PDA

Pogledaj punu verziju : Cudo prirode?!?



Spike
11.07.07., 22:47
Mozda za vas i nije,a mozda ste i culi za odredjenu vrstu insekta,ciji ujed ili "dodir unutrasnjih organa" (nakon ubijanja) sa ljudskom kozom,izaziva hemijsku reakciju u vidu opekotine?!?!?
Zapocinje kao ojed,tako reaguje otprilike dva dana,zatim se naglo pogorsava.Povecava se,tamni,podseca na opekotinu,pojavljuju se plikovi i pece pri najmanjem dodiru!
Ne znam ime tog insekta,ali priblizan opis je da podseca na bubasvabu,samo je manje velicine,tvrdokrilac je i crne je boje.
Sta kazete na to? ;)

marko
11.07.07., 22:51
Pravo da ti kažem, prvi put čujem za tako nešto :shock:
Odakle ti informacije? Ajd majke ti saznaj koja je to buba?
Ima li toga kod nas?

nenad
11.07.07., 22:52
Nisam cuo za to, ali zvuci jezivo. Dosta su mi zanimljive otrovne zivotinje, a posebno zmije.

Spike
11.07.07., 23:04
Informacija? Dermatolog!
Raspitacu se za ime te bube (mada mislim da je neka musica u pitanju)
I da ima toga kod nas! Nedavno me je posetila.I ostavila trag,na zalost.
E da,na kozi ostaje tamna fleka!
Iskustvo: strasno pece i izgleda uzasavajuce! :icon_puke_l:

Proka
11.07.07., 23:07
to shto se tice opekotina i raspadanja koze ... ima jedan ja mislim "banana pauk" i koji je veoma mali i ne postoji lek protiv istog ... npr gde te ujede tu nastaje otvorena i po izgledu zapaljena koza( ili ti mishic) toliko sam barem ja upucen

marko
11.07.07., 23:21
Informacija? Dermatolog!
Raspitacu se za ime te bube (mada mislim da je neka musica u pitanju)
I da ima toga kod nas! Nedavno me je posetila.I ostavila trag,na zalost.
E da,na kozi ostaje tamna fleka!
Iskustvo: strasno pece i izgleda uzasavajuce! :icon_puke_l:

Čuo si od dermatologa ili si ti dermatolog?
Mogu ti reći da ne zvuči nimalo naivno ta opekotina!
Ne mogu da se načudim da tako nešto postoji kod nas :eek:

Spike
11.07.07., 23:37
Cula sam za to od Dermatologa! Hvala bogu nisam dermatolog!Oni se jadni svega nagledaju!
EH, a ja sam mislila da je jos neko imao iskustvo!
Za sada sam dobila neku injekciju od koje sam prespavala ceo dan,i mazem neku kremu!
Ne verejem da je u pitanju pauk,ali raspitacu se jos!Za sada mi se ne raspada koza!
Covek svasta prezivi... :Butterfly:

Geni
12.07.07., 00:07
Definitivno je potrebno ime te vrste jer mi ovo deluje malo neverovatno. Naročito kod nas. Naravno da je moguće ukoliko je u pitanju alergijska reakcija ali nikada nisam čuo za domećeg insekta koji ostavlja tako ozbiljne posledice. Jedine bube koje luče hemikaliju dovoljno ozbiljnu da opeče su iz roda Adephaga, takozvane 'Bombardier Beetles' ali ne znam da li mogu da nanesu neku ozbiljniju štetu ljudskoj koži. Voleo bih da saznam o čemu se radi. Bilo bi jako zanimljivo kada bi takva vrsta postojala kod nas. Ima li je neko? Treba mi par komada :D.



to shto se tice opekotina i raspadanja koze ... ima jedan ja mislim "banana pauk" i koji je veoma mali i ne postoji lek protiv istog ... npr gde te ujede tu nastaje otvorena i po izgledu zapaljena koza( ili ti mishic) toliko sam barem ja upucen


Phoneutria spp. jeste jedan od retkih opasnih paukova, ali je njegov otrov nervni. Kao i crna udovica. Protivotrov naravno postoji. I nikako nije mali :D.

Ig0r
12.07.07., 02:56
Moj drugar je imao takvo iskustvo! Ujelo ga nesto kao muva i posle par dana otok, plik, a mislim da ima i nesto kao oziljak na ruci(tu je ujedjen). Videcu sa njim pa cu vam javiti...

marko
12.07.07., 10:29
Cula sam za to od Dermatologa! Hvala bogu nisam dermatolog!Oni se jadni svega nagledaju!
EH, a ja sam mislila da je jos neko imao iskustvo!
Za sada sam dobila neku injekciju od koje sam prespavala ceo dan,i mazem neku kremu!
Ne verejem da je u pitanju pauk,ali raspitacu se jos!Za sada mi se ne raspada koza!
Covek svasta prezivi... :Butterfly:

Oooops, ja te prekrstio u muškarca, sorry nisam znao :)

Ovo me puno podseća na neke tropske predele gde ima svega i svačega, ali s' obzirom na ove temperaturne promene koje dolaze, tropski predeli će se preseliti kod nas, tako da će ovde uskoro biti ko zna čega ::D

Calyptratus
12.07.07., 12:46
Ovde jedino sto ja znam da lici na muvu a cuo sam da dosta boli jeste Obad ili Konjska muva(ne znam latinski naziv).Mozda je to?

Geni
12.07.07., 13:15
Da ali:



izaziva hemijsku reakciju u vidu opekotine?!?!?


Obadov ujed boli, ali ništa više od toga. Naročito ne:



Zapocinje kao ojed,tako reaguje otprilike dva dana,zatim se naglo pogorsava.Povecava se,tamni,podseca na opekotinu,pojavljuju se plikovi i pece pri najmanjem dodiru!


A i upućeni smo da tražimo u drugom pravcu:



Ne znam ime tog insekta,ali priblizan opis je da podseca na bubasvabu,samo je manje velicine,tvrdokrilac je i crne je boje.


Živo me zanima šta je u pitanju.

Geni
12.07.07., 14:31
Evo jedine vrste koju sam našao čiji ujed može da izazove truljenje tkiva i koja jeste tvrdokrilac:

http://en.wikipedia.org/wiki/Assassin_bug

Filip
12.07.07., 16:20
Nikad nisam cuo za takvog tvrdokrilca i prica mi zvuci previse neobicno. Ako govorimo o ujedima to je druga stvar...ipak, kao sto je Geni pomenuo, samo bube bombarderi izbacuju nadrazujuce supstance koje ne izazivaju vece reakcije...
Geni, ove bube ubice pripadaju redu stenica, ne tvrdokrilaca...
Pozzz...
Filip

Geni
12.07.07., 16:25
Hvala na ispravci ;).

Bifrost
12.07.07., 16:28
A da nije ona sto iz dupeta ispusta neku hemikaliju? Mislim da li si suguran da ujedom nanosi ostecenja na kozi ili mozda prska iz dupeta?

Filip
12.07.07., 16:29
:)
Inace tvrdokrilci obicno nemaju nikakve otrovne zlezde jer im je sklerotizovano telo vec savrsena odbrana od predatora...od ostalih insekata ima vec svacega, ali da unutrasnji organi izazivaju neke osipe, to nisam cuo...a sad zavisi i koji unutrasnji organi...
Pozzz
Filip

Spike
12.07.07., 16:39
Meni je predstavljeno tako da sam je u toku sna ili tako nekako ubila na sebi.
Saznacu detalje,pa javljam u pon.Tad idem na kontrolu.
Do tada mozda Grof nesto sazna.
Poz.

Bifrost
12.07.07., 21:44
Mozda te je ujeo neki pauk? Mislim zar to ne bi bilo logicnije objasnjenje, ovako neke bube koje unutrasnjim organima zare kako im je bas to palo na pamet...

svarog
13.07.07., 00:13
Za pomenuti ujed koji svrbi i otice, a da se desio kod nas sam cuo za dva slucaja, istih sintoma- veliki otok svrab, pecenje, i oziljak od ujeda.
Obojica su dobili odgovor od infektologa da su u pitanju muve koje su zatrovane pesticidom! Mozda naivno ali to su im rekli!
Sto se egzota tice, neznam za tvrdokrilce ali sam gledao o nekim gusenicama (valjda juzna amerika) koje imaju bockice sa jakim otrovom koji razlaze tkivo kardiovaskularnog sistema i izaziva krvarenja svud po telu, zrtve umiru od izliva krvi u mozak!
Malko morbidno i strasno!

civi
13.07.07., 00:37
A da nije ona sto iz dupeta ispusta neku hemikaliju? Mislim da li si suguran da ujedom nanosi ostecenja na kozi ili mozda prska iz dupeta?
Evo nešto o njima "Hruštevi iz porodice Brachinus imaju stanice s dva potpuno bezopasna sastojka.Kada se osjete ugroženi,te sastojke ispuštaju u drugu stanicu gdje se miješaju s posebnim enzimom.To izaziva izbacivanje(naravno,vrlo male doze)vrele tekućine temperature čak i do 100 stupnjeva!"

civi
13.07.07., 00:45
ali priblizan opis je da podseca na bubasvabu,samo je manje velicine,tvrdokrilac je i crne je boje.

Ja sam se susreo s tim gadom ali je sve završilo dobro(za mene).Ja krenio crtat grafit sa prijateljem kad je počela hodat neka crna buba(tvrdokrilac) malo veća od fobasa pokraj mene i ja ju sad oču uzet kad najednom gadura počela štrcat nešt iz dupeta na svu sreču nije me pokodila ali je mog prijatelja al nešto jako malo(kaže da ga je jako bolilo )...i ja sam obojo tu bubetinu sprejem.......

Bifrost
13.07.07., 02:16
E a ovi domaci "kratkokrilci" staphylinus sp. mozda imaju neke otrove? Ja sam video mislim staphylinus olens sad sam bas trazio nesto o njima nisam nasao da su opasne, ali znam da podizu dupe/rep kao skorpija i ispusta neki miris (bas miris nije smrad) ko zna... Ja sam je bio uhvatio rukom kao hranu za pauka, a posle kad sam dosao kuci i video one kjove nema sanse da bih to ponovio. Svejedno dao joj brasnara i pojela ga pa mi bilo zao da je dam pauku, zivela mozda nedelju dana i uginula.

Geni
13.07.07., 08:44
Obojica su dobili odgovor od infektologa da su u pitanju muve koje su zatrovane pesticidom! Mozda naivno ali to su im rekli!


Ovo je već tapkanje u pravom smeru po meni :D. Razumem da je u pitanju alergijska reakcija ili čak da je u pitanju neki otrov koji je preko ujeda (inače bezopasnog) insekta ušao u kožu i napravio sve te posledice. Naročito ako je kombinacija ta dva.

Ali ovde je u pitanju izjava dermatologa (znači nekog ko se sreće sa ovakvim stvarima svakodnevno) da je u pitanju neki tvrdokrilac čiji otrov (znači ne neki pesticid) ili čak 'dodir unutrašnjih organa' izaziva 'opekotinu' i plikove.

Spike
15.07.07., 19:02
Ukoliko nekog interesuje nesto vise ,danas je u kuriru izasao tekst o nekim musicama.Ali to nije moj slucaj.
Pozzz.... ;)

Geni
15.07.07., 19:29
Znam da kažu da ponekada i ćorava koka ubode zrno, ali činjenica da kurir piše o mušicama me navodi da se zapitam da li mušice uopšte postoje :D. Ikakve. Taj list u svojoj dosadašnjoj istoriji nije napisao ni jednu jedinu stvar koja ima veze sa mozgom.

Spike
15.07.07., 19:37
:icon_rofl:
Za to si u pravu! :th_clap:

marko
15.07.07., 22:14
...Taj list u svojoj dosadašnjoj istoriji nije napisao ni jednu jedinu stvar koja ima veze sa mozgom.

Kako bre nije? A onaj horoskop što su imali ranije :th_ROTFLMAO:

Calyptratus
16.07.07., 02:23
Slikao sam taj deo iz novina:

http://img214.imageshack.us/img214/4759/dsc00559kq6.jpg

Izvinjavam se na losem snimku (znam da bi Geni to bolje uradio :D),slikao sam sa telefona u trafici.

Ako nemoze da se procitao ovako skinite sliku i uvelicajte,tad moze da se procita.Ali naslov "Klintonke",...najjaci su.Ali posebno obratite paznju na text kao i na naslov o krstasu... :th_ROTFLMAO:
Nema veze s vezom

Geni
16.07.07., 02:32
Strašno. Voleo bih da znam da li je taj Dr. Pavlović stvarna ličnost. "Najopasniji su crna udovica i tarantula" Kakve veze imaju jedno sa drugim a naročito kakve veze imaju sa ujedima pauka u Srbiji? Kakav kreten!

Calyptratus
16.07.07., 02:49
Ali "Pauk krstas zestoko bode"...! :lol:
...prva recenica mi je najjaca. Ja sam se pokidao. :D
Sto je najgore ljudi citaju to,samo neznam da li autori citaju to sto napisu.

Proka
16.07.07., 20:05
ali "povampirenja" au zlo "Pauk krstas zestoko bode" hahaahha brate shta ljudi kod nas citaju ali uvod je najaci, kao neka bajka ili holivudksi film :"Davno istrebljena mucshica,izuzetno opasna za ljude i stoku,ponovo hara nad srbijom.Za povampirenje "strashen bube" krivo NATO bombardovanje... jao bre srbijo ....ali ponovo citram "povampirenje". nemam vishe komentara i ovo je suvishe ...

Spike
17.07.07., 00:25
Znala sam da ce vam se dopasti! :th_ROTFLMAO:
Pozzzz...

Geni
17.07.07., 09:01
http://www.kurir-info.co.yu/arhiva/2007/jul/15/V-10-15072007.shtml

Ima i postavljanje komentara pa raspalite ;)

Geni
17.07.07., 09:23
A, da. Našao sam i tog doktora:

Dr. Ivan Pavlovic, PhD,MSc,DVM,ScAdv:
Scientific Veterinary Institute of Serbia Dept.of Parasitology;
11000 Belgrade,V.Toze 14, Serbia and Montenegro.
dr.ivanp@yubc.net

Stvaran je lik. Postavlja se pitanje samo šta je on od onih gluposti rekao a šta je kurir izmislio.

Calyptratus
17.07.07., 13:40
Ja poslao komentar al mi se nije pojavio da sam poslao,a posalo je.

Geni
17.07.07., 14:01
Ja mislim da oni prvo prоčitaju poslate komentare pa ih onda objave. Nemoguće je da su dobili samo ona 3 debilna komentara. Ipak je to kurir...

Spike
17.07.07., 14:13
Kakvi komentari,takvi i ljudi. Verovatno moras debil da budes da bi ti kurir objavio taj komentar. ;)

Calyptratus
18.07.07., 00:59
Aaa...Ipak su mi pustili komentar.Nisam se u tom trenutku nista pametno setio,al sam morao da napise bar nesto... :D

marko
18.07.07., 12:26
Samo da se ogradim da onaj drugi komentar u listi nije moj :)
Ja sam poslao jedan komentar danas, valda će ga objaviti...papci...

Calyptratus
18.07.07., 14:49
Objavili su... :D

Geni
18.07.07., 15:08
Malo sam čitao o tom pomoru stoke koji je izazvala Simulium colombaschense. Skoro 14000 grla 1934 u Srbiji je sigurno bila tragedija. Nije ni čudo što je ta mušica ostala zapamćena kao neko čudovište.

Ima li vesti koji je to tvrdokrilac u pitanju pošto smo malo skrenuli sa teme?

Calyptratus
18.07.07., 15:11
Sto smo skrenuli ako se tema zove "Cude prirode", i ta musica je cudo prirode.
Mada pocetna "rasprava" je bila o tvrdokrilcu...

Ig0r
27.07.07., 19:04
Da vas obavestim. Pricao sam sa onim drugarom koji je imao bliski susret sa "klintonkom". Njemu je dermatolog rekao d ga je ujela otrovna musica. i na moje iznenadjenje spominjao je neke mushice o kojima postoje podaci josh iz vremena Austro-ugarske Monarhije !!! Dakle, lako je moguce da i u Kuriru ima trunke istine.
u svakom slucaju, nije znao latinski naziv niti bilo shta vise od ovoga. Eto!

Geni
27.07.07., 23:35
Da ali Simulium colombaschense (ta golubačka mušica) nije otrovna, u tome je stvar. Pomor stoke je izazvan bolešću koju je ta mušica prenosila. Realno gledano, najsmrtonosnija životinja na svetu je komarac jer prenosi malariju. Od nje godišnje umre desetine hiljada ljudi, ali se za komarca ne može reći da je otrovan.

Filip
28.07.07., 03:50
Kao sto sam vam ranije rekao i kao sto moderator kaze, muve nisu otrovne, ali su vrlo cesto prenosioci najrazlicitijih bolesti! Osim toga cesto su i paraziti u telesnim dupljama ljudi i zivotinja i hrane se mrtvim i zivim tkivom...isto tako ni krpelji nisu otrovni ali prenose bolesti...
Pozzzz
Filip