PDA

Pogledaj punu verziju : Gavran? valjda



zarko
09.05.08., 19:57
ajde domaci fanu ljubavnici..da li je ovo gavran i dajte mi neku ideju cime da ga hranim?
cvrcke jede tenebriju jede.
kuvana jaja plazma...
gliste-tyo me mrzi..
ajde jos ideja!
http://img232.imageshack.us/img232/9523/pintlpioluoore023gx9.jpg

http://img227.imageshack.us/img227/7397/pintlpioluoore024wz3.jpg

http://img140.imageshack.us/img140/4778/pintlpioluoore025wk0.jpg

nenad
09.05.08., 20:06
Mislim da je to vrana - Corvus corone, mada sam vrlo slab poznavalac ptica. Odakle ti? Mozes da je hranis insektima, jajima, povrcem i vocem.
Sto raznovrsnije.

Dahaka
09.05.08., 20:34
Gavran je mnogo veci.

Ja mislim da je to Cavka.

Vrane su kod nas sivo-crne i mnogo vece.

Evo slika cavke.
http://www.zivotinjsko-carstvo.com/images/cavka.jpg

Jako slicno zar ne?

A valjda su svasto ejdi.

Kao sto rece nenad:
Sto raznovrsnije.

EDIT: Ispravljen link i napomena da je ovo slika sa sajta www.zivotinjsko-carstvo.com i da je njen autor Katarina Paunović.

nenad
09.05.08., 22:09
Meni to ne lici na cavku. Oci se bas razlikuju, na primer. Kod nas zive sivo-crna vrana i skroz crna vrana, koja se zove gachac. Mislim da je u pitanju
ista vrsta, ali razlicite podvrste. Gavran izgleda kao ova crna vrana, samo sto je mnogo veci i ima duzi kljun. Mada, opet kazem da slabo poznajem
ptice, pa ne mogu da tvrdim da je to gachac, odnosno crna vrana, ali, meni se cini da je tako.

huana
09.05.08., 22:38
a ja mislim da nije ni gachac...iliti corvus frugilegus....pogledaj slike..gachac ima belichasti deo kljuna..

Lady A.
09.05.08., 22:40
I ja bi rekla da je gachac,al to ti je totalno nebitno posto su svi svastojedi,tako da ti se oko hrane isto vata. Mozes bebe miseva da dajes i meso,ali zivo (bilo koje). Uostalom oni jedu i crkotine i voce i nasu hranu,cak koliko puta kad nadju pojedu hranu za ljude (slanu,zacinjenu,ljutu itd.) koja inace skodi zivotinjama,medjutim njima ne smeta. Doduse mala je pticica,pa zbog toga treba da pazis,inace nisu problematicni oko hrane. Kada bude mogla da se krece tj.kad malo poraste obaezno cinija vode,oni obozavaju da se kupaju posto imaju puno parazita na sebi, a i stvaraju im se naslage tvrde koze na nogama koje im otezavaju kretanje.

Dahaka
09.05.08., 23:16
Obadvije vrane su mnogo vece od ove ptice na slici.

Gore je do pola monitora ja mislim od 17inci ako se ne varam.

A vrana je i cio monitor.

A na kraju krajeva :D :


I ja bi rekla da je gachac,al to ti je totalno nebitno posto su svi svastojedi,tako da ti se oko hrane isto vata.

nenad
09.05.08., 23:32
Pa, to je mlada ptica, vidi se. Zato je mala.

zarko
10.05.08., 00:02
pazi ja zivim pored parka , posekli su svo drvecezbog starosti i sve se preselile unaokolo.
ima vrana okolo i gavrana...ogroni gavrani sa kljunovima od po 10cm!!!
e sad mislim da su u mojoj ulici gavrani naseljeni...pa jeli posto je sad sezona malih ovaj krelac je ispao iz gnezda....e sad predpostavljam posto je star oko 30ak dana mozda malo jace i ima dosta gavrana unaokolo (ne nzma po mom drvecu sta jer trcim koliko kenjaju) racunam da je isto..on jos nema pojma da leti tako da ima jako veliki kljun za svoje "godine"
znaci bebac je. racunam da bi svraka imala mnogo manji...
nadmase da sam pomogo ..a da to ma slici izgleda ko on sem sto je on beba a ovo zrela ptica.

Spiderman
10.05.08., 01:07
Definitivno gavran...I sto kazes nema mozda ni dva mjeseca kako se izlegao! Koliko ja znam on jede sve insekte, hljeb, probaj sa vocem. Oni su u principu lesinari tako da .....cisto sumnjam da ce izbirati:)mada mozda ga navuces na neku fensi hranu:)
Sretno u uzgoju!

nenad
10.05.08., 01:13
Ne znam da li gavrani zive tako blizu ljudskih naselja, stvarno nemam pojma. U mom kraju nema gavrana i najblize sto sam ih video Beogradu je
bilo na Avali. Mi imamo one ogromne crne vrane, gachke, kao sto sam vec rekao. Mnogi ljudi za njih misle da su gavrani. Ne znam sta je ovo,
pitaj nekog strucnijeg od nas ovde, jer svi samo nagadjamo.

Spiderman
10.05.08., 01:41
Kod nas zive u parku..koji je u po centra grada...Bijeljina nije mala 100000 stanovnika....I svako jutro oko 5 se dignu i dolete mi na zgradu i probude me cesto! :shock:

esdy_11192
10.05.08., 01:57
Ne mora da znači da je gavran, moguće da je gačac...
Naša (istočna) vrana je siva, a ne verujem ni da je čavka..

U svakom slučaju raspitaću se kod prijatelja ornitologa..

Btw,

gavran = Corvus corax
vrana = Corvus corone
gačac = Corvus frugilegus (ja tipujem na ovo)
čavka = Corvus monedula
itd

Javljam čim dobijem odgovor od stručanjaka..

esdy_11192
10.05.08., 01:59
@Spiderman: Gavran je veličine orla mišara, i slabo živi po gradovima.. Verovatno si video Gačca.. :)

nenad
10.05.08., 02:30
Te dve vrste stvarno lice. Ako je gavran manji, verovatno lako moze da se pomesha sa gachcem. I ja bih rekao da je ovo gachac u pitanju.

Filip
10.05.08., 03:24
Ja ne mogu da vidim slike! Sta god da je, mozes da ga hranis sa govedjim srcem,tako sam puno mladih ptica odgajao...dodaj malo fobasa i cvrcaka i ne treba mu nista vise. Postoje razliciti recepti za pravljenje hrane za mlade ptice, ali sve corvidae su potpuno nezahtevne i veoma lako se uzgajaju...kad se odomaci imacesproblema! ;)
Pozzz
F
kako da vidim slike?

zarko
10.05.08., 04:07
neznam sto ih ne vidis?
palsim se samo da ce ujutru da me budi ko i ostli kreteni sto su radili ...predjasnih godina...
videcemo za nekoliko sati !!!
ima da ga puknem prkeo p!@@# jer iam da ucim do ponedeljka !!

esdy_11192
10.05.08., 09:39
Zvanična potvrda to je GAČAC, bio sam u pravu..



Dragan Simic to ligaptice

show details 7:53 AM (44 minutes ago)


gacac, covus frugilegus

nenad
10.05.08., 11:37
Bili SMO u pravu. ;)
Cisto sumnjam da bi gavran ziveo u parku bas, a gachac najvise lici na njega. Ljudi ih stalno mesaju. Inace, Zare, srecno, sad ce da pocne da ti
urnise zivot, samo da se malo navikne. Ja se secam sta je meni svraka radila. Kreshtanje po ceo dan, od 4-5 ujutru, na sav glas, prelepe ptice sa
odvatnim glasom ::D

Dahaka
10.05.08., 12:08
Gavran 98% slucajeva ne zivi u gradu a cak ni na selu.

Niejsam znao da moram da nevedem one podake za sliku.
Izvinjavam se.

Proka
10.05.08., 13:01
Ne znam da li gavrani zive tako blizu ljudskih naselja, stvarno nemam pojma. U mom kraju nema gavrana i najblize sto sam ih video Beogradu je
bilo na Avali. Mi imamo one ogromne crne vrane, gachke, kao sto sam vec rekao. Mnogi ljudi za njih misle da su gavrani. Ne znam sta je ovo,
pitaj nekog strucnijeg od nas ovde, jer svi samo nagadjamo.


ovaj .. ispod mog prozora .. na jelci .... zivi par gavrana ... tako da uvek ujutru imam lepo budjenje ... sad ne znam da li su bolesni pa su se nagnezdili tu .. ... ali svako jutro oko 06-07 pocnu da vrishte pa onda poce i moj blentavi papagaj ...

nenad
10.05.08., 13:26
Upravo sam pokusavao da objasnim da to nisu gavrani, nego gachci, ali, ajde, necu biti lenj, pa cu jos jednom napisati da ljudi te dve vrste stalno
mesaju. Gavrani u Beogradu ne zive, kazem da je jedino mesto gde sam ih vidjao u okolini BGa Avala. U naseljima ih definitivno nema.

nenad
10.05.08., 13:31
I da dodam jos da su gavrani obicno veliki oko pola metra i vise, a mogu da porastu do 70cm, cini mi se.

Dahaka
10.05.08., 15:55
Upravo sam pokusavao da objasnim da to nisu gavrani, nego gachci, ali, ajde, necu biti lenj, pa cu jos jednom napisati da ljudi te dve vrste stalno
mesaju. Gavrani u Beogradu ne zive, kazem da je jedino mesto gde sam ih vidjao u okolini BGa Avala. U naseljima ih definitivno nema.

Salzem se sa nenadom.
Vole citu okolinu.

I bas su veliki.

I JAKO JAKO INTELIGENTNI. :D

Lady A.
10.05.08., 16:58
E pa sad da te uhvatim za to da ne zive blizu ljudi, kod moje kuce mozes da ih se nagledas koliko hoces :D Doduse ja zivim kod Avale ::D Al svejedno ti Nesho rece da ih nema blizu ljudi. I kao drugo koliko ja znam Avala je jos uvek u Beogradu ;)

huana
10.05.08., 17:05
Habitat (Corvus corax)

Common ravens prefer open landscapes, such as treeless tundra, seacoasts, open riverbanks, rocky cliffs, mountain forests, plains, deserts, and scrubby woodlands. However, these ravens can be found in most types of habitats except for rainforests. Common ravens in North America tend to be found in wild areas, whereas their cousins, common crows tend to be found in areas more affected by human habitation. In some parts of their range they have become quite habituated to humans and can be found in urban areas.

text je preuzet sa Animal Diversity Web

Dahaka
10.05.08., 18:00
Naravno da ima gavrana i po selima i gradovima.

Ali to je jako rijetko.

Gavran ej faca najveca!
http://www.youtube.com/watch?v=onA2ve3EDWk&feature=related

Pogledajte i ostale klipove (Smart bird)!

esdy_11192
10.05.08., 18:02
@ Nenad: Pa da mi, ali mislio sam na oo što sam naposao u email.. Znači ja.. :D

Nego kad nego bude ugledao i čuo gavrana, shvatiće da ovo po gradu to nisu.. (i sam sam se uverio pre par godina na Fruškoj Gori, ne zaboravno iskustvo)..

nenad
10.05.08., 19:40
Lady A. ne znam tacno gde zivis, al znam da je dosta blizu Avale. Mozda imas gavrane u komsiluku, a mozda su i to gachci. Kad budes slikala gavrane u svom kraju, onda cu poverovati ;) inace, jeste Avala deo BGa, ali se nisam dobro izrazio, mislio sam na urbanije delove grada. Dakle, slikajte te gavrane, pa da vidimo. ;)

Filip
10.05.08., 21:35
Evo, tek sad mi je otvorio slike. Trebalo bi da je gacak u pitanju, oni dok su mladi imaju tamniji kljun, kasnije posvetli, ali deluje nesto bolesljivo. Da li jede Zarko? U ovom uzrastu bi trebalo da jedu kao ludi...je l tako stalno drzi poluzatvorene oci?
F.

zarko
11.05.08., 03:09
tu spava...a danas je odleteo...tj odskakao odleteo....

nenad
11.05.08., 10:51
Zbrisao, a? Pa, tako je bolje i za njega i za tebe.

Lady A.
11.05.08., 14:40
Salim se Nesho nego ti mene stalno ispravljas pa morama i ja tebe malo. ;) Super sto je odleteo,valjda ce biti ok

nenad
11.05.08., 19:56
Pa, moram da te ispravljam kad stalno pricas da sve znas :D Bice dobro ptica, super.