PDA

Pogledaj punu verziju : kubanska iguana



ludak
10.10.07., 12:28
Jedan moj prijatelj bi da uzme kubansku iguanu.Da li mi neko moze reci gde se moze kupiti,koliki joj prostor treba i neke osnovna pravila o cuvanju .On je apsolutni pocetnik.

zarko
10.10.07., 17:25
bolje nek uzme iguanu iguanu...mnogo vise se zna o njoj i tu mogu drugi da pomognu ..kubansku kod nas niko nije cuvao...

IsTrAzIvAc
01.01.08., 18:52
Rođak dinosaurusa

Tekst: Aleksandra Milivojević
Fotografije: Rastko Popov

image

Živi samo na Kubi evo već nekoliko miliona godina. Najbliži je rođak zapadnoindijske iguane i najveća je u ovoj porodici. Dostiže veličinu oko 150 centimemetara sa repom. Iako je buckasta, može imati 7 kg.

Pogodi ko sam?
U poslednje vreme kubanska iguana je ugrožena vrsta. Najveći neprijatelji su joj psi, mačke i svinje, verovali ili ne. U prirodnim rezervatima je našla utočište, a možeš se sresti sa ovim ljupkim stvorenjem i na malim nenaseljenim kubanskim ostrvima. Nemaš razloga za strah, osim ako nisi plod kaktusa, cvet ili kraba. Da ponekad „ne omaste brk“ nekim insektom ili račićem, bili bi čisti „vegetarijanci“. Žive najčešće na zemlji, tj. pesku i spavaju u jazbinama i drugim skrivenim mestima.

Dobri plivači
Umeju da se pentraju po drveću, a i da plivaju i rone. Mogu da skoče sa visine od 15 metara i ostanu nepovređene. Pola sata mogu ostati pod vodom, što ih možda i spasava prilikom uragana koji nisu neobična pojava za ovaj delić planete. Koriste svoj snažan rep za plivanje, ali i za borbu. Oko vrata imaju nabore kože koji im služe kao „klima uređaj“ u vrelom letnjem periodu. Isti taj vratni deo služi im i kao „špajz“. Tu čuvaju nataložene masti, koje razgrađuju u periodima nedostatka hrane. Veoma su druželjubive, ješće iz tvoje ruke ako ih ponudiš i dozvoliće ti da ih pomaziš.
http://ng-junior.org/images/aktuelno/IGUANE.JPG