PDA

Pogledaj punu verziju : Ctenosaura similes



poskok
13.09.07., 22:36
Ja bi opet da pomenem jednu vrstu koja se kod nas ne vidja. Licno mislim da je apsolutno fascinantna (iako je vrlo gadnog temperamenta). To je crna meksicka iguana (Ctenosaura similes). Skinuo sam sa neta brdo fotki pa cu ovih dana da postavim neku. Za sad sam hteo samo da je pomene (nazalost, za sada mogu samo to). Ako vas ova vrsta zanima imam dosta literature o njoj pa mogu nesto od toga i da objavim ovde. Ko zna, ako pricamo o tim retkim vrstama mozda i prizovemo neku :lol:

nenad
14.09.07., 11:43
Pa napisi nesto, ja znam samo nesto najosnovinije o njima, a zanima me u svakom slucaju :) A sta mislis o varanima, posto vidim da volis robusne zverke?

poskok
14.09.07., 22:27
Pa volim sve te „die hard“ varijante zivotinja, na kojima je priroda najbolje demonstrirala svoju kreativnost kada ih je opremala za opstanak - preziveti po svaku cenu i u svim uslovima! To se lepo vidi na Ctenosauri a, naravno, i na varanima koji su mi apsolutno predivni. Cinjenica da su oni (varani) jos i najstarija vrsta reptila na zemlji samo naglasava njihov „neunistivi sarm“. Jedini njihov nedostatak, kada je rec o cuvanju u kuci, je velicina (sto se mene tice) - preveliki su! Jedna prihvatljiva varijanta varana su cuvene akice (varanus acanthurus) ali su oni preskupi, a i mene licno nisu privukli svojom pojavom. Savana monitor nema alternativu, il ga imas il ga nemas, a ja ga nemam gde :S

poskok
14.09.07., 22:29
A evo nesto malo i o Ctenosauri similis. Ova iguana je poznata kao Bodljorepa Iguana- Spiny Tail Iguana, kako cete je najlakse naci na netu. Rasprostranjena je po centralnom delu americkog kontinenta i najcesce se vidja na potezu od istocnog Meksika do Paname. Nastanjuje pustinje u njihovim kmenitim delovima, a veoma cesto zivi i u blizini ljudi, u rusevinama i po kamenim zidinama. Zbog svog agresivnog temperamenta i navike da s vremena na vreme opustosi po neki kokosinjac, krajnje je nepopularna medju lokalnim stanovnistvom. Kada bi neki nesretni meksikanac koji muku muci sa njima cuo da neko u Srbiji prizeljkuje takvog ljubimca verovatno bi u neverici rekao „dodji i nosi ih sve kuci!!!“.
Cinjenica je da to nije reptil za mazenje i razvlacenje po rukama. Licno mislim da neko ko zeli ljubimca koji ce da mu prede u krilu i nema sta da trazi medju reptilima-neka, jednostavno, nabavi macku. Dok sam cuvao zelenu iguanu cesto sam slusao pitanja tipa „kolko je inteligentna: kao pas ili vise kao macka?“ i to me je uzasno nerviralo. Inteligentna je kao iguana i odnos koji sa njom moze da se uspostavi je odnos izmedju coveka i reptila, sto nema nikakve veze sa mackama, kucicima ili zlatnim ribicama... Elem, Ctenosauria je neprijatna samo ako od nje ocekujete previse, ili bolje reci, pogresno. Kada se nabavi kao mala navikne se na rukovanje tako da sa njom moze bezbedno da se radi, ali je nikada ne treba ostavljati sa decom ili drugim zivotinjama. Kada se to shvati, ostaje samo uzivanje u njenim drugim karakteristikama. To je reptil, po meni, idealne gradje. Dugacka je 60-90 cm, sto je sasvim prihvatljivo kada se planira terarijum u stanu, i vrlo je robusan. Tamna boja tela prosarana crnim prugama, pomalo izduzena jaka vilica i bodjikav rep poput buzdovana daju joj epski izgled. Nije dobar penjac kao njena zelena rodjaka, ali ce koristiti grane i platforme za suncanje. Ipak, kod izrade terarijuma prednost treba davati povrsini dna a ne visini. Cuva se u suvim i toplim terarijumima kao i svi pustinjski gusteri uz obaveznu posudu sa vodom. Iako ima izgled i manire mesozdera, 95% njenog jelovnika je biljnog porekla, tako da ono pustosenje koksinjaca sa pocetka teksta vise moze da se podvede pod teritojijalno-agresivno ponasanje nego pod ishranom! Kada su mlade, uglavnom se hrane zivotinjskim proteinom (insekti i manji glodari), ali sa odrastanjem postaju ljubitelji vegetarijanske ishrane. Prednost je sto nimalo nisu probirljive i sto su po prirodi i strvinari, pa im se potrebe za zivotinjskim proteinom mogu nadoknaditi raznim kombinacijama mesa i iznutrica. Ne treba ih cuvati zajedno, osim ako terarijum nije stvarno ogroman a iguane pribliznih velicina, a nikada grupu od/sa dva muzijaka. Jedinke koje se razmnozavaju u terarijumima najbolje je cuvati odvojeno i samo u vreme parenja uvoditi muzijaka kod zenke. Preko godine par se moze upoznavati povremenom socijalizacijom kroz setnje van terarijuma pod budnim okom terariste. Posle parenja zenka polaze u vlazan pesak 20-30 jaja iz kojih se izlezu mali posle otprilike 90 dana. Inace, ima 10-tak vrsta Ctenosauria koje su medjusobno, uglavnom, toliko slicne da ih je nemoguce razlikovati na prvi pogled i bog te pita po kom osnovu su klasifikovane. U svakom slucaju Ctenosauria similis je najcesca u terarijumima. I to bi ukratko bilo to. Pod parolom „slika govori kao 1000 reci“ sad cu da pokusam da postavim jednu, a vi pitajte ako vas jos nesto zanima o ovoj vrsti (samo nemojte da me pitate kako da je nabavite jer nemam pojima).
http://i202.photobucket.com/albums/aa116/chakashi/crnaiguana.jpg

poskok
14.09.07., 22:40
dva put isti link malopre. idemo ponovo, taj cuveni bodljikavi rep

http://i202.photobucket.com/albums/aa116/chakashi/bodljorepa.jpg

nenad
16.09.07., 17:45
Super je. Jednog dana ce mozda moci da se nabavi i ovde... A sto se tice varana, ima i dosta manjih varijanti, nisu svi varani ogromni. Medjutim, takve vrste se verovatno mnogo tesko nabavljaju. A, mislim da nisu bas najstariji, mada to i nema toliko veze. Meni su to najbolji gusteri, kao i tegui.

poskok
17.09.07., 16:13
Koji su od manjih varana po tebi interesantni? Zanima me tvoje misljenje jer mi se cini da imamo slican ukus za reptile.

nenad
17.09.07., 22:33
Ima ih previse koji mi se svidjaju, a ne znam latinske nazive. Gledao sam slike skoro svih 60 vrsta varana, i ne zna se koji je lepsi. Ipak moji favoriti bi bili parenti - Varanus giganteus, V. varius, nilski varan - V. niloticus, V. tristis, V. yemenensis, i mnogi drugi, cija imena ne znam.

ToPa 12.02.
18.09.07., 00:20
Samo da se ubacim :lol:
meni se od manjih licno najvise svidja zeleni varan(ne znam tacan naziv)

poskok
18.09.07., 18:17
ubaci neku sliku tih zelenih, da probam da ih identifikujem :D

ToPa 12.02.
18.09.07., 21:23
ako ja nadjem poslacu 8)

ToPa 12.02.
18.09.07., 22:17
@poskok e nasao sam naziv Varanus prasinus
meni jedan od najlepsih varana 8)

poskok
18.09.07., 23:18
sadcemo da ga provucemo kroz google da vidimo sta on kaze o ovoj vrsti. Hvala, javicu ti utiske

ToPa 12.02.
18.09.07., 23:37
ajd ako hoces mogu otvoriti novu temu pa da napisem neke osnovne stvari o ovoj vrsti
posto smo ovde totalno skrenuli sa teme



sorry for offtopic ;)