PDA

Pogledaj punu verziju : Python molurus



Lady A.
03.12.07., 23:58
Evo konacno da postavim slike novog clana moje veeelike porodice :) Dakle,burmanski piton kog sam skoro uzela da ne bi ziveo ostatak zivota u terarijumu previse malom i za l.gekona,bez vode...ne bih da komentarisem dalje uslove koje bi imao da je ostao u zoloskom vrtu... Da skratim-evo moje lepotice! ;)
http://img230.imageshack.us/img230/3336/dscn2654xc7.jpg

nenad
04.12.07., 00:06
Bas lep primerak, koliko je dugacak? Jel miran, ne ujeda? Srecno sa prvom zmijom, prvo pa musko ;)
Hocete da ga zadrzite, ili ga privremeno cuvate, jer jednog dana ce biti ovakav: ;)
http://img85.imageshack.us/img85/7079/x6jaargangenoverzichtpykw4.jpg

Lady A.
04.12.07., 00:42
Sad je oko 120cm. U pocetku je bio malo nemiran,siktao je i bezao,a sad je super, potpuno je miran. Pola dana provede van sobe,ne cima se cak ni kad ga mazis po glavi, a kad hocu da ga vratim u ter, omota mi se oko ruke i ne da sidje,malo gura poklopac i posle se smiri. :) Cak se navikla na kuce,tako da kad kuca prolazi,piton ne reaguje. A imao je i bliski susret sa mackom (inace Nenade, kupili smo persijsku macu :) ). Ja dok sam drzala pitona i gledala tv skocilo mace kod njega (nisam se jos navikla na macku) i ja vec reko gotovo ode macka ::D a piton nista,samo se okrenuo na drugu stranu!
A sto se tice zadrzavanja, definitivno ostaje kod nas pa makar nas (pitona i mene) izbacili iz kuce! :D

nenad
04.12.07., 00:53
Pazi da se ta macka ne nadje na njegovom jelovniku. Jos je mali, al kad malo poraste i bude gladan moze da je smaze. Mada, ja to podrzavam,
prirodno je :lol:

Lady A.
04.12.07., 00:59
Ma da,al porasce i macka pa se ne bi kladila da bi bas najbolje prosao ;)
Evo jos jedna slicica
http://img150.imageshack.us/img150/2329/dscn2651mq4.jpg

nenad
04.12.07., 01:09
Stvarno je lep. :D
Porasce i macka, ali ne verujem da persijske rastu po par metara, hihi, ako se sukobe, macak sigurno gubi. ::D
Na stranu shalu, stvarno sklanjajte macku od pitona, to nije fazon kao kad drzis psa i macku zajedno, pa se naviknu jedno na drugo. Ovaj piton nije
ljubimac, vec zivotinja potencijalno opasna po coveka. Koliko god on da bude miran, desava se povremeno da napadne i svog gazdu.

http://www.youtube.com/watch?v=5RuUhux1oYg

A, da, i jedan klip. Ne vidi se bas sta je u pitanju, ali verujem da je istina to sto pise ;) Zasto su svi na strani macke? ;) Ljudi vole macke i interesanto
im je kad macka uhvati misha a kad to zmija uradi, onda je to odvratno. A velike macke su takodje opasne po coveka kao i otrovne zmije, pa im se
ljudi ipak dive, a zmija se gade. Nepravda, pa to ti je.

Lady A.
04.12.07., 01:35
Pa da, ja volim i miseve i macke, al zmije su uvek no.1,iako imam znas vec koliko sisara u kuci! I naravno da mi nije odvratno,boze pa to je lanac ishrane,samo ne bi mu bas davala da jede macke,ne jer mislim da su vaznije od miseva, vec jer je besmisleno. ;) Moras da dodjes jedan dan sa Sarom da ga vidite!
E da sad ga bas gledam i videla sam i pre neki da se podigne na sred ter.(mislim glavu) i otvara usta kao da zeva,sta to znaci?!

nenad
04.12.07., 02:21
To znaci da zeva ::D Zmije zevaju kao i mnoge druge zivotinje. Posle jela cesto zevaju da bi vratile male koske vilice na mesto, zbog prethodnog
razvlacenja. Naravno da ga neces hraniti mackama, mada... ::D Ali racunaj na to da ces ga za koju godinu hraniti ogromnim zamorcima, velikim
zecevima i kokoskama. Mislim da su ti kokoske najjeftinija varijanta, one matore, koje ne mogu vise ni da nose jaja, ni da se jedu, to sam video
da ljudi daju. U svakom slucaju skupo za hranjenje kad poraste.

Lady A.
04.12.07., 16:43
Pa sta fali da mu dajes velike pacove samo vise komada,a? Jedan veliki pacov je skoro kao zamorac,znas koliki je pacov kad ga lepo hranis. :)

nenad
04.12.07., 17:26
Pricamo o zivotinji od nekoliko metara i 50-ak kg. Nemoj da mislis da ce mu pacovi biti dovoljni za koju godinu. Zamorci o kojima ja pricam su velicine zeca.

spiderboy
04.12.07., 21:38
stvar je u tome kad daješ većim zmijama manje zalogaje ali više,oni se jednostavno premore dok se najedu i ne mislim da je hranjenje pitona skupa igra,pa ne hraniš to svaki dan da ti pojede 2-3kokoške

Lady A.
04.12.07., 22:43
Ma nije skupo kad imas zamorce koji su mnogo bolji kao hrana,a i ista fora kao sa misevima-sami se mnoze,al dobro ima vremena do tad. Nego koliko bi trebao on da jede sad?

kimo
04.12.07., 23:03
Ma nije skupo kad imas zamorce koji su mnogo bolji kao hrana,a i ista fora kao sa misevima-sami se mnoze,al dobro ima vremena do tad. Nego koliko bi trebao on da jede sad?


Teško ćeš ti namnožiti zamorca da hraniš tolikog pitona...pričao sam sa Mladenom, koji znate vi iz BG, koliko glodara gaji i sa kojim uspehom i definitivno nema šanse da ih namnožiš dovoljno, jer rađaju po 1-2-3 mlada jako puno jedu, jako sporo rastu, naravno u poređenju sa miševima i pacovima, tako da od toga odustani...najbolje jesu kokoške koje možeš naći na pijaci, videćeš i sama uostalom kada vreme dođe, nemoj da odustaješ sada kada si ga uzela, mada niko ni ne misli da hoćeš :), ali biće to teško sigurno ako se ne snađeš nekako...

spiderboy
04.12.07., 23:12
samo da se zna zamorci su trudne otprilike 2 meseca, pa vi onda mislite,kako ćete razmnožiti potrebnu količinu

Lady A.
05.12.07., 12:22
Znam sve o zamorcima, drzim ih od kad sam imala jedno 7 god. :) Provedoh ceo zivot sa njima. A ne mozes da imas jedno leglo kao sa misevima,pa da bude dovoljno, al sa vise nije nikakav problem. Pa zamisli da drzis po pet parova sto uopste nije puno, znaci imas zamoraca ihi... Oni se kao i misevi mnoze stalno,znaci odmah nakon okota zenka moze da se pari i da ima dosta malih. A i rastu bas brzo moji su pre manje od 5 meseci starosti bili kao tenkovi,zgranu se ljudi kad ih vide! Zavisi dal ga hranis kao ljubimca ili kao hranu. ::D
@Kimo-Mladen koliko ja znam ne gaji zamorce,a sve sto gaji sem miseva,pacova i zeceva (skocimiseve,degue,veverice itd.) se sporo razmnozava...
A i da sad se setih,pa gde ces naci zivotinju koja se brze i vise mnozi od zeceva?! S tim ne moze da ti zafali hrane. Mislim nekako mi je neprirodno da ga hranim kokoskama,a i da kupujes kokoske na pijaci Kimo pa jel znas ti koliko to ima raznih parazita. Nikad ne bih to radila sa hranom koja nije gajena iskljucivo za zmiju, znaci da ja znam da je ona ok,cista,ne seta svuda i skuplja razne bolesti... Uostalom jedan kunic je mnogo bolji obrok,zar ne? ;)

nenad
05.12.07., 12:29
Kokoska nije neprirodna hrana za zmiju. Zmije jedu ptice najnormalnije. To sto ih mi hranimo samo misevima je zato sto nam je lakse da nabavljamo
miseve nego ptice. Ali, zmiji mozes isto tako da dajes i pilice. A ono za parazite moze da bude tacno, slazem se.

huana
05.12.07., 12:58
ja sam cak citala negde da je preporucljivo da se jednom mesecno daje pile kao zbog koze zmije...kazu da bude sjajnija i zdravija ako pored miseva pojede i po koje pilence:)

Lady A.
05.12.07., 13:05
Nisam mislila da je neprirodno za sve ptice vec samo za kokoske. Posebno zbog parazita. Al slazem se da je dobro da se malo promeni ishrana.
@Jana- slazem se sa tobom u potpunosti,to je prevelika zmija za drzanje u zatvorenistvu i meni ni na kraj pameti nije bilo da je kupim zbog toga sto mi se svidja ili tako nesto, ja sam htela da uzmem neku malu zmijicu za sebe. Medjutim ova zmija je visak iz zoloskog vrta, cusnuta u jedan institut (necu da pominjem gde) u ter. otprilike 40x40x40cm (ne salim se za dimenzije!) sa do pola presecenom casom od jogurta za vodu i lezala je onako slozena sama na sebi jer nije imala mesta, sa krajickom repa umocenim u vodu (toliko je moglo da stane). Inace se presvlacila pa je u nedostatku vode i mesta i mnogih dr.stvari bila sva iskidana i nije licila ni na sta. E ja sam je tad videla i imala opciju da je spasem toga i kupim joj normalan ter. i obezbedim normalne uslove posto sam dugo skupljala pare za neku manju zmiju i ter. Tako da sta mislis da je bolje- da sam kupila sebi zmiju koju sam htela (zna Kimo koliko sam ga gnjavila :)) koju ce ionako uzeti neko ko ce se o njoj starati ili da uzmem ovu kojoj je bila preko potrebna pomoc kad vec imam prostora i uslova za nju?!
Sto se tice zeka, meni to nije nista grozno i strasno,ipak je to lanac ishrane. Ja sam stvarno veliki ljubitelj svih zivotinjica, a pogotovo zmija i ne volim da vidim da ih neko drzi u nehumanim uslovima,pa ako mogu da pomognem bar jednoj zmiji ja sam srecna. Znas koliko mi je drago kad vidim ovog pitona kako mu se vratila boja i lepo jede i potpuno je miran,a znam da ga nisam kupila zato sto sam ja tako htela vec je njemu bila potrebna pomoc. ;)

nenad
05.12.07., 13:16
Lepo od tebe sto si je spasila. Ja sam samo hteo da ti skrenem paznju na velicinu hrane koju ces morati da joj dajes za koju godinu, i da je ne drzis
zajedno sa drugim ljubimcima, ma koliko ti se cinilo da piton nije zainteresovan za njih. ;)
Sto se tice ustanove u kojoj je drzana, povlacim sve dobro sto sam ikad rekao o njima, to su definitivno teske moroncine, i treba ih zatvoriti, da i
ne postoje vise. A ove druge moroncine iz zoo-vrta bi mogle konacno da razdvoje muzjaka od zenke, da ih ne pare vise, kad nisu sposobni da
vode racuna o mladuncima.

jana
05.12.07., 13:17
razumem ja tebe, ne kažem da u tom slučaju ne bih isto postupila, štaviše i sigurno bih, ali je realno da nije za ljubimca i nije ljudski omogućavati mu takav vid žrtvovane hrane bez obzira na njihov lanac ishrane.. drukčija je stvar priroda. najidealnije je bi bilo kada bi mogla da je oporaviš i potrudiš se da dospe u svoje prirodno stanište.

za zmije, piliće i sjajniju kožu ne znam, a žumance se daje psima za bolju i sjajniju dlaku.. možda to ima neke veze? probaj sa žumancetom

Lady A.
05.12.07., 13:30
Znam Nenade svesna sam toga,pa ti znas da sam ja prvo mislila da ga uzmem na koju godinu dok ne nadju neke pare da mu obezbede smestaj,al resila sam da ga zadrzim, sto se mene tice,nije mi problem ma i ako budem trebala na kraju da gajim i kokoske i sve drugo sto je u mojoj moci da uradim samo da se ne desi da bas podivlja i bude mnogo agresivan kad poraste pa da ne mogu da izadjem na kraj s njim,mada su male sanse za to. To je jedina stvar koja moze da se pojavi kao problem inace sve sto je do mene ja cu da se potrudim iz petnih zila.# :)
E da sad si me podsetila za jaja,jel moze on da jede ova kokosija ili bas samo nojeva? Ako treba ce da gajim i nojeve# ::D

nenad
05.12.07., 15:02
Mnoge zivotinje koje mi ovde cuvamo realno nisu ljubimci, bar ne klasicni ljubimci. Problem kod ovog pitona je sto moze da bude opasan po coveka,
i ostale zivotinje. Ne vidim nista lose u hranjenju zecevima, ako to neko ne moze da radi onda ok, ne treba ni da uzima ovakve zivotinje. Tu ne moze
da se gleda da li je nesto ljudski ili nije. Nije u redu da kritikujes ljude koji cuvaju pitone, zbog hrane koju im daju, jer tako neko drugi tebe moze da
kritikuje sto dajes zive insekte gusterima, ili mene sto dajem miseve zmijama. Ovo nije humano, znam, ali tako je kako je, kome se ne svidja ne treba
u to ni da se mesa. Najidealnije ne bi bilo kada bi mogla da oporavi pitona i otpremi ga u njegovo prirodno staniste. Ovo je terarijumska zivotinja, i
svidjalo se to ljudima ili nje, njen zivot je u terarijumu a ne u prirodi. Kad bi je odnela u prirodu zmija bi vrlo brzo uginula...

jana
05.12.07., 15:19
Ok, izvinjavam se. Delikatna je situacija, bar što se tiče ovog slučaja. Verujem da ni Adi nije bilo lako doneti odluku.

Ovo nije kritika nego tema „mislite o tome“.

Možda sam ja fascinirana krokodilima ili tigrovima. Ali..??

Gekoni, zmijice i sve ostalo jeste druga priča ako su već u terarijumskim uslovima razmnoženi.. Manje im treba. Kao da mi nije žao što ih ograničavam na neke cm od terarijuma.. Ih. Ali su zadovoljni, ne znaju za bolje. Toplo je, imaju sve potrebno, čisto, lepo se hrane, leče se kad treba, imaju MENE ::D

Držati pitona tolikog u zatvoru je mučenje.
Ja ne uzimam psa jer bih ga ograničila na 40 kvadrata a obožavam ih. A pri tom bi i uživao razne povlastice i bilo bi mu lepo, ali to je pas, treba mu otvoren prostor.

Ok, kako ko želi. Ne bi me začudilo da jednog dana neko objavi da ima anakondu. Ta što da ne? Ako ja mogu da žrtvujem cvrčke i švabe, pa zašto ne bi neko mogao mačke, pse, krave, možda konje?

Btw, a klasični nisu za srbiju.

Lady A.
05.12.07., 15:42
Pa veruj mi da nije,nije to nimalo lako,posebno s obzirom da ja imam stvarno dosta zivotinjica koje nisu gmizavci i dakle osim hranjenja zahtevaju i druzenje kako bi bile pitome sto je vrlo bitno. Npr.ja imam veverice i svaki put mi jedna izadje iz kaveza,al nikad ne bezi vec se sama vrati unutra,a zamisli sad da je ona divlja i da je ja svaki dan jurim da je vratim u kavez i jos me izujeda itd. Tako da meni najvise vremena ode na pripitomljavanje i druzenje sa zivotinjama. Ja njih nahranim za 30min, medjutim za ovo drugo mi ode par sati dnevno.
Sto se tice vracanja u prirodu,slazem se sa Nenadom, zmija je rodjena u zatvorenistvu i njeni roditelji :) i ostala rodbina tako da ne bi prezivela u prirodi,to sigurno.
A sto se tice psa, boze moj pa imas pse koji su iskljucivo za kucu,npr. ja imam ooogromno dvoriste, medjutim kuca (si-cu,ona skroz cupava rasa sa dlakom do poda) se jedva nakani da izadje da piski napolju,kad bi je ostavila napolju na losem vremenu ne bi mogla ni da hoda od dlake kad se isprlja. Znaci i pored placa,ja idem cim je lepo vreme negde da je setam.
Malo skrenuh sa teme al sta sad :shy: :)

jana
05.12.07., 16:26
Imam ja kod mojih dva velika psa. Redovno idu u šetnju i pored im dvorišta i trčanja po ceo dan po njemu (napravili su staze gde trava više neće nikad izrasti).. :)

A tebi svaka čast, LA na posvećenosti. Divno, nema govora o tome. Svesna sam koliko se treba dati... A ima se i vremena, ne? A da li će se uvek imati vremena?

Ok, slažem se da nije na meni da definišem ljudsko i neljudsko, šta je a šta nije idealno.

Nije bilo loših namera.

Lady A.
05.12.07., 16:48
Pa naravno, niko nije ni rekao da je bilo losih namera,svako treba da iznese svoje misljenje. Po meni to hranjenje zmije zecevima nije nista lose, lose je ubiti 100 cincila da bi neko nosio bundu ili zmija za cizme,tasne i slicne stvari. To je po meni idiotizam, a lanac ishrane je najnormalnija stvar. ;) Videcu da ga slikam sledeci put kad bude jeo pa da stavim slike.
Nego ne rece mi niko nista za jaja?!

nenad
05.12.07., 18:03
Mozes zmijama da dajes i jaja, pod uslovom da hoce da ih jedu.

nenad
05.12.07., 20:21
Zmiji mozes da das celo jaje, ne znam kako bi drugacije i mogla da ga pojede, mozda da popije, ne znam. Ali takodje ne znam nikog ko je to
radio.

spiderboy
06.12.07., 00:30
po meni je totalna glupost davati pitonu jaja!!!! možda bi i pojela,ali pored tolike ponude žive hrane,jaja,to ti dodje kao da si pozvan na neku veliku gozbu a ti nećeš nego ćeš da grickaš suncokret,ok šala ali pitonu jaja umesto pravog zalogaja,molim te

Lady A.
08.12.07., 00:34
Ja sam videla kod jednog lika da drzi nojeva jaja kod pitona i on mi rece da jedu to... A sad jedu li nisam videla :)

nenad
08.12.07., 00:52
Verovatno jedu. Poenta je u tome da mozes da im dajes ali nije obavezno. ;)

Lady A.
09.12.07., 10:23
Evo konacno i slika kad rucka!

http://img89.imageshack.us/img89/8253/dscn2925rg3.jpg

http://img90.imageshack.us/img90/9417/dscn2854yv2.jpg

http://img151.imageshack.us/img151/7631/dscn2845dw2.jpg

http://img458.imageshack.us/img458/8530/dscn2857ai0.jpg

nenad
09.12.07., 11:30
Zderonja ;) Jel jede ziv plen?

Lady A.
09.12.07., 16:48
Da,al tu vise nije ziv :)

nenad
09.12.07., 16:59
Verujem, al bolje mu daj mrtve. Pisali smo dosta o tome zasto je bolje. Tako ti piton nece biti povredjen, sto moze da se desi sa zivim plenom.
A zmije manje dave, odnosno prave slabiji pritisak na mrtav plen, nego na ziv. Drugar je pricao kako je jednom boi dao zivog misa, pa je gledao
kako misu iskacu oci od pritiska, sto je stvarno odvratno. A tu je i krv... Nekad posle davljenja ostane barica u terarijumu.

gava
09.12.07., 17:26
Da, a i pri tom zmija "uci" da lovi samo na osnovu mirisa, a ne i pokreta. Tako se smanjuje mogucnost da te ujede, ako ne mirises na pacova ili sl.

Lady A.
10.12.07., 11:46
Ma znam citala sam ja sve to, al stvarno ne bi da ga mucim sad,a sto se tice povredjivanja ne verujem da mu mis moze nesto. E glupi misevi uopste ne kapiraju da je to zmija, njuskaju je,ona se krece oni za njom!

nenad
10.12.07., 12:51
Znam da ne kapiraju, ali ja bih ipak koristio samo mrtve. Iz iskustva pricam o povredama koje mis moze da nanese zmiji, koliko god ti se cinilo da je to nemoguce. Oni su ipak glodari i imaju jake zube. Kako hoces...

gava
10.12.07., 17:36
U prirodi svakog zivog bica je da se brani kada oseti da je ugrozen. Tako je i sa glupim misevima. Ako se oseti ugrozenim i grebace i ujedati. Ja sam vidjao zmije sa povredama od miseva ili pacova (na TV-u). Ume da bude i zeznuto. Posebno ako se rane inficiraju

nenad
11.12.07., 03:16
Daj joj mrtvog misa, ako pojede ok, ako ne pojede (a verovatno ce pojesti) onda joj daj zivog. Ako ne bude sad htela da jede mrtve sacekaj malo pa probaj za koji mesec. Bez brige.

Lady A.
11.12.07., 12:07
E to ok, probacu, mada cisto sumnjam da ce da pojede odmah. A i kako da ubijam miseve,ne mogu u friz i ovako je prepun, a necu da cimam kevu da joj bleje misevi u frizu i ovako sam zauzela pola kuce sa zivotinjama. :)

nenad
11.12.07., 12:16
Pa, nista te ne kosta da probas da joj das mrtvog. Pa ako ne pojede ok, zamrznes ga, pa neki drugi put. A sto se tice zauzimanja friza :D ako ti
ukucani ne dozvoljavaju da ga koristis i za miseve, onda bolje ne cuvaj zmiju. Veruj mi da ces ga uskoro puniti misevima, i pacovima (a nemoj da se
zezas da dajes pitonu zivog pacova, to bi stvarno moglo da bude opasno po zmiju), pa bolje da se navikavaju. Ili kupi neki mali zamrzivac samo za
to, ima ljudi koji i to rade, mada je ipak malo veca investicija ::)

Lady A.
11.12.07., 12:32
Ma pustaju mene sve, nego je meni zao da ih cimam toliko,a i ni ja ne bi jela iz istog friza sa misevima,to mi je nekako gadno. Nema veze, ima jos jedan stari friz koji je prazan i ne koristi se posto je mnogo veliki da stoji u kuhinji tako da ce da posluzi. Al dobro sta da radim ako nece mrtve? Moracu da mu dam zivog pacova

nenad
11.12.07., 13:14
U vecini slucajeva jedu i mrtvu hranu, i brzo se navikavaju na nju. Nemoj da brines. A svi se nesto gade miseva u zamrzivacu, a ne znam sto. Upakujes ih u par kesa, ili plast. kutiju i nema problema ;)

Lady A.
11.12.07., 16:03
Ma opet mi je bezveze da mi nesto mrtvo bleji pored hrane, ja ne podnosim bas najbolje mrtve zivotinje. Ne mogu da vidim da mi ni pecenje ili nesto slicno stoji pored hrane. Da ne mislis da je problem sto su misevi u pitanju, nego meso zivotinjsko uopsteno. Nisam ljubitelj mesa,pa ne volim da ga vidim pored stvari koje ja jedem. Posebno ne celu zivotinju.

Lady A.
11.12.07., 21:53
Nenade sad idem od Mladena i on mi rece za super foru sa pacovima, kako da ih ne ubijam,a da ne povrede zmiju tj. da ih zatvorim u teglu dok se ne osamute pa da joj dam da jede! :) To mi uopste nije palo na pamet

gava
11.12.07., 22:53
I ako je osamucen, pacov se gica i grebe i samim tim predstavlja opasnost. Ako ces vec da ga osamutis, ne vidim sta je problem da jos malo sacekas i pustis ga da se na miru ugusi. Uzmes malo vecu pincetu i malkice mlatis misem pomocu nje zmiji iznad glave. Ona ga namirise, snimi ga kako se mlatara, zgrabi ga i to je to. Nemoj mi reci da ti ni ovo uopste nije palo na pamet.

Lady A.
11.12.07., 22:56
Jeste to cu da probam, ovo sam rekla u slucaju da nece da ga pojede mrtvog. ;)

crow
12.12.07., 01:31
ja sam svojoj boi pokusao da dam mrtvog misa i nije htela. klatio sam ga ispred glave,vukao za rep po terariumu cak i grejao fenom :lol:i dzaba tako da sad jede samo zivo.

nenad
12.12.07., 01:37
Pa to samo u slucaju da je prethodno dugo jela ziv plen, inace se lako navikavaju.

crow
12.12.07., 01:46
ne znam dali si video bou kad napada .mislim da mis ili vec sta daju ljudi nema bas puno sanse da je ugrize.

a sto se tice reagovanja zmije na pokret zmija razlikuje ruku od plena tako da ce da ugrize ako je bas iznenadis.Mene je moj piton za 1,5 god. ugrizao jednom i to mojom krivicom znao sam da je gladan i iznenadio sam ga.Posto je skontao da nije hrana nije stegao ruku samo sto sam morao ja da mu odkacinjem usta zbog zuba. :)

nego...stavio bih slike kad bih znao kako

nenad
12.12.07., 02:06
Pa imas objasnjenje, procesljaj malo forum ;) Prosto je.

Inace, glodari s vremena vreme dobro znaju da izujedaju i pitone i boe, pa cak i velike varane. To ne pisem iz svog iskustva, vec iz iskustva ljudi
koji su ih cuvali.

crow
12.12.07., 20:22
Evo slika zenke pitona od jednog mog poznanika ali nazalost prodao ju je.http://img219.imageshack.us/img219/3896/hgoa7.jpg

crow
12.12.07., 21:19
ovde na slici se ne vidi ali ima nje jos metar sigurno

crow
12.12.07., 21:47
http://img211.imageshack.us/img211/6564/picture192he2.jpg

nenad
12.12.07., 23:26
Samo da se nadovezen na temu o hranjenju pitona. Mladen mi je rekao da mu je skoro dolazio lik koji isto cuva molurusa, i hrani ga zivim pacovima.
U svakom slucaju skoro mu je dao pacova kog je piton uhvatio za zadnji deo tela, a pacov ga ujeo za oko ili kod oka. Piton je posle toga poprilicno
krvario. Toliko o tom eda glodari ne mogu da povrede zmiju.

kimo
13.12.07., 00:32
Ne znam ko je rekao da ne može godar da rani zmiju ili bilo koju životinju...to su gluposti i to govori samo neki neiskusan hobista ili šta već. Tako nešto ne sme da se govori i propagira,jer svako ko je imao iskustva sa zmijama i glodarima treba da zna da oni znaju baš dobro da ugrizu...no da se ne bih mešao u ovu temu,jer nemam puno iskustva sa zmijama ostaviću to ostalima...

crow
13.12.07., 01:09
niko nije rekao da ne moze glodar da povredi zmiju nego da se to retko desava.ja svojim zmijama dajem zive zato sto mrtve nece pa moram.

nenad
13.12.07., 02:31
Cesto zmije moraju da se navikavaju na mrtav plen. Neke ga odmah i bez problema prihvataju ali neke ne. Meni triangulum nije hteo da jede mrtav
plen, pa sam koncem morao da vezujem misa i pomeram ga po terarijumu. To zainteresuje zmiju pa ga pojede. Posle 6-7 puta ovakvog hranjenja,
i maltretiranja, triangulum je najnormalnije poceo da jede mrtve miseve.
Nije samo stvar u tome da mogu da povrede zmiju. Nego kad hranis zivim plenom stalno moras da ides i da kupujes glodare. A kad hranis mrtvim,
mozes da kupis vecu kolicinu i drzis ih zamrznute, tako da se manje cimas.

crow
13.12.07., 02:35
ma ja sam joj mrtvog misa klatio ispred glave isto vukao po terariumu,cimao za rep ispred nje cak grejao fenom i vise nisam imao ideja cim sam ubacio zivog odmah ga je zgrabila.

nenad
13.12.07., 02:43
Desava se, znam. ;) Ja sam miseve dobro umotavao u vise kesa da sto duze zadrze svoj miris. Kad ga odmrznem, savijem ga tako da mu njuskom
natrljam zadnjicu, koliko god to odvratno zvucalo, ali primetio sam da to pali, jer je miris misa najintezivniji ispod repa. Tako mu "namirisem" glavu pa
ga onda zmija guta cesce od glave, jer se inace desava da mrtav plen cesto gutaju od pozadi sto im stvara probleme.
Inace, to sa koncem mi je uvek uspevalo, jer ga zmija ne vidi, nego samo vidi misa koji se krece ;) I onda je zainteresujem da ga juri, pa joj mis kao
bezi, a u stvari ga ja pomeram iznad terarijuma kao marionetu. Sad to ne moram vise da radim. Sve tri zmije mi jedu mrtve miseve iz ruke.

gava
14.12.07., 19:39
To sto zmija iz prvog, drugog, petog ili desetog puta nije htela da pojede mrtvog misa nije tako strasno da si morao da odustanes. kad bude bila gladna dovoljno onda ce probati i mrtvog pa makar ga samo malo cimao. Ono sto hocu da kazem je da ne treba tako lako odustajati. OK, probao si pa nije islo... danas. Sutra ce mozda ici. Postoje razni nacini da se tvrdoglava jedinka "nagovori" na mrtvu hranu. Negde sam citao da bebe stavljaju u male kutije samo sa mrtvim plenom i tako ih drze celu noc pa i ceo dan. Zmija na kraju pojede misa. Ne znam da li bi to urodilo plodom kod odraslih, ali vredi probati.

spiderboy
14.12.07., 23:18
ja lično radim to baš tako kako si opisao,kutija, jedna beba kuk.smuka,jedan mali mišić,zatvorim i ostavim tako preko noći,neki primerci odmah reagiraju a neke prihvataju hranu tek iz drugog ili trećeg pokušaja.
treba češće pokušavati i na kraju će sve doći na svoje mesto
pozdrav

Stricek matija
19.12.07., 10:22
huuu... ovo o hranjenju pitona sa jajima... ma bolje da ne komentiram.. :lol: :lol: :lol:
hranjenje sa zamorcima je loše.... zamorci i hrčci imaju veći udio masnoća od mesa u tijelu i nisu dobra hrana za zmije...

piletina...isto nije najbolja hrana... u svakom slučaju nesmije biti jedina hrana zmiji... jer zmijama je osim kvalitetnog mesa potrebno jesti i kosti zbog jačanja vlastitog skeleta...

hranjenje mrtvim plijenom kod velikih zmija je po meni od iznimne važnosti... smanjuje se rizik zamjene čovjeka sa hranom i opasnost od ozljeda zmije... kako to napraviti? mladunaci "velikih" zmija mogu savladati malog dlakavog glodavca bez problema... u trenutku kad zmija prestaje sa davljenjem u terarij pored zmije na mjesto glodavca kojeg je usmrtila zmija se stavlja veći mrtvi glodavac koji je prikladne veličine za zmiju. ova metoda uglavnom pali kod svih zmija, ako ne odma onda nakon nekoliko pokušaja..sve ovisi o izvedbi ;)

Lady A. ..tvoja zmija može..a i morala bi jesti veći plijen, skoro odrasli ili odrasli štakor za burmanca od 120 cm nebi trebao biti nikakav problem, gutanje većeg plijena pomaže "razvitku" lubanje kod zmija...

hranjenje miševima je... za silu... štakori imaju "veću hranidbenu vrijednost", i preporučujem da hraniš sa njima. za početak manjim živim primjercima a onda bi trebala priječ na veće putem gore opisane metode.... a onda već i zečevi...

koliko često sada hraniš zmiju? i koliko glodavaca daješ?

osobno... burmanac kakvog ti imaš..dakle ovaj "obični".. mi je najljepše obojana zmija na svijetu...
ali nemam ga niti mi takvo nešto pada na pamet imati u svojoj blizini..ne samo zbog mene nego i zbog obitelji i ljudi oko mene. ta životinja naraste između 5 i 8 metara.... dakle ne treba joj terarij nego soba (amerikanci ih drže u kutijama 3x1x1m što je premalo za "normalan" život takve zmije),
kad poraste treba joj puno hrane koja je i skupa... za hendlanje takvom zmijom treba i nekoliko osoba koje znaju što rade ....

takvu zmiju nebih nikome preporučio, a onome ko ju već ima..da razmisli nekoliko puta da li stvarno ima uvjete za nju...

kimo
19.12.07., 10:54
Ovo je super sročeno, ona i svi ostali su upućeni uvek pre kupovine,samo je problem što neki nekada ne slušaju i idu kao muve bez glave...ne kažem za tebe Lady A. ali inače...tako da kasnije ne znaju šta će sa tolikim životinjama...to i jeste bezveze u svakoj ovakvoj priči...

nenad
19.12.07., 12:18
Slazem se naravno sa Matijom, ovo je zmija koja stvarno trazi posebne uslove, i skupu hranu. Odrasli zecevi pretpostavljam nisu ni malo jeftini. A veliku
zmiju ne mozes hraniti pacovima. Pacov ne moze dovoljno da naraste, kako god ga hranio, da bi bio obrok dovoljne velicine za to cudo.

Stricek matija
19.12.07., 13:06
problem je u tome što ljudi ne shvačaju što je to 5 do 8 metara mišića... opasne životinje koja nije pripitomljena kao pas.. i nikad nemožeš biti siguran ni za psa što će napraviti u nekim situacijama... ovo je životinja koja u prirodi jede divljač, stoku, krokodile... ponekad napadnu i ljude... ne kažem da se to često događa..ali se može... i to je pametnom dovoljno...

zamislite situaciju da prilikom hranjenja ostane miris glodavca na vama? i zmija vas "zamijeni" za hranu... burmanci od 3+ metara mogu ugušiti odraslog čovjeka... onaj od 6 metara je duplo duži...ali zato i nekoliko puta deblji i jači...

neznam kako kod vas ..ali u Zagrebu u ZOOu imaju veće primjerke koji nisu dosegli svoju punu dužinu... u nekoliko navrata sam vidio dok su bili budni i dok istražuju, ta živina se digne i može me gledat u oči.. na visini od 180 cm!?

to je zmija koja nije za u terarij...pogotovo ne za neku osobu koja nema jako jako puno iskustva...

dule87
19.12.07., 15:05
slazem se skoro sa svim gore navedenim..nego imam pitanje za matiju: "u trenutku kad zmija prestaje sa davljenjem u terarij pored zmije na mjesto glodavca kojeg je usmrtila zmija se stavlja veći mrtvi glodavac koji je prikladne veličine za zmiju"... -kako planira da iscupa-izvuce tj stavi drugog veceg mrtvog glodavca, mislim da je to nemoguce, osim u slucaju da ga zmija sama ostavi, sto ja nisam nijednom vidio ni dozivio-bar ne kod moje zmije..jedi moguce je da pojede drugog odmah nakon prvog hehe :)

nenad
19.12.07., 15:12
I meni se cini da je to hteo da kaze. Moje zmije su gladne odmah posle prvog pojedenog glodara i onda jure po terarijumu u potrazi za jos hrane.
Mozda je to u pitanju, kad mu se otvori dizna najvise, das mu mrtvog ;)

Stricek matija
19.12.07., 15:45
ne... zmija kad udavi, u jednom trenutku pusti plijen da ga primi za glavu (najčešće) i počne gutati, onda stavite taj veći pažljivo uz ovog koji je udavila. ali ne znači da i ovo što ste napisali nebi upalilo.... na 1000 načina se može naučiti zmiju na mrtvi plijen... svatko mora nač onaj koji njemu odgovara. bitno je da se ne odustane. kod malih vrsta zmija to nije bitno..uvijek se može dati glodavac koji još nezna što zapravo može sa svojim zubima... :lol: :lol: :lol:
ali kod davanja većeg plijena bitno je da je on mrtav...

što sam ja sve isprobavao sa glodavcima je za nepovjerovat :lol: :lol: :lol: prijatelj i ja smo "isprobavali" tehniku hranjenja tako da prvo namočiš živog štakora i staviš ga kod zmije... dok se štakor liže ni ne vidi zmiju koja je blizu ...al opet...zmije u dosta slučajeva krivo uhvate i štakor se može okrenut i ugrist... pa smo od te ideje odustali..barem ja..pošto kod prvog "močenja" štakor mi je pobjegao u sred dnevnog boravka...i onda sam ga hvatao skoro sat vremena po boravku i kuhinji... :lol: :lol: :lol: :lol:

od tada imam metodu da stavim glodavca u vrečicu, lupim u zid, i sa forcepsom ga ponudim zmijama.

gava
20.12.07., 21:34
Lepo, mozda malo agresivnije za moj ukus, ali pali. Ja miseve lepo metnem u zamrzivac i to je to. Nema krvi ni udaranja tj. ostecivanja zidova po kuci.
Posebno mi je drago sto je Matija napisao da kod ovako velike zmije, ako se hrani mrtvim plenom, smanjuje se mogucnost napadanja na coveka. Ali ipak nikada nisi siguran. Ja se bavim teraristikom jer me privlaci mogucnost drzanja dela egzoticnog zivota u kuci, a ta egzotika je divlja i nepredvidiva... uvek. Kad neko dodje kod mene i pita me da li moze da uzme neku moju tarantulu u ruke, kazem da moze ali da nicim ne mogu da garantujem da nece biti ujeden. Kad vide zmiju prvo pitaju da li ujeda. Mislim da pitaju sa razlogom. Zmija od 6 metara moze da se hrani ljudima i samim tim ih posmatra kao koprcavi plen

crow
07.01.08., 18:10
http://img139.imageshack.us/img139/2684/ppppfu5.jpg

gava
09.01.08., 00:11
Lepo..
ali nekako mi se cini da ova fotka zahteva i neki propratni komentar (citaj podatak)

crow
09.01.08., 00:32
Pa primetio sam da ljudi nisu bas odusevljeni drzanjem ovakvih zmija u terarijumu pa se bojim da bilo sta kazem posto cu odmah biti napadnut.Inace moj piton dugacak oko 2m imam ga malo vise od godinu dana.Slika je malo losija posto je slikano kroz staklo.

dule87
09.01.08., 00:35
ajd pisi ima koga zanima... ;) nisam znao da je ovo tvoj, mislio sam da je neki dr...malo kako ga cuvas, cim ga hranis itd znas ti vec sta se sve trazi :) heh

nenad
09.01.08., 00:40
Ja ne mogu da kazem da sam protiv drzanja velikih zmija. Ja samo kazem da ja to ne bih drzao. Ako covek zna u sta se upusta, i apsolutno je siguran
da shvata sta ce sve morati da obezbedi toj zmiji, i da ta zivotinja jednog dana moze da bude i opasna po njega, onda ok. Ali, ima dosta ljudi koji
kupe malog pitona, zalete se, urade to iz fore, da bi se pravili vazni, i posle samo gledaju kako da ga se rese. To je neodgovorno. Ima brdo takvih
slucajeva. Ja sam protiv toga, ali ne i protiv cuvanja velikih zmija. Stvar je u tome koliko je covek spreman da se posveti.

crow
09.01.08., 00:50
Da moj je. Ona prva slika sto sam stavio je bila od drugara samo sto je ono bila zenka od nekih 3-4 m.imao sam smukove a sad imam 2 boe i njega i sa njim sam naj zadovoljniji.dok su boe oprezne i pomalo plaslive on je skroz opusten.dok se drzi ne steze i ne bezi uopste nije agresivan i za godinu dana ujeo me je jednom i to mojom greskom bio je gladan i ja sam ga iznenadio ali cim je skontao da nije hrana odustao je nije ni pokusao da stegne. Bio je kod mene djom iz su i video je koja je razlika u odnosu na bou.planiram na leto da mu nabavim zenku (kimo racunam na tebe) ;)trenutno je u terariumu od 270l a u planu mi je veci.znam da ce neki reci trebalo bi ovo ili ono ali siguran sam da mu je lepse kod mene nego tamo odakle sam ga uzeo. Mada uvek moze bolje sto ne vazi samo za zivotinje nego i za nas pa opet zivimo.


Ma ok. Ne ljutim se ja. Svako ima pravo na svoje misljenje.ja sam poceo sa malim zmijama i nisam se upustao u ovo dok nisam bio siguran dali sam spreman za tako nesto.imam 30 god i nisam neki klinac koji je to video negde i odmah hoce. Onaj piton sa prve slike je imao bas takvu sudbinu kupio ga je lik koji nije znao nista o zmijama.nije smeo da ih vadi iz terariuma nekoliko meseci dok nije mene upoznao ::d samo me zanima sta bi bilo da se igrom slucaja nismo upoznali.

nenad
09.01.08., 01:14
Ovde i nije bilo toliko kritike zbog cuvanja velikih zmija, nego je par ljudi pokusalo da sugerise da zmije ne treba hraniti zivim plenom. Medjutim, dosli
smo do kompromisnog resenja, a to je zatvaranje zivog pacova u teglu bez otvora za vazduh. Posle pola sata pacov se osamuti, jos je ziv ali prakticno
nesposoban da povredi zmiju. Takav obrok onda treba dati zmiji koja nece nikako da jede mrtav plen. Mislim da je to resenje.
A pitone na zalost, bar u Srbiji, uzimaju iskljucivo ljudi koji ne znaju nista o zmijama, nikad ne nauce, i samo muce i sebe i zivotinju, kao sto je slucaj
sa tim tvojim drugom.

crow
09.01.08., 01:22
Potpuno se slazem sa tobom Nenade.Na svu srecu on ih je vratio nazad predhodnom vlasniku koji je neki odgaivac istih tako da su verovatno sad u pravim rukama ako ih ovaj opet nije prodao tako nekom.

nenad
09.01.08., 01:28
Ne, shvatio je svoju gresku, i resio da ih ne prodaje vise neodgovornim ljudima ::D Cisto sumnjam. Mada, nije preterana steta ako ih vrate prodavcu.
Gore je kad ih bace, sto se desilo u BGu pre par godina. U kanti su pronadjena tri pitona, cini mi se. Mrtva, naravno, jer su se smrzli...

Gde si ti uzeo svoje zmije, ako nije tajna?

crow
09.01.08., 01:38
Pitona sam dobio od zoo vrta a boe sam uzeo od Pedje.Ono sa pitonima u kanti je strasno.

nenad
09.01.08., 01:50
Od Beo zoo-vrta? Oni drze zajedno muzjake i zenke pitona, pa posle kukaju kako ne znaju sta ce sa mladuncima. Stalno ih dele. :D
U svakom slucaju vredan poklon. Sto ne dele i neke manje zmije, da se i ja malo okoristim ::D

crow
09.01.08., 02:44
ja bih sad najvise voleo da nabavim zenku albino pitona. a posle ne znam

Nadam se da cu ove godine nabaviti jednog.Pricao mi je isti onaj drugar da je video u madjarskoj albino na nekom buvljku za 70eura.Zamisli.

Lady A.
09.01.08., 11:57
E dakle da se i ja malo ukljucim, posto nazalost nisam stigla ranije. Pocela sam da hranim pitona pacovima i to mrtvim. Dok sam pokusavala da joj dajem mrtvog misa nije htela da jede, medjutim pojela je mrtvog pacova. I sad jede jednog polu odraslog pacova na 15dana. Sto se tice velicine tj.duzine naravno da je trebala da vec pocne da jede pacove, a trebala bi da bude i dosta veca, medjutim s obzirom odakle je dosla dobro da je ziva. Ona je bila u najlosijem stanju od svih pitona u zoo vrtu, zato sam je i uzela. I da, ja jos ne znam dal cu da je zadrzim do kraja jer sam je uzela samo na cuvanje, al i da ostane kod mene samo koju godinu i tako sam joj pomogla i bicu zadovoljna. Mada cu ja uraditi sve u mojoj moci da je zadrzim. ;)

nenad
09.01.08., 12:25
Eto, vidis ;) Mozda su je oni hranili samo mrtvom hranom, ko zna. Kad se zivotinje naviknu na mrtvu hranu, zbune se kad dobiju zivu, pa je dugo
istrazuju pre nego sto je pojedu. I to moze da se desi. Moj triangulum je ko lud lovio zive bebe miseva. Posle je presao na mrtve, i kad sam mu
posle nekog vremena opet dao zive, skroz ih je trapavo pojeo. Samo je u pitanju stvar navikavanja i odvikavanja.

Lady A.
09.01.08., 16:07
Zar stvarno mislis da bi se oni "toliko" iscimali da ubijaju miseve i hrane zmije mrtvima "samo" zato sto je to bolje za zmiju?! Ma da... Naravno da su joj davali iskljucivo zive,boli njih uvo za zmije...

gava
09.01.08., 16:29
Pacovi i misevi ne mirisu isto. Obicno zmija koja je jela samo miseve nece uzeti pacova i obrnuto

burmanac
24.02.08., 21:38
ja sam prvi put na ovom forumu i obozavam burmanske pitone,trenutno imam dva mlada od po 2m,jednog od2,7m,jednog od 3,7m i prije dva dana sam kupio albinosa od 3m.otvoren sam za razmjenu iskustava i savjeta.ja sam iz banja luke.

Poslat cu fotke svojih ljubinaca da vide ljudi da pitoni nisu opasni kada se sa njima lijepo postupa,na jednoj slici moja 17 mjeseci stara cerkica se igra sa pitonom od 2m.Jedini problem je sto je ova tehnologija za mene nuzno zlo tj. kad se raspitam kako saljem

http://img03.picoodle.com/img/img03/4/4/1/f_pitonm_a1c8979.jpg

nenad
01.04.08., 18:56
Interesantna slika, ali nemoj nikad da ostavljas dete samo sa velikim pitonom. I odraslim ljudima su se desavale razne nezgode sa velikim pitonima, a
cak su i ubijali svoje gazde. I to pitoni za koje su gazde mislile da su skroz pitomi. Nisu to sisari, i ne mogu da se vezu za ljude, iako bi mi voleli da
mogu :( Oni samo mogu da nas tolerisu u manjoj ili vecoj meri.
Druga stvar je sto se sa zmije na ljude lako prenosi salmonela, i to nekad neki oblici salmonele koji su malo tezi za lecenje i mogu da izazuvu vece
probleme od "obicne" salmonele. Skoro mi je neki strucnjak rekao da postoje mnoge druge bolesti koje zmije mogu da prenesu ljudima, kao na
primer neki redji virusi koji izazivaju smrtnost kod ljudi u 80% slucajeva. Naravno, ovo je prava retkost, a u pitanju su samo egzoticne zivotinje
donesene iz divljine. Medjutim, salmonela je normalna bakterija u organizmu zmija, i moze lako da se prenese na coveka. Uvek pre i posle uzimanja
zmija treba prati ruke, da bi se izbeglo prenosenje nezeljenih organizama na zmije, ali i na sebe.
Nego, imas 5 pitona? nameravas da ih paris? Kako se snalazis za hranjenje. Mogu da zamislim koliko ti treba hrane za njih

dule87
02.04.08., 00:25
e ja imam jedno pitanje... jel onu salm. bakteriju imaju redovno u svom organizmu i jel je imaju sve zmije..ili je pokupe u toku zivota-ishranom.. :)

nenad
02.04.08., 01:12
Imaju je svi gmizavci i vodozemci nornalno u organizmu, a mislim i ptice.

zarko
02.04.08., 01:34
ali u malim kolicinama i ne uvek po celom telu...moze dase desi da bris iz usta gekona bude negativan na salmonelu a pozitivan na eserichiju koli
slucaj mog gustera :(

nenad
02.04.08., 01:40
Uh, ne verujem im ja puno kad uzimaju briseve. Nisu bas sposobni nasi veterinari, cast izuzecima, niti imaju dobru opremu. A, esharihija koli je isto
prisutna kod reptila. A, to da nemaju po celom telu, to si u pravu. Verovatno samo oko usta i oko kloake, ali i to je dovoljno.

zarko
02.04.08., 01:50
ma to sam mislio ne mora da bude dominantna tu gde je ima..naravno da na kozi je nema ili je bedno koliko je ima.jedino ako se ne valja po svom fecesu

burmanac
02.04.08., 21:08
ja ljudi mislim da salmonelu prenose u 99% slucajeva zmije iz divljine jer pojedu glodara ili pticu koja nosi bakteriju,a nastojimo svi da pazimo cime hranimo nase ljubimce i da cistimo terarije i nebi trebalo biti problema.Imam Nenade 5 pitona i par boa red tail a za hranu nije problem nekad zecevi nekad bijeli pacovi i ponekad tovni pilici

zarko
02.04.08., 22:01
burmanac , prilicn osma siguran da te osecaj vara. salmonela se najvise prenosi preko jaja koaj se koriste u ishrani.

nenad
02.04.08., 23:52
Salmonelu reptili normalno imaju u oranizmu. Ne moraju nista da pojedu da bi je imali u sebi. Moze da se prenese na coveka i od zmije koja je
hranjena najcistijom hranom, dakle. Naravno, ukoliko se peru ruke, nije nikakav problem.
Svaka cast za tolike pitone, jel ih prodajes ili je to licna kolekcija?

zarko
03.04.08., 01:38
u opste nisam siguran a nisam ni citao o toj problematici da li jesu ili nisu. :)
ali mi je nelogicno, niti sam cuo do sad (sto nije ni mnogo bitno ) da je salmonela stanovnik neciji???
jos neonatalno...
ali mozda imas pravo, to stvar ne menja RUKE MORA DA SE PERU

zarko
03.04.08., 18:09
e pricao sma sa medicinarom jednim, moguce je neonatalno dobiti salmonelu preko krvi i placente, ko sto novorodjence moze da bude zavisn ona barbiturate ili alkohol :)

burmanac
03.04.08., 21:17
nisam siguran za ovo sa salmonelom cim saznam tacno javljam,sto se tice mojih pitona najveci iboe su na prodaju jer planiram nabaviti zenku burmanskog za razmnozavanje i zelene pitone pa mi treba dosta sredstava.Evo mene i mog albinca koji je muzijak

nenad
03.08.08., 19:35
Evo, da predstavim i ja mog burmanca, koji je na zalost rodjen sa manom. Nema jezik, i ne moze sam da jede (bar za sad). Nekim zaobilaznim
putem je dosao do mene, i bice kod mene dok ne pocne ozbiljnije da raste ::D

Princip hranjenja je takav da mu se na silu otvore usta i gurne mish, tako da mu glava pocne da ulazi u grlo. Piton onda pocne sam da jede i
proguta bez problema.

http://img29.picoodle.com/img/img29/3/8/3/f_01m_bca31a4.jpg

http://img29.picoodle.com/img/img29/3/8/3/f_10m_68f2f15.jpg

mare_lacerta
03.08.08., 23:04
Kad poraste i kad budes morao zeceve da mu guras u usta a :lol: Da li se uopste daju zecevi odraslim burmancima ili moze da se hrani pacovom? :lol:

Pozz

nenad
04.08.08., 02:09
Pa, piton ima i senzore toplote, i to je neki plus. Videcemo. Za sad lepo klopa. Prvi obrok je pokusao da ispljune, a sad to vise ne radi ;) A,lepo sam napisao da ga necu cuvati kad poraste, necu ga hraniti zecevima. Zao mi zeke :( odrastao naravno da ne moze da se hrani pacovima, kad ima nekoliko metara.

Goran84
10.08.08., 02:15
Pozdrav ljudi! Pokusacu da postavim slike kako bih predstavio moje ljubimce, dva burmanca stara oko 2.5 meseci i duga oko 80 cm i od juce novog clana malog kukuruznog smuka...

http://img33.picoodle.com/img/img33/3/8/9/goran84/f_456m_bdc3be0.jpg

Pokusavam ponovo...

http://img161.imageshack.us/img161/9219/ghvd8.jpg

Sara i Djole

Goran84
10.08.08., 03:00
posto sam naucio kako se postavljaju slike evo i nekih drugih...

http://img219.imageshack.us/img219/6479/zmije015ax9.jpg
njihovo omiljeno mesto...
http://img219.imageshack.us/img219/4661/456gn7.jpg
ovo je njihova "kuca"
http://img219.imageshack.us/img219/7233/zmije004ye5.jpg

i novi stanar mali Sasa
http://img219.imageshack.us/img219/8825/rerbc7.jpg
Nadam se da vam se dopadaju...
Usput veliko HVALA Geniju za link o postavljanju slika

Goran84
10.08.08., 04:35
polnu zrelost sticu sa 3-4 godine starosti tako da ce do tada biti zajedno! Kupljene su kao par ali jos ne znam da li cu ih pariti ima jos do toga...

zarko
24.08.08., 02:53
Nenade, da li je poceo da jede sam?

nenad
24.08.08., 11:05
Ne, i ne verujem da ce poceti. Sta da se radi :(

dule87
24.08.08., 17:10
neznam ja se nekako ne slazem sa tim da ga hranis na taj nacin..### njega je priroda udesila...sta ce biti kad (ako) dostigne svoju punu velicinu, potencijalnom hranom moze smatrati sve sto je toplo i sto se krece...ukljucujuci i tebe..-s obzirom da nema jezik, da osjeti miris...

zarko
24.08.08., 17:40
mene zanima ovo, da li imas prestavu kako bi tyo izgledalo kad poraste???

nenad
24.08.08., 18:44
Sve jedno da li ima jezik ili ne, veliki molurus moze da bude opasan po coveka. Gladni molurusi su dosta puta napadali i gazdu, iako su imali jezik. Zmija od 5m moze da bude opasna po coveka ako sam brine o njoj. Ja se sve nadam da ce se vremenom nauciti, ali ako ne, nije ni to smak sveta.

gava
26.08.08., 18:42
Imao jezik ili ne kad odraste niko sa njim ne bi trebao da barata sam. Nije bitno da li ga hranis ili samo hoces da ga pomeris ili uzmes u ruke. Sa tolikim zmijama nikada nisi nacisto, bez obzira sto su uglavnom mirni. Steta sto raste toliko. Da je manji bio bi idealan

crow
27.08.08., 08:33
moram da kazem da me cela ova prica o molurusima jako podseca na pricu o pitovima. ne bih da se nesto pravim pametan ali tako su i pitovi ocrnjeni i to uglavnom od ljudi koji ih nikad nisu drzali i ne znaju kakav je ustvari pit bull pas. ja na primer imam staforda koji ne zna sta je agresija a svi beze od njega kad setamo ulicom dok imam i malog slatkog patuljastog shnaucera koji je vec nekoliko puta ujeo i mene i moje dete. izvinjavam se sto sam malo skrenuo sa teme ali ko razume shvatice.

dule87
27.08.08., 11:13
e pa kad vec povlacimo paralele izmedju pasa i zmija..ovaj piton (bez jezika) dode isto sto i slijep pas..sto znam iz licnog iskustva, jer kad dolazim kod prijatelja moram biti ### oprezan, jer njegov slijepi pas zna biti veom nezgodan, pa mu se moras javiti na vrijeme da te nebi ugrizao..ja bar ne mislim da su pitoni toliko opasni (bar ne ovi pitomi i uzgajani bez stresa..) jedino treba voditi racuna da su redovno siti, i da ne "mirises" na hranu, i nema problema...al kod ovog moze biti problem kad odraste jer nema jezik da osjeti miris, pa ce se vjerovatno vise oslanjati na toplotne senzore...a svima je jasno sta to moze da znaci..a dr. slucaj je da se nikad ne navikne sam da jede, pa da bude kao mala maca, sto i nije tako lose, vezano za igranje, al moze biti veliko cimanje kod hranjenja...

gava
27.08.08., 18:34
Ma ne... Mislim da se nismo bas najbolje razumeli. Poenta price oko agresivnosti molurusa nije da su oni takvi po prirodi vec da im velicina omogucava da povrede coveka, namerno ili slucajno. Ako vec vuces paralelu onda probaj sa otrovnicama. Veliki broj otrovnica nije po prirodi agresivan (kao npr. gabonska sarka), ali su otrovne pa ih zato ljudi pomeraju pomocu kuka i obavezno nose rukavice. Neke otrovnice mozda nikada nece pokusati da ujedu svog vlasnika, ali on ce uvek koristiti kuku i rukavice ili tubu. Ja ne znam kad ce i dali ce moja kukuruzna mene ujesti, ali ako to i uradi nije neka steta. Molurusi ipak mogu napraviti stetu. Mozda se to nikada nece desiti, ali ako se ne daj Boze desi, najbolje je da nisi sam.
Eto...

crow
27.08.08., 23:34
ma slazem se ja sa tobom samo sto uglavnom ovde kad se neko zaintresuje za molurusa ljudi ga odmah pocinju odgovarati od toga sto mi se ne svidja.Mislim da je bolje coveka uputiti i posavetovati kako ,sta... pa on neka odlucuje dali hoce da se upusta u to ili ne. Na primer nisam primetio da je neko toliko pokusavao nagovoriti npr. Nenada da ne uzme otrovnicu koliko to ljudi ovde pokusavaju sa molurusom.Mislim da otrovnice nisu nista manje opasne od molurusa.Covek jednostavno mora da zna dali je sposoban za to u sta se upusta i to je to. Dali on moze da bude opasan naravno da moze kao sto za neke moze da bude i opasan prelazak preko ulice.

dule87
27.08.08., 23:41
Na primer nisam primetio da je neko toliko pokusavao nagovoriti npr. Nenada da ne uzme otrovnicu koliko to ljudi ovde pokusavaju sa molurusom.Mislim da otrovnice nisu nista manje opasne od molurusa.
hehe ovdje nije u pitanju briga za druge, nego strah da zmija ( molorus u ovom slucaju) nece zavrsiti, kao sto je to negdje bilo slucajeva, u kantama za smece, pustena u "prirodu" itd.. -zato ljudi cesto nagovaraju druge da ne uzimaju ove pitone, jer mnogima prerastu i kad nemaju uslove i love da ih odrzavaju nastaje problem...

crow
27.08.08., 23:46
i sve se svodi na to ,kao sto rekoh,da covek mora da bude svestan svojih mogucnosti.

nenad
29.08.08., 13:46
E, da se i ja malo ukljucim... Gomila ljudi me pita sta cu raditi sa pitonom kad poraste i kako cu ga hraniti. Ja sam lepo napisao da cu ga cuvati DOK
ne poraste ;) Dakle, piton vise nece biti kod mene kad dostigne 2m recimo i kad pocne da se hrani najvecim pacovima. Tada ce ga preuzeti jedan
drugi clan foruma, pa ce hranjenje biti njegova briga, tako da nema potrebe da mene pitate kako ce to da izgleda, kad ne znam ::D

Dalje, Crow, nemas predstavu koliko su me neki ljudi davili zbog otrovnica (npr. onaj tvrdoglavi Gava ::D i to radi svaki put kad dodje kod mene).
Sto se tice indijskog pitona, problem je u tome sto ljudi najcesce ne znaju da ta zmija moze da bude opasna. Svi znaju da otrovnica predstavlja
opasnost, ali misle da je piton dobar i miran. I u vecini slucajeva i jeste, ali se ipak desava i da napadne gazdu. Molurusi su vise puta ubijali svoje
gazde, i o tome postoje mnogi podaci. I to najcesce izgleda tako sto gazdi dodju gosti, a on krene da se hvali svojim pitonom od 4m i pokusava
sam da ga izvadi iz terarijuma, pa se desi da ga piton udavi. Naravno da nece biti u stanju da ga proguta, ali to i nije tako bitno.

Dule, pomenuo si da ce moj piton biti opasan mozda, kad poraste, jer nema jezik pa nece razlikovati mene od hrane. Moguce da nas nece
razlikovati, ali poenta je u tome da ovaj piton i kad je gladan nista ne napada. Da je tako, pokusao bi da pojede sam misa. Sad to ne pokusava
i treba vremena da ga ubedim da mis koji mu je zabijen u usta treba da bude progutan jer je hrana. Ne verujem da ce se stvari bitno promeniti
kad poraste, jer mislim da on ni tad nece zeleti da proba sam hranu. Mozda ce i misliti od mene da sam hrana, ali nece pokusati da me pojede,
jer on sam ne jede.

I jos da kazem zasto su svi "protiv" cuvanja pitona. Kazem "protiv" jer neko ko apsolutno zna u sta se upusta, ukoliko ima mogucnosti, i treba
da cuva pitona. Vecina ljudi koji nabave pitone proslede ih dalje. To je jednostavno tako. Pa, to cu i ja uraditi :D Mada, ja nisam uzeo pitona
zato sto sam hteo da ga cuvam, nego da bih pokusao da ga spasim. Ali, dosta ljudi uzme pitona iz fore, gurne ga u terarijum u kom ne moze
da se okrene, pa posle par godina samo gleda kako da ga se otarasi. U tim situacijama cesto zivotinje ispastaju. I jos je dobro ako uspes lepo
da udomis pitona, ali ima ljudi koji ih izbace napolje. Tako, npr. na Floridi je molurus postao invazivna vrsta, izmedju ostalog.. Vecina ljudi odustane
od pitona. Video sam pre par dana Lady a. pa mi je i ona rekla da je vratila svog, zato sto je piton bio agresivan i stalno ujedao. Naravno da ces
u tom slucaju gledati da se resis takve zivotinje, ako sam o njoj brines. Ovde su ljudi pokusavali samo da upozore druge ljude na ozbiljnost
cuvanja tako velikih zivotinja.

gava
29.08.08., 19:12
Ovaj Nenad je cudo ::D. Cisto da se zna ja bih radije drzao molurusa nego otrovnicu, ali njegova logika je pomalo uvrnuta, i zbog toga cu i nastaviti da ga davim ::) ;)
Bez obzira na sve, on je ipak pametan momak i ovo sto je napisao je veoma lepo sroceno. Posebno ova poslednja recenica. Pokusavanje da se drugi upozore na ozbiljnost cuvanja tako velikih zmija.
Problem sa otrovnicama je sto od njih ljudi zaziru i plase ih se... sa razlogom ili ne nije na meni da sudim. Pre kupovine molurusa mozda bi buduci vlasnik trebao i da oseti toliku zmiju, a ne samo da je vidi. Mali je sladak i sav simpatican i sav je super i takvog ga i kupis, ali... Ja sam pri kupovini Boe constrictor insistirao da uzmem u ruke potpuno odraslog muzijaka koji mi je stegao ruku kao mengelama. Dugacak je oko 2 metra i tezak oko 5 kg. Jedva sam ga odvojio od ruke, prsti su mi maltene poplaveli. A on se samo drzao za mene, nije pokusao ga me ugrize. Ko zna sta bi bilo da je pokusao da se pridrzi za moj vrat????? E sad, u terarijumu pored njega je odrasli muzijak albino molurusa koji je duplo duzi i najmanje pet puta tezi. Ne smam ni da zamislim sta je on tek u stanju da uradi.
Hocu da kazem da covek koji kupuje malog pitona retko kad ima priliku da pre toga oseti i uzme u ruke odraslog. Nije isto videti i drzati u rukama. Boa nije igra, a nekada je i tri puta manja od odraslog pitona. Odrasli piton je konj koji zahteva ozbiljna odricanja da bi ga neko drzao kao ljubimca. Ne mozes da odes na more i kazes kevi da s vremena na vreme promeni vodu tvom molurusu, to ne mozes ni sa Boom. Onaj koji je u svojoj glavi rascistio u sta se upusta, taj treba da nabavi i gaji ovakvu zivotinju. Ako je nabavi onaj koji to nije uradio, takva prica ce se zavrsiti lose ili za vlasnika, ali najcesce za samu zmiju

komodo
16.09.08., 18:23
Malo me ovo zacudilo (malo vise) kada ugasim svetlo u terarijumu posle nekih dvadesetak minuta on uge u teglu sa vodom gde stoi cvece...sada me zanima jer to normalno il ??? :angry:

http://www.moj-album.com/slike/12555959/nLPhIxQMYUfShNh9.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/nLPhIxQMYUfShNh9.v.jpg)

http://www.moj-album.com/slike/12555959/v_ZXACE7LvxRFJjm.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/v_ZXACE7LvxRFJjm.v.jpg)

komodo
17.09.08., 18:24
Ne zna niko odgovor na ovo pitanje ??? I danas sam ga naso na isto mesto, ima posudu sa vodom zasto ide u teglu u koju ima vode i cvece :shock: nije mi bas najasan

nenad
17.09.08., 18:43
Nije stvar u tome da niko ne zna odgovor, nego je pitanje vise konstatacija i ne zahteva odgovor. Zasto ulazi u vodu? Zato sto tako voli. Zasto bi to bilo nesto za zabrnjavanje, mnoge zmije vole da provode vreme u vodi.

komodo
17.09.08., 18:59
Hmmm, oni vole da ulaze u vodi ali ne da prolaze 12 sati u nju (jos nisam procitao takvo nesta) to radi samo kada se ugasi svetlo u terarijumu, kada upalim svetlo on opet ostaje u vodu sve dok ga ja ne izvadim napolje, jer i to normalno ???

dule87
17.09.08., 19:21
to se i meni desavalo sa mojom boom u pocetku...pazi imam ja jednu teoriju..koja mozda i nije tacna..mislim da kad ti ugasis svijetlo, logicno temperatura pada, a voda ostaje neko vrijeme topla, pa zmija kojoj je mozda hladno trazeci toplije mjesto zavlaci se u tu teglu...e sad zasto iz nje ne izlazi na to pitanje vec nemam odgovor-mozda jednostavno nije dovoljno inteligentna.. :) probaj da nocu ne obaras temperaturu previse (samo za par stepeni) i mozda ti se to nece desavati..
druga mogucnos je ta da nemas nijedno mjesto za skrivanje, pa zmija, s obzirom da je mala, trazeci skroviste, zavlaci se u tu teglu...eto mozda sam ti malo pomogao
treca opcija: izvadi brate tu teglu i rijesio si problem..hehehe :lol:

komodo
17.09.08., 22:24
Evo sada prva teroja mislim da je "tacna" tegla stoi nekih 20-30 cm od sijalice a sijalica direkno pada na nju tako da greje vodu, inace nije mala 85cm je :D al zasto ne izlazi ::D (mora Pedja da ih vaspita) Mesta za skrivanje ima. Cvece mu odgovara po danu lezi pod njega penje se na njega tako da mora da resim tu teglu :D Hvalati

komodo
17.09.08., 23:44
Evo slikice i mog malog

Kada smo se cenkali jaj i Pedja ::D

http://www.moj-album.com/slike/12555959/EUuo1gXoXuIfwxA6.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/EUuo1gXoXuIfwxA6.v.jpg)

http://www.moj-album.com/slike/12555959/ouSzaMYqh5BoCIvq.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/ouSzaMYqh5BoCIvq.v.jpg)

http://www.moj-album.com/slike/12555959/tAyp0fCZteFWCcES.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/tAyp0fCZteFWCcES.v.jpg)

http://www.moj-album.com/slike/12555959/ZcjLFyTup2rPz0vg.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/ZcjLFyTup2rPz0vg.v.jpg)

http://www.moj-album.com/slike/12555959/nmXcjSitx7AGHhQT.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/nmXcjSitx7AGHhQT.v.jpg)


http://www.moj-album.com/slike/12555959/0LuCwgoeBRlhhDJA.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/0LuCwgoeBRlhhDJA.v.jpg)


http://www.moj-album.com/slike/12555959/KxQCAkN67NoeKNzI.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/KxQCAkN67NoeKNzI.v.jpg)


http://www.moj-album.com/slike/12555959/5R_aTj2EwhcJPBhn.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/5R_aTj2EwhcJPBhn.v.jpg)


http://www.moj-album.com/slike/12555959/1U4uVnHy5TmZ62ye.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/1U4uVnHy5TmZ62ye.v.jpg)

One prve su slikane sa digitalcem a ove vidise ###

nenad
26.10.08., 13:56
Mali klopa i napreduje, ali necu moci jos dugo da ga zadrzim.

http://img34.picoodle.com/img/img34/3/10/26/f_1m_4611ce2.jpg

burmanac
31.10.08., 20:48
evo da se pohvalim trenutno je u toku parenje pa cemo vidjeti dalje

nenad
13.11.08., 19:47
Kupanje pred presvlacenje...

http://img37.picoodle.com/img/img37/3/11/13/f_1m_f7cd8f7.jpg

http://img37.picoodle.com/img/img37/3/11/13/f_4m_c6ed86f.jpg

http://img37.picoodle.com/img/img37/3/11/13/f_5m_63b1a26.jpg

nenad
13.11.08., 21:39
Ovo moje je zenka, sto znaci da bas ima potencijal da raste. Evo kako to posle izgleda...

http://nauka.bg/pic/bio/animal/snake/imagesPython%20molurus.jpg

gava
13.11.08., 21:46
Pa da, i tu svakoj sali dodje kraj. Zamisli samo apetit tog stvora! A rastu izuzetno brzo. To posle nekog vremena prestaje da bude zmija i pocinje da bude konj, po svim normama...

Mada, jesu lepi, nema sta

nenad
13.11.08., 21:52
Kad neko ima uslova, sto bi znacilo dosta prostora, stalno dostupnu hranu adekvatne velicine, i jos jednu ili dve osobe da mu pomazu da vadi po
potrebi zmiju iz terarijuma, onda cuvanje ovog pitona nije nikakav problem.

toncek
16.11.08., 10:23
kad naraste tako velik moze da pojede stvarnonesto veliko.mali srnu il tako nešto...malo prase

nenad
03.12.08., 03:07
Slučajno sam naleteo na ovaj tekst:

Luisvil - Piton duži od četiri metra ugušio je 23-godišnjeg Amerikanca Patrika Von Almena koji je tu zmiju držao kao kućnog ljubimca. Nesrećni mladić je roditeljima rekao da ide do kolibe da obiđe pitona, ne sluteći da će ga on napasti. Iako ima desetogodišnje iskustvo u radu s gmizavcima i zmijama, Von Almen je neoprezno, bez ikakve provere, ušao u kolibu i to ga je koštalo života. Piton je bio razdražljiv zbog gladi i odmah se bacio na mladića. Pronašli su ga roditelji dva sata kasnije, a lekar je konstatovao da je smrt nastupila zbog gušenja i lomljenja rebara koja su probila pluća.
(http://www.danas.co.yu/20060908/dezurna1.html)

Ovakve stvari se redovno dešavaju. Velikim pitonom treba da rukuje više osoba.
A, evo i opširnijeg teksta:
http://kyherpsoc.org/patrick/

nenad
17.02.09., 00:32
Nove slike pitona...

http://img18.picoodle.com/img/img18/3/2/16/f_27m_bccad29.jpg

http://img18.picoodle.com/img/img18/3/2/16/f_29m_1ab1cb7.jpg

http://img18.picoodle.com/img/img18/3/2/16/f_30m_d7c9265.jpg

http://img18.picoodle.com/img/img18/3/2/16/f_31m_4496c81.jpg

http://img18.picoodle.com/img/img18/3/2/16/f_32m_99b0d48.jpg

nenad
17.02.09., 00:34
http://img18.picoodle.com/img/img18/3/2/16/f_34m_2f4e298.jpg

http://img18.picoodle.com/img/img18/3/2/16/f_36m_b909816.jpg

http://img18.picoodle.com/img/img18/3/2/16/f_37m_4213710.jpg

Odavno jede sam, bez problema. Ali smo se dosta namučili i on i ja, dok nije projeo.

ACO87
20.02.09., 15:01
http://img25.imageshack.us/img25/9296/21702691951970600929473fy8.jpg

..evo nas drug yakuza je konacno uzeo zmiju...i ja sam je odmah uhvatio da se slikamo...:)

yakuza83
20.02.09., 18:22
ma neznam ja nesto puno o njemu! znam da je skroz lud :P prvo vece me je ufrkisao posto ga nisam mogao naci nigde u terarijumu! popeo se ladno i legao na neonku i zaspao :P a inace nenapusta terarijum cak i kad mu ostavim vratanca otvorena:)

gordond
20.02.09., 19:24
Samo mu ti ostavljaj vrata otvorena pa ces videti da li ce da napusti terarijum:D
Vec vidim kako posipas brasno po sobi ne bi li ga nasao :D

yakuza83
20.02.09., 23:45
heheheeee :) ma blesav je totalno :P
a keva pocela da ga obozava, a frku je pravila kad sam trebao da ga uzmem :P
sad ga vise ona uzima nego ja :)

burmanac
22.02.09., 17:42
Drago mi je da je jos jedan terarista uzeo burmanca jer sve je vise malih zmija a manje boida i pitona,nemojte me pogresno shvatiti i ja imam namjeru da kupim i triangulu i kukuruznu ali burmanci imaju posebno mjesto u mom srcu.Zelim mnogo srece i zdravlja u odgajanju tog malca i pokloni mu sto vise vremena tako ces imati potpuno mirnu zmiju kasnije.

ACO87
26.02.09., 08:49
Sinoc je yakuza hranio zmiju..heheh..bilo je zanimljivo gledati kako jede misa.. :D
mada mi je bilo zao misica kad nas je pogledao onim crvenim okicama..al vazno je da je nas Niki sit..:)..koliko ovi burmanci vare hranu???

freepartyman
26.02.09., 13:57
U sustini vreme varenja zavisi od temperature u terarijumu,sto je veca temperatura to piton brze vari..;) Ako pitas koliko vari hranu zbog hendlanja zmije,slobodno mozes da ga izvadis posle dva dana;)

yakuza83
04.03.09., 02:41
HVALA NA PODRSCI MATOORI!

zanima me par stvari!
1: na koliko se zmija presvlaci, i kako se moze provalit taj dan!
2: desava mi se nekad da se naduje, sam od sebe! pa me zanima dali je to normalno i ako jeste, zasto to radi?
3: temperatura mi je 29C preko dana odprilike a preko noci padne i do 18C! dali je to ok?
inace kao sto je drugar aco rekao, zove se niki! muzijak je i dugacak je 105cm a tezak ako se nevaram oko 340gm! boravi u terarijumu 130x60x70cm! ima dva sklonista jedan je u hladnijem a drugi u toplijem delu terarijuma! jos nisam uspeo ga navici na mrtvi plen! prvo vreme sam mislio da je sit pa da nece da uzima! ali sad imam u planu da mu preko noci ostavim mrtvog misa, pa da vidim sta ce uraditi! mada on i neizlazi iz sklonista po ceo dan i noc! sve dok ga ja neiznesm! a keva je opsednuta njime! vbunila se prvo, a sad ga i po sobi pusta da fura!
znam da je obaveza velika ovo i da raste dosta! car i da mozda se zadesi da nekad i mene pojede :P ali ako je tako sudjeno onda nek mu je prijatno :)
inace ovo smo ja i moj mali blesavko :)

http://img89.imageshack.us/img89/8576/n62676891013608629845.jpg

nenad
04.03.09., 02:50
1. Što se tiče presvlačenja, imaš posebnu temu o tome, pa baci pogled.
2. Nije mi baš najjasnije to naduvavanje, koji deo tela mu se naduje? Pojasni malo.
3. Temp. je uglavnom ok, mada možeš u najtoplijem delu da digneš za još koji stepen.

Što se tiče hranjenja, ugrej dobro miša da bude skoz topao. Onda mu maši njim ispred skloništa, moj tako uvek hoće da pojede. Samo pazi, može gadno da te ujede. Mnogim pitonima je bitno da osete da plen nije hladan, jer oni za lov koriste i svoje senzore toplote. Samo budi uporan, proješće sigurno.

yakuza83
04.03.09., 02:58
jednostavno srednji deo tela mu se naduje! ne stalno, par puta se to desilo! naprimer desilo mi se jednom da sam ga izneo iz skrovista da bi malo treset pretresao da se odusi, posto mi bio vlazan! kad sam ga premestio on se poceo naduvavati bukvalno!
a to me bas i zanimalo u vezi grejanja sa misem!! jer niko koliko sam bar video ovde, to nije pominjao!
a inace sam zaboravio da kazem da niki ima 7mesci odprilike :) a za slike cu se snaci pa postaviti ovih dana :)

nenad
04.03.09., 03:21
Neke zmije naduvavanjem tela plaše potencijalnog predatora. Nisam nikad čuo da to pitoni rade. A ne znam šta bi drugo moglo biti u pitanju.

freepartyman
04.03.09., 03:39
I ja mislim da se ufrkisao pa malo ubrzanije dise;) mozes da dignes malo temperatura za odprilike 3 stepena, stavi malo jacu sijalicu;) Za hranjenje sa mrtvim misem koristi pincetu, da te nebi ujeo;) i da mnogo ti pada nocu temperatura,bilo bi dobro da stavis kabl grejac ispod terarijuma,cisto da ti drzi temperaturu..Meni je nocu oko 23 stepena , danju oko 30/31 ;)

burmanac
05.03.09., 17:39
Oni obicno spavaju preko dana tako ako ga iznenada cimnes poce ce da puse i da se siri u sredisnjem dijelu je ga uhvati frka to netreba da te plasi,prije napada piton smota vrat u obliku slova S izbaci jezik do pola i duva kroz usta ali ujednaceno i onda sigurno napada

yakuza83
05.03.09., 18:33
Oni obicno spavaju preko dana tako ako ga iznenada cimnes poce ce da puse i da se siri u sredisnjem dijelu je ga uhvati frka to netreba da te plasi,prije napada piton smota vrat u obliku slova S izbaci jezik do pola i duva kroz usta ali ujednaceno i onda sigurno napada



e care, reci mi ovako nesto!
nasao sam super grane za njega, ali imao sam problema! kako sam ih uneo u toplo mravi i ostale sivuljke su se probudile i pocele da gmizu!
sad ja sam to drvo premazao protiv zizka onim srestvom sto se maze stolarija! neoseca se to sad puno da mirise, skoro ni malo! ali se dvoumim dali to smem ubaciti! ili ipak da idem u potragu za novim cistijim granama :P

nenad
05.03.09., 18:45
Sve što doneseš iz prirode iskuvaj, ispeci, ili potpi u vrelu vodu, i nećeš imati problema.

yakuza83
06.03.09., 12:20
Sve što doneseš iz prirode iskuvaj, ispeci, ili potpi u vrelu vodu, i nećeš imati problema.

znaci care ovo mogu da bacim???
ili da napunim kadu sa vrelom vodom i da ga potopim jos?

gordond
06.03.09., 15:51
Ja prvo istusiram vrelom vodom da bi se uklonile sve necistoce i organizmi koji su u drvetu. Zatim to osusim i ispecem u rerni jedno 20ak min. na 250 stepeni...

burmanac
07.03.09., 16:56
Slazem se sa kolegama ali ako se desi sto je moguce da uneses na cipelama ili odjeci nesto od tih krvopija kupi frontlajn sprej za pse koji ubija buve,zastiti zmiji glavu carapom naspricaj i nju i komplet terari mozda ce malo kihati ali mu se nece nista desiti

nenad
07.03.09., 18:04
Ja to nikad ne bih koristio. Čuo sam više puta da ljudi koriste, ali ja ne bih.

yakuza83
07.06.09., 02:54
e pitoncic mi se skoro presvukao :)a i za koji dan ce mu biti godinu dana :) Pa sam resi za rodjendan da mu poklonim jedno pilence :)
Recite mi nesto ja njemu sad dajem odrasle miseve na 2 sedmice. Jel rano ili bi vec trebalo da predjem da mu dajem pacove???
I jos nesto: pre presvlacenja a i par dana posle presvlacenja je bio pokazivao agresivnost! Kako udjem rukom u terarijum on tako krece da klupca telo kao da ce da napadne. A kad sam ga stavljao ovih dana oko vrata pocinje da steze pomalo a i preplasi se ponekad na pokrete i krene da bezi. Pa me zanima dali su ove pojave nesto normalno ili je ovaj moj blesan malo poludeo :D

freepartyman
07.06.09., 04:39
Sto se tice agresivnosti sve zavisi od jedinke,a mozda nesto neradis kako treba ili mu pogresno prilazis ili ga retko vadis? Sto se tice hrane..moj je iz istog legla kao i tvoj i odavno jede srednjeg pacova nedeljno ponekad cak i dva nedeljno..Pojeo bi on i pet komada da mu dam:D:D Tako da bi trebalo da predjes na pacove;) Samo pazi ako dajes zive, pacov je opasniji od misa,pa pazi da neujede zmiju..meni se za sada to nije dogodilo ali uvek cekam pored terarijuma za svaki slucaj..;)
P.S mozda je gladna pa je zato agresivna..Uglavnom ljudi koji hoce da im piton sporije raste ga hrane redje, sto svakako nije dobro jer je najbitnije za razvitak ishrana zmije dok je mlada..Kome se nesvidja ili se boji velikog burmanca trebao je da uzme loptastog ili bou;) Jer na kraju zmije ispastaju tako sto ih nadju pored reke ili kontenjera:( Owo se neodnosi na tebe bratko nego govorim uopsteno;) Koliko je dugacak??Jel muzijak??

yakuza83
07.06.09., 13:50
ma imam u leglu jos par miseva, pa cim ih pojede sve prelazimo na pacovcice :)
ma iskreno i nisam ga uzimao neko vreme, ali sam opet pceo da ga gnjavim kroz ruke :) A sto se tice uslova drzanja cinimi se da se svega pridrzavam bas kako treba. na sredini terarijuma mi je temperatura oko 29 do 30 stepeni a vlaznost 50% a nekad i veca. A ako padne temperatura u terarijumu, uglavnom NIKI izadje da se izlezava ispod sijalice. Pa tako da ostane ponekad i po ceo dan van skrovista, a u pocetku je se samo krio :P
muzijak je i odprilike je negde oko metar i neki santim, ali neznam tacno koliko ;) nisam ga merio odavno, a bio je negde oko 105cm mada se vidi da je porastao :icon_cheers: Reci mi koliki je tvoj i u kolikom ga prostoru cuvas sad?

freepartyman
07.06.09., 14:56
Moj ima oko metar-ipo ali se dosta prosirio tjs.udebljao;) Drzim ga u terarijumu 1m*60*50 cm..;) Slobodno kreni sa pacovima,to je za njega nista ja cu uskoro da krenem sa kapitalcima;) pozz

yakuza83
07.06.09., 21:23
e moj ima 113cm sad sam ga izmerio i tezak je 450grama :)
moj ti je terarijum 130*60*70 :)

freepartyman
07.06.09., 23:30
Slobodno kreni da mu dajes pacove..Mozes da krenes sa manjim ili srednjim na deset dana;)

freepartyman
21.06.09., 03:15
Nove slike;)Slikano nocu :) Zadnja mi je omiljena i za nju je trebalo dosta strpljenja;)
http://i39.tinypic.com/29m3u47.jpg
http://i42.tinypic.com/b5qyw8.jpg
http://i43.tinypic.com/1huhdj.jpg

spiderboy
21.06.09., 08:30
zevanje je super,ja moje nikako da uhvatim sa aparatom dok to rade ,uvek promašim

Tomica M
21.06.09., 11:51
predivna zmijica,i ja sam kupio albino burmanskog mužjaka,star je 9 mjeseci

dragon
21.06.09., 11:59
Evo slike burmanca od Tomice

http://img23.imageshack.us/img23/7918/proba2pzh.jpg

http://img23.imageshack.us/img23/3482/54580383.jpg

http://img23.imageshack.us/img23/492/87135442.jpg

http://img23.imageshack.us/img23/1139/66714685.jpg

NecrovoX
21.06.09., 12:29
Zevanje je fantasticno! Koliko si cekao da se to dogodi? Kontam da te je usralo najstrasnije :)

gordond
21.06.09., 12:42
Ako hoces da uhvatis zevanje, najbolje ti je da cekas posle gutanja plena jer one tada namestaju tj. vracaju vilicne kosti u pravi polozaj...

spiderboy
21.06.09., 16:33
ma zevaju oni redovno posle hranjenja to nije problem, nego pravi trenutak da se pogodi:D

freepartyman
21.06.09., 17:46
Hvala na komplimentima,mom je bio rodjendan prosle nedelje napunio je 1 godinu:)
Tu noc kad sam ga slikao je zevnuo jednom,bas kad sam spustio fotoaparat,a znam da uvek zeva dva tri puta,sacekao sam jedno minut dva i eto ga:):D

NecrovoX
21.06.09., 18:31
Ova moja Boa tako zevne samo kada se presvlaci,ono cisto da bi joj se razlabavila kosuljica,a posle jela jedva neso malo,ako i uopste!
A bas je cool fotka tako,jos ako uhvatis sa strane!

komodo
21.06.09., 18:36
evo i ja sam ga jednom posle hraenja uhvatio na zevanju

http://www.moj-album.com/slike/12555959/U6SNDmAiNb6I6iPt.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/U6SNDmAiNb6I6iPt.v.jpg)

Jer nije mnogo mal za tu starost? Jede na svaka 3 dana po 2 odrasla misa.I non stop sedi na jedno meste ne dvizi se ic celo vreme je u ovu saksiju

http://www.moj-album.com/slike/12555959/stwMO2bUaoGZHApz.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/stwMO2bUaoGZHApz.v.jpg)

freepartyman
21.06.09., 18:37
Koliko je star..Ako je bas mlad najbolje da pitas Pedju;)
Sad kad se setim i moja boa je retko zevala,bar mnogo redje nego piton;)

komodo
21.06.09., 18:42
Ja sam ga uzeo od Pedje avgusta (ako se dobro secam) on je reko da je bio mesec dana star tako da eto jos malo pa godina...a to sta ne izlazi od saksije?

NecrovoX
21.06.09., 18:54
Sad kad se setim i moja boa je retko zevala,bar mnogo redje nego piton;)


Mozda je to odlika boa,slabije zevaju,mozda ima se lakse nameste vilice nego pitonima..Ko ce ga znati :)

freepartyman
21.06.09., 19:17
To sto ne izlazi iz saksije me necudi jer mu je tu super..:)) Super u smislu da se oseca sigurno;) Celim telom moze da oseti ivice saksije a to je za zmiju najbolje skloniste;) Jednostavno resenje za to ti je da izvadis saksiju;) Ja cu ovom mom najverovatnije vecinu stvari da izbacim iz terarijuma jer samo obara panjeve itd..Ostavicu mu samo jedan panj da se lakse presvuce i naravno zdelu sa vodom;) Pa taj tvoj je najverovatnije iz istog legla kao i moj;) Cime ga hranis?

komodo
21.06.09., 19:25
misevima a kada nema (to se desi u mesec bar 2 puta) dajem mu i pilice. Narucio od mladena miseve al nema ko da ih uzme i posalje mi ih.

freepartyman
21.06.09., 19:30
To ti je slaba ishrana za pitona starog godinu dana;) Jedino ako neces da ti raste pa mu dajes miseva? Moj savet ti je da krenes sa mladim pacovom na 7 :) Onda mu povecaj posle par nedelja,daj mu srednjeg pacova;) MIsevi su ti nikakav obrok,kod njih imas najvise dlake a ne mesa:) Ja mog hranim svakih sedam dana sa vecim pacovom ponekad sa dva srednje/veca ;)

komodo
21.06.09., 19:58
Loso sam se izrazio 2 odrasla pacova (bela)

freepartyman
21.06.09., 20:05
E pa super onda samo tako nastavi;)
Ewo jos fotki;) Uskoro mora da se menja terarijum..;)
http://i40.tinypic.com/ouxqgh.jpg
http://i44.tinypic.com/23hrjh3.jpg

NecrovoX
21.06.09., 20:34
Ova gde ti se penje je extra fotka!
Dosta ti je visok taj terarijum..Koje su dimenzije?

freepartyman
21.06.09., 21:16
To je probao da podigne staklo da izadje..;)Mislim da je visina pola/metra..slikao sam iz takvog ugla da mozda izgleda da je vece visine;) Dimenzije su 1m*60*50cm..

Tomica M
21.06.09., 21:22
vidim na netu(snakebytetv)da oni malim burmačima otprilike do godinu dana i manje daju poluodrasle štakore dal je to normalno ili ne?ja svome dajem(9mj)štakora veličine malo veće od odraslog miša

freepartyman
21.06.09., 23:16
Pazi zmija moze da zivi na slaboj ishrani ali se tu postavlja pitanje koliko je to dobro po razvijanje zmije;)

Tomica M
21.06.09., 23:22
da pređem na veće?

freepartyman
22.06.09., 07:06
Mozes da predjes na vece;) Ali nemoj da se iznenadis ako pocne da raste brzo;)
Moj sad raste kao iz vode,iznenadim se svaki put kad ga izvadim..:)
I presvlaci se svake 4 nedelje:))

Tomica M
22.06.09., 12:38
držim te za riječ,neka samo raste ima mjesta

komodo
03.07.09., 18:24
Ovaj moj piton me zabrinuo, citam za dehidriranje i sl, a ovog nisam video da ode do posude sa vodom? Kada poprskavam terarium on onako brzo poce da lize grane i lisca...jer to dovoljno?

Pedja
08.07.09., 11:29
Ne brini nista, ako drzis u ter. posudu sa vodom i vodu menjas redovno on ce da pije iz posude

Tomica M
15.08.09., 22:38
moj burmanac je sondiran i nije više Borko nego Jelena,sad ima 11 mjeseci,preko 1,5m i teška je preko 1kg:D

Igor Velevski
16.08.09., 02:25
A sta da radim ja u vezi mog burmanca????? To je zmija koju sam zavoleo jako i nema bas nikakvih mana, ali jedna moja komsinica preti da ce me prijaviti iako ga nisam vadio ni malo iz kuce, sta da radim??? Neki savet????

Crochondro
16.08.09., 10:33
Prodaj ga i kupi chondra :)
Jednostavno rjesenje. A sta se tice ljubavi, garantirano ces se zaljubit u chondra od prve!

Chobi
16.08.09., 12:31
A sta da radim ja u vezi mog burmanca????? To je zmija koju sam zavoleo jako i nema bas nikakvih mana, ali jedna moja komsinica preti da ce me prijaviti iako ga nisam vadio ni malo iz kuce, sta da radim??? Neki savet????

Smisli neku prevaru....neka pomisli da si ga prodao....na njene oci ga daj nekom da ga odnese (kao da je kupac) a vrati ga da ne vidi, i posle toga nemoj da sazna da ga imas....ja bi to uradio :)


moj burmanac je sondiran i nije više Borko nego Jelena,sad ima 11 mjeseci,preko 1,5m i teška je preko 1kg:D

:) cestitam!
A gde si je sondirao, kod koga? Ja bi (da budem 101% siguran) proverio svoju zenku pre nego sto joj nabavim drustvo suprotnog pola

matteo3210
16.08.09., 12:36
Zasto bi te prijavila pa nisi nista lose ucinio:confused:.

gordond
16.08.09., 13:41
Zasto bi te prijavila pa nisi nista lose ucinio:confused:.

Neki ljudi su ili mnogo plasljivi ili mnogo ljubomorni. Znas kako to ovde ide, ''da komsiji crkne krava'';)

nenad
16.08.09., 13:42
Zato što je zabranjeno čuvati životinje sa CITES liste, bez papira. Ako te i prijavi, i inspekcija ti se pojavi na vratima, ne moraš da ih primaš u kuću, nego im traži da dovedu pandure sa nalogom za pretres. Tek onda mogu da ti uđu u kuću. Inače ne smeju, ali se ljudi ispaljuju pa ih primaju. E, dok oni pokupe pandure i dobiju nalog za pretres, ti skloni pitona i pravi se lud.

Tomica M
16.08.09., 15:35
sondirao ga je Nikola iz Exoticum Anime(Zagreb),sve 4 zmije su mi ženke,a najnoviji(Brazilska dugina boa)jemuško,al ide na sondiranje drugi tjedan

Laki90
16.08.09., 22:39
Mene samo interesuje koliko on brzo raste recimo na godisnjem nivou otprilike uz redovno (nedeljno hranjenje)?

Igor Velevski
17.08.09., 00:29
Hvala vam na odgovorima! Pokusacu nekako da se snadjem (kazu da je "ulizavanje" izaslo iz raja hahaha)! Inace da odgovorim na ovaj poslednji post.....meni je za godinu dana porastao oko 110-120 cm, uzeo sam ga oko 50-60 cm, a sada je 170-180 cm. Ovo je samo grubo, jer tacne mere nemam. Inace da napomenem da je muzjak!
Burmanci rastu intenzivno do oko 200 sm, posle toga vise idu u debljinu i sporije rastu!

freepartyman
17.08.09., 22:35
Velicina rasta zavisi od pola i ucestalosti hranjenja kao i kolicine obroka.a i genetike,ne raste svaka zmija istom brzinom..Naravno zenke brze rastu;) Moj burmanac od godinu i dva meseca ima vise od metar ipo i presao sam na jednog srednje veceg zamorca;)

Igor Velevski
18.08.09., 01:05
Apsolutno se slazem stobom, ja sam odgovorio uopsteno, ali naravno da osim paragenetski, uticu i genetski faktori!!!

yakuza83
20.05.13., 11:42
Mod edit:
Svi postovi u kojima postoji potražnja ili ponuda idu ISKLJUČIVO u male oglase. Molimo pročitajte pravila foruma pre postovanja ili bar obaveštenja na vrhu svakog foruma. Detaljnije objašnjenje. (http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/13024-Pojašnjenje-pravila-postavljanja-oglasa-isključivo-u-malim-oglasima?p=153746)