke (bolje nego za pse) i slicno.

Ja sam uzeo, pre par godina mladog leopard gekona (imao je oko 4-5 meseci). Jeo mi je svaki dan, a kolicina mislim da je bila recimo od 4-10 tenebrija dnevno u prvih pola godine. Nisam bas siguran, ali mislim da je bilo tako. Posle je poceo redje da jede - svaki drugi dan, pa onda 2-3 x nedeljno. Moj gekon ne jede mnogo i izbirljiv je dosta. Sad jede samo buba-svabe, crve vise nece da jede, cak nije zainteresovan za cvrcke. Ja bih vam preporucio da sto pre krenete sa dubiama i/ili lateralisima, lake su za cuvanje, a mnogo bolje od tenebrija. Ako bude frka za hranu Srks, pomoci cemo kolko moze ;)

O supstratu se dosta pisalo, ja koristim za leoparda sljunak, ali ne sme da bude previse sitan.

Srks
16.06.07., 15:17
pa da meni je u glavnom problem hrana..

kimo
16.06.07., 15:19
Terarijum od 30x30x30 je dovoljan samo za mladog i to jako mladog fat-tail gekona. Inače kod hranjenja reptila nema pravila uopšte, ako neko napiše da treba hraniti svakih 2-3 dana to nije uopšte tačno, tj. zavisi od jedinke do jedinke. Fat-tail gekoni inače mogu baš dosta da jedu, po mojim primercima mnogo više od leopard gekona i mnogo su skloniji gojenju od leopard gekona. Ja recimo dajem svojim odraslim i leopardima i fat-tail po jednu odraslu dubiju, obično mužjaka svaki put kada čačkam nešto po teraijumima i ako oni izađu iz kućice znaš da su gladni, a tu nema nekog pravila tipa svakih 3 dana itd, nego ubaciš ako pojede pojede ako ne izvadiš ubrzo i opet sutra, jer onii mogu isto dugo bez hrane...tenebrijom nebi bilo pametno da hraniš fat-tail gekona, pogotovo ako je odrasao, jer će pojesti sigurno 15-20 komada, a i kao što svi znaju, treba ti što raznovrsnija ishrana, tako da ti uz tenebriju koju bi gajio treba i neka druga hrana koju možeš nabaviti od nekoga sa foruma...dubija je ekstra hrana za njih jer je jedan odrastao primerak solidna količina za njih, a i mogu da je savladaju lako...

Podloga treba da bude, po mom mišljenju kokosov treset koji ja koristim, a može i nešto drugo tipa humusa, treseta i ostalog. Grejanje je biolje kabl grejačem ali može i sijalicom.

Nadam se da ću imati malih za 2 meseca...treba danas da ih spojim za parenje...

Btw. Po mom mišljenju hrana i jeste najveća prepreka za čuvanje ovih živuljki...zato treba ili držati kući kolonije ili naći neki dobar a jeftin izvor...recimo kada uzmeš 50 žohara za hranu, oni ti mogu uz minimalnu brigu trajati dosta dugo i neće im ništa biti, recimo mesec dana komotno, naravno i više...tako da to nije problem. Pošto trenutno čekam 3 generaciju lateralisa, biće ih po odličnoj ceni za mesec-dva, a oni su idealna hrana za gekone, jer su jako pokretni i ne postoji gekon koji bi ju odbio...

P.s. Vidim da je Nenad već sve napisao što i ja, lepo sam ga naučio ::D ali da ne bi brisao ovaj dugi pisani odgovor eto ga...

zarko
18.06.07., 18:41
traze slican ter kao leopardi ali drugacije sredjen interijer .
ra razmnozavanje ...:) cekaj .

hrana ne znam sta da ti kazme jer moj fat jede jako slabo a ja sam bio u ceskoj zadnja 7 dana tako da nisam video mnogo akcije ...2 cvrcka za vece je pojeo pred polazak za ostalo neam pojma.

malo je letargican ali valjda su takvi...
videcemo

imas na pm sto si pitao