PDA

Pogledaj punu verziju : bakterioloski bris



zarko
16.10.07., 15:31
iso sam skoro do veterinara i radio bris iz usne duplje radi zdravstvenog pregleda.
u pitanju je bakterioloski pregled i cena je 2600 din.
cena je jako velika i nije mi jasno koliko bi onda kostao totalni dijagnosticki pregled?
nije ni cudo sto ljudi dignu ruke pa kupe novog gustera kad je samo pregled skuplji od zivotinje :evil:

x3m.Marco
16.10.07., 17:16
iso sam skoro do veterinara i radio bris iz usne duplje radi zdravstvenog pregleda.
u pitanju je bakterioloski pregled i cena je 2600 din.
cena je jako velika i nije mi jasno koliko bi onda kostao totalni dijagnosticki pregled?
nije ni cudo sto ljudi dignu ruke pa kupe novog gustera kad je samo pregled skuplji od zivotinje :evil:
Pa moze im se!!! Malo je veterinara koji rade taj posao (sa reptilima), pa lako formiraju cene, tj.vacare narod!!!

jana
16.10.07., 18:21
Pa treba to zasejati..
Ne znam jel može da nosi bris ono najredovnije u higijenski, kao za nas, pa nek se i začude kakve se kulture sve mogu naći u usnoj duplji jednog ljudskog bića, možda se odradi i disertacija na tu temu..
Ma nije u pitanju veterinar za reptile ili ostale životinje, taj je za sve, ne? Nego što su cene za bilo kakvu intervenciju onako prilično poprilične .
Pa rendgenski snimak je oko 20e.. Kada sam mače (samo mi se nameće da je provučem često kroz post, ma i ona je neka egzotična..) prošle godine 3 puta za nedelju dana vodila kod veterinara u komšiluku.. prva dva puta po nekih 1000, za merenje temp i neku kao injekciju i poslednji put 500-600 za pregled.

Geni
16.10.07., 18:42
Čekajte malo, pre no što počne pljuvačina po veterinarima, zna li neko koliko košta bakteriološki pregled za ljude? Ajde prvo to da utvrdimo.

Rengen je uvek bio skup (i biće) jer je oprema i potrošni materijal jako skup.

marko
16.10.07., 19:07
Ne znam na šta tačno mislite kad kažete bakteriološki pregled za ljude ali evo baš sam danas išao na sanitarni pregled (znači daje se uzorak stolice i uzimaju bris iz usta i nosa) cena je 1300 dinara.

jana
16.10.07., 19:25
Prevedeno - upola cene, a više posla..

Eh, ne verujem da bi iko pljuvao po veterinarima (meni je krivo što nisam), već kako su analize pozamašnih cena. Jasno je da koštaju i reagensi, i sav potrošni materijal uopšte, ali da li toliko baš..

Mi briseve, rendgensko možemo na uput, vilica je do 1000 din privatno.. Magnetne rezonance i sl. tema ne podrazumeva..

A poseban je smor je što kod nas nemaš pristojan fond ni za ljude, a o fondu za životinje nema ni diskusije, preterano je i izgovoriti tako nešto naglas.

Geni
17.10.07., 00:28
Znači ista stvar je za životinje duplo skuplja nego za ljude? OK, nastavite pluvačinu ::D

zarko
17.10.07., 01:49
ovako...
veterinari ne rade kulturu bakterija vec laboratorije koje su zaduzene....ali oni jesu veterinari po struci (ljudi koji rade u laboratoriji gde sve vet. klinike nose :) )
drugo
cena bakterioloskog pregleda usta i nosne duplej je 480 din za ljude zvao sam i bio. tamo i ucim kako se sve to radi kakao bih mogo da pocnem sam da vezbam ,pa kad sam vec tamo pitao sam :)
ne sme feces niti bris nehumanog porekla da se nosi, jednostavno je zabranjeno. ne znam kakave su konsekvence ali znam da bi mene izbacili i kritikovali ljude koji su me tu ugurali. tak o da nista na mufte ne smem da radim.

ja znam da je ok platiti 1500 din za kulturu al i2600 je mnogo...s obzirom da laboratorija uzima oko 1500 (znam :) ) 1000 din za nista. uloga vetiranara je da interpretira podatke koje je dobio na bak. nalazu...da ne tupim mnogo jer nije to tema ...
moj nalaz je i za bakteirje i za gljivice tako da je mozda 2X skuplje. .to sam skoro ukapirao ali opet....
kod mog veterinara ne znam koliko je rengen. snimao sam iguanu i dve mi se mota 600 ali sasvim moguce i da je 1500 i to mi nesto poznata cifra...ne znam...
ne pljujem po veterinarima geni jer su to moji prijatelji vec kazem da je skupo i da nije cudo sto niko nece odneti gustera.... mogu da kazem da imam vise para da uguram u hobi od prosecnog terariste pa mogu da odvojim. pogotovu sto su to pare od zivotinja koje izvodim i prodajem tako da mi nije zao ni malo.odakle doslo tamo i otisle pare . ali mislim da 99% ljudi koji su kupili leo od mene ne bi imali novac za tako nesto... ni u ludilu.navodim ljude koji su kupili leo jer je on najjeftiniji 2000 din a pregled bi im doso 600 din skuplje.

ljudi imaju jako malo para i mislim da teraristika bez veterinara ne moze da napreduje a uz ove cene necemo se skoro odlepiti od kamilice i nadri lekova.

kimo
17.10.07., 02:05
Sve ste upravo i to je problem...mada ako se bude pojavilo više veterinara za ovakve životinje, biće i bolje, ali za to treba mnogo vremena...ne znam šta da kažem...

jana
17.10.07., 02:31
predlog podvale higijenskom beše pošalica.. :D

pa jasno je da se ispituje u lab..

imam ja na poslu mikrobiološku lab.. nabavite materijal, ovladajte tehnikom uzimanja brisa, obezbedite povoljne uslove transporta, a moja je briga mikrobiolog.. ;)

ma, kimo, nema sad to veze reptili – nereptili..
ovo je srbIJA! pa ne nalaze za shodno da obezbede svaku opštinu injekcijama za eutanaziju pasa (bolje da ne zalazim u raspravu i oko tog humanog masovnog istrebljenja ), već ih dave u rekama, lopatama biju.. puškama (u zrenjaninu je kinološko društvo pre ne znam koliko godina, prikupilo municiju kako bi šinterajska ekipa ubijala na još jedan humaniji način..onda pretpostavite kakvog je masakra bilo odnosno ih ima)..

Filip
17.10.07., 08:59
Pa vidite ovako i ja mislim da je to strasno skupo i isto tako mislim da bi malo ko to mogao da priusti ili bi htio da priusti...s druge strane mislim da kada neko uzme odgovornost da cuva kucnog ljubimca, bila to macka ili gekon od desetak evra, mora da obezbedi sve uslove da ta zivotinja bude potpuno obezbedjena. Ja sam dobio od Zarka gekona na poklon i do sada sam na njega potrosio 5x vise nego sto mu je vrednost, ali naravno da mi nije zao i tako treba da se radi. Kameleone sam vodio kod veterinara u Suboticu samo da bih cuo njegovo misljenje...zgrozim se kada mi neko kaze da mu je veterinar naplatio vise nego sto vredi zivotinja, kao da one imaju neku vrednost pa se onda ne isplati ulagati nego kupiti novu, kao da je lampa ili punjac za mobilni u pitanju, pa kad se pokvari gledas da li se isplati popravljati. S druge strane, takodje se grozim veterinara (evo za Genia GROZIM SE :) ) koji nece da pomognu bez da im date dvadesetak evra i koji svoje uslugenaplacuju nepotrebno basnoslovno...naravno, nisu svi ljudi isti te sam tako ja imao jako prijatno iskustvo u Subotici gde me je covek (Jozef) sacekao, pregledao gustere, pricali jos satima i nista nije naplatio...
Sto se briseva tice i meni se cini jako skupo, jedino objasnjenje bi mi bilo da su za gmizavce potrebne neke specijalne selektivne podloge koje se ne prave u masi, kao za ljude, vec se posebno narucuju...tako mi radimo sa bakterijama u vodama (jer naravno svaka uspeva na odredjenoj podlozi). Inace, za gljive mogu i ja da probam da uradim pa da vidim sta ce izrasti, mada obicno i gljive traze selektivne podloge da bi sporulisale (bez cega je nemoguca identifikacija) a i ja imam mikrobiologe u laboratoriji pored :)
Pozzz
F.

zarko
17.10.07., 13:03
radio se o blood agar stain-u
najcesce koriscen za uzgajanje svih mikroorganiama koji su gram negaticni..
gram pozitivne bakterije (osim sallmonele) su uglavnom klasicni domacini reptila....
tako da se u stvari koriste podloge kao i kod ljudi. takodje problem indentifikacije je problematican. mora da znas sta trazis da bi ga nasao...vet kaze daj mi analizu bakteriolosku i onda dobije e ima u brisu eserichija ...pa njih normalno ima i u usnoj duplji reptila...e tu dodje ta interpretacija podataka koje kod nas nema...
.ali naucicu je pa nece niko da me zebava :)

drugo jos nisam cuo da u srbiji postoji laborant (vet) koji zna da tumaci i interpretira podatke nadjene na brisu..
to bi trebalo da radi veterinar koji je upoznat sa anamnezis morbi ali posto kod nas (osim par ljudi) ne postoji osoba koja bi mogla da to protumaci u skladu sa stanjem koriste se samo antibiotici sirokog spektra...
pa nek ti je Bog na pomoci....

bas bih voleo da popricam sa Jozefom ali nikako put da me posalje u suboticu ....ajde filipe da mi prepricas kadse vidimo sta ste razgovarali i sta ti je reko za kameleone :)

jana
17.10.07., 13:34
Nisam se informisala baš, ali polazeći od toga da se u lab. utvrđuje čisto samo prisustvo parazita, pa se, ukoliko ima potrebe, primenjuje antibiotik širokog spektra, pretpostavljam ili sam čak i sigurna da tako ne postoji precizno utvrđen raspon normalnih koncentracija svih bakterija koji se mogu naći u brisu npr. reptila..

Ne znam, Žarko, i klasične bakterije bile one korisne ili nekorisne su neškodljive samo ako se nalaze u granicama normale. Tako da i ta ešerihija može a i ne mora biti problem.

I kada identifikacija ne bi predstavljala problem, postavlja se pitanje šta je od nađenog za lečiti a šta ne. Naravno, mislim na te klasične. Na salmonelu se ova priča ne odnosi.

jana
17.10.07., 13:52
Ž, a šta si ti platio na kraju? Zbog čega je analiziran bris? Ajde malo budi jasniji.
Zašto, šta je, koji je njihov zaključak?

Jer, meni nije najjasnije, ispalo je da si platio kako bi ti rekli da je prisutna Ešerihija, verovatno i u kojoj koncentraciji, a s obzirom da je ona inače stanovnik usne šupljine, i kako doktori nemaju onaj definisan opseg, zaključka nema??

zarko
17.10.07., 17:31
eserihija je bio slucaj pre godinu dana.
ja testiram sve moje gustere koji maju bilo kakve simptome tako da nema konkretnog slucaja ima ih 5-6 :).
i eserihija i pseudomonas su klasicni stanovnici...
cak se salmonela nalazi kod dosta gusterta, b agama , iguana, otd otd...ali procenat prelaska sa reptila na coveka je mnogostruko manji nego sa psa ili drugog ljubimca.
mislim da su to podaci sa anpsid.com ako se ne varam...
ali opet perite ruke :)

nakraju:
platio sam ,ko sto sma i kasnije predpostavio, bakterioloski i gljivicni nalaz...zato ej 1300x2 2600 sto sam kasnije ukapirao....
rengen je 1200
ultra zvuk 1750 itd itd...cene su sad kod svih poprilicno iste jer postoji veterinarska komora koja propisuje cene pa se svikrecu oko proseka. tako da je to razlog porasta cena u zadnje vreme.
1300 i nije previse ..tako da ispade da sam prevideo.
@jana
to koliko ima eserihije ili u ovom slucaju pseudomonas sp. aeruginosa mislim...je do veterinara da proceni. ne sa brisa vec in vivo. s obzirom da dolaze u glavnom polumrtvi gusteri sa imunitetom 0 ne mari da se odma daju antibiotici ...
naravno u skladu sa nalazom i osetljivoscu...

cheers