PDA

Pogledaj punu verziju : Pitanje u vezi sa terarijumom za kukuruznog smuka



Bogdan
04.05.08., 20:30
Ovako,zanima me da li su dimenzije ter. 93x25x40 (duzina x dubina x visina) dovoljne za tu vrstu zmije,pretpostavljam da su duzina i visina ok najvise me brine dubina,mada citao sam da racunate duzina + dubina da budu priblizno jednaki duzini zmije ili veci.Treba da dobijem bebu kukuruznog smuka pa me je zanimalo da li su dimenzije ok i koliko ce one zadovoljavati zmijine potrebe.
E da josh neshto znam da je potrebno da bude jedan hladniji deo terarijuma i jedan topliji pa me zanima u koje delove stavljate posudu za vodu a u koji mesto za skrivanje.


Hvala Vam unapred na odgovorima

zarko
04.05.08., 21:00
i voda i skrivanje u hladnijem ili oko sredine..

nenad
04.05.08., 21:18
Bice ok te dimenzije. Bar neko vreme. Duzina i visina su ok, ali je dubina problem, kao sto si i rekao. U svakom slucaju, za bebu je to i previse.
Napravi vise mesta za skrivanje, i na toplijem i na hladnijem delu, pa nek zmija sama bira.

Bogdan
04.05.08., 21:20
Koliko god. meseci te dimenzije mogu da budu ok?Mozda izgrbavim nekako da bude dubina 30 moram josh premeriti

nenad
04.05.08., 21:51
To zavisi od same zmije. Ako je hranis jednom nedeljno rasce sporije nego ako je hranis jednom u 4 dana. Ne znam koliko brzo rastu, nikad nisam
cuvao kukuruznog smuka duze od par nedelja.

gava
04.05.08., 21:55
Ja za odraslog kukuruznog imam 90x40x40cm i to mu je sasvim dovoljno. A i svakodnevno ga vadim na malo razgibavanja, ali te dimenzije su ok. Za malu zenku trenutno imam terarijum za tarantule... 30x30x30cm. Odrasli muzijak ima nesto malo preko 1m, a zenkica oko 50cm.
Tvoj terarijum je prevelik za bebu, a premali za odraslog smuka. Moraces nesto da smislis
Moje zmije nemaju nikakva mesta za skrivanje vec samo grane, ali se ispod njih nikada ne kriju. Primetio sam da im to nije preterano tesko palo

P.S. Moj muzijak je porastao za manje od godinu dana sa 30cm na 1m. Hranio sam ga u pocetku na 3 dana, pa na 7 dana, a sad jednom u 2 nedelje

Bogdan
04.05.08., 22:08
Jel bas veliki problem kada beba stoji u tako veliko terarijumu,za hranjenje bih ga stavljao u odvojeni plasticni,negde sam procitao da je to ok.Tako da sam kontao da ako ne mora da hvata sama hranu nije problem sto je terarijum veci.Da li je to razmisljanje prihvatljivo?

nenad
04.05.08., 22:17
Nije problem. Moze da bude u tome. Hranu mozes da joj dajes i iz ruke.

Bogdan
06.05.08., 16:06
Ljudi,imam josh jedno pitanjce :).Da li na prednjoj strani ter. mogu biti klizna vrata,naravno koja sa bocnih strana ulaze u drvo nekih 5 mm i izmedju ta dva stakla nema mesta ni mm,da li postoji mogucnost da nekako shmugne odatle ako ne stavim nikakvu vise zastitu na vrata?

Bauk
06.05.08., 16:33
Gde da se provuce ako nema ni 1mm...Bolje bi bilo da nam objasnis kako si izveo to sa klizacima, tj. kako manje od 1mm...Plasticni kupovni???

Bogdan
06.05.08., 18:54
Stolar ce mi uraditi rez u iverici sirine 8 mm i tu cu ubaciti dva stakla sirine 4mm u teoriji on kaze da nema ni mm prostora,naravno ako je dobro izvedeno.Naravno kada se zatvori ostaje rupa od 4mm u kojem se pomera drugo staklo ali nema sanse tuda da prodje,mislim i da udje tu nema gde da izadje posto sa bocnih strana staklo ulazi u ivericu min. 5 mm. a u donju i gornju isto tako otprilike.

spiderboy
06.05.08., 22:14
ako je imedju 4mm,po meni će beba da prodje,ja sam uzeo jednu štraftu stakla 4mm pa sam tu umetnuo,vadim kad otvaram ter.i onda nema šanse da prodje,inače pravi su umetnici u bežanju samo da imaš u vidu,sve otvore osim ventilacije zatvoriti i miran si..

Bogdan
07.05.08., 08:17
Malo me si me sada zbunio nema nigde lufta 4mm da ona moze da izadje na preklopu ta dva stakla nema ni mm posto je sirina rupe 8mm i kad udju dva stakla od po 4mmkoja se preklapaju i sirina preklopa je nekih 1 cm nigde ne ostane rupa od 4mm

Bogdan
20.05.08., 16:15
e imam jos jedno pitanje :) Sada kada sam napravio sve to i doneo mi covek nekako mi se cini da je ventilacija jako slaba tj. da nema cirkulacije vazduha,koliko je to problem i da li mogu to da resim tako sto cu staviti neki mali cooler da duva u taj otvor za ventilaciju?Smeta li to zmiji?Tnx.

zarko
20.05.08., 17:17
misli mda je kulier shit varijanta!!!
nikad nisam to radio ali mi se ne svidja ideja....mada sam sretao na netu ponu takvih ter.

Bogdan
21.05.08., 08:58
A sto? :) Ovaj sam namontirao da se ne vidi nego me interesuje da li joj smeta sto kad stavim ruku na ventilaciju osetim kako ulazi vazduh tj. kao da duva naravno ne sad ne znam ni ja kako ali se oseti...Moze li to da joj smeta,posto sam citao negde da im smeta da budu na promaji,znam da ovo nije promaja ali....

zarko
21.05.08., 15:05
kulier odaje vibracije...
kuler pravi promaju ak oga namestis kako "treba" ili ne treba.
dovoljno da bih odustao od te ideja.inace moze da se namesti i da bude ok ,ali nisma nikad probao tako da ne znam....

ali vibracije mogu da budu vleika stvar...

zokis
22.05.08., 15:12
Mogao bi da smanjis obrtaje kulera time sto ces mu smanjiti voltazu. Na manje obrtaja ce blaze da struji vazduh,kuler ce biti tisi a vibracije smanjene.

Bogdan
23.05.08., 01:47
Vibracije i buka nisu bas nikakav problem jer kuler nije direktno na stranicama terarijuma a i dovolje tih posto vec radi na manjoj voltazi,ali me najvise brine to slabo uduvavanje vazduha koje se oseti kada stavim ruku sa unutrasnje strane terarijuma direktno na mrezicu cim udaljim ruku nekoliko santimetara od mreze to kretanje vazduha postane jako jako slabo skoro da ga i ne osetim.Da li je to onda ok?

nenad
23.05.08., 11:01
Kakvi su ti otvori za ventilaciju? Mozda ima dovoljno vazduha pa joj je kuler nepotreban.

Bogdan
23.05.08., 18:43
Kontam da nije posto kada ukljucim kabel grejac koji se nalazi na tresetu tj ispod pocne da se stvara kondez na staklu i po bocnim stranama cim upalim kuler on nestane....

Spana
31.10.08., 20:24
jel moze neko da mi kaze koje debljine staklo moze za odraslog smuka?Hocu da mom "drugaru" napravim veci ter. 100x50x50,sa staklom od 4mm pa me zanima jel to dovoljno debelo i da li moze to polomiti kad poraste?

nenad
31.10.08., 20:33
Ne moze smuk da polomi. Mada ne znam koliko je dobro da ter. od 250 l bude od cetvorke, iako ne ide voda u njega.

gava
31.10.08., 23:53
Nenad je potpuno u pravu (Bog zna koliko mi je tesko sto sam to napisao). Smuk ne moze da polomi ni tanja stakla, ali to nije briga. Stabilnost samog terarijuma je ono glavno, tacnije krutost. Za tako velike staklene povrsine 4mm je suvise tanko i terarijum ce biti suvise "mekan" i klatice se. Problem bi nastao kod ciscenja. Verujem da bi gotovo sigurno razbio terarijum. Za tako velike treba ti bar 5mm, mada bih ja isao na 6mm min. U stvari... JA kada bih pravio toliko veliki terarijum, pravio bih ga od drveta (sto je sigurno sigurno je). A i tako velike staklene povrsine je dosta tesko grejati.
Ja mog muzijaka drzim u 80x40x40cm i ima mesta kolko oces (star je 2 godine i dugacak oko 110cm). Stvarno mislim da nema potrebe za tolikim terarijumom

Spana
01.11.08., 08:32
To sam i ja mislio ali razlika u ceni izmedju 4 i 6 mm je ogromna a 5 mm se nepravi.ako se uzmu dimenzij 100x50x50 tako se najmanje stakla baca i treba ti tacno 2,5 kvadrata.Mozda ojacavanje drvetom,ne znam videcu ako nje tako onda cu uzeti 6 ili smanjiti dimenzije.nije mi hitno imam vremena da razmislim,"drugar" je tek 50cm dugacak i sada je u 50x30x30 to mu je dovoljno neko vreme.

Hteo sam veci ter jer ima vise prostora za unutrasnje sredjivanje i ulepsavanje.vizuelno bih napravio pravo pravi raj na zemlji za mog "drugara".samo zbog mogucnosti ukrasavanja sam hteo veliki ter;jer vec imam jedan od 300l u kojima drzim ribice i sredjen je full a to hocu i sa ter ::D.

nenad
01.11.08., 11:51
Sto veci terarijum, to bolje. ;) Mozes i drveni da pravis, mislim da je to bolja varijanta. A za staklo od 5mm ni ja nisam chuo.

kimo
01.11.08., 12:08
Postoji i od 5mm, samo nije toliko često.

Miroslav
01.11.08., 13:00
Baš se teško nabavlja. Akvaristi obično korise 6mm i za manje akvarijume, zato što ne mugu (ili neće) nabaviti staklo od 5mm.

Spana
01.11.08., 18:56
za akvarijum tih dimenzija mora 8 mm da bih izdrzao pritisak vode,6mm moze do 130 ;)l.najverovatnije cu da pravim drvo-staklo samo moram osmislim kako.i recite mi koje drvo da koristim,jel ima neko posebno?

nenad
01.11.08., 19:04
Da, za akvarijum, ali u terarijumu nema pritiska na stranice, tako da moze da bude tanji. Mada, 250 l je mnogo za 4mm. To bi se ljuljalo i krivilo ;)

Spana
04.12.08., 09:06
narucio sam drveni okvir za ter. i trebalo bi da mi stigne ovih dana.Tako cu ojacati ivice i nece moci da se prda i savija.Ipak mi je nekako lepse kada je skroz od stakla.Dvoumio sam se da li da pravim ram od metala ili drveta ali cini mi se da je drvo lepse.sad mi je na redu da uzmem staklo pa cu natenane da ga sklapam,jer ovaj moj jos nije prerastao ovaj stari ter.

gava
05.12.08., 17:38
I meni je drvo lepse, prirodan je materijal koji ce se bolje uklopiti sa enterijerom u samom terarijumu. Posto pravis tako veliki terarijum, mislim da je greota drzati samo jednog smuka unutra;)

Spana
05.12.08., 21:33
Naravno da jeste ali ima vremena,hocu da sredim prvo ter cakum-pakum pa onda ce drugar dobiti svog drugara{zbog mentalnog razvoja mlade zmije :)},salim se,onda cu uzeti jos jednog definitivno.sad me zanima jel bi bio problem ako nebi bili iste starosti ili velicine?

gava
08.12.08., 19:28
Uf. Ja moje drzim odvojeno. Imam mladu zenku koja jos uvek nije dvoljno zrela za udaju i odraslog muzijaka. Drzanje zenke koja nije dovoljno stara za parenje zajedno sa muzijakom moze biti problem jer on ce je sigurno zaskociti. Kod nedovoljno razvijene zenke koja ostane gravidna, moze doci do komplikacija (ne mora ali moze). Sto se tice velicine, velika zmija moze da maltretira malu (opet ne mora ali moze). Kanibalizam kod smukova je veoma redak i eksperti ovaj fenomen pripisuju slucaju kada dve zmije sa dva razlicita kraja pocnu da jedu istog misa. Zmija koja prva predje preko nosa druge zmije najverovatnije ce nastaviti da guta svog cimera (i ovo ne mora ali moze da se desi). Ako ih drzis zajedno obezbedi svakom posebno toplo i hladno mesto kao i mesto za skrivanje i uvek ih hrani odvojeno.

Spana
15.12.08., 22:39
nikako da pitam!gde ima da se uzme treset osim kod pedje i gde nabalvjate miseve(zamrzutne)?i nisam najbolje razumeo da li moze umesto tereseta ona zemlja za cvece,mislim da je to humus,nisam siguran?

huana
15.12.08., 23:45
nemoj uzimati humus, previshe je sitan i zmija ce ti se sva umrljati u njega... kontam da stavish piljevinu ako nemash treset..ili imash repti bark u pet centru mada je skup...a misheve valjda ima mladen u bg-u, pitaj nenada....

nenad
15.12.08., 23:46
Nemoj da koristiš humus. Treset imaš i u petcentru da kupiš. Telefon za miševe ću ti poslati na pm.

gava
15.12.08., 23:51
Humusi za biljke imaju vec dodate koje kakve minerale ili boga pitaj sta za bolji rast cveca. Nisam siguran koliko bi tako nesto bilo dobro i za zmije.

nenad
16.12.08., 00:16
Da, a pored toga toliko su sitni komadići humusa, da često upadaju zmijama u nozdrve i usta.

Spana
16.12.08., 00:47
hvala za savete!ja uglavnom kupujem i treset i miseve kod pedje ali hocu da imam i rezervnu opciju jer kod pedje ponekad nema miseva koji meni trebaju.

gava
16.12.08., 08:54
Pa u tom slucaju jedino sigurno resenje je da kupis vise miseva i da ih zaledis. Ako mozes, ja trenutno ne mogu pa ih drzim kod nekog drugog. Niko ti ne moze garantovati da ces uvek naci ono sto ti treba

Spana
16.12.08., 18:59
to i radim kupim 5-10 komada i stavim u zamrzivac i miran sam,nemam problem sa drzanjem miseva u frizu.samo neuzimam ih previse da ne bi bili predugo zaledjeni i ne bi izgubili miris.
samo sam hteo da imam i drugi izvor miseva ako ih oboica nemaju,sacekace zmija malo,verujem da nece biti problema oko toga.

bubamara
17.12.08., 06:05
ojačaj ga staklenim lajsnama,na vrh u u dnu...po jedna (gor i dole) na frontalnoj strani,koja je povezuje sa zadnjom stranom,i po jedna koja zahvata frontalnu i bočnu stranu i povezuje sa zadnjom...i miran si 100%...ja imam jedan terarijum od 4mm,dimenzije 100x40x40,i ne mrda se ni milimetar,a nisu mu rađena nikakva ojačanja..imaj na umu da je razlika u ceni stakla od 4 mm i 6 mm dupla!!!

Spana
17.12.08., 09:13
Ne znam kako izgledaju te lajsne i nisam te bas najbolje razumeo ali raspitacu se svejedno.a ovaj sto sam mu narucio ram mi se nejavlja tako da cu morati da ga cimam ili da menjam strategiju.

a sto se tice cene znam da je duplo skuplja 6 od 4mm,nasao sam lika koji prodaje 1m kvadratni za 8oo,inace je oko 1200 din kvadrat 4mm a 6 mm je oko 2000 i to je ipak velika razlika.pogotovo sto nije bitna debljina stakla kao kod akvarijuma jer mora da trpi pritisak iznutra!

gordond
17.12.08., 11:24
Evo samo da ti pomognem. Bas sam se juce raspitivao kod staklorezaca u Novom Sadu posto i meni treba staklo. Ovde se m2 debljine 4mm krece od 738-1150din. Ako ti treba vise informacija javi se na pp.

bubamara
17.12.08., 12:25
lajsne se rade od stakla...širina lajsne ti bude npr.3-5 cm

Stufy
17.12.08., 20:30
To je dosta skupo za staklo. Jel ima nekog iz Panceva ovde pa da proveri tamo? Mislim da je staklo kod vas dosta jeftinije.

gordond
18.12.08., 00:14
A koliko mislis da se krecu cene stakla u Pancevu? Imaj na umu da je u pitanju debljina 4mm!!!

nenad
18.12.08., 04:11
U Pančevu, ako ne grešim, je kvadrat od 4mm 700 din, dok je kod mene u kraju 1500 din.

Spana
18.12.08., 09:06
ja sam u batajnici nasao za 800 tako da je to to od prilike.samo bice mi jako tesko da prevezem to a da neostetim jer je tanko,ne znam dal to uopste mogu kolima sobzirom da su mi ploce 100x50mm,to je ipak dugacko.Mozda odem do panceva ovih dana ali moram prvo da se raspitam gde ima stakla pa mozda uzmem i 6mm i onda mi netreba ni ojacivaci ni ramovi;)

Stufy
18.12.08., 13:56
I ja mislim da je oko 700 din.
@ Spana Nije to staklo od 4 milimetra tako tanko da bi ti puklo u prvozu ako pazis.

StevaNS
18.12.08., 17:42
Ima u Pancevu 4mm i za 450 kolko sam ja cuo ali moras da uzmes vecu kolicinu...

zarko
18.12.08., 19:05
u nisu je oko 850din m2 4mm

Spana
18.12.08., 19:12
znaci resili smo jos jedan problem,u pancevu je najjeftinije staklo.u tom slucaju posto treba veca kolicina mogu i dva da napravim jer treba ce mi i za bou vrlo brzo nov ter.

jel neka posebna radnja ili uopste u pancevu?

StevaNS
18.12.08., 20:42
Mogu da se raspitam, ali najveci problem je u tome sto su table velike a oni nece da seku na manje od pola i opet ti dodje velika tabla. A ako nemas iskustva onda ce verovatno da ti popuca itd. A ako zamolis nekog staklara da ti isece i on to naplati onda si opet na pocetku. Ali ako imas para i hoces da isprobavas i imas mesta gde da smestis toliko staklo, probaj...

kimo
18.12.08., 20:58
Hehe, vidim da si se aktivirao konačno Stevice :)

Pazi ovako...ako hoćeš sam da sečeš staklo koje je pola teble moraš imati bar toliko veliki sto, ogromnu ravnu dasku i mnogo iskustva. Ako probaš to da uradiš i pogrešiš upropastićeš mnogo stakla i ja ti savetujem da vidiš sa nekim da ti to iseče ili ako već ideš u Pančevo vidi sa Bogicom da li ti može pomoći, da li zna nekoga da ti to iseče ili nešto slično.

Spana
18.12.08., 22:09
koliko ja znam on mora da mi to isece na dimenzije koje mi trebaju,znaci nekoliko ploca 100x5o i 50x50 tako da nije neki veliki posao.jer kada sam narucivao poklopac za akvarijum samo sam mu rekao dimenzije i on mi je isekao i nista nije naplacivao naknadno.ako odem u pancevo casticu majstora ali on nebi smeo da mi naplacuje osim ako nije neki drk...videcu.
a recite mi jos nesto.cime mogu da zalepim sigu(kamen) na zadnu stranu ter? mislio sam da izlepim celu zadnju stranu parcicima sige,pa me zanima sta moze da je drzi.to to je bila ploca ravno isecena pa je sad u parcicima debljine 2cm raznih velicina.

bubamara
18.12.08., 22:19
u valjevu 700 din m2 stakla od 4 mm,i to sečeno na meru..6 mm je 1350 din,isti sečeno na meru...ja ne mogu da shvatim,da su te cene..ali,još jednu stvar imajte u vidu..svi staklari (uvoznici i proizvođači)a,nema ih puno,traže avansnu uplatu za staklo od staklorezaca...tako da ima i razloga što staklorezci duvaju cenu...(ovo mi pričao moj drug zoki,koji je staklorezac).

gordond
18.12.08., 23:04
Sto se tice secenja, nema logike da ti prodaje celu tablu pa da je ti moras seci. Logicno je ako kupujes seceno staklo da ti ga staklorezac isece na mere koje tebi trebaju, a ti naravno samo placas kolicinu koju si kupio...
A kad je u pitanju pozadina terarijuma i lepljenje sige, da li si razmisljao o tome da za pozadinu kombinujes stiropor, drvofiks i sitni pesak. Ovde je vec neko kacio slike terarijuma u kome je izneo da je za pozadinu koristio stiropor od 5cm, a ovo za mesanje sa peskom mi je predlozila drugarica sa akademije koja mi je ponudila da odradi to kako treba ;)

Trebalo bi da mi to uradi u sledecih par dana, pa cu okaciti slike...

Spana
21.12.08., 12:38
verovatno cu ici za pancevo posle novaka da uzmem staklo,cak sam i angazovao dzipa da moze da stane veca kolicina tako ako nekom treba staklo moze samnom u nabavku:)

Spana
09.01.09., 22:10
Reci te mi,posto koristim sijelicu za grejanje ter. jel da koristim mlecnu(belu) ili obicnu?koja je bolja,prirodnija!

gordond
10.01.09., 00:11
Ako vec koristis sijalicu, najbolja ti je spot sijalica.

To su ti one sto usmeravaju svetlost u jednom pravcu, tj. ne rasipaju je okolo, a izgledaju ovako:
http://www.nimax.rs/index.php?page_id=419

Laki90
29.01.09., 06:24
Pozdrav svima.Postoji staklo 5 mm ali se radi namenski.znaci razlika izmedju 5 i 6 mm je smesna.Recimo 6 mm je 1200 a 5mm 1100.Inace imam kukuruznog smuka oko 50-ak cm ali me zanima da li ce mnogo da mu skodi ako napravim terarijum od recimo 100x60x40 ili 50.Sve od iverice sem prednje strane koja ce da bude staklo 6 mm?I da mu stavim neke panjeve i pozadinu neku koru od drveta?

spiderboy
29.01.09., 09:48
neće da škodi ništa samo panjeve i pozadinu dobro dezinfikuj,najbolje u rerni

Laki90
30.01.09., 16:01
O.K.Hvala.Inace da znas to je bio tvoj kukuruzni smuk,uzeo sam ga od drugara sto smo bili kod njih kod tebe.

spiderboy
30.01.09., 20:14
hehe,mislio sam čim sam video da si iz kovin,ma biće ta veličina terarijuma ok,samo redovna hrana i rastće ona brzo,mada će u početku malo da se izgubi ali biće ok