PDA

Pogledaj punu verziju : Kenya



kiza
12.08.07., 15:02
Pozdrav...

vidim da vas ima dosta koje interesuje Kenija. S ozbirom da je to raj za reptile i slicne zivuljke evo jednog opisa te zemlje i sta u njoj ima. Ko ima vremena i ne mrzi ga neka cita, poucno je. Ako vas zanimaju pravi putopisi imam i toga, pa samo recite. Ako ne recite, smaras.... :D

Sve vas pozdravljam:


Za sve one koje eventualno zanima kontraktorski ili turisticki, pa i obican zivot u Keniji ovaj tekst ce biti poucan. Za ostale, Delete opcija je pravi izbor!

Dakle, Kenija! Zemlja sunca, Masaia i pre svega raznoraznih zivotinja koje ovde ne obitavaju u tupavim ZOO vrtovima vec u prelepom prirodnom okruzenju, na moje veliko zadovoljstvo i ushicenje.

Ima toliko toga da se kaze o ovoj zemlji da covek prosto ne zna odakle da pocne i najbolje je od dolaska.

Dolazak: U Keniju se moze stici na razne nacine, ali najlakse je – avionom! Od Beograda do Nairobija, trenutno, najbolja opcija je preko Dubaia. JAT-om do tamo, posle Emiratima. Let traje oko 5-6 sati do Dubaia, a potom oko 5 do Nairobija. Cena je nesto preko 1000 evrica, sto zavisi od sezone i meni nikad razumljivh stvari. Postoje i druge opcije (preko Londona…), ali za vecinu njih nam treba viza. Viza za Keniju za gradjane Srbije postoji, ali se vrlo lako dobija na aerodromu (zivela braca nesvrstani!). Ako dolazite da radite samo trazite Business vizu na tri meseca i dace vam u zamenu za skromnih 50 dolara (koje posle uzmete od Ericssona, naravno). Pazite da imate novcanicu koja je novija, jer one pre 2000. ne primaju. Postoje jos turisticka i tranzitna viza.
Ambasada Srbije u Nairobiju postoji i za sve potrebno se mozete njima obratiti. Vrlo su ljubazni, za divno cudo!

Nairobi (South 01 stepen 15’ 48,6’’/ East 36 stepeni 48’ 31,8’’; 5.256,67 km. od naseg lepog Beograda, tacnije od Zeleznika, jer mi je to waypoint u Bgd, ako je to uopste taj grad) - glavni grad Kenije se nalazi na nadmorskoj visini od 1660 m. sto mu daje izuzetnu klimu. Na samo jedan stepen juzno od Ekvatora covek bi ocekivao vrlo velike vrucine, ali to ovde nije slucaj. Klima je jedna od najprijatnijih na planeti. Leti su temperature oko 30-tak stepeni (max. 35, ali je to retko), a u zimskom periodu se to krece 15 do 25 C. Postoje dva kisna perioda (u maju i novembru), a ostatak godine je uglavnom suv i suncan. Naravno da su godisnja doba obrnuta u odnosu na nas, jer je ovde juzno od Ekvatora.

Smestaj: Postoji citav niz vrlo dobrih hotela. Mozete odsesti u njima, i odlucujuci faktor u izboru su samo cena i raspolozive finansije. Sto se kontraktora tice, Ericsson iznajmljuje vrlo veliki compaund koji je potpuno opremljen svim sredstvima za luksuzan zivot. Tako se mogu naci: sauna, teretana, bazen, obezbedjenje, room service… a u apartmanima se takodje nalazi sve sto je neophodno za normalan zivot, i vise od toga. Osim toga kontraktorima (ili kako vole da ih zovu konsultantima) su na raspolaganju razna kola koja mogu koristiti u slobodno vreme i vikendom. Od obicnih, gradskih do terenskih, sto je izuzetno vazno, ako planirate safari avanturu. Jedini problem je voznja istih, jer se ovde, kao i u Engleskoj, Australiji… vozi levom stranom. Jos uvek pojma nemam ko ima prednost na raskrsnicama, pa obicno cekam da svi prodju dok mi ovi iza … sve po spisku. Guzve u saobracaju su ogromne, a ako ikad budete vozili vodite racuna o najvecoj opasnosti Nairobija! Nisu to ni lavovi, ni nosorozi, ni crne, ni zelene mambe vec jednostavno - Matatu. Tako jednostavna rec, a tako velika opasnost?! Radi se zapravo o malim kombijma koji ludacki voze. Zanimljivo je da njihovi vozaci, koliko sam cuo, koriste neke droge da bi vozili po 20 i kusur sati dnevno. Mozete misliti kakav je haos u njihovim glavama. Ali je to svakako manji haos od onog koji prave na ulicama ovog grada. Btw, ovde postoji izreka: “Everybody hates matatu, but everybody is using it!” Oni predstavljaju glavno prevozno sredstvo, mada postoji jos i Hopa City, koji je luksuzniji mini bus, ali zato i skuplji. Iz tog razloga je uvek nevidjena guzva u matatuu, a ovaj drugi je poluprazan. Srecom, nisam u poziciji da koristim niti jedan, niti drugi.

Hrana: U Nairobiju je hrana izuzetno dobra. Postoji veliki broj raznoraznih restorana svih kuhinja. Cene u istim su pristupacne. Tako rucak u luksuznom restoranu kosta oko 600 nasih dinara. Osim toga veliki broj megamarketa omogucavaju da se kupi sve sto je potrebno za pripremanje hrane kod kuce. U blizini Ericsson compaund-a se nalazi Nakumat Junction, sto je jedan od najvecih marketa koji sam ikada video. Cene su opet slicne kao kod nas.

Bezdednost: Ovo je Afrika, ona prava i kao takva nudi citav niz prednosti koje drugi kontinenti nemaju, ali isto tako i neka ogranicenja. Za razliku od vecine zemalja crnog kontinenta, Kenija je relativno bezbedna. Treba, medjutim, voditi racuna o tome kuda se krece i ne motati se previse nocu, narocito ne sam i ne bez kola. Sukobi na verskoj osnovi prakticno ne postoje. Terorizma takodje nema u nekom vecem obliku. Dakle, ostaje “samo” opreznost u vezi kradja….

Bolesti: Pre nego sto se uopste uputite u ovaj deo Planete obavezno je da primite vakcinu protiv zute groznice i to desetak dana pred put. Dobicete i medjunarodni sertifikat da ste “pelcovani”. Ponesite ga sa sobom jer na nekim granicnim prelazima to zahtevaju. O ostalim vakcinama mozete se raspitati u Institutu za infektivne bolesti u Beogradu (Dr. Subotica br. 5). Cini mi se da vakcina protiv zute groznice kosta oko 2300 dinara. Budite oprezni sa istom, jer se moze desiti da sutradan po bockanju dobijete temperaturu. Ali, to brzo prolazi i sve je OK. Inace se to javlja vrlo retko, ali eto meni se desilo, sto znaci da sam…. sta?
Malarija! Kenija je malaricna oblast, to morate imati u vidu i prihvatiti rizik. Sreca je sto se Nairobi nalazi na velikoj nadmorskoj visini, pa nema mnogo komaraca, a i oni nisu malaricni. Ovde kazu to su dobri komarci. Ako zelite da idete u pojedine Nacionalne parkove, budite svakako oprezni. Za malariju ne postoji vakcina, ali postoje preventivni lekovi (npr. Larium). Iste mozete nabaviti u Beogradu, ali je diskutabilno da li ih uzimati. Imaju citav niz negativnih nus pojava. Najbolji lek je koristiti Autan ili nesto slicno, mrezice na krevetu, prozorima, dugacke rukave i nogavice… Ipak, ponavljam, u Nairobiju nema tih problema.
Aids – Bolest koja predstavlja pravu moru Afrike. Na zalost, Kenija nije izuzetak. Ako kojim slucajem zelite ili imate… hm… da budem fin, intimni kontakt sa osobom suprotnog pola, jeliii… ili mozda istog (ko ce ga znati) kondom je obavezan! Mozete ga kupiti na svakom koraku i to mali milion vrsta, a takodje, u compaundu, svaki kolega - kontraktor ce vam pomoci u neprilici i dati par komada. Na coveku je da prihvati rizik ili ne, koji je vise nego realan.
Kad smo vec kod toga, treba obavezno reci da su ovde devojke vrlo “lake”, narocito ako ste belac. Pri ovome ne mislim na klasicne prostitutke, kojih naravno ima, vec na “obicne ribe”. Skoro svaka ce poci na prvi vas poziv u apartman ili ce se cak sama nuditi. Na vama je da prihvatite ili ne! Klubovi gde se to najlakse moze odraditi su: Florida 1000, Florida 2000, K1, Pavement, Gipsy i neki drugi za koje jos ne znam. Sto se tice muskih, za njih ne znam i nisam zainteresovan da saznam.
Devojke su im inace vrlo lepe, za one koji vole tu vrstu lepote (moj slucaj, npr.). Ipak, kada bih poredio Srbiju i Keniju, po tom pitanju, nase su u vecem procentu zgodnije i lepse, ali zato kada je Kenijka lepa onda je to izmisljeno! Dobro de…, oduzih ja… ponelo me…

Jezik: Jedan od najvecih problema u Alziru je bio upravo jezik. Uprkos tome sto sam proveo tamo dosta vremena sem nekoliko francuskih reci i useful fraza nista nisam naucio (da nije bilo mog prijatelja Baneta i Goje koji se sporazumevaju na francuskom ko zna da li bih ikada video Keniju ili bih skapao od gladi u Alzirskim gudurama). Kenija je bila Engleska kolonija do nekih 60-tih godina, i na svakom koraku se oseca uticaj British culture. Samim tim svi znaju Engleski i vrlo je jednostavno pricati u prodavnici ili bilo gde drugde.

Priroda: Dosli smo do, za mene, najzanimljivije teme. Ona je ovde, hm… tesko je naci prave reci, a ne biti patetican. Jednostavno treba je doziveti. Sve je cudno i prelepo. Od pejzaza, biljaka do divljih zivotinja. Kao sto sam napomenuo Nacionalnih parkova i Conservation Area ima puno. Tu si: Masai mara, Nakuru, Naivasha lake, Amboseli…. Treba otici i videti. Jedan od specificnih parkova je Mt. Kenya. Najvisa planina Kenije (5200 m., 0,15 South, 37,15 East), gde je upravo zbog visine i specificne klime flora i fauna drugacija. Nisam, na zalost, tamo jos bio, ali se nadam da ce me jednog dana i Mt. Kenya videti!
Najdostupniji je Nairobi Nacionalni park, koji se nalazi u neposrednoj blizini grada. Vrlo je lep, ali nema toliko najatraktivnijih zivotinja, tipa: lavovi, gepardi, nosorozi, hipoi. Za takve likove treba ipak otici, pre svega, u Masai Maru. Tamo jos uvek nisam bio i u fazi sam organizacije puta. Najbolji period je od jula do avgusta, kada mnoge televizijske kuce dolaze kako bi snimile veliku migraciju zivotinja, pracenih predatorima.
Cene ovakvih akcija su dosta visoke, za ovdasnje prilike. To je i razumljivo, jer Kenija od toga zivi. Ako hocete da vidite ima i da platite. Za kontraktore to i nije preveliki trosak, ali za ostale se postavlja jednostavno pitanje: Imate li vi para za ovo planinarenje?! Ulazak u Nacionalni park je 20 USD, ako imate svoj dzip i bez vodica. Ako pak nemate, onda vas oderu. To je najjeftinije. Neki drugi parkovi su 30, 40… USD.

Srbi u Keniji: Nasih ljudi ovde nema previse, ali ih i ima. Rade u raznim firmama i koliko sam primetio zadovoljni su ovim zivotom. U Ericssonu sam upoznao zenu, iz Beograda, koja radi na finansijama istog (gde ce Srbi ako ne u finasije, sto je sigurno, sigurno). Postoji i grcka pravoslavna crkva gde se nasi ponekad okupljaju. E, kad smo vec kod crkava, zanimljivo je napomenuti da ovde postoji neverovatan broj raznih crkava. Katolicka je najjaca, ali su tu i mnoge sekte. Subotom i nedeljom veliki broj crnaca ide u crkvu, gde pevaju verske pesme i u prilici ste da cujete kako to zvuci. Na svakom koraku se vidi da crkve ulazu mnogo kako bi pridobili ovdasnje stanovnistvo, vecinom siromasno. Ima i dzamija i muslimana, ali su oni u manjini, tako da cete retko videti zabradjene devojke ili zene… ‘falim te Boze!

Ericsson: A zasto smo mi zapravo ovde? Pa valjda zbog posla. Ericsson-ovici ovde nisu toliko brojni. Ovaj projekat je poceo prosle godine, kada je Ericsson potpisao ugovor sa Celtel-om oko zamene celokupne Alkatel opreme. Trenutno je zavrsena zamena Core network-a i sada je na redu BSS deo. Kada ce to biti, niko nije u stanju tacno da kaze. Kako to obicno biva, na ovakvim ugovorima, sve je pomalo haoticno, sto nama, ne smeta da uzivamo u carima Kenije. Naprotiv!

Posle svega: Nadam se da sam uspeo da bar malo docaram zivot u ovoj zemlji. Ako mene licno pitate, nakon Alzira ovo je pravo osvezenje. Mogu dati vrlo tople preporuke da dodjete i vidite zemlju Masaia!

kiza
12.08.07., 15:16
E sad, posto je ovo forum o reptilima, da ne bude samo izleti. Da probam ovo sa slikama, mada nisam bas siguran da sam shvatio. :(


http://img142.imageshack.us/img142/7160/najanigricolliseo9.jpg




Dakle, ako uopste vidite ovu sliku radi se o Blacked Necked Spitting Cobri ili Naja nigricollis nigricollis. Naravno radi se o familiji Elapidae, rod: Naja. Kao sto joj ime kaze ova zmijica (od nekih 1-2 m duzine) moze da pljuje otrov. Naime ne pljuje ga bas, vec vise "sprica" iz otvora na zubu. Otrov joj je pretezno citotoksican, a delom i neurotoksican.
Na 10 metera moze da dobaci. U slucaju da dospe u oko izaziva privremeno slepilo, a takodje ako se ne ocista valjano moze doci do sekundarne infekcije i trajnog delimicnog slepila, mozda cak i potpunog.
Sta je jos zanimljivo.
Da, kao sve Elapidae ima dva otrovna zuba koji se ne pakuju vec su sve vreme u koznim kesicama. Zivi u savanama zirom Afrike i hrani se reptilima, glodarima i ponekad vodozemcima. Ona je Oviparous tj. razmozava se preko jaja i leze 10-20 jaja.
Dosta je agresivna, ali ce isto tako kao i sve zmije pobeci ako ima priliku. Ujed zahteva lekarsku negu i po potrebi protivotrov.
Naravno karakteristicno za sve kobre je da rasiri vrat kad je uznemirena.
Jos nesto, u Africi,koliko sam ja saznao ima 4 vrste pljucih kobri: ova gore pomenuta, zatim iz iste vrste: Blacked Spitting Cobra (N. Nigricollis woodi) Zebra Cobra (ne znam latinski), Mozambicka Spitting Cobra (N. mosambicue) i Rinckals, mada ona nije kobra.

Eto, nadam se da vidite slikicu ove zvercice. :D

kiza
12.08.07., 15:26
Bravo Kizo care.... uspeo sam:

evo jos dve fotke:



http://img142.imageshack.us/img142/2843/nnigricollismk2.jpg


http://img262.imageshack.us/img262/574/najanigricollisheadkb1.jpg

nenad
12.08.07., 20:15
Bas opako deluje. Jesi li imao prilike da vidis Boomslanga - Dispholidus typus?

zarko
12.08.07., 20:54
:th_clap:
svaka cast na tekstu alal vera....
oci mi se nadule ....

Filip
12.08.07., 22:27
Super tekst i blago tebi sto si posetio Keniju!
A kako se ponasaju kenijci sa belcima? Je l to sve ok? Ajde da vidimo te fatalne kenijke, valjda si slikao neku?
Posalji jos slika, mislim da svi jedva cekamo da vidimo i prirodu i mesta na kojima si bio.
Gde si slikao ovu kobru, izgleda kao neki terarijum? Inace, zebra kobra bi trebalo da bude isto Naja nigricollis samo podvrsta nigricinta, jako su lepe...
Pozzzz
F.

Proka
12.08.07., 22:37
svaka cast .... veoma lepo .

kiza
13.08.07., 12:03
Evo mene, stigoh na posao... vidim svidja vam se... E juce rekoh necu vise da saljem, niko se brate ne javlja pa da ne pricam sa sobom. Ovaj text o Keniji je bio onako uopsten, tj saveti nekome ko bi dosao tamo.

Elem, kao sto znate Kenija je poznata upravo po safarijima. Uostalom "Safari" na swahili jeziku znaci putovanje. Kao sto je, recimo, Egipat poznat po piramidama, faraonima, mumijama... bla, bla... tako je ovo po zivotinjama. Pravi raj za svakog prirodnajaka.

Jeste Zebra kobra je podvrsta Naja nigricollis. Nisam mogao da se setim latinski. Tu su ustvari tri komada: Balcked Necked Spitting Cobra, Black Spitting Cobra i ova zebra. Osim njih ima i Mozambicka kobra. Sve one "pljuju" ili pravilnije receno prskaju otrov, kroz suplji zub. Mnogo su jake...

Uskoro stize putopis i jos ponesto. Cek smara me ovaj manager...

kiza
13.08.07., 12:28
####te, sto smara ovaj moj sef... nisam ja dosao vode da radim vec da nadjem Egipatsku kobru. Kad smo vec kod nje, brate nigde je nema. Citao sma neku knjigu o Razmesu Velikom. I tu se non stop spominju kobre u pustinji. Ja isao nekoliko puta, cak sam i prespavao u satoru tamo i nista ne nadjoh. Video sam samo tragove nekih viperidae i nista vise. Pitam gde su vam kobre, kaze iselile se... Nije ni cudo, dosli Arapi... :(

kiza
13.08.07., 12:34
Hm, Kenija je super. A Kenijke su mnogo lepe. Isao sam dosta i po nocnim klubovima i kao belac svaka je dostupna.
Naravno ako ikad odete tamo pazite se. Kondom obavezan!!!

Evo sad jednog texta za zaludne sa jednog od vikenda u Nairobiju. ovo nije nacionalni park, vec obilazak pojedinih mesta u samom Nairobiju. Ima tu i Kenijiki i zmija i svacega...
Malo je duzi, al sta da se radi, bogat vikend.

16.06. - 18.06.2006. – Kenija, Nairobi

Vikend je poceo katastrofalno. Morao sam pretrpeti veliku #####anciju od raznih likova zbog nasih duduka na svetskom prvenstvu. Dobro, i to se nekako pregrmelo.

Petak, vece.
Vreme koje svi ovde zeljno izcekuju iz vise razloga. Vecina zbog izlaska u mnogobrojne klubove kako bi se napili i priveli “nesto crno”. Drugi, u manjini, u koje, moram priznati i ja spadam cekaju vikend zbog drugih uzbudjenja koja ova zemlja nudi.
Nakon posla, djumle smo zavrsili na vec dobro poznatom mestu K1. Malo bilijara, gledanje utakmice i neizbezne litre vrlo dobrog piva. I tu sam morao pretrpeti nesto od #####avanja povodom divnog rezultata nase jos divnije reprezentacije. Srecom, ubrzo su shvatili da se ne palim previse na fudbal (bar kad je reprezentacija u pitanju, a Zvezda je zivot, to je poznato!), tako da su me ostavili na miru. Nakon nekoliko partija bilijara odosmo kuci sa dogovorom da oko 23 sata ponovo izadjemo “negde”.

Malo posle dogovorenog vremena krecemo. Ne bas u brojnom sastavu, jer su neki vec bili u svojim apratmanima sa lepsom i tamnijom polovinom. Dodo i ja sa Jacksonom, nasim vozacem, idemo. Kako nisam upoznat sa nocnim zivotom ovog grada, Dodo mi je vodic. Nadam se da zna sta radi i da nas nece uvaliti u neku od brojnih nevolja koje vrebaju na svakom koraku.
Prva stanica nam je Pavement. Klub-diskoteka. Ulaz 500 KSH. Za razliku od nekih drugih mesta ova cifra je prilicno visoka, ali zato garantuje bezbednost, na vise nacina. Kojih? Videcemo…
Ulazimo unutra i ono, sasvim je OK. S obzirom da nije ni ponoc nema previse ljudi, ali uskoro se i to menja. Dokaz da se nalazimo u klubu visoke klase je i to sto su pristuni razlicitog nacionalnog sastava, tacnije boje koze. Sve nijanse su zastupljene, od bele preko zute do crne. Popismo nekoliko piva, malo nas udarilo, ali i dalje smo svesni i sve u svemu nije bilo lose, mada ne nesto spektakularno. Devojke su manje vise dobre, a bilo je moguce zapaziti nekoliko odlicnih primeraka.
Malo iza ponoci kada je atmosfera vec postala vruca desilo se nesto sto je obelezilo celo vece! Ulazi nesto, za sta tesko da bih mogao reci da je riba, devojka, zena… pravo iz africke savane ulazi ona – Kraljica! Nesto neverovatno. Svestan sam da je nema teorije opisati, ali moram ipak pokusati. Utegnute farmerke, dole sandalice na stikle (mmmm…), a gore samo neka majcica spreda (kako li se to vec zove) i gola ledja. Mrsavica. Neko bi rekao da nema neke grudi, ja bih rekao da ima sve. A tek faca, brate, onako crna, sa biserima umesto zuba, i pogledom koji ubija! Ostao sam bez reci. Sve bi to bilo jos i za podneti, da nije pocela da igra. Znaci, uzas, zemljotres, vulkan…! Prava lavica. U njoj dva sveta, crna k’o djavo, lepa k’o andjeo!
Sam Bog me spasio da ne dodjem u bilo kakav kontakt sa njom, jer u suprotnom ko zna sta bi se desilo. Ne, ja znam. Ni tri kontrakta me ne bi okrpila da nadoknadim ono sto bi mi uzela... Mozda sam se ja to zaljubio? Hm, ne verujem, mada opet kako odoleti ovom stvorenju? A ona, svesna euforije koju izaziva prilazi i uvija se u africkom ritmu, da ti se mozak zavrti. Bilo je jos mnogo dobrih, koje su se motale oko nas, ali pored Kraljice, nijedna nije vredna pomena. Ljudi ‘ajmo kuci, bice sranja!
I srecom krenusmo mi, ali ne kuci. Sledeca odrednica je cuvena Florida. Cuo sam ja price o toj Floridi i nije mi bilo bas svejedno kad smo krenuli, ali rekoh, preziveo sam svasta, pa da vidim i to cudo. I tako… dok smo se vozili Jackson se nesto smeska, znajuci kuda idemo, i na dobro ne sluti. Posle tri nedelje provedenih u Nairobiju udjoh ti ja u Floridu (btw, ima ih dve, ali se ne zna koja je gora). Nisam prosao ni 10 metara, a bio sam ispipan od vise zena nego celog zivota. U toj situaciji, malo je reci da si izgubljen. Osecas se kao u kavezu sa izgladnelim lavicama, a lovina si - ti! Nase su bre olicenje cednosti za ove ovde. Ma ne cednosti, mogu se sve do jedne zamonasiti. Nema sanse da prodje dva minuta, a da neka nije prisla i bar te dodirnula. Cuj, dodirnula… sta radi njen jezik u mom uvetu…pitam se… Postoji samo jedan nacin da te ostave na miru. Da imas neku kraj sebe. Onda te ona stiti, nesto kao body guard. Mada nije cudo da opet dodje druga i onda se njih dve pobiju oko lovine, tj. mene u ovom slucaju. Iz vise razloga ne bih opisivao raznorazne scene (mozda i maloletni citaju ovaj tekst).
Tu smo ostali nekih sat vremena, nadjuzih u zivotu. Doduse, priznajem, posle smo se malo opustili, uklopili i ko zna sta bi se sve izdesavalo da je jos koje pivo palo. Srecom, Dodo, nasa savest, je jos uvek bio svestan i oko tri sata ujutro rece da idemo kuci. Laknulo mi. Hteo sam sutradan krenuti u susret novom kenijskom vikendu.

Subota, 17.06.2006.
Kasno smo ustali i primetili da u frizideru nemamo ama bas nista. Sledila je kupovina u Nakumatu. U medjuvremnu sam svratio do turisticke agencije kako bih se raspitao o akciji zvanoj “Masai mara”. Nakon obimnog shoppinga odlucih da krenem negde. Vlada, veliki fan fudbala je ostao da gleda isti na satelitskoj, a ja sam uzeo auto i posao ka Giraffe centru. Imao sam kartu i uz par pogresnih skretanja na kraju ipak stigao. Pravi je dozivljaj videti ta graciozna stvorenja, a jos je lepse hraniti ih i dodirnuti. Krenuh polako dalje. Jedan od cuvara me pita da li bih zeleo malo “on foot” u dzunglu preko puta. Svasta, pita ribu dal’ bi u vodu? I tako nas dvojica krenusmo kroz gusto siprazije. Objasnjavao mi je mnogo toga o biljkama, pticama, zivotinjama. Stigosmo donekle, i on stade. Kaze, dalje ne bi smeli, jer ima leoparda. Kojih bre leoparda, nemoj da me #####avas, posle onih juce, leopard je samo mala maca, ‘ajmo dalje. Kaze, na tvoju odgovornost! Ja ga pitam ima li snake-ova ovde. Koliko volis! Hajde da nadjemo neku? On kaze, ti mora da si lud! To znam, ‘ajde idemo… i krenusmo mi kroz gusto zbunje.
Na zalost, zmije nismo videli, jer je bilo vec oko podne, a one su tada po svojim rupama, ali smo nasli dosta istih u kojima se odmaraju. Postoji razlika izmedju rupe kobre i mambe, sto ranije nisam znao (covek se uci dok je ziv). Bio sam vrlo srecan barem to da vidim. Leoparda nismo zapazili iako smo ga uporno trazili po drvecu, gde najradije obitava. Videli smo zirafe, nekoliko kornjaca, divlje svinje, pecinice u kojima one zive i mnogo, mnogo cudnih biljaka. Castio sam cuvara dosta, jer me je vodio po sipraziju da nadjemo makar zmijske rupe, a to bas ne vole da rade.
Nakon toga, pomalo razocaran sto nisam video zmije u prirodi, seo sam u auto resen da taj dan ne prodje “bez ulova”. Idem tamo gde ih sigurno ima - Snake park. Citajuci ne bas detaljnu kartu, ipak sam ga lako nasao, imajuci u vidu iskustvo od januara meseca kada sam takodje tu bio. Cena ulaska je vrlo visoka (800 KSH ili preko 10 USD), ali to i nije mnogo u odnosu na cinjenicu sta se tamo moze videti. Citav niz reptila: Vine snake, Spitting cobra, Forest i Egipatska cobra, mnoge viperidae, od kojih je najopasnija Puff adder, odgovorna za najveci broj smrtnih slucajeva u Africi (smrznes se kad je vidis). Naravno, tu je i gospodar zmijskog sveta, Black mamba. Ali, ubedljivo najlepsa je Green mamba. Pred terarijumom ove zmijice najduze vremena sam proveo, fasciniran prelepom zelenom bojom. Svojim izgledom i gracioznoscu pokreta predstavlja pravu kraljicu (opet neka kraljica, ali ovog puta, cini mi se, manje opasna!). Sve je to lepo, rekoh sebi, ali gde je ovde adrenalin? U potrazi za istim nadjoh jednog cuvara, zapoceh da pricam, cisto da ga malo opustim, a onda mu slozih pricicu kako sam svojim prijateljima obecao da cu se slikati sa jednom od zmija. Covek kaze da je to zabranjeno, sto je i razumljivo, ali ne i za mene. Ja ga zamolih, obecah dobru napojnicu i on kaze da ce videti da mi to omoguci sa Snake handler-om. Posle izvesnog vremena uvede on mene iza terarijuma gde posetioci inace ne ulaze. Covece, video sam black mambu pored mene! Naravno da mi nju nisu dali, a ne verujem ni da bih smeo da je uzmem. Uostalom, cak ni profi snake handler je ne hvata. Izvadise jednu prelepu Kenyan Sand Bou. Reptil koji nije otrovan, ali ima vrlo ostre zube i ako je naljutis moze gadno da povredi. Mene je ipak volela, . Slikali smo se, dao sam finu napojnicu, ne Boi vec cuvarima i krenuo kuci, presrecan posle ovako bogatog dana. A kod kuce, veliko iznenadjenje! Vlada spremio paprikas. Bio sam mrtav gladan, posle celog dana muvanja po Nairobiju. I prvi put posle tri nedelje jeli smo “na kasiku”. Ruka mu se pozlatila.

Nedelja, 18.06.2006.
Jutro, zapravo vise naginje ka podnevu. Krenuh do Elephant Orphanage-a. Imao sam informaciju da su tamo posete od 11-12. Malo sam opet lutao, ali sam na kraju nasao. Ovde Kenijici drze male slonove koji su ostali bez roditelja. Ima ih desetak i prelepi su. Prave bebice. Svaki od njih ima svog negovatelja za koga se vrlo vezu. Posle toga, zeleo sam da vidim i arapske konje. Cuo sam da postoji lep hipodrom i da su nedeljom trke. Da bih dosao do tamo presao sam 30-tak km. i na kraju nasao hipodrom, ali na moju veliku zalost ove nedelje nema trka. Sledeca je next week. Da li cu te nedelje ici tamo ili negde drugde, videcemo. Najradije bih organzovao put u Nacionalni park Masai Mara. Malo me koce ostali, ne preterano raspolozeni za moje akcije, ali to meni ne smeta, mogu ja i sam. No videcemo, do tada ima dosta vremena.
U svakom slucaju, veliki pozdrav, od vaseg dopisnika iz Afrike…

kiza
13.08.07., 13:11
Posto je ovo ipak forum o reptilima i tome sl. da nastavimo. Pre svega moram reci da ja nisam nikakav biolog, zoolog…. Radim nesto sasvim drugo, al mi je priroda hobi. A obicno hobi bude bolji od posla.

Jedna od mojih omiljenijih zmija je svakako cuvena Black mamba. Spada u Elapidae.

Ajmo malo o njima. Elapidae je jedna od familija zmija u koje spadaju najotrovnije zmije sveta. Mislim da ukupno ima 18 familija zmija, ali neka me strucniji od mene isprave ako gresim. Karakteristike Elapida su:
- Duze su od Viperidae
- nemaju trouglastu glavu, uzak vrat i kratak rep, vec im je telo vretenasto i celo slicne debljine
- krljusti su im glatke (ne keeled, kako se to kaze na srpskom???).
- Ono sto je takodje njihova karatkeristika je da plen uglavnom love. Ne cekaju u zasedi.
- Dosta su brze, nisu trome kao Viperidae (Mamba je mozda najbrza zmija na svetu)
- Najvaznija karakteristika je da se “otrovni zubi” ne sklapaju vec su sve vreme otvoreni i nalaze se u koznim kesicama. Otrov koji luce zlezde je uglavnom neurotoksican, ali ove sto pljuju imaju citotoksican.
- Uglavnom su Oviparous, tj. razmnozavaju se jajima.
- U Elapidae spadaju pre svega: kobre, mambe, koralne zmije…

Mozda ima jos ponesto, al ko ce se setiti.

Dakle, ponosni predstavnik Elapidae je gore pomenuta Black Mamba (Dendroaspis polylepis). Smatraju je za najagresivniju zmiju na svetu, sto nije dokazano. Ona kao i sve zmije, se sklanja od svake opasnosti, ili nekada ostaje zamrznuta u nadi da nece biti primecena. Ipak ako je ugrozena… hm… bezanija.

To je najduza otrovnica i moze dostici duzinu do cak 4,5 metra, mada je obicno oko 2-2,5 m. Boja tela joj je uprkos njenom imenu sivkasta, a ne crna i ono je vretenasto, nije mnogo debela. Ono po cemu je dobila ime su usta. Unutrasnjost usta je crna.
Uglavnom zivi na zemlji, ali se rado penje i na drvece. Potpuno je dnevna zivotinja. Njeno staniste su savane, i ima je sirom sabsaharske Afrike.

Poznata je po svojoj brzini. Kada se krece kroz travu moze podici trecinu svog tela. Pri tome prozivodi karakteristicno sustanje. U slucaju napada moguci su ujedi cak u visini grudi. U Africi postoji legenda o mambi koja je imala nesto kao grivu ili krestu. Najverovatnije se radilo o mambi koja nije presvukla svoju kosuljicu i tako se kretala kroz travu.

Otrov joj je neurotoksican i u jednom ujedu moze ubrizgati veliku kolicinu. Svaki puni ujed Crne mambe je opasan i zahteva hitnu hospitalizaciju ujedenog. Ako se nije desio tzv. “suvi ujed” potrebna je velika kolicina protiv otrova. Kada je ugrozena podicice se citav metar iznad zemlje ispustasti sisteci zvuk, otvoriti usta, izbaciti jezik i posmatrati. Svaki nagli pokret pred mambom u tom polozaju moze biti fatalan. Ona napada munjevito.
Hrani se uglavnom manjim sisarima, pticama i glodarima..
Inace odrasla mamba ima malo neprijatelja. Najveci neprijatelj joj je covek, a potom druge zmije i neke od ptica grabljivica, mada ona svakako ume dobro da se brani.
Razmnozava se polaganjem jaja i obicno ih ima od 6-14. Kada se izlegu male mambe su isto otrovne kao i odrasle.

A sad slikice ove male:

kiza
13.08.07., 13:14
Black mamba (Dendroaspis polylepis), slikano u Snake parku u Nairobiju, jun 2006:



http://img263.imageshack.us/img263/9431/blackmambaon2.jpg

http://img265.imageshack.us/img265/2091/blackmamba1tj3.jpg

http://img393.imageshack.us/img393/3959/blackmamba2tz3.jpg

nenad
13.08.07., 14:23
Svaka cast na tekstovima. :D Najzad neko koga ne mrzi da pise.
Dodacu par podataka na tvoje pismo.
Taxonomi se jos nisu slozili oko toga koliko ima tacno porodica zmija. Kaze se da je taksonomija vise stvar licnog opredeljenja ;) Dakle, ja sam ucio da ih ima 17. To bi bile sledece:

- Typhlopidae
- Leptotyphlopidae
- Anomalepididae
- Anomochilidae
- Aniliidae
- Cylindrophiidae
- Uropeltidae
- Loxocemidae
- Xenopeltidae
- Bolyeridae
- Boidae
- Tropidophiidae
- Acrochordidae
- Colubridae
- Atractaspididae
- Elapidae
- Viperidae

Poredjao sam ih od najprimitivnijih do najslozenijih, manje-vise. Mada, postoji jos par predloga, u kojima se izdvaja potporodica Crotalinae iz viperida u posebnu porodicu, pa potporodica Pythoninae iz boida u posebnu, a iz kolubrida se izvlace jos, recimo, 4 porodice. Da li ce to sve biti prihvaceno, ne znam, ali ce se kolubride verovatno prelomiti u par porodica, jer svaka zmija za koju se nije znalo kojoj porodici pripada, odnosno, nije pripadala ni jednoj ostaloj, je gurana u Colubridae. Mnogim vrstama je status nedefinisan.

Elapide, o kojima si pisao, najcesce izgledaju slicno kolubridama, nekada su bile svrstavane u kolubride, kao potporodica Elapinae. Lako je prepoznati viperidu, ali elapide cesto potsecaju na smukove, sto je zeznuto, ako si negde na terenu, pa ne mozes dobro da razlikujes dok ne uhvatis zivotinju. Znam da je skoro poginuo jedan od cenjenih svetskih herpetologa, jer je zamenio jednu vrstu kraita sa kolubridom, i bio ujeden. Inace, i kraiti, rod Bungarus, pripadaju elapidama, i mnogo su otrovnijii i opasniji od kobri, ali i manje poznati. U elapide spadaju i morske zmije, kao i australijske otrovnice, koje zajedno sa tim morskim zmijama cine potporodicu Hydrophinae. Ova potporodica ima najotrovnije zmije na svetu. Kopneni tajpan - Oxyuranus microlepidotus, najotrovnija kopnena zmija, ima otrov oko 100 x jaci od kobri. Posle njega idu Pseudonaja textilis, Oxyuranus scutelatus, Notechis ater, Notechis scutatus.
Ako me pamcenje dobro sluzi, to su najotrovnije kopnene zmije na svetu. Sve su australijske vrste. Najotrovnije morske zmije su Hydrophis belcheri i Enhydrina schistosa, iz iste potporodice, ali se jos ne zna koja je od ove dve vrste otrovnija, i da li su stvarno otrovnije od tajpana. Verovalo se da jesu, ali moguce je da ce biti dokazano suprotno. Morske zmije su malo komplikovanije za proucavanje. Dok se ne dokaze suprotno, Hydrophis belcheri je najotrovnija zmija. Pojavljuje se i u filmu Sfera, navodno, ali zmija za koju oni kazu da je Belcherova morska zmija, nema veze sa pravom zmijom. ;)

Ipak, najopasnija zmija na svetu je sigurno mamba, zbog svoje brzine, agresivnosti, jacine otrova, ponovljenih ujeda, i zbog ulazenja i u ljudska naselja. Mamba je jedna od najduzih otrovnica, ali je ipak najduza kraljevska kobra Ophiophagus hannah, koja neretko dostize 4m, a registrovano je nekoliko primeraka duzih od 5,5 m. Ovo je jedina zmija za koju se zna da moze da ubije slona. Otrov joj nije nesto posebno jaci nego kod ostalih kobri, ali je kolicina otrova dosta veca. Kao sto si i rekao, crna mamba je najbrza zmija na svetu. Postoje jos neke severnoamericke kolubride, koje su skoro toliko brze, ali su bezopasne.

Postoje i elapide sa trouglastom glavom, malim i kratkim telom. Po svemu potsecaju na viperide. To je rod Acanthophis, iz Australije. Ove zmije se na nasem jeziku zovu smrtnice. Takodje postoje i viperide, koje potsecaju na elapide, kao neke vrste roda Causus. Sve su to zanimljive pojave.
...

kiza
13.08.07., 14:52
Apsolutno me ne mrzi da pisem, kad nesto znam, volim da podelim sa drugima. A jos vise mi je drago da procitam od ljudi koji znaju vise od mene.

Tacno, toxonami se i ne mogu sloziti oko svega, jer je ta nauka takva da se non stop menja. Saznanja su svakodnevna pa dolazi i od neminovnih promena.
Cuo sam za Austalijskog tajpana. On, kao i morske zmije su u principu najotrovnije na svetu. Naravno, radi se o toksicnosti otrova. Srecom te zmije zive daleko od ljudi, pa su ujedi vrlo, vrlo retki.
Davno sam gledao neku emisiju gde su ocenjivali 5 ili 10 najopasnijih zmija na svetu. Uzeto je u ozbir nekoliko kriterijuma. Toksicnost otrova, brzina napada, agresivnost i ne secam se vise sta. Crna mamba je pobedila. Ona ulazi u naselja ljudi i kao takva je veoma opasna.
U Africi postoji jedna zmija za koju kazu da je jos opasnija. Ona je zapravo odgovorna za najveci broj ujeda i smrtnih ishoda. Radi se o Puff Adderu (Bitis arientas) iz familije Viperida. Ona nije ni toliko otrovna, ni agresivna, ni brza. Njen problem, tj. problem ljudi koji zive tamo su mesta gde se obicno nalazi. Obozava staze kuda se ljudi krecu. Vrlo je rasprostranjena i kako ima odlicnu kamuflazu, a aktivna je obicno u sumrak, cesto je ljudi ne vide, pa dolazi do nesrecnih slucajeva.
Nisam znao da postoje Elapide sa trouglastom glavom, malim i kratkim telom. :shock:
Verovatno zato sto sam se uglavnom kretao i citao o Africi. Eto covek svakim danom sve vise nauci.
Pored Crne mambe meni najlepsa od tih vrsta je njena rodjaka - Zelena mamba. O njoj, kao i slike kasnije...

nenad
13.08.07., 16:37
Da, poznato mi je to za Bitis arientas. Jedna od najvecih ubica medju zmijama. Pretpostavlja se da najvise ljudi ubija Echis carinata, da su u pitanu na hiljade ako ne i desetine hiljada svake godine. Ni to nije nesto preterano otrovna zmija, ali slicna prica kao i za B. arientas.
Elapide koje lice na viperide, rod Acantophis se na engleskom i zovu death adders.

kiza
14.08.07., 13:46
Da li ima smisla nastavljati ovu temu ili ne? Vidim nikoga nema...

Poz...

nenad
14.08.07., 13:55
Kako nema? Tu smo ti i ja. ;) Ako se neko ukljuci, ok, ako ne, i onda ok, dovoljno je sto bar neko procita nesto, ne mora i da pise, ako misli da nema sta da doda. Samo napred... :D

zarko
14.08.07., 14:38
ja citam sve :) samo vi pisite ...ja se u zmije ich ne razumem ...

Bogica1985
14.08.07., 14:38
Samo ti pisi,nemoj misliti da niko ne cita!

Geni
14.08.07., 14:55
Imaš gore pored naslova teme koliko je puta pročitana. Sa 100 čitanja ova je dobra ;).

kiza
14.08.07., 16:06
E vala ako su svi sve citali onda stvarno :D

Pa da nastavimo. Jednom dok sam bio na safariju u Masaiji mari video neku zelenu zmiju na drvetu. To je nazalost bilo veoma kratko, i nije bilo sanse da je slikam. Lokalci su me odmah ubedjivali da je to niko drugi do Zelena mamba. Moz da bidne al ne mora da znaci. Licno, nisam bas ubedjen, al ajde da je tako.

Nije ipak na odmet reci nesto o njoj, pa ako je neko kojim slucajem vidi, da zna sta je...

Zelena mamba (Dendroaspis angusticeps)

Pored nadaleko cuvene Crne mambe imamo kracu, a po meni i lepsu – Zelenu. Jos postoji i Jamson’s mamba (Dendroaspis jamsoni) koja obitava samo u sumama kod Viktorijinog jezera u Keniji i dosta je retka. Zelena mamba je medjutim rasprostranjena sirom Afrike. Najvise je ima u sumama, jer zivi uglavnom na drvecu i retko silazi na zemlju. Takodje voli vegetaciju duz obala mora (bambusovo drvece). Boja joj daje izuzetnu kamuflazu.

Zelenu mambu lokalna afrikacka plemena zovu - Imamba. Naravno i ona je jedan od tipicnih pripadnika familije Elapidae.

Ima lepu zelenu boju, a ponekad ima malo i zuckaste. Krljusti su joj glatke i naraste do duzine od 1,8 m. Ponekad do 2,5 m.
- Ljudi u Africi obicno za svaku zelenu zmiju misle da je Zelena mamba. Ima dosta bezopasnih zmija koje lice na nju. Ako cemo precizno kako ona izgleda:
ledjni krljusti: 19 redova u centralnom delu tela, na stomaku od 201-232, analni pokrivac je podeljen na dva dela i ima 99-126 uparena sucaudilas. Ima 7-9 krljusti na gornjoj usni (cetvrta dodiruje oko), 9-11 na donjoj usni (upper and lower labial). Sa prednje strane oka 3 komada, a sa zadnje 3-5 (pre and postocular).

Aktivna je danju. Hrani se pretezno manjim pticama i jajima. Uzima i manje sisare koje moze naci na drvetu, kamenelone i slepe miseve.
Plen ubija neurotoksicnim otrovom. Sastav otrova koji ova zmija proizvodi je slican njenoj opasnijoj rodjakinji, ali ga ima u mnogo manjoj kolicini i nesto je manje toksican.. Takodje je vrlo “stidljiva” i mnogo manje agresivna od Crne, osim ako se ne nadje u bezizlaznoj situaciji. Retki su ujedi ove zmije, ali ako do njega dodje svakako je potrebna lekarska pomoc i vrlo verovatno protivotrov.
Ona je oviparous tj. leze jaja, 6-7 komada u leto. Velicina jaja je 47-58 x 25x28 mm. Najcesce to radi u rupama na drvetu, ili u bujnoj vegetaciji. Pre parenja muzjaci vode borbu pokusavajacu jedan drugog da “prikucaju za zemlju”. Ove borbe traju po nekoliko sati. Parenje je obicno na drvetu.
Neprijatelji su joj pre svega druge zmije i ljudi.

Sad uzivajte u fotkama opasne lepotice slikane takodje u Nairobiju juna meseca 2006.:

kiza
14.08.07., 16:12
Green mamba (Dendroaspis angusticeps), Zelena mamba ili Imamba:
Obratite paznju na prelepu boju.

http://img142.imageshack.us/img142/6837/greenmamba1lb4.jpg

http://img150.imageshack.us/img150/1827/greenmamba4ff8.jpg

http://img518.imageshack.us/img518/829/greenmamba5wo2.jpg

http://img150.imageshack.us/img150/4501/greenmambalx6.jpg

nenad
14.08.07., 16:55
Prelepa zmija, nema sta. Pored ove dve vrste zelenih mambi koje si naveo - D. angusticeps i D. jamesoni, postoji i treca zelena mamba - Dendroaspis viridis. Meni je angusticeps najlepsi.
Postoji dosta vrsta zelenih zmija, mozda bi mogao da pises i nesto o vrstama koje podsecaju na zelenu mambu, verovatno ih ima u Keniji, nisam upucen, ali ako imas neke podatke, napisi nesto, ako te ne mrzi.
I ovde ljudi od svake zmije misle da je otrovnica. Cim vide makar i malu saru na ledjima odmah kazu da je to sharka ili poskok, i cesto ih ubijaju.

Bifrost
14.08.07., 17:12
I ja pratim samo sto nemam sta da kazem :) Ali stvarno gde su sad toliki ljudi sto drze zmije?

zarko
14.08.07., 17:35
ja imama samo pitona od 150cm i ima jedno oko od rodjenja ;)
i ot od pre neki dan :)
ali apsolutno nema pojma o zmijama i negotivim ih nista posebno ...svidjaju mi se al prvo T i gusteri i insekti

kiza
14.08.07., 17:44
Nista, zovite te sto drze zmije...

Zelenu mambu najvise mesaju sa Boomslangom, Dispholidus typus. O njoj mogu da kazem par reci, al sad nemam vremena. A i ovi na poslu me nesto zaobilaze kad vide silne zmije sa mog lap topa. Boom slang je isto zanmiljiv i spada u Backed fanged zmije, tj. one koje imaju zubi pozadi, pa da bi ujele moraju da otvore usta mnogo. Vrlo je zanimljiva zmija, slicno Z. mambi zivi na drvetu. Vrlo je otrovna i ima velikeee oci u odnosu na glavu. Kazu da Boomslang i ova Vine snake, a zovu je i Twig imaju najbolji vid medju zmijama, bar kad su u pitanju Africke vrste. Ostale uglavnom zapazaju pokrete. Ima o njima da se kaze, kao i o nekim drugim. Pa cemo kasnije...

Nego ima jedna mnogo zanimljiva stvar na kojoj nisam bio a tako sam zeleo. :'( U Keniji, Tanzaniji i slicnim zemljama najpopularnija aktivnost je svakako safari po raznim Nac. parkovima.
Kada krenete na neki od njih uglavnom za cenu koju platite (a nije mala) trebalo bi da vidite tzv. Big Five. Znaci 5 najatraktivnijih zivotinja i ostalo sto se da uzput. Tu se ubrajaju: lav, bufalo, slon, leopard i rhino tj. ovaj nosorog. Ima na desetine agencija koje vode. Od svih tih najteze je videti leoparda jer zivi u zbunju, na drvecu. Ostali se relativno lako nadju, osim ako niste bas baksuz.
E zasto ovo pricam? Zato sto postoji special safari, koji kosta u pm. Ja sam sve pokusao da bih isao na to. Traje nekoliko dana i ide se po celoj Keniji. Naravno, pogodili ste, isto se zove Big five, ali africkih zmija. Vode vas strucnjaci da nadjete 5 najatraktivnijih zmija Afrike. I ne samo nadjete, nego se slikate, drzite ih... Mozete to da zamislite? To su: piton, ne znam tacno koji, Boomslang, kobra isto ne znam koja, Puff Adder, i naravno Crna mamba.
Za ovaj safari treba obici celu zemlju ici i avionom i camcem. Malo je #####ano sto u tim krajevima, od kojih sam dosta posetio, ima malarije, al nesto se mora rizikovati.
Kazem, nisam to isao. Bio sam spreman da platim, ali nije se mogla skupiti grupa, a oni nece da vode jednog coveka. Ocigledno nema bas interesovanja, za razliku od obicnog safarija.

Evo vam link jedne agencije (jedna od retkih koja to organizuje) da vidite kako to izlgeda: http://www.magicalkenya.com/default.nsf/features1/976592D3B6E7F36A43256DA3002F78F0?opendocument&l=1

nenad
14.08.07., 18:00
Ne verujem da je malarija najveca opasnost na tim safarijima ;) Piton kog biste videli je africki piton - Python sebae, jedna od najvecih zmija na svetu, ili Python natalensis, koji je nekad smatran za podvrstu africkog. Ne znam koji od ta dva (ili oba) moze da se nadje u Keniji.

Zarko, barabo jedna :angry: Mi pisemo o zmijama, a ti miniras sa izjavama da ne gotivis zmije posebno i da su ti bolji pauci i gusteri i insekti. Zamisli da se ja umesam u teme o paucima da bi rekao ljudima da ih ne gotivim nista posebno, i da su mi draze zmije. Nije to lepo, sram te bilo tih sedih dredova! :D

kiza
14.08.07., 18:12
Python sebae zivi sigurno u Keniji. Ima ga u sumi oko Nakuru lake-a nekih 150km od Nairobija. Mozda i negde drugde. Za ovog drugog ne znam.

Malarija, vec sam pisao o njoj u onom velikom postu o Keniji. Nije bezazlena. Sta je veca opasnost ne bih mogao reci. Na safariju bar znas na cemu si. Vidis to sto treba i ako znas da se ponasas mozes da izbegnes dosta toga.
Malarija se prenosi komarcima, a njih je tesko izbeci. Ne postoji vakcina za malariju. Moguce je samo preventivno uzimati neke od lekova. Koje lekove zavisi od podrucija gde se ide. Ima vise vrsta malarije pa tako i lekova. Larium je jedan od njih. Medjutim, taj lek je jako opasan. Imate nocne more od njega, i mnoge druge nezeljene pojave. Npr. piloti ga ne uzimaju. Takodje ne moze spreciti da dobijete malariju, ali je moze ublaziti. Vecina oblika malarije izgleda kao grip, ali ima i nekih gde mozete da riknete.

Najbolji metod prevencije su Autan ili nesto slicno, nosenje dugih nogavica i rukava uvece i ujutro. Nije to toliko strasno ali rizik postoji. Ja nisam nista pio od te hemije.

kiza
15.08.07., 11:38
Jedna od svakako zanimljivih Elapidae-a je Sumska kobra, Forest cobra (Naja melanoleuca)

Ovo je najduza kobra u Africia, a Afrikanci je zovu jos Boskobra. Naraste od 1,5-2m, a najduza zabelezena je 2,7 m. (znam da je najduza kobra King cobra, ali cini mi se da nje nema u Africi?! ???)

Boja joj je dosta varijabilna. Najcesce su glava, vrat i prednji deo tela zuto-braon sa crnim linijama. Telo joj je sjanije u odnosu na Crnu mambu sa kojom je nekad mesaju. Naravno kao i sve kobre kada je agresivna postavlja se u tipican polozaj sa sirenjem vrata (pomocu pokretljivih rebara).
Zivi u nizim sumama, vlaznim savanama i na drvecu blizu obale mora. Krece se kako na zemlji tako i u zbunju i na drvecu. A takodje dobro i pliva.

Tacan izgled je ovaj: ledjni krljusti: 19 redova u centralnom delu tela (retko do 21), na stomaku od 201-214, analni pokrivac je joj je iz jednog dela i ima 63-72 uparena subcaudals-a. Ima 7 (redje 8) krljusti na gornjoj usni (treca i cetvrta dodiruje oko), 8 na donjoj usni (upper and lower labials). Sa prednje strane oka 1 preocular (ponekad 2), a sa zadnje 3 ponekad 2 postoculara.

Hrani se zabama, manjim sisarima, pticama, zmijama, a takodje lovi i ribu.
Neprijatelji ove zmije su druge zmije.
Leze 11-26 jaja u letnjem periodu (velicina: 46-61 x 24-31,8 mm). Mladi koji se izlegu su duzine 27-40 cm. Pre parenja su poznate borbe muzjaka.
Ima neurotoksican otrov koji je veoma jak, ali je vrlo “stidljiva”, ujedi skoro da nisu zabelezeni. U slucaju istih, naravno lekarska pomoc je hitno potrebna i protiv-otrov. Ne moze da pljuje otrov, a kao i kod ostalih Elapida “otrovni” zubi su joj fiksni.

Nemam vise slika ove zmije. Mislio sam da sam slikao vise, al izgleda da imam samo jednu :(


http://img116.imageshack.us/img116/9135/sumskakobrafy6.jpg

nenad
15.08.07., 13:44
Sve je ovo jako zanimljivo, samo napred! Kraljevska kobra ne zivi u Africi, to je Azijska vrsta. Ona nije iz roda Naja, kao vecina kobri, nego iz roda Ophiophagus, sto bi na latinskom znacilo - jede druge zmije, ako se ne varam. Ova zmija se i hrani samo drugim zmijama.

kiza
16.08.07., 12:12
Pre nekog vremena pomenuli smo cuvenog Boomslang-a. Vrlo zanimljiva zmija.
Ako je zelena varijanta cesto je mesaju sa Zelenom mambom. Medjutim, kad se bolje zagleda on ima sasvim drugacije karakteristike. Cak i ne pripada Elapidae-ma.

Boomslang (Dispholidus typus). Spada u tzv. Backed-fanged zmije. Otrovni zubi mu se nalaze pozadi tako da ako hoce da ujede pu ujed, mora da otvori jako usta, sto mu nije problem jer to uspeva cak i 170 stepeni.
Najcesce je od 1,2-1,5 m, a maksimalno blizu 2 m.

Tacan izgled je ovaj: ledjni krljusti: 19 redova u centralnom delu tela (redje do 21), na stomaku od 164-201, analni pokrivac je iz dva dela i ima 104-142 uparena subcaudals-a. Ima 7 (redje 6-8) krljusti na gornjoj usni (treca i cetvrta dodiruje oko, a ponekad cetrvta I peta), 8-13 na donjoj usni (upper and lower labials). Sa prednje strane oka ima 1 (ponekad 2) preocular-a, a sa zadnje 3 ponekad 2 ili 4 postoculara.

Boja mu je veoma varijabilna. Mladi su obicno svetlo sivi do braon. Glava im je braon do sive, a vrat moze biti zut do narandzast. Takodje zelena boja je dosta zastupljena.

Najkarakterisitcnje su mu krupne zelene oci. Smatra se da mu je vid izuzetno dobar. Aktivan je danju. Najcesce zivi na drvecu i u biljnoj vegetaciji, mada dok lovi spusta se i na zemlju, narocito u blizini potoka. Ima ga u savanama Afrike, ali izbegava suva podrucija i pustinje.
Jos jedna zanimljivostje da kada ujede plen zadrzava ga u ustima i “zvace”. Verovatno zato sto su mu zubi pozadi, da bi bolje ubrizgao otrov. Zatim kao i sve zmije guta ceo plen, najcesce od glave, a ponekad i od pozadi ako je dovoljno mali. Inace hrani se kameleonima, gusterima koji zive na drvecu, manjim pticama, jajima (koja guta cela), zabama. Manje sisare retko jede.
Oviparous je i leze od 8-14 jaja, ali nekada cak do 27 (velicine 27-53 x 18-37 mm.). Jaja polaze u rupama na drvetu ili medju liscem.
Neprijatelji su mu pojedine ptice i druge zmije.

Sto se otrova tice, prvo treba reci da nisu agresivni, ali ce sigurno ujesti ako osete da su ugrozeni. Otrov im je vrlo jak i pretezno hemotoksican. Prouzrokuje unutrasnja krvarenja i teskoce u protoku krvi. Izaziva jaku glavobolju, mucninu, povracanje, vrtoglavicu, i krvarenje iz unutrasnjih organa.
Iako je otrov jak, srecom, on je sporodelujuci. Tek nakon 8 sati se jave blagi simptomi, a posle oko 24-48 sati od ujeda javljaju se ozbiljniji simptomi, tako da ima dovoljno vremena da se ujedeni dovede u bolnicu i primi protivotrov pod nadzorom lekara (ako ga ima ;)). Protiv otrov inace proizvode u Juznoj Africi, tacnije u Johanesburgu.

Boomslanga nisam video uzivo, a evo dve slike cisto da cidite kako izgleda ovaj buljavi :o. Nazalost losijeg su kvaliteta.

http://img180.imageshack.us/img180/8007/boomslane1ua4.jpg

http://img181.imageshack.us/img181/8836/boomslangeo1.jpg

nenad
16.08.07., 12:54
Ono sto je zanimljivo je da je ova zmija iz porodice kolubrida, kao i smukovi na primer, a otrovna je jako. Postoje neotrovne kolubride, polu-otrovne i otrovne, nije bas lako definisati ih, jer je to prva porodica kod koje je poceo da se javlja otrov. Postoji samo par vrsta koje su stvarno opasne po ljude, a na prvom mestu je bas boomslang, koji se na nasem jeziku zove slango. Jedan od najcuvenijih herpetologa 20-tog veka, Schmidt je stradao od ove zmije, i to cak od mladunca. On je u Americi proucavao ovu zmiju, donesenu iz Afrike, i desilo se da ga je ujela. Otrov je sporodelujuci, kao sto si rekao, pa covek prva dva dana nije ni provalio da je u pitanju bila teska envenomacija. Mislio je samo da su male tegobe, koje je osecao, posledica malo otrova u krvi. No, posle dva dana vec je bilo kasno da mu se pomogne, pa je umro. Toliko o slangu, nije bas zmija za zezanje, njeni zadnji otrovni zubi su veci od otrovnih zuba drugih kolubrida, i nalaze se blize njusci, odnosno vise su postavljeni napred nego kod drugih kolubrida koje imaju uvecane otrovne zube, pa ova zmija lakse ujeda.

Inace zubi im nisu suplji, otrovne kolubride u najboljem slucaju imaju zlebove, kanalcice po zubima niz koje se otrov spusta. Od ostalih poznatih smrtonosnih kolubrida tu je i rod Rhabdophis, a posebno vrsta Rhabdophis tigrinus, pa rod Thelotornis, i moguce rod Boiga, koji nije izazivao smrtne slucajeve, pa se ne zna da li su neki od pripadnika ovog roda sposobni da ubiju coveka. U svakom slucaju otrov im je dosta jaci nego ostalim kolubridama.

U Crnoj Gori postoje dva otrovna smuka - Telescopus falax - macija zmija, i Malpolon insignitus - zmajur. Malpolon je otrovniji, ali najvise sto moze da izazove je oticanje i jak bol, koji prodju sami od sebe, posle par sati, obicno.

nenad
20.08.07., 17:10
Sto si sad stao? Taman si se lepo raspisao, nije ti valjda dosadilo vec?

kiza
20.08.07., 20:20
Evo meeee:

Puff adder (Bitis arietans)

Vec smo pomenuli ovu zmiju. U praksi je to najopasnija zmija Afrike, iz jednostavnog razloga sto je za najveci broj ujedenih i smrtnih slucajeva ona odgovorna.

Puff Adder Afrikanci zovu: Imbululu ili Irhamba. Tipicna je Viperidae. Ima “otrovne” zube koji se sklapaju i narastu do duzine od 18 mm.
Sporo se krece, najveci deo zivota provodi mirujuci i cekajuci plen. Ipak, ako je uznemirena i oseti se ugrozenom ujesce jako brzo. Nekada ce cak pre ujesti i braniti se nego pobeci, jer je jako spora. Drugi nacin odbrane je da se “zamrzne” u nadi da nece biti primecena. Cesto se nalazi u blizini ljudskih naselja i pre svega skrivena blizu staza kuda se krecu ljudi. Otuda i tako veliki broj ujeda, najcesce sa nogu. Dobra kamuflaza isto doprinosi tome. Boja joj je varijabilna. Svetlo zuta, zuto-braon, narandzasto-braon, svetlo braon. Ima je svuda sirom Afrike izuzev visokih planina i pravih pustinja

Tacan izgled je ovaj: krljusti su kao i kod svih viperida “keeled”. Ima ih: ledjni: 29-41 redova u centralnom delu tela, na stomaku od 123-147, analni pokrivac je joj je iz jednog dela i ima 14-38 uparena subcaudals-a. Ima 12-17 krljusti na gornjoj usni, 13-19 na donjoj usni (upper and lower labials). Okolo oka ima 12-16 krljusti. Ima trouglastu glavu, tanak vrat, deblje telo i kratak rep. Zenice su joj veritkalne.

Ona je Vivaparous tj. radja zive mladunce i to 20-40. Mladi su duzine od 15-20 cm. i radjaju se u finoj membrani. Zanimljivost je da je jedna zenka rodila cak 156 mladih u Ceskom ZOO, a poreklom je iz Kenije. To je najveci broj mladunaca kod jedne zmije ikada zabelezen. Inace vidjeno je da se muzjaci bore oko zenke pre parenja.

Hrani se manjim glodarima i pticama. Kao sto sam rekao, najcesce je u zasedi i kada naidje plen brzo ga ujeda i ceka da otrov pocne da deluje. Onda pomocu cula mirisa prati plen i guta ga. Otrov joj je hemotoksican i vrlo ptentan. Razara crvena krvan zrnca i tkivo. Simpotomi ujeda Puff adder-a su: extremni bol, znojenje, pojava plikova, oticanje. Otrov je sporodelujuci i obicno je potrebno 24 sata do smrtnog ishoda. Mada su zabelezeni smrtni slucajevi za samo 30 minuta. Najcesce je smrt izazvana otkazivanjem rada bubrega. Amputacija udova, prstiju i sl. je vrlo cesta nakon ujeda Puff addera. Iako se samo 10% ujeda zavrse smrcu, lekarska pomoc je neophodna i verovatno protivotrov

Neprijatelji ove zmije su: covek, divlje svinje, ptice i druge zmije

Na zalost imam samo jednu sliku Puff adder-a i ona nije bas najbolja. U svakom slucaju se vide karatkeristike tipicne viperide.

kiza
20.08.07., 20:25
Zaboravio sam da dodam da je ova zmija dobila ime po tome sto kada je uznemirena proizvodi karatkeristican "puff" zvuk.

Puff Adder (Bitis arietans), Imbululu, Irhamba:


http://img517.imageshack.us/img517/6391/puffaddervi8.jpg

nenad
20.08.07., 23:57
A sad malo Viperide, a?
Super, evo ja cu samo da se umesam da napisem o onom 'keel' sto ne znam kako bi se na nasem prevelo. Ja bih to nazvao ispupcenje na krljustima.

Evo primer glatkih krljusti kod Eskulapovog smuka - Z. longissimus
http://img459.imageshack.us/img459/3923/312zamenislongissimusfx4.jpg

i ispupcenih krljusti kod Ribarice - N. tessellata
http://img459.imageshack.us/img459/7817/img2824tb3.jpg

Inace ova ispupcenja mogu da imaju razne namene. Nekim zmijama pomazu da lakse zadrze plen koji se lako izmigolji kad ga uhvate, kao sto je riba.
Nekim zmijama su krljusti toliko ispupcene da mogu da proizvedu preteci zvuk trljanjem, kao kod nekih viperida...

nenad
21.08.07., 00:00
Uh, tek sam sad video kolike sam slike okacio, hteo sam da budu manje, nesto sam ih uvecao, greskom, pa se izvinjavam. :shy:

kiza
21.08.07., 17:59
Da, to "keel" znaci nesto kao kobilica broda.
U ovom slucaju znaci da zmije koje imaju takve krljusti imaju ispupcenje sto se lepo vidi na tvojim slikama. Neke cak imaju i dvostruko keeled tj. dva ispupcenja.

U Africi ima jako puno viperida. Najopasnije su Puff Adder (vec opisana) i Vipera gabonica, ili Gabonski vajper. On je vrlo zanimljiv, i prelepa zmija, ali o njemu cemo kasnije. Sada pisem o onome za sta imam slike i sto sam video uzivo, najvise u snake parkovima, na zalost.

kiza
23.08.07., 18:03
Vine snake, Twig snake (Thelotronis capensis)

Vrlo zanimljiva i opasna zmija Afrike je Vine snake ili Twig snake, a jos je zovu i Bird snake. U neku ruku je slicna Boomslangu. Ne po izgledu vec po nacinu zivota i familiji kojoj pripada. Takodje su joj zubi pozadi.
Ova zmija zivi na drvetu u nizim sumama i vlaznim savanama. Savrseno je prilagodjena takvom nacinu zivota. Boja i izgled su joj takvi da se tesko moze primetiti na drvetu ili u zbunju. Veoma uspesno imitira granu, cak i njihanje grane na vetru.

Prosecna duzina je od 80 cm. do 1,2 m., a moze da naraste i do 1,5 m. Boja joj je varijabilna i preovladjuje siva, braon, a ima i narandzaste i zelene. U svemu podrzava boju kore drveta.

Tacan izgled je ovaj: ledjni krljusti: 19 (retko 17) redova u centralnom delu tela, na stomaku od 144-162 (ventrals), analni pokrivac je joj je iz dva dela i ima 127-155 uparena subcaudals-a. Ima 8 (ponekad 7 ili 9) krljusti na gornjoj usni (cetrvti i peti dodiruju oko), 9 ili 13 na donjoj usni (upper and lower labials). Ima 1 preocular i 3 (retko 2 ili 4) postokulara.

Najcesce lovi danju i po svemu je dnevna zivotinja. Kada uhvati plen drzi ga u ustima dok otrov ne pocne da deluje. Iako je jedan od naziva za Vine snake Bird snake to je po svemu sudeci netacno. Ona se ne hrani pticama, verovatno zato sto ih tesko lovi. Osnovna hrana su joj pak gusteri, kameleoni i zabe.

Vrlo je otrovna. Prozivodi hemotoksican otrov, sa veoma slicnim efektima kao Boomslang. Ono sto je cini jos opasnijom je da za nju nema protivotrova, jer monovalentni protivotrov za Boomslang-a nije efikasan kod ujeda Vine snake-a. Sreca da su ujedi jako retki, jer nacin zivota ove zmije je takav da je daleko od ljudi, a i nije agresivna.

Razmnozava se kao oviparous, tj. leze 4-18 jaja na leto. Velicina jaja je 24-41 x 12-17 mm. Mladi koji se izlegu su duzine 22-37 cm. Zenke mogu da lezu vise od jednom u toku sezone. Muzjaci imaju duzi rep, dok su zenke deblje.
Neprijatelji ove zmije su ptice grabljivice i druge zmije.

Postoji dve podvrste i to su: Southern Vine Snake (Thelotronis capensis capensis) koja je kraca i maksimalne duzine do 1,5 m. I Oates Vine ili Twig snake (Thelotronis capensis oatesii), koja je duza do 1,7 m. Ona se najcesce javlja u Namibiji, severnoj Bocvani, Zimbabeveu, zapadnom Mozambiku.


http://img252.imageshack.us/img252/1438/vinesnakeoh1.jpg

http://img211.imageshack.us/img211/8499/vinesnake1dl6.jpg

kimo
23.08.07., 18:27
Super, da pohvalim tvoj trud i priloženo znanje!

nenad
23.08.07., 19:05
Svaka cast jos jednom!
Ovo je prelepa zmija, takodje iz porodice kolubrida, i spada medju nekoliko najotrovnijih kolubrida. Ima jos jednu zanimljivost, a to je naduvavanje vrata,
sto moze da joj sluzi kao pretnja neprijatelju. Cesto predatori odustaju od zivotinja koje se naduvaju i odjednom porastu, jer pomisle da ne mogu da savladaju ili progutaju toliki plen, a u pitanju je samo vazduh :D
Evo kako to izgleda kod ove zmije :
http://www.animalworld.com.br/repteis/repteis/osrepteis/Comportamento__03.jpg

kiza
26.08.07., 12:05
Egipatska kobra (Naja haje)

Jedna od najcuvenijih kobri Afrike. Ako ne po izgledu, ono po tome sto je poznata kroz istoriju. Predstavljala je simbol Egipta, tj. zastitnika Faraona. Kapu na glavi u obliku kobre (asp) su nosili u u svrshu magijske zastite. Verovatno je svima poznata prica o Kleopatri koja se ubila ujedom zmije i najverovatnije je za to koristila ovu zmiju. Ja sam je trazio po pustinjama, ali ne nadjoh je.

Inace, ova kobra je jedna od najduzih u Africi i naravno pripada Elapidama. Naraste u proseku od 1-2m., a maksimum je 3 m. Kao i sve kobre siri vrat kada je agresivna i to od 15-18 cm.
Boja joj je varijabilna. Najcesce je zuta, krem, braon siva… Trbusna strana joj je najcesce zuto bela ili zuto braon. Mada varijacije su tolike da je tesko nabrojati kakva sve moze biti.

Zivi sirom Afrike i na Srednjem istoku. Dugacak je spisak zemalja gde je ona vidjena:
Algeria, Benin, Burkina Faso, Cameroon, Central African Republic, Chad, Egypt, Eritrea, Ethiopia, Ghana, Guinea Bissau, Guinea, Ivory Coast, Kenya, Libya, Mali, Mauritania, Morocco, Niger, Nigeria, Oman, Saudi Arabia, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Tanzania, Togo, Uganda, Yemen.

Inace uprkos misljenju da je ona tipicna zmija pustinje to nije sasvim tacno. Vise voli savane, polupustinje i tamo gde ima vegetacije. Rado pliva i cesto se nalazi u oazama i u blizini ljudskih naselja, gde je privlace sitnije domace zivotinje i glodari. Licno sam isao u dve oaze i video tragove zmija ali ne i kobru. :(

Uglavnom je nocna zivotinja. Jede prakticno sve sto se krece, moze da uhvati i proguta. Na meniju su: gusteri, zmije, glodari, mali sisari, ptice, ribe pa cak i kornjace.

Tacan izgled (Scales count) je:
ledjni scales: 19-20 reda u centralnom delu tela, na stomaku (ventral) od 191-220, analni pokrivac je joj je iz jednog dela i ima 53-65 uparena subcaudals-a.
Ima 1 preocular, najcesce 3 a ponekad 2 postoculara, 2-3 suboculara, 7 (redje 6 ili 8) supraoculara. Temporal: 1+2 ili 1+3.

Postoji 3 podvrste Naja haje:

- Naja haje haje – koja zivi juzno od Sahare
- Naja haje legionis – ima je u Maroku
- Naja haje arabica – Jugozapad Arabije

Ona oviparna i leze 8 – 33 jaja (velicine 47-60 x 25-35 mm). Jaja su u inkubaciji 60 – 100 dana. Mladi kada se izlegu su duzine 20 – 42 cm, a teski su 10 – 18 grams. Mladi kao I odrasli proizvode neurotoksican otrov I imaju razvijen instikt da se brane ujedom.

Evo slike, znam, znam uzasno je losa.... :(

http://img208.imageshack.us/img208/5034/egipatkskakobrarw2.jpg