PDA

Pogledaj punu verziju : Slepi mish



nenad
26.10.07., 00:17
Pozdrav,
dobio sam veceras slepog misha od drugarice, koja ga je pronasla sa povredjenim krilom. Krilo mu je bilo zaglavljeno izmedju stuba zgrade i sajle od gromobrana,
pa je nagnjeceno. Jede mleko i plazmu, ali nikako da ga nateramo da smaze nekog insekta. Ne znam bas sta da radim sa njim. Jel ima neko od vas neko iskustvo
sa ovim zivotinjama, da ga preuzme dok se ne oporavi, ili bar da mi da neki savet?
Hvala.

Lady A.
26.10.07., 00:32
Ja sam drzala jednog neko vreme,isto je bio povredjen u jednoj jakoj oluji, mogu da ti ga pricuvam posto im ne treba mnogo da se oporave, samo sto je to bilo leti pa sam ga hranila skakavcima i super je klopao,al ne znam kako bi to funkcionisalo sa zoharima,tene. itd. Tj.ne znam dal bi to jeo. Al nije hteo da jede dok je bio u kavezu,pa sam ga pustila da se sam smesti u sobi i tako je nocu malo leteo po sobi,a danju je spavao iza jedne kutijice i nije mrdao iako je sve bilo otvoreno. Bio je bas super mada su dosta osetljivi,posebno ako su mladi. Cesce uginu nego sto naviknu na coveka.

viridis
29.10.07., 00:36
BRZO se obrati Milanu Paunovicu.
Imas njegov mail na netu, On je inace nas najvecu strucnjak za ljiljke. tebi ce uginuti bezveze,a drzanje je protivzakonito,zato sto su sve nase vrste zasticene.

pozdrav

Filip
29.10.07., 12:06
Mislim da ga niko nece optuziti zato sto je nasao povredjenog ljiljka i pokusao da mu pomogne. A sad, hoce li Milan Paunovic biti spreman da pomogne, nisam siguran, ne verujem da ima azil za povredjene ljiljke...a ako mu je krilo u losem stanju to je svakako ozbiljna stvar...da li uopste jede i da li ima nekih novosti?
Pozzz
Filip

nenad
29.10.07., 12:18
Jede, odnosno pije mleko. Insekte ne jede, ali mleko voli i dosta ga pije. aktivan je, i krece se normalno, stavljam mu neku mast krilo, koju mi je
dala devojka koja ga je nasla. Kaze da mu je od toga spao otok. Uglavnom, nema otvorenu ranu ali je krilo malo nagnjeceno u zglobu. Ovo je
skroz odrastao, veliki primerak, nadam se da ce se izvuci.

zarko
29.10.07., 14:21
da li imas neku sliku za naz junfere 8)

nenad
29.10.07., 14:47
Ne jos, ne bih da ga uznemiravam.

Lady A.
01.11.07., 19:46
Nenade sta je bilo sa slepim misem? Jel se oporavio i jel si uspeo da ga slikas?

nenad
02.11.07., 11:11
E, megalomani jedni :D Slepi mish je ok, mada samo pije mleko, kad ga prevarim da zagrize nekog insekta kija i gadi se. Ponekad izadje sam iz kaveza i setka se po sobi. Navikao se na nas, visi ti na prstima dok ga hranis. Lady A. hoces da ga uzmes?

Lady A.
02.11.07., 13:04
Pa posto vidim da funkcionisete i sa mlekom, to bi bilo ok, moze, uzecu ga, samo ako bi mogao jos i neko da stavi broj gde da se nadju skakavci bilo bi super da mu pojacamo ishranu, ne valja samo mleko da pije. A to mi je logicno da se zgrozi,ipak su to buba svabe. Kad bi on ovako dolazio u kontakt sa njima? Mozda ako pocnu da lete :)

zarko
02.11.07., 15:17
da li ima neke parazite na sebi?
oni vecito vuku neke njihove "buve"?

nenad
02.11.07., 17:03
Ma, nisam ga slikao, slabo ga vidjam, kod mene je keva zaduzena za tice i sisare, nije moj fah :D Ne znam da li ima parazite, a krv mu jos nisam davao ;) ima one ogromne vampirske zube.

Kali
03.11.07., 13:14
Koliko ja znam, uglavnom imaju one "paukolike" parazite koji su specijalizovani za slepacje. Mozda i buve. Mada ne verujem da je bilo sta dramatichno u svakom sluchaju... ;)

Nenade, a da probash da mu uhvatish nekog moljca (leptiricu)? Posto se s tim verovatno najvishe susretao do sad u lovu, mozda mu nece biti gadni

nenad
03.11.07., 15:44
Pa moljci mi se s vremena na vreme razmnozavaju u kolonijama buba, ali ne znam kako bih mu dao moljca da pojede. On moze dobro da ujede.
Drugaricu, koja mi ga je dala (a i upoznala si je ;)) je ujeo kroz debelu rukavicu. Zato sam mu davao neke malo krupnije insekte od moljaca.

Kali
04.11.07., 13:01
Nisam mislila na male brashnjave moljce, nego na leptirice (stavih u zagradi)... "moljci" je u sustini pravilniji naziv za nocne leptire... ali i ja dzaba pravim konfuziju time (kvazi entomoloshke deformacije, ### :) )... eto vidish, tek sam stigla na forum a vec pravim haos :lol:

Dakle, mislila sam da mu zdipish neku vecu leptiricu, al' dok sam to kuckala naravno totalno sam zanemarila chinjenicu da je zima (genije) :|

...mada mozda mali moljac pincetom...?

BTW, zar on ne treba vec u hibernaciju??

nenad
04.11.07., 13:18
Pa valjda, ne znam. On lepo napreduje kod mene, ugojio se i izgleda kao da mu nista ne fali, samo sto mu je krilo povredjeno, pa ne znam
da li ce moci da leti ikad.

Filip
04.11.07., 13:45
Nisam mislila na male brashnjave moljce, nego na leptirice (stavih u zagradi)... "moljci" je u sustini pravilniji naziv za nocne leptire... ali i ja dzaba pravim konfuziju time (kvazi entomoloshke deformacije, ### :) )... eto vidish, tek sam stigla na forum a vec pravim haos :lol:

Dakle, mislila sam da mu zdipish neku vecu leptiricu, al' dok sam to kuckala naravno totalno sam zanemarila chinjenicu da je zima (genije) :|

...mada mozda mali moljac pincetom...?

BTW, zar on ne treba vec u hibernaciju??




Naziv ˝moljci˝ se odnosi na odredjenu grupu nocnih leptira (Tineidae) i svakakao nije pogodan da se njime obuhvate svi nocni leptiri...to sto se naziv ˝moths˝ iz americkih filmova cesto prevodi sa moljac u nasem jeziku nije pravilno. Iako naziv ˝nocni leptir˝, po mom misljenju, nije idealan, svakako je bolji od ostalih...



Pa valjda, ne znam. On lepo napreduje kod mene, ugojio se i izgleda kao da mu nista ne fali, samo sto mu je krilo povredjeno, pa ne znam
da li ce moci da leti ikad.

Nenade, a cime ga hranis? Je l mu jos dajes mleko? Plasim se da mu krilo vise nece zarastati...ako nije do sada...
Pozzz
F.

nenad
04.11.07., 14:38
Da, jede mleko, u koje mu izdrobim hranu za macke. Krilo mu je malo oteceno na zglobu, nema otvorenu ranu, ali sve jedno ne izgleda savrseno, mada
je bolje nego sto je bilo.

Kali
04.11.07., 14:58
Naziv ˝moljci˝ se odnosi na odredjenu grupu nocnih leptira (Tineidae) i svakakao nije pogodan da se njime obuhvate svi nocni leptiri...to sto se naziv ˝moths˝ iz americkih filmova cesto prevodi sa moljac u nasem jeziku nije pravilno. Iako naziv ˝nocni leptir˝, po mom misljenju, nije idealan, svakako je bolji od ostalih...
Pozzz
F.


Ok, slazem se sto se prevoda tiche... Mada, chinjenica je i da se kod nas (van struchnih krugova, naravno) "moljcima" nazivaju ne samo pripadnici Tineidae, vec i mnoge male vrste "leptirica". S druge strane, anglo-saksonci su sve to okvirno obuhvatili u "obichnom govoru" (a i nauchnom donekle) pod "Moth". Rech je vrlo slichna i u nemachkom (Mott) i chini mi se josh kom jeziku, tako da daleko od toga da je samo derivat americhke kinematografije ;)
Takodje, smatram da naziv "nocni leptir" definitivno nije primeren, posto postoje vrste koje su dnevne, a po drugim karakteristikama "nocni leptiri"... uf, ma uopshte, meni se ta diskusija "shta-je-leptir-a-shta->moth<" chini beskonachnom, poshto postoji previshe izuzetaka od svih postojecih pravila. Prokleta sistematika... Ma Lepidoptere i kraj! :)

PoZdrav!


@ Nenad

Nadajmo se samo da nije slomljeno (mada ne verujem) ili pogreshno sraslo...

nenad
04.11.07., 15:02
Mislim da je zglob prignjecen, jer je on bio zaglavljen. Prezivece, a ako ostane invalid, pa sta da se radi...

Kali
04.11.07., 15:07
Mislim da je zglob prignjecen, jer je on bio zaglavljen. Prezivece, a ako ostane invalid, pa sta da se radi...


Ma da, naci ce se neko ko ce ga paziti... evo, moja keva je idealan kandidat. Mislim da bi slepacj koji ne moze da leti bio idealno sredstvo za lechenje njene fobije... :lol:

Filip
04.11.07., 15:15
Pa...kod nas se koriste svakakvi nazivi za mnoge stvari :)
Inace, nisam rekao da je rec moth produkt americke kinematografije, vec da se kod nas prevodila kao moljac, dok kod njih oznacava i moljce i nocne leptire. Ipak, kod njemaca nije tako, naziv Motte se koristi iskljucivo za moljce, a Falter za nocne, dok su Schmetterlige dnevni. Italijani, kao mi, koriste izrac nocni leptiri a mislim da i francuzi to rade.
Inace, veoma malo leptira svrstanih u nocne leti danju, to su samo porodice Zygaenidae i neke Arctidae i one cine manje od 1% vrsta, tako neka oni budu izuzetak koji potvrdjuje pravilo a cak i u sistematici postoje problemi da se isvrstaju svi nocni pod jedan naziv...
Pozzz
Filip

Filip
04.11.07., 15:19
I uopste ne jede insekte? Iznenadjen sam da moze da vari mleko, dobar broj sisara to ne moze da radi kada porastu...nemoj preterivati sa hranom, oni dosta energije trose na let, a sada kada ne leti postoji opasnost da se ugoji...
inace, naziv slepi mis je kao promenjen i sada se koristi naziv ljiljak, argument je da nisu ni slepi a nisu ni misevi...tako Nenade, ako te tvoja miljenica Ljilja cuje da govoris slepi mis dobice ospice ;)
Pozzzz
F-

nenad
04.11.07., 15:44
Ne jede insekte uopste. Ali, mleko bas voli. Kad je gladan provuce se kroz resetke kaveza i ide da trazi hranu. Kad ga nahranimo, onda se smiri.
A ako Ljilja dobije ospice, bice mi bas zao :'( u principu, bolje i ne zasluzuje ::D

Kali
04.11.07., 16:14
Pa...kod nas se koriste svakakvi nazivi za mnoge stvari :)
Inace, nisam rekao da je rec moth produkt americke kinematografije, vec da se kod nas prevodila kao moljac, dok kod njih oznacava i moljce i nocne leptire. Ipak, kod njemaca nije tako, naziv Motte se koristi iskljucivo za moljce, a Falter za nocne, dok su Schmetterlige dnevni. Italijani, kao mi, koriste izrac nocni leptiri a mislim da i francuzi to rade.
Inace, veoma malo leptira svrstanih u nocne leti danju, to su samo porodice Zygaenidae i neke Arctidae i one cine manje od 1% vrsta, tako neka oni budu izuzetak koji potvrdjuje pravilo a cak i u sistematici postoje problemi da se isvrstaju svi nocni pod jedan naziv...

Pozzz
Filip


E vidish, to za Schwabe nisam znala... znachi iskljuchivo su anglo-saksonci krivi :D
Znam da je bash to definisanje na "nocne" i "dnevne" leptire vrlo problematichno u sistematici... tu su i Sphingidae (prilicno brojna familija... moji favoriti ;) ), medju kojima ima i nocnih, i onih koji lete u sumrak i svitanje, a i potpuno dnevnih vrsta. A smatraju se "nocnim leptirima".

No, za sistematiku nije neobichno da bude problematichna i manje-vishe svako ima svoje tumachenje i mishljenje kako shta treba zvati.

Poz! :)

nenad
07.11.07., 21:17
Slepi mish je promenio vlasnika. Uzela ga je Lady A. :D Slab sam ja u cuvanju sisara.

ludak
08.11.07., 19:22
u fauni ima zohara.Moj drug je juce uhvatio jednog ljiljka

nenad
08.11.07., 20:33
Nece da jede zohara, nudio sam mu dve vrste koje gajim, i stalno ih je odbijao.

Lady A.
08.11.07., 20:54
I ja sam probala da mu dam,al nece zohare ni da vidi. Nema veze, klopa hranu za macke.
Nenade nasla sam kuci neki mlin za kafu i znas kako je lepo samleo maciju hranu, skroz u prah,tako da se lepo mesa sa mlekom. :) Samo keva da ne vidi,posto melje u njemu secer inace. :D

Dawnn
19.04.08., 03:23
Ko prvo vise nisam clan sad sam ljubitelj ::D ::D ::D. Ko drugo pogledajte sta mi je sletelo u odzak :) pre spavanja
http://img214.imageshack.us/img214/6549/misko1di4.jpg
Izvinjavam se zbog loseg kvaliteta, imam jos dve slike ali nisam mogao da ih aploudujem na net(los mi signal).

Dawnn
19.04.08., 12:41
Kad sam ga nasao imao je nesto zakaceno za nogu pa sam to skinuo i pregledao ga(koliko sam mogao). Nisam primetio da mu je nesto povredjeno. Hteo sam jos sinoc da ga pustim, ali kad sam ga izveo poceo je da se trese, pa cu da ga pustim veceras predvece.
http://img98.imageshack.us/img98/4505/misko3yh6.jpg
http://img228.imageshack.us/img228/7587/misko2mp1.jpg
Mali je cudo, kad vrisno 2-3 puta probudio pola kuce. :Aerodactyl:

Dawnn
19.04.08., 22:17
Help, ja sam izneo slepog misa i on nista samo visi i tako vec sat, dva. Sta da radim?

Dawnn
20.04.08., 21:17
Na zalost Misku izgleda nije bilo spasa i otisao je u vecna lovista :( :S :(

refineddemon
16.12.08., 20:10
Ja se odavno poducavam o slepim misevima, sismisima, ljiljcima (kako je kome drago da ih zove), posto su me oduvek odusevljavali. Na internetu se mogu naci mnogi korisni podaci o zbrinjavanju i nezi slepih miseva u "zarobljenistvu", a jedan od najboljih sajtova na koje sam naisla o tome je ustvari knjiga Susan Barnard "Bats in captivity" (http://www.basicallybats.org/onlinebook/CONTENTS.htm), prilagodjena za internet varijantu. Tu se takodje nalazi i poglavlje o ishrani kao i o vestackoj hibernaciji.

- Odrasli sismisi nikako ne bi trebali da jedu mleko, ono im moze izazvati proliv, a takodje ne sadrzi potrebne hranljive sastojke za odraslu zivotinju.
- Za pravilnu ishranu potrebni su im insekti, jer im je hitin neophodan za peristaltiku creva.
- sismis takodje redovno mora piti vodu (mleko, uprkos svom sadrzaju vode, ne moze zameniti cistu vodu)

Mogu jesti (i to im je odlicna osnovna hrana u zarobljenistvu) brasnene crve (mealworms - Tenebrio molitor) a takodje i nocne leptirice, muve, popce, moljce iz zitarica i sl. (ne jedu bubasvabe, gliste, crve iz zemlje i sl.)

Ja sam takodje imala vise bliskih susreta sa sismisima tokom proteklih godina. Nekolicinu sam ih spasla i kasnije pustila u prirodno okruzenje. Naime, poslednjih 10-ak godina sam zivela (uglavnom) u Rumuniji u svom stanu u potkrovlju jedne stare zgrade, gde su sismisi imali svoje skloniste :D

Medjutim, sada vec duze vremena brinem o jednom malom slepom misu, koji je sticajem sretnih okolnosti proslog proleca dospeo do mene. Bio je povredjen, deshidriran i izgladneo i jos uvek mladunce koje tek uci da leti. Ne verujem da ce ikad moci da bude pusten u slobodu, posto definitivno ima osteceno krilo i ne moze da leti onih famoznih 10-ak minuta (bez prestanka) kako bi imao sanse da opstane u prirodi. Takodje, nisam sigurna da ce umeti sam da pribavi hranu, jer ga ja hranim i pojim od kad je imao oko mesec dana.... no, videcemo na prolece.

P.S. koliko znam, vecina susednih zemalja imaju udruzenja za zastitu i promovisanje sismisa tj. bave se obavestavanjem i obrazovanjem gradjanstva o korisnosti (a ne stetnosti) slepih miseva i ostalom. Zna li neko postoji li kod nas takvo udruzenje i kako mogu da im se pridruzim?

refineddemon
21.12.08., 01:35
Ajde otvori novu temu u 'Ostalim životinjama' i postavi slike svog ljubimca. Mali je ekstra. Zaboravio sam te pitati, da li je on uhvaćen u prirodi ili je iz uzgoja. Znam da si rekla da je imao povređeno krilo, ali sam zaboravio da li ga je povredio dok je bio u prirodi ili mu se to desilo u kući.

Evo, pisem :)

Mali je iz prirode. Bio je vrlo mali, nadjen je jednog jutra u hotelskoj sobi na Gucevu. Moje kolege (bili smo na "letnjoj skoli", seminaru iz homeopatije) su vristale jer se nisu usudjivali da ga dotaknu, a on je bezuspesno pokusavao da se zavuce negde. Onda su pozvali mene (znajuci za moju ljubuv prema sismisima i da vec imam nekog iskustva sa njima) da ga "uhvatim i izbacim iz njihove sobe". Bio je zavucen ispod vrata i uzela sam ga bez problema. Bio je mali i nije uspevao da poleti. Pored toga bio je prilicno deshidriran i gladan. Pretpostavljam da je "otpao" sa majcinih grudi ili da je to bio neuspeo pokusaj prvog leta. Po onome sto sam znala trebao je imati oko 3-4 nedelje, uzrast kada tek pokusavaju da lete ali jos uvek sisaju i mozda tek pokusavaju da jedu insekte.

Iz bara sam nabavila mlekance za kafu 10% m.m., jer to ipak vise odgovara njihovim potrebama nego obicno kravlje mleko. Hranila sam ga pomocu sprica (bez igle) od 2ml/ Pio je mleko sa neverovatnim apetitom, a davala sam mu i vodu. Ceo dan tako, a posle sam celu noc provela sa njim ispred hotela, u nadi (suludoj) da ce mu doci majka ili neko od "saplemenika" iz kolonije, posto je poznato da oni (zenke) cesto preuzimaju brigu i o tudjim mladuncima. Bila sam ga zakacila na drvo ali se nista nije desavalo. Celu noc tako. Ujutru, posto sam i ja vec bila "mrtva" umorna a on nije ni pokusavao da leti, odnela sam ga u svoju sobu i ostavila u praznoj kutijici od keksa, sa nekim krpicama. Hranila sam ga u vise navrata, u nadi da ce se oporaviti, sto se i desilo u narednih par dana, ali nije uspevao da poleti... iskreno, nije bas ni pokusavao (oni sa poda tesko uzlete) a kad bih ga drzala okacenog na prst, pola metra od kreveta, nije ni pokusavao da se pusti i poleti (kako oni rade, viseci naglavacke) nego se cvrsto drzao za moj prst. Ponekad bi me ugrizao pokusavajuci da sisa, onda bih mu davala mleko.

Posle par dana smo krenuli kuci te sam ponela i njega sa sobom. Lepo je napredovao i nakon 2-3 nedelje poceo je da leti. Davala sam mu sve vise komaraca, moljaca, sitnih nocnih leptirica, a sve manje mleka. Sa 2-2,5 meseci, vec je znao da leti i jedno vece je leteo ispred kuce ne pokazijuci vise zelju da se vrati i zakaci za moj prst kao prethodnih dana. Mislila sam da je tu dosao kraj nasem druzenju i bila sam vrlo tuzna, ali to je sudbina (mislila sam).

Posle par dana, u sumrak "nesto" je lupkalo po ciglama na tremu ispred kuce. Bio je to cudan sum i srce mi je zakucalo jace kad sam to "nesto" spazila na 1-2 metra od mojih nogu. Malisa je bezuspesno pokusavao da uzleti. To je bio "moj" sismis. Opet je bio izgladneo i ovog pita je imao povredjen prst na levom krilu. Sreca, te sam ga ja ugledala pre neke macke, svrake i sl.

Opet je postao moje mezimce. Ponovo sam mu lovila hranu, davala mu vodu i negovala slomljeni prstic. Zglob tog krilca je bio upaljen i otecen. Prstic (koji im inace sluzi za pridrzavanje i hvatanje) se polako susio i na kraju je otpao. Zglob je polako prolazio, nakon par nedelja nije vise bilo otoka, niti crvenila, poceo je polako da isteze i to krilo, ali se svaki pokusaj leta zavrsavao na podu. Nisam ga pustala da pokusava do besvesti i lupa se o pod, zidove ili namestaj po sobi. Svaki dan samo po malo, po par pokusaja. Vremenom je ipak bilo bolje, ali su to ipak kratki letovi, brzo se kacio za moj prst ili za ram na prozoru.

Tako je ostalo i nakon par meseci, tako da nije bilo govora o pustanju u prirodu. Povrh toga ni jednom ga nisam videla da pokusava da ulovi sam hranu... Videcemo na prolece... mozda se desi da ipak moze da leti dovoljno dugo i da ipak pocene da lovi sam hranu... mada sam procitala da sismisi odhranjeni od malena nisu vise sposobni da zive samostalno.

Zao mi je pomalo sto verovatno nece naci neku koloniju da joj se pridruzi (ako uopste ima takav rod sismisa u blizini), ali daleko od toga da ce mi biti teret da se brinem o njemu ako ostane uz mene. Vezala sam se jako za njega i postao mi je mezimce. Zovem ga Liliac (rumunski naziv za ljiljka :D), mada ga moje kolege zovu Zivota, Zivojin (valjda sto je 2x imao srecu da prezivi). Obozavam kada leti po prostoriji, ja podignem ruku kad vidim da posustaje i "tetura" u letu, a on se zakaci za moj prst :D

Musko je i ima 4-5g... znaci, neki rod micro-chiroptera. Koji je tacno rod jos uvek se nisam udubila da odredim, ali kad bolje prostudiram, napisacu. Do sada sam svu poznju posvetila proucavanju njihovih navika, ishrani, prirodi, nacinu razmnozavanja, prezimljavanja, sklonistima i sl.

evo sad i par slicica:

http://img.photobucket.com/albums/v356/liliac/PICT0007-600.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v356/liliac/PICT0009-600.jpg

refineddemon
21.12.08., 01:38
uhh, sad tek vidim koliko sam preterala u pisanju... nece niko ni citati :p

http://img.photobucket.com/albums/v356/liliac/PICT0012-600.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v356/liliac/PICT0017-600.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v356/liliac/PICT0049-600.jpg

valjda je dosta za sad :)

Miroslav
21.12.08., 01:59
Pročitah sve. Baš zanimljiv istorijat vašeg upoznavanja. Mnogo je simpatičan. Sviđa mi se i to što je tako malen.
Kad sam ga video uživo izgledao mi je malkice svetliji. Optička varka ccc
Mamino mezimče ::D :D

zarko
21.12.08., 05:00
jak osimpaticna zivtinja i cinimi se da si odlicna surogat majka !!!
svaka cast ....

Ig0r
21.12.08., 12:01
Jako dobra priča i svaka čast što se toliko trudiš da ga zbrineš. Žare je u pravu. Izgleda da si dobra mama...

Bifrost
21.12.08., 17:20
Nemogu da nadjem da li sam ja negde postavio slike onog sto sam ja nasao?

refineddemon
22.12.08., 00:42
hahaha, "surogat majka" http://img.photobucket.com/albums/v356/liliac/super-smile/jezik3.gif

hvala vam narode, drago mi je da vam se svidja malisan.
http://img.photobucket.com/albums/v356/liliac/super-smile/btw.gifkad mi malo prodje ova guzva oko skole, napisacu jos po nesto, a mozda napravim i koju novu slicicu




http://img.photobucket.com/albums/v356/liliac/super-smile/znak2.gif Bifrost, nadam se da ces se setiti gde si postavio slicice, ili ih postavi ponovo u ovoj temi, bas bih volela da ih vidim.

Bifrost
22.12.08., 22:06
Nije problem malo da zagusim forum XD hehe.

Uleteo mi je bio u sobu. Ja sam tad bio na chatu nekom i video sa neku senku okolo kao leti ali nisam obracao paznju mislio sam da je leptirica. nekih pola sata je on tako leteo dok nisam skontao.. Potpuno necujno... Onda kad sam primetio odmah zatvorio prozor osecao sam se ko malo dete hteo sam da ga ulovim ... I jedva sam to uradio, majcu sam bacao gore na putanju njegovog letenja ali ima zestoke reflekse... Na kraju se umorio pa sam uspeo da ga uhvatim. Poceo je da ispusta neki zvuk i ujedao je majcu... Malo sam ga slikao i pustio..

http://i414.photobucket.com/albums/pp223/Bifrost1107/th_DSC01559.jpg (http://s414.photobucket.com/albums/pp223/Bifrost1107/?action=view&current=DSC01559.jpg)

http://i414.photobucket.com/albums/pp223/Bifrost1107/th_DSC01564.jpg (http://s414.photobucket.com/albums/pp223/Bifrost1107/?action=view&current=DSC01564.jpg)

http://i414.photobucket.com/albums/pp223/Bifrost1107/th_DSC01561.jpg (http://s414.photobucket.com/albums/pp223/Bifrost1107/?action=view&current=DSC01561.jpg)

http://i414.photobucket.com/albums/pp223/Bifrost1107/th_DSC01573.jpg (http://s414.photobucket.com/albums/pp223/Bifrost1107/?action=view&current=DSC01573.jpg)

http://i414.photobucket.com/albums/pp223/Bifrost1107/th_DSC01575.jpg (http://s414.photobucket.com/albums/pp223/Bifrost1107/?action=view&current=DSC01575.jpg)

DJURA87
22.12.08., 22:21
ja bi ga stavio u teglu i cuvo bi ga cime ces da ga hranis ???

refineddemon
03.02.09., 02:29
ja bi ga stavio u teglu i cuvo bi ga ...

haha, ma kakva tegla, moj sis-mis ima luksuznu "gajbu". Kupila sam lepu drvenu kutiju, poput onih starinskih satova, dva unutrasnja, bocna zida (i "plafon") su samo od drveta, a zadnja strana je oblozena tkaninom, da se lakse zakaci. Prednaj strana je takodje od drveta, ali su na sredini staklena vratanca, kako bih mogla da ga vidim, a da ne moram da otvaram kutiju i uznemiravam ga ako spava.
Dno je za sada od drveta, tamo mu stavim hranu ali imam nameru da napravim uzan otvor sa vratancima i nekom vrstom ispusta, kako bi tuda mogao da izlazi da leti (i takodje ulazi) kad ne bude vise u zimskom snu. Nesto slicno sam videla na nekim specijalizovan sajtovima na netu, pa sam odlucila da preuzmem ideju :)

A sto se tice hrane... pa mislim da sam vec pisala, celo proslo leto sam mu lovila, komarce, muve, nocne leptirice, moljce, cvrcke i sl... Sada medjutim nema tih insekata, pa sam prvo kupila one crve sto se koriste za pecanje, ali sam onda srecom nasla ovaj forum i ljude koji imaju ono sto mnogo vise odgovara. Od Zarka sam u decembru narucila tenebrije koje sam imala do prosle nedelje, a za koji dan mi stize sledece porudzbina.
Miroslav je bio pravo srce, pa mi je poklonio nekoliko buba, tako da sam sad zapatila svoju koloniju (vec ima malih crvica :icon_cheers:)
Takodje mi je dao i "gnezdo" sa jajima cvrcaka, ali sam tu jako zabrljala i stavila ih na pretoplo mesto, pa od toga nije nista izaslo :(

Inace... moram jos negde da mu nadjem one male nocne leptire... "galerije" ili tako nesto, posto su ove 3 vrste insekata najbolje za njihovu prehranu (kazu strucnjaci) kad nema mogucnosti da sami love.

Pored toga, svakodnevno im je neophodna voda. Ja sam iz prevelike zelje da mu olaksam verovatno napravila gresku i od prvog dana mu davala tecnost pomocu sprica, tako da sad nisam sigurna da ce umeti da sam pije iz posudice (ili sa cevcice, kao one sto se koristi za glodare)... ali cu pokusati na prolece, kad bude vise aktivan.


Jako mi je interesantno sto on postane skoro sasvim hladan, iako ga nisam stavljala u neku jako hladnu prostoriju (iz straha, mada se tako preporucuje za zimski period) i kad hocu da ga nahranim, on se jedva pomera i skoro da ne moze da guta vodu. Onda ga stavim sebi uz vrat ili u rukav :p i posle nekog vremena postane mnogo topliji nego sto je nasa temperatura tela i pocne da se migolji i "cvrkuce". To ja zamisljam da mi kao prica nesto. Onda postane jako zivahan i brzo jede i pije, zatim proteze krila, ali nece bas da leti. Ubrzo se zavuce u gornji ugao svoje kucice (naravno, naglavacke ;) ) i tako ostane dok ga ponovo ne uznemirim, zbog hrane.


Bifrost, pregledala sam sve slicice onog tvog sis-misa iz albuma na photobucket-u. Taj tvoj "posetioc" je, cini mi se, bio samo malcice veci od ovog mog, ali ima svetlije krzno. Mnogo mi je sladak, ali se sigurno isprepadao kad si ga uhvatio... cudno da te nije ujeo :D

Bifrost
03.02.09., 02:47
Pa majcom sam ga uhvatio i ujeo je majcu... I da bio je jako isprepadan imao je abnormalne otkucaje srca... Bas sam razmisljao da li je imao snage da se vrati odakle je doso...? Ona zadnja slika ovde na forumu je pred let napolje... posto sam ga pustio bio da sam izleti ali on nikako na otvoren prozor... Pa sam ga morao uhvatiti i postaviti na ivicu prozora...

refineddemon
03.02.09., 03:25
Pa majcom sam ga uhvatio i ujeo je majcu... I da bio je jako isprepadan imao je abnormalne otkucaje srca... Bas sam razmisljao da li je imao snage da se vrati odakle je doso...? ...

Jadnicak, sigurno da se isprepadao, isprepadao se vec time sto je uleteu u nepoznat prostor. Secam se kad je meni jednom davno uleteo slepi mis u sobu (ustvari u bratovu sobu). Ne znam da li smo se vise uplasili mi ili on, ali jedva je izleteo iz sobe. Morali smo da uskljucimo svetlo i izadjemo iz sobe i konacno je izleteo.

A sto se tice snage.... pa valjda je bilo neko drvo ili neki hrapavi zid u blizini, pa je mogao da se odmori i prikupi snagu da odleti do sklonista. Za njih je opasno ako lete po kisi (obicno tada i ne izlecu) i ako padnu na zemlju, onda tesko uspeju da uzlete i obicno nastradaju :(

Miroslav
03.02.09., 04:07
Zašto ne probaš uzeti od Žarka moljce, ako ih još uvek ima. Deluju mi kao super hrana za tvog slepog miša.
Ovde imaš nešto više o njima http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=4364

Sa cvrčcima sam i ja tanak. Ostalo mi je svega 3-4 kom, a iz jaja mi se nije izlegao neki veliki broj. Previše sam zalio zemlju, pa su se podavili. Kad počnu ovi da se pare, moći ću ti opet dati njihova jaja da pokušaš.

Duleslash
03.02.09., 12:46
Postoje mnoge predrasude o šišmišima koje su dovele do straha od tih neobičnih, ali nevjerojatno nježnih i plahih životinja.
http://i548.photobucket.com/albums/ii344/Limeta/ku2-11.jpgKoja je prava istina o šišmišima? Donosimo vam nekoliko zanimljivih činjenica.
Deset činjenica o šišmišima:
1. Šišmiši nisu leteći miševi - ustvari oni nisu čak ni bliski rođaci glodavaca.
2. Šansa da vam se šišmiš zapetlja u kosu ravna je nuli. Oni imaju ugrađen sonarni sustav koji im omogućuje preciznu navigaciju čak i u potpunom mraku.
3. Šišmiši nisu slijepi. Većina ih vidi bolje od ljudi.
4. Šišmiši koji jedu voće imaju prilagođen vid slaboj svjetlosti poput mačaka (oni također vide u boji.)
5. Baš poput mačaka šišmiši jako brinu o svojoj čistoći te puno vremena posvećuju dotjerivanju. Oni nisu prljave životinje.
6. Nisu svi šišmiši krvopije. Na svijetu postoji oko 1100 vrsta šišmiša, a samo ih tri vrste pije krv. Ti šišmiši ne napadaju ljude, već piju krv životinja.
7. Ostalih 1097 vrsta šišmiša jede insekte, voće i nektar. Nekoliko vrsta jede ribu i žabe. Svakog ljeta šišmiši pojedu oko bilijun insekata!
8. Šišmiši plaha, nježna i inteligentna stvorenja. Također spadaju među vrste koje se najsporije razmnožavaju. Većina šišmiša ima samo jednog mladunca godišnje.
9. Šišmiši mogu živjeti od 25 do 40 godina.

10. Populacija šišmiša u stalnom je padu. Većina vrsta šišmiša danas je ugrožena. Svi šišmiši u Srbiji zaštićeni su zakonom!

preuzeto sa http://www.kucni-ljubimci.net/2009/01/mitovi-i-cinjenice-o-sismisima/#more-1188

refineddemon
03.02.09., 14:31
...Također spadaju među vrste koje se najsporije razmnožavaju. Većina šišmiša ima samo jednog mladunca godišnje.
...

Da, oni zapravo samo jednom godisnje imaju mladunce i obicno se rodi samo jedno mladunce ili eventualno blizanci. Vrlo, vrlo retko se radjaju trojke, a njihova smrtnost je veoma velika. Vrlo su nezni i osetljivi a imaju i dosta neprijatelja. U urbanim (zagadjenim) sredinama se gotovo redovni vrsi zaprasivanje komaraca, pa se oni cesto i otruju. Mali broj rodjenih i velika smrtnost cine da su jedna od vrsti a najsporijom stopom prirasta, a ljudski "doprinos" prirodnoj sredini cini da je njihov broj u stalnom opadanju :(

Negde sam procitala da je njihova "jedina krivica to sto su ruzni" pa ih neupuceni ljudi unistavaju kao da su nega gamad, a oni su ustvari jako korisni. Meni su zapravo jako lepi, ovi na slikama koje je postavio Duleslash su "nosorogi sis-misi" i nekako su mi uvek bili najruzniji medju sis-misima, ali ovi mladunci su bas slatki. Valjda zato sto je i fotografija uspela, pa se lepo vide.


A sto se starosti tice, to je tacno samo za neke vrste. Vecina ovih nasih, malih zive 4-7 godina, a oni malcice veci do 17. Samo neke vrste mogu dostici tih famoznih 25-40 godina, nazalost.

Bifrost
03.02.09., 16:27
I meni su isto lepi :). I super su, bas me je bio iznenadio kad je uleteo u sobu... Nisam nikad iz te blizine video kako leti... Ne cuje se nimalo. Krivo mi je sto sam ga "namucio" ali bilo je jace od mene, ma dajte ko bi mogao da odoli da ga ne uhvati/ne pogleda izbliza, slika... Nije da bas cesto imamo priliku...

refineddemon
25.03.10., 01:21
Prijatelji evo nas opet :)
Ovog puta imam 2 slepa misa, oba su, u razmaku od nekih mesec dana, preko moje veterinarke stigli do mene. Nasao ih je njen poznanik, na spoljasnjoj kutiji od klima uredjaja. Nisu imali pojma sta da rade sa njima, pa su odlucili da se obrate meni jer sam vec spasla nekoliko slepih miseva do sada. Sreca je sto sam sacuvala onu mini-koloniju tenebrija koje sam prosle zime dobila na poklon od Miroslava, pa sam imala cime da ih hranim.
(Nazalost, kako mi nisu trebali crvici, nisam je bas dobro odrzavala, cuvala sam bube vise za "svaki slucaj" nego sto sam mislila da ce mi trebati, ali sad vec postaje kriticno, jer su gotovo sve crvice pojeli...)

Oba slepa misica su sasvim dobro, narocito onaj prvi, koji vec uveliko vezba letenje po sobi i ponekad mislim da nikad nece prestati sa letenjem i da ga necu moci da uhvatim. Kad se ipak umori i sleti negde, vidim da je proslo svega nekih 5-10 minuta. To je sasvim dovoljno nakon zimskog sna i mislim da nece biti problema sa njegovim pustanjem u prirodu.

Sto se tice ovog drugog malog, sa njim ima malo problema. Stigao je do mene potpuno ulepljen necim, tako da uopste nije mogao da rasiri krila i bio je mnogo vise izgladneo i deshidriran nego onaj prvi. Nemam pojma od cega je bio ulepljen, nije to bila masnoca, vec pre kao neki sirup.... Moguce da su se ovi slepi misevi zavukli u pukotine pored cevi klima uredjaja, ili samu kutiju... i tamo se ovaj drugi od necega ulepio...

Da skratim pricu, morala sam da ga okupam i to je bilo prilicno neprijatno iskustvo za njega, ali i za mene. Malisan je bio u soku, a i ja kad sam videla nasta lici onako mokar. Morala sam da upotrebim sampon da mu rastvorim i skinem tu lepljivu masu sa krila i sa krzna i uspela sam, ali ne bas u potpunosti. Plasila sam se da ga ne povredim, jer su krila bila potpino slepljena, tako da sam prvobitno mislila da deo krila uopste nema. Zatim sam se plasila da se nikad nece osusiti, da ce se prehladiti, dobiti upalu pluca, presvisnuti od soka ili ko zna sta drugo.
Mislim ipak, da sam se ja uplasila vise nego on. Cim se malo prosusio u peskiru, poceo je da se uredjuje, cisti krilca i krzno. Vrlo brzo je jeo sa ogromnim apetitom i pio vodu. Krzno sam morala na par mesta da mu osisam makazicama, jer je zaista bilo nemoguce oprati ga sasvim, a nisam htela da do besvesti lize tu "smolu". Nisam znala ni od cega je to lepljivo, moglo je biti i nesto otrovno.
Krila su sada sasvim u redu, osim vrha desnog krilca, koje je uspeo da ocisti i odlepi tek pre dva dana i taj vrh stoji u nekakvom neprirodnom polozaju. Nadam se da nije slomljeno (nema otoka niti crvenila) i da ce moci da leti bez problema. Do sada nije imao zelju ni da pokusa da leti, obicno visi slobodno okacen za moje prste, popne se na dlan, ali ne pokusava da poleti....
Nadam se da ce se to uskoro promeniti, te da ce i on moci da zivi slobodan zivot, kad jos malo otopli i napolju se pojave insekti.... do tada moram ja da se pobrinem za hranu (odoh zato u deo foruma sa oglasima, da vidim ima li neko tenebrije ili moljce)

Lycan
01.10.10., 17:05
Sto se tice Milana Paunovica, covek je izuzetan strucnjak i najbolje resenje za povredjenog slepog misa, ja sam nosio svog, kada sam ga nasao.
Oko uzgajanja se ne slazem, ak ga odnegujes, pusti ga, zavisno od stanja.
Neko uzgajanje i hibernacija u vestackim uslovima moze da prodje ako su bebe, ali ipak ih kod nas nema toliko da moze svako da cuva jednog, Ja sam tri spasao na pola sata da se ugreju i to je bilo to, poleteli su odmah potom.
Znam da je odrastanje svakog prirodnjaka da cuva zivotinje, ali savesno se radi sve to.

renatafajs
10.07.12., 01:36
Treba mi hitan savet :) nasla sam veceras slepog misa koji nije mogao da leti pa je bio na betonu. Mislila sam da je slomio krilo ali kad sam dosla kuci i pregledala ga nisam primetila nista cudno, inace se prvi put susrecem sa slepim misem :D
Mis je po mojoj proceni mlad, ima oko 4cm. Mleko nisam imala pa sam mu dala tenebrije (3 kom) koje je odmah smazao ali samo kad sam pocela da ga hranim ovako se sam nije snasao. U pocetku me je grizao ali je prestao cim sam pocela da ga hranim. Nije vise ni ispustao one njihove zvuke.
Sto se krila tice desno normalno siri ali levo se ne siri a ja kad ga rasirim nevidim nikakvu povredu.
Sta da radim? Jel je to ipak povreda ili je samo mlad pa neume da leti?

SoulReaper
13.12.13., 00:38
Здраво друштво,

Треба ми помоћ.
Елем, јуче ме позове лик коме су се слепи мишеви уселили у футер од прозора да их иселим одатле како их он не би иселио петардама. И тако ја узмем једног по једног, извучем га, раширим му крила и пустим га са 11. спрата. Већина није успела да одлети далеко и "слетали" су око зграде. Тек када сам завршио са свима сам мућнуо главу и размислио да су можда били у хибернацији. Не знам како ми то раније није пало на памет. Вероватно зато што сам вече пре тога видео неке како лете. Е сад, сиђем ја онако под дебелом грижом савести да их тражим и нађем само једног. У соби ми је али не знам шта да радим са њим. Моја питања би била:
Да ли да га пустим?
Ако не, како да га негујем?
Прочитао сам сада овде да не једе бубашвабе а дао сам му једног lateralis-а синоћ и није га појео. Сад знам зашто :) Покушаћу сутра да му дам тенебрије.

Само да напоменем да се ради о оној већој врсти са светлије смеђим крзном.

Иначе, увече је активан, чујем га како лупка по стаклу.

Поздрав