PDA

Pogledaj punu verziju : Čakvale



poskok
09.09.07., 19:47
Ima li neko iskustva u čuvanju čakvala (sauromalus obesus)? Još korisnije bi mi bilo ukoliko bi neko znao da mi kaže kako da do njih dođem u Srbiji...

nenad
09.09.07., 20:00
Ne verujem da je bilo ko ovde cuvao cakvale. Uglavnom su ovde u opticaju razne vrste gekona, bradate agame, iguane i poneki uromastix. Na zalost jos nemamo razvijeno trziste, mada mozda neko i moze da ti ih nabavi.

Geni
09.09.07., 20:05
Sauromalus ater je sadašnji naziv. Čisto ako neko bude jurio za nabavku.

nenad
10.09.07., 16:34
Geni, to su dve razlicite vrste. Kada se menja ime zivotinje, obicno se menja samo prva rec, odnosno ime roda, kada se utvrdi da zivotinja ne pripada tom rodu. To se cesto desava, ali se druga rec u imenu retko menja. U ovom slucaju rec je o dve razlicite vrste cakvala. Ja ne znam tacno koja vrsta se cuva, ali ih ima 6 u rodu, i sve se zovu cakvale.
Zasto bas taj guster, poskoche, ima slicnih koji se lakse nabave?

poskok
10.09.07., 16:47
E sad, zasto bas cakvale... zbog, recimo, gradje (relativno kratki ali mocni), boje (nisu fensi nego bas nekako sirovi), biljojedi (dosadile mi bube po kuci i misevi po zamrzivacu)...uopste ljubav na prvi pogled. A i nikako da ih nabavim pa sam jos i isprovociran. Inace, sauromalus obesus je izgleda stvarno isto sto i sauromalus ater-obicna cakvala koja se gaji. Ako neko dobije neku ideju oko nabavke neka mi javi. Nosim se i mislju da pokusam da ih uvezem. Jeli neko uvozio reptile u zadnje vreme?

nenad
10.09.07., 17:00
Dobri razlozi. Sta imas od zivotinja?

poskok
10.09.07., 17:20
Trenutno, samo leopard gekone (prva ljubav) sto se tice reptila. Inace cuvao sam zelenu iguanu (6 godina) koju sam, teska srca, morao da prodam jer je visestruko prerasla moje terarijumske kapacitete, brazilsku duginu bou koju sam poklonio prijatelju koji se bukvalno zaljubio u nju (a meni su dojadili misevi u frzu), dazdevnjaka i tri tritona koje sam odlucio da pustim kad sam poceo da se zanimam za ekologiju i zastitu zivotinja. Sad sam u fazi pazljivog biranja i planiranja...

nenad
10.09.07., 18:14
I, da, moja greska, ipak je u pitanju ista vrsta, pa se izvinjavam. :S
Ipak, na nekim listama i dalje su razdvojene vrste, medjutim, verovatno je skoro otkriveno da nisu u pitanju dve, nego jedna vrsta.
Sta fali misevima u frizideru ::D

zarko
10.09.07., 21:00
pa pogledaj nekog uromastrixa onda....oni se cak i mogu nabaviti ....ali cakvale ja do sad nisma cuo da je neko slao u ponudi..
srecno sa trazenjem :)
mada mislim da uzmes b agamu....jer sad hrana nije nikakav problem od kad je ovaj forum aktivan bar se to resilo...