PDA

Pogledaj punu verziju : Vrste supstrata



Stufy
06.12.07., 03:37
Na kojim podlogama ste drzali ili drzite zmije? Mozda za njih ovo nije tako presudno kao za neke druge zivotinje ali citao sam o raznim misljenjima pa da cujemo i vase.
Ja sam moje zmije pre drzao na tresetu. Kupovni treset iz Garden Centra u zutom pakovanju. Pokazao se kao ok podloga. Dobro upija vlazni deo izmeta ako ga ima, dovoljno je rastresit da se zmije i ukopaju ako zele, a nije bio ni skup. Jedina mana koju sam nasao je to sto sitne cestice treseta, prasina, znaju da budu malo dosadne kada uzimate zmiju u ruke. Dosta selepi na ruke koje ubrzo budu kao da ste kopali po basti istima ceo dan.
Pre mesec dana sam se odlucio da probam piljevinu kao podlogu. Opredelio sam se za presovanu piljevinu od cetinara. Ima vdva osnovna razloga. Lepo mirise i donekle ce neutralisati neprijatne mirise a i drvo cetinara ima prirodnu zastitu od mikroorganizama u vidu smola cije antibakterijsko dejctvo moze samo da koristi u terarijumu. Nisam nasao podatke da cetinarska piljevina moze da smeta zmijama. Iako su mi zmije na suvljoj podlozi jer treset je bolje zadrzavao vlagu (vodu koju zmija prope na supstrat) presvlacenja su tekla kao i pre. Piljevina je rastresita pa se zmije i u nju zakopavaju.
Ovo su moja iskustva i za sada ostajem pri piljevini jer joj nisam nasao neku zamerku. Sta vi mislite?

nenad
06.12.07., 11:03
Ne znam koliko ti je to dobro resenje. Piljevina od cetinara bi na engleskom bila cedar shavings, zar ne? Pa, na svakom sajtu sa podacima o cuvanju
reptila ti pise da se ova vrsta piljevine nikako ne koristi jer je toxicna za zivotinje. Lepo mirise i ubija bakterije i mikroorganizme, ali izaziva druge
probleme zivotinjama koje zive na njoj. Moj savet, menjaj to sto pre i prebaci se na opet na treset. Ja koristim kokosov i nemam problema sa njim.

dule87
06.12.07., 11:15
uuuu nemoj na piljevinu od cetinara nikako i ja sam citao da ne smije nikako, ja sam izbacio obicnu piljevinu - jer kad god zmija jede zapne joj mali komadic piljevine na kraju izmedu vilica, nakon cega se muci i otvara usta, pa ja moram da intervenisam (da je mucim nakon jela vadeci joj to iz usta) - da ga bar proguta, svarila bi ga.. :)

Stufy
07.12.07., 13:09
Ovo je ona stisnjena piljevina koja se kupuje u pet sopovima, i to da je od cetinara je bila moja pretpostavka. I ja sam dosta razmisljao o tome, a i pricao sa asistentom sa faxa na zoologiji i obojica mislimo da ako se na toj piljevini drze i zivotinje koje hoce ponekad da je gricnu bez problema moze i za zmije. Sto se tice prevoda (cedar - kedar), da to je cetinar, ali ova piljevina nije od njega jer je on crvene boje, a ova piljevina je skoro bela. Mislim da toxicnost kedra ide ispod toksicnosti nase tise, ali opet nije zanemarljiva. U svakom slucaju nije kedar 100%
Sto se gutanja piljevine tice nisam imao taj problem, ali sada cu pripaziti. Na piljevini su vec malo vise od mesec dana i nisam to primecivao, ali obraticu paznju. Pogledacu da li na pakovanju pise od kojih je biljaka piljevina pa cu poslati....

Geni
07.12.07., 13:11
To je ono pakovanje sa nacrtanim hrčkom? Žuta mabalaža? To nisu četinari. Ne boj se ništa, savršeno je netoksično ;).

Stufy
07.12.07., 13:27
Providno je pakovanje od 14 litara stisnjene piljevine, proizvodi se u Poljskoj, Nacrtani su i zecevi i hrcak. Na pakovanju ne pise koje je drvo u pitanju ali pise da dobro upija vlagu, da je prirodno i laboratorijski testirano. Inace kupio sam je u garden centru.
Mislio sam da je od cetinara zbog mirisa...

nenad
07.12.07., 14:58
Ako nije od cetinara onda ok, ali cetinarsku treba izbegavati jer je dokazano da je stetna za zivotinje. To pise na mnogim sajtovima ozbiljnih odgajivaca, a oni se u teraristiku razumeju bolje od profesora i asistenata na biologiji ;)

dule87
07.12.07., 15:57
slazem se s Nenadom u potpunosti.. :)

gava
07.12.07., 22:14
Ja sam moju drzao na onom famoznom kukuruznom granulatu, koji se pokazao kao izuzetno dobar. Sad je na nekim komadicima drveta mrko crveno-braon boje. U stvari najblize je boji treseta. Bacio sam kesu i vise nemam pojma kako se zove. Sestra mi je donela sa Kipra. Zmijinoj sreci nije bilo kraja. Ukopava se ili samo zavuce glavu kao noj u podlogu. Mislim da joj se svidja kako mirise. Fino upija vlagu i brzo se susi, a komadi su dovoljno veliki da ne mogu da se progutaju i ne lepe se za hranu.
Sto se piljevine tice, prvi supstrat koji sam koristio je upravo taj kedar. Dosta je dobar, ali meni nije odgovarao zato sto je iste boje kao i zmija pa me je nervirao ;). Tebi ce biti sasvim dobar

nenad
07.12.07., 22:19
O cemu to pises crni Gavo? Dosta je dobar kedar?! U vecini care-sheet-ova ces naci da je otkriveno da izaziva razna oboljenja kod zmija. Dokazano
je da izaziva neke respiratorne probleme i gore od toga. Niko ga u svetu ne koristi.

http://www.google.com/search?hl=en&client=opera&rls=en&hs=Lej&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=cedar+shavings&spell=1
evo nekih primera

Stufy
08.12.07., 03:31
Da ne bude nesporazumo ovo moje nije kedar 100%
A Gavo,jel ti ti komadici drveta nisu mozda kora od drveca, posto sam i to vidjao da se prodaje. To sto kazes da je crvene boje, mozda znaci da je to upravo kedar. Dok sam radio kao drvoseca u SAD dosta cesto sam sekao kedar. Drvo je dosta vlaknasto, crvenkaste je boje i bas prijatnog mirisa. Kada se osusi dobro je za zapocinjanje vatre. Inace kedar je popularno drvo u drvnoj industriji, a i od njega se prave razni ukrasi i tako to.
Hajde Gavo ako te ne mrzi napisi nesto o kukuruznom granulatu i tvoje utiske.

nenad
08.12.07., 11:43
Stufy, slozili smo se da to sto ti imas nije od cetinara. Ja sam nastavio pricu zbog Gavine izjave da je kedrov supstrat dosta dobar i silicno, a nije dobar.
Medjutim, Geni kaze da je valjda koristio taj sto ti imas i da to nije cetinarski. U tom slucaju samo nastavi da ga koristis.
Nisam znao da si radio kao drvoseca u SADu?! ::D

I da dodam jos o zmijama koje pojedu komade piljevine i slicno. Najbolje i najprostije resenje je hraniti ih van terarijuma :D Vecina zmija moze
lako da se navikne da jede iz ruke. Tako ce vise da se navikava na gazdu a nece biti mogucnosti da proguta komade piljevine ili treseta.

Lady A.
08.12.07., 13:27
Da to je posebno dobro ako hranis zmiju zivim plenom ::D Pustis ih da se jure po kuci ::D

nenad
08.12.07., 14:19
Nista bolje od toga ::D Ne, ozbiljno, bolje je, mene je uvek nerviralo kako se mis isprlja od supstrata. Jednom je zmija misa gutala i bacakala se, pa
tako upala u vodu sa misem. Onda je izasla iz posude za vodu i spustila se na supstrat, a mis je bio sav prekriven tresetom i nije se video uopste.
Onda sam resio da ih vise ne hranim uopste u terarijumu.

dule87
08.12.07., 14:31
kad smo vec kod vode-moja zmija nakon sto udavi misa, odvuce ga u vodu, pa ga tek onda jede..cesto to radi, neznam zasto, vjerovatno da ga lakse proguta...

Lady A.
08.12.07., 15:00
I mene nervira,kaci mi se piljevina za misa pa jede i nju. Ne znam od cega je piljevina,al nije od cetinara,nego ona obicna zuta. E sad ne kaci mu se nista po vilici posto je preradjena pa je skroz sitna, kao mrvice, al kako je izbacuje iz organizma ne znam.

nenad
08.12.07., 15:01
Pa, sta je problem, hrani je mrtvim glodarima, van terarijuma. ;)

Lady A.
08.12.07., 15:10
Nije nikad jela mrtve,pa sad ne bi da je mucim dok se presalta,a i kad imam svoje miseve sto da komplikujem pa da ih zamrzavam,pa odmrzavam... Nisam primetila da joj to smeta, ako bude precicu na treset, al vidis kako Pedjini svi pitoni funkcionisu ok na piljevini.

Stufy
08.12.07., 16:06
@ nenad Radio sam nekih 2 meseca to. Bas mi je onako fino doslo, pticice cvrkucu, duva vetric a ti onako kosumanut vitlas sekirom posto su te iznerviraliprofesori u skoli... Inace prodavo sam drva za ogrev da skupim kintu za foto aparat.
Inace, vidjao sam slike koje su ljudi postavljali svojih zmija, kako ih drze na pesku, kamenju itd. Sta mislite o tome, koliko je onda teskocistiti malo redji izmet sa kamenja, i tako neka poucna iskustva...

nenad
08.12.07., 16:09
Ma, nista nije tesko. To je samo par minuta posla svaki put kad se zivotinja uneredi, sto obicno nije vise od 2-3x nedeljno.
Naravno, ako imas neki normalan broj zivotinja. Ako imas 50 zmija, onda je problem. Ljudi ih obicno onda drze na papiru, da bi bilo sto lakse za
menjanje.

Stufy
08.12.07., 19:57
Da, papir je ok. Mada meni su i piljevina i treset super jer izbacis samo onaj deo oko izmeta. Uzmem onu malu kesu za zamrzivac i zahvatim sve to zajedno i bacim. A kada se menja sav supstrat nabavio sam jedan veliki stari usisivac koji nema kesu za prasinu nego komoru od preko 30 litara pa sve fino usisam. Milina ziva, samo posle uspem novu podlogu i vratim grane i cupove.

nenad
08.12.07., 20:01
Da, pricali smo o tome. Usisavanje podloge je super varijanta. Treset je dobar jer u njemu ne mogu da se razvijaju bakterije (bar koliko sam ja citao),
a i upija sve, pa se lako cisti.

gava
11.12.07., 23:11
http://img115.imageshack.us/img115/9295/ppets3756835dtmx2.jpg

Ovo je taj supstrat. Na njemu pise 100% fir bark. Fir je nesto kao cetinari, ako se ne varam. I to su delici kore. Ne znam, ali za sada se pokazao kao odlican, a i zmija ga obozava. Sta vi mislite?

nenad
12.12.07., 01:42
Ja sam vec rekao sta mislim o cetinarskom supstratu. Prihvatam misljenje iskusnijih ljudi koji kazu da nije zdrav za zivotinje.

Stufy
12.12.07., 16:52
Gavo, gde kupujes ovu koru?

gava
12.12.07., 17:46
Na Kipru ;)
Sestra mi kupuje i salje ovde. Kod nas nisam video da ima da se nadje. Postoji jos mogucnost i kupovine preko interneta. Ja sam probao preko nekog britanskog sajta ali ne salju preko mora. Uredno su mi vratili novac i to. Jedini uslov je da imas validnu kreditnu karticu

gava
15.12.07., 10:32
Evo i kako izgleda u terarijumu

http://img171.imageshack.us/img171/8176/dscn1189qq8.jpg

Sa albinosom unutra deluje dosta dobro

Stufy
15.12.07., 18:24
Fino, fino.... nema sta
A jel se oseca neki miris cim otvoris novu kesu?

gava
15.12.07., 23:16
Da ali ne kao kad otvoris onu piljevinu pa kao da si u borovoj sumi. Ovaj miris je dosta diskretniji i vise je "drven" ako razumes sta hocu da kazem. Ali sad je vec i izvetrio

nenad
16.12.07., 12:15
A sta je sa zemljom? Vidim da ima ljudi koji zmije i gustere drze na zemlji. Ima li neko podatak da li je to ok? Nemam pojma. Znam da je Grisa drzao
zelembace na humusu, pa su mu uginuli. Ne mora da bude vezano za supstrat, ali, sta znam. Moguce.

Stufy
16.12.07., 14:09
@ gava Da shvatam. Svi oni prestanu da se osecaju posle nekog vremena.
@ nenad Drzao sam ja i salamandera i Bacillus na zemlji samo sam je pre toga ispekao u rerni i nisam imao problema uopste. Ali nikada nisam drzao na zemlji vrste koje nisu sa naseg podneblja.

gava
16.12.07., 20:55
Sto se tice humusa koji se kupuje za drzanje cveca u cvecarama, treba proveriti i njegov sastav. Svi oni sadrze koje-kakve minerale i cuda koja kao pospesuju rast biljki. E sad, kako one (ne)pospesuju rast reptila, to ne znam.

Stufy
17.12.07., 00:08
Zemlju koju sam ja koristio sam kopao u sumi... Samo sam je ipak posle sterilisao. Cisto zbog toga sto spore gljiva mogu da budu u zemlji, pa gljive bas lepo da nabujaju u vlaznom terarijumu.

nenad
17.12.07., 01:01
Da, nije preporucljivo da ti se mnozi sve i svasta u supstratu. Dobro, kad se ispece podloga, ne moze nista da prezivi u njoj. Ja bih to izbegavao
ipak, moze zemlja da bude sterilna, a da se kasnije u njoj pocnu da razvijaju neki nepozeljni organizmi, ne znam.

Stufy
17.12.07., 21:39
Ja nisam imao takvih problema posle pecenja, ali ni jedna zivotinja koju sada drzim nije na zemlji vec na tresetu ili piljevini ili kamenju.

gava
17.12.07., 22:58
Pa, za zmije bi najprirodnije bilo da budu na mesavini zemlje i kamena (to je za vrste koje ti i ja i Nenad imamo), sitnog i krupnog. To ti je kao neki sumski ugodjaj. Ali to je pomalo nezgodno za odrzavanje. Zato sam kapirao da u moj terarijum ubacim jos nekoliko krupnih kamenova. Cisto radi estetike. Jedan mi stoji iznad grejaca i lepo je ugrejan. Snimio sam da zmija dosta vremena provodi na njemu. Sad ga je prerasla pa kapiram da je vreme za neki veci.
Takodje i nacin na koji je Nenad uredio terarijum za svoga Bradonju bi bio sasvim Ok i za zmije. Sa dovoljno mesta za skrivanje, to je po meni bolje od piljevine, kore od drveta ili treseta. A i jednostavnije je i jeftinije za odrzavanje

nenad
18.12.07., 01:03
Pa, Lampropeltisi koje ja imam su rijuce zmije. Njima je bolja rastresitija podloga kao sto je treset, zbog ukopavanja. Mislim da zmije ne vode previse
racuna o tome, ali, piljevinu ne volim, neprirodna mi je podloga, pa je nikad ne koristim.

gava
18.12.07., 14:49
Piljevina je extra za odrzavanje. Ali ni meni se ne dopada. Nije mi logicno da zmiju drzim na piljevini... nekako kao da ocekujem hrcka u terarijumu a ne zmiju.

Stufy
22.12.07., 18:36
Ok. Estetika je nesto sasvim drugo jer su ukusi bas razliciti. Nekome je neki terarijum extra dok je drugome taj skroz kicerica. Sto se treseta tice, ja sam koristio ovaj iz garden centra u zutom pakovanju i po zmijama je uvek ostajala njegova prasina sto me je nerviralo.
Slazem se da za Lampropeltis spp. treba da bude rastresita podloga zbog ukopavanja, a i teset i piljevina i kora su dosta rastresiti.

gava
22.12.07., 23:59
Pa posto je zmijama verovatno potpuno sve jedno da li su na tresetu, piljevini ili kori, onda je na nama da izaberemo ono sto jepo nasem ukusu. Tresetu ne fali nista, ali meni se ne dopada... ne moze biti prostije. Dosta ljudi zmije drzi na tepihu, sto je veoma prakticno zbog odrzavanja, ali meni je pomisao da zmija bude na takvom supstratu strana. Kao i za treset ili piljevinu. Mada da sam morao da birai izmedju ova dva pre bih uzeo piljevinu

Stufy
10.01.08., 21:14
U Pet-Staru su dobili ovu koru koju Gava koristi. Nije isti proizvojac, ali je to to. Videli smo Nenad i ja samo u veleprodaji danas, ali ne sumnjam da ce to otici i u radnje.

gava
10.01.08., 21:20
Pa Gava ce verovatno da promeni supstrat posto sestra nije nasla koru pa mi je kupila nesto nalik piljevini. Na pakuvanju pise da je za corn snakes, king snakes and geckos. Pa kad stigne videcemo sta je to

nenad
10.01.08., 21:46
Mislim da to nije to sto gava koristi. Stufi, na ovim vrecama je pisalo da su od cetinara, pine, zar ne? Cini mi se da je to pisalo velikim slovima.
Zar moramo opet da pisemo da ne treba da se koristi piljevina od cetinara jer je stetna? :'(

Stufy
14.01.08., 03:34
Na onima sto smo ti i ja gledali?

nenad
14.01.08., 12:14
Pa da, velikim crvenim slovima je pisalo da je to piljevina od cetinara. Pored nekoliko drugih opcija, kao sto je sljunak, obicna piljevina i par vrsta
treseta, pa i papir, mislim da je skroz nepotrebno uzimati nesto sto steti ljubimcima ;)

Stufy
15.01.08., 02:14
Ja stvarno nisam video da je od cetinara. Elem, bezuslovno ti verujem nenade. ;) Nego kako si se snasao za treset? Ja sam danas bio do garden centra i nema onog u zutim dzakovima.

Bauk
31.01.08., 16:47
Nigde nema treseta ! Neka nestasica a?
Nasao sam u Garden centru, nesto kao pine bark, uglavnom od cetinara je, znate na sta mislim, prodaje se u velikim dzakovima, mislim da ima 20tak KG, i uglavnom sluzi za baste i dvorista, lepo izgleda ali je malo krupniji...Sta mislite, za kraljevsku.
Ili mi recite gde ima treseta

kimo
31.01.08., 17:52
Nigde nema treseta ! Neka nestasica a?
Nasao sam u Garden centru, nesto kao pine bark, uglavnom od cetinara je, znate na sta mislim, prodaje se u velikim dzakovima, mislim da ima 20tak KG, i uglavnom sluzi za baste i dvorista, lepo izgleda ali je malo krupniji...Sta mislite, za kraljevsku.
Ili mi recite gde ima treseta


Nadam se da više niko neće postavljati ovo pitanje na ovom forumu...jel moguće da posle toliko rasprave oko ovoga neko opet pita. ČETINARI i sve što je nekako povezano sa njima nemojte koristiti u teraristici!!!

Nema ljutnje Bauk, ali pogledaj iznad 4 posta i videćeš da je bilo priče ovome...ubuduće uvek koristite SEARCH(PRETRAŽI) opciju i nećete imati problema sa podacima.

Bauk
01.02.08., 14:51
Kimo, prijatelju, nemoj da se uzbudjujes...
Kao prvo ovakve ili slicne poruke ubuduce mozes slobodno poslati na pp, a ne na deo foruma gde se raspravlja o drugoj temi. Mnogo bi korisnije bilo pre svega meni, a i drugima, da si naprimer napisao gde ima tog famoznog treseta, nego sto si mene uzeo da napusavas. Jeste forum mesto za raspravu ali ne ovakvu, slazes se zar ne?!
U svakom slucaju hvala na skretanje paznje, za SEARCH, iskreno, nisam ga ni primetio. Za to sluze fanaticni moderatori ;)

kimo
01.02.08., 15:08
Ma nije napušavanje, a jeste i za ovaj deo foruma, jer se vidi da nisi pročitao prethodnih nekoliko poruka i pitao si ponovo isto...a nisi ti prvi nego je to uradilo još par ljudi pre toga...zato sam napisao,jer ne verujem da toliko ljudi ne čita poruke nego samo piše šta hoće, e pa to nije uredu nikako i nije u skladu sa bontonom foruma :) Lepo sam ti napisao da se ne cimaš i ne ljutiš, a koji je to famozni treset? Ja imam uvek na prodaju kokosovog treseta koji sigurno može da se koristi u te svrhe,ali je skuplji nego običan...a logično je da na forumu postoji search jer kako bi ljudi našli nešto za 4 godine? Sve u svemu nema ljutnje, ali se nadam da će ljudi malo više čitati a ne samo pisati šta kome gde padne napamet, ne odnosi se na tebe ti si uvek sve fino pisao...

nenad
01.02.08., 15:47
Treset u BGu nesto ne moze da se nabavi u poslednje vreme. Preporucio bih svima kojima treba da ga potraze u nekim boljim cvecarama.
U pet-shopovima ga nema. A skroz razumem Kima, i ne mislim da je imao nameru nikoga da napusava, nego se radi o tome da je vise puta receno
da se taj treset ne koristi, pa smo protiv podsticanja pocetnika u teraristici da uzimaju nesto sto ce stetiti njihovim zivotinjama.

gava
01.02.08., 21:37
Nestasica treseta je povecala nervozu medju clanovima foruma, jel?

Ne znam kako vama ovo zvuci ali ja kad mi treba treset a nema ga u radnjama odem kod Pedje pa ga lepo kupim od njega. Malo skuplja varijanta, ali Boze moj. I to je resenje

Chobi
21.12.08., 14:47
Citam sve ovo, i sad vidim da sam se zesce #######...
Nemam pojma kasko mi je promaklo ovo s podlogom...
Ja kod boe imam piljevinu iz obliznje stolarske radionice..i nemam pojma od kog je (sve) drveta... Tek sad uocavam bitnost da ne bude od cetinara tj.camovine...
Za miseve sam kupio u jednom pet-shopu piljevinu za glodare i nameravao da istu stavim i kod zmije ovih dana, kada budem menjao ovu "sumnjivu" piljevinu koja je vec mesec dana u ter.
E sad, ajde recite mi, da zakljucimo: Kakav izbor imam podloge/supstrata imam za zmiju? Po kojoj ceni? Da li neko od vas/nas ima za prodaju?
U panici sam! Hitja mi je!

Petar
21.12.08., 15:04
Kad vec pricate o stetnim podlogama i zmijama, evo da napisem nesto sto verovatno i nije veliki offtopic na ovoj temi.
Treba biti vrlo pazljiv sa odabirom svega sto se unosi u terarijum, a ovo govorim iz svog loseg iskustva. Naime u svoj terarijum koji sam oformio za ball pitona svojevremeno sam uneo i jednu veliku otpalu granu sa nekog drveta. Nit sam pazio koje je drvo, niti da je potrebno iskuvati. Neko vreme je piton lepo ziveo u tom terarijumu i vecim delom se suncao na toj grani. Posle nekog vremena, bas iz te grane je izasao (tako sam zakljucio), krpelj. Da moje cudjenje bude jos vece, krpelja sam nasao zakacenog na pitonu. Zavukao mu je glavu ispod "krljusti" na vratu i pio mu je krv. Iako sam krpelja uklonio, zmija je dobila neki vid infekcije od toga i to je pocelo da otice.

Eto jednog loseg iskustva, pa vas molim da pazljivo birate sta ubacujete u svoje terarijume. Ja znam da ja od tada izuzetno pazim... :D

nenad
21.12.08., 15:11
Da, dešavaju se takve stvari. Najbolje je sve dobro oprati, pa iskuvati, ili ispeći. Ako ne može da stane u rernu, onda je ok i tuširanje vrelom vodom.
Što se tiče supstrata, uvek preporučujem kokosov treset, ali tu su i komadići drveta, sterilisana piljevina ili papir. Ukusi su različiti, meni se najviše sviđa treset. U pet centru na NBGu imaš da kupiš razne, pa vidi šta ti bolje odgovara.

Stufy
21.12.08., 15:35
Sto se tice treseta iz Pet centra do sada sam kod njih kupio nekih 6 kocki sto za podlogu sto za inkubiranje jaja gekona jer nisam imao prelit ni nista bolje. Dve od tih 6 kocki su imale neke gljive po sebi odnosno spore istih koje su se razvile posle nekih nedelju dana vlage. Zadnju kosku sam potopio u skoro kljucalu vodu i opet je izbila budj (gljive). Kada uklonim taj deo gde su pocele da rastu nije se sirilo dalje. Nista strasno ali cisto da budete informisani... :)

nenad
21.12.08., 15:55
Ja svaki treset pre stavljanja u terarijum ispečem. Na 200 stepeni ni jedna spora ni bakterija ne može da preživi, nadam se :D Probao sam da držim životinje i na piljevini, ali sam odustao od toga. Ok, lepo miriše na šumu, ali ne siđa mi se nikako. Takođe mislim da je kokosov treset bolji, zbog krupnijih vlakana, od običnog.

Chobi
21.12.08., 19:42
Ok. Posto je kokosov treset? Ima li ga neko s foruma za prodaju?
I, da li se stavlja suv ili vlazan u terarijum? Negde sam procitao da se kocke rastope u vodi da bi se dobilo na zapremini....da li se nakon toga osuse i ispeku ili se stavljaju takve?

zarko
21.12.08., 19:50
imam ja na pm info druze....

sipas vodu on se rastrese i tako ga koristis ne peces nista

nenad
21.12.08., 22:30
Ja savetujem uvek da se ispeche. Mislim, zasto bi bio problem staviti nesto na 20 minuta u rernu, ko da ces to da radis svaki dan. Onda si siguran da je to sterilno, i da na njemu nema nikakvih gljiva i bakterija, kako se Stufiju desilo. Najverovatnije zivotinjama nece biti nista ni ako ne ispeches, ali sto rizikovati, kad to stvarno nije neko cimanje. Zarko lenchugo jedna, nemoj da kvaris nove ljude na forumu :D

zarko
21.12.08., 23:18
daj be nenade ....pa cim se pokaka vise nije sterilno....ako ima adekvatnu ventilaciju nema sanse da e nesto desi...
problemi sa respiratornim sistemom ...pfff znas li koliko je to tesko da se desi osim ako je jedinka zdrava...pa treba da zivi sa teglom pokvarenog ajvara

StevaNS
22.12.08., 00:20
Ne bi da ispadne da reklamiram svoj pet shop ali imam u ponudi neku vrstu podloge za glodare na bazi drveta. Nisam tacno siguran koja vrsta drveta je u pitanju ali provericu. U obliku malih valjcica je i izuzetno dobro upija vlaznost, dok pise i da neutralize mirise. Italijanske je proizvodnje, Raggio di Sole. Isprobao sam kod patuljastih kunica i stvarno je dobra. E sad za zmije i gustere ne znam, ali bas treba da mi stignu neki smukovi pa cu probati.

A sto se piljevine tice, ona je koliko ja znam uglavnom svaka od cetinara, posto druge vrste (npr. hrast) znaju da izazovu alergiju kod nekih glodara (morskih prasica recimo), ali retko na kojoj piljevini pise od kakvog je drveta.

zarko
22.12.08., 00:22
to za gustere nije 100%

nenad
22.12.08., 00:42
Mislim da nije piljevina svaka od četinara.

purple_pumpkin
22.12.08., 01:07
imam u ponudi neku vrstu podloge za glodare na bazi drveta. Nisam tacno siguran koja vrsta drveta je u pitanju ali provericu. U obliku malih valjcica je i izuzetno dobro upija vlaznost, dok pise i da neutralize mirise.

To su drveni peleti, stavlja se kunićima i morskim prasićima (najčešće), jer je lakše za čišćenje, Neutrališe miris mokraće, ne lepi se za dlaku ljubimca i ne raznosi se.

Evo kako izgledaju i kako se usitnjavaju
http://img253.imageshack.us/img253/9027/peleticijelinatopljenirhk7.jpg
Raspadaju se tek kad se pokvase. I ne preporučuje se da se samo oni stavljaju, već zajedno sa piljevinom ili senom (smetaju im nogama jer su krute dok se ne pokvase i mogu da naprave haos...)

Ovo sve pišem kako je kod glodavaca, ne znam da li zmijama to odgovara.

Što se tiče piljevine, opet pišem kako je kod glodavaca.
Postoje različite vrste na tržištu, neke su mekše, neke su oštrije, neke su sa mirisom jabuke, limuna ili bez mirisa.
Ima u vakuum pakovanjima, i u kesama.
Ima piljevina od bora, bukve i hrasta. Ne preporučuje se da se koristi piljevina od četinara zbog isparenja koja mogu da naškode disajnim putevima životinja.

Eto to je ono što znam, nadam se da sam pomogla

StevaNS
22.12.08., 17:35
E to je to. Proverio sam i, naravno, ne pise od kakvog je drveta. Pise samo da je 100% prirodno i da ne seadrzi nikakve dodatke.
Da, i ja kombinujem sa piljevinom i ekstra je. Imam sad gomilu morskih prasica i patuljastih
zecica i ako su samo na piljevini za 2 dana obavezno moram da ih cistim jer smrde ko djavo, dok u kombinaciji sa ovim cistim ih 1-2 puta nedeljno..

StevaNS
22.12.08., 17:42
sto se tice piljevine izbegavam one sa mirisima i to po savetu odgajivaca. Jes da ljudima lepse mirise, ali prasetu to ne znaci nista, moze samo da mu smeta..

purple_pumpkin
22.12.08., 17:53
Ti mirisi životinji i ne znače nešto previše, to je više napravljeno za vlasnike.
Uglavnom sam ja imala problema sa tim mirisnim piljevinama, pa sam ih totalno izbacila (problemi- bolesti kože kod hrčka i činčila, kao i disajnih puteva).
Ali ima dosta ljudi koji je već dugo koriste i ništa...

Chobi
06.01.09., 22:46
Sta mislite, jel OK ova grancuga? Misim, jel bezopasna po zmiju?
Nisam siguran koje je drvo u pitanju. Trazio sam po nekim sumarcima,brdima, svidela mi se, doneo je kuci, iskasapio po meri i zelji istusirao vrelom vodom i ubacio je u ter. Ima nekih trulih preostalih delova, ali vrlo malo. I kora je ostala. Ne znam dal da je skidam (i ako budem mogao uopste). M?
http://img223.imageshack.us/img223/9233/sdc10311ie5.jpg
Inace, ko se seca, zbog onog sumnjivog crvenila na stomaku, sada je kao sto se vidi drzim u nekom "karantinskom" izgledu terarijuma dok se ne presvuce i budem siguran da je OK pa cu joj ubaciti treset, kamenje, itd.

Evo jos jedne spreda
http://img78.imageshack.us/img78/5297/quarantinesetup1hx3.jpg

nenad
06.01.09., 22:56
Ok je grana, ako si je dobro dezinfikovao vrelom vodom, nema problema.