PDA

Pogledaj punu verziju : Kenyan Sandboa - Gongylophis conicus



Dawnn
20.03.08., 16:54
Jel imao neko iskustva sa ovim zmijama. Gledao sam neku emisiju sa Stivom i koliko sam video ne rastu mnogo cak i manje od jedan metar, nisu agresivne, nocne su zivotinje(veci deo dana provode u zemlji), cak i kad love nocu vrebaju iz zemlje dok im se plen ne priblizi i onda WOOOSH nema ga :D Jel` ih ima kod nas da se nadju i ako ih ima koja im je cena?

kiza
21.03.08., 10:25
Hm, ja znam nesto ali nisam siguran da se radi o istoj vrsti. Ono sto sam video u Keniji i drzao je Eryx Colubrinus, ali sa istim nazivom Kenyan Sand Boa. Predpostavljam da si na nju mislio jer je vrlo popularna medju teraristima.
Ima je samo u Keniji i to podrucije oko Amboselija, kao i severoistok. Boja joj je narandzasta i braon i verovatno je najlepsa zmija Kenije, mada ukusi su razliciti ;). Boja joj pomaze da se dobro kamuflira u pesku. Kao sto joj ime kaze najvise obitava u pesku i to ispod povrsine cekajuci u zasedi plen. Ima je u zbunju i polupustinjama. Hrani se gusterima i malim glodarima. Ona je viviparna i radja oko 20 zivih mladih.

Nije otrovna, ali ima ostre zube i ponekad se brani ujedom. Uprkos tome, kao sto sam vec rekao, popularna je kao kucni ljubimac.
Sliku na zalost nemam, tj. imam neku, ali se vise vidim ja nego zmija pa ne bih... :)

Pozdrav

nenad
21.03.08., 11:46
Zmije iz potporodice Erycinae se sve nazivaju sand boa. To su primitivnije, rijuce boe. Postoji oko 20 vrsta klasifikovanih u 4 roda - Eryx, Gongylophis, Charina i Calabaria. Mogu se naci u Aziji i na Bliskom Istoku, Africi, Severnoj Americi, a jedna vrsta Eryx jaculus turcicus zivi i u Evropi. Vec sam pisao o tome kako ova zmija moze da se nadje u
Makedoniji.

Jedini je problem sa vrstom Calabaria reinhardtii, koja se nekad svrstava u boe a nekad u pitone. Mnogi taxonomi danas tvrde da je ovo boa, pa je zato svrstana u ovu potporodicu. U svakom slucaju, to bi bila jedina boa koja ne radja zive mladunce.

A sto se tice zmije koju pominje Kiza, Eryx colubrinus, ona se sad naziva Gongylophis colubrinus, i nije bas samo prisutna u Keniji, iako se zove Kenyan Sand Boa, ima je i u nekim drugim africkim zemljama. U svakom slucaju, Erycinae su super.

snake_dance
24.04.08., 16:27
http://i173.photobucket.com/albums/w56/lexxie_22_photo/kenyan.jpg

jel to ova? niste stavili slichicu,,,greota ;)






EDIT: Ispravljen link

nenad
24.04.08., 17:11
To je Gongylophis colubrinus. Prelepa zmija.

snake_dance
24.04.08., 17:55
lepa, mala i debela :)

kiza
26.04.08., 22:22
Jeste, jeste bas ta. Nju sam drzao u Snake parku u Nairobiju. Kazu da ume da ujeda kad nije dobre volje :D
Tamo je pisalo: Erux colubrinus, ali Nenad vec rece da je to stari naziv i da se sada zove Gongylophis colubrinus.