PDA

Pogledaj punu verziju : CG morska zmija



Dawnn
12.10.07., 15:02
Ljudi ja sam letos u CG dok sam ronio video nesto nalik ovome. Jel zna neko nesto o tome? Zamalo da se udavim :confused2:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pelamis_platurus

dule87
12.10.07., 15:05
hehe :) mislim da si vidi ugora ili u najgorem slucaju murinu..mislim da u nasem moru ne zive morske zmije,samo u tropskim..

nenad
12.10.07., 15:18
Tako je, video si murinu, sigurno, ona dosta lici na zmiju. Ja sam ih isto vidjao dok sam ronio, cak se po dnu i krece kao zmija. A sto kazes u
najgorem slucaju murinu? Mislim da ugor zna da bude gori od ovih nasih murina, ali mozda gresim, nisam poznavalac riba.
A zmija koju si pomenuo je izuzetno otrovna Pelamis platurus, iz porodice Elapidae (kao kobre, mambe, koralne zmije...), i to je najrasprostranjenija
zmija na svetu, odnosno ima najvece staniste od svih zmija, ali je kod nas jos uvek nema. Kazem jos uvek, jer je u poslednjih par godina primeceno
da se morske zmije sve vise prilagodjavaju i nesto hladnijoj vodi i sire svoje staniste.

Dawnn
12.10.07., 15:20
Ugoara sam video 5-6 puta i on je crn. A murina bi trebala da ima malo vecu glavu od onoga sto sam ja video. a i ona se krije po kamenjaru. Ovo je bilo na dnu ista je bila kao zmija sem repa koji joj je bio malo pljosnat. Najezim se i sad kad se seti u jeeeeeeee...

nenad
12.10.07., 15:27
Murine koje sam ja vidjao izgledale su prakticno isto kao zmija. Nisu imale nesto vecu glavu, i nisu bile velike, nego bas duzine ove zmije recimo.
Veruj mi da morskih zmija jos nema kod nas, pa nisi mogao da ih vidis, dok su murine ceste, ima ih i u kamenjarima, ali ja sam ih vidjao i na dnu
gde ima tek pomalo sitnijeg kamenja i nema stena.

Dawnn
12.10.07., 15:30
Ne razumem se ni ja nesto posebno, ustvari ne razumem se. Izvinjavam se ako gresim. Ali ovo je bilo stvarno nalik Pelamis platurus.

Dawnn
12.10.07., 15:31
Uh sad mi lakse. Idem onda i sledece godine na more.

nenad
12.10.07., 15:39
Pelamis i nije bas agresivan, tako da mozes slobodno da plivas pored njega i ako ne pokusas da ga uhvatis, sigurno te nece ujesti. A verujem da
ce te murina napasti ako joj se priblizis previse, slusao sam price da grozno grize. :X

Bogica1985
12.10.07., 15:52
Neko je već postavio ovaj link ali ne znam da li na ovom forumu ,

http://www.youtube.com/watch?v=yNzV8WhZ5dw

Ovaj snimak je o hranjenju murine od strane ronioca koji kasnije ostaje bez prsta, ko ne mora neka ne gleda

Dawnn
12.10.07., 15:55
Pa pogledaj kakve zube ima :erm:

http://members.tripod.com/ronjenje/images/murina.jpg

Dawnn
12.10.07., 16:09
Posle ovog klipa resio sam da naucim da ne plivam :D

dule87
12.10.07., 16:12
e :) bas radi ovih stvari-u najgorem slucaju murinu..postoji jos i mogucnost da si vidio jegulju i one se mogu vidjeti u moru,jer se mislim tu cak i razmnozavaju..

nenad
12.10.07., 18:35
Ma da, ali ja ovolike murine nikad nisam vidjao, samo one dosta manje ;)
Inace, morao sam da premestim temu, s obzirom da nije o zmijama ;)

Filip
12.10.07., 20:32
Jegulju verovatno nisi video jer one zive u rekama a u more idu samo da se mreste i tada u jatima, ali najcesce putuju nocu...gruja takodje teze jer cesto zivi dublje, mada se in on pojavi u relativno plitkim vodama. Najverovatnije murinja, ali to je toliko upecatljiva i jedinstvena riba da ju je stvarno tesko pobrkati sa necim. Inace, potpuno su bezopasne i mirljubive, ne treba ih se bojati, dolaze u plicake krajem ljeta da bi hvatale hobotnice koje su im glavni plen...
Inace, gledao sam grujeve vece od najveceg pitona, e to treba videti!
Pozzz
Filip

nenad
12.10.07., 20:53
Vece od najveceg pitona? Znaci preko 10m? Au, al ti lazes, pravi si pecaros :D

Dawnn
12.10.07., 21:43
Bio jednom jedan pecaros, koji svaki put kad bi se vratio iz ribolova seo sa drugarima na pice i pricao sta je upecao. I tako dosao on jednom i seo sa drugarima oni pricali nesto najvecem saranu koga su upecali. On ih pogleda sa blakim osmehom, pa sta je bilo, sto se smejes pitaju ga oni? A on uzme rasiri ruke sto je vise mogao i kaze:``Ja sam ovolikog upecao``!Ma ne ser! i nastavise njihovu pricu. Sutra dan oni se opet sretnu i pricali nesto o grgecu, a ovaj opet rasiri ruke JA SAM OVOLIKOG UPECAO!!! Jeeeeeee ajde cuti malo i nastavise njihovu pricu. Sutra dan opet se svi skupili i pre nego sto su poceli da pricaju o bilo kojoj ribi vezu ruke ovome i pocese da pricaju o somu. A ovaj ih opet pogleda sa osmehom. Sta je sad bilo??? E kolikog sam ja upecao, on rasiri sake koliko mu konopac dozvoli i rece:``Ovoliko mu oko bilo``!!! :D :D :D :icon_cyclops:

Filip
12.10.07., 21:43
Hahahah, al si me provalio :)
Sad, salu na stranu, stvarno su golemi, 20 cm u precniku ... naci cu ti ja neki dokaz pa ces da vidis ;)

Dawnn
12.10.07., 21:46
Jel znas mozda kako se zovu na engleskom, mozda ima na utube?

nenad
12.10.07., 22:04
To je opet uze od pitona ;) daj jos neki naziv, nemam pojma o kojoj ribi je rec.

Filip
12.10.07., 22:51
Zove se Conger conger a evo i jedne slicice pa ces priznati da nije daleko od najveceg pitona
http://swimatyourownrisk.com/wordpress/wp-content/uploads/2006/10/congaeel.gif
F.

nenad
12.10.07., 23:01
Impresivno, nema sta, haj napisi jos nesto o ovoj ribi, gde je ima kod nas i slicno...

Bogica1985
12.10.07., 23:03
Nego Filipe koliko su dugačke murine koje se nalaze u CG?

ludak
13.10.07., 10:07
2.6 m koliko sam ja procitao

nenad
13.10.07., 13:00
Tolike su najvece verovatno, ne verujem da svaki primerak dostigne tu duzinu. U svakom slucaju ogromna riba.