PDA

Pogledaj punu verziju : tenebrije i miris amonijaka



jana
23.05.08., 12:48
ćao..
imam dosta dugo tenebrije, nikad se nisu osećale a sad najednom jako smrde na amonijak (nema greške, to je taj miris, nepodnošljivi miris)..
da ih bacim? nešto nije u redu?

Geni
23.05.08., 13:24
Tenebrije prave izmet kao i svaki drugi živi stvor. One prerađuju supstrat u kome žive (jedu ga) i izbacuju izmet. Posle nekog vremena, veći deo supstrata čini izmet i tu je amonijak. To je početak kraja za tu koloniju jer će mali crvići sve više da umiru od nedostatka hrane i trovanja. Moraš da im zameniš supstrat.

Nije to tako strašno, jednom u 1-2 godine, zavisi od veličine posude.

jana
23.05.08., 13:38
neeeeee.. ima ih milion.. kako ih seliti.. sitom? ::)

Geni
23.05.08., 13:45
Nadam se da neko ima praktičnije rešenje. Ja imam 2 kolonije koje rotiram. Kada jedna počne da posustaje, prebacujem velike koje nađem na površini i lutke u novu koloniju. Par meseci kasnije onu staru jednostavno bacim i pripremim posudu za novi početak.

Ne vidim ni jedno rešenje kako prebaciti sve crve.

Mad sito bi možda i upalilo :idea:.

Bogica1985
23.05.08., 14:11
Ja sam to radio sitom, a one male crviće koji propadnu kroz sito upecam na jabuku.

Bluie
23.05.08., 14:43
Ma da, prosejes kroz sitno sito, a one propale, tj. sitnije namamis na vocku ili povrcku!
A ako ne bi da prasis stan, tj. ako nemas gde drugde da ih prosejavas, samo ubaci odredjenu kolicinu u sito i ostavi ih da odstoje neko vreme - sami ce se prosejati, a nece nastati veliki nered! i tako u par tura....

Geni
23.05.08., 14:43
A, da, pecanje na jabuku... to stvarno dobro funkcioniše.

Bogica1985
23.05.08., 14:47
I stavi masku kad prosejavaš, ja po ceo dan kijam i slinim kad to radim.

Bluie
23.05.08., 15:15
uh, to si u pravu, stvarno je uzas ta "prasina"!
Iritira mnogo! Zato je mozda bolje da ih pustis da se sami proseju...onda lagano ispada i ne razlece se toliko po vazduhu!

jana
23.05.08., 16:48
uuuuuuuuh......prebacila...

otaviću ih malo bez supstrata...dobile su jabuke...valjda će uspešno proći proces detoksikacije

Geni
23.05.08., 16:59
Ne treba im detoksikacija. Samo im stavi svež supstrat i mirna si oko godinu dana.