PDA

Pogledaj punu verziju : Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa



Q
13.12.07., 20:11
Pozdrav svima,

imam pitanje vezano za svoju paučicu. Naime, moja malena već neko vrijeme ima crnu fleku na gornjoj strani zatka i živo me zanima značaj toga, pogotovo ako može kako nauditi zdravlju (npr. mikoze) pauka. Jel to normalno za vrstu i postoji li mogućnost da je to prolazno? Ili je to člankonožna verzija "madeža" (naevus) kod ljudi? Mala je inače vrlo živahna i vesela zvijerka, sad mi je maloprije kad sam ju slikala pobjegla u rukav i pošteno me nasmijala :)
Evo slike.

http://svartberg.org/nula/nhandu001.jpg

Hvala unaprijed svima koji mi nešto napišu

q

marko
13.12.07., 20:24
Dobrodošao!
Super ti je mali chromatus tj. mala chromatus :)
Ta crna tačka na zadnjici su iritirajuće dlačice i sasvim je normalna
stvar, ne treba ništa da te brine. To je prvi odbrambeni mehanizam
protiv drugih predatora. Tarantula kada se oseti ugroženo trlja
zadnjim nogama po tim dlačicama i odbacuje ih. One se ne zovu
džabe iritirajuće, izazivaju blagu iritaciju.

kimo
13.12.07., 20:34
Pa i nije baš blaga ako čačkaš kasnije oči :lol: Šalu na stranu, nipošto nemojte čačkati oči posle paukova ili bilo kakvog približavanja istim,ja sam do skoro imao problem i morao sam da idem do očnog lekara i da sipam neke kapi, to nije problem, ali su oči pekle i suzile baš dugo...

Inače to nije mikoza i mislim da to ni ne postoji kod paukova, nego ko škorpija,stonoga i eventualno nekih drugih zglavkara...to je jednostavno fleka na abdomenu i ne znam da li je imaju svi mladi paukovi ili kasnije nestane,tj. ne znam da li se stopi sa okolinom ili ne stane bukvalno posle određene veličine...

btw. mogla bi napisati odakle si?

marko
13.12.07., 20:57
Jel moguće da sam opet pogrešio pol :)
Ajd da se ispravim, dobrodošla!

@kimo - mislim da sam za smithi pročitao da se površina koju zahvataju iritirajuće
dlake povećava tako da posle određenog vremena prekrivaju ceo abdomen.
Ako je tako za smithi-a verovatno je i za ostale isto. Ima li još neko istu informaciju?

Q
13.12.07., 22:00
Znam za iritirajuće dlačice, njihovu fiziologiju i rasprostranjenost kod ostalih životinja, no ja sam mislila da su sve abdominalne dlačice ujedno iritirajuće, pogotovo jer sam gledala slike odraslih paukova sa ujednačeno crvenom opistosomom. Zato me i zbunio ovaj flek koji lagano nastaje već neko vrijeme no kako nisam paničar i kako pauk još uvijek uredno trčkara, mislim si, nije greda hehe...
Ne znam jel to do uzrasta, ali još uvijek me ne zasipa dlačicama. Miroljubiva je, nema tendenciju da mi zabije helicere u epidermis ali dosta plašljiva i pomalo neurotična :th_love51:

Hvala na dobrodošlici :)
Tražila sam podforum za predstavljanje rookieja da se oficijelno & kulturno najavim za zatrpavanje postovima ali ga ne nađoh. U par crta, iz Hrvatske sam, grada Nova Gradiška. Apsolventica sam agronomije, usko specijalizirana za entomologiju. Držala sam godinama u terarijima većinu kukaca našeg prostora i u biti sve što mi dođe pod ruke. Jako sam fascinirana životinjama i učenjem o njima iz prve ruke, a više o meni i mojim interesima ima na mojoj stranici (http://svartberg.org), koju sam napravila sama i održavam ju već godinama. Momentalno sam okupirana Nhanduom i parom Euscorpiusa koji čekaju proljeće.

Kimo, pričao mi jedan tip koji drži paukove godinama, mali brat mu se uzvrtio oko pauka i nije se htio udaljiti i nakon xy upozorenja. I onda je otvorio terarij, primaknuo lice pauku i puhnuo mu prema zatku... reakcija pauka je jasna pa ju ne moram dalje opisivati... čisto da se vidi kakvih nas sve ima ;)

BTW forum vam je OK, dobila sam preporuku za registraciju od jednog vašeg člana kojeg sam "upoznala" na arachnoboardsima. Ne znam kako se ovdje zove pa se neću zaletavati sa pozdravljanjem :P

zarko
13.12.07., 22:04
dlacice su jako #####ane ,pogotovu ako si alergican/na!!!
e nazalost ja jesam i 2 meseca nisam mogo da prestanem da se gulim ..odlepljujem od njih!!!
inace svi nandui su neuroticni ...veruj !!!!

zarko
13.12.07., 22:05
uredu je mali to svi imaju :)

dobrodoso...mikoze moze svako da zahvati (koliko sam procitao)kod nekih je redje kod nekih nije....

marko
13.12.07., 22:25
BTW forum vam je OK, dobila sam preporuku za registraciju od jednog vašeg člana kojeg sam "upoznala" na arachnoboardsima. Ne znam kako se ovdje zove pa se neću zaletavati sa pozdravljanjem :P
chromatus ženkica...spermateke...gotterdamerung? :)

Q
13.12.07., 22:39
Mikozu bi teorijski mogao imati svatko tko obitava u uvjetima vlažnosti iznad 80% (poznam jednu plijesan koja trpi samo 62% ali to je ekstremni ekstrem :)) i temperature preko 25. Budući da su to uvjeti u terarijima sa tropskim zvjerkama, to bila jedna od opcija.
Na slici izgleda dosta blijedo taj flek, IRL je čisto crn.

Možda se bolje vidi boja ovdje:
http://svartberg.org/zivine/pauc/002.jpg


chromatus ženkica...spermateke...gotterdamerung?
Vidiš kako si me brzo našao :)
Pozdraf!

Kuni
13.12.07., 23:01
Veliki pozdrav Q!
Necem da se mesam ali malo mi to izgleda premokro, k'o da se ukopava u "zivo blato".
Moj chromatus je prakticno u suvom, povremeno malo nalijem u neki ugao i to je sve.
Ovako vlazno nikada nisam imao ni kod jednog primerka koji sam drzao, mislim da slobodno
mozes da pustis da se to prosusi malo, smanjices potencijalni rizik od stvari o kojima govoris.
Daleko od toga da mu treba 80% vlaznosti, garantujem na osnovu iskustva. I mislim da je
bolje da mu stavis nesto ispod cega moze da se zavuce, nego da se tako ukopava, fotka
mi skroz neverovatna, mislim, nesto slicno jos nisam video.
edit: skroz ti je simpa sajt

Q
13.12.07., 23:24
Nije toliko vlažno, živo blato hahahaha! Vlažan je površinski sloj i to ne debelo, kojeg redovito vlažim difuzorom koji radi finu maglicu. Kod mene je vlaga preko 90% i temperatura danju 28, noću 22. Presvlači se kao šašava, ima hrane u izobilju i puno pažnje, naravno, pa sam zadovoljna.

Što se tiče poze ove male zvijeri, terarij je pun biljaka, nekih komada drveta (kore i sl) i raznih potencijalnih duplji pa ju vidim uglavnom kad ona ima volje za šetanjem po zidovima terarija i toj tzv. dekoraciji. No, skužila sam ju jednom ovakvu i trk po Canon da to i zabilježim ;) Napokon dokaz da je mala prava terestričarka!

Thanks na komplimentu ;)

markozmaj
14.12.07., 00:10
Dobrodošla Q !

Kuni
14.12.07., 00:40
Kako hoces, ali 90% je zaista previse, neka klasika za chromatusa je 70~75%, temp. je recimo OK, mada moze da bude i 24~26 bez problema. Mislim da ovako radis forsaz, teras je na ubrzan rast.



... Kod mene je vlaga preko 90% i temperatura danju 28, noću 22. Presvlači se kao šašava, ...

marko
14.12.07., 02:02
@Q - ta fleka sa iritirajućim dlakama jeste tamna ali ako pauk odbaci puno
dlake sa jednog mesta ona ostaje "ćelava" do sledećeg presvlačenja.
Nove iritirajuće dolaze sa novim presvlačenjem.
Skroz mi je simpatična ta slika gde se ukopava :D
Slažem se sa Kunijem što se tiče vlage, mislim da je previše za chromatusa.
Ako ipak hoćeš ubrzani metabolizam dok je tako mala, to možeš postići i sa
manje vlage, samo više hrane i veća temperatura. Ako se dobro sećam ta
ženkica već ima 6-7 cm u rasponu nogu, tako da slobodno već može skroz
suva podloga i posudica sa vodom.

zarko
14.12.07., 02:59
Q slobodno i do 60% hromatusi podnoso...cak uzivaju..nemoj da preterujes poludece!!!
sigurno mu se ne svidja toliko vlazno

Q
14.12.07., 10:32
2 marko - jok. Manja je (oko 4cm) ali raste dosta brzo. To mi je i cilj - manipulirati uvjete da se što prije ispresvlači i raste negdje do cca 10 cm. Tada bih ju pustila da raste sporije. Nisam ni prva ni zadnja (sigurna sam) koja to radi i uspijeva.

2 zarko - sa 60% nema šanse da riskiram. Ta vlaga je toliko niska da sam prilično sigurna da bi pauk zaglavio u koži i otišao u vječna lovišta. Možda bi i opstao, ali radije ne bih testirala njegove granice. Čisto usporedbe radi, noj nese jaja na 50%. Ako pomisliš na podrijetlo i originalne uvjete u kojima žive, zamislit ćeš Afriku i savanu. Tropski uvjeti su ipak drugačiji a ova vrsta koju imam dolazi iz najveće tropske šume na svijetu :D

Držala sam zbilja sve i svašta dosada, trudim se usput i nešto o tome naučiti. Pogotovo od kukaca sa oba "glavna" tipa postembrionalnog razvoja i imam neke svoje konkluzije iz prve ruke. Jedna od njih je - kad nađem presvlaku nekog člankonošca, znači da sam na dobrom putu, da životinja raste u uvjetima bez stresa i bez ikakvih oscilacija. Trudim se dati malo "iznad" optimalnih uvjeta. Činjenica je da pauk nije kukac, ali fiziologija presvlačenja kod obje skupine ovih životinja se svodi u načelu na isto, suma sumarum.

Pitanje za sve one koji se ne slažu sa mnom - šta se u uvjetima u kojima je moj pauk može dogoditi? Ističem prvenstveno ekstremnu kontrolu plijesni zbog prevencije začepljenja odušnica uslijed spora. Unutra je unatoč toj vlazi vrlo kontrolirano. Pauk djeluje zadovoljno (raste) pa molim dobre argumente.
(ako moderatori smatraju da temu treba splitati ili preseliti, bit će mi drago da to i učine radi bolje preglednosti ovog foruma)

Geni
14.12.07., 12:01
Samo je pitanje rizika. Rizik da se chromatus zaglavi prilikom presvlačenja pri 60% vlažnosti je nepostojeći ali je zato rizik da se na 90% vlažnosti pojavi buđ, mites, plesan i ostale nepoželjne kulture veoma veliki. Ja lično sam imao nekoliko primeraka koji su uginuli zbog prevelike vlage. Priznajem da su to skoro uvek bile male avicularie koje su poznate po osetljivosti, mada sam imao čak i jednu malu B.smithi. Buđ se jako brzo pojavi i jako se brzo širi. Kada se jednom pojavi veoma je teško iskoreniti (sem ako se podloga dobro ne osuši). Ja sam T.blondi nekoliko puta selio da bi joj prosušio terarijum i time iskorenio buđ. Samo je pitanje verovatnoće. Ništa se sigurno neće desiti.

G.rosea i neke Brachypelme neće ni da dodirnu tako vlažnu podlogu nego se drže za zidove terarijuma dok se ne prosuši ali to je već druga tema.

Kuni
14.12.07., 12:48
Geni je vrlo koncizno odgovorio pa nemam sta mnogo da dodam sem tvrdnji koje potvrdjuju njegove konstatacije. Ni arborealne vrste koje sam imao nisam drzao na 90% i nikada nije bilo problema kod presvlacenja. Sto se tice chromatusa, moj je odradio ultimate molt u vrlo suvim uslovima bez ikakvih posledica i to u uslovima koji apsolutno nisu pozeljni (al' tako ispalo) tj. terarijum mi je na par santimetara od radijatora.
Tema se naravno nece spaliti (Geniju nije palo ni na pamet, siguran sam), naprotiv, ovakve teme su zaista dobrodosle i diskusija ide u pravom smeru, tako da je, bar po meni, sve na svom mestu, sto vise za i protiv (argumetovanih) to bolja spika i naravno kvalitetnija prica.

zarko
14.12.07., 17:32
do sad je kroz moje ruke proslo prek o50 hromatusa od 0.7 cm do 15cm koje jos uvek cuvam (vec 3 god) i ni jedan jedini se nije zaglavio...na 55-60 toti je malo jace nego sobna vlaznost zato nemoj da se previse sekrias jer oni ne vole tako visoko...
avikularije blondi pampobetus i sl mozda al i ove ne

Bogica1985
14.12.07., 21:53
Pošto si rekla da imaš puno biljaka, one će ti same praviti vlažnost koja će chromatusu biti dovoljna, a ne i previsoka.

Bifrost
15.12.07., 03:38
Skroz mi je simpatična ta slika gde se ukopava :D


Hehehe, slazem se :D

Q
15.12.07., 11:43
Buđ/plijesan i grinje (vidim da ih oslovljavate sa mites) su kod mene nezamislivi. Budući da je tarantula mala, jednom tjedno joj pravim reda, na taj način održavam kontrolu pauka i samog terarija (uklanjam ostatke leševa primjerice koliko je to moguće - ne želim joj otrgnuti iz čeljusti ali ne želim crve u dekompoziciji na supstratu). Grinje kod nje nisam nikad vidjela otkad je kod mene a znam dobro kako izgledaju.
Što se tiče uvjeta, dobila sam savjet da ako želim brži rast (manipulacija) da održavam orošene zidove terarija, uz naravno hranu i temp. Još jednom, ako eliminiramo plijesni i grinje kojih kod mene nema, a pauk raste (uz ikakav stres živine koje se presvlače ne rastu) koji je mogući problem?
Imala sam paličnjake prije, i događalo se da sam nalazila nekoliko zaglavljenih u njihovoj koži. Činjenica je da malo orošavanja difuzorom rješava problem, ali šta napraviti u slučaju da odem na, štajaznam 3 dana i baš u ta tri dana u suhim uvjetima pauk odluči presvući se i ugine? Nekako se vežem za svako živinče koje odlučim držati, pa bi mi ugibanje teško palo. Pogotovo ova mala slatka paučica.

BTW može objašnjenje:


oni ne vole tako visoko...avikularije blondi pampobetus i sl mozda al i ove ne


uginuli zbog prevelike vlage. Priznajem da su to skoro uvek bile male avicularie koje su poznate po osetljivosti

Jesu avicularie onda osjetljive na vlagu ili nisu? Naučite me nešto ;)

BTW2 - jučer sam prstom dirala abdomen i konkretno tu crnu točku. Bez jačeg pritiska, crna "boja" je počela spadati sa kože, ostala mi je na prstu. Ništa svrbljivo niti išta slično, a znam kako gadno svrbi kad čačkaš gusjenice sa iritirajućim dlakama. Jednom kad sam dirala Macrothylaciu rubi (http://svartberg.org/slika.php?zivine/lept/lasiocampidae-macrothylacia_rubi001.jpg), ostavila mi je cijeli crvenodlaki "autoput" na prstima a ni gubar (Lymantria dispar) (http://svartberg.org/slika.php?zivine/lept/lymantridae-lymantria_dispar004.jpg) nije baš ugodan... no ništa što sapun i voda ne speru :)

Kuni
15.12.07., 13:00
-----
Još jednom, ako eliminiramo plijesni i grinje kojih kod mene nema, a pauk raste (uz ikakav stres živine koje se presvlače ne rastu) koji je mogući problem?
---
Pa, mozda problema i nema, ocigledno ces ti morati da nam kazes da li ce ih biti ako zadrzis iste uslove na dalje. Verujem da niko na forumu nije drzao chromatusa na vlaznosti od 90% pa tesko da ti neko moze reci o mogucim konkretnim komplikacijama. Ipak, mislim da su svi hteli da ti sugerisu da je nepotrebno da bi pauk noramalno rastao u terarijumu drzati toliku vlaznost. Naravno, ako cilj opravdava sredstvo, a cilj ti je da brze naraste, onda to moze i tako, mada mislim da chromatus prilicno brzo raste u odnosu na gomilu drugih vrsta i licno vise volim da se zivotinja razvija adekvatno i prirodno uz najoptimalniju ishranu, nego pod forsazom i ubrzano. I ne zaboravi da kako bude rastao to ce ti biti teze da odrzavas tako perfektno stanje u ter. koje sada uspevas. Chromatus stvarno zna biti zlo kada poraste i nece ti dozvoliti da ga mnogo cimas sredjujuci oko njega, a ni to bas nije pozeljno zbog stresa koji cela prica moze da prouzrokuje. Tako da npr. problem oko presvlacenja moze da nastane i zbog eventualnog stresa koji prezivljava ako ga mnogo uznemiravas a ne zbog npr. povecane ili smanjene vlaznosti.

-----
Jesu avicularie onda osjetljive na vlagu ili nisu?
---
Koliko sam ja pratio pricu o Avic. one su osetljive u smislu da traze povecanu vlaznost ali u odredjenom kontrolisanom opsegu, daklem, mogu da stradaju i od nize ali i od vise vlaznosti od te neke, nazovimo optimalne, i naravno, sto je Avic. mladja to je osetljivija na ovu problematiku. Ja sa mojom versicolor nikada nisam imao problema, mada da budem iskren nisam je ni uzeo bas kao jako malu.

-----
BTW2 - jučer sam prstom dirala abdomen
---
Diraj dok jos mozes, pa nam se javi za koji mesec da cujemo da li ti to onda polazi za rukom. Cek da malo poraste i ojaca, prica ce svakako biti drugacija. Ostavljam ti 1% sanse a ces imati "pitomog" chromatusa koga ces moci dirati, ja licno ni najpitomijem ne bih pruzio prst, nikada!

kimo
15.12.07., 13:33
Samo ću da dodam da za Avicularie ima mnogo stvari koje nisu razjašnjene i to je jedan od najlepših i najmanje poznatih rodova, u pogledu toga da se često dešava da mladi crkavaju iz čista mira...imao sam bar 10 takvih slučajeva do sada, ljudi ne znaju šta je to,ali jednostavno u jednom periodu uginu deo malih iz istog kokona...tako da to ljudi nazivaju loš kokon i idu dalje,iako niko ne zna objašnjenje tačno...

marko
15.12.07., 22:09
Diraj dok jos mozes, pa nam se javi za koji mesec da cujemo da li ti to onda polazi za rukom. Cek da malo poraste i ojaca, prica ce svakako biti drugacija. Ostavljam ti 1% sanse a ces imati "pitomog" chromatusa koga ces moci dirati, ja licno ni najpitomijem ne bih pruzio prst, nikada!
Upravo tako, diraj ga još malo i više nećeš moći, mada to ne treba da te rastuži jer je lep i bez dodirivanja. Sad nešto mislim da je mužijak mnogo agresivniji od ženke jer moja ženkica nije ni približno Kunijevom mužijaku što se tiče pretnji čak ni u toku premeštanja a već sam je 4 puta vadio iz terarijuma.

@Q - što se tiče presvlačenja na suvoj podlozi to uopšte ne treba da te brine jer se kod mene chromatus već dva puta presvukao na potpuno ali potpuno suvoj podlozi uz punu posudu sa vodom i sve je prošlo bez ikakvih problema. Nemoj misliti da te odgovaram od povećane vlage, samo komentarišem. Ti nastavi kako god hoćeš, ako nemaš problema za sada sa tako velikom vlagom onda nema razloga da išta menjaš. ;) A do kolike veličine planiraš da forsiraš ubrzani rast?

Geni
16.12.07., 02:17
Problem sa Aviculariama je što traže visoku vlažnost uz dobru ventilaciju. To je teško postići. Jako im malo treba da dehidriraju i veoma lako uginu kada je malo ustajali vazduh. Naravno čim malo porastu više nisu problematične.

A što se tiče iritacije kože... ona nikada nije strašna prvih par puta. Tarantuline iritirajuće dlačice stvaraju neku vrstu alergijske reakcije. U početku je ili bezazleno ili skroz neprimetno ali kada je neko više puta izložen njihovom uticaju, počinju i ozbiljniji simptomi. Meni je dovoljno da gurnem ruku u terarijum sa tarantulom (ni blizu same tarantule) pa da me cela ruka svrbi danima. U početku nisam ni osećao kada držim neku tarantulu ali sada reagujem samo kada im se približim. Mada ja tarantule čuvam godinama i imam preko 70 komada pa ne znam kada tačno počinje granica između bezazlenog i iritantnog (koliko komada moraš da propustiš kroz šake). Žarko znam da ima slična iskustva i da mu sada iritacija jako smeta, ne znam za ostale.

zarko
16.12.07., 02:29
ja sma zavrsio kod lekara posle duzeg perioda flesiranja od njih!!!
lik je moj priajtelj i nije otkrio staje uzrok ..lucerka ili T!!
ja se kladim na T !!!jer se uklapa sa dnevnim aktivnostima koje su tada bile..sniamnje nekih serijala..
i naravno cackanje tarantula koje bacaju ko lude...
ja sam se tim borio jak odugo...skoro 2 meseca znam da sam popio table i table nekog leka i mazo se ko nenormalan jer nisma mogo da spavam i da funkcionisem ...neprijatno jako...

Q
16.12.07., 04:17
Znam da je Nhandu zeznut, zato sad "iskorištavam" to što je još uvijek goodie jer sam htjela vidjeti prirodu te crne fleke. Inače ju minimalno smetam (diram) jer nemam naviku milovati člankonošce. Za takve stvari imam mačke :D Zanimljivije ih je promatrati kako love, u slučaju predatora ili se koloniziraju i množe u slučaju živina namijenjenih prehrambenim svrhama.

Prirodnost uzgoja pauka u našim uvjetima je vrlo diskutabilna. Koliko se mi god trudili imitirati Amazonu ili džungle jugoistočne Azije, to nije to. Također, uzgojena hrana IMO se ne može mjeriti sa onom koju bi pauk u tim izvornim uvjetima uhvatio. Nekako smatram da ne radim ništa drastično, jer sam vidjela/čitala/čula da zbilja nisam ni prva ni zadnja koja ubrzava metabolizam pauka.

Marko, drago mi je što je tvoj Nhandu prošao bez ekscesa u suhom. Vlaga će kod mog definitivno ostati takva dok pauk ne naraste na cca 10 cm. Tad usporavam metabolizam presvlačenja i tad može biti u uvjetima vlage generirane od strane samo jedne posudice sa vodom i biljaka. Dotad, nema teorije. Rado vam javim da mi zvjerka napreduje na 90% ::D

A za ove dlake, ne znam, bit će kako bude. Još uvijek mi je ta opcija draža nego otrov pauka starog svijeta ::D
Činjenica je da su dlake neugodne, ali ne mogu me ubiti. Osobno nemam nikakvih alergena a čini mi se da ću sa dlakama proći kao Žarko... ::D

zarko
16.12.07., 05:43
nisam ni ja bio ..a nije ni geni koliko mi se cini...to je valjda posledica prevelike izlozenosti dlacicama

ToPa 12.02.
18.12.07., 18:09
ja sam pre par meseci imao crvenilo i uzasno me svrbelo,i mazao sam nekim sranjem,i to mi se bilo pojavilo verovatno kad sam prebacivao boehmi (ona inace baca JAKO cesto iritirajuce dlake)...
da se ubaci: i ja mislim da je 90% jako visoko,ali ti radi kako hoces...
neke T umiru od prevelike vlaznosti,dok nekima to odgovara (ali ni jednoj ne preko 80-85%) meni su neke manje T uginule bas zbog prevelike vlaznosti...
a da bi joj ubrzala metabolizan dovoljno je da je vlaznost 60% i temperatura oko 28-29C
jos nesto,moj savet ti je da smanjis vlaznost pre nego sto bude kasno...ako ne uskoro,onda kad jos malo poraste...
nemoj me pogresno shvatiti,samo komentarisem...

Q
19.12.07., 01:16
Hipotetsko pitanje - ako bih htjela postići (ne 50-60% već) štajaznam 80% RVZ kako mi savjetujete da to izbalansiram?
Vrisnuo mi higrometar (crappy marka, prave su kod nas skupe dozlaboga a radije bih si za te pare nabavila još jednog pauka i smjestila ga u Ritz terarij sa 4 zvjezdice) pa ne mogu nanišaniti ovako naslijepo.
Ovako, evo smjernica - suh supstrat, jedna kućna sreća (biljka), posuda sa vodom. Je li bolji puni poklopac sa perforacijama ili mreža za izradu homemade komarnika? Naravno, obavezno špricanje svaki dan. Obz. na svoja 4 cm može biti u manjem terariju pa ju imam plan prebaciti u jedan sa dimenzijama 30x15x20 cm.

zarko
19.12.07., 01:26
Q a sto toliko imas problem sa vlagom..samo ostavi da se isusi...
ako imas otvor od 3x25cm za ventilaciju unutra nije sigurno ispod 55% sto je ok za nandu...

ToPa 12.02.
19.12.07., 15:53
@Q ne moras da ga prskas svaki dan,samo mu stavi neku posudicu sa vodom i to ti je to (posudica ne sme da bude veca od tarantule)...
i samim tim ces povecati vlaznost na nekih 60-70% sto je dosta za chromatusa...
ili prskaj treset na svaka 3 dana i to ne puno...

Ig0r
22.12.07., 22:33
Kapiram da sam malo zakasnio sa postom, ali samo za zapisnik - chromatus ne dolazi iz najvece svetske prasume... pa mu stoga ni tolika vlaznost nije potrebna, a ti kako hoces...
Inace, dobrodosla na forum!