PDA

Pogledaj punu verziju : B. albopilosum Split iz: hello... mozhe mala pomoc? ;)



drasko
01.03.08., 11:41
ljudi,moze li neko da mi pomogne...terarijum mi se skroz zamaglio od kondenzacije,sta da radim,ima li neki nacin ili da ga brisem svaki dan....?hehe :)

Ig0r
01.03.08., 11:48
Samo treba da smanjish vlaznost... Ali nisi napisao sta drzis od zivotinja pa mozda tako i treba ako su neke zabe u pitanju ili nesto tako. Ako je u pitanju tarantula samo prestani da prskas i izvadi posudu za vodu i posle nekog vremena ce se osusiti...
Dobrodosao!

Bauk
01.03.08., 12:13
Sto grof kaze mozda tim tvojim zivotinjama odgovara tolika vlaznost...A ako vec hoces da smanjis, odvori malo vrata, proluftiraj, pa kad se normalizuje zatvori. I onda po malo prskaj ter.

drasko
01.03.08., 14:52
da,zaboravih da napisem...tarantula je u pitanju,mislim da je G.roses,ako sam lepo napisao...haha,### nov sam josh... :)hvala na dobrodoslici... :)

Geni
01.03.08., 14:57
Grammostola rosea? Uh, smanji vlažnost pod hitno. Rosea nikako ne voli toliku vlažnost. Najbolje je da povećaš ventilaciju i pazi da ti se ne pojavi buđ.

drasko
01.03.08., 15:16
hvala,mislim da je ona,iskreno nisam siguran,provericu....vidi,stvari ovako stoje...uzeo je pre 2 dana,stavio grejac ispod ter. i zatvorio ga,osim naravno mrezice koju ima...sledece jutro je bila velika kondenzacija i morao sam da brisem ter iznutra...inace,zalio sam ga samo taj dan kada sam je doneo i josh uvek je vlazan ter...ubacio sam mu i neki panjitj iz dvorista i to je to...juce se zakopavala,a danas samo bleji u mestu,cak sam joj ubacio i bubu iz dvorista i ona je glatko iskulirala...inace,onda je sada oko 5 cm.Sada,nemam pojma da li neshto gresim ili??

ToPa 12.02.
01.03.08., 15:52
a kolika je tarantula? mala?
pa ne moj vise da joj vlazis treset...napravi joj neku bolju ventilaciju!!!
i ne moj da joj dajes bube iz dvorista...
najbolje je da imas svoju koloniju ili da se javis nekome ko ih gaji
ovo ce ti pomoci
http://www.teraristika.org/forum/index.php/board,14.0.html
pa pogledaj...ko gaji bube pa mu se javi...

Geni
01.03.08., 16:05
Grešiš sa vlagom jedino. Za roseu je dovoljan suv treset i mala činijica sa vodom. Kolika je temperatura? Ako si stavio grejač ispod, da li si pratio koliko je zagrejao?

To što stoji u mestu je normalno. Ona se neće pomerati ako ne juri plen ili ne beži od nečega. Uvek će biti tako statična. I ni jedna tarantula neće reagovati na plen ako nije gladna. Sačekaj par dana pre nego što joj ponovo ponudiš hranu. Da ima vremena da se aklimatizuje na novu kuću ;).

drasko
01.03.08., 17:08
da,mala,oko 4,5 cm...vazi za bube,nisam znao da ne smem da joj dajem ove iz dvorista....a sta je sa drvecem?ja joj ubacio jedan mali panj iz dvorista,nadam se da je to u redu,ona se sada zavukla ispod njega... :D

nenad
01.03.08., 17:20
Sve sto doneses iz prirode moras da iskuvas, ispeces ili potopis u vrelu vodu, pre stavljanja u terarijum.

Proka
01.03.08., 19:04
ma samo roknesh u rernu na 15 minuta (250c) i miran si :) ...

drasko
01.03.08., 19:28
au,hvala vam,sada cu odmah to da uradim,nadam se da nisam nishta sjebao dosad....a bube iz dvorista?meni Pedja rece da mogu opusteno to da dam?i moze li josh neki savet za osvetljenje,okolinu,biljke itd?mada,meni kako se cini,ja sam stavio malo vise vode u ter,ali ne sada da pluta,vec se primecuje da ima malo vise vode...ako sam zezanuo stvar posle 2 dana,onda sam pajser tezak....haha...poz... ;)

Proka
01.03.08., 19:54
pazi ovako isushi terarijum .. zbog budji itd... a za bube iz dvorishta nema potrebe dosta ljudi sa foruma gaje i takodje prodaju hranu .. tako da .. ;) a drva kamenje itd pre ubacivanja slobodno ispeci .. zbog gljiva ... itd.. za vodu nabavi neku posudu .. a vlaznos .... sve zavisi koja je vrsta .. pogledaj malo na netu

kimo
02.03.08., 11:34
Izbaci grejač obavezno, paukovima odgovara temperatura od 20-30 stepeni, pa čak na kraće periode i stepen više, manje...a ovako može da se skuva...

zokis
02.03.08., 13:40
Ako ces ostavljati grejac gledaj da ga sklonis ispod jednog dela terarijuma i bas u tom delu povremeno vlazi ili stavi ciniju sa vodom. Problem ti predstavlja bas to sto temperatura dolazi od dole a vlaga je u tresetu i zato isparava. To naravno uradi tek kad ova sadasnja kondenzacija ispari.

drasko
02.03.08., 14:34
pa vidi,ne znam kolika je temperatura,nisam dobio termometar uz ovo,ali videcu da nabavim....i ####### sam se,nije rosea nego brachypelma albopilosum,pa sada ne znam da li to menja isto posto je drugi rod....i niko da mi kaze,da li da stavljam neku lampu,jel to valja za nju?poz... :)

marko
02.03.08., 18:02
B.albopilosum...ništa se ne menja, taj rod isto ne zahteva puno vlage. Sva priča ostaje a što se tiče bilo kakve lampe o tome ne moraš da misliš, nije im potrebna. U stvari na kakvu si lampu mislio? Neku samo za osvetljenje ili nešto za grejanje? Mada bilo kako bilo ni jedna ni druga im nije potrebna :)
Dobrodošao!

drasko
03.03.08., 01:31
hvala... mislio sam neku za oboje,sta znam,da mogu da je vidim i da se ogreje,tj da bih izbacio ovaj grejac....jer kod mene gajbi je specificna situacija...ne grejemo ako ne mora (grejem se na struju) tako da temperatura izuzetno varira...a i sada sam primetio da ja kada otvorim prozor i otvorim poklopac ona izadje iz rupe tako da kapiram da joj je prevruce....?i nemam iskreno pojma da li ona voli da se pojavljuje ako ima previse svetla,to isto sam ``zakljucio``...?u svakom sloocaju,preostaje mi da provetravanjem izbacim kondenzaciju pa da se malo ozbiljnije pozabavim paukom...i josh jedno pitanje...postoji li sansa da je drzim u ruci?poz svima.... :)

drasko
03.03.08., 01:46
moze li neko da mi kaze kako da postupam sa brachypelma albopilosum-om,kupio sam je pre 2 dana,i sada je oko 5 cm,nije josh jela i tako....kakav ambijent,sta joj prija,sta joj smeta itd....hvala... :)

zarko
03.03.08., 01:51
ne previse vlazno....
moze polupustinjski ter...ali mozes vegetaciju da metes.
temp nemoj da pada ispod 18 C
za prek ojbg kako bude leto!!!

drasko
03.03.08., 01:55
vazi,potrudicu se....sada nemam termometar,ali cu nabaviti...ima u apoteci onaj na lepljenje?i gde da nabavim stvari za ter?ima neko mesto u bg,gde ce mi dati sva objasnjenja za mog pauka,kako da postupam i sta da koopim?

zarko
03.03.08., 03:29
mislim da nema...a ovde ces dobiti sve potrebne info.
samo se i ti potrudi pa na srch trazi teme koje te interesuju dase ne bi ponavljali

srecno

Geni
03.03.08., 10:57
OK, kao prvo, prebacio sam sva pitanja (sem onih o bilju) u posebnu temu da bude preglednije. Ovde možeš da pitaš sve što te interesuje oko tvoje tarantule.

B. albopilosum ne traži nikakve specifične uslove, tako da možeš da pročitaš ostale teme na ovom forumu i da vidiš šta ti je potrebno za nju.

Ali, evo ti i konkretno:

Albopilosum je terestrijalna tarantula, prema tome treba joj plići terarijum. Savet je da visina od treseta do vrha terarijuma ne bude više od 2 dužine tarantule. To je zato što tarantula može da padne ako proba da se penje i da se povredi. Ovo je bitno samo kod većih primeraka jer su teže. Ovo i nije toliko bitno jer još nisam čuo za slučaj da se tarantula tako povredila ali ne treba rizikovati. Ako ti je terarijum previsok samo dodaj još treseta da smanjiš visinu.

Svaka tarantula voli da ima neko mesto za skrivanje. Naročito dok su male. Ako joj staviš neki komad drveta i ispod njega iskopaš malu rupu, tarantula će se tu smestiti (i po potrebi iskopati dalje koliko njoj treba). Ja koristim sledeći sistem za sve terestrijalne vrste - isečem plastičnu flašu na pola po visini i pola po širini. Taj komad plastične flaše koji je sada kao neka nastrešnica stavim na treset i preko njega stavim još treseta tako da izgleda kao pećina. Plastika je providna pa se ni ne vidi da tu ičega ima sem rupe u tresetu.

Tarantule imaju instinkt da se zakopavaju kada im je vruće (dole je hladnije u prirodi). Tako da grejač koji greje odozdo može da ih zbuni. Pazi da ne preteraš sa grejanjem. Već je došlo lepše vreme tako da ne moraš više uopšte da je greješ. Bolje da joj bude malo hladno nego da je skuvaš. Brachypelme generalno ne treba dodatno grejati (sem ako ne želiš da ti brže poraste). Ako joj bude hladno samo će se umiriti. Grej joj samo zimi kada u sobi bude jako hladno. Dokle god je tebi toplo i njoj je.

Brachypelme ne zahtevaju veliku vlažnost (mada vagans na primer voli malo vlažnije) i ne moraš uopšte da im vlažiš treset ako im staviš činijicu sa vodom. Ako se plašiš da će se mala tarantula udaviti, stavi neke kamenčiće u činiju. Ako nisi siguran kako je tarantula zadovoljna sa vlažnošću, pokvasi jedan deo terarijuma pa vidi gde će da se zadržava. Kada joj fali vlažnosti tarantula će da se sklupča na najvlažnijem delu ili u činijici sa vodom. Onda samo dodaš još vode. Dokle god nemaš nešto što će jako brzo da isuši terarijum (jaka sijalica ili neki grejač), nemaš razloga da brineš da će se nešto desiti preko noći. Brachypelme su veoma izdržljive tarantule.

Tarantulama ne treba dekoracija. Sem svoje rupe, neće koristiti ništa drugo u terarijumu, tako da je svako drvce, biljka, ili neka druga dekoracija tu samo za tebe (sem za arborealne vrste kojima treba nešto za pentranje).

Tarantule ne vole svetlo, mada im više smeta njegova toplota nego samo svetlo. Ako ti treba nešto da možeš da je gledaš stavi neonku i pali je samo kada ti treba. Ja sam koristio crvene sijalice za osvetljenje i grejanje ali moraš da budeš pažljiv sa jačinom jer jako brzo isuše terarijum. Crvena sijalica od 15W je držala temperaturu od 27 stepeni u terarijumu 30x30x30. 25W je debelo prelazila 30.

Što se tiče hrane, sve si već čuo. Preporuka je da joj daješ odgajanu hranu. Velika je verovatnoća da joj od buba iz prirode neće ništa faliti ali ne možeš da budeš siguran da nisu izložene nekim jakim pesticidima ili da nemaju parazite, pa ne treba rizikovati. Ta varijanta je samo za krajnju nuždu. Hranu možeš ili da kupiš ili da gajiš. Za početak možeš da je hraniš i tenebrijom koja je užasno laka za gajenje. Ne moraš da se brineš ako tarantula ne jede ili ne napada hranu. One napadaju samo ako su gladne. Kada nisu gladne ili će ignorisati plen ili će pobeći od njega. Tarantule mogu da ne jedu i po par meseci.

Nemoj da te čudi što se ne pomera, to joj je normalno ponašanje. Pomeriće se samo ako za tim ima preku potrebu. Sem bežanja ili lovljenja plena, taranula se ne pomera. Može da stoji u jednom položaju mesecima.

Za biljke si postavio temu u terarijumskom bilju i tamo ćeš dobiti odgovor. Opet napominjem da će ta biljka biti tu samo za tebe i tvoju estetiku, tarantuli to ne treba. Možda da staviš malo mahovine preko drveta, to jako lepo izgleda.

To bi valjda bilo to, ako te još nešto interesuje - pitaj.

zokis
03.03.08., 13:19
Svaka cast Geni. Lepo napisano. Bas imas zivce za pisanje s obzirom da je ovo pisano po foromu ali doduse ne ovako na gomili.

drasko
03.03.08., 13:28
Hvala puno,sada mi je mnogo lakse,iskreno...Jer kada sam je kupovao,nisam dobio ni upola manje objasnjenja o njoj.... :)

drasko
03.03.08., 13:49
i da...kada bih mogao da stavim josh jednog unutra?stavio bih smith-a...?

Geni
03.03.08., 13:50
Jedan terarijum = jedna tarantula.

Ili je u pitanju jedna tarantula i jedan obrok. Veća je ljubimac a manja obrok ;)