PDA

Pogledaj punu verziju : NOV U OVOME!!!



boxnis
07.11.07., 13:10
cao svima zelim da cuvam kornjacu pa me interesuje kakvi uslovi su im potrebni ??
ono sve me interesuje....

Calyptratus
15.11.07., 00:54
Zavisi o kojoj se kornjaci radi? Da li je vodena,kopnena,... Lakse bi nam bilo da nam kazes nesto vise kako bi ti sto bolje pomogli.

nenad
15.11.07., 01:22
Dobro, da kazemo u kracim crtama ako su u pitanju crvenouhe, dakle, najcesce cuvane, treba ti sto veci akvaterarijum, ili akvarijum sa ostrvima od
stakla ili slicno, od oko 100 l recimo, za dve kornjace. Iako su u pet-shopovima male, one nisu patuljaste i rastu brzo kad se pravilno hrane. Sledece
sto ti treba je grejac, vec je bilo reci o tome procesljaj teme o kornjacama, i filter-pumpa, sve to moze da se kupi u svakom pet-shopu. A treba
ti i u UV lampa, za to mozes da se javis nekom od ljudi sa foruma koji prodaju. To je za pocetak.

ToPa 12.02.
16.11.07., 22:59
pogledaj terarijume u podforumu vasi terarijumi...kako je bogica sredio terarijum

stanikic
17.11.07., 13:36
Za crvenouhe je minimalno 250 l po jedinki. Onda nema problema sa čistoćom vode i nema razloga odustati...

nenad
17.11.07., 13:59
Ja ne bih rekao da je minimalno 250l, nego idealno. Ne znam nikog ko je obezbedio 250l po kornjaci. Verovatno bi tako trebalo, ali ne verujem
da se bilo ko toga pridrzava.

stanikic
17.11.07., 14:13
250 l je cifra oko koje se orijentiše većina kornjačoljubaca koje ja znam. U poslednjih mesec dana znam njih 3 koje su nabavili ovakve dimenzije, ima i većih... Crvenouhe narastu lako do 25 cm a poznati su i veći primerci. Manji akvarijumi su pogodni za manje primerke...

nenad
17.11.07., 14:21
Ok, ti znas malo ozbiljnije ljude u tome, ja ne ;) Svi koje znam drze kornjace u manjim akvarijumima. Koje jos kornjace drzite, nisam vidjao puno
vrsta kod nas? Video sam u zooloskom vrtu u Palicu Chelydra serpentina, ako se dobro secam.

stanikic
17.11.07., 14:29
Pa i ja sam možda preterao, ali volim što više vode. Evo baš sad sam gledao, troje ih je skoro nabavilo akvarije od 150 cm dužine, jedan lik čak 200 cm... To im je rešenje do kraja, ne moraju planirati postepeno povećanje zapremine... I imaju po dve kornjače na te dimenzije. To je iz iskustva jer su pre toga njih dvoje imali manje, a dvoje je po preporuci odmah kupilo krajnje dimenzije.... Zato sada imaju dosta akvarijuma na pozajmicu za početnike od 60 l, kako ih ne bi držali u bubrezima sa palmicama... Tako da je 250l u stvari rkao što si rekao idealno ;) ali tome treba težiti.

Od vrsta koje drže su: razne podvrste Trachemys scripta, Graptemys pseudographica, te Sternotherus odoratus, Emys orbicularis. Na zapadu je izbor mnooooogo veći. Video sam na B.Brdu jednu poveću mekooklopnu Pelodiscus sinensis koju prodaju za 4000 din. Pratim redovno forume na engleskom gde vlasnici imaju još nekoliko vrsta koje su kod njih uobičajene. Od kopnenih sve više članova ima iskustava sa Testudo hermmani, što tek izleglih, što odraslih...

nenad
17.11.07., 15:05
Pa, lepo, mada je to ipak mali broj jos uvek. Ja sam cuvao T. scripta, Emys orbicularis, i Eurotestudo hermanni, ali sad ih nemam vise. Sve sam
dao zooloskom vrtu, jer nisam mogao da im obezbedim dovoljno dobre uslove u stanu. Orbicularis mi je posebno dobra vrsta za cuvanje.
Hermannija sam doneo sa mora, pre nekih 15 godina, legli su mi se u basti u Sutomoru.

stanikic
17.11.07., 15:28
Jeste mali broj. Ali to je ok, jer nema dovoljno uzgajivača a totalno je nedopustivo uzimati primerke iz prirode. Sve više ljudi gaji i uzgaja kornjače, tako da ko je zaluđenik doći će do svog primerka kroz udruženja koja su u razvoju.

nenad
17.11.07., 15:44
Idemo napred u svakom slucaju ;) I ja sam protiv uzimanja zivotinja iz prirode, u Sutomoru je bio neki covek koji je tih godina (pre 10-15 godina, a
i kasnije verovatno) skupljao kornjace, i imao punu bastu hermannija. To je radio kao da ih ljudi ne bi ubijali. U stvari ih je prodavao, iznosio iz zemlje,
sto smo kasnije saznali. Mislim da ih je desetkovao tamo, jer se secam koliko ih je bilo kad sam bio klinac, a posle toga sve manje i manje. Posle su
ga zgazila kola, i tako se prekinula ilegalna trgovina ;) kako sam cuo.