PDA

Pogledaj punu verziju : kako???



IV@N
11.06.08., 00:44
Sada sam krenuo da nahranim mog leoparda gekona i uhvatio sam ga u trenutku kada je izlazio iz kucice,lagano sam legao na krevet i posmatrao ga,izasao je napolje podigao glavu i otisao u jedan cosak gde nikada nije isao krenuo da kopa i iskopao jednu zivu tenebriju pojeo je i vratio se u kucicu,hoce li mi neko reci da li je on detektor za tenebrije??????????? :shock: :shock: :shock:
kako je to uspeo da uradi ne ide mi u glavu

prekrstio sam moju zenku u muzjaka :)

markozmaj
11.06.08., 02:39
Zanimljivo ::D

Dahaka
11.06.08., 13:52
Ja mislim da je osjetio vibracje koje je ona izazivala.

grisha
11.06.08., 17:24
Ja mislim da je osjetio vibracje koje je ona izazivala.
i ja mislim da je to u pitanju (al sam pametan ::))

Geni
12.06.08., 10:31
Ajde bre, gde su poznavaoci guštera?

Ne verujem da su u pitanju vibracije. Gekoni ne love tako. Primarni način lova im je vid i moguće je da ga je video da se tu ukopao ili je primetio da se zemlja pomera na tom mestu. Ne znam koliko pamte (ne verujem da imaju neko pamćenje) ali je moguće da je zapamtio da je tu crv. Moja ženka ima plastičnu posudicu sa kalcijumom koja je sada već potpuno zakopana ispod kamenčića. Ali joj nije nikakav problem da je precizno otkopa kada god joj treba.

Veća verovatnoća je da je osetio miris. Gekoni imaju Jakobsonov organ (kao zmije) *jel ima to neki naš naziv?* i nije im problem da osete crva ispod zemlje. Ne znam koliko to čulo koriste i koliko im je razvijeno ali ga definitivno imaju.

zarko
16.06.08., 17:13
?
leopardi nemaju jekobsov organ...bar do sad nikad nisam cuo za to niti sam cuo da i jedan gekon ima isti...znaci nisma cuo ne tvrdim!!
drugo da li je to bilo bas tako ko stoopisujes....zvuci dostacudno ali moguceje da je osteio vibracije ako je bio blizu,ALI ....trebalo bi da je vid primaran i to pokret!!!

IV@N
16.06.08., 17:30
Da,samo je izasa krenuo ka jednom cosku iskopao tenu i pojeo je :exclamation:

IV@N
16.06.08., 18:15
http://img151.imageshack.us/img151/4587/slika9td9.th.jpg (http://img151.imageshack.us/my.php?image=slika9td9.jpg)

Geni
16.06.08., 19:36
?
leopardi nemaju jekobsov organ...bar do sad nikad nisam cuo za to niti sam cuo da i jedan gekon ima isti...znaci nisma cuo ne tvrdim!!
drugo da li je to bilo bas tako ko stoopisujes....zvuci dostacudno ali moguceje da je osteio vibracije ako je bio blizu,ALI ....trebalo bi da je vid primaran i to pokret!!!


Pa lepo ja pitam gde su poznavaoci. Ja, koliko znam, imaju... iznad jezika... nepce ali ja se ne bavim gušterima pa bi to terebalo neko stručniji da presudi.

zarko
16.06.08., 21:14
varani imaju al igekoni nemaju!
ako je drugcije mora da sam kreten(...jer u zadnje vreme nesto nisma u pravu STALNO :( )

Geni
17.06.08., 10:45
Pa ja pošto se ne bavim gušterima, moram da idem po informacijama koje sam pročitao negde. Evo sad sam potražio, ima dosta. http://www.drgecko.com/behaviours.htm na primer (na dnu).

Naravno da je veoma moguće da nisu u pravu. Kakve sam sve gluposti pročitao o paucima tokom godina (čak i u knjigama), ne bi me ni malo čudilo da ovo nije tačno. Zato bi i vole da neko ko stvarno zna reši ovu dilemu. Sad me već interesuje.

zarko
17.06.08., 11:30
sad cu pogledati po knjigama ovo na dr gecko mi sumljivo,....

zarko
17.06.08., 11:45
e ovako sam naso.
vomeronasal organ (kod zmija dzekosonov) se moze naci god velikog broja zivotinja. pa tkao ima ih kod ljudi (dosta rudimentalan) kod glodara zmija slonova i sl.....
kod zmija je jako razvijen i specijalizovan za lov plena pa je zato i posebno naglasen....
kod leopard gekona cinimi se da se nalazi sa unutrasnje strane gornje vilice i nije lokalizovan vec rasprsen....tako da ga je tesko izdvojiti....

koriste ga za upoznavanje sredine preko vazduha (molekula u vazduhu) ..prilicno je nebitan za populaciju gekona, kameleona i agama da u maderovoj kjizi nisma mogo da nadjem ama bas nista o njemu u recniku a podrobnije cu prelistati knjigu da vidim da li se spominje negde...
eto nesto novo sto nisam znao ni ja !!!
fala geni za radoznala pitanja ....

Geni
17.06.08., 11:49
Zanimljivo... Oboje smo u pravu praktično. Sad sam i ja malo čitao. Imaju ga ali im nije baš nešto razvijen pa nije ni mnogo bitan. Voleo bi da negde pročitam malo podrobnije o tome.

Bifrost
17.06.08., 13:08
Maby I can help ::D

http://img147.imageshack.us/img147/8023/13axg6.jpg

http://img401.imageshack.us/img401/7577/14arw2.jpg

Iz Knjige: The Herpetoculture of Leopard Geckos by Philippe de Vosjoli

Geni
17.06.08., 13:12
ODLIČNO! Znači da je ipak mogao da ga oseti i da je veća verovatnoća da je namirisao crva nego da je osetio vibracije (da budemo u duhu teme ;)). Odlično izvučeno bif 8).

Moram da nabavim i neku knjigu o gušterima. Nešto poput tarantula keepers guide (po kompleksnosti). Treba to pročitati.

zarko
17.06.08., 13:22
da tako nesto sma i ja naso..
znaci nisam imao pojma da je to toliko rasprostranjeno....

Bifrost
17.06.08., 16:24
Odlično izvučeno bif 8).


Hehehe, to se sad hvalim da imam account na amazonu ::D :lol: