PDA

Pogledaj punu verziju : Ženka Pictusa odbacila rep!



Bogica1985
22.10.07., 17:48
Danas mi je ženka pictusa odbacila rep :( ali još ne znam razlog zbog čega se to desilo, jer sam je u poslednjih mesec dana uzeo mozda dva puta u ruke i to zato što sam morao, poslednji put pre nedelju dana možda.
Držim je na temperaturi od 30oC danju a noću na sobnoj od nekih 20-22oC, ima sklonište i uslove iste na kojima držim i mužjaka koji se inače normalno ponaša.
Lepo klopa ,trudim se da ih što manje uznemiravam ali danas sam primetio da se tresla i to je trajalo možda par sekundi ,nakon možda sat vremena našao sam njen rep koji je bio izvan njene jazbine, za tih sat vremena nisam ni bio u sobi tako da stvarno ne znam zbog čega se to desilo.
Presvukla se pre 10 dana otprilike, bez problema je skinula sve.

Da li nekome pada nešto na pamet zbog čega ga je odbacila, i pošto je mlada nadam se da će regenerisati rep?!

zarko
22.10.07., 19:12
povecaj Ca pod hitno , nedostatak Ca oce da da "epi napade" da ih nazove.
a uz to desilo se mom drugaru isto to sa odbacivanjem repa posle "groznice"
D3 i Ca bi bilo najbolje..
takodje nesto tipa AD kapi za apetit...
posle odbacivanja repa i jos jednog napada su pukle obe noge....

ne mora da znaci da je ovo sto ja kazem ali vredi jer je potpuno ista slika

zarko
22.10.07., 19:31
100% rani znaci MBD hitno !!!
bas sam sad poceo da trazim po knjigama. kod
bradatih agama jedan od najranijih znakova MBD je misicni tremor, i drhtavice.
pre nego sto nastupi promene na kostima.
znaci na lecenje CA i obavezno D3 vitamin.
razlog zasto je odbacio rep je sto su se misici zgrcili i doslo je
do spontane amputacije.
gusteri koji nemaju autotomiju oni imaju iskrivljen rep usled toga...
ako ti znace doze
preporucuje se 1,8-3mg/ Kca
i D3 200 -2000 IU/K dm -suve materije

ti nemoj da ides preko 500IU i to oralno

sigurno je Ca
skoro sam izlecio jednog malog B agamu i imao je iste simtome...
pozuri dok nije kasno...
sreca sto su to najraniji simptomi
ako ti treba D3 (tesko se nalazi) javi se poslacu ti nije frka...


srecno

zarko
22.10.07., 19:34
i baci je na rehidrataciju... obicno MBd pacijenti su dehidrirani.
uzmi u apoteci Orasol i prati uputstvo..0.5-1 ml je dovoljno da joj saspes u grlo.dobro bi bilo ako imas da nabavis igle za infuziju one imaju mali plastican deo koji je idealan za guranje u u usta.ako to nemas i to cu ti poslati ...sa D3

Bogica1985
22.10.07., 22:00
Ja im svu hranu stavljam u sera-ine reptimeneral H ,jedno 12h pre obroka, sad da li to nešto znači, da li unese dovoljno Ca tim putem.
Što se klope tiče tu nemam probleme ,uvek je za klopu.
Sutra kupujem Orasol i znam za te plastične igle ,reći ću sestri da mi donese iz hitne.
Da li si čuo za Coral Calcium+vitamin D3 ,da li to mogu da dodam malo uz one reptiminerale, na kutijici piše da sadrže 25,00% Vitamin D3?

Hvala!

nenad
22.10.07., 22:04
A zasto koristis reptimineral H, kad treba da koristis C? Pictus je carnivora, a ne herbivora.
Ja koristim Coral Calcium, mislim da je ok.

Bogica1985
22.10.07., 22:08
Ma znam ali to je ono što su uvalili prodavci iz zoo shopa mojoj devojci za leopard gekona, pa to dajem dok ne uzmem od Kima Nekton.
Kako koristiš Coral Calcium?

kimo
22.10.07., 22:54
Ne znam kako se to desilo, a sumnjam da je od nedostatka vitamina, bilo kog, jer su kod mene klopali 2-3 puta nedeljno i dobijali su prašene insekte barem jednom nedeljno, nju si video kakva je i oduvek je bila super zdrava i živahna, čak sam je jedno vreme i pripitomljavao i bila je skroz pitoma, ali pošto sam prestao da je čačkam opet se odvikla...to je jedan od onih bebica što sam uzeo od tebe Žarko pre , to je onaj koji nije imao problema od ona 3...ne znam kako je došlo do toga...a kod bradatih agama mladih jako se noge mogu tresti kada pojedu prevelik plen i tada im treba obezbediti dovoljno visoku temperaturu da svare to i nema problema...

Bogica1985
22.10.07., 23:00
To je nekako izgledalo više kao da hoće da se otrese nečega i trajalo je možda 2 sekunde!
Ne sumnjam u tebe Kimo ,nego mi nije jasno to što ga je odbacila jer se baš trudim da ih ne uznemiravam, čak i ono što si me pitao da je nije možda nešto od hrane grickalo, nije sigurno jer za svako hranjenje pažljivo gledam da li je pojela ili nije, a ako nije odmah izbacim iz t.

zarko
23.10.07., 01:39
ne mora da je do tebe ili njega ,vec da je do samog gustera.....
mozes ti sve da radis kako treba i da bude naopako.
a to je SIGURNO do Ca (mislim na tremor i odbacivanje repa) .ja nisam video bogicinog gustera tako da samo nagadjam ko sto sam reko.ako je opisao dobro jako je vleika verovatnoca da sam u pravu...
misicni tremor kod pocetka mbd i ono sto sma ja video je trajalo npr. 3-4 sekunde i kad je odpao rep ....
ne garantujem niti tvrdim bilo sta sam okazem da ima velike sanse da moze da se spreci tako sto ces povecati Ca.
ja bih reko da je 25% D3 PREVISE!
zavisi kolika je tableta ak oma 0,1g onda i nije ...pogledajte da li na tome pise da je za lecenje osteoporoze ili za prevenciju. zanci da li mogu da ga piju i ljudi koji nemaju boljku..to je kljucno ..jer kod ovih drugih konc. su ogromne i mozes da otrujes gustera tim dozama....
preko 5000IU D3 je skoro za sve gustere smrtonosno pa cak i za kornjace...
pocni sto pre ....bar Ca D3 se rapitaj i doziraj jako malo...dok ne razresis.

Bogica1985
23.10.07., 02:30
Evo ovako piše :
Dijetetski suplement, dopuna ishrani ,prirodni proizvod iz čistih okeanskih koralnih voda. Sadrži 74 najvažnija alkalna minerala i mikroelemenata u najoptimalnijem odnosu. Kalcijum ovde zastupljen, ima maksimalnu biološku raspoloživost.

Ono za D3 sam pogrešio ,nisam dobro video, to piše koliki je preporučeni unos a ovo je sastav :

1 kapsula

Marine Coral Calcium 550,0mg
(Calcium 37,8%) 207,9mg
Vitamin D3 1.25μg

gilezmaj
23.10.07., 11:46
ma ok je to preparat samo dali je u tab.ili u cap.
ako je u tableti dobro ga izmrvi jer ima plasticne molekule za sporo opustanje

Bogica1985
23.10.07., 11:55
U kapsuli je.

nenad
23.10.07., 12:05
Ja posipam insekte time, i ostavljam gugijima u posudice u terarijumu prah, pa oni uzimaju kad im treba.

zarko
23.10.07., 12:09
odlicno...
koliko se ja razumem (a to je jedva) svidja mi se sta si napisao...
jako dobro koliko ja kapiram

Bogica1985
23.10.07., 12:24
Čekaj , jel je to dovoljno da koristim ili...
Ja bi isto posipao hranu time ,a ako može stavljao bi i posudice u terararijum?!

jana
23.10.07., 13:52
Kako se danas ponaša???

Bogica1985
23.10.07., 15:34
Danas se normalno ponaša, čak je i pojela dve tenebrijice poprašene kalcijumom,ne znam šta joj bi!

x3m.Marco
23.10.07., 17:27
Evo malo pomoci oko D3 vitamina!!! Rece mi keva da su dobre Vigantol kapi, koriste se kod beba :icon_cyclops:!!!
Evo sastava :icon_arrow:
Vigantol® ulje
Sastav:

1 ml uljanog rastvora sadrži 0,5 mg holekalciferola (20000 IJ vitamina D3).
Jedna kap Vigantola® sadrži 500 IJ vitamina D3.
Indikacije i doziranje:

Profilaksa rahitisa :
• 1 kap Vigantol® ulja dnevno od druge sedmice do kraja prve godine života

Profilaksa deficita vitamina D u slucajevima malapsorpcije:
• 4-8 kapi Vigantol® ulja dnevno

Lecenje rahitisa i osteomalacije nastalih usled deficita vitamina D:
• 2-8 kapi Vigantol® ulja

Pomocno lecenje osteoporoze:
• 2-4 kapi dnevno
Hipoparatireoidizam i pseudohipoparatireoidizam:
• Zavisno od koncentracije Ca u serumu,dnevna doza je 15-30 kapi.

Sada si ti na redu Zare da kazes koliko su dobre owi kapi !?!?!?

zarko
24.10.07., 20:45
da ti kazem nesto...ja sto sve pricam to je sto dodjem do zakljucka kroz razgovor sa strucnijim likovima. farmaceut i veterinari i /ili sot procitam u knjigama npr odlicna knjiga medicinska parazitologija za medicinu i farmakologiju....

1 ml uljanog rastvora sadrži 0,5 mg holekalciferola (20000 IJ vitamina D3).
20000 jedinica je mnogo zato sto u maderu pise da je maksimalna tolerancija mnogoih reptila 4X manja do 5000.a s obzirom da je tecnost moze da se pretera i to lako...
preporucena kolicina tecnosti oralno za gustera oko 70-100 g je odprilike 2 ml ..ako je to piktus neka bude 30g onda je to 1ml tecnosti maksimalno ...to je previse holikalciferola..bar po mojoj racunici...i sve ovo se odnosi na bolesne gustere..znaci za zdrave je sigurno lose.

Jedna kap Vigantola® sadrži 500 IJ vitamina D3.
ovo je moza bolje ,da jednu kap das bolesnom...svaki dan jedno 3 dana pa posle na 3 dana jos 2-3 puta..ja bih tako ..naravno sa predhodnom konsultaciojom vet.

ne znam da li je pomoglo..

ludak
24.10.07., 21:34
moja zenka piktusa je skroz u redu al se ja bojim da se to mojoj nebi dogodilo.ako neko ima nesto sto joj nece skoditi i da to mogu koristiti za bradonje naka mikaze cenu i posalje

x3m.Marco
24.10.07., 21:47
da ti kazem nesto...ja sto sve pricam to je sto dodjem do zakljucka kroz razgovor sa strucnijim likovima. farmaceut i veterinari i /ili sot procitam u knjigama npr odlicna knjiga medicinska parazitologija za medicinu i farmakologiju....

1 ml uljanog rastvora sadrži 0,5 mg holekalciferola (20000 IJ vitamina D3).
20000 jedinica je mnogo zato sto u maderu pise da je maksimalna tolerancija mnogoih reptila 4X manja do 5000.a s obzirom da je tecnost moze da se pretera i to lako...
preporucena kolicina tecnosti oralno za gustera oko 70-100 g je odprilike 2 ml ..ako je to piktus neka bude 30g onda je to 1ml tecnosti maksimalno ...to je previse holikalciferola..bar po mojoj racunici...i sve ovo se odnosi na bolesne gustere..znaci za zdrave je sigurno lose.

Jedna kap Vigantola® sadrži 500 IJ vitamina D3.
ovo je moza bolje ,da jednu kap das bolesnom...svaki dan jedno 3 dana pa posle na 3 dana jos 2-3 puta..ja bih tako ..naravno sa predhodnom konsultaciojom vet.

ne znam da li je pomoglo..

Znaci owe kapi su na neki nachin ok za davanje gusterima na neki nacin kao dobupnu D3 vitamina!!!!! Ne znam da li da ja dam mom malisanu kap na 10dana ili vise!

zarko
25.10.07., 03:48
to moras sam da odlucis. za sada ne posotji proizvod koji je najbolji.zato ljudi i koriste razlicite stvari.
ja nikada nisam radio sa mineralima koji se rastvaraju u vodi...moda je bolje da dodas u vodu ali koliko ono sme da stoji ?!
neam pojma meni je mnogo sigurnije i lakse preko praha...

@ludak
ako ti treba mogu da ti poslajem kalcijum glukonat u prahu. to koristim svako drugo hranjenje kod poluodraslih. kod malih cesce kod odraslih malo redje

i kalcijum +D3 svakih 10-15 dana kod odraslik kod mladjih malo cesce...oni koji imaju uvb lampe isto redje znaci na 15-20 dana npr...mozda je to malo redje nego sto bi trebalo ali ne mogu da ti pisem za svaku zivuljku posebno...kameleone u glavnom cesce nego b agame ..u sustini :)
multivitamine ne dajem i ako planiram da uzmem za jednom mesecno.jer koristim hrnau superior koja je namenjena za to ...jer smatram da je bolje da se minerali unose tako sto se nalaze u cvrcku nego na cvrcku...posto za Ca ne postoji takvo resenje (jer od mnogo Ca cvrci umiru i ne mnoze se) ja ih prasim. opcija koju manje volim :)
nadma se da sam ti pomogo...

Bogica1985
16.12.07., 18:23
Evo ovako mali update :
mala je počela da jede lateralise koji su pre klopanja ubačeni u nekton, i sve lepo ide sa presvlačenjem ,primeti se da joj raste rep,u utorak sam planirao da je nosim u Suboticu kod veterinara ...
I danas se ponovo nešto desi ,snela je jaje veličine možda 1cm, a nikad nije bila sa mužjakom ,i sad ne znam šta raditi?

zarko
16.12.07., 20:17
nista baci ga....
to su neoplodjena ...
povremeno gekoni hoce da tak osnesu.
da li je meko ili tvrdo?
ako je mekacko znaci da joj fali Ca

Bogica1985
16.12.07., 21:14
Pa malo je mekše ali ne baš,baš!

kimo
16.12.07., 22:15
...stvarno je čudna ta ženka...to je ona što se kod tebe Žarko izlegla, još kada sam ja uzeo od tebe ona 2 majušna. Nisam nikada imao slučaj da tek tako snese jaja bilo koji gekon, ali nisam čak ni čuo za to kod njih, pogotovo kada su tako mali,tj. kada nisu zreli...ili možda ona i jeste na toj veličini?

zarko
16.12.07., 23:56
pa ako se kod mene izlegla to je od prosle godine sto je cini jako zrelom...
a ako je malo meko DEFINITIVNO nema dovoljno Ca...jer su njihova jaja totalno tvrda i krta...

kimo
17.12.07., 10:41
Ne mora da znači da je zrela, jer je dosta manja, nisam ih ja držao baš u velikim terarijumima i sa puno hrane, mada je ona bila najveća od ovih mojih koje i sada imam, ali je bilo čudno što je odbacila rep...e sada, jel si ti Bogice video da nosi jaje? Zadebljanje na jedonj strani stomaka? Mada koliko je malo, možda se nije jasno ni videlo?

Bogica1985
17.12.07., 10:50
Pa nisam primetio, ali znaš da je ona uvek bila nekako naduvena, tako da nisam razmišljao uopšte o tome.

zarko
17.12.07., 12:30
najverovatnije je odbacila rep zbog "epi napada" da ih nazovem koje dobiju kad nema dovoljno Ca ili je Ca:P neadekvatan...to su klasicne tetanije koje se javljaju skoro kod svih....
dobra stvar je sto je to rani znak MBD
a jaje ne mora da se primeti..mada ako je mala trebalo bi da bude upadljivije...
moje zenkee su snele preko 30 jaja i ne mogu da ti kazem da sam svako video jer se toliko ugoje da se ne primecuje...

Bogica1985
17.12.07., 13:04
Videćemo sutra kad je odvedem kod veterinara, nego jel ima neko ideju kako da je transportujem, idem vozom pa se plašim da se ne smrzne!?

zarko
17.12.07., 17:16
flasu od kokakole napuni toplom vodom...nju uvi u peskir (kutiju naravno ) i sve to u torbu neku....
i pici...mozda stiropor na dno torbe da bi se bolje toplotazadrzala...
i termometar jedan ponesi da znas kako se krece tempo..oko 18-20 C bi bilo idealno

Bogica1985
17.12.07., 23:02
Setio sam se kako ću ,slično tvome Žarko i Kimovom predlogu samo bez peškira... našao sam tuborgovu torbu koja služi za održavanje temperature pića leti, ima onu alu foliju itd. pa ću u nju smestiti kutiju sa malenom i flašu tople vode!
Hvala na savetima!

kimo
17.12.07., 23:17
Super stvar...

nenad
18.12.07., 00:58
Iznenadjuje me da tako trezven momak kao ti poseduje Tuborg torbu.

Bogica1985
18.12.07., 01:04
Ne jednu već dve, i zar nije dobra fora za transport, nego kad bi našao one kutije od stiropora.

kimo
18.12.07., 09:57
To kupi u onoj radnji,to su kutije za transport ribica...ja to imam :)

Bogica1985
18.12.07., 10:50
U kojoj radnji?
Inace sve ide po planu, temperatura nije pala ispod 22.

kimo
18.12.07., 15:08
Pa radnja za ribice i te gluposti kod tebe što uzima od podvodnog sveta, što smo pričali...ili u nekoj drugoj radnji ili od nekog ozbiljnog akvariste...

Bogica1985
25.12.07., 21:04
Čuo sam se sa veterinarom i kaže mi da je ženkica super daje joj kalcijum i vitamin A ,jede normalno i vratiće mi je posle nove.
Kaže da je verovatno istrošila rezerve vitamina A pa zbog toga malo slabije vidi.

ToPa 12.02.
25.12.07., 21:55
e super bas mi je drago da je dobro... :D