PDA

Pogledaj punu verziju : Mišljenje o iznenadnim smrtima...



kimo
19.05.08., 00:18
Evo pošto sam jutros pronašao mrtvu A.versicolor od 8 cm, ponovo sam primoran da mislim o tim nama nepoznatim uzrocima smrti tarantula...

Hteo sam da čujem šta ostali misle, koji su to uzroci ili neke pretpostavke ili šta god, ako ništa bar da se opišu uslovi pre smrti tako nekih situacija.

Imam 3 A.versicolor otprilike te veličine i sve su na istoj polici u skroz istim uslovima, a ova je poslednja presvučena i dan nakon presvlačenja, koje je prošlo bez problema, sam je našao mrtvu...ne znam šta bi moglo biti, ali znam da su Avicularie najpoznatije po takvim ispadima...imao sam i 3-4 slučaja pre ovog i zapazio sam da se kod svih javilo ledeće: sve smrti su se dogodile posle presvlčenja određeno vreme, ali nije dotle jeo pauk i svi su uginuli u normalnim pozama, bez podvijanja nogu pod telo. Naravno svaki je izgledao normalno posle presvlačenja...

Geni
19.05.08., 00:27
Pa meni su tako nekoliko avicularia uginule i mislim da je svugde bila u pitanju vlažnost. Ili im je bilo previše suvo ili previše vlažno pa se pojavila neka vrsta buđi. Uvek je to bilo posle presvlačenja a pre jela i kada je u pitanju bila prevelika vlažnost, nije bilo karakterističnog podvijanja nogu u tolikoj meri. t.j bilo je ali je odmah posle smrti tarantula potala mlitava. Kada je nedostatak vlage u pitanju, onda je poza karakteristična za mrtvu tarantulu.

Nikada mi se to nije desilo sa aviculariom od preko 3-4cm.

Bifrost
19.05.08., 00:32
Jel ima po netu negde o ovakim slucajima? Moje misljenje je da nesto od uslova nije bilo uredu ne verujem da pauk moze da ugine u terareijumu osim ako nije od starosti. Ostali uzroci su samo nase greske...

zokis
19.05.08., 00:39
E strasno. :'( :'( :'(
Danas mi silwert kaze da su mu pocrkali fobasi a sad cujem i ovo.
Sta kog vraga desava!!!!
Ja studiram veterinu i bas bi voleo da naucim neku metodu za utvrdjivanja smrti, u cilju preventive, kod tarantula. Ali gde??? :angry:
Stvarno je uzasna situacija kada ti pauk(guster,zmija...) koga cuvas, mazis i pazis mesecima ili godinama, odjednom ugine iz ne poznatog razloga.
Bas se jadno osecam sto ne mogu da pomognem u ovakvim situacijama.
Odo da skocim u Dunav !!! :icon_arrow:

zarko
19.05.08., 00:46
moje misljenje:
citao sam kimo sva pitanja koja si postavio na arachnobordu u vezi razlicitih smrti tvojih pauka i moje misljenje je ko i misljenje mnogih tamo da mora da preispitas dobro tu prostoriju!!!!
ne mora u opste da znaci, ali nekarakteristicna smrt za T ....
da li to moze da bude posledica trovanja nekakvog?neke toksicne materije, znasda ih ima svuda po kucama i bastama...
moguce da je prskano protiv komaraca, aerosol deluje na insekte i na T podjednako ....
da nisi hrnaio cvrcke prskanim krastavcem??ja sma potrovao pre 4 god preko 2000 cvrcaka tako...umirali su jako cudno!

nema nikakvog zakljucka ali da sma ja na tvom mestu dobro bih se prepitao i to bih pozvao nekog da zajedno mozga dok iskljucujem mogucnosti. tu dobro dodje devojka ako je upucena u cleu situaciju!
a moze biti da imas puno T pa et odesi se...ko sto se mom drugu zapadaju samo muzijaci ,a u stvari preko 50% ima zenki ,ali to je utisak i on je ubedjen da samo njih "izvlaci"!!!

jako je neobicno za odralsu avik da umre ,a tek da nisu savijene ...razmisli debelo!!!

nije li hrana otrovana na neki nacin??sta im dajes?

od 12 avicularija koje sam cuvao za sebe 1 je uginula !!! vlaznos nije bila jako jako velika,bio sma prilicno lenj po tom pitanju!!!!

sto se tice smitija ...ono sto je isklijalo iz buklanga to je spora koaj je naknadno izasla, to sigurno nema veze!!

probaj da rascistis glavu i samo lepo razmisls sta bi moglo da bude uzrok!!! sigurno ce se setiti neceg sto moze da bude uzrok, ali ne mora da bude 100% pa kad pocnes da menjas videces kakoa se razvija situacija.
ima slican rpoblem sa kamelonovim jajima koja propadaju i prelistam dnevnik koji vodim, i vidim da je za vreme zime 16h nije bilo struje i tem u inkub. je bila 13C i eto objasnjenja. da li je to 100% nema pojma ali najverovatnije i to me smiri ....
ako ti nesto padne na pamet obavenzo podeli jer svi koji imaju velike kolekcije strepe da ne previde tako nesto.... svi smo ranjivi po tom pitanju!!!

raspisao sam se jer me jako brine ta tema!!!

Bifrost
19.05.08., 00:52
Nisu odrasle nego male avic...

marko
19.05.08., 00:59
Žao mi je što ovo čujem :(
Slažem se sa Mirkom, mislim da su uslovi u pitanju, ali onda mi se nameće činjenica da su još dva versija pod istim uslovima živa i zdrava... Verovatno je nedostatak vlage, jedino mi se to nameće kao razlog s obzirom da se nesreća desila neposredno posle presvlačenja.
Mslim da nije zbog hrane jer se još gomila paukova hrani istom hranom a kod njih nema nikakvih problema, mada ko će ga znati, Žare dobro zapažanje, treba i na to obratiti pažnju!

kimo
19.05.08., 01:26
E da se ja uključim...

Nema šanse da je hrana...ne da se hrani još paukova, nego istu hranu jede jako,jako mnogo životinja bez posledica...insekti mi sigurno nisu potrovani, a i hranu koju oni jedu ja jako dobro isperem i ne dajem krastavac...dalje, prostorija nije sigurno u pitanju, tj. ne verujem da može biti jer u njoj živi još 100 paukova i mnogo insekata, škorpije, stonoge i ništa njima ne fali...uslovi sigurno nisu loši, tj. vlažnost nije niska, jer im svaki dan kontrolišem i poprskam sve kako treba, presvučena je bez problema, ali je uginula dan kasnije, moguće je da je možda ustajali vazduh, mada sam ja otvarao to često a i hranim ih često pa se izluftira...a opet po pitanju vlage, nema šanse da je B.smithi koji je uginuo imao previsoku vlažnost, jer kod njih stvarno retko prskam, ali jedu redovno pa im i ne treba vode toliko...ne znam stvarno šta bi moglo bit, ali mi se ovo nije dešavalo često...jedini problem je što ovo nisu bili mali paukovi, nego pretežno ženke oko 8cm veličine...mnogo je ne zgodno,ali šta je tu je, ja sam se stalno tešio da je to jer ih ima puno, pa neki moraju da uginu, kao i ljudi što umiru iznenada, mada neću sa time da se pomirim nikako...sada pravim terarijume, pa će to biti jako dobra ventilacija, a i ostalo, pa ćemo videti hoće li biti još ovakvih slučajeva...

marko
19.05.08., 01:37
Hteo sam da spomenem mogućnost ustajalog vazduha i mislim da provetravanje prostorije jednom dnevno nije dovoljno za predstojeće toplije dane. Znam da je teško održati visoku temperaturu i konstantan svež vazduh ali moraće tu neki kompromis da se napravi. Hoćeš li ostavljati prozor malo otvoren preko leta? U toj prostojiji imaš puno isparavanja, mislim da će nešto morati da bude otvoreno?

zarko
19.05.08., 02:44
kimo o tome ti pricam. jako imas iskljuciv stav.da je sve tako oni ne bi crkli. SDS ne postoji, vec posotji nemogucnos indetifikacije uzroka. ako mislis daje sve super ida je donjih nema sta vise da se pitas.
pokusavamda te navedem da razmislis da li je bilo neceg malo van regularnog?
mozemo da hipoteziramo, ali ne razmisljas konstruktivno.
da li si davao nesto posebno od insekata ?
da li si davao neke insekte koji su hranjeni "cudnim" ne uobicajnim povrcem ili sadruge pijace da si kupio?
ne kazem da ti je hrana otrovna, nego ti kazem :razlisli da li ima neceg da ej bilo van uobicajnog.
to je konstruktivno , pitaj se takve stvari. tako ces mozda nazreti gde lezi problem.
da li je bilo prskanja protiv krpelja?
protiv komaracA?
da li je park neki blizu?

nisu sve T i zivotinje jednako osetljive niti svaki insekt nosi pojednako, nije je isto izlozen nekom otrovu.
meni lici na nesto tako + najslabije T da su crkle. jer u teraristici 95% prezivi dok bi trebalo da prezivi 3%. znaci da nase zivotinje nemaju neki pedigre izdrzljivosti pa su i samim tim mnogo osetljivije i podloznije.

i jedan jako bitan savet, sve pisi u datum, kad se sta desilo i sta je bilo i pokusaj da se setis sto vise od ranije. pomocice kad kroz 3 mesecaprocitas sve od jednom pa vidis vecu sliku...
to pogotovu vazi za gustere.
srecno.

silwert
19.05.08., 10:14
sto se tice tarantula koje su crkle nemam pojma sta se desava ali za moje fobase sam odgovoran ja i samo ja
losa hrana nemojte nikad hraniti fobase sa projom iz pekare ::D

Geni
19.05.08., 10:39
Auuu, kakva li je ta proja bila :shock:.

A što se tiče SDS iliti Sudden Death Syndrome kod Avicularia to po mom mišljenju (kao što sam napisao u prvom postu) ne postoji. Uvek su uslovi koje im mi pružamo uzrok i tu se slažem sa Žarkom. Avicularie su jako osetljive na vlagu, što preveliku što premalu. Potrebno im je mnogo ventilacije ako im je velika vlažnost i jako lako umiru ako im se uhvati neka buđ. To im se dešava kada su najosetljivije (posle presvlačenja).

Avicularie u prirodi imaju mogućnost da sami sebi odrede vlažnost i ventilaciju koja im odgovara. U terarijumima nemaju tu mogućnost i moraju da žive u uslovima koje im mi odredimo. To mogu biti uslovi koji su daleko od idealnih.

Ja sam imao neka zapažanja kod malih Avicularia ali nisu merodavna jer se nisam baš nešto mnogo trudio da budem metodičan i nisam ih previše ni posmatrao. Najbitnije od svega je što su u pitanju bile razne vrste (A.avicularia, A.versicolor i A.metallica). Primetio sam da neke pokušavaju da imaju što više ventilacije tako što prave mrežu pri samom vrhu posude (kod rupica za vazduh), dok druge idu dole gde je vlažnije. Čak, ako im preteram sa vlažnošću, jedinke koje su imale mreže na dnu posude će se preseliti na vrh da bi imale više ventilacije. Činjenica je da bi one u prirodi mogle sebi da nađu idealnu vlažnost, što u terarijumu ne mogu.

Ne verujem da je u pitanju neki pesticid, jer bi stradalo još nešto sem Avicularia.

Nikada nisam uspeo da nađem pravo rešenje ovog problema i jako mi je žao što se nisam više trudio ali ne mogu da se opterećujem malim Aviculariama. Jednostavno prihvatam da su jako osetlive i da nisam u stanju da im obezbedim adekvatne uslove. Žao mi je svake jedinke koja je uginula i stvarno bih voleo da sam mogao da im pružim bolje uslove. Mislim da male Avicualrie ne odgovaraju mom ležernom ritmu hranjenja i vlaženja od jednom u 7-10 dana i dok ne odvojim malo više vremena za moje tarantule, neću više uzimati Avicularia.

p.s. Sve koje su prerasle veličinu od 3-4 cm su žive i zdrave ;)

Milos008
19.05.08., 10:43
Meni je uginula jedna mala Lasidora parahybana od 1cm. Verujem da joj mozda temperatura ili vlaznost nije bila ok pa je uginula.
Posto su to bitni faktori za zivot i kod odraslih , verujem da su male T jos osetljivije na te promene.?

kimo
19.05.08., 10:50
Razumem ja i tebe Žarko i sve ostale. Baš zato što nema nekih posebnih van uobičajenih stvari me i čudi sve ovo...rekao sam da za A.versicolor koja je poslednja uginula moguće da nisu bili ok uslovi, ali za ove ostale mi je bilo jako čudno...sve u svemu, mislim da sada kada napravim svakom pauku terarijum neće više biti pitanje tih uslova, nego nešto treće, ako uopšte opet nešto ugine...

Ovu temu sam otvorio da bi čuo i tuđa mišljenja, jer znam da se svakom ko je imao preko 10 paukova sigurno nekada dogodilo nešto slično, pa sam ponesem svojim iskustvom, hteo da vidim kako vi na to reagujete i čemu pripisujete smrti...sada je sve ok i nadam se da će biti bolje u budućnosti...

Što se tiče guštera tu je drugačija priča, a i zato su oni ostali u mojoj sobi pod stalnim nadzorom :) Ipak njih moram da gledam stalno, pogotovo sada kada je sezona parenja...

Geni
19.05.08., 10:53
Pa problem je što se to dešava samo kod Avicularia. Zato je i dignuta fama oko toga. I meni su stradale i druge vrste ali je uzrok uvek bio veoma očigledan i uvek je to bila moja greška. Nekoliko puta sam posudice stavio na neko mesto i zaboravio na njih :evil:. 2 puta sam nalio previše vode a bilo je malo ventilacije (mali smithi i još jedna, ne sećam se koja) i 3 puta prilikom (ili od posledica) presvlačenja ali su sva 3 presvlačenja bila prva kod mene pa ne mogu da sudim o uzrocima. Od ove 3, blondi mi je najteže pala.

Svugde je bila u pitanju moja očigledna greška sem kod Avicularia, gde jednostavno nisam mogao da dokučim zašto se to dešava. Sigurno da im uslovi nisu po volji ali ne znam šta sam trebao da uradim.



sve u svemu, mislim da sada kada napravim svakom pauku terarijum neće više biti pitanje tih uslova, nego nešto treće, ako uopšte opet nešto ugine...


Mislim da je ovo pravo rešenje. Ni jedna Avicularia mi nije uginula a da je bila u nečemu sa dobrom ventialcijom. Problem će biti kod malih koje dobiješ u onim malim kutijicama. Nećeš valjda svaku malu stavljati u poseban terarijum dok neko ne doće da je kupi?

Bifrost
19.05.08., 11:15
Ja imam samo jednu avic, i nemam problema sa njom, a bas je ne pazim nesto bog zna kako. Ali ima dobru ventilaciju. I to sto Goran rece moja je isto napravila mrezu blicu poklopca (ventilacije), ja imam tu jednu tako nisam zapazio to kao nesto vazno.

Edit:

Malo i slika, kakva bi tema bila bez slika :D. Bas mi se pre par dana i presvukla. Moracu da uzimam terarijum ova iako ogromna tegla vise nije dovoljna...

http://img93.imageshack.us/img93/7231/dsc01389qo1.jpg

http://img247.imageshack.us/img247/9933/dsc01390ap9.jpg

Geni
19.05.08., 11:28
E, moja metallica je radila ovo gore. Bukvalno je isplela mrešu da se odvoji od vlazne zemlje ispod. I to tik uz ventilaciju. Kada sam smanjio vlažnost, nepravila je onu njihovu klasičnu tubu od poklopca ka dole i počela je povremeno da silazi ;).

Bifrost
19.05.08., 11:35
Da zbog te tube sam i uzeo avic. Video kod Otoa u Subotici braunhausenija sa mrezom u obliku tube. Znaci smanjim malo vlaznost? :)

Geni
19.05.08., 11:41
Moja je tako tražila. Probaj ali nemoj da preteraš.

kimo
19.05.08., 12:23
Mislim da je ovo pravo rešenje. Ni jedna Avicularia mi nije uginula a da je bila u nečemu sa dobrom ventialcijom. Problem će biti kod malih koje dobiješ u onim malim kutijicama. Nećeš valjda svaku malu stavljati u poseban terarijum dok neko ne doće da je kupi?


Ne naravno, nego sa tim malim nisam ni imao problema nikada...jednom prilikom je od 10 uginulo skoro sve,ali to je bio problem sa lošim kokonom, jer se to zna desiti kod Avicularia, da do drugog presvlačenja stigne samo jako mali deo legla. Ne znam zašto se to desi, ali mi neki govore da je to posledica "inbreedinga" i slabog genetskog materijala, jer ima jako malo A.versicolora iz prirode...moguće je da i to ima neke veze sa tim smrćima Avicularia, ali to je sada nama totalno ne poznato i ne treba se opterećivati time sada...znači ovo mi je ustvari prva Avicularia koje je uginula...

ToPa 12.02.
19.05.08., 12:30
i meni se davno desilo da mi je ugonuo jedan smithi(4cm) dan posle presvlacenja... jednostavno je samo ostao u tom polozaju... noge nije podvrnuo...
ne znam zasto dolazi do toga... ali ako su svima podjednaki uslovi i svi jedu istu hranu, po meni onda to znaci da je ta tarantula osetljivija od drugih i da je zato uginula... ne vidim drugi razlog...
a sto se tice avicularije... kad one uginu to moze biti samo nasa greska... a to je prevelika ili preniska vlaznost...
bar ja to tako nekako gledam... ipak su avicularije preosetljive na vlaznost...
mislim da samo male avicularije mogu da uginu od vlaznosti... zato sto su one sigurno vise osetljivije nego odrasle jedinke...

silwert
20.05.08., 00:31
znam da nema neke veze ali meni su fobasi riknuli zbog previse vlage i obilne hrane
e da ostao sam bez fobasa a zokis bez hrane ::D sreca pa imam 70 lutki

zarko
20.05.08., 02:20
sot se tice umiranja- par neobjasnjivih sam sreo ali na svu srecu ne kod mene. tipa genikulata od 14cm ...presvukla i postala hiperaktivna, prerano. i onda samo uginula i nije u klasicnoj poziciji.
skoro mi je neko pisao za boehmija koji je crko nakon presvlacenja...zaglavio se-to moze da bude i nevlasnikova greska!

a sto se tice inbridinga to je malo verovatno. razlog sto to nisu ljudi vec jako stari organizmi ciji je genetski materijal stabilan i visene ne evuluiraju tako brzo ako uopste rade...
moguce je da je genetski materijal jedinke bio jadan tj kilav, mada to su sve moje subjektivne hipoiteze i tumacenja.

kad bih se kladio staivo bih pare da je do tarantule same i nekih bolesti koje ih jedu iz nutra :)

Milos008
24.05.08., 06:33
Mogucnost iznenadne lose srece

al znate kako se kaze u narodu " nek se o njenu glavu" :(

dule87
24.05.08., 11:39
...neko je gore spomenuo "izjedanje iznutra" - bas sam juce u jednom shopu vidio nesto nevjerovatno..! Brachypelma boehmei oko 12-13cm, koja se presvukla prije oko 2 mjeseca (koliko se sjecam..) lezi mrtva sa napola podvinutim nogama, u cosku terarijuma, a iz abdomena joj je bukvalno izasla larva-parazit!!! :shock:

http://img224.imageshack.us/img224/2200/52193425yc5.jpg

http://img297.imageshack.us/img297/983/19994453ys8.jpg

slike su lose, jer je terarijum mutan , a i fotografisanje je zabranjeno, pa sam to morao izvesti na brzinu.., ali u biti sve se vidi, i larva i izjedeno dupe..

Bifrost
24.05.08., 11:42
Mislis da je to belo pored larva koja je ubila pauka? To je larva phobasa ili tenebrije.... Edit i ovde <---- nije larva neko lutka ::D

Edit:
Deluje previse vlazno, sto li su tolko ovlazili terarijum? E kakvih sve radnja ima koja je to?

dule87
24.05.08., 11:44
nije.. ova je totalno dugacija..-bas sam dobro obratio paznju..
a i na dupetu se vidi rupa odakle je larva izasla...

zarko
24.05.08., 14:14
meni isto jako lici na tenebriju..larve paraziti us okrugli mesnatiji...
a mozda je to na zadnjici neka povreda izgleda kao rez.
a moguce je i da big i ja gresimo i da si ti u pravu :)

kimo
24.05.08., 14:34
Na slici je lutka fobasa,ali moguće je da je izašao iz nje...

dule87
24.05.08., 15:00
neznam ni ja nisam siguran jer nisam vidio da izlazi iz nje..nego pretpostavljam jer mi tako nekako izgleda..- a mozda je uginula radi prevelike vleznosti..govorio sam im da smanje vlaznost.., - ovaj treset je kao blato..neznam.. :)

boba
24.05.08., 15:11
zar je bitno? Zasto dodjavola i dalje drze mrtvu tarantulu?? :shock:

Bifrost
24.05.08., 16:44
Zasto dodjavola i dalje drze mrtvu tarantulu?? :shock:

Hehehe, na ovo pitanje niko ne zna da odgovor :D

@Kimo: Kako mislis da je izasao?

Milos008
24.05.08., 16:50
Mislim da kada bi bio neki opas parazit da ne bi tako mirno lezao vec bi ga jos jeo(a inave to je sigurno lutka tenebrije)
Zar to ne rade one ose ubice >:( stave jajasce pa izadje crvic koji zivi u paukovom abdomenu oko god dana(on je to vreme u komi od otrova )pas potom izadje vec formirana osa iz njega..... :(
Sem ako nisu neke mutirane tenebrije :)

Bifrost
24.05.08., 17:34
A koja je to radnja?

dule87
24.05.08., 18:59
zar je bitno? Zasto dodjavola i dalje drze mrtvu tarantulu?? :shock:
- ma drze je jer misle da se presvlaci .. :S


A koja je to radnja?
- to je jedina radnja u Tz u kojoj ima ter. zivotinja..iz prilozenog se vidi "briga" i "znanje"..-ostale zivotinje ne smijem ni da slikam-neke od vas bih mogao i rasplakati..

zarko
24.05.08., 19:05
sto da ne otovri novu temu i posalji ...u redu je da se vidi kako je stanje !!!

dule87
24.05.08., 19:11
mozda nekad, kad budem imao vremena da sve to krisom poslikam..-jer naravno na svakom terarijumu pise da je slikanje zabranjeno.. :S a tebe bi zarko mnogo toga posebo pogodilo.. kameloni jos imaju najmanje los ter.., iguane i vod. agame-kriticno..

dragon
24.05.08., 20:11
Užas, ja mislim pošto u terariju ima ličinka fobasa, da ima i fobasa ako se nisu utopili. a fobas može ozljediti pauka.

zarko
24.05.08., 22:05
ma jok :)
ditanciram se ja od tog sranja lako. problem je kad neko ne zeli da uci, da primeni to sto je cuo..i kad ti prodaju znanje ko neki!!!!
takodje kad lazu druge i pricaju neistinu ...
a to sto ih on lose cuva..pfff kupio ga nemozes mu nista sem da ga mrzis.

ali njegov primerloseg cuvanja, stav cele "zajednice" prema istom moze da bude packa za druge i da ih postakne da doteraju stvari....

zato mislim da moze da bude korisna takva tema

LukaTDB
25.05.08., 02:08
ali je ovaj treset toliko mokar da bi riza pocela da raste da je neko ubacio ::) :shock:

Milos008
25.05.08., 15:51
Mislim da bi takve slucajeve(kao u tom PetShopu) prijaviti nekoj inspekciji+ se radi o rodu i vrsti koja je na zastiti.

Bifrost
25.05.08., 20:44
E iznenadniju od ove nema. Malo pre resio da postavim zemlju umesto onog papira kod malih chambrigeia. I iso redom pre, nego sto sam poceo sve su bile ok. I kako sam stavljo jedan po jedan sredjen neke u ostalim kutijama su se povukle dole. I dodjem do zadnje (osme) i mrtva. Nije podvila noge... Mislim da je zbog prevelike vlage i slabe cirkulacije vazduha. Ostavio sam je u posebnu kutiju za slucaj da je mozda pocela da se presvlaci na nogama sto je malo verovatno... Ali videcemo...

Geni
04.07.08., 14:25
Evo i mala novost, juče mi je stradala prva veća avicularia. Versicolor od oko 10cm je počela da se presvlači i nije preživela. Jutros sam je našao mrtvu sa samo otvorenim karapaksom i abdomenom. Vlažnost i ventilacija normalni za njih. Ne znam ni sam.

kimo
04.07.08., 14:33
E pa to je čudo, meni je prošle nedelje uginula A.purpurea od nekih 5-6cm opet veća dosta i to iznenada i u njenoj mreži, pred presvlačenje takođe sa idealnim uslovima i to čak u terarijumu sa dobro ventilacijom...poludeo sam i odlučio da više Avicularie neću držati u toj prostoriji jer je i versi jedna toliko uginula, mimo nekoliko malih, 1-2. presvlačenje...šteta stvarno.

Geni
04.07.08., 14:37
Velika šteta. I to još ženka :(. Možda bi sada već bila polno zrela. Pored nje mlada A.minatrix uživa ko u hotelu. Nisu mi jasne.

I baš šteta za tvoju purpureu.

zarko
04.07.08., 14:55
###....ja moje ne vlazim mnogo !!!
imam vent na poklopcu i to je to....
ve su sad oko 10cm

zao mi je geni...

marko
04.07.08., 15:24
I moje saučešće Gorane za ovaj gubitak :(
Zašto se te iznenadne smrti u poslednje vreme dešavaju samo aviculariama?? Jel moguće da su tako osetljive?

Ajd kad se već govori o iznenadnim smrtima treba pročitati ovu temu:
http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=128401
daje mnogo mnogo povoda za dubinska razmišljanja... treba još mnogo toga da se sazna vezano za naše male ljubimce...

kimo
04.07.08., 16:23
Čitam tu temu već danima, ali to nije slučaj, hvala bogu, ni kod jednog od nas...ovo je potpuno druga priča, a ja za moju mislim da znam šta je problem i neću ih više držati u tom prostoru...Nešto im tamo ne odgovara definitivno. 200 paukova živi normalno i pari se tamo, a ove Avicularie stradaju...izgleda da ima tu dosta toga što mi još ne znamo o njima i što ih potajno odnosi, a sigurno su u pitanju nijanse vlage, temp i ventilacije, pa zato kod nekoga uspevaju, a kod nekoga ne...inače jesi najosetljivije od svih rodova, sem možda Metriopelmi, koje su ioanko jako retke i skupe i čuvaju se na niskim temperaturama ispod 25...

Geni
04.07.08., 16:26
Definitivno je neki problem do nas ali ja ne znam šta je u pitanju.

zarko
04.07.08., 17:24
jednostavno su osetljivije....

zokis
04.07.08., 20:38
E ljudi moji bas mi je zao. Veliki gubitci. :'( :'( :'(
Bas smo ne mocni kad su T u pitanju. Jedan dan dobro je,raste i jede normalno i onda odjednom smrt. Mislim WTF !!!

Kuni
05.07.08., 00:07
jednostavno su osetljivije....

Ma OK Zare, to je poznato da su osetljivije i teze za "cuvanje", al' kako doceka 10 cm tako osetljiva i onda zvek?
Stvarno mi je ??? ??? ??? sta se desava, Kimo je s razlogom odlepio, sad Geni... Mora biti neka caka... Fuck it !!!
Stvarno mi zao ljudi, al' dzaba zao, poenta je da skontamo sta ih... al' kako ???

zarko
05.07.08., 00:15
моѕе да се деси да је потребно тер са вент одоѕго и са стране какоа би било екстра иѕветрено...

Kuni
05.07.08., 00:51
Sad si nasao jos i cirilicu uz svo masenje u kucanju, sta covek da kaze. Sem da si mozda u pravu po pitanju pitanja, poznata mi je prica za "klasicne" terarijume koji imaju dve mrezice, il' na suprotnim zidovima (gore na jednom dole na drugom) il' gore (na plafonu) i na jednom zidu. E sad, da li je tu caka, jedino da odgovori neko ko ima i takav terarijum i avikulariju, zivu, zdravu i matoru.

zarko
05.07.08., 03:17
ja imam zive i zdrave i i tekako matore u teglama...

Kuni
05.07.08., 11:25
E, pa sta sad vise reci po pitanju ventilacionih otvora, strujanja vazduha i sl.

kimo
05.07.08., 11:28
Ključ je u vlazi i ventilaciji...neke od njih zahtevaju veću vlažnost, a neke ne, a nekada se tu pretera sa vlagom, a i često se verovatno i ubuđavi nešto, pa su možda na te sitne organizme osetljivije...ja ću od sada ako budem uzimao neke druge Avicularie sem ovih versicolor što imam, držati kući ipak, tu mi je nekako pogodnije za njih...