PDA

Pogledaj punu verziju : Nekoliko pitanja u vezi Tarantula



Alekre
18.08.07., 01:15
Hteo bih da nabavim Tarantulu. Obozavam pauke, kao klinja sam cuvao ''sobne pauke'' i ''krstase'' po teglama i tako to. E sada, imam par pitanja, bolje da pitam jer nemam pojma.

Koja vrsta tarantula je jeftina i pogodna za cuvanje od ''malih nogu''? Lasiodora, mozda?
Terarijum, imam u planu sledece dimenzije 100x50x50, staklo 6mm, tint je plavicast. To bi kupio za 3500 dinara, bio proverio, ta je cena. To je stvarno ogromno za malu tarantulu, sta mi savetujete?
Zamolio bih Vas za pomoc, jer sam duduk sto je tarantula tice.

Proka
18.08.07., 01:17
malo ti je veliko to za pocetak.
slobodno manji ...

dosta manji

zarko
18.08.07., 01:26
podrav
smanji dimenzije terarijuma, stavi 50x40 visina 25 ne vise od tog ..

Geni
18.08.07., 01:27
Dobrodošao.

Skoro sve male tarantule (uz par izuzetaka) su jeftine. Skupi su uglavnom veći primerci. Od pogodnih za početnika (već smo apsolvirali na forumu da je ovo glup termin, sve zavisi samo od toga koliko želiš da se potrudiš) su Grammostole, Brachypelme i tako te 'žilave' vrste ali ni jedna tarantula nije teška za čuvanje. Pročitaj ostale postove na forumu da malo stekneš sliku o tome šta se čuva. Dosta je ovde pisano. Kada malo proučiš tematiku, pomoćićemo ti sa nekim konkretnim pitanjima. A evo i prvog :D - u tom terarijumu drži zmiju ili nekog guštera, za tarantulu nije. Ni jedna tarantula pa čak ni blondi nema šta da traži u tolikom terarijumu. Preveliki je.

Ako već uzimaš malu, nećeš imati problem sa smeštajem jer će ona živeti u kutijici u kojoj je dobiješ još dosta dugo. Proćiće dosta vremena dok joj ne zatreba terarijum.

Alekre
18.08.07., 01:27
Mislim da je ok 6 mm debljine sa plavicastim tintom. Hvala Zare, takav terarijum ce skoro biti za dz.
A vrsta? Meni se Lasiodora svidja jer je crna, bas izgleda ''#####ano''. Koliko otprilike da izdvojim sa malu? Cuo sam oko 5 eura... Koje su jeftinije? Uopste, kakva je ponuda kod nas?

Srks
18.08.07., 01:28
Pa ja bih ti savetovao da uzmes neku vrstu za pocetnike kao sto je g.rosea ili b.smithi mozes i ti to malo da proucis pa da odlucis. Inace ako kupujes tarantulu malu onda ti ne treba terarijum toliki jer onda treba da poraste mozes za to vreme da je drzis po mali plasticinim kutijicama. A cene tarantula variraju od vrste i velicine, to mozes da pitas par clanova za cene sa ovog foruma.

Proka
18.08.07., 01:30
evo linka

http://www.teraristika.org/forum/forumdisplay.php?f=72


cene itd

Alekre
18.08.07., 01:31
Uh, kako ste brzi :) Svaka cast.
U Smederevu ne moze da se kupi tarantula, gledaju me kao kretena kada pitam. Dobio sam samo jedan kontakt. Ako ne, moracu da se dogovorim ovde za kupovinu. Idem malo da pogledam slike, a sutra vam javljam gde i kako bih kupio.

Geni
18.08.07., 01:32
6mm debljine je za akvarijum. Terarijumi se prave od 4mm. Ne trebaju da trpe pritisak.

A ako si hteo da uzmeš parahybanu - to i nije loš izbor. Brzo raste i aktivna je. Pogledaj u delu 'Ponuda' oko ponude tarantula. Može kod nas sve da se nabavi.

ToPa 12.02.
18.08.07., 01:42
@alekre samo se "promuvaj" po sajtu i naci ces sve potrebne informacije
a sto se tarantule tice to je najbolje da sam odlucis...ali pre nego sto kupi neku vrstu saznaj
"malo" vise o njoj

ako te nesto zanima samo pitaj

Filip
18.08.07., 01:48
Da, iscitaj prvo malo, mozda ne malo nego cak i puno, a u terarijum koji si pomenuo mozes da drzis krokodila ;)
Ako kupujes malu tarantulu, terarijum ti u prvih par godina nista nece trebati...pazi...rastu JAKO SPORO! To je uglavnom razlog zasto su male mnooogo jeftinije od odraslih primeraka...
Takodje, razmisli da li ti se cuva toliko dugo jedna zivotinja, pazi, mogu da zive vise desetina godina!
Pozzz
F.

zarko
18.08.07., 03:56
parahibana nije los izbor jer raste brzo i to kad se presvuce duplira se...
predivno...

Bogica1985
18.08.07., 10:38
Vidim procitao si moju poruku.
Ovde ces naci sve sto ti je potrebno.

Dobrodosao!

marko
18.08.07., 12:15
Dorodošao!

@Srks - zašto roseu? Pa dok ona poraste Alekre će da posedi :)
Stvarno parachybana nije loš izbor, brzo raste i jeftina je (makar je bila jeftina valda je još uvek).

Srks
18.08.07., 12:25
Pa zato sto je mirna. Ako mu se svidja crna tarntula moze da uzme g.pulchru jer je ona isto mirna i crna je. A moze da uzme a.geniculatu jer me je ona odusevila brzo raste jako aktivna, super display spider. Inace L.parahybana me je razocarala nesto je mozda bolesna jede slabo i samo se jednom presvukla od kada sam je nabacio tako da to je samo moje iskustvo...

Bogica1985
18.08.07., 12:34
Jel to ona sto si uzeo od mene?Moje su se presvukle 2-3 puta od tada.
jesi li je ubacio u vecu kutijicu od one,i ako hoces donecu ti drugu koja jede i raste a ja cu uzeti tu?

Srks
18.08.07., 12:41
Da to je ta, prebacio sam je u vecu kutiju naravno. Ma ne treba dobro je sta da joj radim to je do nje. Sada da se cimas i da se zezamo oko toga bas nije vazno. ;)

lukas
19.08.07., 00:37
Ja bi taj tvoj terarij podjelio na tri djela po duzini(33cm za svaki) i po visini jednom i kupio bih si 6 komada... :D

Alekre
19.08.07., 02:48
Eh, samo kinta... Sta da radim, imam knap novac za T i terarijum.

lukas
19.08.07., 12:07
kupi si spiderling tarantule(mlade) i onda dok ti one narastu proci ce godina, mozda i dvije, a do tada ces skupit para da odjelis terarij...
ovako bez odjeljenja bolje bi ti isla bradata agama ili kukuruzna zmija...

gava
19.08.07., 18:48
Ja nemam ništa protiv višedelnih terarijuma, sem što su nepraktični kad je čišćenje u pitanju. U literaturi ćeš naći da je terarijum 30x30x30cm idealan za većinu tarantula. Sa ovim ću se složiti, osim za arborealne ili T. blondi. I staklo od 3mm je sasvim dovoljno. Ja sam ovakve terarijume sa poklopcem i čeličnom mrežom plaćao oko 10 evra (ako se sećam dobro).

Alekre
19.08.07., 19:11
Dobro Gavo, nego, ajd' na PM u vezi one Grammostole. A 30x30x30 je previse malo :( Meni licno je greota da cuvam bilo koje zivo bice u tolicnom prostoru.

Geni
19.08.07., 23:42
Tarantule su malo specifične po tom pitanju. Nije to pas ili mačka. Njima veliki prostor samo povečava nivo stresa. Najsrećnije su kada su na malom prostoru jer tako najlakče uhvate hranu i osećaju se bezbedno. Lepo ti ljudi kažu, tarantulama je idealan prostor 4x veći od njih samih. 30x30x30 je stvarno najveći dokle treba ići za nešto veličine B.smithi ili G.rosea. I to za odrastao primerak.

Čak i ako staviš tarantulu u 100x50x50 ona nikada neće zaći u veći deo tog terarijuma. Naćiće jedan ćošak koji joj odgovara i tu će da se skući.

Alekre
20.08.07., 01:09
Dobro, razgovarao sam i sa Gavom. Covek mi je objasnio sve sto me je zanimlo. Terarijum ce biti 40x30x30 staklo 4mm bezbojno.

Proka
20.08.07., 01:27
ma stavi ti 30x30x30 i to je to

Srks
20.08.07., 01:39
ma da 30x30x30 je sasvim taman za skoro svaku vrstu tarantule. A mozes i veci a i ne moras zavisi kako tebi odgovara. ;)

ToPa 12.02.
20.08.07., 01:41
za smithija je ok 30x30x30

ali za cambridgei-u i tako neke T koje zahtevaju vislji ter dosta je 30x30x40

Proka
20.08.07., 01:42
pa da to bi bilo to nema potrebe da ulazesh pare u ogroman terarijum ... bolje ih uloshi u neku lepu tarantulu ;)

Alekre
20.08.07., 02:00
Okili, razgovaracu sa staklorezcem koliko ce mi uzeti za 30x30x30. Nece to biti vise od 10 eura.

Proka
20.08.07., 02:02
pa od 5 do 10e mada mozda i za dzabe ... :) i ostaje ti kesh za tarantulu ... slucaj reshen

Bogica1985
20.08.07., 08:22
Ako uzimas od 4mm ne bi trebalo da bude vise od 5e sa tvojim lepljenjem, a sa 3mm je jos jeftinije.

Alekre
22.08.07., 11:02
Narucen terarijum 35x35x35, staklo 4 mm (bezbojno). Sutra je gotov, cena 780 dinara kod lokalnog dedice staklorezca :) Ostaje mi da nabavim treset, ili onaj kokosov (ako zna neko gde ima nek' napise) i neko kamenje da ima gde da se steka moja Grammy.
Moram samo da ''preturim'' forum, zanima me kako da odradim poklopac. I jos nesto: cime da sterilisem terarijum pre nego sto stavim treset i tako to? Kamenje cu da ''pecem'', saksiju... Ajd' pomagajte :)

Geni
22.08.07., 11:12
Nemaš potrebe da sterilišeš bilo šta. Pazi se pesticida iz zemlje za cveće (ako nju stavljaš) i pazi se da nema nekih bubica ili larvi u kamenju koje budeš stavljao (ili bilo šta što uzimaš iz prirode) i to je to.

Alekre
22.08.07., 11:18
Uzecu onaj skroz prirodni kupovni treset. Dakle bez djubriva i sl. vestackih dodataka.

marko
22.08.07., 14:00
Narucen terarijum 35x35x35, staklo 4 mm (bezbojno). Sutra je gotov, cena 780 dinara kod lokalnog dedice staklorezca :) Ostaje mi da nabavim treset, ili onaj kokosov (ako zna neko gde ima nek' napise) i neko kamenje da ima gde da se steka moja Grammy.
Moram samo da ''preturim'' forum, zanima me kako da odradim poklopac. I jos nesto: cime da sterilisem terarijum pre nego sto stavim treset i tako to? Kamenje cu da ''pecem'', saksiju... Ajd' pomagajte :)


1. Kokosov treset (kokosova vlakna) možeš kupiti kod Kima, ako imaš nekoga ko često dolazi u NS zaposli ga da svrati do njega.

2. Što se tiče poklopca, mislim da ima samo ova tema:
http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,933.0.html

3. Geni ti je već odgovorio za sterilizaciju :)

Alekre
22.08.07., 16:25
Dakle, od poklopca se otvara samo cetvrtina... A jel ne smeta ako ima samo mrezicu gore, cisto da Grammy ne smugne?

Proka
22.08.07., 20:25
samo pazi da ti kamenje cvrsto stoji da se slucajno ne obori koji na taranulu i da je zgnjeci ili ti ubije .... a shto se tice poklopca ja ti mogu poslati slike ali sam ga ja prvo radio od neke gume ali sam taj zamenio nisam bio bash zadovoljan poshto je guma imala bash jak miris ... a sad sam uradio od drveta sa vratancima i mrezicom bacam sliku sutra poshto sam trenutno kod devojke ...

Alekre
22.08.07., 22:07
Ma stavicu joj metalnu mrezu, nek izdrzi nekoliko dana.

Proka
22.08.07., 22:54
Ma stavicu joj metalnu mrezu, nek izdrzi nekoliko dana.
::) :shock:


ne kapiram...

Alekre
22.08.07., 23:13
Kako ne kapiras, samo cu da poklopim terarijum metalnom mrezom da mi ne pobegne. Za par dana cu sklepati neki poklopac koji godi oki a uz to jos i funkcionalan.

Stavicu neki ''teg'' gore :)
Sto se hrane tice, kao sto je i pisano? Tenebrije, Waxworms, i tako to, iskljucivo kupovne.
Sutra stize terarijum, kokosov treset, i najbitnije, stize Grammy! Najjaca fora je sto moji pojma nemaju :) :) :)
Kada je ugostim, slikam, pa komentarisite. Svaka kritika je dobro dosla! Bilo pozitivna ili negativna.

Proka
22.08.07., 23:33
pa shto se tice cele mreze teshko cesh odrzavati vlaznost ... trebao si ti prvo da uradish terarijum pa onda da uzimash tarantulu ... ali shtaje tuje ... poslacu ja sutra slike .. da vidish kako sam ja reshio problem sa poklopcem..

Geni
23.08.07., 00:13
Pa dobro, Grammostola je u pitanju. Posudica sa vodom i njoj je sasvim dovoljno.

Ig0r
23.08.07., 00:52
Terestrialne vrste tarantula uglavnom nisu previše osetljive. Tu bih npr. izuzeo C cyaneopubescens koja ne podnosi preteranu vlagu, i još neke vrste, ali Brachypelme i Grammostole definitivno spadaju u grupu najžilavijih tarantula. Stoga su početničke brige suvišne. Kod ovih vrsta(kad nisu jako jako male) briga o tome da li je jela ili nije 2 meseca, da li je videla vodu u zadnje tri nedelje, je suvišna.
Naravno svaki početnik(a svako je bio početnik) brine što je normalno, ali videćeš za par meseci će ti biti veoma veoma opušteno, a ako ne tu je forum pa uvek pitaš...
Srećno i bez brige, samo pazi da ne šmugne ;)

Alekre
23.08.07., 11:26
Eveo pre dvadeset minuta sam doneo terarijum kuci :) Ocistio sam ga spolja i unutra. Spolja sa onim sredstvom za ciscenje prozora, a unutra SAMO VLAZNOM KRPOM. Uzeo sam i neki komad stakla koji ce biti poklopac. Ne poklapa ceo terarijum, a tamo gde ne poklapa stavicu metalnu mrezicu. Ona je u kvadraticima 1cm x 1cm. Kroz to ne moze da prodje. Danas idem po Grammy i kokosov treset :) Dosta je vruce danas :( Nadam se da nece biti problema.
Imam jos jedno pitanje... Jel mogu da ubacim neku granu u terarijum?

Ig0r
23.08.07., 12:12
Naravno! Možeš da staviš i kamen ili bilo šta drugo iz prirode samo ispeci prethodno. Ja pečem oko 15 20 mina na 200 stepeni, ali prethodno ugrejem rernu pa tek onda ubacim. Bitna je nagla promena temperature... ali znam da mnogi jednostavno ubace bez pečenja i nemaju problem. Ja sam ipak za ovu sigurniju varijantu jer nikad ne znaš šta se nastanilo u grani...

zarko
23.08.07., 17:10
pa sta to moze da bude u grani ???
sto je opasnije od T i nije se skinulo pranjem ...?

Bifrost
23.08.07., 18:11
Ja sam radio poklopce od drveta (opcionalno), kartona, mreze za komarce, i one braon lepljive trake (za manje cak i izolirkom) i od alata vam treba heftalica, skalper ili makaze, lenjir (po mogucnosti sto veci) i to je to. Evo kako to izgleda pa ce te shvatiti, jednostavno je i brzo za napraviti i meni jos nista nije pobeglo kroz to.

Evo par slika slikao sam dva poklopca sa jedne i druge strane.

http://img529.imageshack.us/img529/4913/dsc00642bp9.jpg

http://img530.imageshack.us/img530/8965/dsc00643ms1.jpg

http://img530.imageshack.us/img530/6152/dsc00644ua7.jpg

http://img255.imageshack.us/img255/8098/dsc00645cr9.jpg

To bi bilo to, ako nesto nije jasno u vezi ovog, slobodno pitajte.

Ig0r
23.08.07., 18:31
pa sta to moze da bude u grani ???
sto je opasnije od T i nije se skinulo pranjem ...?



Ne mora da bude "opasnije"... Mene iznervira kad vidim da nešto što ne želim gmiže po terarijumu, bilo neke grinje, bilo neki sitni insekti. Tarantula protiv takvih parazita nema odbranu i mislim da ni njoj ne prija prisustvo tih bića. Čak i da njoj ne smeta smeta meni ;)

ToPa 12.02.
23.08.07., 21:24
@bif dobar ti je poklopac...takav sam i ja slican napravio...ali se razmisljam da stavim
metalnu mrezicu... ???

@grof ja nikad nista ne pecem sto donesem iz prirode...samo dobro operem sa vodom
i to je to...do sada jos uvek nisam nista nalazio niti sam imao problema... 8)

Alekre
23.08.07., 22:10
Stigla je Grammy! Malo me ja Gava zbunio jer je na kutiji napisao Stromatopelma Calienta, a covek mi je dao Grammy :)
Sutra cu joj urediti terarijum.

POZ

Proka
24.08.07., 00:45
evo ti moje reshenje za poklopac
http://img211.imageshack.us/img211/3478/abcd0005ca8.jpg
http://img211.imageshack.us/img211/1673/abcd0004cx6.jpg

Alekre
24.08.07., 00:54
DAS SUPER!
Ubacio sam joj kokosov treset. Izgleda do OO. Dok sam je nosio bila je sklupcana, a, kada sam je doneo kuci, rasirila se :) Valjda je to dobar znak.
Brine me to sto nema vodu u kutijici, i, prostorija je vruca (Bogme ima mozda 30 stepeni :( :( :( :( ???

Srks
24.08.07., 00:59
pa to su ti Grammostole one ne zahtevaju puno vlaznosti. Misli sve sto im je potrebno dolazi od hrane, stavi neki poklopac sa vodom ili posudicu... Inace samo pred presvlacenje podignes malo vlaznost.70-75%

Pazi ja sam imao g.rose-u i nju sam drzao na podpuno suvom ali sam imao posudicu sa vodom i dozivela je adult formu koliko ja znam; onda sam je poklonio kada je trebao da ide da se pari.

P.S: Ja misli da je Grammostola aureostriata jedna od najboljih Grammostola, jer dostigne dobru velicinu jeste da malo sporo raste ali brze raste nego g.rosea.

zarko
24.08.07., 01:37
g molicoma. g acteon su meni najlepse....
ah da pulchra za koju sam pricao da je shit promenio sam misljenje :)

bas sam licimUr

Alekre
24.08.07., 07:09
Uzmem krst, napravim krst, i napisem: ''Skocio sam, u terarijum, da me izede pauk. zbog Smederevskih pede*a, kur*a, licimura, demona :) Hehehe
Za nekoliko sati idem do pet - shopa. Hocu da kupim neke elemente za terarijum i dorucak (za Grammy naravno). Kupicu i neku metalnu mrezu. Bila bi fora kada bih nasao satro ljudsku lobanju, tu bi Grammy zivela :)
Dakle, ne bi trebalo da joj smeta 30c?



Hehe, Grammy mi je pomogla da upoznam sexy devojku koja je sedela pored mene u autobusu.
Gle konverzacijuL:
Cura: Jel smo prosli, Grocku?
Ja: Jesmo
Cura: Fino, (par puta zagleda kutijicu ali ne vidi Grammy)
Tisina...
Cura: a jel to neka ribica?
Ja: Bolje ne pitaj :)
Cura: U bre...
minut - dva tisina
Ja: Da li si videla nekada uzivo tarantulu
Cura (zbunjeno): Nisam
Ja: Hoces da vidis?
Pristala je, i skoro se odsekla :) :)
Posle je presla na sediste ispred mene i tako smo razgovarli do Smedereva :) hehe Grammy, smekerica :)

dr.lucky
24.08.07., 11:09
Da li si pokupio broj telefona?!

Geni
24.08.07., 11:21
:'( Preterao sam stotine tarantula, hiljade bubašvaba, zmije, guštere, milipede, crve, opremu itd. i nikada ni jednu devojku nisam upoznao na taj način. /Mada to što idem kolima a ne busom sigurno ne pomaže :D)./

Alekre
24.08.07., 15:20
@Dr. Lucky
Uzeo sam. Ali kada sazna da imam 18 godina, bye bye... Plus, iz Smedereva je, ali zivi i radi u Beogradu, roditelji su joj u Smederevu. Vidim, lepotinje treba da sedi vise od sat vremena pored mene, pa rekoh, sta ima veze ako pokrenem neku spiku, ko zna sta ce biti.

@Geni
Pa bitno je da nadjes samo povod da zapocnes spiku. Mi smo svega nekoliko minuta razgovorali o Grammy. Koja je vrsta, koliko je stara, kako se zove, sta jede.... Eto, toliko, ostalo je klasika.

Odo u kupovinu mrezice i hrane, za nekoliko dana dobijate slike, jer, nemam digitalni foto - aparat vec digitalnu kameru ::)

Bifrost
24.08.07., 16:37
i nikada ni jednu devojku nisam upoznao na taj način.


Ni ja to dolazi tek posle kao iznenadjenje :D :lol:
Kad god sam isao, javnim prevozom sa tako necim, bilo je dobro sakriveno, da ljudi uopte ne znajau :D

Moram da kazem da kad bi god neko po prvi put video tarnatulu kod mene, prvo pitanje bi uvek bilo (bar u mom slucaju) cime je hranis? Imam neku posebnu facu koju pravim na to pitanje :lol: bas me nervira.

Alekre
24.08.07., 16:45
Pa da i mene je to pitala :)
Nego, kupio sam kasiku crva za pecanje i ubacio joj dva komada. Jedan se paralisao, a drugi se upetljao u mrezu (glupak). Mada nece da ih pokida, krene na njih i povuce se :(

marko
24.08.07., 19:01
@Alekre - Nemoj da se brineš, ješće kad tad, možda malo upoznaje okruženje.

@Bif - I mene je dosta dosta ljudi pitalo isto pitanje. Definitivno da su dva najčešća pitanja : "Jeli jako otrovna?" i "Čime je hraniš"

zarko
24.08.07., 20:17
:D
skroz mi je jasno o cemu pricas bif @

Alekre
25.08.07., 02:26
Ljudi, bila je u mraku, nekoliko sati, malo pre pogledam, kad ono nema ona dva glupa crva :) Bas mi je laknulo :) :) :)
Sutra kacim slike terarijuma. Hteo bih prvo da pogledate, ako je okay da je premestim u terarijum.
Bas se oseca kokosov treset, nadam se da ne smeta? A za vodu, uzeo sam plastican poklopac od tegle, jel to okay?
Poklopac je diskutabilan, stiropor debiljine 1cm. Izbusio sam kvadrat i stavio mrezicu za komarce koju sam pricvrstio rajsnadlama. Stavio sam neke parcice od monte gore da ne pomeri stiropor, otkud ga znam. To je cisto dok ne kupim dasku medijapana i odradim to da valja, i lici na nesto.


U sobi u kojoj je, su spustene roletne ceo dan, jer je dosta vruce. Jel joj smeta mrak 24h?

Alekre
25.08.07., 14:52
Ubacio sam joj malo vode, u cepu od ''Coca - Cole''.

marko
25.08.07., 18:05
U sobi u kojoj je, su spustene roletne ceo dan, jer je dosta vruce. Jel joj smeta mrak 24h?
Ne smeta joj mrak uopšte, pa to su ti noćne životinje.
Kokosov treset se oseća jedno vreme, izgubiće se miris vremenom. Mislim da im ne smeta uopšte.

Alekre
26.08.07., 01:27
Izvinite sto pitam sve i svasta... Samo ne zelim da mi Grammy pati. Zahvalicu cu se i svima koju su odvojili vreme i pomogli mi :)
Evo slika.

http://img261.imageshack.us/img261/9075/grammyor1.jpg
http://img261.imageshack.us/img261/7725/mojvoljeniljubimacci0.jpg (http://imageshack.us)
http://img261.imageshack.us/img261/7402/mojagrammyac5.jpg (http://imageshack.us)

Proka
26.08.07., 01:31
dobro izgleda stavi samo na tamnije mesto i to je to .... :D

Alekre
26.08.07., 01:32
U pocetku su svi bili zgrozeni. Na kraju su je prihvatili sa ogromnim strahopostovanjem. Cale je ne pipa jer se sam uverio koliko se brzo krece i napada. Bas svi koji bili kod mene na proslavi 18. rodjendana su isli da je vide. Nisam bio za to, ali ajd, hvala Bogu, kasnije je pobegla u saksiju.

Ukljucio sam svetlo samo da je slikam. Inace roletne su spustene ceo dan. Ali toliko je vruce da se kokosov treset malo susi na povrsini.

Proka
26.08.07., 01:35
ma samo lagano ako je tolika vrucina i susha ti 2 li 1 nedeljno poprskaj malo vode i to bi bilo to ...

Alekre
26.08.07., 18:06
Jutros pogledam terarijum, kad me slog nije strefio! NEMA JE! ALi NEMA JE NI U SAKSIJI NI OKOLO NI ISPOD DRVETA, NEMA JE! Da se nije zakopala i tako nesto? terarijum je poklopljen stiroporom, i na njega sam nabacio cetiri parceta polomljene gradjevinske monte. Mrezu za komarce sam zakacio sa jedno 25 rasnadle. Nemoguce da je to s#####a i pobegla. Soba je zakljucana dok se ne utvrdi da li je terarijumu ili ne.

Proka
26.08.07., 18:20
### dobro pogledaj u terarijumu ..... ako je nema onda je pobegla ... u tom slucaju pogledaj po sobi ....

Bifrost
26.08.07., 19:30
Jutros pogledam terarijum, kad me slog nije strefio! NEMA JE! ALi NEMA JE NI U SAKSIJI NI OKOLO NI ISPOD DRVETA, NEMA JE! Da se nije zakopala i tako nesto? terarijum je poklopljen stiroporom, i na njega sam nabacio cetiri parceta polomljene gradjevinske monte. Mrezu za komarce sam zakacio sa jedno 25 rasnadle. Nemoguce da je to s#####a i pobegla. Soba je zakljucana dok se ne utvrdi da li je terarijumu ili ne.


Sta je ovo ljudi kako vam tako beze pauci u poslednje vreme :lol:, moja rosea ima samo poklopac koji nije povezan nicim moze ladno da izadje i ni jednom se nije usudila (mada ko zana sta ona radi dok ja spavam :lol:). Vidi to sto si rajsnedlama (sta je u stvari to? jel to ono... sad ne znam ni kako da objasnim na sta mislim :lol:) vezo da li je negde podignuto da je pauk mogao da prodje, pa javi. Uveri se prvo da li je mogao da izadje, ako mislis da nije onda je jos u terarijumu.

PS: Sta kazete na moj novi avatar ::D

Proka
26.08.07., 20:03
PS: Sta kazete na moj novi avatar

lep avatar ... si ga sam napravio ili si nashao na netu ???



Sorry for off topic

zarko
26.08.07., 20:27
sine dobor pogledaj po terarijumu moguce je da se zakopala ,zavukla ...polako i strpljivo...

ne verujem da je pobegla

Bifrost
26.08.07., 21:31
E a ako nije mogla da pobegne i nije u terarijumu, preispitaj roditelje :) nesto mi deluje da to i nisu prihvarili najbolje. Ja se secam kad sam nabavio roseu da mi je mama dala sprej za bube i rekla bolje ti nego ja :lol: nisam mogao da verujem sta cujem, ali sam uspeo da je urazumim i bacim (cenzurisano) sprej.

@Proka: ne bih koristio tudji avtar i ne bi me zanimamlo kakav je da nisam sam naprvio :D nesto mi lose flash exportuje .gif

marko
26.08.07., 21:57
@Alekre - lepo sređen terarijum, svaka čast! Ni ja ne verujem da je pobegla tek tako, sigurno se negde zakopala, sudeći po slikama i ima gde da se zakopa, ispod saksije, ispod tog drveta... Još mi je teško da prihvatim da može da odigne poklopac terarijuma i pobegne tj. ne mogu da smislim da može da odigne poklopac oslanjajući se na bočne ivice???

@Bif - konačno avatar, odličan je! Jel to neka od tvoje dece? I ja se izvinjavam na off topic :shy:

kimo
26.08.07., 23:35
Kako niko nije gledao najotrovnija bića u nedelju...to vam je funel veb spajder na srpski...
Pogledaj samo terarijum i napravi normalan poklopac...stiropor je jako lak i mogla ga je odići i izaći...

Ig0r
27.08.07., 00:50
Nije baš bilo pametno stavljati kao poklopac stiropor. Trebao si prvo namestiti bezbedan terarijum pa tek onda staviti pauka, ali znaš kako kažu da baba ima m... bila bi deda. Sada ti ostaje da se uveriš da nije u terarijumu ia ako nije da vrlo detaljno pregledaš celu sobu. Srećno!

Bifrost
27.08.07., 02:12
Pa nisi valjda samo poklopio stiroporom? Ja sam razumeo da je uradjeno od stiropora, ali...



@Bif - konačno avatar, odličan je! Jel to neka od tvoje dece?


Kamo srece da jeste :D, hvala na komplimenu :D
Ja se posebno izvinjavam za ove offtopice :shy:, nece se vise ponoviti ima u "kafic" o tome.

marko
27.08.07., 02:25
Pa nisi valjda samo poklopio stiroporom? Ja sam razumeo da je uradjeno od stiropora, ali...
Skontao sam isto kao ti...

Kaži Alekre, nije valda samo od stiropora?
Navijam da nije pobegla!

Alekre
27.08.07., 03:34
Da, stiropor ali odozgo sam stavio cetiri parceta polomljene gradjevinske monte.
Nasao sam je, kretenka je iskopala rupu ispod glinene saksije i tu provodi vec skoro dva dana. Ne mogu da verujem, skoro se ''stopila'' sa tresetom pa jos se i ukopala.

Proka
27.08.07., 10:46
Ma dobro je da je josh tu .... ;)

Alekre
27.08.07., 16:00
Bas sam se potresao kada sam video ''prazan'' terarijum. Znam da ne bi trebalo nikoga da cepi, ali moji bi garant pozvali one likove sto mlate bubasvabe, pacove i tako to.
Imam jedno pitanje, dogovorio sam se Kimom u kupovini nekih insekata od 5 cm, za hrsanje, mada, ja je ovih dana hranim onim crvima za pecanje, jer je to jedino sto mogu da joj dam dok mi Kimo ne posalje ''normalnu hranu''. Znam da beli crvi nisu hranjivi (Pojede po 10ak dok je bila u kutijici), nego me zanima, da li mogu na neki nacin ugroziti zdravlje tarantule jer ti crvi jedu lesine. I jos nesto, pomenuti crve beze u kokosov treset. Da li treba da brinem? Hoce ih poklati tarantula iako su u tresetu?

Umalo da zaboravim, smem li neku biljku da ubacim? Terarijum mi deluje, previse ''mrtvo''.

zarko
27.08.07., 17:30
smes biljke...
t moze slobodno bez hrane 10 ak dana....
najbolje je da dajes cvrcke lateralise ...lako ih hvlata...
trenutno svarog ima cvrcke (pogledaj u ponudi) pa pitaj njega...mislim da je cena jako dobra.

najvise volim cvrcke da dajem jer su veci od lateralisa....jeftiuniji od dubije...i jako su pokretljivi, ne zkaopavaju se.

Ig0r
27.08.07., 18:40
t moze slobodno bez hrane 10 ak dana....



Moje nisu dobile hranu vec mesec i po tako da nemoj to da te brine...

ToPa 12.02.
27.08.07., 20:55
tarantula nikad nece umreti od gladi...mogu one JAKO dugo da izdrze bez hrane...

biljke mozes stavljati ali pazi da nisu toksicne...

ja moje T ne bi hranio sa tim crvima za pecanje bas zato sto one jedu trulo meso i zato sto nisu hranljivi...

slobodno je nemoras hraniti...dok ne nabavis neke bube ili neke insekte

Alekre
27.08.07., 21:46
I jos nesto... :shy:
Zbog cega nema paucine? U kutijici je pravila, pa se crv upetlja i tako ''potpise'' i samo je pitanje vremena kada ce ga zaklati.

ToPa 12.02.
27.08.07., 23:42
grammostole ne prave velike paucine...to sve zavisi od vrste...neke prave vise a neke manje

ako hoces T koja pravi velike paucine onda uzmi p.cambridgei

marko
28.08.07., 01:17
I jos nesto... :shy:

Hehe, pa nemoj da se stidiš pitaj šta god ti treba. ;)

Već ti je Topa odgovorio, nemoj da očekuješ puno paučine od grammostole.

Alekre
28.08.07., 02:42
Nije da sam se razocarao sam paucinu. Nego da oni primitivni crvi ne beze u treset. Hoce da ih nahvata?

Bas preko neko vece sam nasao bogomoljku. Braon je boje. Mada nisam smeo da je bacim kod Grammy. Mislim da bi je pokidala kao siroma napolitanku, ali opet... A bubasvabe (one crne) mogu uvek da nadjem. Ali opet ne znam da li da ih upoznam sa Grammy. Inace, video sam je da dolazi na vodicu :) A ima neverovatne poze. Stane nekako na kant.

marko
28.08.07., 09:18
Nije da sam se razocarao sam paucinu. Nego da oni primitivni crvi ne beze u treset. Hoce da ih nahvata?

Pa nahvataće ih ako ih skonta nekako (mada čisto sumljam, mali su ti crvići jel da), ako ih ne skonta crvi će uginuti kad tad.

Što se tiče davanja domaćih bubašvaba, pogledaj ovu temu:
http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,987.0.html

Alekre
29.08.07., 19:15
Bacio sam joj danas neku stonogu koju sam nasao ispod plocnika u dvoristu, i bacio u terarijum. Pobeze ona stonoga kao djavo od krsta ispod drveta :) Valjda ce da je nadje. Inace, ubacio sam kljovu od divlje svinje i lanac koji je malo oksidirao. eXtra izgleda. Uskoro slike :) E da, i neku crvenu biljku sam ubacio :)

marko
31.08.07., 15:02
U bre, kako smo zapenili tamo u kafiću niko ovde da odgovori danima :D
Verovatno si pročitao onu temu o davanju domaćih buba... ima raznih stavova (kao i uvek).
Ja sam davao chromatusu skakavce iz prirode i to sam ih hvatao pored njiva (što i nije baš pametno) ali evo ga chromatus živ i zdrav (da kucnem u drvo) sprema se za presvlačenje.
Mislim da neću više davati iz prirode jer je uzgajana hrana baš jeftina i dostupna.

Šta je bilo na kraju sa onom stonogom?
Kad će nove slike?

Bifrost
31.08.07., 20:03
A kakvu si stonogu nasao?

ToPa 12.02.
31.08.07., 21:22
@bif mozda je nasao srpsku scolopendru :lol: :lol:


sorry for offtopic

Bifrost
31.08.07., 21:58
Pa ko zna, mene je samo zanimilao da li je milipeda ili centipeda?

Proka
31.08.07., 22:35
Inace, ubacio sam kljovu od divlje svinje i lanac koji je malo oksidirao...
sad na trenutak sam mislio da gajish nekog leshinara :)

ToPa 12.02.
31.08.07., 22:49
Pa ko zna, mene je samo zanimilao da li je milipeda ili centipeda?

pa ne verujem da je nesto vece od par cm

Bifrost
31.08.07., 22:53
A jel zna neko sta su te male zute centipede, sto ima skoro ispod svake cigle?

Alekre
02.09.07., 01:02
Te, te zute. Mada je nesto nevidjam ovih dana u terarijumu ::) :lol:
Slike tomorow. Re - instalirao sam Windows, ubacivao jos RAM-a, budzio graficke itd, tako da nisam mogao da postujem.

Malo pre, okrenem plocnik vidim neku belicastu glistu, ima je mozda 4 - 5 cm. :idea: Bacio sam je ispred Tarantule. Sta se desilo? Desilo se sto da je posle par minuta bila napadnuta (SILOVANJEEEE!) Eno je gore, viri iz tarantulinih celjusti i koprca se :shock: Sve ih bre poubija tako mucki. Greota za glistu.

Proka
02.09.07., 13:25
pazi ti shta sve dajesh tarantuli da jede ...

Alekre
02.09.07., 16:22
Batice, ja sam tu glistu oprao ::) Jesam budala...
Evo ovako, narucio sam 100 tenebrija, pa kad se to pojede, a pojesce se brzo, mesec, mesec i po, kupicu cu zohare, pa kod se to icepa nesto drugo i tako... Mislim da je bolje da joj dajem raznovrsnu hranu. Zohar ima meso, tenebrija mas'... Sve u svemu, moram da dostignem taj nivo da tarantuli bude isto kao i meni kada odem na neki ispracaj. Meze, pecenje, salate, sarme, corbe :) :) :)

Bifrost
02.09.07., 17:55
Hahahaha, stvarno ne znam sta da kazem, slazem se sa Prokom. Ne bih nikada dao glistu, ili te male stonoge ili crve za pecanje. Obrazlozenje: ni ja ih nikada ne bih pojeo.

I ja sam pre prao ove domace bube bube :shy: imo sam neke tripove :lol:

Alekre
02.09.07., 21:34
Hehe, kazu, lake su ti tarantule za cuvanje... Mada, meni uopste ne deluje tako.

Evo terarijuma. Sto je dobro kada se tarantula ovako rasiri. A i moze joj se, u svojoj je kuci.
http://img175.imageshack.us/img175/2807/020920071117yl3.jpg (http://imageshack.us)

Srks
02.09.07., 21:41
Pa ako je tebi zadovoljstvo da cuvas tarantule onda ne bi trebalo da ti bude tesko. To znaci da je lako.

Alekre
02.09.07., 23:48
Nije mi tesko da je hranim, stavljam vodu itd. Mnogo se brinem da li je to sto radim u redu. Zbog toga, inace, ja sam odusevljen tarantulom. I uopste mi nije smor iako je pasivna. Svidja mi se prosto receno, i kada budem dosao do para, kupicu Red Knee.

A terarijum, da li Vam se svidja?

Bifrost
02.09.07., 23:52
Pa ako je tebi zadovoljstvo da cuvas tarantule onda ne bi trebalo da ti bude tesko. To znaci da je lako.

Slazem se u potpunosti, a to inace vazi za sve sto te zanima. Ali ja mislim da bi neke vrste tarantula mogao da drzi bilo ko, bas su potpuno ne zahtevne, bar meni.

@Alekre: Probaj da drzis ribice :D, pa ces znati da razlikujes lakse od tezeg :lol:

Ig0r
03.09.07., 00:00
A terarijum, da li Vam se svidja?


Dobar je terarijum, samo sam ja ipak više ljubitelj prirodnijeg izgleda... Nego čini mi se da i tvoj(kao i moj) terarijum ima popriličnu visinu u odnosu na raspon nogu tarantule. Ja sam jedva čekao da raspon kod moje T pređe 10cm, kako bih mu zbudžio ter od 30x30x30cm minus podloga, pa da visina otprilike odgovara rasponu nogu, ali mi se i ovako čini visoko. Ali bar sam zadovoljan izgledom terarijuma... ;) Smoriću se ako rokne sa "plafona" pa se povredi :S

Bifrost
03.09.07., 00:09
Ni je nesto ne volim te kockste, i isto se slazem sa Grofom da bi trebalo da bude prirodnije, lepa ideja za cuvarkucu u terarijumu :D, ali mi taj lanac i saksije nekako nesto ne idu, ali to je stvar ukusa...

Alekre
03.09.07., 00:12
35cm je visina. Ali znam da ne moze uz staklo tako da se ne brinem. Videcu, promenicu nesto, ili cu jednostavno da izvadim i ostavim samo saksiju. Ne bih da je cackam mnogo.

E da, imam akvarijum :) Ciscenje kamenca, menjanje vode, filteri, pumpe... ::D

Bifrost
03.09.07., 00:16
Ali znam da ne moze uz staklo tako da se ne brinem.


Kako mislis ne moze?



E da, imam akvarijum :) Ciscenje kamenca, menjanje vode, filteri, pumpe... ::D


Ja se inace najvise patim oko biljaka, to me najvise nervira, bas mi ne idu, i da plus ribice trebas svaki dan da hranis :D.

Ig0r
03.09.07., 00:20
Kako to misliš ne može uz staklo???

Bifrost
03.09.07., 03:07
Moguce je da treba da se presvuce, onda se losije penju, ali posto jede...

E sad mi nesto pade na pamet :), pa to je Zarko pre napisao da ispustaju na nogama posebnu lepljivu paucinu za lakse penjanje po vertikalnim glatkim povrsinama, pa verovatno pred presvlacenje, ne mogu da je koriste zbog... Sta mislite?

kimo
03.09.07., 04:11
Možda ima problem sa kretanjem, tj. Diskinetic sindrom, mada neverujem...

Ig0r
03.09.07., 10:45
Baš sam ovih dana pratio temu o DS na Arachnoboards-u, i izgleda baš bolesno... Misim da je to u pitanju Alekre bi već primetio da nešto ozbiljno nije u redu sa njegovom tarantulom...

...a ako smem da primetim ova tema je odavno premašila svoj naslov jer ovde ima mnogo više tema od nekoliko ;)

Alekre
03.09.07., 12:24
Nikada je nisam video da se popela na staklo. Kad god upalim svetlo da vidim sta radi, ona stoji i ne krece se. Jedino sam je video da se krece kada joj ubacim hranu. Jel moze nesto da se napise o gore pomenutom sindromu?

Mada, ono, ko zna sta radi dok spavam. Jedino sam je vidjeo da se pentra uz saksije, uz staklo nikada.

Pogledao sam klip na arachnoboardsu, sto se pomenutnog sidroma tice. Moja T se ne krece onako, hvala Bogu. Pobegne kao i svaki pauk :) :) :) :) :) :) Mislim da nema razloga za brigu. U ostalom, G. Aureostriata je terestrijalna, tako da se one ne pentraju.

Geni
03.09.07., 20:26
Inače može provereno da se penje uz staklo. Nisu baš spretni ko arborealni, ali mogu da se penju. To što neće je druga stvar.

Alekre
04.09.07., 01:11
Pomenuo sam da mi cuvanje tarantule ne deluje toliko lako. Jer, ja se mnogo brinem da li je njoj skroz okay kod mene. Nedaj Boze da joj se nesto desi, ne bih smeo ni jedan post vise da napisem na ovom forumu. Ajd' to manje vise, nego sto sam je ubio.

Bifrost
04.09.07., 01:18
Gde bre gramostoli da se desi nesto, to su ti najizdrzljivije vrste :D

Srks
04.09.07., 11:07
Ma da 100% tacno to ti je jedna od naj izdrzljviji tarantula sto postoje. Ozbiljno nju da ne hranis neko duze vreme i nista joj ne bi falilo. Jako izdrzljiva tarantula. Nemas sta da se brines opusteno.

Alekre
07.09.07., 23:46
Danas mi je Kimo poslao tenebrije. Stavio sam im brasno i parce krastavca. Temperatura u sobi je oko 25c, stoje pored terarijuma. Nekada se prave mrtvi, a kada osete bas toplotu pocnu da mrdaju. I ne znam da li su mrtvi ili zivi, verovatno su zivi ::) Sto se moje Grejmi tice, ima paucine u tresetu. U saksiji, koja joj sluzi kao skloniste. Odmah je rastrgla 5 tenebrija, sto me i ne cudi jer zadnje sto sam joj dao je bila glista pre nekoliko dana. E sad, to je znak da nece skoro da se presvuce. Ali, zanima kada da ocekujem presvlacenje? Da li ok ako stavim soljicu tople vode jer ce se tako znatno povecati vlaznost. Smatram da je to najkriticniji period za tarantulu, pa, voleo bih da napisete da li okay moja zamisao. Jos nesto, Grejmi je zauzela neki cudan polozaj koji do sada nisam video... Bas se odigla od treseta. Obicno se rasiri ali sada se bas podigla. Zbog cega?

Bifrost
08.09.07., 00:12
Za tvoju vrstu je dovljna posuda za vodu. Nema problema kod gramostole

Aj cisto informativno ne vezano za temu: Kod nekih vrsta i prevelika vlaga je pogubna, npr: odraslog p. murinusa dok su mali ne smeta im velika vlaga ali ka porasu, bude #####.

Alkre, cinimi se kao da si malo upucen, bez uvrede ali ti savetujem da malo procitas (nece skoditi :) ).

http://www.clankonosci.com/tarantule/t.odrzavanje.php
http://www.gekkogecko.co.yu/Tarantule.htm
imas jos na Kimovom saju http://www.nsexotics.net
i na mom www.tarantule.netfirms.com

Izvinjavam se ako sam te uvredio, to mi nije namera, tako sam samo stekao utisak. Ovde ti je sve na srpskom jeziku pa je lako za citanje....

marko
08.09.07., 09:53
@Alekre - taj čudni položaj što kažeš, oni se odignu od zemlje kada jedu, jesi li primetio da je jeo dok je stajao tako čudno?
To u stvari i nije čudan položaj nego verovatno još nisi navikao.
Imaš tu još "čudnih" položaja, kada se tarantula čisti/kupa šta već, videćeš kako uzima jednu po jednu nogu i provlači je kroz zube. Opet kažem, nema tu ništa čudno kad se navikneš.

Ig0r
08.09.07., 11:07
Aj cisto informativno ne vezano za temu: Kod nekih vrsta i prevelika vlaga je pogubna, npr: odraslog p. murinusa dok su mali ne smeta im velika vlaga ali ka porasu, bude (cenzurisano).



Bif je u pravu. Samo nije napisao zasto je to tako. Naime, sve male tarantule(a tu mislim na bebe i na mladez koji jos nisu dobili odrasle boje), nemaju jos uvek dovoljno tvrd i gust egzoskelet pa im tecnost lako izlazi iz organizma. Zato, apsolutno svim vrstama tarantula u tom stadijumu razvoja neophodno je pruziti vecu vlaznost. Kasnije kad tarantula malo naraste(dobije odrasle boje iako jos uvek ne mora biti potpuno odrasla niti polno zrela) gotovo svu tecnost koja joj je potrebna dobijace iz hrane. Nekad ces videti i da pije vodu ili iz posude ili sa kapljica na staklu ili liscu. U tom stadijumu velika vlaznost bi naskodila nekim vrstama(ili ih cak ubila). Tu pre svega mislim na Chromatopelma cyaneopubescens, ali visoka vlaznost ne treba ni Brachipelama, Grammostolama, Nhanduima i ni jednoj (da se slobodnije izrazim) stepskoj ili pustinjskoj vrsti...
Vecu vlaznost uglavnom zahtevaju arborealne vrste...
Nadam se da sam pomogao
@Bif mojne da se ljutis sto sam ti zavrsio recenicu

Bifrost
08.09.07., 14:05
Cu da se ljutim, hvala :D. Nisam ja znao zasto. Ja sam ranije citao o tome, i nasao sam samo da zbog prevelike vlage navodno novi egzoskelet ocvresne pre nego sto izadje iz starog... Ovo tvoje mi deluje kao bolje objasnjenje. Ja znam zbog mog slucaja sa murinusom sto mi je ugianula zbog prevelike vlage, a primetio sam da je to malo cesci slucaj. Obicno pri presvlacenu odrasle jedninke ove vrste, ili se izvuku pa im noge budu deformisane ili uginu (zbog velike vlage).... Imam jedan tekst o tome koji vise ne mogu da nadjem na netu ali imam ga kuci pa cu uploadovati negde....

Alekre
08.09.07., 14:15
U bre, naravno da se ne ljutim. Pa veci greh bi bio da radim ''na svoju ruku''.
Dakle, samo cinijica sa vodom... Kapiram :)

Alekre
26.09.07., 22:30
Izgleda da je moja Grejmi pred presvlacenie ::D Potamnela je i nece da hrsa. Skroz je ok. Vidim, danas je iskopala treset skroz do stakla u saksiji. ::)

Alekre
02.10.07., 13:51
E, moja Grejmi je skroz napravila mreze oko saksije u kojoj se steka. Kao neka vojna baza, nista ne moze da udje niti da izadje sem nje. Jel ima to neke veze sa presvlacenjem. Cak je i uredjivala treset unutar sakscije, jel to znaci da ce se presvuci? Ne jede.

Alekre
05.10.07., 12:02
[quote=gava ]
Da li sam ziv? Pa ne znam. Videcemo....
Nisam rekao da se nikada ne presvlace na zemlji vec samo da to nije njihov obicaj. Ne mora da znaci da tarantula ako ne jede nekoliko dana da joj je vreme za presvlacenje. Moja smithi povremeno pravi pauze od po desetak dana. Malo jede pa malo odmara pa opet malo jede. Simpatican pauk. Zarko je dao savrsen savet. Samo strpljivo

Ne pitas ni za Grammostolu sunce ti 'lebovo :) Samo da znas, potamnela je i nece da cepa hranu. Cekam da se presvuce.

Imam i ja nesto da pitam po ko zna koji put.
Sto se vlaznosti tice, ne moram nista da menjam jer joj vodicu dajem u poklopcu od neke tegle? Da li je dovoljno za presvlacenje?

Ig0r
05.10.07., 12:49
O da.

ToPa 12.02.
05.10.07., 12:52
ma da bre dosta je