PDA

Pogledaj punu verziju : Weeelja-slike stizu uskoro



weeelja
19.10.07., 15:59
E ljudi, za koji dan cu da izbacim slike mojih kornjaca, tek ih sad slikam posto imam neke slike odavno, i provaljujem rezim kako da ih bacim na internet. Hvala miljancetu na upustvu. Strpite se... ::D

zarko
19.10.07., 20:59
koje kornjace?
crvenouhe?

weeelja
25.10.07., 23:16
da crvenouhe! jos malo pa sad ce. lose ispadaju slike...

weeelja
26.10.07., 00:42
KONACNO!!! Slike su stigle! Uzivajte! Ima nekoliko slika, jos cu staviti na internet


.http://img225.imageshack.us/img225/5940/16102007030kw1.jpg http://img180.imageshack.us/img180/3787/16102007033ku2.jpg http://img180.imageshack.us/img180/4695/25102007076pk1.jpg http://img180.imageshack.us/img180/7256/25102007080bk4.jpg http://img229.imageshack.us/img229/151/25102007082pf1.jpg

zarko
26.10.07., 04:30
lepe sliek kako se podnose?

nenad
26.10.07., 09:39
Ma, kornjace se obicno lepo slazu, bar su takva moja iskustva bila sa njima. Mnoge vrste zive u velikim choporima ;)
Lepe su ti kornjace, stavi im UV lampu preko zime, znam da davim, ali stvarno im treba. Iako izgledaju zdravo i lepo kornjace samo odjednom
mogu da dobiju rahitis, ako nemaju UV ili ako ih ne izlazes direktno suncevim zracima (ne kroz prozor, nego bas direktno).

zarko
26.10.07., 14:29
da stavi im lampu ako nemas..ne akvarijumsku nego uva/uvb

ToPa 12.02.
26.10.07., 18:49
eeeej...bas su ti lepe kornjace...ja ih ne drzim vise zato sto sam imao losa(kolko-tolko) iskustva sa njima... :D

Bogica1985
26.10.07., 20:49
Super su ti kornii!
Ajde slikaj malo terarijum u kome ih držiš!

weeelja
27.10.07., 15:10
Ma terarijum je manji zato sto su porasle, sad trebe da uzmem mnogo veci... Kornjace se super slazu, nikad nisam video da je nesto bilo izmedju njih. Hvala na savetima. I lepim recima

ToPa 12.02.
27.10.07., 19:14
@welja jel imaju neko ostrvce? i jel ih hranis dok su u vodi ili hoce da jedu i kad im das na suvom...pitam posto je moja jela iskljucivo u vodi...i tako ga je jako prljala...terarijum sam morao da cistim na svaka 2-3dana...zbog toga ih vise i ne drzim...a imao sam crvenouhu i sumsku...

kimo
27.10.07., 19:18
Super je sve to, ali se pripremi za jako puno hrane...pogotovo što imaš 4 komada...možeš gajiti i neke insekte jer im je to ok hrana...

ToPa 12.02.
27.10.07., 19:23
da da...zato sto jako puno jedu...moje su jele bar polovinu svoje tezine svaki dan...

zarko
27.10.07., 19:47
pa ne verujem da korn jaca od 800g moze da pojede (treba da pojede ) 400g mesa ???
mozda i treba :)

Bogica1985
27.10.07., 20:37
Ove kornjače isključivo moraju jesti u vodi jer im voda pomaže da lakše progutaju hranu, a na suvom bi došlo do davljenja.

ToPa 12.02.
27.10.07., 22:32
@zarko dobro ne bas pola ali...one su jako prozdrljive i jedu jako puno...u odnosu na svoju velicinu...ja sam moju sumsku hranio 3 puta na dan i svaki put je jela...one kako nesto pojede tako odma kaki i moze opet da jede...zbog toga sam morao ter da cistim na svaka 2-3dana...

zarko
28.10.07., 15:18
ok jasno.
sumeske su biljojedi a to je slabo kaloricna hrana. poput iguane ..moze da pojede 3L hrane ....svaki dan ...

izvini i ja vidim sad sa sam ispao bukvalista ...jasno :)

ToPa 12.02.
28.10.07., 19:24
...sumeske su biljojedi a to je slabo kaloricna hrana...
izvini i ja vidim sad sa sam ispao bukvalista ...jasno :)

sumske su svastojedi...moja je jela i po neke insekte i larve...cak je jela i komadice zivog mesa...

weeelja
29.10.07., 23:04
E ljudi samo mi treba sto veci spisak cime mogu da ih hranim.

nenad
29.10.07., 23:38
Razno voce i povrce (mislim da pre jedu povrce nego voce). Sipina kost, samo skini prvi tvrdi sloj pa im ubaci u vodu sitne komade.
Razno zivo meso, dzigerica, riba i riblje iznutrice. Kupovna hrana (neka bolja, kao ona u plavoj velikoj kutiji na primer, koju proizvodi Friskis), beli sir
(ne puno slan), gliste kupovne (mozda bolje da izbegavas zbog parazita, ne znam), insekti razni, najbolje domace odgajeni, osim belih crva za pecanje.
Ja sam sve ovo sto sam ti nabrojao koristio za hranjenje kornjaca.

ToPa 12.02.
30.10.07., 00:34
da zaboravio sam da dodam da vole da jedu i belog sira...sto je i dobro...jer ima puno kalcijuma...
ali nemoj ga cesto davati...
mozes im davati i maslacka...

nenad
30.10.07., 01:13
Da, maslacak je super hrana za reptile koji jedu i bilje. Treba davati mlade listove maslacka, ali je bitno da je ubran tamo gde nema saobracaja i zivotinja koje mogu da ga obeleze ;) Naberes maslacak jednom nedeljno, uvijes ga u kesu i pravo u frizider. Onda samo vadis kad ti treba list po list i dobro ga
operes ili ostavis da odstoji u vodi. Bitno da bude suv kad ga stavis u kesu. Tako ce duze biti svez.

boxnis
07.11.07., 13:08
e poz za tebe i tvoje kornjace...ali mene interesuje dali ove kornjace mogu da idu u kombinaciji sa ribama...nov sam u ovome
(tj, neznam nista o kornjacama), pa bih voleo da me uputite...
kako se citi i to.....kakvi uslovi im trebaju....dali trebaju grejaci ili ne za njih filteri(sve kao u aq za ribice)??

pozz :)

ToPa 12.02.
07.11.07., 13:19
pa pazi ovako...zavisi koje kornjace hoces...neke ne mogu da se drze sa ribicama zato sto ih jedu...one bukvalno jedu sve sto mogu da stave usta...mada ja mislim da neke vrste mogu da se drze sa ribicama(provericu)...
za njih je dobro sto veci akvarivum sa malim ostvvcetom gde mogu da izadju i da se suncaju...za njiv je obavezna(?) uv lampa...trebaju im i filteri za vodu...

nenad
07.11.07., 15:16
Kornjace ne treba da se drze sa ribicama. Nije stvar samo u tome sto bi ih kornjace pojele ili grickale peraja i rep, nego i u bakterijama koje kornjace
proizvode a koje smetaju ribicama. Po nekom pravilu moze da se stavi jedna kornjaca na sto litara vode (recimo) u akvarijum sa ribicama. Ja to ne
bih radio u svakom slucaju.
Grejac mozes da koristis obican za akvarijume, ali ti je moj predlog da nadjes neku bolju marku, odnosno one koji mogu da se potope skroz u vodu,
pa mozes da ga stavis horizontalno, ako nemas dovoljno duboku vodu. Filter je obavezan, a i uv lampa (ne znam zasto to dovodite u pitanje).
Kornjaca je zverka koja se dobar deo dana sunca, i uv lampa joj je stvarno potrebna. Ili to, ili da provodi vreme na direktom suncu u prolece-leto-jesen.
U tom slucaju moze i bez UVa verovatno.

ToPa 12.02.
07.11.07., 19:59
eto nenad je lepo objasnio...a sto se tice drzanje sa ostalim zivotinjicama...sa ribicama se ne drze zajedno...ali sam procitao da su neki drzali u morskom akvarijumu kornjace sa nekim drugim zivotinjama...(taj akv je ogroman) pa moze u njemu svastas i da se drzi...
jos nesto...naravno da kornjace sa sobom nose i jako puno bakterija...pogotovo one koje su iz prirode...

nenad
07.11.07., 20:04
Pa, u ogroman akvarijum bi mogao da stavis kornjace sa ribicama, jer kornjace ne bi uspele da zagade tako lako nekoliko stotina litara vode.
Ali, sto se tice morskih akvarijuma, tu je vec druga prica, jer su u pitanju morske kornjace. Neke od njih uopste i ne jedu ribu, nego hobotnice
na primer, tako da ne bi predstavljale direktnu opasnost po ribe.
Kornjace u sebi imaju najnormalnije esharihiju koli, salmonelu i druge bakterije koje mogu da predju na coveka. Njima ne smetaju ako se ne
prenamnoze, sto i nije tako cest slucaj.

weeelja
07.11.07., 20:16
Kornjace mogu da se drze vrlo kratko vreme sa ribicama, dok su male. Posle odredjenog vremena postaju agresivne zbog tih ribica, i naravno, ubijaju ih...

Bogica1985
07.11.07., 20:29
Ja sam držao u kombinaciji sa ribicama(gupi), imao sam ih 30-ak a već posle nedelju dana 0!
Grejač koristiš onaj za akvarijume, možeš da ga postaviš kako hoćeš samo da je cela epruveta u vodi kako ne bi došlo do pucanja iste!
Što se tiče filtera ,kornjače su veliki zagađivači vode tako da zaboravi one sunđer filtere.
I još nešto ,ne znam da li si upućen koliko rastu ,20+cm ,tako da ako imaš mogućnosti napravi što veći akvaterarijum ,za dve jedinke bi bilo super 150-200l i onda nećeš imati problema ,brže će ti rasti a i nećeš morati 100 puta da praviš at!

nenad
07.11.07., 21:03
Kornjace su super zivotinje, ali ogromna obaveza. Ja sam odustao od njih pre nekoliko godina. :(
Sto se tice grejaca, oni obicni, jeftiniji mogu da se potope samo do plasticnog poklopca, odnosno, epruveta je cela u vodi, a poklopac napolju.
To znaci da dubina vode mora da bude veca od duzine epruvete. Ali, ako imas manje vode, onda moras da kupis neki kvalitetniji grejac koji
moze ceo pod vodu, drugim recima, da i plasticni poklopac moze da ide u vodu. Zato sam rekao da moze da se stavi horizontalno, i to cak u
plitku vodu. Mislim da nisu skupi, samo treba naci dobar.

Bogica1985
07.11.07., 21:39
Evo ja imam atman-ov koji košta nekih 600din od 50w i može da se potopi skroz u vodu!

nenad
07.11.07., 21:55
Mislim da sam ja imao isto Atmanov, ali se vise i ne secam. 50w je ok za pedesetak i vise litara vode. Ja sam ranije koristio one turske, oni traju po
jednu sezonu uglavnom. Ili samo crknu, ili pocnu da pregrevaju. Postoje i oni sa termostatom, pa podesish tacno koliko hoces stepeni, i grejac
greje na tu temperaturu.

Bogica1985
08.11.07., 15:29
Atman odlično radi posao a i jeftin je, imam ga već dve godine, ima termostat...
Razlika u ceni između 50-100w nije velika, možda nekih 200din.

ToPa 12.02.
08.11.07., 19:47
Kornjace su super zivotinje, ali ogromna obaveza. Ja sam odustao od njih pre nekoliko godina. :(

Ja sam držao u kombinaciji sa ribicama(gupi), imao sam ih 30-ak a već posle nedelju dana 0!
Grejač koristiš onaj za akvarijume, možeš da ga postaviš kako hoćeš samo da je cela epruveta u vodi kako ne bi došlo do pucanja iste!
Što se tiče filtera ,kornjače su veliki zagađivači vode tako da zaboravi one sunđer filtere.


ja sam od drzanja kornjaca odustao pre par meseci...zato sto su malo veca obaveza...i zato sto jako puno zagadjuju (tj. prljaju) terarijum...obavezno uzmi neki dobar filter...
e da...odrasle jako puno jedu...trebace ti jako puno hrane...
i prvo joj sve obezbedi pa je tek onda donesi...

Mihajlooo
07.01.08., 22:17
Ja sam nameravao da kupim tarantulu ali to se mojima nije svidelo :( :angry: pa sam se odluci Zza kornjace pa bi imao nekoliko pitanja uvezi toga:
- koliko narastu tte crvenouhe kornjace?
- dali se mogu razmnozavati one kod nas?
- koliko ih se cesto hrani?
- Po cemu se razlikuju muzjaci od zenki??
- Gde ih se moze nabaviti?


Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala Hvala

nenad
07.01.08., 22:38
Kornjace nisu lake za cuvanje, moras ozbiljno da im se posvetis, iako prodavci u pet-shopovima pricaju da se lako cuvaju. Oklop im poraste do 20 cm,
cini mi se, treba im ogroman terarijum, tesko se razmnozavaju kod nas, dok su mlade jedu svaki dan, posle redje. Kod mladunaca se malo teze
odredjuje pol, kod malo starijih lakse, ima vise nacina, muzjak obicno ima udubljen stomak (da moze lakse da se popne na zenku ;) ).
Potreban im je ogroman akva-terarijum, grejac, filter-pumpa i UV lampa.

Bogica1985
07.01.08., 22:49
Narastu baš kako ti je Nenad rekao oko 20cm (oklop), u prirodi nešto veće, što se tiče razmnožavanja totalno je ne isplativo, jer ipak ove što se nalaze kod nas u zoo shopovima dolaze sa farmi i koštaju od 500 dinara što je jako malo.
Polove je stvarno teško razlikovati dok su male ,inače mužjaci su manji od ženki i imaju prednje kanđze duže a rep im je tanak a dugačak a kod ženke obrnuto.
Imaš ih skoro u svakom zoo shopu ali prvo dobro razmisli da li ćeš ih uzeti jer su stvarno zahtevne, traže akva terarijum 150-200l ,sa dobrom filtracijom, UV osvetljenjem i mogu da pojedu kad porastu mnoooogo!

Mihajlooo
10.01.08., 13:10
Pa neznam sada dali da ih kupim ::) cini mi se bas komplikovano :S . Koliko bi kosta jedan terarijum za 3 kornjace i koliko bi vode islo?

ToPa 12.02.
10.01.08., 13:56
pa kupi ih :lol: ako te ne mrzi da se cimas oko njih toliko...ja sam imao 1 pa sam ipak odustao...
nije nista komplikovano...samo malo da udjes u ritam i to je to...
a akv/ter za 3 kornjace mora da bude jako velik...recimo neki od 250l...potrebno ti je i ostrvo da napravis...da im obezbedis UV...i dobar filter...
zato sto jako pinu prljaju...i na kraju da im obezbedis PUNO puno hrane...pogotovo kad odrastu...

Bogica1985
10.01.08., 15:09
Ne bi ti preporučio tri kornjače ,bolje uzmi jednu, to ti je moj savet ,eventualno dve.
Za njih ti treba at od 150-200l minimum.

nenad
10.01.08., 20:43
Topo, kazes da nije komplikovano, pa onda navedes razloge zasto je komplikovano :D Bogica je u pravu, uzmi jednu-dve al im obezbedi sto bolje uslove.

ToPa 12.02.
10.01.08., 20:49
e nenade znas sta...nista...
shalim se...
e ma to sam rekao da ne odustane od njih...

stanikic
14.01.08., 02:33
Vodene kornjace ne proizvode bakterije.
Mogu sa ribama, sa nekim jacim u velikom akvariju sasvim, a "slabe" ribe ce pojesti.
Ne jedu mnogo, cak vrlo malo.
Tada ne prljaju akvarij nista vise od riba iste velicine.
Ne zive u coporima, mogu se naci na gomili na mestima za suncanje.
Kada se drze zajedno u nedovoljno velikim terarijumima vrlo cesto jedna pocne drugu da maltretira, ne i uvek.
Ne zahtevaju mnogo vremena uz pravu opremu, ali jako dugo zive, ne treba ih uzimati radi fore.
Nece se udaviti hranom ako im je date na suvom, nece je ni probati progutati jer nemaju refleks gutanja na suvome, odvuci ce hranu u vodu i pojesti je. Neke vrste kornjaca uspesno jedu i u vodi i na suvome.
Welja napravi im kopno da skroz mogu izaci van vode, ovako se ne suse skroz.

nenad
14.01.08., 02:49
Kako ne prave bakterije? U dovoljno velikom akvarijumu pretpostavljam da ne mogu tako lako da se razmnoze bakterije iz njihovog izmeta, ali vec
smo pricali o tome kako retko ko ovde ima mogucnosti da stavi kornjace u akvarijum od 250 l. U dosta manjem akvarijumu mislim da bi ribice uginule
od toga, jer sam vec par puta cuo da su ljudi imali takva iskustva, ali su sva vezana za dosta manje akvarijume.

stanikic
14.01.08., 03:03
Kornjace kao i sva druga bica imaju bakterija u digestivnom traktu. Te bakterije se namnoze i pocnu biti stetne ako nesto krene naopako inace je sve ok. Pitanje je da li te bakterije uopste i mogu skoditi ribicama, neke verovatno da. Mene bi vise recimo plasilo da neke bolesti tipicne za ribice ne napadnu kornjace. Imao sam gupike sa kornjacama, i nista posebno se po tom pitanju nije desavalo. Cak sam ribice drzao i kao test vode za kornjacu i kao hranu, jer ako ne valja gupikama koje imaju skrge onda ne valja ni kornjacama. Znam ljude koji drze robustne ribe sa kornjacama u pristojnim akvarijima, a i sam nameravam "zdruziti" neke sa kornjacama.

To o prljanju kornjaca je prenaduvana prica, opet kazem da ne prljaju nista vise od riba. Ako se pravilno hrane i uspostavi pravilna filtracija nema problema. Moje jedu pola glave dnevno, jedan dan meso drugi bilje i u top su formi.

weeelja
21.01.08., 17:32
E ljudi, je l' bi mogli da mi date neku ideju za novi aqua-ter za moje kornjace, neki savet koliko ostrvo treba da bude, koliko% vode, koliko % kopna, sta mi je sve potrebno da bi to lepo izgledalo? Neka skica poput ove (ako vas ne mrzi), ili dobro objasnjenje. Sto vise saveta. http://img184.imageshack.us/img184/6978/21012008611fl5.jpg

hvala unapred. preporucite dimenzije, ako nije problem. imam 4 kornjace, a uskoro dolazi i peta zato sto moji neki prijatelji vise ne mogu da je cuvaju... Ja sam ovde sirotiste! :D

Bogica1985
21.01.08., 18:01
Koliko imaš prostora u sobi kad hoćeš at za 5 kornjača?

ToPa 12.02.
21.01.08., 19:01
bogami trebace ti ogroman ter/akv...mozda je bolje da napravis 2 ter/akv...lakse bi sve bilo...
i najvaznije trebace ti brdo hrane...
a ne kontam to ostrvo sto si nacrtao...bolje da ti ostrvo bude samo jedna ploca koja je u nivou sa vodom...imace vise prostora ispod da plivaju...
a na ostrvu mozes da napravis sta hoces,kucice...
a ostrvo moze da bude 1/4...1/3

Bogica1985
21.01.08., 19:06
Pogledaj moj terarijum koji sam napravio za crvenouhe, da vidiš kako izgleda to o čemu priča Topa.

http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,1711.0.html

ToPa 12.02.
21.01.08., 19:24
e na takav sam mislio...i takva dva da napravis... i bice im super...

weeelja
23.01.08., 00:42
Pa znas kako... Meni je glupo da ih izdvajam... :'( nekako cu da se snadjem... lep ti je ter. bogice! mislis da uradim nesto po onom principu? a pomocu cega se penju na ostrvo? sta je ono? hvala...

Bogica1985
23.01.08., 00:49
Pa napraviš im nekakvu rampu kao npr. drvo ,neko kamenje, u mom slučaju staklo koje ide od dna at do kopna a na njega je zalepljeno pločasto kamenje kako bi se lakše popele.

weeelja
23.01.08., 16:36
Aha... Uzecu parce stakla pa cu da stavim silikon preko... lako ce da se penju onda... hvala... samo treba da kupim OGROMAN akv... valjda ce im 200l vode biti dovoljno. vise od toga nemam gde da stavim... pisite ako imate jos nekih ideja za mene....

ToPa 12.02.
23.01.08., 18:28
200l ce biti dovoljno za 3 kornjace...zato sam ti i rekao da napravis 2 akv/ter

weeelja
23.01.08., 19:25
necu da ih razdvajam. 200l ce biti dovoljno

ToPa 12.02.
23.01.08., 19:42
200l nije dovoljno za 5 kornjaca...ali ti radi kako hoces...
a kolike su one velicine?

weeelja
23.01.08., 20:21
najveca je 9 cm(oklop), 3 su oko 8cm, a najmanja oko 3cm... nemam gde da stavim tolike terarijume... trenutno zive u 50l vode, sta mislis koliko ce da im bude lakse u 200l... znam da je ovo mucenje za njih, ali pokusavam sto pre to da resim... ali ne brini, lepo se brinem o njima... ;)

ToPa 12.02.
23.01.08., 20:42
pa bice im bolje u 200l nego u 50l ... 100 puta...
ma opusteno...samo treba ti brdo hrane! cime ih hranis?
ma verujem ti da se brines o njima...samo pokusaj to sto pre da resis sa akva/ter...

weeelja
23.01.08., 21:21
znam..... hranim ih svacim... uglavnom ova kupovna hrana... racici, smoki, dzigerica, i jos 3, 4 vrste te hrane... dajem im zelenu salatu, ponekad ribu... zamolio bih te za jos neki savet u vezi hrane...

ToPa 12.02.
23.01.08., 21:31
davaj im sira (ima puno kalciuma) ... maslacak (njega mozes slobodno da dajes dosta) ... moze i zivo meso (ali ne cesto)...

maslacak ti je dovoljno da dajes 1-2 nedeljno...
i sipinu kost...onako u malim komadima...
e jel imas uv lampu?

weeelja
23.01.08., 21:39
gde da nadjem maslacak u ovo doba... a taj sir... kakav? koliko? jer ima jos?

ToPa 12.02.
23.01.08., 21:45
pa ne kazem da ga sad trazis...nego kad ga bide bilo...(inace ima da se kupi "pakovani maslacak" tokom cele godine... ne znam gde...)
a sir...beli.ne slani i ne puno...
a od hrane mozes da im das jos i bilo koje insekte ( ne iz prirode ) crve,gliste,larve...
sasvim je dovoljno... ::D

weeelja
23.01.08., 21:50
kako insekte, ne iz prirode? pa odakle su insekti? mislis, ima nesto posebno da se kupi, ili...

Bogica1985
23.01.08., 21:53
200l ,nema šanse, treba ti pre od 400l!

Kako ćeš za godinu dve da rešiš njihov smeštaj, ovo će ti biti samo privremeno rešenje, koje te neće jeftino izaći, a šta posle, moraćeš da praviš veći at ili da počneš da ih poklanjaš?

weeelja
23.01.08., 22:00
jao bogice, nemoj da mi stajes na muku... nemam gde da stavim 400l, trenutno su u 50l, 200l ce im biti super, ne brini...

cekaj cekaj... taj sir samo da iseckam na sitne komade i da im spustim u vodu?

Bogica1985
23.01.08., 22:05
Ne stajem ti na muku, samo ti kažem istinu, trebao si da misliš kad si uzimao silne kornjače.
Biće im dobro na kratko, a šta posle?
Probaj da nađeš neko bolje rešenje!

weeelja
23.01.08., 22:12
400l nemam gde... njima je super i u 50l. nista im ne smeta. ja samo hocu da im omogucim bolje uslove. znas li ti koliko je 400l vode??? to je stvarno previse... hvala u svakom slucaju...

Bogica1985
23.01.08., 22:27
Jel bi mogao ti da živiš sa još 4 osobe u sobi 2x2?
Ako ne možeš da im priuštiš bolje uslove ne prihvataj se još kornjača koje tvoji prijatelji ne mogu da drže, sve je to lepo što ne želiš da ih gledaš da se muče, ali ne činiš ovim kornjačama što su kod tebe a pritom i njih imaš previše.

weeelja
23.01.08., 22:44
ja ne mogu da im obezbedim jezero! nisu mi se zalile za 50l, nece ni za 200. kako ti znas koliko njima treba vode? bice im sasvim dovoljno...

Bogica1985
23.01.08., 22:57
Pitaj malo ljude sa kornjace.hr pa ćeš videti, imam ih dve i znam, neće ti one ostati tako male.
Šta će biti kad budu bile po 20cm(oklop) ,a ako ne možeš da im obezbediš dovoljno nemoj ni da uzimaš toliko njih.
One ti se neće žaliti ni da ih staviš u lavor od 5l ,jer kako bi?
Ništa ,škola se plaća ali baš i ne moraš tako da je platiš!

weeelja
23.01.08., 23:32
ja znam da ce porasti, ali kad se to desi, ja cu videti sta cu da radim. hvala!

nenad
23.01.08., 23:33
Prva greska koju ljudi naprave kad uzmu kornjace je sto racunaju na to da ce one ostati male ili relativno male. Bogica je lepo rekao, rastu one
poprilicno, oklop od 20 cm, i budu prilicno masivne. Treba im dosta prostora. U akvarijumu od 50 l mogu da budu male. U akvarijumu od 200 l
3 velike. Za pet ce vec biti malo tesno. Videces i sam za koju godinu. Sto vise kornjaca na manju litrazu znaci vise bakterija u vodi od izmeta i od
nepojedene hrane. A to sve znaci da ces cesce cistiti terarijum. Male kornjace kad uzmes mislis da ces imati prostora za 10 komada, ali one mogu
vrlo brzo da porastu, i da pocnu da se guraju u akvarijumu.

Sto se tice drugih stvari, nabavi UV lampu, obavezna je kornjacama. Pogledaj na forumu Ponude, i naci ces vec nesto. Sir mozes da dajes u malim
komadima, i da ga spustis u vodu. Sto se tice insekata, na forumu postoji poseban podforum Ziva hrana, koji se odnosi na insekte koje sami
uzgajamo za hranjenje zivotinja.

weeelja
24.01.08., 19:32
znao sam da ce dosta da porastu. racunao sam na to da treba da im uzimam sve veci i veci prostor. snaci cu se. ne brinite.... sve cu da uradim za njih. ta stvorenja ti se uvuku pod kozu. ne brinite

ToPa 12.02.
24.01.08., 20:06
i obavezno im stavi uv lampu...ako nemas!!!

zarko
24.01.08., 22:58
obavezno...ne verujem da postoji neka zivotinja koja je vise neshvacena (potrebe i uslovi)
to je ocaj kako su ih ljudi cuvali ranije i sta se pricalo...nadma se da cemo popraviti tu situaciju

weeelja
25.01.08., 16:06
sve ce biti reseno! ;)

stanikic
30.01.08., 01:40
200 l ti je dovoljno za jednu kornjacu. Za vise ne. Ako ih drzis sve zajedno na 200 l 100% ce se poklati. Ljudi ne uspevaju da drze na tom prostoru ni 2 a kamoli vise. Resices samo ako nabavis akvarij za celu sobu, jezero u vrtu ili za svaku kornjacu po 200 l.

noldor
01.03.08., 19:52
cao ljudi,evo i ja vam se pridruzih
ja imam 1 koornjacu,za mesec dana puni 3 godine ::D porasla je dosta ima 16,5cm duzinu oklopa i 400grama!!! :shock:
drzim je u 100l,,naravno grejac,filter i tako to....ima i da izadje na ''kopno''
ali nisam znala do sad da joj treba uv lampa :( ali imam neonku jer tako sam navikla jer sam imala aq ranije samo sa ribama pa nisam mislila da treeba nesto drugo.potrudicu se sto pre da nabavim uv

sto se tice riba imam ih oko 10 od toga su 3 velike(skalar i 2 trihogastera) a kornjca nikad nije imala zelju da ih juri tako da svi lepo zive :D

e sad ja imam neka pitanja:
-imam sipinu kost al ne znam kako da mu dam, da jede jer je mnogo tvrdo
-kako da ga nateram ili sta vec, da jede malo vise povrca jer obozava mesoi kad mu dam neki zelenis samo pogleda i kao:sta si mi to dala....
-koje biljke mogu da stavim jer on sve pocupa i izvali,pa ako ima neka biljka koja se brzo razmnozava ili je teze iscupati
-da li leti da ga izvodim napolje u setnju jer sam cula da neki ljudi to rade,ja ga inace pustam da se ta po kuci

to bi bilo to za sad
:icon_cyclops:

nenad
01.03.08., 20:47
UV lampa je neophodna za kornjace. One mogu da zive i bez UV zraka, ali onda mnogo lakse dobiju rahitis. Ako je redovno iznosis napolje kad je
lepo vreme, da suncevi zraci mogu da je obasjavaju bez prolaska kroz staklo, odnosno direktno, onda joj UV lampa verovatno i ne treba.

Sa sipine kosti moras prvo da skines nozem onaj deblji sloj, koji je tvrd. Ispod toga sipina kost je hrskava i meka. Onda iseckas na komadice i
ubacis u vodu. Moze da se desi da nece to da ti jede, ali moje su jele dok sam ih cuvao.
Obicno kornjace vise vole da jedu mesu nego povrce, ali ako je ostavis par dana da gladuje onda ce verovatno prihvatiti i povrce.
Ne znam da li se isplati da stavljas biljke, jer kornjace ih uvek uniste. Ja sam pokusavao par puta sa biljkama za koje su mi rekli da imaju kiselkast
ukus, pa ih kornjace ne jedu, ali sve jedno, one su ih unistavale.
Sto se tice setnje, moze ako je u dvoristu, i ako ga dobro pazis. Kornjacu mogu da napadnu razne ptice. A postoji i mogucnost dobijanja parazita
na koje kornjaca nije navikla, mada ne verujem da bi se to desilo.

noldor
02.03.08., 11:31
hej,hvala na brzom odgovoru
mislim da cu ipak uzeti uv lampu jer sad preko zime nema tolko sunca

posto muzjaci rastu oko 20cm,a moj ima 16,5 i tek 3 godine,da li ce mozda prerasti prosek :o zato sto samo zdere i raste...da li to zavisi i od prostora u kome zivi?
a one kapi koje se mazu na oklop,da li jos da mu mazem to?i sta su ustvari te kapi

nadam se da ne davim
pozz
:icon_cyclops:

nenad
02.03.08., 20:41
Ne bih znao da ti odgovorim na ova pitanja. Ja sam pre par godina prestao da cuvam kornjace, pa je najbolje da neko drugi odgovori. Ako mu
dajes vitaminsku hranu, kao neku malo bolju kupovnu, u kombinaciji sa raznovrsnom svezom hranom, sipinom koskom i uv lampom, mislim da ti
ne treba nista dodatno, kao te kapi.

noldor
03.03.08., 10:48
aha.dajem mu raznovrsnu hranu,i ovu iz prodavnice,a i meso i bananu je jeo ,ma sve sta je hteo da jede

ok,onda cekamo nekog drugog da se javi

:icon_cyclops:

ToPa 12.02.
03.03.08., 13:48
ja se slazem sa nenadom...ako mu dajes sipinu kost,vitamine,raznovrsnu hranu i sve ostalo...mislim da je ostalo sve nepotrebno...

noldor
05.03.08., 21:29
e pa super...
a ovu sipinu kost nece nesto da jede,verovatno nema neki ukus...al polako,navici ce se....
:icon_cyclops:

nenad
05.03.08., 22:04
Mozes da joj dajes i beli sir zbog kalcijuma. Kornjace obicno vole da ga jedu.

noldor
07.03.08., 11:07
e,da videla sam to ovde.pa,probacu...
:icon_cyclops:

ToPa 12.02.
07.03.08., 14:02
mozes da dajes i maslacak...

nenad
07.03.08., 14:18
Da, ali da opet ponovimo, maslacak koji je ubran sto dalje od saobracaja i dobro opran, i to najbolje mlade listove. Mozes da naberes vecu kolicinu i
zamotas je u kesu, pa stavis u frizider, bez kvasenja. Onda ga peres tek kad treba da das kornjaci. Tako ce ti duze moci da stoji a da se ne osushi.

ToPa 12.02.
07.03.08., 18:45
da, naravno,sto dalje od zagadjivaca...autonobila,fabrika...

nenad
07.03.08., 19:07
autonobila ?! :lol:
I sto dalje od mesta gde ima puno pasa i macaka. ;)

noldor
08.03.08., 16:23
takvih mesta nema u moijum parkicima ::)
puni su kucaka i macaka ::D ::D ::D
mogu da probam da posadim maslacak,u saxiji da ga gajim ;)
:icon_cyclops:

noldor
16.03.08., 17:30
nesto ste se ucutali
evo ja sam malo svrljala po netu pa sam na kornjace.hr nasla neke recepte za hranu za kornjace,
pa sam i napravila neki buckuris za ovog mog ::D
jer je problem sto on nece da jede povrce pa sam mu ovde sve pomesala,videcemo....
eno steze se u frizideru,u pitanju su neki ''pudinzi'' sa zelatinom i svim i svacim pride
:icon_cyclops:

stanikic
19.03.08., 21:03
Ti zelei su super stvar, ako ispadnu kako treba. Ja sam u pocetku stavljao i meso ali sam izbacio, jer je zele protein.

miksajlons
03.05.08., 17:06
Слажем се са Ненадом, једу све живо. Најбоља је разна жива храна. Моје су јеле рибу ко луде. И у праву је Топа, кењају ко луде и прљају воду, па се мора често мењати. Моје су имале навику да поједу свој измет, и када су сите, не знам зашто, када су се баш добро храниле. Најбоље их је излагати директним сунчевим зрацима. Моје су имале јако тврд оклоп иако им је био мекан кад сам их купио као мале. Једна ми је изашла из тераријума док су се сунчале и искочила је кроз прозор и пала директно на бетон с трећег спрата. И ништа јој није фалило. Извињавам се ако ће неком бити одвратно али ја сам мојима дао и жабе, и њих су јеле. Поред наведене хране могу да додам и живе гамарусе, које можеш нахватати испод камења на дунаву, али постоји опасност да им пренесеш паразите. Али то је потенцијална опасност код свих врста живе хране.

nenad
03.05.08., 17:53
Ja sam godinama koristio gamaruse, ali uglavnom za hranjenje Lissotriton vulgarisa, kao i Pachytriton labiatusa. Ima ih po potocima. Srecom, nikad
nisam imao problema sa parazitima. Za kornjace je jako bitno direktno izlaganje suncevim zracima, makar i na samo par minuta dnevno. ukoliko to
ne moze da im se obezbedi, onda je UV lampa neophodno, mada je najbolje kombinovati i jedno i drugo, uz raznovrsnu ishranu.

matija
17.06.08., 23:48
ZDRAVO!!!! :exclamation: :exclamation: :exclamation: :exclamation: :exclamation: :exclamation:
Interesuje me nesto o crvenouhim kornjacama:
- Velicina terarijuma (za 2 kornjace)
- Hrana
- Zivotni vek
- Biljke
:X :X :X :X

ToPa 12.02.
18.06.08., 01:01
procitaj malo prve strane... ima svega sto ti treba...

matija
23.06.08., 16:51
Da ali ste svi razlicito pricali za velicinu ter. pa neznam koga da poslusam!!! ::D

markozmaj
24.06.08., 03:25
Sto vece to bolje!!

matija
02.07.08., 18:36
Da li mi je dovoljno 200l za dve kornjace al da vise nepravim veci????

Koja temperatura vode treba da bude??

Da li bi ipak moglo od 150l i koji nivo vode da bude (%)?

stanikic
04.07.08., 23:00
Ako je jedinica mere duzina oklopa vodene kornjace onda je deo sa vodom 5 x 3, a dubina 3 sirine oklopa. To je minimalan prihvacen standard u laboratorijama i drugim mestima gde se kornjace drze u zatocenistvu (zoo, akva, botanicke, rehabilitacioni centri, itd.) U nekim drzavama te dimenzije, su propisane zakonom i za pojedince koji se kornjacama bave iz hobija...
http://www.iwrc-online.org/pub/Standards%203rd%20Edition.pdf
http://www.awionline.org/pubs/cq/three.pdf

Za crvenouhe i slicne kornjace minimalna duzina koja se praktikuje je 150cm, sirina iz praktickih razloga najcesce jeste 60cm, a dubina vode oko 40 cm. Plus dodatna visina za kopno i kao ograda protiv bega. To mu dodje 360 litara u akvarijumu dimenzija 150x60x60 sa poklopcem.

nenad
04.07.08., 23:39
Sto vece to bolje. U Srbiji je uvoz crvenouhih i jos nekih vrsta zabranjen, pa ih uskoro vise nece biti u prodaji.

zarko
05.07.08., 00:13
vec ih nema... divno

Bogica1985
05.07.08., 00:25
Nije štos u tome što ih nema ,već naprotiv, ima ih ali tamo gde i ne treba jer su invazivna vrsta, pa ćemo ih uskoro imati i u svojim rekama i jezerima, mada u nekim ih već imamo.

I sve to zbog nemarnih vlasnika!

ferret
26.07.08., 21:41
ja sam ovde nov i tek sad vidim usta sam se uvalio :shock:,prekjuce sam bio do pet shopa da kupim hranu za macka,i u jednoj kanti za poludisperziju vidim kornjacicu bilo mi je zao i reko zapakujete mi i nju :)

Bifrost
27.07.08., 00:47
Ma mogu one u svacemu da zive, sad da li ce im biti dobro to ne znam, ja sam se mojih na vreme otarasio... Ali mislim da je 200l previse veliko za 2 kornjace od 20cm....

weasl
20.08.08., 11:59
imam crvenouhu kornjacu i primetio sam da je pocela da menja kozu !? jel je to normalno ili je u pitanju neko oboljenje ?

nenad
20.08.08., 13:04
Svi gmizavci menjaju kozu. Postoji vise nacina, u zavisnosti od oblika zivotinje. Uglavnom, bez brige.

bubamara
29.09.08., 00:27
pazi,kod kornjača je jedan fenomen prisutan,koji sam primetio...ljudi dođu da kupe sebi ili detetu ljubimca...gledaju,razmišljaju i matematika im kaže da je kornjača najlakša za održavanje...kupili je da dete skinu s vrata,i nisu puno platili,a dalje ih boli uvo za tog ljubimca...i druga varijkanta je,u početku se nalože na njih,hrane dobrom hranom,daju im dobru negu i održavanje,one rastu i čim dostignu neku veličinu,više im nisu to one male slatke kornjače...i tad prestaje interesovanje za njih,i dolaze u radnju samo da ih udome...ali definitivno stoji,kad je nešto malo plaćeno,ne vodi se računa o tome