PDA

Pogledaj punu verziju : Naša G.rosea - za početnika



Milos008
08.05.08., 01:37
Pre neki dan zove me ortak.Kaze koji "pauk"je dobar za početnika kao što sam ja,pa gde da nabavim,ali nemam pojma ništa kako se brinuti i sta jos mi tu treba .Ja počnem da mu pričam ,kad on sve više i više pitanja.
Tako da evo mog saveta za njega i za sve one koji se dvoume, da li da uzmu ovakog ljubimca, kao i kog.
Neće te pogrešiti ako uzmete Tarantulu pod imenom Grammostola rosea.
Ovo su uslovi koje ova lepa vrsta zahteva

Ime : Grammostola rosea
Zemlja porekla : Severni deo Čilea,Argentina, Bolivija
Okrženje : Pustinja, suve doline.
Boje : Braon ,siva, sa presvacenjem crvene
Brzina rasta : Spora
Veličina rasta : 15 cm
Temperatura : 21-31, noću za nekoliko stepeni manje
Vlažnost : oko 50%. Pred presvlačenje malo podići 60%-70%
Podloga : Tanji sloj (3-4cm) šumskog treseta koji se moze izmešati sa peskom veličine od 2 do 4mm
Mesto življenja : Na zemlji
Agresivnost : Ne
Temperament : Uglavnom pitome naravi, ali zna takodje da bude ćudljiv i nemiran.
Ishrana : Cvrčci, tenebrije, i sve ostale insekte manje tj srazmerne veličine(
Životni vek :15-ak godina. Mužijaci mnogo manje 4-5+ godina
Terarijum : 30x30x30 cm
Dekor :Pored obavezne posudice sa vodom, možete staviti komad drveta ,kore, ispod kojeg ce se# nastaniti ukoliko to zeli.Takodje mozete staviti pravo lil veštačko bilje.
Ostala imena : Rose Hair, Chilean Rose Hear, Chilean Pink Tarantula
Dodatak :Ona je malo čudnije navike po pitanju ishrane tj desi se da samo od jednom prestane sa jelom.To je normalno za ovu vrstu koja dolazi iz Čilea gde postoje periodi hladnoće koji traju po par meseci.Predpstavlja se da čak i tarantula u zatočenistvu imaju tu naviku da budu u nekoj vrsti hibernacije.Što ne znači da ne treba da nudite hranu svom ljubimcu,naravno malo redje,i da je redovno uklanjajte ukoliko ona ostane.Sve u svemu# su nežne, pitome, i skoro nikada se ne odlučuju da ujedu tako da su veoma dobre za "početnike", kojih nam je potrebno što više.Zato razmislite o Grannostola rosea jer možda je baš ona ljubimac za Vas.
Evo i nekoliko slika
iz ptičije perspektive
http://img229.imageshack.us/img229/6149/odozbh4.jpg
moj terarijum
http://img229.imageshack.us/img229/6268/terrwe0.jpg
njam, njam rovac
http://img229.imageshack.us/img229/617/klopahr2.jpg
Nadam se da je tekst u redu i da je barem nekog od Vas uputio u ka ovom prelepom rodu i vrsti tarantule.Kao i da ce jos neko dodati nesto iz ličnog iskustva kao i koju sliku.

zarko
08.05.08., 14:14
mesto Chile njohova pustinja ona velika...uff....setice se pamentniji

nenad
08.05.08., 14:16
Atakama ;)

Milos008
08.05.08., 15:51
Tekst je za sajt koji spremam(nadam se da nije problem sto ga spominjem vec par puta)
Drago mi je da je ok i da vam se svidja
P.s.
da, treba dodati i tacno ime pustinje tj. Atacama desert, northern Chile.
Hvala

noiseBG
08.05.08., 17:19
Upravo mi stize jadna takva.Mnogo sam pricao sa drugarom oko grejaca za nju.Video sam ovde topic i najvise mi odgovara kamen ali on stvara mnogo problema.Tako da je otpao kao resenje.Moj problem je sto mi hiljdadu produznih gajtana stoji tamo gde sam namestio terarijum a ne moze na 2 mesto zbog samog prostora sobe i zvucnika.Kablovi mi ne piju vodu jer i kad nadjem mesto gde da ih ukljucim on mora da prodje pored 1001 kabla iza TV-a,monitora,zvucnika,telefona,polica i opet zvucnika.Meni generalno treba nesto kao kamen samo van terarijuma.
Ako je neko imao slicne probleme i nasao resenje bilo bi lepo da podeli samnom.
pozzz

Geni
08.05.08., 18:13
Dobijaš roseu? Ne treba ti nikakvo grejanje ukoliko ne planiraš da je držiš u podrumu zimi ;).

Milos008
08.05.08., 19:23
Iz licnog iskustva 17-18 je neki min.

ToPa 12.02.
08.05.08., 20:32
ja tarantule nikad nisam grejao...uvek su na sobnoj temperaturi... i to im je sasvim ok...

Milos008
09.05.08., 00:13
Da, ali ako padne temperatura postace mirnije tj remete se potrebni uslovi te vrste tipa manje ce jesti...
Meni su T u sobi u kojoj sam i ja, tako da kada moram da provetrim sobu u sred zime ne moram da brinem da ce se one šoknuti, vec su lepo ušuškane .

marko
09.05.08., 12:20
Ljudi pa tarantulama ne treba grejač! Nemojte da unosite zabunu za početnike, već se na par mesta postavlja pitanje od strane novih članova vezano za grejače. Ako temperatura ne pada na duži period ispod recimo 16-17 stepeni (mislim da se nikome u sobi to ne dešava) tarantula će sasvim normalno da funkcioniše, bez ikakvog remećenja uslova života. Miloše to zimsko provetravanje traje pretpostavljam par minuta do par desetina minuta što nije ništa, temperatura će u sobi pasti za par stepeni a siguran sam da se tarantule neće šokirati na takvoj promeni. Grejač po meni jedino treba koristiti možda zimi i to samo preko noći ako mislite da će temperatura drastično da padne, u bilo kom drugom slučaju grejanje nije potrebno. E sad ko hoće pored sobne temperature dodatno da greje kako bi ubrzao metabolizam a samim tim i rast tarantule to je već druga priča.

Bogica1985
09.05.08., 12:33
Moje mišljenje za podlogu je, da je malo 3-4cm ,ja stavljam od 10-15cm u zavisnosti od veličine tarantule, kako bi se ona mogla ukopati i tako osećala sigurnije. Npr. moja rosea se non stop ukopava...

Geni
09.05.08., 13:12
Tu je i jako bitna veličina tarantule. Male terestrijalne tarantule se ponekad ponašaju kao pravi kopači. Male geniculate na primer idu koliko god mogu u dubinu.

Kao što već rekoh gore, ako se rosea drži na istom mestu gde su ljudi, ne treba joj nikakav grejač. Temperatura koja je ljudima prijatna je njoj taman.

noiseBG
09.05.08., 19:08
ja ockivao 1 odgovor ne raspravu :D
sve u svemu sad dok je leto i sunce nema potrebe a kad dodje zima ako sam bas dokon a jesam onda grejac :D
Sto se svetla tice moze li da bude pod senkom ali dnevnom?
Odmah je pored prozora ali na terarijum pada senka od neke police tako da nema bas jak izvor svetlosti onako u hladu je konstantno?

ToPa 12.02.
09.05.08., 19:12
tarantulama ne treba posebno osvetljenje...

Geni
09.05.08., 19:19
Čak šta više, direktna sunčeva svetlost može da bude kobna a svakako će stresirati tarantulu koja će na sve načine pokušavati da se skloni.

noiseBG
09.05.08., 19:52
pa dakle ona je na nikad boljem mestu
extra
hvala!!!

E i mislim da je zenka.....dosao sam do zakljucka posto mi ne deluje krakato........tako da od sad je oslovljavam sa imenom Barbara

Geni
09.05.08., 20:03
Ne može to tako kod rosee da se provali.

ToPa 12.02.
09.05.08., 20:16
kod roze-e moze po boji karapaksa... mada opet najbolje je pogledati kosuljicu...
ostavi, tarantulama nista ne smeta da jedu mrtav plen...

noiseBG
09.05.08., 20:20
e onda moramo prodavca da pitam posto je kod njega kosuljica presvukla se 1 pre 15 dana
Usput ja ne znam ni koliko je stara mada prema velicini u poredjenju sa ortakovom koja je stara 1 godinu reko bi oko 8 meseci






ahahahah kako imam urednu tarantulu upravo se kupa usla je cela u cep od VODE VODE

kimo
09.05.08., 21:05
Ako je ušla cela u čep od vode, onda je moguće da je jako mlada...možda 4 meseca, ali zavisi koliko ju je hranio prodavac i na kojoj temperaturi je bila...

noiseBG
09.05.08., 22:36
cela je usla sad kulira opet u svom cosku izvrnuta naopacke

Milos008
09.05.08., 22:49
Kako bre naopaceke???

zarko
09.05.08., 23:50
presvlacenje ?

Geni
09.05.08., 23:56
Presvlačenje. Ne diraj je. Mora biti da joj je baš bilo potrebno čim se tako brzo odlučila na presvlačenje.

noiseBG
10.05.08., 16:56
sto sta znaci da je prodavac dobro hranio? pa je brzo porasla i presvukla se?
Danas idem po tenebrije pa ce mo da vidimo da li je gladna
Kapiram da posle takve aktivnosti je bas gladna

zokis
10.05.08., 18:18
Ne treba da je hranis jedno 7 dana nakon presvlacenja. :idea:

Bifrost
10.05.08., 19:46
Hehehehe, ja ne mogu da skontam sta se ovde ustvari desava? Da li se presvukla juce ili nije, da li u terarijumu ima stara koѕža? Ja verujem da se nije presvukla jer je covek noramlno rekao da je "naopacke" umesto da se uplasio sta je s paukom, ako nije znao da se tako presvlace ne bi rekao kulira naopacke nego da se presvlaci...

Verovtno je stojala vertikalno pa se moze reci naopacke...

Ili se stvarno presvukla? :S

Milos008
10.05.08., 20:37
pa on rece da se presvukala kod starog vlasnika pre 15ak dana tako da sumnjam da je presvlacenje verovatno visi naopceke na poklopcu terarijuma.?

noiseBG
11.05.08., 03:53
hehehehehhehe
presvukla se pre 15ak dana kod prodavca
a kod mene visi naopacke vec 3 dana na poklopcu.

Geni
11.05.08., 12:43
Aaaaa... Eto rešismo i to ::D

Bifrost
11.05.08., 14:54
To je normalno, da li joj je podloga (verovatno treset) vlazna? Ne voli gramostola da stoji na vlaznom ako je suva pre ce se adaptirati na novo okruzenje. Inace svaki put kada je budes premestao/potpuno cistio terarijum trebace joj neko vreme da se navikne, pa ce isto tako setkati svuda po terarijumu...

Milos008
13.05.08., 16:00
evo slike mog muzijaka nakon konacnog presvlacenja :)
http://img166.imageshack.us/img166/2613/dscn4716ey8.jpg

zokis
13.05.08., 16:49
Lep je. Koliko je star? Koji mu je sad raspon nogu?

Milos008
14.05.08., 07:49
Uzeo sam ga 15.02.2007 i tada je bio oko 1.5cm,sad je oko 10-ak cm(na oko) mada se jos "tegli"
Inace ako neko ima neku finu damu za ovog gospodina.... ;)

noiseBG
16.05.08., 13:15
pojela je 2 kom tenebria pa sam joj juce ubacio jos 2 kom, koja su se zavukla pod treset
hoceli sama da kopa ili moram ja da ih vadim?

LukaTDB
16.05.08., 13:53
iskopace ga sama, evo kod moje zohar seta po terarijumu vec 5 dana al ga ona ne ferma, kad ja uzmem da ga pomeram oseti vibracije i dojuri ali kad skonta zohara samo se okrene i ode, mozda joj je gorak :D

noiseBG
22.05.08., 12:39
nije normalna zakopala se cela iza drveta podigla sav treset i napravila krov,mislim da ce prokopati izlaz ispod drveta pa sam joj malo pomogao time sto sam joj napravio rupu da zne gde je izlaz.Mada nju i dalje zanima samo krov.Oni pipci koj joj vire iz dupeta cime plete su iz dana u dan sve duzi.Bas je aktivna.Nije takva bila dok je nisam prebacio u veci terarijum.Jer su ovo normalni postupci mlade tarantule??

ToPa 12.02.
22.05.08., 14:59
naravno... to rade sve tarantule dok su male

Geni
22.05.08., 15:13
Mormalni i poželjni. Odomaćuje se ;).

Bifrost
22.05.08., 18:32
Kako mislis ti pipci koj joj vire iz dupeta cime plete sve duzi i duzi? Inace zovu se spinerete, i ne bi trebale da rastu... :)

noiseBG
23.05.08., 17:37
pa cini mi se da ih mnogo vise izbaci nego prvi put kad sam ih snimio,nekako su duzi

Geni
23.05.08., 18:00
Čini ti se. Ne izbacuje ona ništa. Spinerete se ne uvlače, uvek su napolju.

Milos008
24.05.08., 04:50
Tj samo ih spusta i podize uz tj od abdomena.

noiseBG
27.05.08., 13:12
da joj rusim ja to?
posto nije pila vodu vec 5 dana a hoce da jede.
Pritom nije izasla ni jednom iz te rupe u kojoj se ukopala

kimo
27.05.08., 13:22
Ne diraj ništa...znaju one šta rade.

Milos008
30.05.08., 13:39
Evo novih slika mog muzijaka i njegovog SW-a
http://img65.imageshack.us/img65/4375/dscn4835qm2.jpg
http://img67.imageshack.us/img67/7466/dscn4816resizevd7.jpg

boba
12.02.09., 16:44
e pa ljudi, moja rosea je izgleda konacno odlucila da se presvuce! :D
Uzeo sam je pocetkom septembra prosle godine i od tada se nijednom nije presvukla. (skoro 6 meseci!). Velicine je oko 2cm.
Zadnja dva dana se intenzivno bacila na sredjivanje, prebacuje zemlju, kopa nesto. Do sada nije bila toliko aktivna. :D Radujem se kao malo dete iako pretpostavljam da ce biti jedno 2mm veca! :D

Milos008
13.02.09., 00:58
evo kako se presvlacio moj muzjak
velicina 1.5cm
Doneta 15.02.2007

03.11.07
04.09.07
05.14.07
06.21.07
08.04.07
......

SxOne
13.02.09., 03:19
evo kako se presvlacio moj muzjak
velicina 1.5cm
Doneta 15.02.2007

03.11.07
04.09.07
05.14.07
06.21.07
08.04.07
......

cek cek cek to pricash o drugoj Rosei a ne o ranijim presvlacenjima ovog odraslog ?????

bilo bi suepr da okacish neke fotke gde se vidi ceo Ter. bash bih voleo da vidim kako je uredjen.... uglavnom

inace moja RoooSa :) je bash mala, oko mislim 2-3cm
i vec dobrih 3 meseca (mozda i vishe) nije nishta konkretno pojela, mozda je neke zgnjecene bube koje sam joj davao.. i neshto mulja po zemlji shta znam....

jel to znaci da se ceka trenutak presvlacenja, ili je to jednostavno tako notmalno da malo jedu dok su mali... bash dugo kulira i male crvice i zive bube i mrtve bube.........


i josh neshto, kad je vec otvorena tema o Rosei, mogli bi da kazete neshto o stanishtu , VASHA iskustva..... vidim da je mnogi imaju.....
kako da joj uredim T ? na shta da obracam paznju ?
da joj stavim kucicu (Amforu npr) jel bi to ona koristila, ili ce ona sama da iskopa? (ova moja mala kopa)

ajd polako , da ne preskocite neko moje pitanje hehe :)))

P.S. ima par fotki u mom albumu ovde na forumu
http://www.teraristika.org/forum/album.php?albumid=34

Milos008
13.02.09., 15:39
ne, to su presvlacenja ovog muzjaka.
inace i moj je isto tako kopao kao mali....
imas na pocetku Zemlja porekla : Severni deo Čilea,Argentina, Bolivija
Okrženje : Pustinja, suve doline....kao i sliku mog terarijuma...
ja mogu reci da je on jeo do konacnog presvlacenja sasvim ok. a posle je poceo da pravi pauze i po 3,4 meseca. inace na pocetku je imao grejac tako da je temp. bila prilagodjena vrsti.(ako je hladnije a ona i ovako mrljavi sa klopom probaj malo da joj bute toplije da joj poraste i apetit.....

boba
11.03.09., 10:51
e pa ljudi, moja rosea je izgleda konacno odlucila da se presvuce! :D
Uzeo sam je pocetkom septembra prosle godine i od tada se nijednom nije presvukla. (skoro 6 meseci!). Velicine je oko 2cm.
Zadnja dva dana se intenzivno bacila na sredjivanje, prebacuje zemlju, kopa nesto. Do sada nije bila toliko aktivna. :D Radujem se kao malo dete iako pretpostavljam da ce biti jedno 2mm veca! :D

I nista se jos nije desilo! :(
Ali imam jedno pitanje, nije mi bas najjasnije.
Rosea mi je cela potamnela, bila je svetlo braon sada je tamnije braon. Da li je to normalno?

marko
11.03.09., 12:23
Normalno je naravno. Treba da potamni pred pred presvlačenje, pogotovo opistosoma.
Neka slika bi pomogla dosta ako si u mogućnosti?

rassa
11.03.09., 12:26
'Uzeo sam je pocetkom septembra prosle godine i od tada se nijednom nije presvukla. (skoro 6 meseci!). Velicine je oko 2cm.'
bas cudno, meni, tako mala a toliko dugo da se ne presvuce

boba
11.03.09., 12:26
znam da je normalno da opistoma potamni, ali prvi put vidim da cela t potamni.
Cim stignem kuci okacicu slike od ranije i nove slike.
Tripujem se mnogo oko ove rosae, jede svake prestupne godine. :D
Uzeo sam je u septembru prosle godine, jos se nijednom nije presvukla.


'Uzeo sam je pocetkom septembra prosle godine i od tada se nijednom nije presvukla. (skoro 6 meseci!). Velicine je oko 2cm.'
bas cudno, meni, tako mala a toliko dugo da se ne presvuce

heh, meni je tek cudno! Iste uslove ima kao i moje ostale t koje se razvijaju normalno. Iz istog legla ima i Sxone, ni njegova se nije presvukla!

marko
11.03.09., 12:37
Ne moraš da se tripuješ slobodno, ovo je skroz normalno ponašanje. Geni je imao neki ekstremni slučaj, 6 meseci bez hrane i presvlačenja, samo je pila vode, ako se dobro sećam. To je rosea :D

Geni
11.03.09., 12:52
Ne. Moja se presvukla, 6 meseci nije jela, opet se presvukla i još oko 3 meseca nije jela.

boba
11.03.09., 12:54
Ne. Moja se presvukla, 6 meseci nije jela, opet se presvukla i još oko 3 meseca nije jela.

I ne znas pol?
BTW meni je Kimo pricao da ima nekog ortaka koji je od majusne rosae dobio polno zrelog muzjaka za 11 meseci! Mora da ga je drzao u mikrotalasnoj ili tako nesto. :D

Geni
11.03.09., 12:55
Ne gledam polove pre 10-12 cm tako da ne znam.