PDA

Pogledaj punu verziju : Da li neko zna?



Dawnn
03.11.07., 14:00
Odavno sam cuo za jednog gustera, mislim da zivi u Australiji. Koji kada ujede ima serum u otrovu koji poboljsava pamcenje trenutno, tako da onaj koga ujede NIKADA nece zaboraviti na ovo gusterce. Otrov nije smrtonosam ali je prilicno bolan. Jel zna neko nesto o ovom gusteru?

Dawnn
03.11.07., 14:25
A da cuo sam skoro i za jednu vrstu gekona koji kad(zenka) kada je na nekom mestu gde u blizini nema muzjaka, polaze jaja iz kojih izlaze njeni klonovi. Jel` zna neko koja je to vrsta?

x3m.Marco
03.11.07., 14:29
Zanimljivo, dobar 3p kod gustera :D!!!
Da neces da nabavis prvog da te izujeda, a drugog da otera muskarce od tebe :D ;)

Dawnn
03.11.07., 14:47
Kakve muskarce?! :confused2: Pre bi ih pustio po sobi da se setkaju u slucaju nekog ukucana, i povremeno bi poneo nekog na ispit :lol:.

nenad
03.11.07., 15:35
To prvo za gustera je teska dezinformacija. Postoje samo dve vrste otrovnih gustera na svetu - Heloderma horridum i Heloderma suspectum,
i obe su iz Centralne Amerike. U Australiji nema otrovnih gustera. U otrovu nema nikakav serum ( ???), posebno ne za poboljsavanje pamcenja.
Mozda su rekli da se ujed ne zaboravlja zato sto je jako bolan ::D. Ali, ipak nije opasan po zivot.

Ovo drugo o cemu si pricao je partenogeneza, odnosno radjanje mladunaca bez ukljucivanja muzjaka u pricu. Postoje zivotinje koje imaju oba
pola, i povremenu mogucnost partenogeneze, ali i one koje se sastoje samo iz jednog pola. Gekon o kome ti pricas je Lepidodactylus lugubris,
verovatno, jer ne znam da li jos neka vrsta ima tu mogucnost.

zarko
03.11.07., 15:52
u pravu si nenade, ali on je lose cuo to se odnosi na gila monster.. da oni imaju neki protein (ako nisma pogresio sta je ) koji poboljsava pamcenje tako da se otrov i bol bolje urezu i prave asocijaciju na gusterea, ugriz i totalno neprijatnu situaciju.....

a drugo da partenogenezom se razmnozavaju mnogi gusteri ne samo u australiji. cak postoji zabelezen slucaj da je iguana (nije parena nikada) polozila gravidna jaja...
cudan je svet reptila...

nenad
03.11.07., 16:04
Onda je moja greska u pitanju, prvi put cujem da se u otrovu gile moze naci supstanca koja poboljsava pamcenje. Izvinjavam se :|

Koje sve vrste gustera su partenogeneticne potpuno, odnosno koje nemaju muski pol? Znam da se povremeno desava da se razne vrste tako
razmnoze, ali me zanima koje vrste su skroz partenogeneticne, ja znam samo za Lepidodactylus lugubris.

Filip
03.11.07., 16:25
Pa ajde sad, svi koji uce neka ih grize malo guster! :) Ja sam to shvatio kao ironiju...kao kad te ugrize ima da ga zapamtis... ;)

zarko
03.11.07., 16:52
ne ne ne
poenta je da te izdvojene supstance imaju potencijal da se iskoriste u med. svrhe lecenje demence i sl...
ambicizno ,fikcija ali definitivno ima neceg....to sma i ja cuo na TV al i ima i malo preterivanja....ipak su to popularisticke emisije ne naucne...

nenad
03.11.07., 17:25
Ja sam cuo da su poceli sa proizvodnjom nekoliko lekova za secernu bolest, koje imaju neke sastojke izolovane iz otrova gile. Nikad nisam
cuo za ovo sto ste vi pomenuli, ali, ok, moguce, ko zna.

Dawnn
03.11.07., 17:29
Izvinjavam se i ja. Odavno sam cuo tako da nisam bio siguran. ;)

dule87
03.11.07., 17:50
heh sta ti je rec kulturna komunikacija-svi se nesto izvinjavaju hehe :)

zarko
03.11.07., 17:52
:D ekstra...
ovakvi forumi su retkost

nenad
03.11.07., 18:55
Pa, niko nije sveznajuc. Ako neko pogresi red je da se izvini ljudima, necemo valjda da se takmicimo u sujeti ::D

dule87
03.11.07., 19:08
svakako da nije i da svi gresimo-a naravno da se necemo takmiciti u sujeti ima i drugih vrsta takmicenja (pozeljnijih)... :D

Dawnn
23.12.07., 18:13
Jel` postoji jos neka vrsta gekona koja laksa za cuvanje kao Leo. G.? :camouflage:

zarko
23.12.07., 20:03
fet tejl
tokai
piktus
fenfuted
vajt lajnd geko
to sma cuvao i podjednako su laki
uz neke sitnice koje mora da ispostujes...
takodje stendaktulusi, house gekoni, bibron... gold dast

grisha
23.12.07., 20:44
koliko ja zanam gila je otrovan i opasan po ljude zato sto zgrusnjava krv i zato njegov otrov hoce da koriste za zaustavljanje krvi kod velikih posekotina, saobracajki i tako to, a koliko sam razumeo Dawn prica o nekom gusteru koji nije otrovan ::)

nenad
23.12.07., 22:52
Da, sad ce Kimo da prebaci ovo u novu temu ;)

zarko
23.12.07., 23:26
ko je reko gila?

nenad
23.12.07., 23:29
Pa pogledaj pocetak teme, nema bas veze sa ovim poslednjim postovima.

grisha
24.12.07., 00:41
pa i ti i nenad

u pravu si nenade, ali on je lose cuo to se odnosi na gila monster..
itd...

zarko
24.12.07., 02:38
u bre koliko se vozimo ...

Dawnn
24.12.07., 03:55
Sorry zbog skretanja sa teme. Taj guster za koga sam ja cuo, koji je verovatno i bio gila, jeste bio otrovan. Samo ako se dobro secam Rekli su da je koristio otrov vise za samoodbranu nego za hvatanje plena, ali je to bilo odavno tako da se vise ni ja ne secam tacno, zato sam pitao ;). Kad budem imao malo vise vremena videcu da procesljam malo net pa da vidim sta ima zanimljivog u svetu reptila kao na primer Blood - Squirting Lizard(guster koji iz ociju prska svoju krv da bi oterao potencijalne neprijatelje). :shock: :icon_blackeye: :icon_cyclops:

nenad
24.12.07., 11:11
Pa samo su gile (Heloderma suspectum) i beaded lizard (Heloderma horridum) stvarno otrovni. Mada, dokazano je pre par godina da i varani ipak
proizvode neku vrstu otrova, kao i neke druge vrste, jer reakcija na tkivu posle ujeda mnogo brzo nastaje da bi je izazvale bakterije iz usta gustera.
To sto si ti gledalo odnosilo se na gile i beaded lizarde, odnosno na porodicu Helodermatidae.

A guster kog si pomenuo, koji iz ociju prska krv, odnosno gusteri koji to rade su iz roda Phrynosoma, pripadnici porodice Phrynosomatidae. Zive u
SADu, i podsecaju cak na bradate agame. Zovu ih horny toad. Pretpostavlja se da njihova krv ima neprijatan ukus, pa na taj nacin tera predatora, ako
mu dodje u kontakt sa ustima.

Proka
28.12.07., 07:18
da li neko zna .. koji je ovo gushter ??? http://www.youtube.com/watch?v=GUILsFclq00&feature=related

x3m.Marco
28.12.07., 09:27
da li neko zna .. koji je ovo gushter ??? http://www.youtube.com/watch?v=GUILsFclq00&feature=related

Slatko gekonchee, istina koi e owo gex?

Geni
28.12.07., 09:55
Goniurosaurus luii pretpostavljam.

kimo
28.12.07., 10:35
Neki od Goniurosaurus-a jeste sigurano,ali nije ceo izašao da se odredi koji... inače ekstra porodica gekona, samo što su malo zahtevniji i trebaju niže temperature...

nenad
28.12.07., 11:33
Po onom sto sam ja isceprkao verovatno je Goniurosaurus luii. Interesantan je, a i snimak je super.
Kimo, to nije porodica gekona, ne frljaj se s izrazima ::D To je rod. I koliko sam ja video rod Goniurosaurus je iz potporodice Eublepharinae, dakle
kao i leopard gekoni, a porodica je Gekkonidae.

kimo
28.12.07., 15:55
Da, loše sam se izrazio u žurbi...a što se tiče njih oni su slični leopardima samo su vitkiji i tanji :)

Dawnn
12.04.08., 16:53
Jel` li` tacno da Crested Gecko moze da menja boju koze?

zarko
12.04.08., 17:54
mnogi gekoni menjaju....tj idu od tamnije ka svetlije...

Spiderman
12.04.08., 20:41
Ja sam gledao neki dan neku vrstu bas asutralijskog gustera i postoje samo zenke nema muskaraca....i radjaju 100% iste klonove i ako je zenka bila bolesna a rodila i ti gusteri umiru....jer su genetski isti kao i majka...a ima vrsta koje se ukrstaju znaci muzijak i zenka ne znam tacno ali neki se parenjem razbole dobiju lose gene a neki postaju jaci...to sam gledao cini mi se na fox tv...

Dawnn
12.04.08., 22:53
To je ta emisija koju sam i ja gledao davno... Ako je to ta emisija konkretno su prikazivali neke ocne parazite ako se dobro secam.

zarko
13.04.08., 02:21
razmnozavanje partenogenezom. prednosti i mane.

Spiderman
13.04.08., 03:19
Ne znam nisam siguran koja je emisija, samo znam da sam kad nisam slog dobio:)sestra digla i mamu i tatu i rekla da je T izasla i da je nema ali samo se podvukla pod cuvarkucu i malo se ukopala...a inace taj dio vlazim....ne znam sta joj to znaci...pa su mama i tata zamolili da ih vise ne budi makar doso kraljevic marko:D

Dawnn
16.04.08., 19:41
haha :) , ima i ja jednu takvu(sestru). Nego da li ste znali(a verovatno jeste) da je najmanji guster dug samo 16mm. Otkriven je 2001 god. na malom karipbskom ostrvu. Ne samo sto je najmanji guster, nego je najmanji od svih 23.000 vrsta gmizavaca, ptica i sisara.

Spiderman
17.04.08., 14:24
Menetia se zove....:)

Dawnn
17.04.08., 17:58
Ovaj o kome sam ja pisao spada u porodicu gekona(patuljastih) tacan naziv je (Jaragua Sphaero (Sphaerodactylus ariasae)). A manetia spada u porodicu skinkova(patuljstih) i koliko sam ja video nije mnogo veci, ima ih u Australiji. :camouflage: