PDA

Pogledaj punu verziju : N.chromatus - parenje



marko
29.01.08., 01:35
Uspelo je! Ne znam kako da počnem još uvek sam pod utiscima. :D
Drugi pokušaj parenja i sve je prošlo glatko, čitav proces je završen posle 9 minuta. :)

Znači ovako, Grofov mužijak (a.k.a. Grga) veličine ~12cm i moja ženka (a.k.a. ženka) veličine ~14cm.
Pokušaj parenja dan ranije je prošao neslavno jer je ženka bila apsolutno nezainteresovana. Mužijak je pokušao u dva navrata
ali nije dobio nikakav odgovor na lupkanje pa smo prekinuli proces a mužijaka smo ostavili u njenom terarijumu (u posudi) preko
noći da se malo "upoznaju".

Drugi pokušaj parenja nakon 24 sata provedenih u istom terarijumu je prošao kao po PS-u, fenomenalno. Mužijak je pušten iz
posude da slobodno istražuje terarijum i čim se dohvatio mreže odmah je počeo sa slanjem signala, drmusanje, lupkanje palpama,
mrdanje mreže, kako to već ide. Nakon 5 minuta signaliziranja i primicanja milimetar po milimetar konačno i ženka pokazuje interesovanje
za dasu, okreće se prema njemu, par minuta maženja i gotovo. Mužijak je nakon čina izleteo na vrh terarijuma i preko posude pravac
Grofu na ruku :lol: kakav fleš! Nažalost taj deo nije snimljen :lol:
Ženka je sveže presvučena 05.01.2008. tako da nema govora o prekidu "trudnoće" zbog novog presvlačenja.

Nastavićemo sa izveštavanjem daljeg razvoja događaja!

A možete pogledati i snimak parenja:
http://www.youtube.com/v/6d7nf3jx-34

Kuni
29.01.08., 02:01
Bravo za ekipu!!! Nadam se da cu moci da biram jednog malisana.

Bogica1985
29.01.08., 02:32
Svaka čast, ajde pa srećno!


Mužijak je nakon čina izleteo na vrh terarijuma i preko posude pravac
Grofu na ruku kakav fleš! Nažalost taj deo nije snimljen

Zna koja ga ruka hrani!

Bifrost
29.01.08., 03:33
Mužijak je nakon čina izleteo na vrh terarijuma


Hehehe, to je i Goranov muzijak radio, i ako je nesto imao poroblema sa penjanjem uz staklo, dok je bezao nije bilo problema :lol:

Cestitam. Uskoro gomila malih chromatusa :D.

Edit: Sad odgledah snimak, ko je to uterao muzijaka u kutiju? :lol: nesto se gadno iscimao :lol: ::D To mora da je Grof hehehe

D@nijel
29.01.08., 03:40
I ja se prikljucujem cestitkama. ;)

marko
29.01.08., 06:18
Hehehe, to je i Goranov muzijak radio, i ako je nesto imao poroblema sa penjanjem uz staklo, dok je bezao nije bilo problema :lol:Ma ovaj dasa nije imao problema, sišao je niz staklo na početku i pobegao preko stakla na kraju :)



Edit: Sad odgledah snimak, ko je to uterao muzijaka u kutiju? :lol: nesto se gadno iscimao :lol: ::D To mora da je Grof hehehe
Jeste Grof uterao mužijaka ali svi smo se iscimali :lol: totalno neočekivano, taman da mužijak uđe u kutiju i milisekund kasnije Grof ima nešto na rukavu :D

Hvala na čestitkama!

Geni
29.01.08., 08:34
Sve čestitke. Nadam se da če uskoro biti malih Chromatusa ;).

kimo
29.01.08., 11:32
Super! Baš lepo što nije bio hrabar kada sam ja gledao :( Ali neka se Grga omrsio...kako se vidi da često bivaju pojedeni, odmah je pobegao glavnom bez obzira,a P.cambridgei su se bez problema parili i to 2 puta zaredom, a kasnije nastavili da žive zajedno još 2 nedelje...

P.s. Da dodam da ženka ima možda i više od 14cm, ali je poenta da je 3 puta masivnija od Grge, što je kod njih uobičajena pojava.

Geni
29.01.08., 12:07
Da, moram da potvrdim da su mužjaci jako sitni. Imam jednog koji čami u terarijumu. Jedva da ima 12cm. I telo mu je jako sitno (ali se zato bez problema penje po staklu, što uopšte nije loše ako treba da se beži ;)).

ToPa 12.02.
29.01.08., 14:00
cestitam...svaka cest...sad nas je sve krenulo ;)

kimo
29.01.08., 14:25
Pa lepo, ja imam 2 velika N.chromatusa, jedan bi trebao da je ženka, a drugi da je mužjak, ali videćemo...biće ako sve uspe, puno brazilaca ovde :D

Bogica1985
29.01.08., 14:37
I kod mene u Pančevu ima jedan par, Jaza ima mužjaka a ja ženku.
Mužjak je nekih 10+cm ali mu nisam video kukice.

Geni
29.01.08., 14:50
E pa moj sa sve kukicama i već je ispleo spearmweb, tako da ako nekome treba neka viče ::D. Odrastao je već 3-4 meseca, tako da neće još dugo.

zarko
29.01.08., 15:28
STRAVA>.....
super sve cestitke.
geni moj muzijak je ziveo skoro godinu dana tako da mislim da mogu oni malo duze od tog sto kazes..naravno posle je pojeden.

inace moja zenka jos nista ne dela tako da ne znam da li je sve na svojem mestu...inace sad manje brinem kad su drugovi uparili jos jedan par,nesto mora da ispadne.

kimo
29.01.08., 15:35
Biće preplavljena Srbija sa chromatusima :) Ali nema veze, samo neka se kote...

Geni
29.01.08., 15:43
Ma ovaj moj nešto naglo propada, ne znam šta mu je. Čak i pored hladnoće i malo hranjenja, već imam utisak da mu se bliži kraj.

Srećom imam jednu ženkicu od 10-11cm, koja će sigurno biti parena kada za to dođe vreme. Ima dosta chromatusa kod nas, tako da će sigurno biti nekog mužjaka za nju ;).

marko
29.01.08., 16:55
Bravo za ekipu!!! Nadam se da cu moci da biram jednog malisana.
Kole druže naravno da ćeš moći da biraš sa 100% popusta ;) ipak sam od tebe veoma veoma povoljno uzeo cyaneopubescens-a ženku :D moram da se odužim za to.




Super! Baš lepo što nije bio hrabar kada sam ja gledao :( Ali neka se Grga omrsio...
Stvarno ne znam koji im je bio đavo taj dan tj. šta je to bilo sa ženkom, totalno nezainteresovana, mislio
sam da će se muvati mesec dana. Sve u svemu Grga se omrsio ko gospodin!




P.s. Da dodam da ženka ima možda i više od 14cm, ali je poenta da je 3 puta masivnija od Grge, što je kod njih uobičajena pojava.Ima ženka i više, 14cm je odokativna procena ali da neuporedivo je masivnija od mužijaka što se baš ne primeti na snimku.




Da, moram da potvrdim da su mužjaci jako sitni. Imam jednog koji čami u terarijumu. Jedva da ima 12cm. I telo mu je jako sitno (ali se zato bez problema penje po staklu, što uopšte nije loše ako treba da se beži ;)).
Stvarno su sitni, skoro pa smešni u odnosu na ženku ali bez obzira rade svoj posao :D
I tvoj mužijak će isto kao i Grga!


Moram da dodam jednu sitnicu, ženka je neposredno pred parenje imala obrok, smazala je veliku ženku lateralisa i
bukvalno par minuta pre parenja je završila obrok, bacila onaj višak od hrane, počela da čisti zube, odradila svoj deo
parenja i nastavila da čisti zube :lol:

Q
30.01.08., 21:07
ženka ima možda i više od 14cm, ali je poenta da je 3 puta masivnija od Grge, što je kod njih uobičajena pojava.


Žene ::) ... poor Grga ;)
Da uobičajena, to je /kao/ normalno u životinjskom svijetu... meni je po tom pitanju preprezakon ova slika (nije pauk al je zakon):

http://www.bugsincyberspace.com/mantids/mantid_images/mantside.jpg

omjer njih dvoje? Kao podlaktica napram malom prstu ;)

Bilo kako bilo, Marko, čestitke od srca (ozbiljna sam ko infarkt ;)) i za novopečeni par i buduće babies!

Ig0r
04.02.08., 13:16
Sta sam sve propustio...
Samo bih da spomenem boju karapaksa kod muzjaka...
Posto je na forumu rasprostranjeno verovanje da je boja karapaksa kod ove vrste siva mislim da treba spomenuti da kod mog muzjaka to nije slucaj. Sve do zadnjeg presvlacenja je bio a posle ultimate molta postao je potpuno crn. Interesuje me da li je neko jos zapazio ovakvu promenu? S druge strane, jedan od kimijevih chromatusa koji jos nije polno zreo(a mozda cak i nije muzjak) vec ima crni karapaks. Cini mi se da on "kasni" jedno presvlacenje za mojim. Bar se tako cini po velicini...
Ako neko ima ikakva saznanja o ovome neka pise...

I da se vratim na to kako se Grga stvorio na mojoj podlaktici... Na snimku se vidi da je vec skoro do pola bio u kutiji, kad u milisekundi preokret i teleport do polovine podlaktice... Stvarno nisam to ocekivao pa sam se iscimao kao slepac ali stvarno bez potrebe... U poslednje vreme je bio jako miran bez obzira na to sto smo ga Marko i ja maltretirali poprilicno, a i bio je u nekoj kutiji bez igde icega par dana pa mozda nije hteo nazad...

Samo da ovo uspe...

Kuni
04.02.08., 17:06
Yes, primetio sam to kod mog chromatusa posle ultimate molta ali nisam spominjao, definitivno je karapaks znatno tamniji, prakticno crn.
Pomislio bih da je to sekundarna polna karakteristika polno zrelih, ali me buni ovo sto kazes da Kimo ima a ne zna se da li je polno zreo ???

zarko
04.02.08., 18:23
da jeste i kod mog pisali smo o tome u nekom postu...

Ig0r
06.02.08., 21:19
Pomislio bih da je to sekundarna polna karakteristika polno zrelih, ali me buni ovo sto kazes da Kimo ima a ne zna se da li je polno zreo ???


Pomislio sam i ja to, ali sigurno nije polno zreli muzjak. Nema ni kukice ni rukavice...

marko
23.07.08., 19:02
Hmmm još uvek ništa od ženkice, ne znam šta nam je očekivati, da li je moguće da kod njih toliko dugo traje ceo postupak ili parenja nije ni bilo? Da podsetim: poslednje presvlačenje 5-og januara, parenje (ako je uopšte došlo do njega) se desilo 28-og januara, poprilično vremena je prošlo od tada, skoro 6 meseci. Ženka je debelo debela a sigurno nije od preterane hrane, kao dokaz evo poslednja 4 obroka:
27.04.2008. dubia
15.05.2008. cvrčak
13.06.2008. lateralis
06.07.2008. lateralis

Nema nekih sigurnih pokazatelja bilo presvlačenja ili kokona, povremeno pletucka i pravi neke barikade od mreže ali to ubrzo pokvari i onda posle izvesnog vremena napravi opet... Ima dva prilaza do ćoška u kome se krije i danas je opet pružila neku mrežu preko oba prilaza. Videće se sigurno već sutra da li će te dve barikade opet da probije ili će još više da plete. U svakom slučaju bih voleo u skorije vreme bar nešto da uradi, presvlačenje ili kokon, štagod...

kimo
23.07.08., 19:49
Da, najgora je ta neizvesnost...ali samo strpljenje i to je to. Ja sam počeo da idem u ovom smeru: sparimo ih, ostavim ženku na miru, ako više ne parimo, održavaš uslove koji su joj potrebni i zaboraviš na parenje. Kada bude nešto videćeš o čemu se radi i to je to. Nije kao kod guštera ili drugh životinja da se zna koliko treba otprilike kada su jaja u inkubatoru, pa je manje-više konstantna temperatura, nego ima mnogo fluktacija, a to sve utiče i tekako na razvoj situacije. Tako da to može da se prolongira i mnogo duže u nekim slučajevima.

Očekujemo kokon, a ako ga ne bude pravac bubarnik na novu seansu ;)

marko
25.07.08., 14:47
...Videće se sigurno već sutra da li će te dve barikade opet da probije ili će još više da plete. Kao što sam očekivao, opet je jedna barikada probijena... uff... kako stoje stvari to će da radi u krug dok god sam živ :)

My patients has ended :evil:

Grof mi je dao predlog da preuredim terarijum, da naspem još gomilu treseta i stavim nešto što bi poslužilo kao sklonište, neku poveću koru pa da ženka može da se ukopa ispod te kore i zablokira se totalno. Ima i ovako mesta za bunker ali bi morala malo više da se potrudi i da plete dosta više... Upravo razmišljam dok pišem ovo i sve mislim da ću to i uraditi.

kimo
25.07.08., 14:52
Nema to veze sine, ona ako hoće da montira kokon, ona će to uraditi i u praznoj kutiji, ali ako je budeš smetao onda će ga pojesti ili odbaciti...

marko
25.07.08., 14:57
Nisam baš siguran da bi se kokon pojavio i u praznoj kutiji jer dok god se ženka ne oseća sigurno od kokona nema ništa (moje mišljenje). Dosta sam gledao slike terarijuma za "trudnu" ženku, i svaki je imao savršeno mesto za kokon, znači neka kora/grana smeštena u ćošak i veoma mali prolaz sa obe strane kore... Strpljenje stvarno jeste vrlina ali ne znam da li ja imam tu vrlinu :) Moraću još da čekićam...

zarko
25.07.08., 16:10
moguce je da bi postavila i u praznoj ali bi ga verovatno pojela

Bifrost
25.07.08., 22:07
Daj da vidimo sliku kako sada izgleda zenaka :)

marko
30.07.08., 22:49
Obećao, evo slike:
http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/Nchromatus-2.jpg

Ima li neko mišljenje? Jeste debela / nije debela / normalne je debljine ??
Obratite pažnju na nekih 7 postova iznad gde su navedena poslednja 4 obroka!

Bifrost
31.07.08., 00:07
Jeste debela, ali mi se cini da se nije puno podgojila od slike koju sam zadnji put video, ne mogu da nadjem tu sliku da porbam da uporedim... Sta ti mislis? Da li se tebi cini da se ugojila? Doduse tebi je teze da uocis ti je gledas svaki dan pa ne primetis toliko kako se menja... :camouflage:

marko
31.07.08., 11:01
Možda misliš na ovu sliku:
http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/Nchromatus.jpg
samo što ne mogu da uporedim te dve slike jer poza nije ista. Promenu kao što si rekao ne mogu da oučim...
Ma, dosadio sam saam sebi, samo nek je ona živa i zdrava, mužijaka ima na lageru :)

Bifrost
31.07.08., 14:05
Hehe, tako sam se i ja tripovao za Roseu, mada ko zna, ali ipak misli da sam samo tripovao.. Pa rekao bih da bi da se i nije bas promenilo puno, mada ko zna... Imacu i ja muzijaka kroz mesec dva.. :D

marko
21.10.08., 13:27
Na žalost ništa od kokona, ženka upravo leži na leđima, vreme je za presvlačenje.
Jedina dobra stvar je što je mužijak Grga još živ :shock: pa će se njih dvoje družiti još jednom :)

Geni
21.10.08., 13:29
Taj Grga je baš žilav lik. Moj je izdržao samo jedno parenje i odapeo :'(. Uzdamo se u Grgu da će uspeti još jednom da odradi posao, samo vi natovite tu ženku kako treba ::D.