PDA

Pogledaj punu verziju : pitanja u vezi iguane



D
30.04.08., 14:06
Dobio sam iguanu oko 80 cm.sa celim repom, interesuje me koliko izrastu godisnje, gresim li sto mo ostavljam hranu preko celog dana, sme li da jede saksisko bilje koje nije otrovno na pr. hibiskus (jer ga jede stalno bez obzira sto ima hranu)?

ToPa 12.02.
30.04.08., 20:19
http://www.gekkogecko.co.yu/Ishrana%20iguane.html
evo tu imas o ishrani iguane...

zarko
30.04.08., 22:21
da sme da jese hibiskus...
ne gresis...samo nemoj da se ukiseli...

D
01.05.08., 01:11
Kiselo ce mo da ostavimo za zimu. :) A sto se tice ostalih pitanj, o rastu i polu?

zarko
01.05.08., 02:15
rast... pa nejednako u pocetku navise dodaju a kasnije slabije..
pol?
ne vidim pitanje!
i ako nece da raste verovatno nemas brasno lucerke !!!PROTEINI

D
01.05.08., 17:43
Kako da znam kojeg je pola. :) Ili da cekam neko vreme da pocne da nosi jaja? Da li je pamedno da nabavim jos jednog po mogucnosti suprotnog pola? Planiram da mu pravim terarijum 2.60 visine x 1,00 x 0,80 kombinacijadrvo-staklo, da li je ok i gde mogu da pogledam neki primer. E da, sto se tice rasta interesuje me koliko mi je star guset sa obzirom da je dugacak oko 0,80cm.

zarko
02.05.08., 03:16
odprilike(pod konstantim uslovima ) godinu ipo dana ...mozda malo vise...dve..
inace nikako ne mozes da cuvas zajendo.,..treba veliki ter i jako je komplikovano,da ne objasnjavam postoje situacije kad mora da se odvajaju itd...
pol....
gldea hemipenisalne kese i rpeanalne pore ili poslaji sliku pa cu se potruditi da ti kazem moje misljenje.koje ne mora biti 100% tacno

D
02.05.08., 15:25
S obzirom da jos nisam napravio terarijum, a u stanu mi je cak i zimi preko 22 stepena, moram li da zurim sa pravljenjem terarijuma ili ne? Inace najvise vremena provodi na prozoru suncajuci se. E da, poceo je da me grize ko blesav, da ne pominjem da su mi ruke kao da sam se problacio kroz sumu ruza, moram da ga jurim svaki put kad hocu da ga kupam itd. Inace uziva da se mazi satima, cim ga prodje manija bezanja,grizena i grebanj koj ga drzi nekih 0,5 - 1 min. u zavisnosti od njegovog raspolozenja.

markozmaj
02.05.08., 21:47
Koliko ja znam nebi trebao da se sunca na prozoru tj da sunce prolazi kroz staklo???

zarko
03.05.08., 03:24
uvb zraci ne prolaze kroz staklo ...

spiderboy
03.05.08., 22:59
što je i problem kod sunčanja kroz prozor(nedostatak uvb).rast im je po mom iskustvu dosta nejednak,naprimer kod mene čuvam dve iguane otprilike malo više od godinu dana,bili su mali kad sam doneo otprilike 40cm,a sad je veći oko 110cm,dok je manja oko 80cm,jako velika razlika.što se tiče zajedničkog držanja ,pa ne bih ti savetovao iz više razloga,ne bih tu sad u to ulazio....
pozdrav

samo još da napomenem da je po meni 22stepeni malo za njih,malo se oko toga potrudi,neka lampa ili grejač...

Bluie
04.05.08., 17:43
Na prozor mozes da je stavis kada malo vise otopli, pa instaliras mrezicu za komarce (na otvoren prozor je stavis,naravno).
Onda ce imati pun efekat, dok ovako kroz prozor prolaze samo toplotni zraci.

D
06.05.08., 19:44
Zasto je odjednom postao agresivan, poceo da grize i grebe da frkce... ?

zarko
06.05.08., 21:51
ko?
koliko je star?
pol?

spiderboy
06.05.08., 22:07
ima nekih vremenskih perioda,počnu da luduju ali ih to obično prodje...
moji su trenutno relativno mirni ali bilo je i trenutaka kad mi je repom izbila iz ruke činiju sa hranom,a o ugrizima znam iz prve ruke..

ToPa 12.02.
06.05.08., 22:35
ja mislim da sam negde procitao da to naglo raspolozenje imaju muzjaci...
i da pocnu da ludiju pred parenje...tj kad traze zenku...
nisam siguran...

Bluie
07.05.08., 12:58
Vrlo moguce da je muzjak u pitanju, oni su tako agresivniji...jos ako drma glavom i propinje se na prednje noge...! ::D

spiderboy
07.05.08., 21:26
i ja mislim da to ima neke veze sa parenjem,ali nisam sto posto siguran jer se dešavlalo i kad su bili manji

D
14.05.08., 17:34
Jos uvek ga drzi ludilo. Nije strasno to sto mrda glavom i pokusava da ujede, nego kad zagrize ponasa se kao pit, ajde i ti sto cima glavom i drzi prst istovremeno, nego nece da pusti. Zadnji put kada me je UJO za prst da me nije bolelo mogao sam da ga nosim kao pirsing, uspeo sam da mu sve cetiri noge dignem sa stola, ali je poceo da trese glavom valjda da me opomene da mu polozaj ne odgovara. Inace u stanju je da drzi prst 2-3 min. Nece valjda jos dugo da ga drzi. Mislim na raspolozenje.

ToPa 12.02.
14.05.08., 17:39
kad te ujede i ne pusta samo probaj da ga jednostavno spustis na zemlju i sam ce pustiti...

D
15.05.08., 20:26
Ma jok, sve mu je jedno dali mi stajao na ramenu na krilu, na stolu, krevetu, podu. Cak kad pocnem da dizem ruku dizem i njega. Vec sam pomislio da je poceo da prelazi u mesojede. :) Secam se Darvinove teorije evolucije, ali ovo me vec plasi. :shock: Ipak trebalo bi da prodje vise vremena. :) :)

D
17.05.08., 12:34
Da li je normalno do sto se presvlaci parcionalno, a ne odjednom?

nenad
17.05.08., 13:17
da, inace se tako presvlace.

zarko
17.05.08., 13:26
naravno oni odbacuju parcice obcno sa nogu i glave pa posle ostalo...
zamisli da se cela iguana ljusti tj presvlavci od jedno :)
hahaah

D
19.05.08., 22:12
Koliko ce ga jos drzati ludilo sa grizenjem? Da Probam sa elektro sokovima? :evil: :) Da se ukljucim u struju, pa kad me zagrize i njemu bzzzzz. :) Grize sve jace i drzi sve duze. Ko da vezba u slobodno vreme.

zarko
20.05.08., 02:10
kako da ti objasnim preko neta nacin na koji treba da mu pridjes????
ne objasnjivo je

D
20.05.08., 20:04
Do pre jedno 2 - 3 nedelje bilo mu je dovoljno da samo podvucem ruku ispod glave i prednjih nogu i polako pocnem da dizem ruku, a on bi se sam popeo na nadlakticu ili rame. Onda je odjednom poludeo poceo da grize i da bezi.

D
16.06.08., 00:23
Moze li mi neko objasniti razliku izmedju muzjaka i zenke? Ili bar poslati sliku po kojoj mogu da vidim razliku? :confused2:

zarko
16.06.08., 17:09
muzijak ima izrazenije preanalne pore i hemipenismlne kese su vece!-tj iam ih dok zenka nema!

ali je potrebno iskusno oko za to jer su razlike za laika suptilne!!!

D
17.06.08., 23:34
Hvala. Da li znaci nesto to sto mu se povremeno pojavljuju kao narandzaste prugice iznad ociju, nesto kau obrve, naravno samo bez dlaka. :) :) :)

zarko
18.06.08., 12:06
ne....to je ok !!

Rodja
20.06.08., 14:35
Veliki pozdrav svima, dobio sam iguanu za rodjendan pre skoro 2 meseca. Naravno zajedno sa ter. i pratcemom opremom uv lampa grejac tj. sijalica i ukrasno drvece. Iguana je strara oko 3 meseca medjutim kada krenem iz terarijuma da je izvadim pocne da bezi kao luda, ja je nekako uhvatim i krenem da je mazim za 2 min se smiri i ok, Koliko ce biti takva s obzirom da je svaki dan drzim po rukama. Hvala poz

D
20.06.08., 14:59
Budi uporan.

Da li ima veze to sto mu kresta poprima narandzastu boju, sa polom.

zarko
20.06.08., 15:55
nema veze pol i boja pogotovu kad su 3 meseca stare...
ako imas grejac mora da nesto gresis jer to ti ne treba.
posalji sliek ter cisto da vidimo kako si postavio...mozda trebaju neke izmene !
mozda je dobar...
pozdrav i dobrodoso

D
28.06.08., 21:21
Sta preporucujete od saksiskog bilja za terarijum, a sta da stavim kao podlugu?

Proka
28.06.08., 23:13
http://www.teraristika.org/forum/index.php/board,21.0.html

D
05.07.08., 22:20
Sta da stavim na dno terarijuma zemlju prekrivenu ( mahovinom ili nekim travama ili neznam). :confused2:

mare_lacerta
05.07.08., 22:21
Najbolje ti je da stavis treset ;)

zarko
05.07.08., 22:34
treset i pesak

D
08.07.08., 10:55
Hvala ljudi. A sta da stavim preko mesavine treseta i peska? Video sam neke vrste trave kao puzavice, rastu 3-5cm u visinu, a sire se vremenom. Kostaju od 50-150 din. busen precnika 5-10cm. Da li je to pametna varijanta. Inace te trave uspevaju i kod nas u priridi.

spiderboy
08.07.08., 16:17
možeš da postaviš te travke,medjutim nećeš dugo da im se diviš,pošto će iguana to brzo da uništi,dan-dva(hehe)

D
17.07.08., 13:41
Da li le ok da u terarijum sa iguanom stavim jos neku manju vrstu gustera?

nenad
17.07.08., 13:55
Ne. Gusteri uglavnom ne vole drustvo.

D
18.07.08., 21:01
A neku vrstu tarantule po sistemu manji terarijum u velikom terarijumu?

Proka
18.07.08., 21:12
to tek ne ...

D
22.07.08., 13:33
Zasto ne ako su odvojeni staklom?

huana
22.07.08., 13:37
a zashto bi uzimao prostor iguani sa drugim terarijumom?? ako vec pravish drugi sigurno ima neko lepshe mesto u tvojoj kuci od terarijuma iguane.....a i shta ako ti iguana kad poraste mane repom pa razbije terarijum??a?a?:)

Proka
22.07.08., 20:06
tek mogu da zamislim tarantulinu reakciju ... heheh tacno bi vrisnula od stresa ... ili bi iguana "slucajno" razlupala terarijum

D
24.07.08., 00:10
Znaci nista od kombinovanja? :( Hvala

Proka
24.07.08., 05:04
pa nemoj da si tuzan :icon_thumright:hehehe
.. mozesh i dalje da uzemsh tarantulu one generalno ne zauzimaju puno mesta ;)

D
14.08.08., 10:51
Da li sam ja utripovao ili Rista menja boju (nijanse zelene).Bio sam na odmoru nekih 12 dana pa sam ga ostavio na cuvanje. Kad sam dosao bio je tamno zelen, nakon nekih 15 min. boravka i setnje po meni ( sa ramena na rame, po glavi i ledjima) postao je svetlo zelen. To su potvrdili jos cetvoro prisutnih ljudi. A da ne pominjem promenu raspolozenja (naravno ne mog nego Ristinog).


P.S.
Naravno da znam da iguane nisu kameleoni i da ne menjajo boju.

Calyptratus
14.08.08., 12:38
To sto si rekao je tacno da iguane menjaju nijense svoje boje u zavisnosti od raspolozenja,to radi i Bradonjina brada i kameleon,s tim da kameleon to radi zaista profesionalno gde on bas promeni boju dok ostali menjaju samo nijansu (tamno-svetlo).

zarko
14.08.08., 14:57
iguane i skoro svi gusteri imaju sposobnost da "menjaju" boju .da tamne i svetle...verovatno je iguani bilo hladnije pa je potamnela.
moguce je i kad rastu da promene....
vrme parenja je jos jedan dobar trenutak da se menja boja ..zenke pocrvene ..a muzijaci to isto samo vise oko glave....

inace to je regulisano iz autonomno od strane centralnog nervnog sistema koji je povezan sa melaninom u kozi i koji kada dodje do promene (najcesce padanje temp) dolazi do pojacavanja melanina kako bi se potamnelo i efikasnije upijala toplota....

nadam se da je pomoglo

D
15.08.08., 10:27
E da nisam se pohvalio, prestao da grize, jos pre nego sam otisao na odmor. A i sto se bezanja tice smirio se, valjda se navukao na mazenje. Ako nastavi ovim tempom pocece sam da dolazi. :D :D :D

D
25.08.08., 11:02
Prednje noge su mu poprimile narandzastu boju, da li to znaci da je musko?
Inace sto se tice boje, obratio sam paznju od kako sam dobio odgovore.Zarko je u pravu :D naravno :D (moram malo da udarim sliht). Menja je non stop iz svih mogucih razloga, pa cak i boz razloga. Valjda mu to dodje kao razonoda ( kao nama ukrstene reci ).

zarko
25.08.08., 14:30
:)
nego, pol kod iguane se odredjuje malo teze ako je mala.
posalji sliek preanalnih pora i nju celu glavu i ostalo.
jedino tacno je po preanalnim porama i oblik glave...brojanje krljusti recki boja i ostalo apsolutno su netacne.

D
26.08.08., 13:47
Poslao bih sliku, ali kad god sam nakacio sliku i probao da posaljem kaze mi nesto kao da sam presao nesto dozvoljeno. :shy:
Dakle neznam da posaljem sliku. :shy: :shy: :shy: Evo stidim se.
Neznam sta smatras malim. Moja je oko 80 cm. naravno sa repom ( cejim ) i mislim da je stara uko 2-2,5 god. mada imao sam priliku u grckoj da vidim zver od oko 1.90m. koja je stara 5 god. kako kaze vlasnik, pa ako je gazda lagao mene lazem i ja vas, samo u vezi starosti gustera. Izgleda bezobrazno lepo.

ToPa 12.02.
26.08.08., 15:47
probaj da pratis:
http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,27.0.html

D
28.08.08., 11:20
Da li je normalno da se presvlaci po drugi put za nekih 3-4 meseca. I ako nije zna li neko gde gresim?

zarko
28.08.08., 13:36
normalno je to ...uzivaj T znaju sta rade ...:)

komodo
10.09.08., 21:42
jedno pitanje vezano za iguanu

Jer ima veze sto izmet izbacuje u tecno stanje?

huana
10.09.08., 23:39
kako bre techno???..kod moje nikad nije bilo techno..

komodo
10.09.08., 23:46
vodurnjasto to se desava kada je uzmem u ruke (valjda od straha) il ne znam od cega...

zarko
10.09.08., 23:58
hoce da se ikakaju kad ih uzimas ali ak o je vodenasto stalno to je proliv i kod reptila je to veliki problem...

komodo
11.09.08., 00:46
Ona funkcionise super (ja tako mislim) jede normalno dajem joj kalcijum 2-3 puta nedeljno...koi problem moze da bude i sta da radim?

zarko
11.09.08., 03:27
paraziti i to amebe cesto daju proliv..
sta da radis?
pa prati da vidis ak ote ne mrzi slikaj cim izvrsi nuzdu pa cu pokusati po slici da ti kazem! tesko je ali ajde!
ides kod vet da urade analizu kopre i to malo kosto pa vidis sta je ali rpe toga treba da se utvrdi da li je stvarno retka stolica

npetrovic
11.09.08., 16:21
Kao prvo i osnovno trebas je staviti na dijetu i promeniti hranu, obezbediti dovoljnu kolicinu ciste pijace vode jer se kod svake defekacije prilikom proliva gubi 80ml tecnoti po kilogramu telesne mase U ovakvim slucajevima razloga moze biti nekoliko:
1) Sama hrana kojom hranis ukoliko nije sveza ili ukoliko joj nesto ne odgovara, nikako joj nemoj davati hranu tek izvadjenu iz frizidera
2) Disbalans crevne mikroflore sto moze biti razlog gore navedenog
3) Razna crevna i druga oboljenja-parazitska ciji je proliv redovni pratilac
4) I ako se desava samo prilikom uzimanja u ruke ili nakon manipulacije pri cemu pri boravku u terarijumu i ne uznemiravanju stolica postaje normalna razlog moze biti stres
Dakle promeni hranu i stavi je na dijetu dan dva pa ako ne prodje onda veterinarska ambulanta - klinicki pregled i koproloska analiza
Nadam se da ce biti sve u redu pozdrav

komodo
11.09.08., 17:02
hranim je po zarkovim uputima 3 puta dnevno i sve on sta je napiso...znaci ima raznoliku hranu, a onako je "diva" neke po rukama bezi kada podjem da je uzmem i sl...Vodu menjam 3 puta dnevno kada je hranim, al nisam mnogo puta primetio da je ona pije, retko vidim da ona pije vodu...Jos da ima kod veterinari za reptile super bi bilo :(

npetrovic
11.09.08., 17:33
Nije bitno kolko je puta hranis nego sta joj dajes i kakvu hranu, pa sam ti zato rekao da je promenis i probas nesto drugo , nikako hladnu hranu,vodu je dovoljno da menjas jednom dnevno, nije bitno da ti vidis dali ona pije bitno je da je sada ima dovoljno i to svezu i nemoj je uzimati u, ruke pa prati sta se desava dan dva moze da bude i stres ako joj dosadjujes sto puta dnevno, ako se stanje ne popravi za dan dva vodi kod veterinara, a veterinar je veterinar i za krave i za reptile mi ne znamo da popravimo ni jednu ves masinu recimo ali lecimo sve zivotinjske vrste

komodo
11.09.08., 17:54
Ne vadim je cesto iz terarijuma...na da tri dana po 1 na 15 minuta (tako su mi preporucili da je pripitomim kao) e ostaviku je sada 3-4 dana pa ku da javim sta ke da bude...Hranim je kao sto sam reko po zarkovom tekstu znaci raznolika hrana SVEZA pola od toga imam i basti i nesta kupujem u malim kolicinama uprava zato da je sveze...samo brokulu ne jede i kada joj stavim kalcijum ona tu hranu neke da pipne porano je jela ko luda a sada neke...

npetrovic
11.09.08., 18:03
Najbolje je da je ti ipak odvedes do veterinara da je malo pogledaju a dobice i terapiju ako je dijareja u pitanju

komodo
11.09.08., 18:06
Znam slucaj za Kameleona u Skoplji...covek nije mogao da nadje Veterinara...probaku al ne verujem da ke neko da mi ista pomogne kod nas ovde...odneku ga sada pa ku da vidim sta i kako...

komodo
11.09.08., 23:52
Reko mi da je to od hrane kao, da uzmem 1L vode da prokuvam da stavim neki sirup NELIT i malo meda to da ostavim da se ohladi i da joj stavljam ko voda...Hranu da joj ne dajem nikavu. To da traje 5 dana i da gledam kako sta funkcionise i ako bude sve ok dobro je ako ne onda idu neke kapi i tada ako ne pomogne to znaci da nisu bakterije nego je upitanju neki vitalni ogrgan, i kaze da to kod nas ne moze da se spasi NIKAKO! e sada meni ostaje to da vidim i ako nije u pitanju bakterija sta da radim jer ima neko neki predlog?

Sutra nosim bris od nju i parceta od trseta da vidimo dali ima neke bakterije tu il je stvarno hrana u pitanju

npetrovic
12.09.08., 00:14
Ne treba ti vise nikakav savet,jer ja mislim da ce to resiti problem taj kolega zna znanje i neverujem da je nesto ozbiljnije tako da ce dijeta i eventualno ako nije hrana antibiotske kapi resiti problem
Drago mi je da si je odmah odveo i da nisi cekao veliki pozdrav

komodo
12.09.08., 02:14
Hvala i vama na pomoki, ku da obavestavam kako joj je stanje i kako funkcionise. A jer mozes da mi kazes kako da je pripitomim jer je mnogo besna/an. Kazu mi da ku da imam velike probleme kada naraste.

npetrovic
12.09.08., 10:15
Pa pripitomljavanje je individualni proces koji se ne moze staviti u jedan sablon, potrebno je samo vreme i strpljenje

komodo
13.09.08., 17:22
E moram ovo da kazem... Ujutru oko 8 me zove vetrinar i mi kaze da uzmem i kapice ENROCIN 10%...Odusevio me taj cin :) Covek oke da pomogne... Evo sada ku da probam da je uhvraim i da joj kapljem u usta (ne znam to kako ke da ide)

zarko
13.09.08., 19:12
enrocin to sma i ja koristio....ajde drzimo ti palceve....

npetrovic
14.09.08., 13:55
Da Enrocin ili Enrofloksacin isto je i koristi se u slucaju dijareje i daje se u vodi za pice ili direktno ukapavanjem u usta sto je slucaj ovde sa iguanom posto retko pije vodu Navijamo za poboljsanje

D
16.09.08., 10:11
Ima li poboljsanja?

komodo
16.09.08., 19:06
Ima ima nije vise toliko vodurnjasto opravlja se, al veterinar mi je reko da joj ne dam da jede, a ona je pocela da se presvlaci, pa citao sam tada joj treba najvise zdrava hrana i.t.d da pocnem da joj dajem da jede il ne...Inace veterinar je reko 5-10 dijeta ???

zarko
16.09.08., 19:08
nema vezew presvucice se ona kako atreba |!!
radi to sto ti rece vet !!
10 dijeta je mnogo ali 5-7 mislim da moze da izdrzi

komodo
16.09.08., 19:36
Ovo joj je 5 dan bez jelo, ostaviku je jos 2 i mislim da ke da pocne normalno da funkcionise...Onda ke da zdere ko sto je zdrala :D Hvala svima na pomoki, mislim da Vam je i iguana zahvalna ::D ::D

komodo
17.09.08., 01:12
Dao sam joj onaj EOROCIN (tako se zvase izgleda) nakapao sam joj 2-3 kapice u usta i pocela je da "povraka" onako dize glavu i otvara usta i izbacuje tecnost, sada je pocela non stop nesta kao da guta sa ustima i slusa se kao da smrce molim brzi odgovor

zarko
17.09.08., 02:07
pa mozdasi joj ubacio u traheju , ili si presipao...
gusteri ne mogu da povracaju koliko ja znam u klasicnom smislu, da izbace iz zeludca...ali proveri tu info!
predpostavljam ,i to se meni desava, da izbace jezikom tecnost jer je gorka ili je previse.jednostavno je nece

komodo
17.09.08., 03:05
Znam i ja to zato sam i pitao...ma video sam da vraka iz usta i to nakon 5-6 minuta kada sam joj vek nakapao pa je ona "progutala" pa onda je izbacila iz usta...ovo ima ukus na bananu plus ima meda mozda je blago il jeb li ga sta je...vazno nista strasno nije jer da

D
17.09.08., 09:22
lepo za cuti da je bolje. Poz. :)

milosVTS
17.09.08., 11:55
E ljudi i ja sam primetio kod moje nekada je retka a nekada cvrsta stolica...Sad sam citao sve ovo potrcao do nje i vidim tvrda je (od jutros)...Kapiram po ovome sto ste pisali da vrsta hrane utice na to,da li ima jos nesto sto moze da joj poremeti organizam?I sta?

I jos me zanima da li postoji razlika u brzini razvoja kod muzjaka i zenke? Iskreno da vam kazem nisam bas zadovoljan kojom brzinom napreduje :S

zarko
17.09.08., 13:10
ne u nosi proteine
neophodno ti je brasno lucerke ...
to je jako jeftino javi se ako ti treba !!!
minimalna razlika u razvoju i vidi se tek sa god dana ...

milosVTS
17.09.08., 13:29
imam od tebe sam uzeo,ali ako ima veze sa svezinom uzecu drugu, mada nebi trebalo jer je susena.Jer sam u pravu?

komodo
17.09.08., 18:18
Upravu si. Ja uzmem i joj dajem svo vreme dok ne pojede...

zokis
17.09.08., 20:54
Dajete joj cistu lucerku?
Ova moja nece ni da joj primirisi a mesam je sa svezim povrcem i vocem.
Ne znam kako da je nateram da jede. Izgleda mi bas mrsavo.
Razmisljao sam da joj pasiram povrce u kasicu i da joj ga pomocu sprica ubrizgavam u usta. Sta mislite o tome?
Bas me nervira. Ako jede,onda uzima samo salatu a to je oskudna hrana u proteinima i vitaminima.

zarko
17.09.08., 21:01
raznovrsnot je kljuc ,,,na mom sajtu imate ono o nutriciji i tabelu.,
lucerka mlevena je ok !! ne treba svezija ..traje god dana minimum.
ja staivim supenu kasiku i dobro pomesam ...tkao da se ne oseca mnogo to se odnosi i na mirale...

zokis
17.09.08., 21:27
Ma citao samja to zarko.
Slazem se sa svime sto si napisao. Ali problem ju je naterati da jede.
Probavao sam razlicite kombinacije. Samo povrce (mesano), samo voce (mesano), voce i povrce (mesano)......seckano sitnije i krupnije.......itd. Nece da jede. Dam joj par listova sveze salate, to pojede i kraj.
Nisi mi rekao sta mislis o kasici pa u spric....???

komodo
17.09.08., 22:12
Kako sam ja citao ima neka "bolest" koja se dobija od hranjenja sa zelenom (zelenom bojom) hranom (mozda sam nesta u krivo) i onda iguana ne jede nista drugo osven zelenis.

Opet kazem mozda sam nesto lose svatio ili procitao

nenad
17.09.08., 23:00
Bice da jesi ;) to mi zvuci kao dezinformacija.

komodo
17.09.08., 23:20
Mozda al mislim da mi je reko jedan covek koi prodaje i koi se bavi gmazovima, bas za neki dan idem do Skoplje pa ku pa da ga pitam opet.

Ali pa mozda sam lupio il loso procitao

nenad
17.09.08., 23:39
Svasta ljudi pricaju. Nije bas sve istina ;)

komodo
17.09.08., 23:46
Slazem se u potpunosti sa tobom nego teknulo mi je pa ajde da kazem, em da vidim dal je to to sta prica il je finta da uzimam od njega hrane

npetrovic
18.09.08., 00:48
Bolest izazvana zelenom hranom je cista dezinformacija i da je tako veci deo zivotinjskog sveta bi bio bolestan, i ja u svemu ovome mogu da se slozim za BDL- brasno dehidrovane lucerke- izuzetan izvor proteina za biljojede a da bi ga zivotinja jela treba ga pomesati sa njenom omiljenom hranom koja tada sem na kvantitetu veoma dobija i na kvalitetu
@zokis jesi probao sa vitoligamom od njega bi buknula

zokis
18.09.08., 02:21
Nisam probavao.
A u kojoj dozi bi trebao da ga primenim?

zarko
18.09.08., 02:45
komodo ak orpolazis kroz nis svrati druze!!!
inace toje dezinformacija 100%

spric !!! pa to je forsfiding i to je jako stresno ,ali ak ogubi na tezini to je jedini nacin. uzmi samelji npravi kasu, kupi infuziju stavi malo i tog i pali u grlo!!!

komodo
18.09.08., 04:08
U petak idem u bgd opet po neke zmijice pa mozda svratim do tebe...ostavimi boroj mobilnog na pp pa ke se dogovorimo, mozda ako das neku povoljnu cenu za gustercice ke da uzmem i njih :D

zarko
18.09.08., 04:17
ok dogovrimo se !
s obzirom da je moj mob i na sajtu evo ti ovde nema frke 064 208 79 41

komodo
18.09.08., 15:04
E zare od celera sta da joj dajem, list il koren, Ako je koren da ga izrendam jer da?

zarko
18.09.08., 15:16
da koren se renda a listovi seku i jedno i drugo je super

npetrovic
18.09.08., 18:23
@ zokis pa probaj prvo sa 1ml na nekih nedelju dana pa ces videti kakvi su rezultati jer u njemu pored vitamina A. B-kompleks,C, D2,D3, E, PP imas i cetiri aminokiseline Cholin, lizin, metionin i triptofan, samo sto ne znam kako ce reagovati na miris da bi ga mesao sa hranom nego bolje spric pa p/o (peroralno)

silwert
18.09.08., 20:31
ma ja cu da dam tom gustercicu vitoligama jer se zokis ustrucava da experimentise ::D

npetrovic
18.09.08., 21:16
ma nema sta da mu fali, izuzev mozda samo veci stan ako bude buknula :lol: :lol: :lol: od njega

bubamara
19.09.08., 01:33
ako hoćeš nemačku hranu za iguane,u briketima..imam 2 vrste,javi se na pm...mogu ti poslati...firma je vrhunska !!!

D
19.09.08., 10:37
Ljudi da li i vasi gusteri biraju sta ce i kada da jedu? Desava mi se da mu izmiksujem povrce ili vice (u kockicama), a u ciniji ostane samo jedna vrsta biljke. Pri tome nije uvek ista biljka u pitanju. Inace ih sve jede. Jos uvek mo doajem hranu preko dana. Jede kao blesav, za nagradu. ;)

milosVTS
19.09.08., 13:50
Moj je nesto utanjio ovih dana,bas slabo jede....Stavim mu sveze, nesto promrlja i dok mu novo ne donesem nece da pipne,i tako u nedogled....

Al me je danas ujeo stego nece da pusti,stvarno trebaju zivci debeli za ovu zivotinju..Tvrdoglav je ko kamen ::)

komodo
19.09.08., 16:47
Ja moju otakako je bila pod lekovima ne jede nista pre toga je jela ko konj...Ima sveze voke i povrke sve i svasta a neke ni da pomirise a ne znam zasto

http://www.moj-album.com/slike/12555959/oAIZqHyowMRWI7bB.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/oAIZqHyowMRWI7bB.v.jpg)

http://www.moj-album.com/slike/12555959/xBxzgpAVC1KB3XVH.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/12555959/xBxzgpAVC1KB3XVH.v.jpg)

Eto sta ona odbija ccc pa ja ne jedem banane i ananase a ona neke da oh jede ::D ::D

zarko
19.09.08., 17:12
moji ne biraju nikad...
a obroci su slicni ko te slike gore

nenad
19.09.08., 17:24
http://www.moj-album.com/slike/12555959/xBxzgpAVC1KB3XVH.v.jpg

Svaki put kad okachis neku ovakvu sliku imam osecaj da sam se debelo napio. Mnogo bre mutno :D A da ti lepo sacekas da ti stigne taj aparat? ::D

D
22.09.08., 10:31
Cim sam ga pohvalio on se pokvario. :'( Zadnja dva dana jedva da jede. Mislim da mi namerno skace po zivcima. :evil: Da li i on oseca promenu vremena napolju i ako mu je u terarijumu oko 30 stepeni?

zarko
22.09.08., 13:57
temp ispod lampe mora da bude 38-40C

silwert
22.09.08., 22:08
smanji blic kada slikas slika je uzasna ali salata izgleda primamljivo

milosVTS
28.09.08., 18:49
jedno pitanje..

Kad uzmem Iguanu malo je drzim po rukama ona mnogo potamni...Da li neko zna zasto i da li je to u redu??

ToPa 12.02.
28.09.08., 18:52
oni menjaju boje iz vise razloga, ali kontam da tvoja menja zato sto se uplasila ili nesto slicno...

zarko
28.09.08., 19:59
stres..i to sto je sad hladnije ...ali u glavnom stres..ali moras biti uporan jer nikako drugacije je neces pripitomiti

milosVTS
28.09.08., 21:01
Iguana mi je strasno tvrdoglava,to sam primetio,ne da se nauciti i pripitomiti,dok je kod mene i mirna je,ali cim je pustim u ter. po starom tera. :|
Svaki dan je "uzimam" pre bi rekao lovim,jer je stvarno lovim, bezi svaki put....Da li sam uzeo stvarno neku od "komplikovanijih" ili za ovo stvarno treba neograniceno upornosti da se malo opusti i ne sakriva se svaki put kad udjem u sobu...
Dajte neke savete kako vi to radite ili ste radili sa svojim ljubimcima...

zarko
28.09.08., 22:01
kako radim :)
pa upornost....provodi vreme sa njom drzi je hvataj , izmori ,kupaj...

zarko
28.09.08., 22:11
http://img156.imageshack.us/img156/7684/piclgture043ev0.jpg
ima 150cm muzijak...jako pitom..mozes da mu izvadis hrnau iz usta..

http://img515.imageshack.us/my.php?image=piclgture040ai3.jpg

i jos jedna da steknes utisak kolikaje to zivuljka !
http://img145.imageshack.us/img145/2674/piclgture058ez2.jpg

zarko
28.09.08., 22:13
http://img111.imageshack.us/img111/953/piclgture043kg0.jpg

i ovde se mazi...pogledaj tikvu koliku ima

zarko
28.09.08., 22:14
pogresna slika .mrzime sad da kacim pravu dojadio mi imigsejker...glupost!!!

D
29.09.08., 11:14
Budi uporan i posveti joj vise vremena. :D Moj obicno posvetli kad ga izvadim iz tera. A sto se tvrdoglavosti tice, magarci su med i mleko. :angry: Verujem da smo svi upoznati sa tvrdoglavoscu. Ali trazili smo sad gledamo. I povremeno zelenim od nervoze. Ali sta da se radi?...

milosVTS
29.09.08., 17:04
danas sam se zezao sa njim vise nego obicno i primecujem da izbegava da jede,pojede jedan zalogaj i to je to....tri puta sam mu menjao hranu do sada :camouflage:

npetrovic
29.09.08., 22:34
Nemoj bas ni dosadjivati zivotinji, nego se potrudi da uspostavis neki normalan ciklus i hranjenja i uzimanja u ruke npr sad je ne diras dan dva pa kad bude lepo jela uzmes je i pustis da sama seta po sobi i pritom je samo posmatras ne cackas je da se polako privikne na tvoje prisustvo, pa je opet dan odmoris i tako .... pripitomljavanje je individualna stvar svake jedinke i nije potrebna samo upornost vec pre svega vreme, jer ljudi umeju da budu i suvise uporni pa se to negativno odrazava na jedinku koja na sve to reaguje stresom i time se nista ne postize, dakle samo strpljivo i polako da zivotinja stekne poverenje i sigurnost u vasem prisustvu a kad se to desi dobijate upravo onakvog ljubimca kakvog ste zeleli da imate pozdrav ;)

D
30.09.08., 10:24
Da li si probao samo da ga stavis na sebe i setas po stanu? Naravno bez mazenja, hvatanja i tome slicno. Kod mene je uspelo. Dok je bilo lepo vreme setao sam ga i napolju, stajao je na ramenu bez problema. Probleme su mi pravili muski prolaznici sa losim komentarima i zene sa vristanjem. :evil: Ali vredelo je i prolaznici su se navikli. :evil:

milosVTS
04.10.08., 12:40
setam ga po stanu uglavnom...imam dosta mesta po stanu gde moze da se zavuce,pa mi treba dosta sve da zaklonim...inace stavim ga na rame i on je miran

zokis
04.10.08., 13:53
Ljudi srecan sam ko malo majmunce. :banana: :banana: :banana:
Iguana je pocela da jede. Jede vec par dana zaredom u vise navrata dnevno. Stomak joj se popunio.
Par dana pre nego sto je pocela da jede sam joj dnevno ubrizgavao u usta oko 0,5ml vituligama (postepeno). Ukupno 2,5ml.
Nakon toga sam joj davao kalcijum,vitamine i minerale razmucene u malo vode. I eto cuda.... Jede i ne bira. Buraniju,sargarepu,persun,tikvicu,papriku,maslacak ...cak i lucerku posutu preko...
Nadam se da necu da je ureknem. pu pu pu.

Hvala na savetima

zarko
04.10.08., 22:02
ekstra raduje me da cujem tako lepe vesti...smao napred !!!

npetrovic
04.10.08., 23:50
Pa eto vidis sta sve moze vitoligam bas mi je drago da je uspelo kolega , napravi sad pauzu pa ponovi nakon nekog perioda bar jos dan dva a za kasnije joj mozes davati i preventivno npr jednom mesecno ili u mesec ipo po 0,5 -1 ml vidi sam joj izdoziraj kako ti smatras u zavisnosti od njene tel. mase, vitoligam je bolji od svih ostalih multivitaminskih preparata koje teraristi uglavnom koriste jer kao sto rekoh ima i aminokiselina u sebi. Desilo mi se pre par meseci da su neki momci iz teretane u kraju dolazili kod mene da kupe vitoligam od mene jer su ga redovno pili a u jednom periodu nije mogao da se nadje u pakovanju od 100ml tako da sam tada saznao da ga i vrhunski bilderi koriste uz njihove aminokiselinske preparate, e sad ako te guster prebije nemoj meni da se zalis hehe salim se
veliki pozdrav

silwert
05.10.08., 00:20
i oligovit je dobar ali ne tako kao vitoligam ::D

D
09.10.08., 10:56
Ovaj moj je opet poludeo. Poceo opet da grize, samo sad je poceo i da trese glavom kao ker i drzi do besvesti. :'( Jos malo pa ce poceti da da skace na noge. :D Nije mi jasno samo zasto. Mazim ga, sve je u redu, odjednom zagrize bez ikakvog razloga, protrese glavu, drzi mi prst, neda da ga izvucem, nastavim da ga mazim drugom rukom, namesta se de mu odgovara da ga mazim, ali prst nece da pusti? Niti pusta niti ima zelju da pobegne. Pa sam ja malo zbunjen? :confused2: :confused2: :confused2:

nenad
09.10.08., 12:43
Mozda jednostavno ima takvu narav. Iguane znaju nekad da budu prgave. Ne znam sta drugo.

milosVTS
10.10.08., 12:26
Moja nije nista bolja ;)pit bul im nije ravan ::D

bubamara
13.10.08., 03:27
moja je isto divljala,međutim popušta je tvrdoglavost..ili strah...pri svakom hranjenju je zovem po imenu,bukvalno pričam sa njom...ona iskrene glavu i gleda..u početku se ubijala po ter.kad joj stavljam hranu ili vodu,a sad mirno proprati tu radnju..prva uzimanja u ruku su bila strava..otima se kao da je na vatri..ujedala...ja joj poturim prst da ujeda,i mazim je..onda valjda skapirala da joj od ujeda nema vajde..evo,sad jednom ili nijednom uhvati prst,tek reda radi..čim počnem da je mazim počinje da spava..trgne se samo na neki jači zvuk,inače tako može dok mi ni otzpadnu ruke,mazeći je..često stavim ruku u ter.i kao nešto nameštam,samo da ona skapira da joj ta ruke neće učiniti ništa nažao..tako dase vidi napredak od moje upornosti...sličnu situaciju sam imao sa žako papagajem..strpljenje,upornost..on je bio divljak neviđen,a sad je kao mala beba...ide za mnom po kući,kao kuče..

milosVTS
13.10.08., 20:02
Svi mi kapiramo da ce se pripitomiti,ali jako je bitno strpljenje,svi bi voleli da se to malo brze odvija

bubamara
14.10.08., 02:56
ali nekad se zalomi baksuz,pa mu ne pomaže ništa...kao i kod ljudi...rođen baksuz

D
14.10.08., 09:45
Ma imam ja strpljenja sa njim. Samo sto on poludi s vremena na vreme. Par meseci je normalan, :) pa ga uhvati ludilo par nedelja, :| pa ajd i ovo nanovo. :evil:

milosVTS
14.10.08., 16:39
potpuno isto dva dana ga ne diram i on jovo nanovo trci po ter ne mozes ga uhvatiti

bubamara
15.10.08., 02:21
hm...sve su iste..ko da ih isti otac pravio ;)...zato su bradate agame zakon...3 puta je uzmeš u ruku,četvrti put trči sama...ja imam 2..ne zna se koja je veća maza

D
15.10.08., 09:27
Ama mazim ga maltene svaki dan. Ali njemu to nema nikakve veze, mazi se par dana - meseci, pa iz cista mira ujede. :'( Mislim da svi znate kako grizu. :angry:

zokis
16.10.08., 22:35
Koja je optimalna temperatura vode za kupanje iguane?

zarko
17.10.08., 01:00
da bude topla na dodir ali da mozes da drzis ruku u njoj

zokis
17.10.08., 01:32
u bre Zarko to je zeznuto... Mislio sam da postoji bas neka optimalna temperatura tipa 36° ili ... a ne ovako na dodir. Nije mi problem da izmerim temperaturu vode sa toplomerom za akvarijum. Onako na dodir se ne bi usudio jer osecaj moze da prevari a rizik je velik. Ne bi da dovedem zivotinju u tu situaciju.

zarko
17.10.08., 04:12
pa lakse ko sto sma ti rkeo ,ako je topla na dodir treba da bude iznad 35C

Miroslav
17.10.08., 13:22
Hladnim rukama svaka je voda topla ::D Zato je najbolje kad se kaže u °C.

zarko
18.10.08., 04:03
pa ti nemoj da topis zamrzivac pre toga ...

milosVTS
24.11.08., 15:59
jedno pitanje

Kako nocu da odrzavam temperaturu kad je hladno?...Predpostavljam da ima neki nacin

zarko
24.11.08., 17:06
grejanje, kabl grejac -prilicno lose resenje, folija grejac i to onako malo je bolje od kabla
sijalica infra red od 40w onako nije lose ...
i najbolje da ti temp ne pada u sobi ispod 18-20C

milosVTS
24.11.08., 17:14
pa ne pada ispod 18 stepeni,jer je to soba u kojoj ja spavam...Ujutru kad upali lampu na termometru, temp mu nije ispod 20stepeni

zarko
24.11.08., 17:18
pa da ali ako je 20 opet je nisko kod mene jos uvek temp ne pada ispod 22-23C
moja zenkane jede sad 2l hrane ali pojede jednu ciniju sigurno..mada ona je stara mama tako da ne odnosi se na tvoju :)

samo da se pohvalim koliko ejde haha

nego , lucerku da li dajes?

milosVTS
26.11.08., 15:46
dajem joj pomalo vise jede kad nema lucerke

zarko
26.11.08., 15:47
ti smanji lucerku .............. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

milosVTS
26.11.08., 15:50
decu vise i ovo joj je premalo

milosVTS
05.12.08., 21:45
zare kad cu moci da vidim kod tebe na sajtu odredjivanje pola

zarko
05.12.08., 23:49
kod mladih je tesko odrediti
isti princip sa preanalnim poreama.
konstiticija i ponasanje

jako je tesko kod iguana odrediti pol

milosVTS
09.12.08., 13:21
Pitam jer imamo dve Iguane zbog parenja....Sa koliko starosti mogu da krenu sa parenjem??? ne planiram jos to da radim samo pitam informativno

zarko
09.12.08., 15:36
sa 30cm telo zenka moze da nosi jaja...ne bih pario pre 40cm jer je jako rizicno...
navejci br CB iguana ugine kao gravidne ,veliki zahtev od tela..moja nosi po 45 za sad jaja

milosVTS
11.12.08., 20:07
to je mera samo tela,mislim bez repa ili cela duzina

zarko
11.12.08., 20:47
tela naravno ...

D
26.12.08., 13:15
Probao sam da tusiram iguanu. Joj kakva sreca za nju. Kad je pustim iz tera sam ide do kade.

Beli
26.12.08., 23:36
Cao svima,
da ne bih otvarao novu temu iskoristicu ovu da zakacim par slika moje iguane koju sam dobio pre nekih mesec dana..
Ovo je moja prva zivotinja u zivotu jer imam neke cudne poglede na svet itd., da ne davim uzeo sam je na zahtev druge osobe i zavoleo sam je kao svoju bebu od prvog dana (sto uopste nije cudno zbog onih cudnih pogleda na svet). Po raznim forumima sam citao sta sve treba za istu i iskoristio bih ovu priliku da zahvalim zarku na ovom forumu sto mi je pomogao u vidu par e-mailova i objasnio mi najbitnije stvari vezano za ovog malog zmaja.
Prva slika : mali zmaj se krije
Druga slika : inace ima drugi basking spot sa mnogo manjim nagibom i siri je da moze da se opusti (na slici 3) ali voli da se penje i na ovaj iz nekog razloga.
Treca slika : da, jede iz plasticne posude od margarina (dijetalnog !) trenutno...
Cetvrta slika : Zombi iguana (slika je malo zamucena), kada joj se priblizis malo vise zauzme ovakav stav a posle toga ume da se popenje na zadnje noge i pomera se kao zombi iz filmova !

E tako, za sada toliko, inace su slike mnogo kvalitetnije ali sam ih smanjivao da stanu na forum.

Pozdrav,
Ivan zvani Beli :p

zarko
27.12.08., 03:49
beli nema na cemu za to i sluzimo...
iguana je predivna da znas !

Beli
27.12.08., 19:45
Kako sve vise i vise citam o iguanama postao sam paranoican danas jer moja iguana ima na zglobovima prednjih nogu po jednu crnu tackicu sto moze da ispadne da je u pitanju krpelj, sad sam sve zivo procitao u vezi toga i cak sam zvao drugara koji je veterinar ali posto naravno nikad nije radio sa iguanama (boze cuda li :) ) mora prvo da procita neku knjigu pa ce sutra najverovatnije da svrati da pogleda a ja cu u medjuvremenu da nadjem aparat i da slika pa da uvelicam na pc-u da proverim.

Ako jeste krpelj, jadan on, kazu negde da moze da se skine poprilicno lako tako sto se premaze sa vazelinom i na taj nacin mu zaustavis disanje, posle nekog vremena on ugine i otpadne sam, onda samo treba da se ocisti ranica sa sredstvima (lek ili whatever) za dezinfekciju tipa Betadin ili Nolvasan, za koje ovaj moj drugar nikad nije cuo ali ce da vidi sta kod nas ima slicno kada iscita knjigu. Pa onda se stavi antibiotik koji negde tamo izvan nasih granica zovu Neosporin za koji isto ovaj vet nije cuo...

Tako sam se istripovao jer sam video i neke slike bolesnih iguana da mi se cak ucinilo da je mojoj poceo rep da truli, pa posle u jednom trenutku mi se ucinilo da ima MBD jer je tako namestila rep kad je htela da me sibne...

Heh, jesam lud....

JecaDJ
27.12.08., 20:01
Pa ovako kod nas na trzistu od svega toga mozes regularno da nadjes Betadine u vidu rastvora za kozu 7,5% i 10% jacine.E a on ti je paralelan,tj potpuno je isto kao i povidon jod ili antisept D.Znaci obican povidon jod ti resava problem sa dezinfekcijom i ciscenjem pomenutog mesta.A u registru lekova za 2008.godinu ostalih pomenutih lekova nema,ali mislim da je Neosporin antibiotik,mislim da to mozes da pogledas u nekim apotekama koje rade malo onako...da ne kazem na crno,pa postoji sansa i da nabavis.E sad nadam se da nije u pitanju krpelj,pa da ti to nece trebati...i mislim da ne bi trebalo krpelju zatvarati dovod kiseonika jer u tom slucaju zna da "popijenu" krv vrati,tj povrati i onda ne bi valjalo ako je zarazen....znaci ne premazivati ga nicime.
Mada je ja mislim Nenad vec pisao nesto na tu temu,pa ti ne bi bilo lose da potrazis temu krpelji na forumu,pa da procitas detaljnije...
Toliko od mene....
kucaj samo u pretrazivacu krpelji i naci ces sigurno...

zarko
28.12.08., 00:12
nije druze ...najverovatnije ...razlog tesko da je jedan na zglobu ..sigurno bi oko ocijju usiju i ramenom delu imala vise ..pa tek onda na zglobu noge...slikaj pa poslaji.
bar iz teksta koji si napisao nisma stekao utisak da bi moglo da bude

npetrovic
28.12.08., 00:32
Da ti je taj drug veterinar znao bi da se krpelji ne tretiraju ni sa cim jer u tom slucaju regurgituju sadrzaj iz abdomena u organizam zivotinje . Ako je krpelj u pitanju skidas ga laganim oretanjem u levu stranu- suprotno kretanju kazaljke na satu pa tek onda tretiras samu ranu.ako tretiras ili napijas krpelja u povracenim sadzaju koji ubaci u organizam zivotinje se mogu nalaziti uzrocnici bolesti i tek tada eto nevolje. Mada posto se radi o egzoticnoj zivotinji nisam bas siguran da krpelji sa naseg podneblja mogu biti patogeni sa samu iguanu izuzev sto sisaju krv ali i to je dovoljno da dodje do neke infekcije preko same rane. Skini ga kao sto sam ti rekao i iztretiraj ranu 3% hidrogenom i zatim nekom antibiotskom mascu i ne brini. I to sto citas po literaturi ne trazi bas uvek na svom ljubimcu jer ces uvek biti u tripu da ti je zivotinja bolesna hehehe pozdrav

Beli
28.12.08., 01:45
Hvala na odgovorima, nadam se da nije nista. Da, to sam procitao da uglavnom ne bi tu bili ali opet ko ce ga znati.
Inace ovaj veterinar nije komentarisao tretiranje krpelja vec sam to ja procitao negde drugde, on ce da procita neku "novu" knjigu o egzoticnim zivotinjama gde ima bioloskih i patoloskih informacija o iguanama pa ce sutra da svrati da pogleda i da vidi sta je to ako moze. Cisto sumljam da cu naci aparat do tad jer ja aparate ne koristim iako ih i prodajem u firmi :P

zarko
28.12.08., 04:46
sto? mislis da ce slikanje uzeti dusu? :)

Beli
28.12.08., 05:11
Ja dusu nemam, pojeli je moljci pre 10 godina, samo dugmici ostali.

milosVTS
10.02.09., 19:31
Jedno pitanje?

Poceo sam Iguani ovih dana da dajem rukolu to je kao maslacak...Primetio sam da je zdere i to bas puno...Koliko god dnevno da joj stavim ona pojede..

Da li smem u tolikim kolicinama da joj dajem i koliko cesto sme to da jede? hvala pozz

zarko
10.02.09., 20:42
svaki dan sto vise ...
maslacak =odlicno !!!

milosVTS
23.02.09., 16:26
znaci koliko god moze.....:icon_cheers:


hvala;)

milosVTS
05.03.09., 18:57
jos jedno pitanjce...Ova moja iguana ne moze da smisli kupanje,svog me izgrebe u vodu nece, moram da je drzim da bi bila u vodi..Koliko sam citao mnoge iguane vole da se kupaju,jel ova moja izuzetak ili ima jos takvih "ne plivaca" ????

pozz

zarko
05.03.09., 19:45
napuni kadu i pusti je ne moze da izdje...a to ces tesk oizvesti u lavoru jer ti nju guras u nesto sto ona ne voli..za sad.ako uspes da je stavis u nesto gde ne moze da izadje odmah ce joj se dopasti cim se malo smiri i ti izadjes iz kupatila

milosVTS
06.03.09., 11:33
imam problem nemam kadu nego tus kabinu i ona je plitka i lako moze da izadje iz vode....

evo malo slika

dobio je pre neki dan zito i od tada je non stop kod njega i strogo ga cuva :D

http://img24.imageshack.us/img24/4074/dsc02538f.th.jpg (http://img24.imageshack.us/my.php?image=dsc02538f.jpg)
http://img12.imageshack.us/img12/2870/dsc02539.th.jpg (http://img12.imageshack.us/my.php?image=dsc02539.jpg)
http://img13.imageshack.us/img13/1139/dsc02540u.th.jpg (http://img13.imageshack.us/my.php?image=dsc02540u.jpg)

Beli
21.04.09., 18:50
Opet ja na ovoj temi, sta cu, ne volim da otvaram nove bezpotrebno.
Isprobavam neki novu digitalnu kameru pa reko da stavim par slika usput. Naime, kao sto sam negde pre napomenuo, prosli vlasnici ove iguane je nisu tretirali kako bi trebalo i mogu slobodno sa ponosom da kazem da je iguana krenula da se goji i raste od kad je kod mene. Sad se vec primecuju deblje noge i stomacina a-la srbenda/pivopija. Jos se nije pripitomila ali sada vec mogu da je mazim ponekad a da se ne nervira itd., tako da ide u pravom smeru. Da imam normalan terarijum (koji trenutno ne mogu da napravim jer sam i sam u procesu seljenja) verovatno bi vec bila druga prica vec ovako ova adaptacija akvarijuma sa poklopcem odozgo iguani svaki put kada otvaram pravi stres jer se istripuje da sam ja beloglavi sup ili vec koja ptica grabljivica itd itd. ! :P
Ne voli kupanje nikako, to mi je malo cudno ali opet kada budem u mogucnosti da je kupam u pravoj kadi valjda ce zavoleti. Inace, nazalost, slomila je jedan prst na zadnjoj nozi sto sam primetio juce prilikom kupanja. Jadnica mala/jadnicak mali. Da li bi trebalo nesto da uradim sa tim prstom sada ? Inace, rane nema pa nemam sta da dezinfikujem itd. vec vidim da je taj prst labav od zgloba u sredini.

Ali evo, da ne tupim previse :
http://img216.imageshack.us/img216/2387/13340415.jpg
http://img18.imageshack.us/img18/7514/65853180.jpg
http://img379.imageshack.us/img379/8238/12040185.jpg

Inace, mrzelo me da podesavam vreme na aparatu, slikano je danas :P

Pozdrav,
Beli

zarko
21.04.09., 19:12
ne valja sto ti cinija slobodno visi...
nije zgodno za jedenje .fiksiraj to

Beli
21.04.09., 19:23
Heheh, hocu, probacu i u ovom ali sam planirao da to drugacije odradim u novom terarijumu. Inace, on/ona stoji na drvetu i zabije glavu u ciniju kad jede (uglavnom) ..

varan
26.04.09., 23:14
cao svima na forumu...eto i mene konacno!!! Imam par pitanja u vezi iguane 1.koliko cesto smem da joj dajem dehidriranu lucerku 2.sto se tice izmeta,jel normalno da joj izmet bude delimicno cvrst a delimicno tecan 3.primetio sam kod svoje iguane koja ima oko 4 god da joj iz analnog otvora ponekad iscuri bela sluz,nalik na spermu,da li je to normalno i da li to moze da ukazuje na to da je u pitanju muzjak ili je jedina pouzdana metoda velicina pora na unutrasnjoj strani butina?

zarko
27.04.09., 01:44
lucerka svaki dan
http://www.gekkogecko.rs/Ishrana%20iguane.html

moguce je da je muzijak
daj sliku izmeta....normalno je da ima cvrc i tecan deo i to dosta tecno

varan
27.04.09., 10:25
Hvala Zarko,poslacu ti sliku. Ja sam te zvao pre neki dan,Aca kajman je:) Evo bas ocekujem ovih dana da uradim neke dobre fotke pa ti saljem na mail. Reci mi koliko lucerke smem da dajem dnevno i gde da je nadjem i za alfalfa biljku,jel je dajes isto dehidriranu i koliko cesto?

varan
27.04.09., 10:54
Malo sam pozurio sa pitanjem,upravo sam posetio sajt i nasao odgovore na pitanja:)Jedino mi reci gde kupujes lucerku,odnosno alfaalfu?

zarko
27.04.09., 16:53
na dzak od 50 kg ovde u fabrici stocne hrane ne znma kakao se zove

varan
27.04.09., 18:39
E Zarko ne pitah te danas koliko lucerke se dobije za 200 din,odnosno koliko dugo to moze da mi traje zaodraslu iguanu

zarko
27.04.09., 18:51
vise od god dana...tegla okvirno merka

varan
27.04.09., 22:58
Sta godinu dana? Jel to rok trajanja ili tegla toliko traje?

zarko
27.04.09., 23:05
toliko bi trebalo da ti traje kao dajes 5-6-7 puta nedlejno po kasicicu ...mada ja ne dajem bas 7 puta vec 5 puta ...i ako na odralsu iguanu ide kasicica za caj onda mozes da zmaislis koliko se to dugo razvlaci ...
takozvana dobra investi:)

varan
27.04.09., 23:26
U bre,pa to je onda ekstra stvar!!! Ja sam u Nisu krajem maja pa se vidimo...bas bih hteo da vidim tvoje iguane,lepo izgledaju na slikama

komodo
29.04.09., 17:24
Evo i mene posle 7 meseca (vojni rok :eek: ) Evo malo slikice od iguane koja je bila kod mene (i koja je i dalje kod mene). Ovo je ono bebe koje sam lecio i eto uspelo je ozdravila i sada je bas super (bar ja tako mislim) sve normalno funkcionise....Ove slike su stare 3 meseca (da ne slikam sada sa telefonom da ne bi se ljutio Nenad:D)

http://www.moj-album.com/slike/15621015/ziLmfI1GK0a9WlHM.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/15621015/SjtnX3PE3i4sk99F.jpg)

http://www.moj-album.com/slike/15621015/1O7SfHIkYRw6Be8B.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/15621015/1O7SfHIkYRw6Be8B.jpg)

http://www.moj-album.com/slike/15621015/SjtnX3PE3i4sk99F.t.jpg (http://www.moj-album.com/slike/15621015/SjtnX3PE3i4sk99F.jpg)

Za koi dan stavicu nove slike.... Jer dobro izgleda sta mislite....

varan
01.05.09., 20:14
Koliko ti je stara ta iguana komodo?

komodo
03.05.09., 11:48
Koliko ti je stara ta iguana komodo?

Za 9 meseci (kad sam je kupio rekli su da je stara 2 meseca...i ja je imam 7) Preradjujem terarijum pa ne mogu sada slikati...cim zavrsim izmericu je i napravicu jos koju fotku....