PDA

Pogledaj punu verziju : Tarantula i nikotin



marko
10.09.07., 15:01
Već duže vreme se razmišljam da postavim ovu temu i uopšte mi nije jasno zašto oklevam da pitam...zato i postoji forum...

Naime pročitao sam u Tarantula Keeper's Guide-u da je nikotin veoma otrovan za tarantule (sad će svi pomisliti : pa za koga nije otrovan). Znao sam i ranije da im dim nikako ne odgovara (pogotovo duvanski dim) ali nikada na to nisam posebno obraćao pažnju, uvek mi je bilo negde u podsveti. E sad kad sam to pročitao u knjizi, pitanje dolazi u prvi plan za razmatranje, kontam da ne bi pisali u knjizi nešto što nije bitno. Počeo sam da se tripujem kada dođe neko od pušača. Odmah zatvaram vrata koja dele sobu gde su tarantule. Šta vi mislite kako taj dim utiče na njih, kako oni stoje po pitanju pasivnih pušača? Jel treba baš toliko da se tripujem i uvek da skačem i zatvaram vrata kada neko zapali cigaretu? Logičkim razmišljanjem se dolazi do zaključka da njima treba mnogo mnogo manja količina nikotina kako bi se otrovali jer su mnogo manji u odnosu na čoveka? Ima li ovde aktivnih pušača (znam samo za Mirka) da mi kažu njihovo stanje? Tj. zanima me da li neko dimi prostoriju u kojoj se nalaze tarantule? Samo nemojte to skrivati, neće biti nikakvih optužbi ako takvih ima, samo mi recite u kojoj količini dozvoljavate pušenje u toj prostoriji?

Eto pitao sam...

Ig0r
10.09.07., 15:28
Evo ja sam pušač... Kad sam se upoznavao sa tematikom čuvanja tarantula, takođe sam našao istu informaciju, i zabrinuo se... Čak sam pokrenuo tu temu na AB čini mi se sa naslovom "T's and nightlife". Tripovao sam se neko vreme ali sam kod više poznanika koji drže tarantule prisustvovao vrlo gadnim scenama(bar sam tako tada mislio). Maksimalno zadimljena prostorija, a u ćošku terarijumi. Pitao sam i dobio odgovo:"Vidiš, nisam ni razmišljao o tome, ali je kod mene to oduvek tako, a vidi koliko je narasla!"... Pa tako
Od tada se ne ustručavam da zapalim cigaretu u sobi sa tarantulama ali ni ne preterujem jer između ostalog ta soba služi i za spavanje.
Ipak, čvrsto sam uveren da duvanski dim ne prija tarantulama, ali sam siguran da u nekim normalnim količinama neće doći do fatalnog ishoda ili neke deformacije ili bilo čega sličnog. S druge strane, ne zameram ništa ljudima koji ne dozvoljavaju pušenje u sobi sa ljubimcima... Na kraju krajeva neki ne dozvoljavaju pušenje iako nemaju ljubimce ;)

E a evo i linka za tu temu http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=78202&highlight=nightlife
Kao što ćete primetiti izričit američki stav je NE NE I NE, ali mi se čini da su se javili uglavnom nepušači(koji su istini za volju vrlo iskusni hobisti)

ToPa 12.02.
10.09.07., 15:37
npr,ja se jako tripujem sto se toga tice i ako nisam pusac...ali cim neko zapali cigaru u mojoj sobi gde su mu ljubimci odma ga teram napolje...ili ako neko zapali van moje sobe odma zatvaram vrato od sobe i to je to...ne radim to samo zbog ljubimaca nego i zbog sebe...u toj sabi inace i spavam a dim od cigara se zavuce u posteljinu i usmrdi mi celu sobu...
u svako slucaju koliko pazim na sebe toliko pazim i na ljubimce...
eto...

pozz

Geni
10.09.07., 15:53
Ja mislim da je pominjanje nikotina u tom kontekstu malo varljivo. Naime, nikotin je jedan od najpotentnijih otrova koji postoje i koristi se (više u prošlosti) kao isekticid. Jako je delotvoran. Verujem da odatle potiče ta priča tipa 'nemojte da uništavate biljne vaši nikotinom pa da onda tu izvedete tarantulu u šetnju. Sigurno da dim cigarete nije zdrav a ni bezopasan po tarantulu, ali ne verujem da se na to mislilo.

marko
10.09.07., 19:27
Hmm zanimljivo, stvarno su stavovi na AB-u izričito NE.
Ako je nikotin ranije bio efektivan insekticid to se nije promenilo, još uvek je efektivan.
Ništa, nastaviću da štitim dečicu, zatvaraću vrata i to je to.
Hvala za iznešena mišljenja.