PDA

Pogledaj punu verziju : Chamaeleo calyptratus



kimo
23.09.07., 23:47
Konačno sam i ja nabavio kameleona i to Jemenskog :) Ne znam još pol, jer je mlad oko 2 meseca, možda i manje...evo slike prvog dana, sa sunčanja na terasi:

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/calyptratus2.jpg

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/calyptratus1.jpg

Šta kažete? Jeo je i pio prvi dan tako da bi to trebalo da znači da je zdrav...

Proka
24.09.07., 00:46
bash je bre super .... :D

kimo
24.09.07., 02:25
Super je, malo je možda loše obojen tu, jer je to slikano po dolasku, ali kada se malo oporavi od puta biće lepši...menja on šare često, ali ga nisam slikao, biće slika sigurno :)

zarko
24.09.07., 02:35
kakoa ne znas pol??????
pa ako ima mamuzu na zadnjoj nozi musko ..ako nema zensko...mali se razlikuju od trenutka kad izadju iz jajeta...kako ti osobak oja ti je prodala nije rekla to?
inace izgleda fino..obrati paznju jako su osetljivi u tom dobu...skini mu tu kozicu sa oka
inace svaki dan daj kalcijum...odmah lampa
minerale (ako imas kvlaitetnu hranu) ne mora da dajes ili na 10 dana....zbog joda i selena ..i drugih
prskaj sto cesce kako bi se naviko ...ja sam tu pogresio i sad ne zeli da pije vodu kad fajtam i samo bezi....
obrati paznju na temeraturu dok je mali..savet da ga sto pre stavis u ter. jer je tem tu mnogo stabilnija. drugo obrati paznju da unosis dovoljno vit A a to ces uraditi ako dajes sargarepu insektima...ne preteruj ali bar svako 3 hranjenje da imaju ...sam vit a nikako nemoj da doziras jer kolicine koje su potrebne nisu poznate a mozes da ga ubijes. stavi sto vise zelenog i uzivaj druze
i srecno ....

zarko
24.09.07., 02:46
evo par interesantnih slicica jedna je bila pred udvaranje...ali zenka nas nije primila
http://img219.imageshack.us/img219/9265/dsc01158ab5.jpg

ali bice jos dana za udvaranje :)
moze da se vidi kakao se kameleoni parcijalno presvlace...ne ko gekoni da pojedu i presvuku svu kozu od jednom vec ona odpada po parcicima i ponekad je potrebno da im se pomogne oko toga..uglavnom vlaga se poveca...
http://img136.imageshack.us/img136/396/dsc02163wy3.jpg

zarko
24.09.07., 02:48
cinimi se na prvoj slici da se vidi zadnja nogica i lici( ali ne vidi se najbolje ) da nema "mamuze" takozvane sto bi bilo da imas zenku...sto i nije tako lose :) jer zenke donose mlade :)

opet nije sigurno ali po obliku kreste,vise je zavaljena unazad, bibila zenka ali opet pogledaj lepo zanju nogu pa javi...ja sam se raspisao ,jako mi je drago da se pojavio novi kameleon u kraju ....

kimo
24.09.07., 10:10
Ma to je uzimao drugar, ne pitajući za pol, a ja sam ga uzeo isto tako, nisam jurio određen pol...inače je ženka koliko sam i ja video, jer nema ništa na zadnjim nogicama...koliko je veliko telo tvog mužjak, a koliko te ženke što ih pariš? Koliki ti je terarijum i koja mu je temp na basking spotu?

Filip
24.09.07., 11:24
Ma da, verovatno je zenka, bolje ce se videti kada malo poraste, nego je nismo toliko zagledali posto je jako mala i tek je bila stigla...mnogo je lepa i deluje zdravo...

zarko
24.09.07., 19:22
znaci filip i ti ste je doneli :)
temp na basking spotu treba da bude oko 36C
ter je prilicno veliki....
velicina mog muzijaka oko 55cm
zenka je manja 40cm mozda manja...nju slabije poznajem jer nije kod mene.

kimo
24.09.07., 19:48
Jel 55cm sa repom ispruženim ili? Čitao sam na dosta mesta da na baskingu treba 30 stepeni, pa sam kotao da ne vole visoke temp? Jel imaš neki podatak iz literature o tome? O temperaturi? Jel im spuštaš zimi temperature, tj. jel se spuštaju kao i inače ili im pojačavaš grejanje? Jel se oni sami spuste na hladniji deo ako im je pretoplo? Tj. da bi regulisali temperaturu?

zarko
24.09.07., 22:33
ne nikako 30 to je jako malo....bar 35E ispod lampe na 30cm.... jer njihov bazalni metabolizam metabolizam (po mojoj proceni sl. ) je na 31-35C .
pogledaj klimu u jemenu neam pojma ...
drugo njihova jaaja se inkubiraju na 30C koliko treba da bude toplo da bi zemlja bila 30C na 25cm dubine..bar 33C konstantno...
zima nistasamo kuliras sa sijalicom od 60W leti smanjim na 25W ili je iskljucim...
on ce sma regulisati gradijent po ter..naravno ako mu obezbedis...
55cm sa repom naravno inace telo je manje od mog dlana ali ipak ja nemam mali dlan ;) znaci oko 20cm je telo..e sad razmisljam znaci viseje 50cm :) nego 55cm jer sma uporedio sa dlanom ...sorry za laz .

Calyptratus
24.09.07., 22:44
Ma za temperaturu nemoras mnogo da brines.Dovoljno su pametni da kad im je hradno pridju sijalici,a kad im je toplo odalje se.Samo treba da pazis da stavis neku mrezicu na lampu kako nebi mogao da se previse priblizi,ili pocne da bezi kad mu prskas pa se zezne i opece.To je bila moja greska.
Netreba brinuti o konstantnoj temperaturu u terariumu,ali basicspot treba da bude oko 35.
Super izgleda,kad se setim kako je moj bio malecki.Najverovatnije je zenka,jer nema sanse da omanes u prepoznavanju.Muzijak ima kao male bradavicice na zadnjim nogama,dok zenke nemaju nista.Jednostavno
Kako si uradio terarijum?Moj savet ti je da stavis sto vise biljaka svetlijih boja,da bi i on bio svetliji jer je onda mnogo lepsi. :)

zarko
25.09.07., 01:36
to ti je dobra ideja za biljke...to je potpuno tacno...ja sam stavio dosta braon,tj pozadina je tamno braon i on je cesto jako taman

huana
25.09.07., 01:41
@kimo jako je lep :) gde si ga kupio?...

kimo
25.09.07., 04:10
Hahaha, samo ti dođi sutra pa ćeš videti i čuti šta te zanima...

Inače ja sve to znam što vi pišete, samo pitam iz iskustva da se nebi zeznuo nešto, sijalica nije u terarijumu uopšte, tako da nema brige...trenutno je jako mali, pa je u terarijumu 40x40x45 ili tako nekako ima grana i fikus benjamin jedan, nema ni mesta za više u tom terarijumu, kada preraste dobija veliki terarijum sa sve biljem i granjem raznih boja i veličina, tako da će biti ok...samo neka on dobro klopa i neka se zeza, umalo mi nije pobegao danas, dok je bio u sobi na fikusu, jer se popeo uz neku viseću lutku, baš me iznenadio kako ju je dohvatio...

kimo
25.09.07., 17:06
Evo danas je pojeo 6 lateralisa i sunčao se na terasi opet, samo sam ga uhvatio kako lovi neki suvi list fikusa i hoće da ga pojede, pa sam mu ga izvadio iz usta...posle je klopnu zemlju, ali nije uspeo da je pojede samo je napao...znam da to često rade kao mali, šta mi predlažete da radim...inače je to neki treset i neke niti kao od kokosovog treseta samo mnogo kraće(u to je zasađen fikus)...

Evo novih sličica:

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/calyptratus4.jpg

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/calyptratus5.jpg

zarko
25.09.07., 17:42
pusti ga da rucka to ako jede...nije nista strasno.mada nije ni nesto preporucljivo...
mozes da mu povecas Ca pa da vidis kako reaguje...desi se da prestanu da jedu zemlju nakon toga.
moj jede jednom u 30-40 dana i ne sprecavam ga ali kad bi bilo cesce od toga preduzo bi nesto sigurno.
pazi bendjamin oce da iziritira sotmak pogotoovu kod malih...ako imas sefleru ubaci bolje nju.
ili hibiskus ....njih trse...

kimo
25.09.07., 17:52
Znam za Fikus, ali on ga ne jede a i ne može, mali je on, samo pije vode puno sa njega i šećka po njemu, uvek ja to nadgledam, tako da nema problema...inače je mnogo aktivan i čini mi se da je zdrav ko dren...Ca dobija sa hranom i rado jede naprašenu hranu tako da nema problema, vrši nuždu skavi dan i ok je stolica...

Koliko je tvoj star Žarko?

A tvoj Calyptratuse?

Filip
25.09.07., 21:53
Evo danas je pojeo 6 lateralisa i sunčao se na terasi opet, samo sam ga uhvatio kako lovi neki suvi list fikusa i hoće da ga pojede, pa sam mu ga izvadio iz usta...posle je klopnu zemlju, ali nije uspeo da je pojede samo je napao...znam da to često rade kao mali, šta mi predlažete da radim...inače je to neki treset i neke niti kao od kokosovog treseta samo mnogo kraće(u to je zasađen fikus)...

Evo novih sličica:


http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/calyptratus5.jpg


Kakva je ovo dlakava rucerda!? :shock: Hahaha...
Povecaj mu kalcijuma, sumnjiv si mi ti sa tim prasenjem...moji su tako jeli zemlju i sada su prestali...mozes za svaki slucaj da stavis neku glinastu zemlju preko treseta za fikus ili zasadi fikus u tu zemlju, tako ne mogu da uzimaju parcice posto se glina jako stvrgne...
Pozzz
Filip

kimo
25.09.07., 22:13
Ma nema šta da sadim i zezam, samo je jednom to uradio i nije ništa pojeo nego ispljunuo parčence, a list je bio žućkasto zelenkast pa ga je verovatno privukla boja, možda je mislio da je neki insekt...nema frke zasada.

zarko
26.09.07., 03:14
moj je 3 godine ...mlad :) vec je starac :)
slobodno kimo svako prasenje stavljaj kalcijum dok je mlad

gilezmaj
27.09.07., 11:26
dali moze da se stavlja vestacko lisce i biljke u terarium za njih,radilakseg odrzavanja

kimo
27.09.07., 13:42
Može, ali nije lepo vizuelno i zbog održavanja vlage...mada mislim da bi moglo bez problema...

zarko
27.09.07., 17:30
hoce da pojedu plastican lis. iskida ga, verovali iili ne desavalose, i proguta....onda imas problem jer nije to lako da se izbaci. jasma imao iz kineske prodavnice pre jedno 2 godine nesot nalik puzavici sa zuto zelenim listovima, i kad sma video da ih cima odmah sam udario pedalu...od tad samo saksijsko bilje .
gledao sam obdukciju kamelonna koji se najeo kvarcnog peska.
i video slike madagaskarskog leaf tail gekona koji se nagutao "treseta" od orhideje.tako da zamisli stta moze da se desi ako se naguta plastike....

nenad
27.09.07., 23:16
Moja agama je jednom pojela plasticni list, al ga je srecom izbacila bez problema.

Calyptratus
28.09.07., 01:49
Ja imam dosta vestackih biljaka,i to dosta daje efekat terariumu.Da imam samo 2 bendzamina terarijum bi izgledao prazno.Inace nijednom nije pokusao da pojede nijednu vestacku biljku sem bendzamina koji je pravi.Tako da mom nesmetaju vestacke biljke,sta vise pomazu mu da se "kamuflira" bolje. :D

kimo
28.09.07., 02:14
Super, to je to što kažem, nije to kod svakog...kao i pesak...kod leoparda :)

Inače jel ti jede bendžamin? Znam da je malo otrovan, pa zato pitam...

zarko
28.09.07., 03:13
@calyptratus
da li mislis da nikad nece da proba? :(
@kimo
jede bendjamin ali kad ima seflere i hibiskusa ne dira...

Calyptratus
28.09.07., 12:22
Ako do sada nije verovatno nece. :) Inace je star 1 god. i 8 meseci. Samo bendzamin jede a ovo ne konstatuje.Kad je bilo mali vestacke biljke su mu pomagale i oko penjanja,pogotovo puzavice.
Bendzamin jeste otrovan ali kada mu polomis neku grancicu,tada ispusta ne racvi od 2 grane beli otrov,sto kameleon nema nameru da dira jer njega interesuju samo listovi.

zarko
29.09.07., 00:28
i kad polomis list mozes da primetis mleko koje pusta...ali nije strasno...

kimo
02.01.08., 21:04
Evo da se malo pohvalim :) Pogledajte kako je lepo napredovala ova ženkica kod mene...

Slika kada sam je doneo kraj oktobra:

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/ccalyptratus1.jpg

I jedna nakon čišćenja danas 2 meseca kasnije, malko(nekih 5 puta) veća ::D

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/ccalyptratus2.jpg

Definitivno nešto što najbrže raste...brže raste id žohara :) Još jedan dokaz kako su B.lateralisi dobra hrana...samo to je klopala i to po 20 komada dnevno je znala da pojede. Ali ne hranim je tako puno, jer je već dosta velika, a ako se smanji količina hrane koju dobija, manje su šanse da dobije jaja bez parenja i smanjuje se veličina legla, ako se bude parila...

zarko
03.01.08., 02:32
jako lepo izgleda..svaka cast.
a to za hranu su predpostavke, bazirane na cinjenici da kameleon koji nije u najboljoj formi donosi manje jaja jer toliko moze da iznese...
ALI, to nije uvek tacno. i jos bitnije je to se odnosi na iscrpljene kameleone.
ako snese neoplodjena to je dobor i znak da je sve u redu...ako ne snese ne znaci da nije u redu ali bolje je da ide sve kako treba...
drugo ako je ne budes pario pricekaces bar 2 godine kao ne i 3 da sneseprvo leglo..
nece ona sa 8 meseci nositi... to ti pricam generalno.
inace drzi je u dobroj formi...sad proredi malo kako ne bi bila debela i napravis zderonju od nje...
ipak oni treba da jedu svaki drugi 3 dan kad su odrasli....

svaka cast!!!

kimo
03.01.08., 02:50
Pa ne znam kako bi ona izdržala da je ne hranim svaki dan :) Već je izdresirana da dolazi na vrata kada treba da jede, puno voli da se šeta, a već je prerasla teararijum, tako da treba u roku od 10 dana da dobije novi, taj terarijum će biti dosta velik, pa ću videti kako će se ponašati, biće slika svega.

Jedno pitanje tebi i drugima. Vidim da ova moja često jede zemlju, ponekad je uhvatim, a vidim po stolici da ima zemlje malo, pa me interesuje jel to normalno ili šta? Da li treba sprečavati ili ne i kako, jer ona ima u saksiji sa biljkom zemlju i nju ponekad pojede...zato razmišljam ako je ne bih hranio često da bi možda jela više zemlje? Inače to radi oduvek, tako da neverujem da je nešto strašno i da joj fali nešto, jer vitamine dobija svako hranjenje skoro, ali malo,jer ako vidi prah na insektu neće da ga jede, tako da joj samo umočim insekta odozdo u prah i onda ga pojede...

I još jedno pitanje za sve koji drže Jemenske kameleone, da li im daju biljke neke, voće ili povrće? Ja mojoj nikada nisam davao, a ovu šefleru je samo par puta gricnula i ostavila od tada...

zarko
03.01.08., 13:34
po mom iskustvo koje i nije neko... mislim ovako
da nema potrebe da se brani da jedu zemlju...
ako preteraju a to znaci nekoliko dana za redom ga uhvatis kako zdere ko konj, i ima u izmetu puno..onda bih poceo da razmisljam.
moj jede povremeno al to je na 30 dana npr...i poruckao je do sad dosta...
ne planirma da mu zabranim ,ali mnogi iskusniji teraristi to sprecavaju..stave klikere ili krupno kamenje u saksije...
pazi u zemlji ne moze da bude nicega sto bi njemu ekstra prijalo...tako da slobodno mozes da ukines , a sa druge strane mozda poboljsava probavu za nijansu ali opet to nije neki razlog da bi se reklo da jeto normalno.
ako preteruje spreci je ako je povremeno pusti....
moguce je da zemlja malo smanjuje bol..pa da se prejede pa rucka..mozda nema veze!!!
ewto ti da rasmislja malo u tom pravcu pa razmisli da li mozda ima veze sa tim.
povrce i vocxe mozes da uzmes tanko naseckano i stavis zakaceno stipaljkom i hoce da jedu..
ja sma probao jednom i jos stipaljku nisam sklonio koliko me mrzi to da radim!!!
moj jede benjamina i sefleru povremeno...
dok njegova partnerka jede ko koza i pojede ceo hibiskus!
savet....za ter.ako imas ogranicen prostor dobro razmisli o velicini ter. jer zelis da njega uklopis sa drugim buducim ter.
ja sam tako napravio ter za tokaija koji je veci nego sto je potrebno i sad razbijam glavu....ako nema frke sa prostorom onda kuliraj i blago tebi :D

sto se tice minerala.
moj stav je sledeci
strogo sma protiv mineralno vitaminskih prahova..multivitamina!!!
dajem odraslom
svaki drugi dan ca karobnat
povremeno kalcijum glukonat ....proso na karbonat (eksperimentisem i saram malo) jer ga imam jos !
D3 vitamin ikad ili jednom u 20 dana!! i oanko se slabo lepi na insekte.
multivitamini nikad ili na 20 dana !! ja stvarno nikad jer su doze neadekvatne...
npr... kvalitetan sastav koji je kostao oko 20 E kutija iala je 100X vise vitamina A nego sto je potrebno!!!!
i odnos A:D:E nije bio pozeljnih 100:10:1 vec 100: 90: 4 to su doze koje nemogu da se kontrolisu..dovoljno je da se 5 cvrcka za redom nahvata puno i da kameleon izflesira od previse A vitamina ili D vitamina!!!
inace prah kji stavljas..prbaj malo da stavis u kutijicu promesas sa hranom pa das..ali bas malo!!!onoliko koliko da ona ne primeti..pa postepeno povecavaj kolicinu praha...kalcijum u glavnom im ne smeta!!a minerali su sladunjavi pa ih ubiva

raspisao sma se..
nadma se da sam ti bar malo pomogo oko razmisljanja kako a resis frku!!
poz i srecno

Calyptratus
06.01.08., 16:54
Mog nisam nikada video da jede zemlju.Spustao se do nje i hodao po njoj ali nisam primetio da jede.To sto se spustao je trazio vlagu i kad mu naprskam ne silazi vise dole.
Nisam mu davao voce i povrce da jede sem jedanput kad sam hteo da vidim koliko je alav,dao sam mu list zelene salate i mrdao ga kao da je insekt.Naravno,naseo je... :D Inace povremeno pojede koji list bendzamina.

kimo
06.01.08., 16:59
Pričao sam sa nekim likovima i našao sam i na jednom sajtu da baš C.calyptratusi mnogo jedu zemlju, ne zna se još zašto tačno,ali neki govore da je zbog nekih parazita u probavnom traktu a neki da je zbog neki materija koje se nalaze u zemlji, mada dokle god jede normalno i vrši nuždu nije bitno. A pošto moja jako puno jede, raste i vrši nuždu redovno onda je sve ok.

Calyptratus
06.01.08., 17:07
Ma da,dok jede i dok vrsi nuzdu nista joj onda ne smeta i ne fali.Uglavnom cim prestanu da jedu ili se nesto kriju znaci da nesto nije u redu.To je generalno kod svih gustera,kad im nesto nije u redu poste,jer ne mogu da kazu boli me to i to ili da cvile kao psi. :D

kimo
17.06.08., 14:39
Evo da malo osvežim i ovu temu, pošto će se uskoro gospođa sresti sa nesuđenim momčićem, pa ćemo da ispratimo dešavanja, a naravno iskustvo ide ovde direkt :)

Pita se šta će da jede :)

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/ccalyptratusoci.jpg

zarko
17.06.08., 14:48
koliko je stara?
ako nema vise od 11meseci nebih je pario...preporucljivo je 15 tj oko pola godine....
ali ak omislis da moze samo napred i SRECNO!!!!!

mali kameleoni su preslatki i strava!!

meni su ostala samo 2 jajeta i ne znma da li ceo datle izaci nesto ali planirma ponovo da ih spojim...

kimo
17.06.08., 15:23
Stara je oko 12 meseci koliko ja cenim, sigurno nije mlađa d 10 meseci, a nema tu nekog pravila sa parenjem, jer se neke pare i sa 6 meseci, a svakako će ona da napravi neoplođena jaja, pa bolje ovako, ako se prihvate, a i ova moja ženka je mislim idealna u svakom pogledu i nikada nije imala nikakvih problema, a i sada nije više onako debela kao pre, jer joj redukovana ishrana malo, da ne bi završio sa 100 jaja na kraju...videćemo kako će sve ići, mada je to sve varijabilno...

Nego reci ti meni šta se desilo sa tim jajima tvojim? Na kojoj si ih temp. inkubirao i koja misliš da je najbolja? Ja sam planirao da ih stavim na 27 konstantno ili da eventualno gasim inkubator noću na 8 sati da imaju taj pad temperature i da varira...šta misliš?

zarko
17.06.08., 18:46
nikako ne bih iso na variranje temeprature....
svi reptili koji kopaju jaja gnezdo ne varira vise od 1-2C na dan...postoje (bas kod kaliptratusa) neke varijacije tokom sezone pa se to odrazava i na gnezdo ukljucujuci i vlagu...tokom kisne sezone kojaje valjda od septembra pa nadalej je vlaga veza valjda 80% i vise posto....

nego da se vratimo...nikako ne bih gasio.
tem od 27C je moguca za inkubaciju ali je jako visoka....izlaze brze al isu mnogo slabiji sitniji i ujedno imaju mnogo losiji start....
idealna i opste preporucena temperatura je 25C

ja na toliko inkubiram.

e sad kako dolazi toplije vreme tesko ej dase odrzi ta temp pa idem ka 26C...
moguce je da se inkubiraju i na 29C ali to je lose. nije provereno al ikazu da mogu da budu i sterilni...
inkubacija na 25C je oko 200 do 240 dana na nizoj duze na visoj mnogo krace... 180 dana je nesto najranije za preporucenu temepraturu....

12 meseci je ok za parenje toje mlada zrela....znam da mogu i ranije ali jednostavno ne treba da se radi. ko zeli da ih pari i to mu je jedini cilj moze i sa 7 meseci ali je nepromisljeno i glupo. ko sto leo moze sa 9 meseci ali opet to je mucenje....

sta je sa mojim jajima?
listajuci dnevnik provalio sam da je 2 dan valjda pre nove godine nestala struja na 16 sati ili duze i u inkub je bilo samo 13C tako daje verovatno to pobilo skoro sve moje malisane!!
inace ima zametak u jajetu i imama samo jos 2 nabubrela jajeta ostale sam odstranio...
ako odatle izadje nesto bice pravo cudo...

Bogica1985
24.06.08., 02:53
Evo i ja da predstavim mladu ženkicu

http://img136.imageshack.us/img136/8569/picture223gx7.jpg

kimo
24.06.08., 03:19
Izgleda skroz ok, koliko je stara?

Bogica1985
24.06.08., 03:26
E to još nisam uspeo da saznam, a nemam iskustva da sam odredim, ovih dana treba lik da mi javi.
Inače non stop se šetka po granama, aktivna je nemam reči, ne smem da stavim ruku u terarijum odmah mi se zakači i posle je teško skinutu :D , klopa sve bez problema...

zarko
24.06.08., 04:50
izgleda odlicno i sa slike bih reko da je mlada
jako lep primerak svakacast bogice....

kimo
24.06.08., 09:13
Mislim da znam i od koga si je uzeo :) Nego koliko joj je telo, oko 10cm? Mislim da ima 4-5 meseci.

dule87
24.06.08., 10:02
...jel se moze odrediti sa sigunoscu pol kod mladih kameleona???

kimo
24.06.08., 11:16
Da...skoro čim se rode...mužjaci imaju izraslinu na zadnjim nogama koja kod ženki ne postoji :)

Bogica1985
24.06.08., 12:28
Pa tako možda, 10-ak cm.

zarko
24.06.08., 14:19
odlicno izgleda. kazi mi sto si se odlucio za zenku?

Bogica1985
24.06.08., 14:29
:) nisam se ja odlučio, ženka ide drugaru, a ja ću uskoro dobiti mužjaka, pa dogodine...

spade
07.07.08., 16:57
kimo, kolko kosta taj kameleon tvoj i koliko ga je tesko nabaviti?

Proka
07.07.08., 20:22
ma kameleone nije teshko nabaviti ... cak mislim da je zarko upario ove godine !?! mozda se i varam
a cene morash da vidish sa kimom i zarkom ... ali nemaju neku preteranu cenu do 70-80 e koliko se ja secam kada sam hteo da ih uzimam ... jedino shto je mene odvuklo od kameleona je zivotni vek... mnogo kratko ;)

zarko
07.07.08., 22:06
6-7 za muzijaka zenke oko 5 ali to je ko kod coveka 80 ..znaci nije previse ali ne dostignu svi toliko !!!

upario ali #####e restrikcije struje su me ostavile sa jednim (kameleonovim ) jajetom

_NEBOYSHA_
18.05.09., 21:00
Odlučio sam da kupim kameleona.:icon_cheers:
Pa me zanima koliko košta i gde ga ima?
Šta je bolje mužjak ili ženka?

Ako imate neke kvalitetne tekstove o njima bio bi vam zahvalan.

zarko
18.05.09., 22:56
http://www.gekkogecko.rs/Cuvanje.html

imas ovde tekst, na mom sajtu...informisi se dobro pre nego sto kupis

maksim92
09.08.09., 16:43
hteo bih da kupim mladu Chamaeleo calyptratus, ali sam potpuno neiskusan. Hteo bih da znam koliko je tesko odrazavati je i koja cena bi bila sve ukupno sa nekim ok terarijumom???

chalabin32
21.02.10., 03:08
ja isto trba da uzmem kameleona..a zanima me jel bi mogao da ga drzim sa laznom koralnom zmijom??posto je terarijum vec 2 m duzine i 1m visine,a ima i akvarijum u njemu..kapiram da kameleon ne bi dirao zmiju a ne bi ni ona mogla njega kad bude bio veci...

zarko
21.02.10., 04:00
ne bih to raidio nikada...

spiderboy
21.02.10., 09:15
ja isto trba da uzmem kameleona..a zanima me jel bi mogao da ga drzim sa laznom koralnom zmijom??posto je terarijum vec 2 m duzine i 1m visine,a ima i akvarijum u njemu..kapiram da kameleon ne bi dirao zmiju a ne bi ni ona mogla njega kad bude bio veci...

trebalo bi malo da se informišeš,to jest pročitaš teme,itd,pre nego što ti padaju sulude ideje na pamet,ali ok,zmije i gušteri ne idu zajedno,NIKAD,baš o kameleonima imaš trenutno dosta načetih tema pa vidi tamo

nenad
21.02.10., 11:35
Tako je, prvo se informiši što više o životinji, pa je onda nabavi. Većina zmija, bar u nekom stadijumu svog života, jede guštere. Zato se nikako ne smeju držati zajedno.
A da ne pominjemo i to kako bi lažnoj koralnoj zmiji smetala vlaga iz tog terarijuma, u kom je i akvarijum.

Bifrost
21.02.10., 11:55
Ja bih voleo da vidim tu sliku od terarijuma od 2m sa metar i sve sa akvarijumom u njemu... Bas me znaima kako to izgleda...

spiderboy
21.02.10., 20:49
pa dobro iako ne pojede kameleona,on će biti non stop pod stresom kad vidi zmiju,imaju urodjen strah od zmija,a puno stresa se ne odražava dobro za kameleone,drugo je taj akvarijum koji se spominje,isto nije preporučljivo veće posude sa vodom jer može doći do utapanja kameleona

sasha
21.02.10., 20:56
Ja cu da cutim da kod Geni-ja ponovo ne izazovem stres

chalabin32
22.02.10., 04:35
inace to je trebao da bude terarijum za nilskog varana jos neko vreme dok ne poraste dovoljno i dok jednu malu sobu ne preuredim za njega,al videcete i sami na youtube zasto to nije moglo da uspe,mislim i sam sam znao da ne moze al morao sam da pokusam,dobro da ga nije do kraja unistio i iskopao svo bilje:) (dodacu link sa youtube) a stavicu i neke slicice pa cete videti kako izgleda taj terarijum...
...e a sad ne znam sta cu da stavim u njega,ovo sam za zmiju i kameleona znao da cete ovako odgovoriti al eto ipak da pitam:) kapirao sam da za koralnu nije dovoljno mali za plen,(mislio sam da stavim koralnu kad kameleon bue odrastao) a kameleon nju ne bi mogao da povredi,e sad za stres to je vec druga prica:/...

sasha
22.02.10., 05:59
Tako ce biti i najbolje da stavis sliku pa ces dobiti predloge za uredjenje za ono za sta se odlucis,ili zmija ili kameleon.Za kameleona ti je bitno da prostor ima dobru ventilaciju da se posle orosavanja ne upari.

chalabin32
23.02.10., 05:13
evo par slicki...


http://i175.photobucket.com/albums/w135/planetdust32/1.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w135/planetdust32/2.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w135/planetdust32/3.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w135/planetdust32/4.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w135/planetdust32/5.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w135/planetdust32/6.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w135/planetdust32/7.jpg


sta bi ste vi drzali u njemu?...

chalabin32
23.02.10., 05:34
pozadinu sam kao sto se vidi pravio od pur pene(farbanje pa lepljenje zemlje silikonom,a ubacen su i saksijice pa preko pur pena),osim onog dela kod akvarijuma koju sam kupio,i preko koje ide vodopad koji pravi spljasnji filter......sve ostalo sam sam pravio,inace neam nikakvog iskustva pa je ovo moj prvi projekat:)...a evo i linka sa youtube-a

http://www.youtube.com/watch?v=ZdH_dnn9LNo