PDA

Pogledaj punu verziju : nephentes sp.



zarko
27.10.07., 12:41
evo jede prelepe biljke iz roda nephentes...neznam vrstuerovatno hibrid

http://img81.imageshack.us/img81/3298/nephentesspdsc02706by0.jpg

Bogica1985
27.10.07., 12:57
Jel možeš da je slikaš iz profila, po ovoj slici mislim da se radi o Clipeata-i?
A inače rod Nepenthes ima strašno mnogo vrsti.

Bluie
27.10.07., 14:35
Verovatno se radi o toj vrsti....vidjao sam je na dosta mesta.
Kako ti se drzi biljka? Jel kod neke zivotinje ili?
Ja sam nabavio skoro malu Rosulju (drosera), i stavio je u terarijum...za sada raste,mada se brinem- imao sam ranije Dionaea-e i ni jednom nije uspela da mi se odrzi :(
imam neki trip da su sve te mesozderke osetljive...

zarko
27.10.07., 19:55
nista posebno..
drosere (male ) mora da poklopis teglom i da budu dosta zalivene.takodje drosere imaju period mirovanja (ako se ne varam)
zalivas ih destilovanom vodom i prija im kisela zemlja.
drzim je pored prozora zato sto traze jako puno svetla, ne direktnog...sad sam poceo da skupljam literaturu o njima pa planirma da napravim jedan ter samo sa njima....
vrstu ne znam kako se zove i predpostavljam da je hibrid... jer su one izdrzljivije pa samim tim i pozeljnije :)
@Bogica1985 evo slike pa probaj da indentifikujes
http://img228.imageshack.us/img228/2992/nefentes1jj9.jpg

Bogica1985
27.10.07., 21:01
Nije Clipeata ,već je možda Tobaica ili Tomoriana, nisam baš siguran, ali sve u svemu lepa biljčica.

Bluie
28.10.07., 18:04
Vidis,to je bas dobra ideja da se napravio terarijum samo za mesozderke...mada treba svim pogoditi uslove,to je malo... :confused2:
Mojoj su poceli donji listovi da dobijaju braon boju,ne znam da li je to zbog previse zalivanja....ima neko ideju?
Izgleda ovako
http://img80.imageshack.us/img80/8339/dsc02381ep0.jpg

Izvinjavam se za off, ali brinem se za biljcicu...

Bogica1985
28.10.07., 21:20
Znam samo da im treba jaka svetlost, vlažnost vazduha baš visoka ali ne treba orošavati biljku, a zemlja treba uvek biti vlažna ali ne znam možda bi trebao za nijansu smanjiti zalivanje. Mada ne mora ni to da znači jer ona po pravilu treba da pliva u vodi tokom letnjih meseci a zimi da se održava zemlja vlažnom,znači malo manje zalivanja.
I još nešto ono što je Žarko već spomenuo ,isključivo destilovana voda ili kišnica.

zarko
29.10.07., 01:24
znam da nefentes vrste ne zimuju zimu ,dok saracenie i drozere treba baciti u "zimski san" tkaodje i Venus fly treps !!!
nabavio sam odlicnu knjigu o mesezderkama ali sam je dao ortaku da cita jer je on vise zainteresovan. ja cu dobiti sazvakano :)

Filip
29.10.07., 12:24
Ako hocete sazvakano, evo vam ovako:
Palearkticke muholovke (drosera, saraccenia, dionaea, pinguicola...itd...) treba drzati uvek vlazne tako sto cete staviti posudu sa vodom ispod saksije. Voda MORA da bude demineralizovana, sada kisnica ili destilovana voda, kako hocete, ali da nema minerala. Drugo, zemljiste MORA da bude kiseli beli treset bez dodatka bilo kakvih djubriva pogotovo azotnih, to cete najteze naci jer kod nas nema takvog treseta, a najbolji je ukrajinski. Dalje, biljka MORA da ima zimski san ili period odmora kada nece rasti. Sve su to biljke koej zive u klimatskim zonama sa jasno diferenciranim godisnjim dobima i takvi se uslovi trebaju oponasati. Onda, zahtevaju jako puno svetlosti, direktno sunce vise sati dnevno tokom sezone rasta, ako nemaju sunca listovi ce rasti izduzeni i gubiti oblik. Ako im ispunite ove uslove, rasce bez problema, ako omanete u bilo kojem nece dugo ziveti...ja ima vec godinama D.muscipulu i par Sarracenia...
Sto se Nepenthes tice, one su malo zahtevnije i tesko se odrzavaju u stanu...njima je potrebna velika vlaznost vazduha, a ne ovim prethodnim vrstama...
Ima na internetu puno podataka...zabavljajte se malo..
Pozzz
Filip

Filip
29.10.07., 12:47
Inace, verovatno je to N.alata...ili sto kaze Zarko neki hibrid...
Bluie, lisce se kod svih ˝nasih˝ muholovki prirodno susi zimi, ostane obicno samo nekoliko listova...ali bolje je da ih drzis u plasticnoj posudi i da imaju stalno vode, jer ce pre da se susi zbog nedostatka konstantne vlaznosti nego od previse vode (sto je nemoguce dati im previse vode)...
Pozzz
F.

Bogica1985
29.10.07., 12:53
Ko će ih znati kad ih ima koliko ono, preko 70! :)
Mada moguće da je neki hibrid jer sam pročitao da se oni najčešće nalaze u prodaji!

Filip
29.10.07., 12:58
Pa ima jako puno vsta, ali naravno, kao uvek, uzgaja se samo par vrsta...bitno je samo znati da li je nizijska ili visokoplaninska vrsta osto odrzavanje zavisi od toga...
Pozzzz
F.

Bogica1985
29.10.07., 13:03
Da ,naravno, kao što si rekao na net-u se sve te informacije mogu naći!
Nego što se tiče treseta ima ga baš dosta kod nas i ukrajinskog i belog mahunastog, bez ikakvih dodataka, jedino što je mana što čini mi se nema u malim pakovanjima već u balama od po 200-250l ali ni u tim količinama nije skupo!

zarko
29.10.07., 14:21
lik od kog sam pozajmio knjigu gaji mesozderke vec godinama sa prilicno uspeha.
info su razlicite pa cak i na sajtovima.ali mi je skrenuo paznju da nefentes treba da sacekas da se zemlja sasusi malo. nikako da pliva uvodi jer biljka zivi samo u korenu i sklona je davljenju.porozno zemljiste je jako bitna stavka...
i nefentesu navodno ne treba Dormation period -dremljiv :)
za saracene i dionee treba ....
toliko sto sam pokupio iz par razgovora o biljkama...
da li je tako ili nije necu da ulazim u to, ali video sma da su mu mnoge cvetale i da ih je fino razmnozio....sto ne znaci da radi kako treba :)

koment na info koje sam dobio?

Filip
29.10.07., 15:32
Opet ukratko...za biljke koje zive u umerenim krajevima kao sto su Dionaea (sev.amerika) Sarracenia (amerika), pinguicola (Evropa) i drosera rotudifolia (nasa vrsta) treba period odmora u kojem ce biljka odbaciti vecinu lisca i mirovati do proleca...Nepentes (mislim da se tako cita) je poreklom iz tropskih regiona sveta (indonesia i ostrva, filipini, Madagaskar i sejseli i mislim da ih ima negde u aziji) te s toga im ne treba perdiod mirovanja, naprotiv, temperatura treba da bude konstantna, osim kod planinskih vrsta koje se gaje na nizim tzemperaturama i verovatno im je potreban nocni pad temp...
Pozz
Filip

Filip
29.10.07., 15:35
lik od kog sam pozajmio knjigu gaji mesozderke vec godinama sa prilicno uspeha.
info su razlicite pa cak i na sajtovima.ali mi je skrenuo paznju da nefentes treba da sacekas da se zemlja sasusi malo. nikako da pliva uvodi jer biljka zivi samo u korenu i sklona je davljenju.porozno zemljiste je jako bitna stavka...
i nefentesu navodno ne treba Dormation period -dremljiv :)
za saracene i dionee treba ....
toliko sto sam pokupio iz par razgovora o biljkama...
da li je tako ili nije necu da ulazim u to, ali video sma da su mu mnoge cvetale i da ih je fino razmnozio....sto ne znaci da radi kako treba :)

koment na info koje sam dobio?


Ne znam za vodu, mislim da ne treba bas cekati da se supstrat osusi, a sto se posude sa vodom tice, to se odnosilo na druge muholovke...mislim da nepentes nisu barske vrste kao oveostale, ali svakako zive u uslovima gde je vlaznost veoma velika i gde su padavine svakodnevne...
Pozz
F.

Bogica1985
29.10.07., 16:48
Nepenthes sam pročitao da se treba zalivati na svaka dva dana u toku vegetacije da bi supstrat bio stalno vlažan, ali ne sme da pliva u vodi!
A ono da malo pliva u vodi tj. da uvek ima malo vode u posudici ispod saksije sam govorio o Droseri!

zarko
29.10.07., 17:16
pa da ona se sve uklapa...
drugar ima dve drosere koje "plivaju" i flesiraju koliko brzo rastu...mada sad je u dvoumici jako su male a treba da spavaju...
###...

Bluie
29.10.07., 22:47
Au,ala se u ovoj temi pisalo :shock: Hvala za info Filipe,videcu da malo povecam vlaznost...

Bogica1985
29.10.07., 23:06
Ali nemoj joj prskati listove!

Bluie
30.10.07., 00:50
E a ona je imala onu "rosu" na krajevima,pa sam ja to slucajno pri prskanju drugog bilja sprao...hoce li se to ponovo pojaviti? :confused2:

Bogica1985
30.10.07., 00:56
Bitno je samo da joj ne prskaš direktno listove, to sam pročitao kao posebni zahtev!