PDA

Pogledaj punu verziju : Krpelji



nenad
03.05.08., 18:13
Posto se cesto desava da u prirodi pokupite krpelja, napisacu nesto o tome.

Ono sto nas najvise plasi su bolesti koje krpelji prenose, a posebno se to odnosi na lajmsku bolest, koja, ukoliko se ne leci u prva dva meseca, moze da potpuno unisti
organizam, i vrlo je opasna. Prenose je iskljucivo krpelji. Po Srbiji krpelji i nisu toliko zarazeni, ali u okolini Beograda se procenjuje da je prakticno svaki treci, odnosno oko
30% krpelja zarazeno. Kada vas ujede zarazeni krpelj prenece lajmsku bolest, odnosno bakteriju koja je izaziva ako na vama stoji duze od 24h, ili ako pokusate na nasilan
nacin da ga skinete. Zato je bitno da se krpelj pazljivo skida, i to sto pre, odmah po povratku iz prirode.

Skidanje krpelja se u zdravstvenim ustanovama vrsi tako sto se vrlo preciznom pincetom uhvati krpelj za rilicu i odvrce u smeru suprotnom od kazaljke na satu. To je jedan
od najboljih nacina za skidanje krpelja, ali moze da bude i rizican. Nacin na koji ih ja skidam je puno bolji. Ako idete na teren, kupite sprej za hladjenje rana. Ima ga u svim
apotekama, i nije skup, a koristi se kod sportskih povreda. Ovim sprejom se krpelj poprska u trajanju od 1-2 sekunde, sa daljine od 20-ak cm, pa se postupak ponovi 10
minuta kasnije. Posle toga se krpelj lagano odsrafi, i tako zaledjen se mnogo brze i lakse skine. U cemu je prednost ovakvog skidanja? Narodni nacin za skidanje krpelja
podrazumeva mazanje krpelja benzinom, uljem ili nekim drugim preparatima. Sve je to apsolutno pogresno, jer uspeva da skine krpelja, ali u vecini slucajeva utice na to
da se sigurno zarazite od tog krpelja. Njegova pluca su napolju i kada ga potopite u ulje, krpelj pocne da se gushi i povraca. On tako povrati krv koju vam je popio i
zajedno sa njom i bakteriju koja izaziva lajmsku bolest, ukoliko je krpelj zarazen. Tako na lak nacin skinete krpelja, ali rizikujete da se zarazite. Sprej za hladjenje rana
momentalno zamrzne krpelja (kao u SF filmovima ;)) i krpelj ne moze da vas zarazi. Verujte mi da sam isprobao ovaj metod vise puta i na krpeljima koji su se bili zakacili
na mene, i na zivim nezakacenim krpeljima. Uvek upali. Bitno je samo da ne prskate dugo sprej po sebi, jer moze da izazove opekotine.

Ukoliko se na mestu ujeda par dana kasnije pojave crveni krugovi obratite se hitno lekaru. Lajmska bolest se vrlo lako leci na vreme, pa je bitno da pratite mesto ujeda.
Ja ovo govorim iz licnog iskustva, jer sam prelezao ovu bolest, pretprosle godine, i nije ni malo lepo piti jake antibiotike mesec dana i sve ostalo sto ide uz bolest.
Dakle, budite vrlo oprezni kad ste u prirodi, cuvajte se visoke trave, mada krpelji cesto padaju sa drveta, u momentu kad prolazite ispod njega, ujedaju za toplije delove
tela, kao sto su pazuh, stomak, butine, i da ne pominjem polne organe, ali desavalo se i to ljudima ;) U prirodi nikad ne idite u bermudama, nego u dubokim patikama
ili gojzericama, sa charapama preko gleznjeva i sto duzim nogavicama. Ja se namazem Autanom, koji takodje moze da se kupi u apotekama i tera krpelje i druge insekte
od koze. Bitno je namazati noge, ruke, lice i vrat. Posle izleta se obavezno pregledajte, i zamolite nekog da vam dobro pregleda kozu glave, da krpelj slucajno nije ostao
u kosi, sve to pre tushiranja. Nije lose ni posle ujeda popiti kutiju antibiotika, cisto prevencije radi, da ne dodje do neke infekcije drugim bolestima koje krpelji mogu da
prenesu. Ali, o tome se treba posavetovati sa lekarom.

Bogica1985
03.05.08., 18:23
Ne samo toplije delove tela,već i delove gde je mekša koža jer oni biraju mesta gde se laše mogu zariti.

Da, autan je dobra preventiva jer štiti nekoliko sati od krpelja,ali eto ja nisam razmišljao o tome i zaradio.

Koje antibiotike si pio?

nenad
03.05.08., 18:32
Ne secam se. Oni se bas koriste za lajmsku bolest. Koliko se secam piju se dva puta dnevno, i 4 sata pre i 4 sata posle uzimanja ne smesh da uzimas
mleko i mlecne proizvode. Secam se da sam imao glavobolje, vrtoglavice, da sam se mnogo znojio i slicno. Ali, to je sve lako izleciti u prvoj fazi,
kad bolest uzme maha, bakterija bukvalno pojede organizam.

Bogica1985
04.05.08., 10:29
http://img187.imageshack.us/img187/7792/img1769yp9.jpg

Proka
04.05.08., 13:38
veoma lepo i poucno ... dodushe nikada nisam imao problema sa krpeljima .... mada ko zna .. zatrebace kad tad

Ig0r
04.05.08., 22:26
To najbolje rešava narodna medicina... Od kad sam počeo da pijem pivo nikad nisam pazario. Ovo nije šala pa molim da se post ne obriše ::D

nenad
04.05.08., 22:56
Nije shala, ali nije ni istina. Nekad lajmska bolest nije bila toliko rasprostranjena kao danas, a i ljudi koji su bolovali od nje, nisu znali od cega boluju,
a lekari su to jos manje znali.

Ig0r
05.05.08., 00:12
Istina živa. Ja spavao pre koju godinu u travi u parku i ništa od krpelja, kapiram da neće da siši toksičnu krv. U ostalom ja pre svakog 1maja(koji mi je najmiliji praznik za dušu i telo) popijem par piva pa tek onda u akciju. Mislim šta fali kad ću posle i ovako popit karton ::D

nenad
05.05.08., 00:24
E, aj da se ne zezamo, neko ce stvarno poverovati, pa ce na taj nacin da pokusa da se zastiti od krpelja. Ja dok sam pio alkohol nikad nisam imao
tuberkulozu, iako sam par puta sedeo u drustvu ljudi koji je imaju, pa ipak ne verujem da je to bilo zbog pica u krvi. ;)
To sto te nikad nije ujeo krpelj nema veze sa alkoholom, ne znaci da ce te svaki put kad odes u prirodu ujesti krpelj, cak naprotiv ;)

dule87
05.05.08., 00:43
heh da i ja bacim jedan offtopick-al nije toliko u off-u..negdje sam procitao da vaske same odlaze sa tijela cim covjek dobije povisenu tempreraturu..i isto tako snizenu (znaci ako umre.. :) heh), one expresno napustaju domacina..e sad mozda se nesto od ovoga moze uzeti i kod krpelja (toksini i alkohol..)-oba gore spomenuta su krvopije i mogu biti osjetljivi na razne promjene..ako nista, Bogica moze biti siguran da je bio zdrav prije uboda.. :)

Ig0r
05.05.08., 01:22
Ja se uopšte ne zezam!!!

nenad
05.05.08., 01:47
Ok, ne zezas se, ali, da li si siguran u to sto pricas? Ne kazem da sam 100% u pravu, ali bolje je da ljudima ne dajes savet u koji nisi siguran. Da li si
to procitao negde ili slicno? To sto tebe nikad nije ujeo nije nikakav dokaz. I komarci, takodje, piju krv, pa te grizu i kad si pijan i kad nisi. Ako ne
mozes to da dokazes nekim strucnijim dokazom, nemoj savetovati ljude da se tako stite od krpelja, jer bolesti koje oni prenose nisu za zezanje.

Ig0r
05.05.08., 10:50
Ma ja ti samo kažem da mene nikad kad sam pio nije ujeo krpelj. Teško da ćeš to pronaći u nekoj enciklopediji. Ne razumem zašto se toliko potencira na "jes pročitao, gdes pročitao" na forumu. Ja ovo još uvek ne shvatam kao neki naučni seminar ili tako nešto. Da me ne shvatiš pogrešno, u redu je što potenciraš na nečemu ali zašto majku mu tri posta moram da pišem da bih rekao ono što mislim?
Ovako, ovo nisam nigde pročitao, nije mi ni jedan doktor rekao(ko je to uopšte pomislio) već je ovo zaključak donešen dugogodišnjim eksperimentom u toku kog sam svoj organizam izlagao različitim alkoholnim napicima a zatim se ponašao "kritično", tj. provodio vreme u šumi, u travi, kraj vode... Mislim da nisam nikoga savetovao da praktikuje ovo već sam samo podelio sa vama sopstveno iskustvo, pa ko kako shvati.
Živeli

kiza
05.05.08., 11:08
Vrlo, vrlo pucna tema za sve koji idu u prirodu. Istina je da nekada nije bilo toliko krpelja. Kada sam kao klinac tumarao Kosutnjakom nisam ih nikad vidjao. Zapravo nisam ni znao sta je to krpelj. Sada ih ima mnogo. Prvog sam zaradio na Avali, a kasnije par komada u Kosutnjaku.
Pre dve godine sedeli smo kod Hajducke cesme i iz trave smo veoma cesto videli krpelje kako mile po armafleksu. Ima ih zaista dosta. Nije uopste za zezanje.
Nenade, koliko treba lekarima da utvrde Lajmsku bolest? Predpostavljam da se vadi krv pa rade neki testovi.

nenad
05.05.08., 11:46
Da, ali vidis po crvenim krugovima na mestu ujeda, koji se shire. To je siguran znak. Mada se desi da se nekad i ne pojave.

Bifrost
07.05.08., 14:56
Ok, ne zezas se, ali, da li si siguran u to sto pricas?


Da li je siguran ili nije, sve jedno ne moze da skodi ::D

Geni
07.05.08., 15:04
Daj bre Mirko, nemaoj da počinješ ::D, lajmska bolest je suviše ozbiljna da bi se širile dezinformacije ovog tipa. Alkohol u telu NEĆE sprečiti krpelja. Da je to moguće, već bi bilo nekoliko studija koje to potvrđuju a nema ni jedne.

Filip
07.05.08., 16:39
Zanimljiv metod za skidanje krpelja, ali ne znam koliko je efikasan kada krpelj zavuce veci deo tela pod kozu...u tom slucaju se zamrzne samo abdomen, dok glaveni region ostane zasticen pod kozom?
Ono sto bih ja preporucio protiv krpelja je da ste stalno na oprezu kada prolazite kroz gustu travu, uvek pregledajte noge jer je to mesto na kojem se krpelji najcesce zakace. Takodje, lako ih je skinuti dok se jos nisu potpuno zavukli, a to se nece desiti pre barem 6-7 sati od kako su se zakacili. Preporucujem da ih sikenete sto pre, ali da to uradi neka osoba koja je vec imala iskustva sa skidanjem krpelja, posto nije lako kada se prvi put radi.
Mislim da se ipak krpelji ne bacaju sa drveca jer imaju drugaciji mehanizam kacenja na domacina- penju se na travu i izbacuju prednje noge sa kukicama i kada prodje zivotinja-covek one se na nju zakace. Mislim da bi skakanje sa drveca bilo malo rizicno za krpelja u slucaju da promase! ;)
Inace, zaista ozbiljno shvatite ovu bolest, jer je po mom misljenju krpelj najopasnije zivotinja kod nas! Ako zanemarite ovu bolest moze doci do ozbiljnih nervnih poremecaja (treca faza) i dosta cesto i do smrti.
Lajmsku bolest prenosi samo krpelj Ixodes ricinus, ne svi krpelji i crveni koncentricni krugovi se pojavljuju u preko 90% slucajeva ali ne uvek!
Pozzz
F.

kiza
09.05.08., 10:51
Iz Blica:

Simptomi Lajmske bolesti:

Ukoliko je čovek koga je ujeo krpelj zaražen Lajmskom bolešću prvi simptomi mogu da se pojave već prvog dana ili u periodu od mesec dana. Na mestu uboda krpelja javlja se bubuljica i prstenasto crvenilo, koje se širi.

Radi se o prvom stadijumu bolesti i tipičnom crvenlu kože na mestu uboda. Međutim, dijagnozu mora da postavi lekar, kao i da odredi terapiju, jer to crvenilo nekad liči na alergiju - kaže Nevenka Pavlović iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Samo ako se sa terapijom krene u ovom stadijumu može da se spreči napredovanje bolesti do faza u kojima dolazi do oštećenja zglobova, nervnog sistema ili srca.

kiza
09.05.08., 10:54
Ako nekog ubode krpelj, a ne smara ga da ide da proveri da li je zarazen Laljmskom bolescu, to moze uraditi na VMA.
Cena provere, kao i odstranjivanje krpelja kosta 480 din. Telefon za informacije je 011/3609-367.

nenad
09.05.08., 11:42
Ja sam krpelje vise puta skidao zamrzavanjem. Verujem da moze da se zamrzne i kad se vise zavuce, ali nisam siguran, u vecini slucajeva sam ih skidao u roku od par sati. U svakom slucaju, kad ga prsnes sprejom momentalno se zamrzne i ugine. Sto se tice padanja sa drveta, o tome sam citao u novinama. Kao da oni registruju toplotu, i da bukvalno u momentu prolazenja coveka, ili zivotinje ispod drveta, spadnu sa drveta. Da li je stvarno tako, ne znam.

kiza
09.05.08., 13:31
Hm, sto se tice tog padanja sa drveta, mislim da su oni na liscu na grani i da ponekad padnu ako recimo zatreses granu prilikom prolaska ili zakacis glavom, rukom...
Ne verujem bas da sami skacu.

spiderboy
24.05.08., 22:23
ne verujem ni ja baš da skaču sa drveća,sve u svemu treba se paziti,jer tu su oko nas,to sa alkoholom ne znam baš,pre par godina sam bio u šumi za 1 maj,naroljali smo se baš neljudski(mladost ludost,hehe),kad sam se probudio sledećeg jutra imao sam šta da vidim,6 krpelja sam pronašao na sebi,sve sam ih odstranio,nije bilo posledica ali sam se ipak dosta uplašio pošto mi je bila poznata činjenica da su prenosioci lajmske bolesti,kako god bilo ,oprez....

santacruz
27.10.08., 23:30
U principu kod nas su krpelji dosta opasni, znao sam i da imam do deset sa jednog terena, ali mi nikad nista nije bilo. Inace imao sam dva priljatelja koji su umrli od Lajmske bolesti... Inace pre mesec dana, bio sam u tropima gde sam imao i po 40-50 komada zakacenih dnevno! Medjutim, nisu prenosnici bolesti kao ovi kod nas

terarista
12.05.10., 20:22
Izvinjavam se ako sam oživeo staru temu, ali želim da podelim neprijatno iskustvo sa krpeljima koje sam imao pre dve nedelje.

Naime na izletu za prvi maj, vratio sam se kući sa četiri napasnika na sebi. Iako mi ovo nije prvo iskustvo sa krpeljima, želeo sam da se ponašam po "pravilu službe" i prvo sam detaljno pročitao sve što sam mogao da nađem na Internetu na tu temu, pa i ovaj tread naravno.

Osnovne preporuke su da krpelje ne treba skidati samoinicijativno, već da treba otići u bilo koji dom zdravlja, infektivnu kliniku, ili kod dermatologa. Nikako ih ne treba natapati benznom, aceonom i sl., niti skidati na silu. E sad, teorija je super, ali u praksi drugog maja ove godine svi domovi zdravlja su verovatno imali hiljade ranjenih, pa ni jedna ustanova nije mogla da me primi! Takođe, savetovalište za lajmsku bolest (http://www.zdravlje.org.rs/sav_lajm.html) ne radi praznicima, a njihovom sajtu kao i na mnogim drugim piše da je jako važno krpelja ukloniti u roku od 24h, jer se na taj način verovatnoća zaraze smanjuje gotovo na nulu.

Kako nemam luksuz ni želju da pustim da se stvari komplikuju, krpelje sam uklonio ručno, pincetom, i sačuvao u sterilnoj posudi za urin. Na mestu ujeda (uboda?) nekoliko dana ostalo je crvenilo, ali samo na jednom mestu jak svrab. Prvog radnog dana posle praznika dobio sam savetovalište, ali ljubazna žena mi je odgovorila da odem do dermatologa da me pregledaju, pa tek onda da se javim. Pitao sam da li krpelje mogu da dam na analizu, ali sam dobio odgovor da moraju da budu živi!? To što su izolovani i skinuti za manje od 48h se "ne važi".

To isto veče, negde iz prljavih stvari koje sam na dan terena imao na sebi verovano, zaradio sam još jednog krpelja, koga sam na sreću, skinuo u roku od par sati.

Naravoučenije:
- skidanje krpelja u domu zdravlja je veoma nezvesno, i iskreno, delovali su mi kao baš i ne žele to da rade;
- ako želite da krpelje date na analizu, moraju da budu živi?
- ako vas krpelj ugrize za neradni dan, računajte da su vam šanse za pomoć smanjene
- posle svakog izleta, obavezno operite odeću i obuću koju ste nosili taj dan!

Još jednom, ako je ova poruka protiv pravila foruma, izvinjavam se i zamoliću nadležne da je premeste ili obrišu.

Rokerka
14.05.10., 12:28
I ove godine ima dosta krpelja, ali, na srecu su krupni, pa ih je lako uociti na odeci. Zanimljivo je to sto sam 1. maja bila van Beograda, u prirodi i nijednog nisam pokupila, dok sam u svom dvoristu skidala i sa sebe i psa i macke! I to su zaista kapitalci!

neo
15.05.10., 11:35
Ovde (http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=74583) možete videti da krpelji ne napadaju samo ljude,već i vaše ljubimce:(,naravno,pod uslovom da se na neki način dokopaju terarijuma!