PDA

Pogledaj punu verziju : Mesobuthus gibbosus



Bogica1985
09.10.07., 20:43
Evo i ja se ponovio ovom prelepom škorpijicom, i brzom mogu da zaključim!

http://img132.imageshack.us/img132/8268/m1ff5.jpg

http://img148.imageshack.us/img148/9489/m2kp8.jpg
Još ne znam puno o njoj ali osnovne stvari koje sam saznao su:

-raste od 67-75mm
-može se naći u Grčkoj ,Makedoniji,Crnoj Gori,Turskoj,Kipru...
-mogu se naći na raznim mestima ,suvim i toplim bez ikakve vegetacije, u planinama, čak i na plažama samo nekoliko metara od mora
-sakrivaju se ispod kamenja
-ubod je veoma bolan ali bez ikakvih posledica
-aktivna je noću
-tokom zime potrebno ih je držati na malo nižim temperaturama ,od 10-15oC ,dok temperature mogu biti i niže ,koliko sam pročitao i do 0oC izdržavaju. U tim mesecima se ne viđaju.

@Filip - ispravi me ako negde grešim ,ipak ovo su samo informacije sa net-a, ne mogu ništa više da pronađem!

Bogica1985
09.10.07., 22:01
http://img337.imageshack.us/img337/4938/img0516ia6.jpg

nenad
09.10.07., 22:21
Ova vrsta super izgleda. Bez uvrede, ali puno su mi lepse svetlije skorpije od tamnijih. Valjda cu ih naci na prolece u Makedoniji. :D

Filip
09.10.07., 23:45
neces ih naci u MK ;)

Filip
09.10.07., 23:55
Sve je tacno Bogice, samo sto koliko sam primetio one su izrazito termofilne i mogu se naci samo u uskom mediteranskom krugu, zato ih i nisam nalazio u MK, mada ih mozda ima nedge...
Daj joj vise prostora za ukopavanje i mislim da neces imati problema...zimi jednostavno nestanu, ali i tokom toplih meseci, tako da mozda imaju i estivaciju....
Pozzz
F.

Bogica1985
10.10.07., 00:25
Sutra joj pravim terarijum sa nekih 10-ak cm podloge ,a preko ide nešto kamenja, pa neka se odmori preko zime!

Bogica1985
11.10.07., 18:28
@Filip - jel možeš da mi opišeš malo njihovo stanište gde si ih ti tačno našao?

Bogica1985
14.10.07., 22:46
Terarijum je gotov ,ona je smeštena i to izgleda ovako:


http://img153.imageshack.us/img153/8451/img0662pz8.jpg



http://img153.imageshack.us/img153/5596/img0650ne7.jpg

dule87
15.10.07., 01:21
nema govora stvarno je fino picnut :) nego ja sam nesto razmisljao u vezi hvatanja tih skorpijica-s obzirom da su nocne zivotinje i da ih je tesko hvatati nocu...zna li neko da li, i gdje imaju da se kupe uv-baterijske lampe i kolika im je cijena...mislim da bi one uveliko olaksale posao jer skorpije "svijetle zeleno" ispod uv svetlosti...nadam se da za njihovo uocavanje nisu potrebne one specijalne uv naocale koje se koriste zajedno sa lampom-ovo sam vidio na CSI :) tako da nisam siguran..

marko
15.10.07., 01:58
Ufff Dule, greška u koracima, sad će da te sprže zato što uzimaš životinje iz prirode :devil-smiley-029:

@Bogica - jel mora baš toliko veliki terarijum s obrizom da ona naraste do 6-7cm?
Ne mogu da skontam sa slike kolika je sada škorpija (odokativno ~2cm), tako da i kada naraste do max veličine opet mi nekako izgleda da ima puno mesta?

dule87
15.10.07., 02:05
http://www.youtube.com/watch?v=-nqkkp0QsRI ::D hehe zasto greska-uzmem-vidim-pustim...evo koga zanima sta sam uhvatio kod mene na vikendici na drini prije par mjeseci-ujedno je i dokaz da je u pitanju samo istrazivanje heh :D

nenad
15.10.07., 02:06
Ja sam protiv uzimanja reptila iz prirode, ali mislim da nije tako strashno uzeti skorpiju iz prirode, to je ipak zivotinja koja ima mnogo jednostavnije
potrebe. A u pitanju je verovatno samo jedna, pa nece biti nacinjena neka steta populaciji skorpija. S druge strane, uvek mozes da napravis
kompromis sa prirodom, da uzmes par, razmnozis ih, i pustis mladunce u prirodu. ;)

dule87
15.10.07., 02:12
ma na to sam i misli po ovim"istrazivackim radom"...zna li neko koja bi ovo bila vrsta skorpije u slucaju da je neko pogledao snimak-i jel opasan ubod s obzirom da ne izgleda pitomo i druzeljubio :)

nenad
15.10.07., 02:42
Mislim da su to one skorpije o kojima smo vec pisali. Ali, eto, neka Filip kaze, on je najstrucniji. Koliko ja znam, ubod je bezopasan.

Bogica1985
15.10.07., 08:13
To sam na nekom sajtu našao mere po rodovima i tako napravio, i meni se čini da je malo veći ali koliko sam primetio baš je aktivna ,obiđe terarijum za minut, evo upravo se sad šeta po njemu!
Sinoć se čak popela na vrh tog drveta!

Geni
15.10.07., 08:43
Ufff Dule, greška u koracima, sad će da te sprže zato što uzimaš životinje iz prirode :devil-smiley-029:


Osnovna pretpostavka je da su ljudi odgovorni prema prirodi dok se ne dokaže suprotno. I čovek je lepo odmah objasnio da bi samo hteo da ih vidi i eventualno slika pa da ih pusti. Na forumu smo imali ljude koji napadaju članove da uzimaju životinje iz prirode bez ikakvih dokaza ali se srećom više ne pojavljuju ovde ;).

Ako se tako nešto i pokaže kao tačnim, naše je da objasnimo zašto je to loše (ako je uopšte loše).

@Dule - te lampe imaju da se nađu veoma lako. Moj drugar je koristi da bi ispitao curenje rashladne tečnosti kod automobila (sipa se neka fluorescantna tačnost). U pitanju je neki jeftin kineski komplet sa uv lampom i tim žutim naočarima (koje, koliko sam shvatio, služe samo kao zaštita očiju od UV lampe). Mogu da ga pitam gde je kupio ali ne verujem da bi ti lokacija u Beogradu mnogo značila :D.

Filip
15.10.07., 08:54
Bogice, bas je prostran terarijum, sto je super, mada mogu sasvim dobro da zive i u manjem. Kakav je to crveni pesak? Bolje je neki glinasti u kojem mogu i da kopaju...kamenje mozda bolje naslazi tako da moze da se zavuce ispod i da joj bude zaklon dok jos ne pocne da kopa.
UV lampi ima koliko hoces na ebay-u, sve su dobre, a ja imam neku kao rudarsku koja stoji na glavi tako da su mi ruke slobodne dok hvatam...bas je namenjena za tako nesto...
Nisam vidio snimak...pokusacu danas da ga pregledam...
Pozzz
F.

PS-Nenade, sto mogu skorpije iz prirode a reptili ne? Opet ti pravis diskriminaciju ;)

nenad
15.10.07., 12:34
Naravno da pravim ;)
Ma, zezam se, to je neko moje misljenje, mislim da ce razvijeniji organizam u zarobljenistvu vise "patiti". Ako zmiju ili gustera iz prirode ubacis u
terarijum oni ce danima pokusavati da pobegnu, i divljace po terarijumu. Dok, verujem, ako skorpiju doneses, ona ce da se zavuce i nadje sebi
zaklon.
Inace, ja da hocu da cuvam skorpiju, i da nadjem neku vrstu u prirodi koja mi se svidja, kao ovu na primer, doneo bih je kuci i ne bih puno
razmisljao o tome. Ali, zmiju i gustera ne bih. Eto, a ti me slobodno nazovi zivotinjskim rasistom ::D

Bogica1985
15.10.07., 12:36
To sam uzeo od Kima onaj pesak što je dobio ,pomešao ga sa tresetom i zalio vodom kako bi lakše kopala ,a kamenje sam naslagao u desnom delu terarijuma gde se ona i sakriva!
Preko dana je ne viđam ali zato preko noći non stop negde šeta!

Znači misliš da je ok veličina terarijum?!

marko
15.10.07., 14:24
Osnovna pretpostavka je da su ljudi odgovorni prema prirodi dok se ne dokaže suprotno. I čovek je lepo odmah objasnio da bi samo hteo da ih vidi i eventualno slika pa da ih pusti. Na forumu smo imali ljude koji napadaju članove da uzimaju životinje iz prirode bez ikakvih dokaza ali se srećom više ne pojavljuju ovde ;).
Joj, nisam znao da će moj komentar da pokrene opet istu diskusiju, to sam prokomentarisao iz šale ali izgleda da sam stavio pogrešan smajli pa ste pogrešno protumačili :)




@Bogica - jel mora baš toliko veliki terarijum s obrizom da ona naraste do 6-7cm?
Ne mogu da skontam sa slike kolika je sada škorpija (odokativno ~2cm), tako da i kada naraste do max veličine opet mi nekako izgleda da ima puno mesta?
Kako niko da odgovori na ovo pitanje? Može li manji terarijum i niži (tj. ne toliko dubok)? Još nešto, koliko dugo živi ova vrsta? E da još jedno pitanje ali glupavo, mogu li da se penju po staklu? (pretpostavljam da ne mogu ali nisam siguran pa neka neko potvrdi)

Geni
15.10.07., 14:29
Marko, nije pogrešno protumačeno ;). Nema diskusije. Upravo sam hteo da pohvalim sadašnje članstvo foruma koje takve stvari ozbiljno shvata.

Bogica1985
15.10.07., 14:42
Ne penju se po staklu, a što se tiče veličine moja ima sigurno 3cm ako ne i malko više!

Filip
15.10.07., 15:12
Ja svoje uglavnom drzim bez poklopca, osim opasnije vrste i agresivnije koje drzim poklopljene. Ne mogu da se penju uz staklo, ali mogu uz silikon ili dodatnu opremu, kao sto su termometri ili kablovi grejaca! Posebno obratite paznju na silikon, manje skorpije mogu da se popnu uz njega, ali to je dosta retko, imao sam samo jednu koja je to mogla...
Super je velicina Bogice, samo slobodno stavi vise kamenja i mozes na jednu stranu terarijuma da stavis vise nabacanog kamenja jer ova vrsta voli da se zavlaci izmedju kamenja kada je aktivna. Probaj taj pesak da pomesas sa nekom glinastom zemljom, treset i taj pesak ne drze tunele dobro...
Pozzz
Filip

Bogica1985
15.10.07., 15:15
Mislio sam da će držati jer treset nije običan već onaj beli mahunasti ,kao kokosov sa vlaknima, ali posušaću te pa ću nešto još dodati!
Kamenja ću još dodati!

Bogica1985
15.10.07., 18:42
Dodao sam joj još kamenja, sad stvarno ima dosta mesta za skrivanje

http://img340.imageshack.us/img340/3885/img0679fk7.jpg

Stvarno sam oduševljen ,čim krene da se smrkava ona izlazi napolje!
Tolicna škorpija a non stop je viđam.

http://img340.imageshack.us/img340/2091/img0673mf9.jpg
evo ponovo je izašla

dule87
15.10.07., 23:38
heh hvala u svakom slucaju na informacijama-hehe nije samo Bg okupljaliste kineza ima ih i ovdje kod nas, tako da cu malo prosvrljat po njihovim prodavnicama mozda na nesto i naletim...

Bifrost
18.10.07., 23:35
Super je svidja mi se taj debeli rep :D Terarijum je ekstra, izgubices je u njemu :lol:

Bogica1985
18.10.07., 23:39
Neću, non stop je viđam ali bukvalno, baš je aktivna!
Hvala!

ToPa 12.02.
19.10.07., 18:45
moram i ja nabaviti neku sa debelim repom..jako mi se svidjaju...predpostavljam da plen ubode sa repom...
a scaber samo sa kljestima...samo sam jednom vedeo da je ubo sa repom...sve radi sa kljestima...

Bogica1985
19.10.07., 19:47
Gibbosus-a nisam video da ubija repom već samo kleštima kao i scaber ,mada ovi moji mališani malo većeg crva bodu žaokom!

ToPa 12.02.
20.10.07., 00:22
pa ono kontao sam da ti sto imaju deblji rep da sve ubijaju sa repom...a ovi sto imaju velika kljesta da ubijaju sakljestima...

marko
20.10.07., 01:05
@Topa - pa jel nije ono : što manja klješta to jači otrov ili tako nešto? Čini mi se da isto tako nešto ide i sa repom?

nenad
20.10.07., 01:43
Ja sam slusao u nekoj emisiji da otrovnije skorpije imaju manju zaoku a neotrovnije vecu. Mada, ne znam da li je to pravilo, nisam bas upucen.

ToPa 12.02.
20.10.07., 15:26
pa ono kontam da je tako nesto ali sve jedno hocu da imam jednu sa velikim kljestima i jednu sa debelim repom...mada naravno bice ih vise... :D
a to sa velicinom repa i jacinom otrova nisam bas siguran...

Bogica1985
20.10.07., 16:28
Mislim da do upotrebe žaoke dolazi ako je plen veći i ne može ga savladati ili ako postoji mogućnost da je povredi, tako da možda to nema veze sa veličinom repa,klešta, jer vrsta sa većim kleštima lakše savlada plen ,ipak lakše ga može obuzdati a vrste sa manjim bi veći plen sigurno mnogo teže smirili.
Johny je postavio temu kad je Pandinusu dao madagaskarsku gde je upotrebljena žaoka http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,538.0.html

ToPa 12.02.
20.10.07., 16:42
pa da zato i one koje imaju manja kljesta plen savladaju sa repom...zato sto ne mogu kljestima...i one cesce koriste rep...
dok one koje imaju velika kljesta skoro ni ne koriste rep zato sto plen savladaju kljestima...