PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoć sa fobasima i brašnarima



Q
19.12.07., 12:35
Sad već pucam po šavovima jer ne znam zašto mi ugibaju :(. Imam masu internetskih threadova i caresheetsa o jednima i drugima i po njima radim - kod mene ima hrane u izobilju (suhe i voća i povrća), životnog prostora, temperature, bez puno svjetlosti... vlagu sam dobila savjet držati nižom, povremeno špricanje bez posude sa vodom... Da mi ih pauk i škorpioni ne vole jesti, odustala bih u kratkom postupku. Ali, jednostavno, moram naći način da /prežive kod mene/.
Najžalosnije je to što se svi razbacuju kako im uspijevaju i rastu ko iz vode a meni fobasi neće u kukuljicu već crknu u tom periodu. Svi do zadnjeg :( Meni uspijeva *svaka* životinja koju pauk može pojesti a da potječe iz kontinentalne Hrvatske a gaddem brašnari i fobasi neće pa neće...

PLZ objašnjenje i savjet šta da radim. Ne znam gdje griješim. Hvala unaprijed na dobroj volji za pisanje o stoput prožvakanoj temi.

nenad
19.12.07., 12:43
Pa, uzmes odraslog fobasa, stavis ga u kutijicu (ja koristim kutije za crve za pecanje), ubacis malo hrane, i vatu koju prskas da odrzava vlagu u kutijici.
Isti efekat mozes da postignes i komadom povrca u kutijici koji prskas na dva dana, recimo, i menjas kad se skroz osushi. Temeperatura moze da
bude od 25-32 recimo, meni su se na tim temperaturama uvek razvijali bez problema.
Tenebrije ne drzi na visokoj temperaturi, 25 je sasvim ok. I ne puno vlage. Vlaga treba da im dolazi samo iz voca i povca koje im dajes i to je to.
Probaj tako. A cime ih hranis uopste? Ja sam tenebrije drzao na belom, kukuruznom i kostanom brasnu i koncentratu za pilice. A fobase na mekinjama
i koncentratu za pilice.

Bogica1985
19.12.07., 13:19
Odrasle fobase možeš i u prazne kutijice da odvojiš, znači bez vode,hrane... ja trenutno tako radim, držim ih na 30-35C i nijedan nije platio glavom!

nenad
19.12.07., 13:27
I moj savet - ne vise od 10 buba za koloniju, osim ako neces hiperprodukciju. Sa 7-8 buba mozes da napravis ogromne kolicine crva. Sa 10 je sasvim
ok. Veruj mi da ti vise ne treba, osim ako neces da ih delis ili prodajes. Nije to kao kod tenebrija. Velicina tek rodjene tenebrije i fobasa je prakticno
ista, ali je zenka fobasa mnogo veca od zenke tenebrije, pa pretpostavljam da polaze mnogo veci broj jaja.

Geni
19.12.07., 13:48
Pa nisi baš opisala kako ti crkavaju. Naročito me interesuje za tenebriju.

Kod fobasa ti je bar prosto: Odvojiš crve u posebne kutijice, sačekaš par nedelja, staviš bube u posudu sa mekinjama, koncentratom za piliće i tako tim stvarima (staviš i neko parče kartona od jaja pošto fobasi lepe jaja za njega) i daješ im voće jer bube vole da ih jedu. Posle samo držiš malo vlažnije (povremeno poprskaš neku krpu) i daješ sveže voće i eto ti mali fobasi.

Fobasi hoće da uginu od premalo vlage ('stomak' im postane ravan). Tenebrijama nedostatak vlage ne smeta toliko, samo hoće da jedu lutke ako im je suvo pa ih je poželjno odvajati. Jedino što sam primetio da im smanjuje populaciju je kada je kolonija matora pa na dnu (gde tenebrije ležu jaja) mnogo amonijaka. Tada ne uspevaju dok se ne presele u svež supstrat.

nenad
19.12.07., 13:51
Da, i zato je potrebno i jedne i druge redovno prosejavati i stavljati u svez supstrat.

Q
19.12.07., 13:54
2 nenad - supstrat je mješavina pšeničnog i kukuruznog brašna, mekinja, usitnjene mačje hrane, griza. I ima malo fine piljevine da pokupi višak vlage. Isti je i kod brašnara i fobasa.
Svaki fobas (crv) je u kutijici od fotofilma ili malog tupperwarea sam i čekam da se zakukulji i onda izađe imago. Ali jednostavno neće. S njim je u kutijici supstrat, komad salate i nekog voća ili povrća, izbor je poveći.
Brašnari su u gomili i odvajam kako vidim kukuljice i odrasle. Svaki stadij je u zasebnim kutijama. Isti supstrat i hrana.

Mislim da je do temperature što se tiče brašnara iako sam primijetila da su hiperaktivni na 28C. Meni su i jedni i drugi bili zajedno na temp. preko 25C. A za fobase ??? ??? ??? ??? ???
Ne znam. Ali me jako nervira.

Što se broja crvi tiče, ne trebam hiperprodukciju ali uvijek računam na izvjesni mortalitet pa nabavim cca 30-50 komada. I onda svi odu u dedin. Mortalitet mi je stravičan ali to me samo više motivira da smislim kako natjerati reprodukciju freakin buba. Razmišljam da mi je lakše riješiti se viška nego smišljati šta napraviti sad u ovakvoj situaciji. Imam hrane dosta i neće moje živine biti gladne al volim biodiverzitet u njihovom špajzu.

2 bogica - zašto odvajaš odrasle u kutije bez hrane? Ja ih držim jer želim reprodukciju pa mi je plan kad budu imaga postaviti sve skupa u veću kutiju da bude malih...
BTW koliko dugo tvoji fobasi mogu bez hrane u navedenim uvjetima?

Bogica1985
19.12.07., 13:59
Mislio sam na odrasle crve, kako bi se učaurili stavim ih u praznu kutijicu bez ičega(svakog u zasebnu kutijicu),a oni mogu bez hrane dugo 10-15 možda i 20 dana kod mene ,ne znam tačno jer kako se koji učauri ja ubacim drugog umesto njega tako da ne vodim evidenciju!

Q
19.12.07., 14:06
Geni, ne prođe više od 2 dana bez da ih provjerim kakvo je stanje. Nađem tamnih boja sa zgrčenim nogama pod člancima prsišta. Deklarirano krepani. Ne znam kako do toga dolazi.

BTW ne stignem prosijavati supstrat jer pokrepaju daleko prije :(

nenad
19.12.07., 14:12
Imas li otvore za vazduh u kutijicama? Ne znam sta drugo da te pitam. Vrlo je prosto, crv se posle odredjenog vremena (par dana, do dve nedelje u
ekstremnim slucajevima, recimo) prvo uvije, i izgleda kao mrtav. Onda mu treba jos par dana da se pretvori u lutku, pa opet par dana u bubu. Ali
bitno je da ima dovoljno vlage u kutiji, to postizes pokvasenom vatom, da se ne bi osusio. Ja sam ostavljao ranije najvise 40 komada, od kojih mi je
jedan uginuo a jedan se nije preobrazio ni posle mesec dana, sto se nekima desava. Znaci, vrlo slab mortalitet. Sad ostavljam do 10 buba najvise.
Fobasima ne dajem brasno, mislim da im niko i ne daje. Cak mislim da su mi ljudi pricali da oni to ne jedu. Najvise vole mekinje. Pa, to u kombinaciji
sa koncentratom i hranom za macke bude sasvim ok.

Bogica1985
19.12.07., 14:23
Tek kad se pretvore u bube njima treba dosta vlage, ja ih stavljam bez vode,hrane i oni se normalno učaure bez ikakvih gubitaka.
Pretpostavljam da to ide ovako ,ako imaju u ponudi klopu tražiće i vodu kako ne bi dehidrirali i tako u nedostatku vode oni ugubaju, ali ako nemaju klopu nema šta da im izvlači tečnost i oni će se uspešno učauriti.
Kad se pretvore u bube tad im treba najviše vode tako da u nedostatku mogu i one uginuti.

nenad
19.12.07., 14:31
Eto, zanimljivo, znaci mogu da opstanu i bez vlage u kutijicama? Mislio sam da ne mogu.

Bogica1985
19.12.07., 14:36
Mogu provereno, jer sam jedno 15-ak stavio u zasebne kutijice bez ičega kako bi potvrdio taj način koji sam pročitao negde na net-u, znaš ono kad sam te pitao da li još imaš fobasa?
I evo sad imam neki 20-ak buba, a još nešto crva je na pretvaranju.

E sad to za hranu,vodu i dehidraciju ne znam da li je 100% tačno ali to su moje konstatacije!

Geni
19.12.07., 14:48
Potvrđujem i ja. Nisam im stavljao ništa vlažno i imam isti mortalitet kao i ti. 1/40 ;)

nenad
19.12.07., 15:13
Ma, dobro ljudi, verujem vam. Ne morate da me ubedjujete :D To samo olaksava posao. ;)

Q
19.12.07., 20:31
crv se posle odredjenog vremena (par dana, do dve nedelje u ekstremnim slucajevima, recimo) prvo uvije, i izgleda kao mrtav

Kako razlikovati sa sigurnošću uvijenog crva i krepanog? Vidim dvije skupine crva - jedni su tamnijih segmenata prsišta i prvih abdominalnih a drugi imaju "zdravu" boju ali su nepomični.... postavljam si sad pitanje koliko sam živih crvi pobila jer sam mislila da su kaputt :S :S :S

nenad
19.12.07., 20:41
To sam i mislio. ;) Nemas ti pojma ::D Crv se obavezno uvije, mozda i pocrni, ne znam, i deluje kao mrtav. Ali, to je samo faza pred pretvaranje
u lutku. Nikako ih ne diraj tada.

Q
19.12.07., 20:54
Dabome da nemam pojma ::D ::D ::D
Prvi glas da su moji krepani crvi u biti živi i trebaju kukuljenje... sad onako, da ti ne kažem svašta kad ispadne da je ovo samo tvoj čudni smisao za humor, ne zezaš se?

Bogica1985
19.12.07., 20:56
Tako je,oni kad krepaju baš pocrne i kad ih malo stisneš ako su živi malo će se pomerati,ali baš malo jer kao što je Nenad rekao to je faza pred pretvaranja u bubu i on kao da nema snage, a ako su mrtvi onda čes moći da im radiš šta hoćeš neće se mrdnuti i nekako ćeš osetiti da su mekši nego obično.

nenad
19.12.07., 21:12
Nemoj uopste da ih diras kad se uviju, da ih ne ometas u metamorfozi, otkud znam da li im smeta. Samo ih pusti.Ako su mrtvi, izbaci ih posle dve
nedelje, recimo, a ako su se samo uvili, pretvorice se u lutke.

Bogica1985
19.12.07., 23:28
Evo ako će ti ova slika pomoći, to je faza pred čaurenje!

http://img146.imageshack.us/img146/9252/img0983qe3.jpg

nenad
20.12.07., 11:55
Da, stvarno deluju kao mrtvi, ali nisu. Nemoj ih bacati kad postanu ovakvi. ;)

Q
20.12.07., 15:52
Ma molim te ::)
Crv bez 2-3 vršna abdominalna segmenta pred kukuljenje... ::) :lol: :lol: to što ne mogu natjerati fobase da se zakukulje ne znači da sam vesla sisala :P

Sad ozbiljno, napravila sam selekciju svoje letargične kolonije i sve pocrnjele sam likvidirala. Iako vi tvrdite da tamni crv može biti živ, sumnjam radi dekompozicije. Znam kako izgleda crknut crv i to je to. Ostale, zdravih boja i malo bolje konzistencije pod prstima sam poslagala i stavila na 30-ak C. Kontam oblik savijenog crva i vidim neke svoje u takvoj pozi. A valjda će makar jedan crv otići u kukuljicu i onda do imaga.

zarko
20.12.07., 19:24
ja moje pretvaram ubube na 22-25C znaci sobna temeratura!!!

nenad
20.12.07., 20:27
Takodje, i jos mi se cini da se ne pretvaraju u bube nista sporije od crva koje sam ostavljao na visim temp.

Bogica1985
21.12.07., 11:20
Gospodin ili gospođica sa slike ne znam pol :D se juče učaurio/la.


http://img401.imageshack.us/img401/1323/img0991xg9.jpg

Tako da ipak nije mrtav, zar ne?

ThunderBird
06.05.08., 14:57
Ljudi... i sta kad se izvedu bube...

Ja imam oko 10 buba izdvojenih u kutijici od sladoleda (1kg)...

Tamo sam stavio mekinje, krpicu za vlagu i stavljam i m povremeno povrce i voce...

Ali nikako da mi se izvedu crvi...

Sta pogresno radim?

P.S. Vidjao sam ih kako se pare!!!!

Geni
06.05.08., 15:10
Pa ne možeš odmah očekivati crve. Koliko dugo su ti bube u toj kutiji? Dok oni postave jaja, pa se pojave prvi minijaturni crvići, pa dok malo porastu da ih vidiš... prođe tu vremena.

I postavi im neki karton od jaja ili tako nešto. Za razliku od tenebrije oni polažu jaja sa donje strane kartona (bar su moji tako radili).

nenad
06.05.08., 15:45
Polazu i u mekinje. Samo cekaj, bice uskoro crva.

Geni
06.05.08., 16:11
Polažu naravno ali vole da ih polažu na karton. Donja strana bude skroz oblepljena jajima kada im staviš. Valjda ih mrzi da se zakopavaju ::D.

zarko
06.05.08., 17:27
ma oni su totalno gej... iz jednog prostog razloga..ne mogu da ih razmnozim mnogo su pipavi. cvrcke lakse razmnozavn

pfffffff

ThunderBird
08.07.08., 23:40
Razmnozili su se... imam milijardu extra brzih i bezobraznih crva... sad rastu :-)

Hvala na savetima

Koby_88
09.07.08., 00:40
Meni su u zadnje vreme pocele da "umiru" bube koje su se tek razvile iz lutki... Zapravo buba na oko izgleda normalno ali je u stvari uginula i skroz suva, sta moze da bude razlog ovome ? Bubama dajem zelenu salatu i drzim ih na podlozi od koncentrata za pilice, da li im mozda treba veca vlaga ?

ThunderBird
09.07.08., 01:04
Mozda je problem u salati. Ako je prskana necim sto ubija insekte... eto odgovora. Ja ovako laicki.

Ja moje bube drzim na podlozi od piljevine i mekinja, a dajem im iskljucivo neprskane jabuke (provereno) i musli :-)

U malo cance koje su one same napunile piljevinom sipam s vremena na vreme malo vode... i to je to... sljaka kao leptir :-)

Koby_88
09.07.08., 01:41
Salata nije prskana to znam 1000% posto je iz moje baste ;)

Alan
15.07.08., 14:50
Meni su se uvili crvi nakon 5-6 dana i onda su bili mirni i nepomični još tako u prosjeku 5 dana i onda pri zadnjem presvlačenju pređu u kukuljicu. U tom stadiju ne jedu i ne piju, a ko ih diras, mrdaju za zadnjim dijelom tijela. Taj stadij traje ovisno o temperaturi 5-15 dana.