PDA

Pogledaj punu verziju : Poklopci i obezbedjivanje terarijuma za zmije



Stufy
08.12.07., 19:49
Posto su zmije radoznale i pokretne zivotinje, dobro obezbedjivanje terarijuma u slucaju pokusaja bega naseg ljubimca je veoma bitno. Meni su zmije bezale par puta i uvek je uzrok bila nepaznja i lose zatvoren terarijum. Kada vam u kuci pobegne mlecna zmija ili smuk to vec moze da unese neku dozu panike za komsije i ukucane, ali ako je to neka otrovnica.....e to vec moze da bude cupavo. Drugi i meni bitniji razlog je dobrobit mog ljubimca koj moze da se povredi samim padom iz terarijuma, da ga neko nagazi, da ga pas ili macka ili neki drugi kucni ljubimac napadne. Ilinajgore da se moja baba probudi ujutu i dobije slog jer joj je Lampropeltis getula u krevetu. (posto zmije drzim u babinom potkrovlju :D)

Ja moje terarijume pokrivam dovoljno teskim kamenom da zmija ne moze da digne poklopac. Metod mozda jeste malo "pecinski", ali meni je tako najzgodnije. Probao sam i sa nekim bravicama, kukicama, ali je to sve dosta komplikovano, makar za mene.

nenad
08.12.07., 19:52
Moze i neka enciklopedija odozgo ;) Poceo sam opet da koristim selotejp. To mi je najlakse i najneupadljivije.

Stufy
08.12.07., 20:03
Da bilo sta tesko. Ja selotejp nisam koristio jer su mi prilazi bocnim stranama terarijuma vrlo ograniceni, a sa prednje strane mi deluje malo musavo...

nenad
08.12.07., 20:05
Pa, sta znam, uzmes onaj providni, skoro se ne primecuje kad zalepis.

spiderboy
08.12.07., 22:19
i meni su kuk.smukovi više puta bežali,ali su to uglavnom bile početničke greške koji su završavali srećnim ishodom,nalazio sam ih ispod ormara,u kadi,ispod tepiha ,neverovatno kako nalaze sve moguća mesta pogodna za beg,od tada uvek ali uvek zatvaram terrariume sa potrbnom pažnjom,zbog sigurnosti ljubimca bez obzira o kom ljubimcu se radi

Lady A.
09.12.07., 09:43
Ja sam stavila staklo od 8 mm,a veliki je ter.tako da nema sanse da se podigne, bas je uzasno tesko tako da ne moram nista da stavljam preko. A necu ni da zamisljam sta bi bilo da mi izadje piton pored kuce i mace u istoj sobi. :)

Stufy
09.12.07., 19:18
@ Lady A. Koliko je veliki piton?
Gledao sam Lampropeltis getula, koja je inace bila duga oko 70 cm kako dize staklo 6mm debljine dimenzija 40x20 i izvlaci se. Naravno zmija mora u tom slucaju da bude dosta duza od visine terarijuma da bi imala lep oslonac zadnjim krajem tela. Nije to nemoguce jer ona ne dize punu tezinu stakla, vec samo treba da ga otskrine.
Sto se bezanja tice, ja sam moje uvek nalazio ispod police na kojoj mi stoje terarijumi. Spiderboy je skroz u pravu, jer da mi je izasla neka od zmoja iz terarijuma sa vrha police, pale bi sa vise od metar ipo visine...
Zar niko ne koristi neke bravice, rezice i tako to??

Lady A.
10.12.07., 11:41
120cm,a staklo je sigurno dovoljno tesko,jer ga ja jedva dizem. Mada on ni ne pokusava da izadje nikad osim kad seta po sobi pa krenem da ga vratim u ter. Uhvati mi se za ruku i ne pusta. :)

spiderboy
11.12.07., 23:21
bogami i ja sam video kako zmije umeju da dižu neosigurane poklopce,pa kad ti malo poraste zmija dići će poklopac ako nije obezbedjen,iako je taj poklop za tebe težak ako nadje oslonac gde može da se podupre videćeš šta sve mogu ove životinje.ja ovo ne pišem da bih te plašio ili sl.,nemoj krivo da me shvatiš,ali ne bih se sa tim igrao jer lako moše doći do povreda usled bega i ako sam dobro obavešten imaš i macu i kuče,pa ti razmisli,bolje ti je da osiguraš pokl. pa si mirna ne moraš da misliš kad odeš negde od kuće

Lady A.
12.12.07., 01:18
Ma znam naravno, potpuno se slazem, stavljacu i ja nesto uskoro :)

Stufy
12.12.07., 16:57
Obsao sam par staklorezaca u gradu i nisam uspeo da nadjem one plasticne sinice koje su se pre stavljale na akvarijume. Da li neko zna gde ima da se kupe ili da planiram izradu od drveta?

gava
15.12.07., 09:49
Ja na mom terarijumu drzim jednu lepu saksiju sa jos lepsim cvecem. Veoma je efikasno. Posto drzim veliko granje unutra, moja zmijica ima vrlo lep prilaz poklopcu, pa je ovakvo obezbedjenje preko potrebno.
Meni je bezala divlja zmija koju su mi majstori na Kalemegdanu uhvatili. To je ovaj nas zeleni smuk. Nenad zna tacno koji je u pitanju. Poluodrasla zmija, besna da ne moze biti besnija. Podigla lepo poklopac i od zmije ni traga ni glasa. Jedva sam je nasao medju kablovima od racunara. Na kraju sam je uhvatio, nahranio i pustio nazad na Kalemegdan. Od tada i paukovima stavljam teske predmete na poklopce.

@Stufy
Probaj na Buvljaku (pardon: otvorenom trznom centru). Tamo ako nema onda ti ne gine drvo. Mada moj terarijum ima poklopce koji se skidaju i vrata na klizanje sa strane. Uspela je da otvori i ta vrata. Valjda je nosem malo izgurala koliko joj treba i cao. Sad ih drzim zalepljenim lepljivom trakom, a imam nameru i da ih zalepim silikonom... jednom za svagda

nenad
15.12.07., 10:10
Nenad ne zna za domaceg zelenog smuka ;) jer takav ne postoji. To "besno" sto si ti imao je verovatno stepski ili esculap. Velike i jake zmije, pa im nije problem da otvore terarijum. Stufi, nisam tacno ukapirao sta ti treba, haj mi objasni.

Stufy
15.12.07., 18:31
Ok, to su sinice koje su se koristile za dvodelne poklopce na akvarijumima. Obicno sam ih vidjao u nekoj braun boji. Jedna vrlo prosta sinica sa dva zljeba, svaki za po jedno staklo do 6mm.Po njoj staklo klizi napred nazad. Pricao sam sa vise staklorezaca koji redovno prave akvarijume a niko od njih nema pojma gde su se proizvodile, samo znaju da ih vise nigde nema. Moze to da se napravi kod stolara, samo nece oni da se zezaju sa tim kada meni trba metar duzni.... U svakom slucaju sada se dogovaram sa nekim staklorezcima da narucimo od nekog stolara vise toga, ali oni zapeli da mora da bude tikovo drvo!!
Elem bio sam i na buvljaku (otvorenom trznom centru) :D i kod plasticara i nema...

nenad
15.12.07., 20:41
To sam i mislio, ali nisam hteo da lupam. Pa, mozes da koristis ono na sta se kache zavese (da li se to zove garnishna, ili sam pomesao termine?!),
to je u principu to. Mislim da su to i u akvarijume stavljali. To mozes da nabavis, iseces da duzinu koja ti odgovara, pa zalapis u terarijum.

crow
15.12.07., 21:01
Evo kako sam ja obezbedio terarium da mi piton ne izadje.Posto sam nabavio zmiju nesto na brzinunisam imao spreman terarium za nju odlucio sam da iskoristim aqvarium od 270 l sa okvirom koji mi je procurio i nisam imao volju da ga poravljam po 3. put.Poklopac je od iverice koja je sarafima pricvrscena za okvir i imaju dva poklopca koja se skidaju i obezbedjena su sa po 4 bravice.Mozda i nije najbolje resenje za terarium ali za prvu ruku je dobro posluzilo.Mozda se nekome i dopadne ideja.http://img225.imageshack.us/img225/6987/poklopaces9.jpg

nenad
15.12.07., 21:04
Nevolja je majka pronalazaka! 8) Dobra stvar, ali, jos malo pa ces menjati terarijum ::D

crow
15.12.07., 21:24
Nema veze opet ce ovaj posluziti za nesto.Imam malu bou stavicu nju onda tamo.I opet dobro :D

spiderboy
15.12.07., 22:03
stufy to su plastične lajcne (bar ih ja tako znam)što se koriste u raznim vitrinama.Ranije su ih imali u novom sadu u art dekoru oni su prodavali te razne džidžabidže za nameštaj.radnja se nalazi na temerinskom put broj ne znam,i sam sam se ranije namučio dok ih nisam nabavio,iz madjarske,mislim smešno, obična plastika,a ne možeš naći nigde

gava
15.12.07., 23:13
Pa lepo si resio to sa pokrivanjem. Jedino sto bih ja promenio je umesto rupa mreza od celika i sijalica van terarijuma. Moram da priznam da me ta stipaljka iritira... ma koliko sluzila svrsi

crow
15.12.07., 23:26
ma stipaljka nije trebala biti tu nego se on obesio na grlo pa je puklo i pada dole a nikako da ga promenim.

Stufy
10.01.08., 21:12
Dnas smo Nenad i ja obilazili Star-Pet prodavnice i oni su dobili terarijume sa bravicom. Otprilike su 35x45, donja ploca, sa kliznim vratima i bravom sa kljucem, ali moje zmije ne vole da budu zakjucane :D. Pogotovu ne za preko 4000 din kada vece terarijume pravim za 1000. Ali u svakom slucaju meni ni ne izgleda lose.

gava
10.01.08., 21:22
Ma bravice nije neka nauka staviti na terarijum. Davati tolike pare je potpuno besmisleno

nenad
10.01.08., 21:43
Da, a da ne pominjemo male dimenzije terarijuma.

Stufy
14.01.08., 03:36
Dobro, dobro, samo vi mene napadajte. :'( Samo sam hteo da vide ljudi ako im je bitno da to sve bude lepo i profi uradjeno, a njih mrzi da prave. Iskreno ni ja nisam razmisljao da uzmem tako nesto ali mozda nekome odgovara.

nenad
14.01.08., 12:11
Ma, ko te napada? :D Meni se svidja kako su uradjeni ti terarijumi, samo su dimenzije male. U svakom slucaju lepo izgledaju. To mozes da uzmes,
ako imas malo dete, recimo, pa hoces da drzis tarantulu unutra. Ona bi tu imala dovoljno prostora, a ti bi bio siguran da dete ne gura ruke unutra
:D

Stufy
15.01.08., 02:20
Zakljucas dete, da ne moras ljubimca. Planiram da imam vise ljubimaca od dece tako da dodje jeftinije kada uzmes u obzir cene brava. :D